„De stemme nt*ov er l v Meisjes van St. Agneslyceum NogSdagen voerden bijzondere H. Mis uit Vulpenkliniek G. WOLFSLAG Hoornisten op het koor Feestelijke vergadering Vermoordde de moeder het kind? Scherp De Club de Limetz en „arbeidsvreugde" DINSDAG 21 JANUARI 1958 DP T.F.IDSE COURANT PAGINA 2 kunt U een goede vulpen voor veel minder dan de Y2 prijs in onze Z.W.- Opruiming kopen! Maandag 27 jan. onherroepelijk laatste opruimingsdag! ALS SLOTACTIE kleine partij UNION-vulpennen (vooroorlogse kwaliteit) gaan wij bijna cadeau geven! UNION 45.— nu 15.— UNION 30.— nu 15.— UNION 15.50 nu 7.50 UNION 7.50 nu 4.50 Alles met 1 jaar schr. garantie! ATTRAKTIE-aanbiedingen steeds een grote plaats in hun hart zouden behouden voor „hun school". Mej. Noëlle Potjes, praeses van de schoolvereniging „Oase", voerde hier na het woord uit naam van de leer lingen. Als zesde spreker stond ze voor een moeilijke taak: er was al zo veel schoons gezegd. Daarom sprak ze alleen haar wen sen uit voor de groei van de school en bracht ten slotte haar dank en hulde aan alle superieurén voor deze onvergetelijke dag. Het geschenk. Bij monde van drs Oltheten boden hierna docenten, ouders en leerlin gen een geschenk aan de school aan, die zo zeide de heer Oltheten be staat uit docenten, ouders en leer lingen. Het was dus een geschenk aan „onszelf" maar het was bedoeld als wmeerdere eer aan God, die alle was- CLIPPER BALLPOINT 1.25 ^om gegeven heeft. 4-KL. POTLOOD (aut.) 5.79 Een schitterend kasuifel werd ge toond door mej. Cia van Oerle, die tevoren zr M. Augustine bij gelegen heid van haar tienjarig rectoraat een aardig bloemstukje had overhandigd, Het laatste woord was dan aan zr M. Augustine, die alle eer die haar was toegezwaaid af schoof op de ini tiatiefnemers en allen, die tot de groei en bloei van de school hadden bijgedragen. Ze sprak de hoop uit, dat allen, die bij de overhandiging van het ge schenk aanwezig waren, tot in lengte van dagen getuigen mogen zijn van zijn schoonheid. Ze wilde alle meis jes in haar blijdschap om het ge schenk laten delen en drong erop aan, dat ze nog dikwijls in de school- mis zouden komen. Na dank te heb ben gebracht aan allen, die tot de verheffing van de feestelijke sfeer CRITERIUM (stifth.) 1.98 Ziet onze etalage bij de BREESTRAAT 145 (Advertentie). I dat ze nog op school mochten zitten. Niettemin wenste mej. Scholte hen veel succes bij het eindexamen, zo- dat ze het lyceum voorspoedig moch- 1 ten verlaten. In de Herensingelkerk werd van morgen een bijzondere H. Mis gezon gen. Leerlingen van het St. Agnes-ly- ceum voerden ter gelegenheid van het tienjarig bpstaan van de school de H. Mis ter ere van St. Agnes uit, die werd gecomponeerd door de muziekleraar, de heer J. Hagen. A. Martijn bege leidde voortreffelijk aaq het orgel; 'n bijzondere klank echter kreeg deze opmerkelijke muziek door de mede werking van twee hoornisten en twee trompetisten van het Haags conserva torium. Het is de eerste maal, dat de com positie van de heer Hagen in vol ledige bezetting is uitgevoerd. Hoe wel de gematigd moderne muziek aan de zangkwaliteiten van de meisjes hoge eisen stelt, hebben zij zich toch voortreffelijk van haar taak gekwe ten. De hoornisten gaven aan de slot strofen van de gezangen een" plechtig, soms een apocalyptisch karakter. De meisjes zongen toonzuiver en met be grip voor de intenties van de compo nist. Er is kennelijk hard gewerkt aan deze uitvoering. De componist trad op als dirigent. De plechtige H. Mis werd opgedra gen aan een altaar in het midden van' het priesterkoor, zodat de celebrant met het gezicht naar de gelovigen stond. Celebrant was pastoor F. A. M. Bernefeld, die een der oprich ters van het lyceum is geweest, en jarenlang lid van het schoolbestuur; diakens waren pater J. C. J. Coenen O.S.C., moderator, en kapelaan J. A. M. van Adrichem. Pater Coenen hield de predikatie. Na de Heilige Mis kwam de fees tende schoolgemeenschap bijeen in het Sint Antoniusclubhuis voor een plechtige herdenking van de oprich ting. De zaal was versierd met bloem stukken, aardige verlichtingsarmatu ren en wandschilderingen waarvan er één „De Talen" voorstelde. Een ander, meer abstract, had waarschijn lijk de wiskunde tot onderwerp. De voorzitter van de lustrumcom missie, drs. H. Otheten, gaf na een kort woord van welkom aan pastoor F A. M. Bernefeld, de paters De Goede en W. Geurts, de Moeder overste van het klooster, van de Zus ters v. Liefde, aan schoolbestuur, ver tegenwoordigers van de ouders, aan de docenten, oud-leerlingen en leer lingen, het woord aan de voorzitter van het schoolbestuur, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Deze sprak zijn gelukwensen uit Nog geen antwoord op schuldvraag Voor de Haarlemse rechtbank heeft op woensdag 3 juli jl. zich maandag te verantwoorden ge-1 De vrouw ontkende schuldig te had de 30-jarige mevr. van M. uit zijn aan moord, doch gaf toe het Haarlem, verdacht van moord op kind vroeger in een driftige bui te haar baby van zes maanden (een jongen van een tweeling), gepleegd POTLOOD en GEEST No. 514. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. afval bij de bereiding van bier of gedistilleerd, 7. soort van antilope, 9. boom, 11. gesloten, 12. soort van hond, 14. mooi dorp in Z.-Limburg, 16. as sistant engineer (afk.), 18. Surinaam se pad, 20. karakter, 22. stoomschip (afk.), 23. kant, 25. aanloop, 27. tel woord, 29. vlaktemaat, 30. Koemest vocht, 32. keukengerei, 33. muziek noot. Verticaal: 2. ik (Lat.), 3. muziek noot, 4. verstand, 5. tovergodin, 6. pers. voornw., 8. kneep, 10 zijtak Do-, - nau, 11. spits en punten als een tap, de armen. Of het jongetje nog leefde 13. zoon van Juda, 15. Turkse munt,1 weet hlJ evenmm wat de oor- 17. lusthof. 19. zijtak Elbe, 21. de ge- hebben geslagen. Zij had op de be wuste dag een flesje aan haar zoontje willen geven. Zij ging op de rand van het bed zitten, zakte er door en viel op het kindje. „Ik heb mijn man geroepen, die een dokter haalde en toen hoorde ik dat de baby dood was", aldus verdachte. De president, mr. J. P. Petersen, zeide dat de vrouw eind september gesuggereerd had, dat haar man meer van het overlijden afwist. Verdachte verklaarde uit 't sectie rapport te hebben vernomen, dat de val niet de oorzaak van de dood kon zijn geweest. Daarom had zij gedacht dat haar man meer van het geval afwist. Zij had de baby wel eens een tik gegeven als hij lastig was. De huisarts dr. W. Dorresteijn, leek het onwaarschijnlijk, dat het grote aantal wonden door één ongeluk was ontstaan. De vrouw woonde met haar man en de tweeling in twee kleine kamertjes. De man werkte in continu, dienst en moest dikwijls Overdag sla. pen. Hierdoor ontstonden spanningen in het gezin. Een kinderarts zeide dat het kindje enkele maanden tevoren breuken had aan armpjes en sleutelbenen en dat een beschadiging van de wervel kolom door geweld veroorzaakt moet zijn. Verdachte's echtgenoot, als* getuige gehoord, vertelde dat hij woensdag morgens om half acht, thuis gekomen van zijn werk, was gaan slapen. Tegen twee uur hoorde hij zijn vrouw schreeuwen met het kind in zamenlijke edelen, 24, riviertje op de W.kust van Sumatra, 26. Europeaan, 28. gravure, 29. spil van een wiel, 31. telwoord. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 513. Horizontaal: 1. dodo, 4. amen, 7. ope ra, 9. menagerie, 10. neb, 11. tel, 15. Nederland, 18. Adoea, 19. loge, 20. krom. Verticaal: 1. dame, 2. donderdag, 3. opa, 4. are, 5. martelaar, 6. neep, 8. ego, 12, snel, 13. pro, 14. Edam, 16. Ede, 17. Lek. zaak van de dood is. Volgens een buurvrouw had ver dachte wel eens gezegd, dat zij het kind, dat zeer lastig was, zou kunnen wurgen. Een andere buurvrouw ver klaarde dat verdachte kort na het ge beurde had gezegd, dat het een beetje eigen schuld was. Nadat de getuigen gehoord waren, deelde de president mede, dat de verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot 10 februari a.s., aange zien dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die sectie op het lijkje had verricht, wegens ziekte verhinderd was als getuige op te treden. Ze verzekerde de leerlingen van hebben bijgedragen, ontwikkelde zr thans, dat ze evenals zijzelf Waarom hoestend door de lange f f winter, als U in een I paar dagen van die plaag verlost bent met over dat wat in tien jaren tot stand is gekomen en wenste de school ge luk voor de toekomst. Het verleden is moeilijk geweest omdat gewerkt moest worden met een kleine groep leerlingen; de toekomst zal dat zijn, omdat het leerlingental dreigt te groot te worden. Spreker gaf de leerlingen aan als taak: zichzelf te geven aan de school gemeenschap om samen maar ook ieder individueel iets van zichzelf te leggen wat van de docenten wordt ontvangen. De docenten, een eigen groep, die de school draagt, kunnen alleen hun beste krachten geven omdat de Zus ters van Liefde hun naam eer aan doen en een geest van liefde in de schoolgemeenschap weten te handha ven. Spreker eindigde met de felicita ties aan de congregatie, aan de moe-j menselijke beschaving, de cultuur, der-overste, zr M. Pauline, de rectix onderhevig aan conjunctuurgolven, zr dr. M. Augustine en de conrectrix Onmiskenbaar speelt ook de welvaart zr M. Liesbeth, en de wens dat de en dus de economische positie van bouw van een nieuw schoolgebouw de natie een voorname rol in de cul turele verheffing ((of neergang) van eeh natie. Zo gezien, was het een in teressante entr'acte voor de trouwe leden van de Club de Limetz, de in leiding te horen op het onderwerp „De menselijke verhoudingen in de bedrijfsgemeenschap", welke inlei ding gisteravond gehouden werd door de heer A. van der Pluym. De bedrijfsgemeenschap is een groep van mensen met een gemeen schappelijke binding door en ten aan zien van een bepaald bedrijf. Bij het wei-ven van nieuwe leden in de ge meenschap moet er rekening mee ge houden worden, dat ze ongeveer ge lijkgerichte geestelijke instelling heb ben een in het sterk individualis tische Nederland geen gemakke lijke opgave. Spr. bezag het pro bleem ambtshalve uit d^ industriële hoek en uitte als zijn bevinding dat de bedrijfsgemeenschap uitermate ge. voelig is. Gevoelig met name voor de revali- teit die een gevolg is van het econo misch tijdperk waarin de arbeiders leven. De kinderen oogsten de rente van het kapitaal dat in een voorgaan de generatie is geïnvesteerd. Zo is het huidig stelsel voortgekomen uit het tegenovergestelde vlak als waarop het tegenwoordig leven en werken gebaseerd is. In een vergelijking met vroeger tij den sprak de heer Van der Pluym als zijn vermoeden uit dat de arbeids vreugde vroeger groter was dan thans hoewel de menselijke verhoudingen minder gunstig waren. Het moeizaam verwerven van bezit gaf meer bevrediging dan de hang naar puur bezit, naar de uiterlijke welvaart die in het bereik ligt van Augustine een gedachte naar aanlei ding van de woorden van mej. Schol- te. Ze zeide dat de leerkrachten altijd één zouden zijn in het belangen van de eenheid, die de schoolgemeenschap is. Een gemeenschap is eerst dan le vend, als ze niet wordt afgepaald door een bundeling van plichten. Ze leeft, wanneer ze de Christelijke lief de kan opbrengen, die met offers door de beperkingen heenbreekt. Met de bede dat deze geest in rijke mate over de school moge neerdalen, werd de bijeenkomst gesloten. tot stand zal komen. Het schoolbestuur zal alles op alles zet ten om deze wens te realiseren. Namens het oudercomité sprak ver volgens dr. P. A. F. van der Spek, die een onderscheid zag tussen de wijze waarop ouden van dagen en jonge mensen de tijd bezien. Voor de jon ge mensen kruipt de tijd omdat ze nog zoveel moeten leren voor de toe komst. Datzelfde onderscheid signa leerde hij ook bij ciude en jonge scho len en instellingen. Jonge instellin gen vieren veel uitbundiger feest wanneer de kinderziekten overwon nen zijn en het voortbestaan verze kerd is. Het verheugde spr. te mo gen spreken namens de ouders, we tend dat het oudercomité niet gezien zal worden als een groep „zuurprui- merige brommers", een tegenhanger van de jeugd, die alles graag beter weet. Hij w^s verheugd omdat Gods ze gen zo zichtbaar op de school had gerust en wenste zusters, schoolbe stuur en docenten succes in de toe komst, in de hoop dat deze zegen bestendigd moge blijven. Geslaagd. Na een gevoelige en warme vertol king van „Gigue" uit de Fr. Suite Nr 5 van Joh. S. Bach, door mej. Truus Kaspers nam de heer A. J. J. Duin dam het woord namens de docen ten. Weliswaar kan men eerst zeg, gen, dat de schoolopleiding geslaagd is, wanneer de meisjes in de maat schappij staan als christen tegen over de medemens. Maar men kan toch zeggen, dat het onderwijs ge slaagd is, wanneer men ziet, dat de leerlingen graag deel uitmaken van de gemeenschap, die de school is. De heere Duindam bracht grote dank aan de oprichters van de school, waarbij hij vooral pastoor Bernefeld en pater De Goede noemde. Hij memoreerde de historische waar de van de gebouwen aan de Van der Werffstraat, waar 100 jaar geleden het eerste katholieke onderwijs ge geven werd. Niettemin gaf hij de wens te kennen, dat de school, die zich tegen alle scholennood in uit breidt, spoedig 't gebouw zal kunnen verlaten. Spr. getuigde voorts van het ge noegen, waarmee ook de leraren op het St. Agneslyceum doceren, mede door de voortreffelijke leiding, die zr. M. Augustine geeft, niet door de creet maar „van binnen uit". Hij spoorde tenslotte de leerlingen aan, te profiteren van het onderwijs, „er uit te halen, wat er in zit" en daar door profijt te trekken voor de toe komst. Na een tweede optreden van mej. Truus Kaspers, die de schitterende Nocturne op. posth. van Fred. Cho pin ten gehore bracht, sprak namens de oud-leerlingen mej. R. Scholte, „een vrucht, waaraan men de boom kan kennen". In herinnering zag ze de klas, waarin ze enige jaren gele den zat: negen meisjes, waarvan er drie uit Leiden kwamen. Dat het merendeel van heinde en verre moest komen wist ze een compliment voor het onderwijs, dat op „haar" school gegeven werd. Ze bracht dank aan de rectrix en aan de lerarenstaf, waarna ze ten slotte de leerlingen feliciteerde om- In sterke mate is de groei van de j iedere arbeider. De werknemer groeit niet meer naar zijn bezit toe en dat is de oorzaak van een verminderd verantwoordelijkheidsgevoel. Het laatste is even fout als ge dwongen verantwoordelijkheid waar in een vorig geslacht leefde. Van groot belang is de vrije ver antwoordelijkheid. Door de verzeke ring van de wieg tot het graf" ont neemt men de mens zijn recht op ver antwoordelijkheid. Het praten over arbeidsvreugde is niet zo moeilijk: het realiseren ervan echter is een vooralsnog niet op te lessen raadsel. Door niet altijd te de finiëren oorzaken gaat 30 tot 40 pro cent van de arbeidskracht verloren ir. rivaliteit. De redenering loopt hier uit in een spiraal. Het einddoel van het zakenle ven is het maken van winst. Door het bevorderen van de menselijke ver houdingen in het bedrijf zal de winst groter zijn. Door het bevorderen van de menselijke verhoudingen zal dus de welvaart van land en volk groter worden. De industrie is geen psycho logisch instituut en het is in het be drijf al moeilijk uit te maken wat de beste remedie voor de kwaal van de verminderde arbeidsvreugde zou zijn. Het vraagstuk zal naar de ver wachtingen van de spreker in de na bije toekomst nog beïnvloed worden door de Euromarkt die waarschijnlijk een aantal onbeschermde industrieën ook in Nederland hun bestaans recht zal ontnemen waardoor grote verschuivingen plaats vinden in het arbeidsfront. De basis voor het realiseren van de arbeidsvreugde schuilt naar de me ning van de heer Van der Pluym in het aantrekken van kundige psycho logische onderzoekers" op welk ge bied men in Amerika reeds baanbre kend werk heeft verricht. De inleiding gaf stof te over voor Vóór honderd iaar Uit de Leydsche Courant van Dinsdag 21 January 1858. Leyden Volgens de rolle van de hoogeschool alhier was het aantal studenten op den 31sten December 1857 ingeschreven als volgt: alhier studerende, wis- en natuurkunde 14, letteren 25, geneeskunde 92, regten 197, god geleerdheid 160, te zamen 488. Op 15 February aanst. zal al hier de openbare aanbesteding plaats hebben van het bouwen van een stadsziekenhuis, in ver band te brengen met het Akade- mische Nosocomium, aan de Oude Vest. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht Mej. J. M. Ger- ling te Heiloo en de heer J. A. van Sandick te Amsterdam. BENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen zijn benoemd aan de Rijks universiteit te Leiden; gerekend van 1 september 1957, tot Wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de theoreti sche scheikunde dr. C. Romers, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse: gerekend van 1 januari 1958, tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij de psychologie dr. J. P. van de Geer, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse, gerekend van 1 december 1957, tot wetenschappe lijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij de anatomie dr. A. G. de Wilde thans in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 1 november 1957 tot en met 31 oktober 1958 tot weten schappelijk ambtenaar bij de natuur kunde (Kamerlingh Onnes laborato rium) H. M. Gijsman, thans assistent voor het jaar 1958 tot wetenschap pelijk ambtenaar in algemene dienst bij de scheikunde ir. J. H. W. Arends. Marktberichten LEIDEN, 21 jan., Varkens Aan voer 217 vette varkens. Notering lich te Varkens 1.501.54; slagersvar kens 1.55 tot 1.58 en 1.62; zeugen f 1.371.42. Handel tamelijk. ROTTERDAM, 21 jan. Vee. To taal aanvoer 2961; weektotaal 5005. Vette koeien en ossen 450, gebruiks- vee 837, vette kalveren 200, graskal veren 189, varkens 165, biggen 68, paarden 75, veulens 2, schapen of lammeren 187, bokken of geiten 19. Prijzen: vette koeien le kwJ 3.00, 3.20, 2e kw. 2.702.90, 3e kw. 2.50 2 70, vette kalveren le kw. 2.802.90, 2e kw. 2.602.80, 3e kw. 2.202.50, graskalveren le kw. 450, 2e kw. 330, 3e kw. 250, nuchtere kalve ren le kw. 60, 2e kw. 50, 3e kw. 40, biggen le kw. 40, 2e kw. 30, 3e kw. 25, slachtpaarden le kw. 2.40, 2e kw. 2.20, 3e kw. 1.90, schapen le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 80, lammeren le kw. f 100. 2e kw. 70, 3e kw. 60; kalfkoeien 1250, melkkoeien le kw. 1250, 2e kw. 1000, 3e kw. 800, vare koeien le kw. 850, 2e kw. f 700, 2e kw. 600, vaarzen le kw. 880, 2e kw. 780, 3e kw. f 580, pinken le kw. 575, 2e kw. 475, 3e kw. 375. Vette koeien aan\ oer iets minder, handel slepend, prijzen vooral niet hoger dan gisteren; vette kalveren aanvoer even meer, handel vlot, prijs houdend; graskalveren aanvoer iets groter, handel stil, prijzen onveran derd; nuchtere kalveren aanvoer rui mer, handel redelijk, niet geheel prijshoudend; biggen aanvoer korter, handel flauw, prijzen als vorige week; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prima jonge paarden iets stijver in prijs, verder onveranderd; schapen aanvoer kort, handel kalm, le kw. iets stijver in prijs; lammeren, aanvoer kort, han del kalm, le kw. iets stijver in prijs, verder stabiel; kalfkoeien en melk koeien aanvoer tamelijk, handel kalm prijshoudend; vare koeien aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen als vo rige week; vaarzen en pinken, aan voer matig, handel stil, prijzen con stant. BODEGRAVEN, 21 jan., Kaas Aangevoerd 25 partijen. Prijzen 2.07 een langdurig en geanimeerd debat. 2.20. Handel kalm. (85)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2