RADIO-ACTIEVE NAALD BRAK AF DIJ GENEESKUNDIGE BEHANDELING „Wij hebben het huis" Prins Bernhard naar Liberia PUTTEN VREEST BESMETTING Het lijkt te spoken in Putten Vreugde in arbeidersgezin te Hank (N.Br.) over S.U.S.-!ot De ,Noodkistf in Maastricht geopend MAANDAG 20 JANUARI 1958 DE LE'DSE COURANT PAGINA 10 door het staatstoezicht op de volks gezondheid. Wel heeft de directeur van het gerechtelijk nafcuurweten- I schappelijk laboratorium te Den Haag een bezoek gebracht aan Put ten en Utrecht In overleg met de I officier van justitie zal de justitie zich nog nader beraden over de te nemen stappen. Maandagmorgen zullen de eerste rapporten van het ingestelde me- j dische en biofysische onderzoek bij de directeur-generaal voor de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, worden ingediend, waarna men zich zal beraden over de te nemen maat regelen. Het wordt niet uitgesloten geacht, wanneer blijkt dat het gehele huis en zijn omgeving radioactief is, dat de woning, die eigendom is van de gemeente Putten en vier jaar gele den werd gebauwd, zal worden af gebroken. Ook hierover zou waarschijnlijk hedenmorgen een beslissing worden genomen. Metingen hebben inmid dels uitgewezen, dat de binnenmuur tussen de woning vam de familie Haiansohoten en de daarnaast lig gende woning van de familie Wil- lemsen niet radio-actief is. Dr. J. J. Went van de K.E.M.A. te Arnhem zal begin dezer week een voorstel doen over de oprui ming van de radio-actieve as en aarde die momenteel nog in afge sloten emmere is geborgen. Kans op „besmetting" gering. Deze foto toont het grondonderzoek met een Geigerteller in de tuin van het huis te Putten, dat radio-actief besmet is. De vijf-jarige Joke Haanschoten uit de Schoolstraat te Putten is woens dag 15 januari jl. het slachtoffer geworden van een uitzonderlijk ongeval, waarvan momenteel de consequenties nog niet zijn te overzien. Het kind werd op die dag behandeld in de neusheelkundige afdeling van het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht. Reeds een half jaar geleden werd zij in het ziekenhuis Salem te Ermelo opgenomen voor het knippen van de amandelen. De operatieve ingreep had evenwel niet het gewenste resultaat en op advies van de behandelend ge neesheer is het kind naar het ziekenhuis te Utrecht verwezen, waar men haar behandelde met radium, in verband met complicaties in de neusholte. Woensdag jl. heeft men haar eveneens tijdens een controle-onderzoek met radium behandeld, waarbij een radiumnaald In haar neusholte werd ge voerd. Zonder dat men op de.neusheelkundige afdeling van het ziekenhuis daar van iets gemerkt heeft, is het eind van de naald, waaraan zich de radium- kop bevindt, afgebroken. Kruis slaapplaatsen hadden ingericht Zaterdag werd het onderzoek voortgezet in het huis van de fami lie Haanschoten en in de tuin, waar bij de medewerking werd verkre gen van de K.E.M.A. te Arnhem, dde met Geiiger-Müller-tellere de aanwezige radio-activiteit registreer den. De radio-actieve as en de aarde in de tuin werd in afgesloten em mers gedeponeerd en in een schuur opgeborgen, die later werd verze geld. De tuin werd, om verder stof- verbreiding te voorkomen, afgedekt met piastic. Het huis aan de School straat werd omheind door een prik keldraadversperring, terwijl van ge meentewege een bord werd aange bracht waarop staat vermeld, dat het betreden van het afgezette ter rein levensgevaarlijk is. Bij een onderzoek van het gezin Haanschoten bleken geen positieve afwijkingen aanwezig te zijn. Wel werd een geringe aifwijking geregis treerd op een schoen vain een da1 personen die bij het onderzoek was betrokken. Groot is de belangstelling voor het on derzoek naar radio-activiteit in een woning te Putten. De woning is de eerste van een blok, dat vier jaar ge leden gebouw werd. Gevaar voor kind en familie Het meisje wendl naar 'huis gezon den met de mededeling na veertien I dagen terug te komen. Omstreeks 10 uur woensdagavond werd het kind onweL Zij werd bleek i en braakte. Dit braaksel werd door haar vader opgevangen in een pa- j pieren servet, diat direct in de kachel werd geworpen. Het meisje voelde i zich kort daarop weer beter en had een goede nachtrust, 's Morgens be zocht zij normaal de kleuterschool „Hummeloord", samen met haar buurmeisje. Omstreeks een uur 's middags speelde het meisje bij haar buurmeisje, toen een agent van politie haar moeder mededeelde dat zij zich onverwijld met haar doch tertje naar het ziekenhuis te Utrecht moest begeven. In het Stads en Academisch zie kenhuis in Utrecht had men n.l. omstreeks half twaalf donderdagmor gen gemerkt, dat de radiumkop vam de naald afgebroken was. Men zocht met een meetapparaat de operatie kamer af, doch nergens week de naald af, zodat moest worden aan genomen, dat de vermiste radium kop buiten de kliniek moest zijn. Aan de hand van de behandelings rapporten kon worden opgemaakt, dat Joke Haansdhoten uit Putten de laatste behandeling met de radium naald had gehad. Alarm. Onmiddellijk werd de politie in Putten gealarmeerd. Men verzocht de politie 'het kind onverwijld naar Utrecht te zenden. Dit telefoonge sprek werd enige minuten later her-| haald onder mededeling dat voor het kind en haar omgeving levens- j gevaar aanwezig was. Moeder en dochtertje konden nog juist de trein van tien voor twee naar Utrecht h'a<- len. In het ziekenhuis werd het kind onderzocht waarbij blek, dat de ra diumkop zich niet meer in de neus holte van Joke bevond. Zij werd daarop naar huis gezonden. Inmid dels spoedde enkele medici van de neusheelkunde afdeling zich naar Putten, om met behulp van een Geiger-Müller-teller (het radium- kopje in de woning van de familie 1 Haanschoten te zoeken. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddel lijk uit. Vooral bij de kachel en la>- ter ook in de tuin waar as uit de kachel was gestort. Toen ook verna- men de medici dat het kind had ge- j braakt en dat het braaksel in dei kachel was gegooid. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de kachel was gesmolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele omgeving van de tuin ra- j dio-actief was geworden. Op advies van de medische auto- riteiten werd het gezin Haanschoten geïsoleerd. Het bleek noodzakelijk dat het gezin eerst werd gebaad en van nieuwe onder- en bovenkleding werd voorzien. De schoenen bleven achter in de woning. Het gezin (man, vrouw en vijf kinderen) werd donderdagnacht overgebracht naar het politiebureau te Putten, waar het groene kruis en de transportcolonne van het Rode j Haansdhoten in contact waren ge weest Hiervoor meldden zich zon dagmiddag tien personen, onder wie enkele buren, famdlieden en leve ranciers. Dit onderzoek nam de ge hele zondagmiddag in beslag. Naar wij vernemen is bij dit onderzoek geen radio-activiteit op de personen geconstateerd. De officier van Justitie te Utrecht, heeft zich inmiddels op de hoogte gesteld van de toedracht van het on geval. Of de justitie een vervolging zal instellen op grond van grove na latigheid, is tot nu toe nog niet be kend, dit zal afhangen van een me disch onderzoek dat ingesteld is In medische kringen te Utrecht vraagt men zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat de radiumkop onop gemerkt in de neusholte van het kind is achtergebleven. De naalden zijn meestal van platina of goud en hebben een bepaalde stevigheid, waardoor een afbreken van de kop waarin radium geborgen zit, opge merkt moest v/orden. Overigens wordt aan het radio-ac tieve gevaar niet zo*n grote betekenis toegeschreven. Er zouden volgens deze medische kringen, grotere waar den worden gemeten in ruimten waar wordt doorgelicht Zo er besmetting bestaat van per sonen. die de laatste dagen in de wo ning van de familie Haanschoten, Het eerste van de 5 woonhuizen, ter waarde van 25.000.uit de 4e SUS-aktie zal in het Noordbrabantse dorpje Hank worden gebouwd. Zaterdagmorgen op de dag van de le SUS-trekking ontving de 55-jarige gehuwde fabrieksarbeider, de heer zijn geweest, zou aldus het ministerie Jan Sgroot, Buitendijk 58, een schrij- deze. voornamelijk zijn veroorzaakt ven van de burgemeester dat hem door de radio-activiteit van de kachel door de gemeente een woning werd nadat 't braaksel daarin verbrand toegewezen. 5* liM ...«u,» Dit aanbod betekende voor het ge- De straling welke van het kind zelf! van _Tan kin Zus, want zo noemen ze allemaal mijn vrouw, gek geworden was. Met kracht sloeg ze haar beide handen op tafel, sprong van haar stoel op en plofte met een smak weer neer, daarbij uitroepende: Ze zijn al lemaal gek, want wij hebben het huis". Hij vervolgde zijn verhaal met: „Waar ze zo gauw naar toe vertrok ken waren, weet ik nu nog niet, maar mijn vrouw en kinderen waren weg en ik zat met de 3 loten alleen in de kamer en ik dacht: misschien zijn ze zelf wel'getikt, want ik wil het toch eerst zelf zéker weten en die Uitgebreide voorzorgsmaat regelen. Vrijdagnadht en ook zaterdagmor gen is de familie Haanschoten op het politiebureau gebleven. Zaterdag middag werden zij door een ambu- lamceauto van die geneeskundige dienst te Utrecht naar het zieken huis aldaar vervoerd voor nadere observatie. Op last van de burgemeester van Putten, jhr mr W. W. F. Quarles van Ufford, werd de kleuterschool Hummeloord te Putten, die vlak achter de woning van de familie Haanschoten gelegen is, gesloten. Het meisje Joke had ook deze school, waarop ongever 80 kleuters gaan, bezocht. Zaterdag werd het onder zoek voortgezet. Het bleek noodza» kelijk, enkele personen op te roe pen die na woensdag met het gezin Staatsiebezoek van 5 dagen Gisterochtend tegen 12 uur is Z.K:H. prins Bernhard met de regeringsda- kota Douglas DC3 CPHPBA van het vliegterrein Soesterberg vertrok ken naar Monrovia voor een officieel tegenbezoek van de president van Li beria en mevrouw V. S. Tubman. De prins werd uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin en door de prin sessen Beatrix, Margriet en Marijke. De eerste landingsplaats was Lissa bon, waar de prins in een hotel over nacht heeft. Vandaag gaat de tocht tot Villa Cisneros in de Sahara en dinsdag tot het vliegveld Freetown bij Dakar. Op 22 januari omstreeks 12 uur zal het gezelschap te Monrovia aanko men. Het officiële bezoek van de prins aan Liberia duurt tot 27 januari. Prins Bernhard zal nog tot het eind van februari in Liberia verblijven om tochten te maken o.a. langs rub ber- en cacaoplantages en ijzer- en kopermijnen. Hij hoopt omstreeks 1 In het Americainhotel te Venlo zal voor de tweede maal een grote nertsbeurs worden gehouden. Het initiatief voor deze beurs werd ver leden jaar genomen, toen de prijzen in de nertsihandel tot een dieptepunt zakten. Sinds de beurs van vorig jaar is de handel, vooral de export weer sterk toegenomen. De prijzen liggen voor de nertsfokkers nu weer op een redelijk niveau. j- „;„i_ u~a 5iA ren niet langer op een open zolder mftZ Tfctlnri h V I zouden behoeven te overnachten, met de afstand tot b.v. mede-reizi-1 h(itrpkkpn van de wonine gers in de trein en de beperkte tijd j echter niet te denken daar de wens werd vervuld want juist op waarover het contact ach heeft uit-1 huur ten be(jrage Van 12.80 perdat moment herhaalde de omroeper <r 'A ïonu vn week hoog bleek voor de smalle één van de lotnummers: D 185.857. beurs van het gezin en reeds was besloten de burgemeester maandag 20 januari een bezoek te brengen om het genomen besluit mede te delen. De hoop op een SUS-huis was niet aanwezig. Er was nog nooit een prijs van enige betekenis in de buurt van Hank of in het dorp zelf terecht ge komen, doch de echtgenote van dé gestrekt, zo gering dat hieruit, vol gens het ministerie geen verontrus ting behoeft voort te spruiten. maart m Nederland ten>8te zijn Met heer Sgroot ha(J A. a, zou „Wi" het ditmaal nu maar eens een was- een particuliere relatie van de prins, die op eigen gelegenheid naar Liberia komt, zal de prins in de binnenlanden gaan jagen. Voor zijn vertrek zeide prins Bern hard, die enigszins verkouden was, dat hij zich zeer verheugde op zijn reis naar Liberia, waar hij nog nooit is geweest. machientje zijn!". Het was moeder Sgroot die gespan nen, met haar 3 SUS-loten voor zich op tafel, zaterdagavond naar het KRO-programma luisterde. Sgroot las de krant! Toen begon ik te beseffen dat ik houder was geworden van een belas tingvrij kapitaal van niet minder dan 25.000.—. Een telefoonnummer wist ik niet, maar mijn buurman, die telefoon had, wel en direct beide ik de KRO". Om drie uur ging men naar bed, na eerst een vouw in de pantalon van de heer J. Sgroot te hebben ge perst want inmiddels was de heer Sgroot reeds uitgenodigd om zondag middag naar Roterdam te komen. Zoals al geschreven: 't Staat vast dat er in Hank een SUS-huis gebouwd T_„ I zal worden en dat de naam van het {huis in de dubbele betekenis SUS zal zijn. De heer Sgroot vertelde, dat Hij vertelde zondagmiddag op hetin Hank een pracht huisje één dezer kantoor van de SUS: „ik dacht dat Door bisschop van Roermond Met een kerkelijke plechtigheid heeft de bisschop van Roermond, mgr. Hanssen, zondagmiddag in een stamp volle Sint Servaaskerk te Maas tricht het begin twaalfde-eeuwse ver guld koperen reliekschrijn van Sint Servatius voor de tweede maal in zijn ruim 850-jarige historie geopend. Dit schrijn heeft wegens de verering vooral ook in perioden van ramp spoed, al in zeer oude tijden de volk se benaming „noodkist" gekregen. Het historisch merkwaardige vroeg-middeleeuwse koperdrijfwerk van het schrijn blijkt door de eeuwen heen zoveel geleden te hebben, dat de mogelijkheid van restauratie thans door deskundigen zal worden onder zocht. Daarom werden de relieken uit het schrijn verwijderd en voorlo pig in een andere eikenhouten kist opgeborgen. Mgr. Hanssen opende het schrijn, gelijk op 9 november 1863 de inhoud van het schrijn ook was onderzocht door de toenmalige bisschop van Roermond mgr. J. A. Paredis. Nadat de noodkist naar het pries terkoor was gedragen, en het „Veni Creator", door de bisschop aangehe ven, was gezongen, werd de lang werpige reliekenkist opengeschroefd en controleerde mgr. Hanssen of de in 1863 aangebrachte zegels ongeschon den waren. De vijf pakken relieken van de H. Servatius en de H. Marti- nus van Tongeren, in blauwe zijde en met zilverkleurige banden op de eikenhouten kistbodem bevestigd, wa ren verzegeld met zegels van de bis- Radio-actieve besmetting in woning te Patten schop en van de Sint Servaaskerk Zij werden aangetroffen precies zoals in I goede raad om naar de 4 volgende dagen gereed was gekomen waarvan de prijs 18.000.bedroeg. Zo'n huisje laat Jan Sgroot bouwen en maandag worden de besprekingen daarvoor geopend. Hij heeft zich ook gerealiseerd dat hij met de nog res terende ƒ7.000.— verhuizing en ver nieuwing zal kunnen betalen en daar het geluk zelden alleen komt hoopt hij zelfs middels het gemeentebe stuur nog een subsidie op de bouw te verwerven. Zus zei: „En dan te be denken dat we dit allemaal krijgen voor 0.20 en nooit huur meer, ons leven lang zullen behoeven te beta len". Jan Sgroot weet dat op zaterdag 25 januari niet minder dan 40 Neder landse bedrijven met een keur van artikelen zullen aantreden om mid dels het lot, getrokken door notaris mr M, J. Meijer, Amsterdam, één van de 5 gelukkige woonhuiswinnaars tienduizenden guldens aan cadeaux toe te bedelen. Toen de organisator hem op een en ander opmerkzaam maakte zeide Jan Sgroot: „Laat ik daar niet op rekenen ik heb al genoegen Zus zei: „Als dat waar zou zijn worden we knettergek en slapen we nooit meer". De 4 nog res terende coupons van lot D 185.857 ontving het echtpaar terug met de het protocol van 1863 was beschre ven. De bewaarder van de schatka mer van Sint Servaas, kapelaan L Slangen, sprak de talrijke gelovigen toe over de reliekenverering, welke ook in deze tijd een belangrijk ele ment blijft in de geloofsbelijdenis. Mgr. Hanssen sprak aan het einde der plechtigheid over het werk van Sint Servatius, die reeds in de vier de eeuw een Europese betekenis had voor het geloofsbehoud en de geloofs verbreiding, hetgeen o.a. is gebleken uit zijn deelnemen aan verscheidene kerkelijke concilies uit die tijd. 's Avonds heeft mgr. Hanssen de ongeopende pakketten relieken in het tijdelijke schrijn geplaatst en daar- bij een uitvoerig protocol van de I plechtigheid toegevoegd. I De plechtigheid werd bijgewoond, behalve door geestelijken van Maas tricht, door de commissaris der Ko ningin in Limburg, mr. dr. F. Hou- ben, door mr. W. baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maas tricht, en de garnizoenscommandant luitenant-kolonel D. Overbeeke, ter ritoriaal commandant Maas-Zuid, als mede door de leden van het comité restauratie noodkist. Nadat zaterdag het onderzoek in de tuin en het huis te Putten, die radio actief zijn, was afgesloten, werden, zo wel huis als tuin, met plastic over dekt, waarvan de foto een beeld geeft. uitzendingen maar goed te luisteren onder het motto van: „Je kunt nooit weten", want wanneer reeds geble ken is, hetgeen wel enig in de ge schiedenis zal zijn, dat één mens in Nederland twee huizen op één dag krijgt aangeboden, dan zouden meer dere prijzen op het betreffende lot feitelijk geen verrassingen meer in houden. Intussen heeft heel de dorpsgemeenschap van Hank zich niet onthouden van felicitaties aan dit zo bijzonder gelukkige gezin en zonder enige uitzondering is men er van overtuigd dat deze gouden re gendruppel van het SUS-programma „Gouden Regen" op de juist plaats en vooral op de gloeiende plaat te recht is gekomen. Het kantoor van de SUS-aktie te Rotterdam deelt mede dat vanaf 28 januari op de verkoopadressen gratis trekkingslijsten ter inzage zullen zijn en dat men middels postreke ning 4028 t.n.v. SUS Rotterdam reeds thans trekkingslijsten ad 0.25 (5 trekkingen) kan bestellen. Het tweede huis in Amsterdam. Het woonhuis van de 2e trekking werd middels lot D no. 84738 toebe deeld aan mevr. H. Smit, Oostzaner- dijk 14 te Amsterdam, moeder van 7 kinderen. Als bijzonderheid vermel den wij nog dat mevr. S. zelf mede werkster van de SUS is en zodoende zelf ook één lot had gekocht.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10