S)e CcidóeSoti^cmt De koningin verwelkomde repatrianten De „Sibajak" kwam in storm en sneeuwjacht Geruchten over „Staat Sumatra" Indianen lieten zich niet bang maken Hillarv begroette Fuchs aan de Zuidpool Het wordt koud MAANDAG 20 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14313 Directeur: CM». HAMERS VEI H Hoofdredacteur I. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8Advertenties; 17 ct. p. mm. Telefoontjes ƒ1.50. Terwijl voor de zoveelste maal gisteren de sneeuwjacht uit een lood grauwe hemel over de rivier en de kade viel en de duisternis daardoor eer der dan normaal gevallen was, meerde de „Sibajak" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd omstreeks zes uur in de namiddag aan de Lloydkade, opge wacht door de Koningin, die ondanks het barre weer op de verjaardag van een van haar dochters gekomen was om de vele honderden repa'ri^pn-'en, woorden van welkom toe te spreken en vele belangstellende familieleden en kennissen. Geen huisvesting. Van de 834 passagiers, die aan boord waren, kwamen er bijna hon derd uit Nieuw Zeeland en Australië. Van de overige allen evacuees uit Indonesië hebben ruim 650 geen huisvesting in Nederland. Zij zullen in tegenstelling tot de andere opva renden pas morgenochtend debarke- rén en onderdak krijgen in de z.g. contractpensions. Een van de meest trieste „gevallen" aan boord was ongetwijfeld dat van de twee kinderen van der Linden, de 11-jarige Onno en de 8-jarige Carla. Niemand wist te vertellen wie de kinderen aan boord had gebracht Hun passage was betaald en zij had den boordgeld. De zuster, die ze had verzorgd, was volgens de verhalen in Aden van boord gegaan, naar Neder land gevlogen en kon dus ook geen uitsluitsel geven. Zelf meenden ze, dat moeder hun in Rotterdam zou opwachten, maar dat bleek een illu sie, want niemand had zich bij de rederij voor hen aangemeld. Stil za ten zij in een hoekje, huilend omdat ze het niet beprepen. Later kwaim de moeder de kinderen afhalen. Corfu. Enkele uren voor de aankomst van de Sibajak arriveerde het Britse pas sagiersschip Corfu met 9 mannen, 33 vrouwen en 74 kinderen aan boord. De kapitein had in Engeland 'n loods aan boord genomen en was op eigen risico de Nieuwe Waterweg binnen gevaren. De minister voor Maat schappelijk Werk, mej. dr M. Klompé, was ter begroeting aanwezig. Later begaf zij zich ook aan boord van de Sibajak. „Captain Cook" in IJmuiden Zondagavond even na acht uur naderde de „Captain Cook" het wit Vertraging vóór de Waterweg Om half twaalf had het schip nl. de mond van de Nieuwe Waterweg j reeds bereikt, maar de noordwester gierde, de golven sloegen hoog en hagel zowel als natte sneeuw joegen over de dekken. Bij dit tempeest was er geen binnenkomen aan. Vier uren zou het duren, vooraleer men het erop wagen wilde de pieren 1 binnen te varen. Om vijf over half vier was het dan zover. Het schip voer de Waterweg binnen. Honderden waren uit alle delen L van het land gekomen om de passa giers af te halen of althans voorlopig te begroeten. De meesten debarkeren immers maandag pas. De koningin kwam. H. M. de Koningin was intussen r. met de hofauto gearriveerd en wachtte in een verwarmde ruimte I bij de loodsen tot het ogenblik zou S zijn gekomen, waarop zij aan boord zou kunnen gaan. Nauwelijks was een van de loop bruggen uitgelegd of de koningin liep over de overhuifde loopbrug naar een van de dekken, om zich vervolgens te begeven naar de kapiteinshut Daar zou zij via de microfoon, die in alle grotere ver trekken met luidsprekers verbonden was, enige woorden van hart tot hart willen spreken. Zij werd daarbij ingeleid door de gezagvoerder. Terwijl de passagiers in stille aandacht bleven staan, hoor den zij de koninklijke woorden. Ik wil, zo zei de koningin, U graag allemaal van harte welkom heten bij uw aankomst in Nederland. Koningin Juliana wees er op, dat de gerepatrieerd en in hun eigen land en onder eigen mensen komen. „U komt hier aan in de storm, die u even zal hebben doen terugdenken aan de stormen, die u de laatste tijd hebt meegemaakt. Na haar toespraak tot de passagiers begaf de koningin zich naar een der salons, waar zij met negen gezinnen een gesprek had. Uitvoerig stelde zij zich van hun omstandigheden op de hoogte. Vervolgens ging koningin Juliana naar een tweede salon, waar het gezin van de 50-jaTige mr. F. A Hoff, bestaande uit man, vrouw en de drie kinderen Grace (3H jaar). Francis iV/i jaar) e.i Woutertje (8 maanden), a'smede ziin schoonmoe der, mevrouw B. A. F. Ripema. Dit was het gezin, dat in vele Neder landse huiskamers te zien was, omdat het uitverkoren was onder het felle licht van schijnwerpers en het oog van de televisiecamera van gedachten te wisselen met onze landsvrouwe Het licht werd nog versterkt door de vele flitslichten van fototoestellen. Gesprek. Mr. Hoff, sinds 1935 lid van de balie, vertelde de koningin in grote trekken zijn belevenissen van de laatste tijd, waarvoor zij zich meer geïnteresseerd toonde. Nadien ver telde hij ons tot 7 december jl. zijn praktijk te hebben uitgeoefend. Óp die datum hoorde hij via de radio uit ons land, dat hij zijn congé had ge kregen. Een rijksvoorschot bracht hem en de zijnen aan boord van de „Sibajak". Zijn bezittingen, die hij niet ten gelde kon maken (waarde circa 15.000,heeft hij onder de hoede van een confrere achtergela ten. Een deel ervan kon hy mee nemen. Hij is nu van plan zijn reeds aangevangen studie in de economie voort te zetten. De koningin in gesprek met de fami lie Hoff. Mevrouw Ripema met haar 2 1/2-jarig kleinkind en mevrouw C. A. Hoff met haar 9 maanden oude zoontje Wouter. Engelse regering, in de noordersluis te IJmuiden. Aan boord waren 527 volwassenen, 328 kinderen van 3 tot 12 jaar, 71 kinderen van 1 tot 2 jaar en 28 baby's. Daarvoor staan straks op de kade reiswiegen met warme kruikjes en babyvoeding klaar. De woordvoerder van het leger hoofdkwartier in Djakarta heeft vandaag medegedeeld, dat de chef staf, generaal majoor Nasution, deze week naar Sumatra zal vertrekken. Hij voegde aan deze mededeling toe: ,JIet zou mogelijk kunnen zijn, dat de chef-staf zich op de hoogte zal stellen van de offifiële rapporten van de verschillende regionale com mandanten over de pogingen tot in stelling van een afzonderlijke staat Sumatra". De woordvoerder onthulde, dat „documenten, die op het bestaan van zulke pogingen wijzen", reeds in het bezit van de legerleiding zijn. Tevoren had de woordvoerder reeds gezegd, dat uit documenten was gebleken, dat bepaalde elemen ten ook streefden naar de vestiging van „een andere centrale regering dan de tegenwoordige". Oud-vice-president Mohammed Hatta verklaarde niet te geloven, dat plannen zouden zijn beraamd op 'n afzonderlijke staat Sumatra in te stellen. Hij zeide, dat het op het mo ment zeer gemakkelijk is om „insi nuaties te uiten". SOEKARNO NAAR SYRIë. President Soekarno van Indonesië is gisteren uit Joegoslavië in Syrië aangekomen. De menigte op het vlieg veld van Damascus verwelkomde hem met kreten als „Lang leve de leeuw van Indonesië" en „Irian zal bevrijd worden". President Koewatly was ter begroeting aanwezig. De Joegoslavische regering heeft zaterdag officieel de Indonesische aanspraak op Nieuw-Guinea onder steund. Het communiqué, dat na de bespre kingen in Belgrado tussen Tito en Soekarno werd uitgegeven, zegt voorts dat Joegoslavië „bepaalde mi litaire uitrusting" zal leveren. Ook zal binnenkort een gemengde com missie ter bevordering van de econo mische betrekkingen worden inge steld. President Tito zal dit jaar een be zoek aan Indonesië brengen. Koninklijk gezin deed vader uitgeleide Z.K.H. Prins Bernhard is voor een officieel tegenbezoek aan de president van Liberia en mevrouw Tubman zondagmiddag van het vliegveld Soester- berg vertrokken. Op de foto ziet men (v.I.n.r.) H.K.H. Prinses Beatrix, H.K.H. de jarige Prinses Margriet, HJV1. de Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Marijke op het vliegveld. Ku Klux Klan zelf aangevallen Honderden met geweren gewa pende Indianen hebben zaterdag te Maxton in de Amerikaanse staat Carolina een openluchtvergadering van de Ku Klux Klan aangevallen. De Indianen waren woedend op de plaatselijke Ku Klux Klan omdat deze de laatste weken fel had ge ijverd voor een scherpere scheiding van Indianen en blanken. De Indianen begonnen een grote schietpartij nadat zij de eveneens ge wapende leden van de Ku Klux Klan ongeveer twintig in getal hadden omsingeld. Zij schoten bijna allen in de lucht. Vier personen werden echter gewond. Nadat in een half uur tijds min stens duizend patronen waren afge vuurd, kwam de politie opdagen, die er met traangas een eind aan maak te' en de Indianen verdreef. Daarop werden de bange Ku Klux Klanners met politie-auto's in vei ligheid gebracht. Bij het passeren van de auto's konden de Indionen niet nalaten er met bun geweerkol ven dreunende slagen op te geven. De Ku Klux Klan had vorige week eerst een brandend kruis geplaatst in de tuin van het huis van een In diaanse vrouw om haar te waarschu ter kon laten schieten. Enkele dagen later werd een dergelijk kruis ver brand voor de deur van een Indiaan se familie, die in een blanke buurt was komen wonen. OVERSPANNEN OPERA-STERREN. Indonesische oudstrijders hebben het leegstaande gebouw van het Ne derlandse consulaat te Medan bezet. De bevelhebber van het garnizoen van Medan heeft hen bevolen het ge bouw zo spoedig mogelijk weer te ont ruimen. vang veroorzaken in de polaire lucht nu en dan toeneming van de buienac tiviteit. Des nachts komt in deze lucht bijna overal enkele graden vorst voor en naarmate de windkrachten verder afnemen zullen de temperaturen vooral des nachts nog lager worden. Anita Cerquetti, de Italiaanse so praan, die zich wereldfaam ver wierf, toen zij twee weken geleden de rol van Maria Callas in de opera „Norma", bij de opvoering in het Ro- meinse operagebouw, overnam, daarj numnler bestaat uil 10 pagina'l „La Callas" verklaarde door heesheid 1 niet meer te kunnen zingen, heeft haar rol in de opera ,.De Rover", die - dinsdag as. te Paiermo ral worden HOE opgevoerd, totaal vergeten. Professor Santangelo, léider der psychiatrische kliniek van Palermo,! die Anita Cerquetti heeft bezocht, verklaarde later dat zij aan een „ze nuwuitputting" lijdt, die waarschijn lijk een gevolg is van overwerkt- heid. aardbevingen in Ecuador voorgedaan, die in het gehele land zijn waargeno men. Vooral in het kustgebied aan de Stille Oceaan, waar de haven Esme ralda ernstig getroffen is door een vloedgolf. Bijna een derde van de woningen is verwoest. Volgens de eerste berichten zijn er negen doden en een eertigtal gewonden. Nu nog 2000 km.? iiauciuc uc „v-.api.am uuuiv xiet wil i uiaaiwc viuuw uiii naai ie wddX8i.nu- Vanmorgen te 2.08 Uur (ivcu. tyu/ geschilderde emigrantenschip van de I wen, dat zij haar blanke vriend be- heeft dr. Vivian Fuchs, de leider van Mgr. Hansen opende de noodkist vnn Sint Servaes de Britse groep der Zuidpoolexpedi tie van het Gemenebest, de Zuidpool bereikt. De leider van de Nieuw- Zeelandse groep, sir Edmund Hillary verwelkomde dr. Fuchs en zijn man nen, die 56 dagen nodig gehad heb ben om de ruim veertienhonderd ki lometer van de basis Shakleton aan de Weddellzee naar de pool af te leggen. Zij hebben nu nog bijna tweeduizend kilometer voor de boeg voordat zij de basis Scott bereikten en de eerste overtocht te land van het Zuidpoolgebied voltooid zullen heb ben. Sir Edmund Hillary was zaterdag van McMurdo Sound weer naar de Zuidpool gevlogen, om de aankomst van de Britse expeditie af te wach ten. Alvorens aan de pool te lan den vloog hij door tot op 48 mijl van de pool het kamp van de Britse ex peditie in zicht kwam. Dr. Fuchs en zijn mannen hadden voor de nacht OSLO hun tenten opgeslagen. Toen het KOPENHAGEN vliegtuig op nog geen dertig meter ABERDEEN boven hun bivak vloog, kwamen de LONDEN (Geldig van maandagavond tot dingsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NACHT. Opklaringen maar ook plaat selijk enkele sneeuw- of hagel buien, voornamelijk in de kust provincies. In de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Vannacht lichte en waar sneeuw ligt, plaatselijk ma tige vorst, morgenmiddag tempe raturen om het vriespunt. 21 Januari zon op 8.36; onder 17.07; maan op 8.50; onder 19.20. Hoogwaterstanden 21. Jan. v.m. 4.30; n.m. 4.40. Het weer in Europa Britten naar buiten en wuifden in het zonlicht van de Zuidpool-zomer nacht naar de inzittenden van het vliegtuig. Tijdens een plechtigheid in de St. Servaaskerk te Maastricht is zondagmiddag voor het eerst sinds 1863 door Z.H.Exc. mgr. dr A. Hanssen, bisschop van Roermond, de noodkist van St. Servaas geopend. Op de foto ziet men Z.H.Exc. mgr. Hanssen, die na het openen het stoffelijk overschot van St. Servaas controleert Een depressie, die zaterdagmorgen bij IJsland lag, trok gedurende het weekeinde in diepte toenemend over het noordelijke deel van de Noordzee en Midden-Scandinavië naar Finland en vult nu op. Achter de depressie om voerden Noorderstormen koude lucht rechtstreeks uit het Poolgebied via het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland naar de Britse eilanden en het Noordzeegebied. In deze lucht kwamen veel sneeuw en hagelbuien voor, welke plaatselijk van onweer vergezeld gingen. Storingsgebieden van kleine om- amsterdam brussel luxemburg PARIJS bordeaux grenoble nice berlijn frankfort MüNCHEN zürich geneve locarno wenen innsbruck rome ajaccio mallorrco weer temp. sneeuw —5 C. onbew. -10 onbew. 8 r licht bew. —1 sneeuwbui —2 zwaar bew. 1 licht bew. —1 onbew. —2 sneeuwbui —2 mist —3 regen 9 zwaar bew. 4 onbew. 11 zwaar bew. —2 sneeuw —1 sneeuw —1 regen 6 geheel bew. 8 mist 1 M geheel bew. 2 zwaar bew. -o zwaar bew. 11 geheel bew. 8 onbew. 3 Korreltje Lasteren is ver beneden uw stand.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1