S)e CeidteSoti/fco/nt Dr. Fuchs zet zijn Pooltocht voort DIE WAPENS? Amerikanen lieten raketgeheimen over aan de Russen De aanhouding der „Slovenija" Dynamiet in school Duiitse geleerden terug uit Rusland Macmillan was verkouden Race met de dood Winter in West Europa Directeur: C ML v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 21 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14314 Voor wie waren BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. SLEUTEL TOT DE SPOETNIKS De Amerikanen hebben de Russen aan het einde van de tweede wereld oorlog Duitse raketgeheimen in han den gespeeld, die de sleutel zijn ge weest tot de Russische kunstmaan. Dit schrijft Wladimir Sjabinski, een Russische luitenant-kolonel, die in 1947 naar het Westen gevlucht is, in het Amerikaanse tijdschrift Look. Volgens Sjabinski brachten blauw drukken en machines, die ontdekt werden in een ondergrondse V-2 fa briek nabij Nordhausen, de Russen flink op gang in de projectielwedloop. Hij zegt, dat vertrekkende Amerika nen de fabriek achterlieten alsof ze alleen maar voor de nacht werd afge sloten. De Amerikaanse troepen hadden die streek tien weken in handen gehad. De Joegoslavische regering heeft te Parijs geprotesteerd tegen het in beslag nemen van het Joegoslavische vaartuig „Slovenija", dat met wa pens aan boord voor de Algerijnse kust'is aangehouden door de Fransen. Volgens de Joegoslaven was de la ding wapens niet bestemd voor de Algerijnse rebellen, maar voor Je men. De lading had te Casablanca moe ten worden overgegeven aan de Ma rokkaanse handelaar Laraki, voor wie ook reeds in augustus een lading wa pens was bestemd, die door het Zuid- slavische schip „Serbija" was aange voerd. Uit officiële bron te Parijs ver luidde maandagavond, dat de Franse regering bewijzen bezit, dat de wa penzending aan boord van de „Slo venija" door een afgezant van de Al gerijnse opstandelingen van een Tsjechische wapenhandelaar is ge kocht. De Franse minister van buiten landse zaken Pineau verklaarde, dat, indien de wapens zoals de Zuidslavi- sche autoriteiten zeggen, voor Jemen bestemd waren, het wel een vreemde verschepingswijze was ze uit de Zuid- slavische haven Fiume via Casablan ca naar deze opgegeven bestemming te zenden. De politie van Little Rock heeft gisteren in de middelbare school een staaf dynamiet gevonden. De staaf was verborgen in het kastje van een leerling. Hij was niet afgeschermd of op veilig gesteld. Volgens de politie was de staaf niet in het kastje gestopt „om iets in de lucht te laten vliegen, maar om pa niek te zaaien". Vermoedelijk beoog de de dader sluiting van de school, omdat negerleerlingen zijn toegela ten. Sjabinski zegt, dat hij niet alleen ongeveer duizend machinegereed schappen voor raketproduktie vond, maar ook een bijna compleet stel V-2 blauwdrukken en tekeningen voor grotere raketten, waarbij die voor de intercontinentale A-9/A-10. De hele goedel van de fabriek, alsmede de ar beiders en technici, die in Nordhau sen uit hun huizen gehaald werden, werden naar Rusland getranspor teerd. Een majoor van de geheime dienst van het Amerikaanse leger, Hamill, heeft volgens Look gezegd, dat hij schriftelijke orders had volgens welke Nordhausen tot de Russische zóne be hoorde en alle plannen en machines voor de Russen moesten worden ach tergelaten. Volgens majoor Hamill kwamen deze orders van zeer hoog niveau. Er was hem echter mondeling mee gedeeld, zoveel materiaal mee te ne men als mogelijk was, zonder dat men het plunderen van de fabriek kon noemen. Majoor Hamill nam 300 vrachtautoladingen uit de fabriek mee, waaronder vele volledige V-2 raketten, aldus het artikel. Een-en-twintig Duitse geleerden, die zich sedert 1945 in de Sowjet- Unie bevonden, hebben toestemming gekregen naar hun land terug te ke ren. Zij mogen 1 februari met hun gezinnen naar West-Duitsland ver trekken. Zij woonden in Soechoemi in de Kaukasus. In West-Duitse kringen te Moskou is men van mening, dat deze maat regel een gunstige invloed zal heb ben op het verdere verloop van de Duits-Russische onderhandelingen, die eind januari in Moskou zullen worden hervat. De West-Duitse de legatie, onder leiding van Rolf Lahr, zal met de Russen behalve over de repatriëring van Duitsers in de Sow- jet-Unie, over consulaire en han delsbetrekkingen onderhandelen. GELD OP INDONESISCHE BANKEN De plaatselijk militair comman dant van Djakarta heeft dinsdag be kend gemaakt, dat Nederlandse on derdanen alleen gelden of bezittin gen van waarde bij de banken mo gen opnemen na voorafgaande toe stemming van de militaire gezagheb ber van de hoofdstad. Zulk een toe stemming, zal slechts eens per maand worden verleend, en het bedrag dat zjj mogen opnemen, zal door de fi nanciële en economische co-ordina- tor en zijn dagelijkse staf worden vastgesteld. Aan de banken is thans verboden gelden van Nederlandse onderdanen uit te betalen. De Britse "premier, Harold Mac- Millan, die 'n rondres maakt door de landen van het Britse Gemenebest, is maandag, snipverkouden, voor een bezoek van acht dagen in Nieuw- Zeeland aangekomen. Tegenover verslaggevers, die hem opwachtten, verontschuldigde hij zich voor zijn schorre stem en wate rige ogen. Hij zond ook zijn verontschuldi gingen aan de Australische minister van luchtvaart, Osborne, die met een groep functionarissen en hoge militairen van Sydney naar het vliegveld van Richmond was gere den om de premier daar, tijdens een tussenlanding, te begroeten. Koningin bij de ontscheping van de „Captain Cook Deze foto toont H.M. Koningin Juliana maandagocht end in een van de loodsen aan de Javakade te Amster dam bij zieken, welke met het Engelse schip „Captain Cook" uit Indonesië naar Nederland zijn gekomen. De koningin bezocht ook de repatrianten aan boord en sloeg de ontscheping gade. naar Innsbruck onderweg was, liet MacMillan was echter tijdens de men Wenen voor alle zekerheid ook een hefschoefvliegtuig van de politie met wat serum vertrekken voor het geval de Cessna zou veron gelukken of niet in Innsbruck zou kunnen landen. In Innsbruck moes ten de dokters in die tussentijd wer keloos toezien, hoe het gif zijn weg zocht in het lichaam van Patsche en de man langzaam verlamd raakte. Gelukkig slaagde de Cessna er in ondanks het slechte weer in Inns bruck te landen. Het serum is direct naar het ziekenhuis gebracht en aan Patsche toegediend. Later werd meegedeeld, dat de patiënt buiten gevaar was. Volgens een arts had het serum geen twee uur later moeten komen. vlucht door de vele aspirine die hij geslikt had in slaap gevallen en had van de tussenlanding in Richmond niets gemerkt. Osborne en de zijnen hadden hem niet te zien gekregen. In Oostenrijk hebben maandag een vliegtuig en een helicopter door een sneeuwstorm een „wedvlucht met de dood" gehouden om een kweker van gifslangen in Innsbruck, die door een cobra gebeten was, te redden. De man, Helmuth Patsche, die slangen voor de farmaceutische., in dustrie kweekt, werd maandagoch tend in de linkerarm gebeten. Direct zonden dokters verzoeken om serum naar Wenen, waar een klein rege ringsvliegtuig beschikbaar werd ge steld om ampullen naar Innsbruck over te brengen. Terwijl het vliegtuigje, een Cessna 182, tegen een zware sneeuwstorm in Zwitserland neemt niet het initiatief Zwitserland heeft Rusland laten weten, dat het <>P het ogenblik niet het initiatief zal nemen tot het bij eenroepen van een nieuwe topconfe rentie in Genève. „De huidige situatie is anders dan die in november 1956. Een Zwitsers initiatief is op dit ogenblik minder opportuun", aldus de Zwitserse rege ring. De Zwitserse nota was het ant woord op een brief die de Sowjetpre- mier Boelganin in december aan Zwitserland had gezonden. In die brief had Boelganin de Zwitsers de wenk gegeven, de grote mogendhe den uit te nodigen tot een nieuwe top conferentie. Een overeenkomstige uitnodiging is van Zwitserland uitgegaan in no vember 1956 o>p het hoogtepunt van de crisis rond het Suezkanaal en in Hongarije. Deze uitnodiging werd ech ter door de westelijke mogendheden j het een race wordt met de invallende afgewezen. winter. Het Britse s.s. „Orontes" van de Oriënt Steam N.A.V. Co. te Londen is vanmorgen in de Schiehaven te Rotterdam aangekomen. Het had be halve zijn passagiers voor Engeland meestal verlofgangers 625 uit Indonesië repatriërende Nederlan ders aan boord, die zich in Singapo re hadden ingescheept. Persconferentie aan de Zuidpool Het schijnt, dat de leider van de Britse Zuidpoolexpeditie, dr. Vivian Fuchs, die gisteren aan de Zuidpool is aangekomen, inderdaad van plan is om zijn voorgenomen tocht dwais over het Zuidpool-continent af te ma ken. De helft heeft hij thans afgelegd, nu volgt nog de tweede helft van de Pool tot aan de Ross-zee. Dit wordt een gevaarlijke tocht, niet omdat er zoveel hindernissen zijn, maar omdat Prinses Margriet kreeg een grammofoonplaat cadeau De 15-jarige Cees Roskes uit Nijmegen overhandigt H.K.H. Prinses Margriet een grammofoonplaat ter gele genheid van haar verjaardag. De aanbieding vond plaats tijdens een korte ontvangst .op het paleis te Soestdijk, maandagmiddag. Fuchs is vol vertrouwen begin maart Scottbasis te bereiken, nog juist op tijd om het Zuidpoolgebied per schip te verlaten. Hij vertelde dit gisteren tijdens een persconferentie op de Zuidpool. Hij bleek helemaal niet Prov. stalen van Z.-Holland keuten begroting goed Aan het slot van de vele dagen durende vergadering van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland werd de begroting goedgekeurd. Ook het voornaamste onderdeel, de verlaging van 't aantal opcenten op de grond belasting van 60 op 50, werd bij hoofdelijke stemming goedgekeurd met 42 tegen 31 stemmen, waarbij voornamelijk communisten, socialis ten en de heer W. J. van Dijck (KVP) tegen waren. Opoe Neeltje van Velzen, de oudste burgeres van Dordrecht en op twee na de oudste inwoonster van Nederland, is vandaag 107 jaar ge worden. In het gebouw van het Leger des Heils, waar de jarige verpleegd wordt, is vanmorgen een bijeenkomst gehouden, waar Opoe gehuldigd is. In verscheidene delen van Europa beeft het verkeer maandag veel bin. der ondervonden van ijzel en sneeuw Behalve in Zuidoost-België was dit het geval in Noord-Frankrijk en ült Dammer bestaat Dit 8 pagina S het gebied van Parijs, waar tenge-1 volge van verkeersongevallen zes personen om het leven kwamen. Het verkeer op het vliegveld Orly ondervond sitagnatie, doordat de tractors, waarmee de vlieg tui-1 1 gen van en naar de startbanen wor-WOrCM den gereden, tengevolge van de gladheid niet konden worden ge- U /xf bruikt j tlwl In het zuidelijke deel van Frank-1 rjjk tot de Rivièra toe en in Noord- \\T00P Italië wordt sneeuw verwacht. In de Lagune van Venetië zijn maandag slecht te spreken over de race vaneen dichte mist twee motorboten Hillary naar de Zuidpool, in strijd ime' elkaar in aanvaring gekomen, met het oorspronkelijke plan. Nadat terwijl een derde aan de grond liep. hij de depots voor mijn verdere tochtTwee personen werden gewond, had aangelegd, was hij volkomen vrij In Noord-Ierland, Schotland, Wales in zijn doen en laten, aldus Fuchs. en het noordelijk deel van Engeland: We hopen en verwachten voor het viel veel sneeuw, waardoor het weg. invallen van de winter uit het Zuid- verkeer sterk werd belemmerd, poolgebied weg te komen, zei hij, Over West-Duitsland woedde een zo niet, dan hebben we pech gehad. I storm, waardoor bij Rayreuth een j Fuchs verwacht het tweede deel van I televiriemast van vijftig meter werd zijn tocht in sneller tempo te kunnen geveld, afleggen, omdat de honden per vlieg-1 tuig worden vooruitgezonden. Voorts behoeven zijn tractoren thans minder te vervoeren. Er zullen ook nu wetenschappelijke waarnemingen wor den gedaan. Een stroom van gelukstelegram men is gisteren naar dr. Fuchs ver zonden, o.a. een van koningin Elisa beth van Engeland en prins Philip. Hartelijke begroeting. De begroeting door sir Edmund Hil lary, de leider van de Nieuwzeeland- se groep van Fuchs' expeditie, die reeds begin januari vanuit de Scott basis aan de McMurdo Sound de Zuidpool had bereikt, was buitenge woon hartelijk. Hillary was Fuchs in gezelschap van de Amerikaanse vice- admiraal Dufek, anderhalve kilome ter tegemoet gegaan in een sneeuw- tractor. Fuchs en Hillary sprongen uit hun voertuigen die van de Brit ten waren vrolijk met vlaggen ver sierd en liepen met uitgestrekte ar men op elkaar toe. Hallo Bunny, zei Hillary. Reuze blij je te zien Ed, was het welgemeende antwoord van dr. Fuchs. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK SNEEUW. Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Overwegend lichte vorst. Plaatselijk sneeuw Tussen een hogedr uk gebied boven Groenland en het noordelijk deel van de Atlantische oceaan en een depres. siegebied boven Scandinavië stroom den de laatste dagen grote hoeveel heden koude poolluoht naar het zuiden. Deze lucht heeft nu ook Spanje en Noord-Italië bereikt. De lucht is zo koud, dat zelfs by de lange weg die zij over het oceaan water moet volgen, de temperaturen tot op tamelijk zuidelijke breedte laag zijn. Zo vielen in Bretagne bij westelijke winden zelfs sneeuwbuien. Op de Britse eilanden gaven enkele storings. gebieden aanleiding tot uitgebreide sneeuwval. Op vele plaatsen ligt daar 10 tot 20 centimeter. Tijdens opkla ringen en windstilte in een zóne tus sen twee van dergelijke storingen daalde de temperatuur in Noord- Engeland plaatselijk tot meer. dan tien graden onder nul. Een station meldde zelfs 'n mini mumtemperatuur van min 19. In het noordwesten van ons land vielen af gelopen nacht ook veel sneeuwbuien. De Brit zag er met zijn dikke, lan- I*1 *?en Helder lag dinsdagmorgen 8 ge baard en zijn omvangrijke pool- centimeter. Verwacht mag worden 22 Januari zon op 8.35; onder 17.09; maan op 9.14; onder 20.25. Hoogwaterstanden 22 Jan. v.m. 5.n.m. 5.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: overall uit als een echte poolvorser van de oude stempel. Hij rookte ge zellig een geurige pijp. IJspegeltjes bungelden aan zijn baard. Toen de Britten eindelijk op de Zuidpool aankwamen was het een reuze spektakel. Tientallen fotogra fen en journalisten stonden er gereed om het historische moment te ver- i eeuwigen. dat de aanvoer van koude lucht nog enkele dagen blijft aanhouden. De sneeuwkansen zijn daarbij vooral in de kustprovincies groot. Overdag zijn de temperaturen daarbij om 't vries punt. De nachtelijke minimumtem peraturen kunnen van plaats tot plaats i»gal verschillen in afhan kelijkheid van de aanwezigheid van sneeuw en het voorkomen van op klaringen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbew. 12 C. onoew. 13 half bew. 9 half bew. 0 onbew. 7 zwaar bew. 2 sneeuw 0 geh. bew. 0 sneeuwbui 4 zwaar bew.' 1 sneeuw 0 zwaar bew. 2 onbew. 6 geh. bew. 0 sneeuw 2 zwaar bew. 6 mist —10 zwaar bew. 4 onbew. 2 sneeuw 1 geh. bew. 4 licht bew. 11 geh. bew. 9 regenbui 8 Korreltje De schoonste muziek is voor vele mensen de klank van hun eigen stem.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1