Dulles is wel voorstander van topconferentie Mits goed voorbereid VALT ER TE PRATEN? De wrijving tussen Frankrijk en Tunesië Aan de Zuidpool In een enkele stap: een halve eeuw terug Gaillard met de hakken over de sloot Soekarno Tito bij Werkloze Algerijnen Uit Frankrijk Brits antwoord aan Boelganin Hammarskjoeld naar Moskou? GELUKKIG Nu Du til qoAop! Koudere wind S)eCcid6e6oiihawX nrecteur: C M. v. HAMERSVEID hoofdredacteur L C. J ROOZEN VRIJDAG 17 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. M311 Dulles wil ook wel een topconferentie KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 felefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag in een verklaring voor de Amerikaanse persvereniging gezegd, dat de Amerikaanse regering voorstandster is van het houden van een topconferentie, doch onder de daartoe geëigende omstandigheden. „Eisenhowers brief aan Boelganin moet eens en voor al een einde heb ben gemaakt aan de indruk, dat de Verenigde Staten niet met de Sow- jet-Russische heersers wensen te on derhandelen, of dergelijke besprekin gen duchten. De V.S. wensen echter geen top conferentie, welke slechts een episo de in de koude oorlog zou zijn en die onder omstandigheden zou worden gehouden, welke groot gevaar voor de vrije landen zouden inhouden", al dus Dulles. Hij vervolgde: „Er zijn vele gebie den, waarop het mogelijk zou zijn, in het wederzijds belang van de V.S. en der Sow jet-Unie, tot overeenstem ming te komen. Ik geloof, dat het Kremlin en wat onszelf betreft weet ik het niet wenst, dat de wegen onzer lan den zoveel uiteengaan, dat er toene mend gevaar zou ontstaan voor een overgaan van de koude oorlog in een daadwerkelijke krijg". „Het is louter illusie en geen ongevaarlijke te denken, dat op een topconferentie de koude oorlog door een schriftelijke verklaring, zon der verdere opofferingen onzerzijds, zou kunnen worden opgeheven. Indien een dergelijke conferentie er toe zou leiden, dat de vrije landen niet meer het noodzakelijke zouden doen om hun veiligheid te verzeke ren, zonder dat in de staten van het Sowjet-Russisch-Chinese blok* op overeenkomstige wijze zou worden gehandeld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden. Het zou eveneens rampzalig kun nen zijn, indien de leiders der vrije staten op een topconferentie, in de zucht tot het vermijden van het af- OOELGANEN gooit Tegenwoordig met proppen papier; hij vecht met brieven. In december heeft hij aan alle mogelijke regeringen per soonlijke epistels gezonden, vol met ontwapenings- en vredesvoorstellen, en in januari heeft hij er zonder eerst 't antwoord op zijn eerste serie af te wachten nog weer eens een stel over heen gestuurd. Zijn voorstellen culmineren in de suggestie van een top-conferentie, een samenkomst van regeringslei- 0 ders, om de ontwapenings impasse te doorbreken. Het Westen is daar niet zo enthou siast voor. Jaren geleden zou men dat misschien wel geweest zijn, maar nu niet meer. Er zijn reeds enige top conferenties gehouden en zij hebben niets uitgehaald. Het Westen heeft er nu ervaring genoeg van om te we ten, dat het de Sow jet-Unie om de propaganda te doen is; men wil een forum hebben, vanwaar men een zo groot mogelijk gedeêlte van de we reld bereiken kan. Hoe minder resul taten er bereikt worden, des te be ter, want Moskou weet het altijd wel zó te draaien, dat 't het Westen de schuld ervan kan geven. In de edele kunst van propaganda voor eigen zaakje is het Westen nog lang niet zover gevorderd als de Sowjet-Unie, die er een wetenschap van gemaakt heeft. Vandaar dat de westelijke we reld weinig voor zo'n conferentie voelt. Van de andere kant zou het zeer onverstandig zijn om botweg te wei geren; dat zou helemaal koren op de Russische molen zijn. Dan zou men daar van de daken verkonden, dat de Russen zo vreselijk vredelievend zijn, dat zij smeken om samen over de vrede te praten, maar dat de Wes terse mogendheden eenvoudig geen vrede willen; dat is duidelijk, want ze willen er niet eens over praten. Derhalve neemt het Westen eens gezind het standpunt in: wij willen wel praten, maar alleen als er een redelijke kans bestaat, dat het iets uithaalt. Om te weten of die kans bestaat, dient men eerst een voorbe reidend overleg te plegen door mid del van de diplomatieke kanalen en de ministeries van buitenlandse za ken. Dat voorbehoud is inderdaad zeer reëel, want de meningsverschillen tussen Oost en West zijn even menig vuldig als diepgaand. Eén daarvan is bijv. de kwestie van de Duitse hereniging. In het Westen vindt men deze kwestie zó funda menteel, dat men zich nauwelijks kan voorstellen, hoe de toestand moet verbeteren, als Duitsland aldus verdeeld blijft. Moskou zegt daar entegen, dat het volmaakt nutteloos is om over de Duitse kwestie te wil len praten. Het heeft dus wel zin om eerst even precies vast te stellen, op welk terrein een compromis of overeen komst op topniveau mogelijk is. Aan vage resoluties met veel gemeenplaat sen hebben we niets. leggen van verklaringen vol gemeen plaatsen over de noodzaak tot ver zekering van de vrede, in een ander uiterste zouden vervallen en de be sprekingen in een vijandige sfeer zouden afbreken. Dit zou de koude oorlog intensiever kunnen maken en tot het uitbreken van een daadwer kelijke krijg kunnen leiden. Daarom is het noodzakelijk een eventuele topconferentie degelijk voor te bereiken President Eisenho wer heeft hierop gewezen en Nikita Kroestsjef heeft zich eens in dezelf de geest uitgelaten. Het is nu aan de Sowj et-heersers te tonen of zij al dar. niet het houden van een topconferentie wensen, waar op het metterdaad mogelijk zou zijn de zaak van vrede en gerechtigheid in de wereld te bevorderen". De Duitse kwestie. In antwoord op een vraag zei Dul les, dat er beter geen nieuwe topcon ferentie kan worden gehouden als het probleem van de Duitse hereni ging van de agenda wordt gehouden. Boelganin heeft in zijn brief van 8 januari aan de Britse premier ver klaard, dat het geen zin heeft op een topconferentie te spreken over onder werpen waarvan bij voorbaat vast staat, dat er geen overeenstemming zal worden bereikt. O.a. noemde hij de Duitse kwestie. Geen generaal! Twee Franse afgezanten zijn don derdag te Tunis aangekomen met een persoonlijke boodschap van premier Gaillard voor president Bourguiba. Zoals gemeld heeft Frankrijk de lo pende besprekingen met Tunisië af gebroken naar aanleiding van een in cident aan de Algerijns-Tunesische grens op zaterdag ji., waarbij veer tien Franse militairen werden gedood door Algerijnse opstandelingen. Deze opstandelingen zouden daarop naar Tunisië zijn uitgeweken met mede neming van vier Franse soldaten. De twee afgezanten zijn generaal Buohalet, militair adviseur van Gail, lard, en Jean Larche, de chef van het Naar verluidt zijn Fuchs en zijn gezellen nog slechts 135 km van de Zuidpool. Men verwacht, dat zij zaterdag of zondag de Zuidpool zullen bereiken. OOK OUDJES! Een bacterioloog van de Ameri kaanse marine heeft op ruim 30 me ter onder het ijs van de zuidpool le vende bacteriën ontdekt, die tussen de 800 en 3000 jaar oud zijn. De kapitein, Charles Myers, zei, dat hij de bacteriën niet kan iden tificeren, maar dat hij ze „met res- peit" behandelt. De bacteriën hebben al die tijd in het ijs gesluimerd. kabinet van de Franse premier. De Tunesische staatssecretaris van voorlichting liet donderdagmiddag weten, dat Bourguiba generaal Bu- chalet niet zou ontvangen. De reden daarvan is, dat Buchalet een gene raal is. Het zenden van een generaal wordt intimiderend genoemd na de dreigende toon van de Franse protest nota. Wel wil hij Larche alleen ont vangen, maar de Fransen staan er op, dat beiden worden toegelaten. Premier Gaillard herhaalt in zijn boodschap aan president Bourguiba de waarschuwing, dat Tunesië geen steun moet verlenen aan de Alge rijnse opstandelingen. De toon was ditmaal echter krachtiger dan in een soortgelijke brief van 21 december j.l. Gaillard stelt, dat een samenwer king tussen Frankrijk en Tunesië on mogelijk is als zioh incidenten,, zo als dat van zaterdag, blijven voor doen. De Tunesische ambassadeur te Pa rijs heeft inmiddels de Franse rege ring laten weten, dat de bewuste Franse militairen zich niet in Tunesië bevinden. Staatsgreep verijdeld in Turkije Negen hoge officieren van het Turkse leger zijn in Istanboel gear resteerd wegens een poging de rege ring omver te werpen. Er bevinden zioh bij de gearresteerden drie kolo nels. In een geruststellend communiqué van de regering wordt er de nadruk op gelegd, dat de samenzweerders geen gehoor hadden gevonden, zelfs niet in het kleinste garnizoen. De verantwoordelijken zullen gestraft worden. „Expo '58", nog maar enkele maanden van de openin g verwijderd, heeft reeds vorm aangenomen: hier zien we een gezicht op „België 1900", een van de rustieke plekjes op de grote tentoonstelling. Principieel vertrouwensvotum Met een meerderheid van een 20- tal stemmen heeft premier Gaillard het vertrouwen van de Nationale Ver gadering gekregen. De officiële stemcijfers zijn 253 te gen 233. Het ging er om, of er al dan geen debat zou worden gehouden over de pensioenen van de oudstrijders. Premier Gaillard verklaarde voor de stemming, dat hij beslist geen extra uitgave zou goedkeuren. „De stem die u gaat uitbrengen, is een politieke stem", zei hij. Het bedrag, waar het bij de pen sioenen om ging, was gering, maar de premier wilde geen precedent schep pen. Ongeveer 3.400.000 personen, met 5 inbegrip van weduwen, ontvangen oorlogspensioen. Verder krijgen Ministerië'e interesse voor verregenden Minister Suurhof opende donderdagmiddag in het Oude Raadhüis op de Groenmarkt te Den Haag de tentoonstelling over het Verpleegstersberoep welke daar van 17 tot en met 23 januari wordt gehouden. Een model van het toekomstige verpleegstersuniform had de speciale aandacht van de minister. V.l.n.r. zuster S. baronesse Van Hoogendorp, voorzitster van het bestuur van de stichting algemene voorlichting over het beroep van ver- plegenden; minister J. G. Suurhof en rechts weth. C. H.P. W. v. d. Oever. Werkloze Algerijnen in Frankrijk zullen voortaan door de Franse poli tie worden gearresteerd en naar Al gerije worden teruggezonden. De Franse regering heeft die maat regel genomen als onderdeel van haar strijd tegen de terreur onder de ongeveer 300.000 Algerijnen in Frankrijk. Het aantal Algerijnen, dat onder de nieuwe maatregel valt is niet bekend. De voornaamste oorzaak van het regeringsbesluit is de rivaliteit tus sen de leden van de twee Algerijnse nationalistische organisaties, die geld eisen voor de strijd in Algerije en daarbij niet voor moorden terugdein zen. Premier Macmillan van Groot- Brittannië heeft in zijn antwoord aan Boelganin, de Sowjet-Unie plechtig verzekerd, dat geen enkele Britse regering ooit agressie jegens de Sowjet-Unie zal plegen of goed keuren. In tegenstelling tot kanselier Adenauer, die het Poolse voorstel tot een atoom wapen vrije zone be staande uit Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije, zonder meer van de hand wees, zegt Mac- millen, dat het voorstel wordt bestu deerd. Engeland heeft er bezwaren tegen, maar wil zien of er elemen ten in zijn, op basis waarvan een tegenvoorstel kan worden gedaan. ONDERGRONDSE KERNONTPLOFFING Dr Willard Libby, lid van de Ame rikaanse commisise voor atoomener gie, heeft donderdagavond meege deeld, dat geleerden vorige week een definitief bewijs hebben gevonden, dat radio-activiteit kan worden vast gehouden. In september j.l. is er in een tunnel op een diepte van onge veer 260 meter beneden de grond in de woestijn van Nevada een kern- ontploffing teweeggebracht. De ge leerden ontdekten pas de vorige week het radio-actieve centrum van de ondergrondse ontploffing. Ook was bewezen, dat atoomont ploffingen kunnen worden gebruikt bij de bestudering van de inwendige structuur van de aarde. 2.251.196 oudstrijders een klein pen sioen ongeacht invaliditeit tengevol ge van militaire dienst in de oorlog. Het hoogst betaalbare bedrag van dit op 65-jarige leeftijd te ontvangen pensioen is twaalfduizend francs per jaar, en dit betreft op het ogenblik 1.029.565 oudgedienden. In het kader van haar bezuinigings program besloot de regering Gaillard voortaan laatstgenoemde pensioenen I eens per jaar uit te betalen en niet meer in driemaandelijkse termijnen, om administratie-onkosten te bespa ren. De leiders van de oud-strij dersorganisaties hebben vanwege de ze maatregel een campagne tegen de regering ingezet. Uit betrouwbare bron te New York wordt vernomen, dat secretaris-gene raal Hammerskjoeld van de Ver. Na ties „naar alle waarschijnlijkheid" binnenkort naar Moskou zal reizen om de weg te effenen voor nieuwe ontwapeningsbesprekingen tussen Westen en Oosten. De zegslieden waren van mening dat Hammarskjoeld na zijn bespre kingen met Dulles, Pineau en Selwyn Lloyd de Russische minister van bui-1 tenlandse zaken, Gromyko, niet best kan passeren. Bij zijn vertrek naar Londen heeft I Hammarskjoeld woensdagavond ge- zegd, dat hij „zou trachten na een zitting van de V.N. steeds zoveel mo gelijk ministers van buitenlandse za- Ken te ontmoeten". Vandaag is president Soekarno uit Cairo naar Belgrado gevlogen voor een bezoek van twee dagen aan president Tito. Diplomaten zien het tweedaags be zoek als een poging van de Indone sische president om zijn prestige in Indonesië te verhogen. Zuidslavische autoriteiten menen, dat de president ook de mening van Tito wil vragen in het geschil met Nederland. De betrekkelijk geringe hulp, die Zuid- Slavië aan Indonesië kan bieden, wordt beschouwd als van secundair belang. Soekarno zal zondag naar Damas cus in Syrië vertrekken. Dil nummer bestaal uit 10 pagina's ik heb TöZZOyk. dekens! menu van de dag BLIKGROENTEN In 4 minuten kloof op tafel I (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER. In het zuiden van het land aan vankelijk nevelig en plaatselijk motregen. Overigens opklaringen en morgen enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige, langs de Waddenkust la- ter krachtige of harde wind tus- i sen west en noord-west. Iets la gere temperaturen dan vandaag. Het hogedrukgebied, dat enkele j dagen het weer in ons land beheers te, verplaatste zich de afgelopen 24 uur verder in westelijke richting naar het midden van de Oceaan. Te gelijkertijd begon de luchtdruk in I Scandinavië aanzienlijk te dalen, i waardoor de luchtdrukverschillen bo-1 ven de Noordzee groter werden en de wind bij ons iets in kracht toenam. Hierdoor werd van zee uit zeer voch tige lucht aangevoerd, waarin op vele plaatsen mist en motregen voor-1 kwam. De begrenzing van de zachte lucht' naderde vrijdagmorgen de Wadden eilanden. Het front zal in zuidelijke richting ons land passeren, waarna koudere en drogere lucht ons land binnenstroomt met opklaringen, die morgen hoofdzakelijk in de noorde lijke provincies afgewisseld worden door enkele buien. De wind draait naar richtingen tussen west en noord west en neemt verder in kracht toe, waarbij aan de kust mogelijk de grens van harde wind wordt overschreden. 18 Januari zon op 8.40; onder 17.02; maan op 07.11; onder 16.04. Hoogwaterstanden 18 jan. v.m. 2.20; n.m. 2.35. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA sneeuw 0C. onbew. 3 onbew. 2 onbew. 4 half bew. 4 geh. bew. 6 motregen 6 mist 4 mist 4 motregen 3 geh. bew. 1 geh. bew. 0 onbew. 6 motregen 4 motregen 2 geh. bew. 1 geh. bew. 1 geh. bew. 0 onbew. 3 geh. bew. 2 mist —12 zwaar bew 5 onbew. 10 half bew. 12 Korreltje Alleen onopgevoede mensen min achten een goede opvoeding.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1