„Geen achterbaksheid van Leiden RAAD NAM GEWIJZIGD VOORSTEL OVER HET STRUCTUURPLAN AAN Nieuw besluit maakt deur voor overleg wijd open Nakaarten over geheimzinnige verschillen DINSDAG 21 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 De raad van Leiden heeft gisteravond het ontwerp-structuurplan voor de Leidse agglomeratie om één uur 's nachts zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De discussies waren mild, er was weinig oppositie en dit was op de eerste plaats te danken aan het feit, dat b. en w. in hun voorstel een ingrijpende wijziging hadden aangebracht. Zij hadden nl. plan 3 en 4, d.w.z. het gemeenschappelijke basis-plan en het Leidse plan in het besluit van elkaar gescheiden, zodat de raadsleden niet verplicht waren beide voorstellen gelijktijdig te aanvaarden of te verwerpen. Bovendien werd ge sproken over het scheppen van een mogelijkheid voor de uitgroei van de Leidse agglomeratie tot een woon- en werkgebied van 220.000 tot 250.000 inwoners in de geest van de door Leiden orftworpen kaart en over nader overleg met de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Voorscho ten, Warmond, Zoeterwoude. Leiden heeft hiermede de argwaan van de partners in het overleg weg willen nemen en de deur voor verder overleg open willen zetten. beoordelen, als er tussen de gemeen ten overeenstemming is. Dit is niet het geval. Nachtwerk Dit werd door de raadsleden op prijs gesteld. De beschuldigingen van de gemeenten zijn wel ter sprake ge komen en de wethouder heeft de han delwijze van Leiden verdedigd, maar toch waren de raadsleden het spoedig met elkaar eens. Het late uur en dit op de tweede plaats heeft ook aan de versnelling van de menings vorming meegewerkt Om één uur stelde de heer Meester voor van ver dere repliek af te zien met 't oog op het late uur en de raadsleden gingen hier opgelucht op in. Zij aanvaardden de voorstellen, de heer Van Dijk wen ste geacht te worden tégen het twee de lid van het voorstel gestemd te hebben. Wethouder Jongeleen werd van ve le zijden geluk gewenst en even leek de raad op het parlement, waar een minster zojuist een overwinning in de wacht heeft gesleept. Dit alles speelde zich af tegen een achtergrond van planologische kaarten, die tegen over de publieke tribune ten gerieve van de bezoekers de tribune was goed gevuld en de raadsleden wa ren opgehangen. Mentale voorbereiding. De eerste die zijn visie gaf op het structuurplan was de heer Meester, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Hij betreurt het dat er ten aanzien van de ontwikkeling van Randstad Holland geen coördinatie in de plan ning bestaat. Nog steeds is hij van mening, dat de Leidse agglomeratie een inwonertal van minstens 300.000 kan hebben. Het structuurplan wenst hij dan ook ruimer van opzet. Hij herinnerde er aan, dat hij steeds heeft aangedrongen op degelijk overleg van de betrokken gemeenten, 'n over leg, dat mentaal voorbereid had moe ten worden. Hij betreurt dat dit niet het geval is geweest en dat het over leg dat aan de korte kant was erg moeizaam is verlopen. Naar zijn inzicht moest dat overleg leiden tot aanvaarden of niet aanvaarden, een tussenmogelijkheid was er niet. Zijn fractie wil het basisplan van de be trokken gemeenten accepteren. Eenheid. Hij was overigens van mening, dat alle betrokken raden op dezelfde avond hun besluit hadden moeten ne men. Nu hebben, de raden elkaar be- invloed. Naar zijn mening is het gro tere plan van Leiden niet aangetast door het kleinere van alle gemeenten. Het is goed, dat Leiden het overleg met de andere gemeenten voortzet ook over de verdere uitbouw van de agglomeratie. Zouden wij nu niet een instantie in kunnen schakelen, zo vroeg hij zich af, die zorg draagt voor de coördinatie en verantwoordelijk wordt voor de uitvoering? Openheid in het overleg achtte hij van het grootste belang. Misschien kan deze bevorderd worden door een openbare behandeling van de proble men. Angsten van welke zijde dan ook dienen uitgebannen te worden. Leiden contra „de rest". De heer Woudstra (Prot. Chr.) zei dat het structuurplan vele vragen bij hem oproept, waarop hij geen ant woord weet. Hij wil echter gaarne meegaan met zaken die hjj niet kan Het overleg is zelfs gegroeid tot een controverse Leiden tegenover „de rest." Het is merkwaardig, dat er zelfs vergaderingen zijn geweest, waarin één burgemeester het woord voerde namens de vijf opponerende collega's. Het leek op een samenspel tegen Leiden en dit moet afgekeurd wor den. Is er een excuus voor dit optre den? Als Leiden in het overleg on behoorlijk gehandeld heeft wél en de andere gemeenten hebben reeds dit verwijt aan Leiden gericht. Dit is een ernstige beschuldiging en het college heeft de plicht deze beschuldiging te ontzenuwen. Aan de hand van de raadsverslagen uit de naburige ge meenten wenste hij te weten wat het college kan antwoorden op beschuldi gingen dat Leiden een eigen struc tuurplan indiende terwijl een werk groep, waarin de stad was vertegen woordigd, bezig was met het ontwer pen van een plan. De colleges der randgemeenten heb ben gesteld dat het structuurplan niet ten einde is en dat verdere uitbrei ding nader bestudeerd zou worden. Mochten de colleges der randgemeen ten op goede gronden verwachten dat b. en w. van Leiden slechts de in stemming van de raad zouden vra gen met het basisplan? Hij wenste met het besluit van b. en w. mee te gaan, indien men de nadruk legt op verder overleg in de geest van de plannen van kaart 4. De bestedingsbeperking liet toch nog een glaasje sinaasappelsap toe. Het was wat zuur, maar moest de raad van Leiden ook niet door een zure i appel heenbijten? En Merenplannen I maken dorstig. De foto laat de bode I zien en achter de tafèl de wethou-1 ders Van Schaik, Jongeleen, de bur-j gemeester en de secretaris mr. J. Bool. Gedeelte laten vallen. De heer Van Dijk, fractievoorzitter van de K.V.P. zei, dat het basisplan offers vraagt van verschillende ge meenten. Het verheugde hem, dat het college het merenplan los heeft willen laten, daarmede een bron van onenigheid met Warmond uit de weg ruimend. Bij nadere bestudering van de stuk ken had hij zich echter afgevraagd in hoeverre dit gemeend is. Spr. kan zich nog geen omlijnde voorstelling maken van de toekomst der Leidse agglomeratie. Daarom meende hij dat het juister is, dat men het gemeen schappelijk structuurplan als basis voor verder overleg gebruikt, ook al zijn er vele leden in de 'raad, die de eerste stap breder wensen. Hij gelooft dat b. en w. er goed aan doen, wan neer zij het tweede deel van hun be sluit over het Leidse plan, laten val len. Het overleg zal hiermee gebaat zijn. Als een spin in zijn web. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) stelde vast, dat het structuurplan géén bindend voorstel is. Leiden kan een grote rol spelen alleen al door zijn ligging in de Randstad. Het ligt in het centrum, aan belangrijke waterwegen, verkeersknooppunten en spoorwegen. De stad ligt als een spin in haar web. Een groei van de agglo meratie tot 250.000 acht hij dan ook alleszins redelijk. Hij vroeg of nu spoedig een plan voor de Leidse bin nenstad, bebouwing en wegen, het licht ziet en hij besloot met de wens, dat, als de kruitdamp is opgetrokken, j de eensgezindheid in de agglomeratie even groot zal mogen zijn als in de Leidse raad. Vragen. Vóór dokter Kortmann (K.V.P.) zijn stem bepaalde, wenste hij ant woord op enkele vragen. Hij stelde eerst vast dat deze lijst afstand van rechten vraagt zowel van het indivi du als van de gemeenschap. In dit verband wees hij op het streven om te komen tot één Europa. Hij vroeg o.m. hoe 't college het gro te verschil in percentage tussen be volkingsgroei van Leiden en de groei van het aantal woningen kan ver klaren. De bevolking groeit tot 1980 van 95.000 tot 116.000; het getal wo ningen echter van 22.800 tot 33.250. Spr. acht het voorts gevaarlijk het opofferen van cultuurgrond aan re creatieterrein als werkhypothese te aanvaarden. Als men uitgaat van 30 vierkante meter per inwoner, zou een recreatiegebied van 15.000 hecta re nodig zijn. Dit een stuk land, waar op 500 boerderijen van 30 hectare een plaats kunnen vinden. Het kan zijn dat zoveel recreatieterrein nodig is, maar hij wenste toch, dat de raad zich goed bezint op deze problemen. De behoefte aan grond 140 hectare voor de Leidse universiteit leek hem enorm Zelfs bij een verdubbe ling van het getal studenten heeft men zo'n groot gebied nog niet no dig. En volgens het centraal planbu reau hoeft men tegen 1970 nog niet op een verdubbeling te rekenen. De universiteiten gaan ook langza merhand over tot hoogbouw, zie het zoölogisch lab. en Preventieve Ge neeskunde, daarnaast mag de medi sche faculteit wel rekening houden met de invloed van Rotterdam als studiecentrum. Sfeer. De heer De Bree (K.V.P.) pleitte voor samenwerking met de betrokken gemeenten. Hij zei, dat men een sfeer moet scheppen, die verder overleg gunstig beïnvloedt. Er zijn punten van overeenstemming uit het overleg ge komen en deze kunnen uitgangspunt worden. Ook de andere gemeenten wensen verder overleg. De heer Huurman (Pr. Chr.) vroeg zich af welke consequenties aan het aanvaarden van dit plan zitten. Is het wel nodig zo'n grote mensenmas sa binnen de Leidse agglomeratie te halen? Kunnen we niet tevreden zijn met 'n inwonerstal van 140 a 150.000 zielen? Papier is geduldig, zo be toogde hij. Heeft men zich wel eens gereali seerd, wat bijv. het omleggen van Rijksweg 4 moet kosten. Het bleek la ter, dat de wethouder zich dit goed gerealiseerd had. Aanleg van 'n nieu we weg kost 2 miljoen per kilometer de omlegging zou dus ongeveer 5 mil joen moeten kosten, een bedrag, dat Leiden nooit zal kunnen financieren. De heer Schüller (P.v.d.A.) maakte zich er bezorgd over hoe men na alle moeilijkheden het overleg zal voort zetten. Hij kan zich voorstellen, dat andere gemeenten huiverig zijn \oor nieuw contact als alleS weer op de zelfde wijze moet gaan. Niet achterbaks. Voorzitter en wethouder Jongeleen kwamen hierna tot eer uitvoerige beantwoording. Beiden betoogden, dat Leiden immers van goede wille is geweest, nooit achterbaks heeft ge handeld en de andere gen eentèn ook steeds op de hoogte heeft gehouden van al zijn plannen. Men plaatst zijn radio in het oor Duitse ingenieurs in Hannover hebben het op deze foto zichtbare radlo- ontvangertje ontwikkeld, dat niet veel groter is dan een lampje uit een zaklantaarn. Het ontvangertje kan in het oor worden gestopt en diverse uitzendingen zijn dan goed te volgen. Het dwergradiootje is geheel gebouwd met transistors en heeft daarom geen batterij nodig als energiebron. De burgemeester, jhr. m~ F. H. van Kinschot, zei onder meer, dat men geprobeerd heeft de raden in een ge meenschappelijke voorlichtingsavond bijeen te brengen. Hiertoe had men een spreker van het provinciaal pla nologisch instituut uitgenodigd; de bijeenkomst zou in februari gehouden worden. De elf gemeentebesturen, die men een uitnodiging toezond, hebben echter alle in een gelijkluidend schriftelijk antwoord betoogd, dat een dergelijke bijeenkomst praema- tuur werd geacht. Voor het gelijktij dig houden van de raadszittingen kreeg men van de vijf andere ge meenten geen medewerking. De voorzitter hield zich ook bezig met de vraag, wat er nu moet gebeuren. In stelling van een bovengemeentelijk orgaan is zeer moeilijk. Het is een vraagstuk dat reeds landelijk bestu deerd is maar nog geen vaste vorm heeft gekregen. Het college werkt graag rnet alle betrokken gemeenten Geheime diplomatie tussen mej. Van Nienes en mej. Noordman. samen, dit bewijst het verleden wel; levering van electriciteit, slachthuis, veemarkt eet. daarom spijt het hem des te meer, dat Leiden en de andere gemeenten eigenlijk als twee partijen in het overleg tegenover elkaar ston den. Natuurlijk zal men de samen spraak voortzetten en hij hoopt, dat de plattelandsgemeenten begrip zul len hebben voor de problemen van Leiden als centrumgemeente. Ten slotte legde hij er de nadruk op, dat Leiden zijn eigen plan voor een kri tische beschouwing aan de andere ge meenten had voorgelegd. De grote stad. Wethouder Jongeleen sprak langer dan een uur. Hij zei onder meer, dat het overleg zo ruim mogelijk en in alle openheid was gevoerd. Het heeft niet aan Leiden gelegen dat het niet vlotte. Hij had meerdere malen ge zegd: laten we niet klein zijn, als wij het niet doen, doet Den Haag het wel. Tot de heer Woudstra zei hij, dat het schetsplan van Leiden ter vrije discussie aan de andere gemeenten was voorgelegd. De recreatie in het structuurplan vraagt nadere bestude ring, maar hierop wilde hij in het overleg niet wachten. Hij erkende, dat planologen niet altijd rekening houden met de vraag, wat een vier kante meter bouwgrond gaat kosten. Tot de heer Van Dijk zei hjj, dat het Merenplan een open plek is ge bleven in het gemeenschappelijke plan. Het is dus nog niet van de kaart. Volgens een commissie die uitbrei ding van de universiteit bestudeert, is het gebied van 140 hectare, dat is gereserveerd, nog te klein. Het is de meest geschikte streek door goede verbindingen en aansluiting aan de terreinen van het Academisch Zie kenhuis. Als antwoord op de vriag van de heer Kortmann over het verschil in stijging tussen bevolking en woning bouw antwoordde hij met een wis kundige formule, die hij slechts sum mier toelichte. Recreatie is broodno dig in de moderne tijd, aldus de wet houder. Hij verdedigde vervolgens de belangrijkheid van het „eerste fase plan" dat de groei naar grotere plan nen niet uitsluit, en zei, dat hij begrip heeft voor de kritiek van de andere gemeenten. Zij bezien de vraagstuk ken ook anders. In dit verband sprak hij met waardering over de woorden, die de heer v. d Poel in de Zoeterwoudse raad heeft gesproken. Deze had op zijn berut oog voor de vraagstukken van een grotere stad. Het voorstel van b. en w. werd ver volgens z.h. stemming aangenomen. Zoals bekend ligt het geheim van Leiden in het verschil tussen de kaarten 3 en 4. 3 Geeft een overzicht van het gemeenschappelijk plan, 4 laat de visie van Leiden op de toekomstige ontwikkeling zien. Het persoonlijk optreden van Leiden heeft in de nabuurgemeenten ontstemming gewekt. De foto laat de raadsleden Drijber, mej. Van Nienes en v. d. Horst zien, sprekend over de typische verschilpunten in de beide kaarten. STUDIEDAG VAN DE INTER DIOCESANE RAAD VAN OVERLEG De Interdiocesane Raad van over leg in de bisdommen Haarlem en Rotterdam organiseert op woensdag 29 januari a.s. een Studiedag voor de vertegenwoordigers der aangeslo-leraren verzoeken ten sociale organisaties in het re- Tweede Kamer traitehuis te Noordwijkerhout. Het verleden heeft bewezen dat GCCD CXpCritDCIltCD Ïd dergelijke bijeenkomsten in dubbel het ontieiwijs De Tweede Kamer heeft van de Raad van leraren bij het voorberei dend hoger- en middelbaar onderwijs het verzoek ontvangen, het wetsont werp tot het verlenen van groier vrij heid van inrichting van het onder wijs niet aan te nemen. De Raad zegt, dat het ontwerp zelfs niet de richting aangeeft, waar_ in een oplossing gezocht moet wor den. Door het mogelijk maken van ex perimenten, waardoor het karakter van de bestaande schooltypen geheel wordt ondermijnd, wordt veeleer het gehele v.h.m.o. op losse schroeven gezet. De adressanten zijn voorts van me ning dat het systeem waarlangs ver gunning voor de experimenten moet worden verkregen, er in de praktijk op zal neerkomen, dat 't departement van O.K. W. uit gaat maken, wat al of niet geoorloofd is. opzicht van betekenis zijn. Op de eerste plaats brengt het versterking van de vriendschapsbanden tussen de verschillende organisaties, die samenwerken in de Raad van Over leg. Op de tweede plaats heeft deze dag het karakter van een Studiedag. Achtereenvolgens zullen worden behandeld de onderwerpen: „De Privaat-eigendom een chris telijk beginsel" door prof. dr. M. G. Platei O.P., hoogleraar in de socia le wijsbegeerte aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. Dit onder werp laat ons nadenken over de vraag die in de titel ligt opgeslo ten; vervolgens het onderwerp: ,,Is Bezitsvorming noodzakelijk?" door drs. A. J. Cuppen, financieel redac teur van De Tijd. Na iedere inleiding zullen de deel nemers discussiegroepen vormen voor een goed gefundeerde discus sie daarna met de inleiders. i

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5