Leiderdorp verbaast zich over eigen structuurplan Leiden ,De stemme nbov Ds Alphense gemeentebegroting iaat weinig ruimte voor bijzondere wensen Oegstgeest toont zich gegriefd over Leids voorbehoud Gemeenschappelijk plan verzekert evenwichtige ontwikkeling Normale groei van Zoeterwoude tot 10,000 inwoners Nieuw r.-k. kerkhof voor Leiden DINSDAG 14 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Maandagmorgen om 10 uur kwam de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn, met uitzondering van de heren Angenent, verhinderd wegens ziekte, en v. d. Meent, die alleen de middagvergadering kon bijwonen, in vergadering bijeen om onder voor zitterschap van burgemeester Z Bruins Slot, de gemeentebegroting'58 te behandelen. Veel ruimte voor bij zondere wensen heeft de begroting, die met een nadelig saldo van bijna 300.000 sloot, de vroede vaderen niet gelaten en het college hield aan de cijfers krampachtig vast, evenals aan de voorgestelde verhoging van de reinigingsrechten met 100 procent (van 5 per vuilnisemmer op ƒ10) ten einde niet de kans te lopen, dat de begroting door G.S. zou worden terugverwezen- teneinde alsnog het bewijs te leveren dat het gemeente bestuur alles in het werk heeft ge steld om dekkingsmogelijkheden te benutten. Het is slechts de heer Ruyssenaars gelukt om 500, welk bedrag bij het opstellen van de begroting van het oorspronkelijk bedrag ad ƒ4000 voor culturele doeleinden was afgeknepen, er weer bij te krijgen voor het uit keren van dit subsidie. Hiertoe heeft de gelukkige om standigheid een rol gespeeld, dat de raad even tevoren, op voorstel van de heer Duin, ƒ2500 van de begro ting heeft afgevoerd ten koste van het kernfysisch onderzoek. Men be sloot in dit opzicht een afwachtende houding aan te nemen en te bezien of er opnieuw een dergelijke bij drage voor genoemddoel zal wor den gevraagd. Voor de aanvang van de bespre kingen herinnerde de voorzitter aan, dat bij de algemene beschou wingen het vorig jaar 38 punten naar voren werden gebracht door de le den. Van deze wensen zijn er 30 af gedaan, vier bleken onuitvoerbaar wegens te grote investering en aan vier is men nog niet toe gekomen. Nadat de fractievoorzitters alsme de de onafh. kath. afgevaardigde, de heer Slootjes, en het K.V.P.-lid, de heer Honout de enige V.V.D.- afgevaardigde, de heer v. d. Meent was, zoals gezegd afwezig hun algemene beschouwing hadden ge houden, ging het college een klein half uur in comité teneinde zich op het antwoord te beraden. Grond voor bejaardentehuis De voorzitter bracht vervolgens dank aan de leden van de raad en de ambtenaren voor de verleende medewerking in het afgelopen jaar. Hij beloofde ernaar te zullen stre ven, dat de volgende begroting nog in het voorgaande jaar kan worden behandeld. Het college heeft met verbazing uit publikaties kennis ge nomen van de mislukking tot het stichten van een bejaardentehuis op prot.-chr. grondslag. In de berich ten wordt gesuggereerd, dat dit zou zijn vastgelopen op het feit, dat de gemeente geen grond hiervoor be schikbaar zou hebben. De burge meester herinnerde aan een schrij ven van het stichtingsbestuur waar in men akkoord was gegaan met de aangeboden grond waar nu de ten nisbanen gelegen zijn. Sedertdien heeft het college niets vernomen tot nu openbaar wordt, dat de bespre kingen zijn vastgelopen. Dit is be slist onjuist, zei de voorzitter. Na tuurlijk is het geen gemakkelijke zaak om aan te voldoen als men telkens opnieuw met andere verlan gens naar voren komt en men zich vastbijt op een bepaald stuk grond, dat de gemeente in haar uitbreidings plan heeft bestemd voor uitbreiding van het bospark. Recreatiegebied is een algemeen belang. Het gemeen tebestuur moet rekening houden met de belangen van de totale gemeen te. Bij een bespreking tussen stich tingsbestuur, het gemeentebestuur en de stedebouwkundige der ge meente, werd aan eerstgenoemd be stuur voorgesteld plannen ter tafel te leggen. Op 13 april 1957 hadden de des kundigen een overeenstemming be reikt. Het college verkeerde in de mening, dat de zaak rond was en wachtte op de verdere stappen van het stichtingsbestuur, dat, naar nu blijkt, achteraf toch geen genoegen nam met de beschikbaar gestelde grond. Nu verlangt men het terrein waarop de voetbalvelden van de r.k. voetbalver. „Alphense Boys" is ge legen. Daar is niets anders op tegen, dan dat het wellicht de eerste vijf jaren niet vry kan worden gemaakt. Al vindt het college de wijze waar op het stichtingsbestuur zich ge noodzaakt heeft gezien zijn werk te beëindigen, weinig elegant, toch staat het gemeentebestuur voor na dere besprekingen open, maar het initiatief daartoe moet nu maar van de overkant komen. Wat de wc^iingbouw betreft deel de de voorzitter mee, dat een plan voor 98 woningen gereed ligt en een plan voor 94 woningen in vergevor derd stadium is. Voorts zijn er schetsplannen gereed voor circa 600 woningen. Wat het gemeentebestuur betreft, zal er gebouwd kunnen worden. Ziekenhuis De plannen voor het stichten van een ziekenhuis zien er niet slecht uit, maar als „Rijnoord" niet spoedig vrij komt, zal ook dit stagneren. Hij deed een beroep op alle betrokkenen een oplossing in de huisvesting van de huidige bewoners te bevorderen. De voorzitter deelde mee, dat mo menteel ook aandacht wordt ge schonken aan het lokaal verkeer. Het ligt in de bedoeling, dat zodra de verbindingswegen overal, in het bij zonder in Oudshoorn, gereed zullen zijn en de oeververbinding over de Heimanswetering klaar zal zijn, de „Citosa" zal overgaan om de twee- uursdienst te wijzigen in een één- Wat het industrieterrein betreft, zei de voorzitter, dat de plannen praktisch klaar zijn. Spr. voorziet dat met de uitvoering spoedig een aan vang kan worden gemaakt. Er is ook een basisplan in voor bereiding voor de toekomstige ont wikkeling van de behuizing der wa ter- en lichtbedrijven. De electrici- teitsvoorziening is aardig rond. Ge tracht zal worden om in één keer alle van gas, water en licht versto ken woningen aan te sluiten, mits de belanghebbenden, desnoods in ge deelten, daartoe bijdragen in de kos ten. Spr. is het ermee eens, dat de zelf standigheid der gemeente moet wor den bewaakt. Ook de regering is het ermee eens, maar stuk voor stuk neemt de overheid maatregelen waardoor de gemeentelijke stoel steeds kleiner wordt. Weth. v. d. Berg zei, dat gemeen tewerken overbelast zijn geweest Nu komt er wat ruimte om de plan nen voor de uitbouw der gemeente verder ter hand te nemen. Ook op de uitgave voor plantsoenen en straatverlichting wordt bezuinigd, maar enige recreatie moet er toch zijn. Aan slotendemping wordt ge werkt Overdracht rijksweg is nog niet geëffectueerd. Plan tot verbe tering van deze weg is rondom uit gewerkt Sportterreinen worden ge concentreerd op de lage zijde. Fou ten die in het verleden zijn gemaakt bij de aanleg van sportvelden wor den voorkomen. Verbetering van het centrum der gemeente zal spoedig na de verkregen goedkeuringen worden gerealiseerd. Ook de rioolwaterzui veringsinstallatie voor de lage zijde Onderhoud der woningen in de Bloemhofstraat zal spoedig ter hand worden genomen. Beschuttende werkplaats vraagt nieuwbouw Weth. Dekker zei o.m., dat scholen bouw, sociale zaken, beschutten 'e werkplaats enz. evenzeer als zovele andere zaken worden overschaduwd door de bestedingsbeperking. Hij sprak over het verdienstelijk werk dat de beschuttende werkplaats ver richt Er moet noodzakelijk een nieuw gebouw komen. Onlangs heeft de dienst een bezoek gebracht aan de beschuttende werkplaatsen te Rijswijk, Naaldwijk, Nijmegen en Ede. Het meeste voelt het college voor een behuizing zoals Nijmegen heeft. In studie is de verwezenlijking van een dergelijk plan in de om geving van het terrein van gemeen tewerken. Spr. verwacht dat dit jaar nog een plan kan worden aange boden. Tijdens de middagvergadering spraken alle fractievoorzitters en de één-mans partij functionarissen in tweed?, derde en meerdere instan ties. Verscheidene leden drongen aan op spoedige verbetering van de Julianastraat, Prins Hendrikstraat, Wilhelminalaan, Emmalaan enz. enz., welke straten deel uitmaken van de rijksweg, welke nog steeds rijks eigendom is. De wacht is op de over dracht Langdurig sprak men over de plannen voor een bejaardencen trum, in welke kwestie, zoals eerder door de voorzitter is betoogd, het college geen blaam treft. Hierna werden vastgesteld de be drijf sbegrotingen en de gemeentebe groting en goedgekeurd de begroting voor sociale zaken. Tevens heeft men een aantal wijzigingen van deze begrotingen vastgesteld. De raad benoemde de he^» J. M. Bokkers tot lid van het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, in de vacature, ontstaan door de benoeming van mevr. M. Hout- man-v. d. Schee als lid van de raad. Dit vrouwelijk raadslid werd als eerste vrouwelijk lid van de com missie van advies in de woonruimte commissie benoemd, in de vacature die ontstaan is wegens verkiezing van haar voorzitter, de heer Ph. H. Rogaar tot wethouder. In de overige commissies waarin de wethouder als raadslid zat, werd de heer Duin ge kozen, in de adviesraad voor het jeugdwerk de heer H. v. d. Akker. Toneeluitvoering voor Nutsdeparte- ment. Gisteravond hebben de le den van het Nutsdepartement in de Nutszaal een zeer geslaagde uitvoe ring bijgewoond van het blijspel in drie bedrijven van Alph. Lemonnier en Louis Pericaud „De hertogin van Saragossa", dat met veel succes op het toneel werd gebracht door de Utrechtse rederijkerskamer „Moliè re". „De hertogin van Saragossa" is een typisch Frans stuk, dat zich af speelt in Parijs in het jaar 1810, de tijd toen keizer Napoleon half Euro pa in zijn ban had. Een periode in de wereldgeschiedenis waarin tal van toneelschrijvers reeds met succes hebben gegrasduind en dat voldoende stof levert voor een vrolijk gebeuren als „De hertogin van Saragossa". De Utrechtse gasten hebben, na een wat zwak begin, gezorgd voor enkele aangename uren waarin veel te ge nieten viel. De fraaie decors en de re gie van Flip Heil waren mede oor zaak, dat het een genoegen was dit toneelspel te mogen bijwonen. Een dankbaar en langdurig applaus viel de Stichtse toneelisten ten deel van een vrijwel geheel bezette zaal. In het prae-advies van b. en w. van Oegstgeest op het structuurplan wordt herinnerd aan de met b. en w. van Leiden gevoerde bespreking. Het moment van dit overleg was slecht gekozen, aldus b. en w., daar reeds door de adviseurs der randge meenten besprekingen over een der gelijk plan werden gevoerd. Boven dien voelden de besturen van deze gemeenten zich gegriefd, omdat het gemeentebestuur van Leiden, zonder enig overleg, op dat moment al een eigen structuurplan voor de raad had voorbereid. Deze besturen hebben zich toen bereid verklaard in voort durend overleg met b. en w. van Leiden te trachten een gezamenlijk nog te ontwerpen structuurplan voor de gehele Leidse agglomeratie door de raden te doen aanvaarden, mits het gemeentebestuur van Leiden zijn plan niet verder in behandeling zou nemen. Dit is geschied. Er is toen een werkcommissie ge vormd. Deze werkcommissie heeft herhaaldelijk vergaderd. De advi seurs hebben een eensluidend advies uitgebracht, welk advies door de commissie wel niet geheel is overge nomen, doch wat de overgenomen gedeelten betreft, niet is gewijzigd. Er is dus nergens sprake van een compromis, doch slechts van een eventueel voorlopige beperking van het voorgestelde plan. Het aantal punten, waarover wèl overeenstemming is bereikt, is zo groot, dat dit structuurplan de basis kan zijn voor een actief gezamenlijk beleid voor een zeer ruime periode. De werkcommissie heeft namelijk ge meend, dat de zekerheid en de nood zaak tot het bouwen van een woon wijk (op zeer slechte bodem) ten noorden van Leiden in de gemeente Oegstgeest en/of ten oosten van de voorgenomen ontwikkeling van Lei derdorp en/of tussen Leiderdorp en Zoeterwoude niet vaststond. De groep van deskundigen heeft een keuze tussen een of twee van deze drie mo gelijke wijken eerst veel later (plm. 15 jaar) nodig geoordeeld, zodat over dit punt het bereiken van overeen stemming ook niet opportuun moet worden geacht. Wel is de werkcom missie van mening, dat aan de groep van deskundigen opdracht worde verstrekt haar in deze nader van ad vies te dienen. De werkcommissie heeft de col leges van b. en w. verzocht dit struc tuurplan als „gezamenlijk plan" aan alle raden ter aanvaarding aan te bieden. Ook het gemeentebestuur van Behoud van zelfstandigheid A.s. donderdag zal, in een speciale zitting, de raad het structuurplan be handelen zoals dit is ontworpen door een commissie waarbij de belangen der aangesloten gemeenten, welke deze agglomeratie omvat, zoveel mo gelijk worden gediend. Dit plan om vat behalve onze gemeente ook de ge meenten Leiden, Oegstgeest, Voor schoten, Warmond en Zoeterwoude. Om tot oplossing te komen van het vraagstuk „Randstad Holland" ls in gezamenlijk overleg van -de betrok ken gemeentebesturen naar een op lossing hiervoor gezocht. Een werk groep onder leiding van prof. Klein, waarin zitting hadden de planologi sche adviseurs van Leiden en de om liggende gemeenten en van de pro vincie, zou een structuurplan ontwer pen voor Leiden en omgeving. Vreemd deed het daarom aan dat het gemeentebestuur van Leiden het nodig oordeelde zelf met een struc tuurplan te komen terwijl de werk groep nog bezig was. Op een gehou den bespreking toonden de colleges van b. en w. van omliggende gemeen ten zich weinig enthousiast met dit plan waarover geen overleg was ge pleegd. Daar de omliggende gemeen tebesturen echter wel bewust waren van de moeilijkheden ten aanzien van de ontwikkeling van Leiden, waren zij wel bereid om de probiemen in onderling overleg tot een oplossing te brengen. Daartoe werd op deze vergadering een commissie ingesteld onder voorzitterschap van wethouder Jongeleen van Leiden, van welke commissie deel uitmaakten de burge meesters van Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeter woude, zomede de stedebouwkundi ge adviseurs van genoemde gemeen ten. Het resultaat is dat thans over eenstemming is bereikt over een ont werp dat als basis kan dienen voor de verdere ontwikkeling der Leidse agglomeratie. Deze commissie heeft tevens de taak na te gaan of een verdergaande ontwikkeling nodig is. Ook zal een onderzoek naar de recreatiebehoeften in de onmiddellijke omgeving moeten worden ingesteld. De Leiderdorpse belangen ln dit plan. Het college van b. en w. van Lei derdorp geven in een uitvoerige toe lichting een overzicht van de moge lijkheden welke zü in het plan zou den verwezenlijkt willen zien. Reeds eorrlor het nodig gebleken het huidige uitbreidingsplan van de ge meente te herzien en nu is het weer aangepast aan het structuurplan. Voor industrieterrein werd nieuwe grond aangewezen en wel nabij het Zijl- kwartier, in aansluiting met de Touw- fabriek en de Steenfabriek van Ouderzorg De Ridder Co, ter groot te van plm 17 ha. en bij de N.V. Ned. Turisolfabriek een terrein van 2 y, h.a. waardoor het gezamenlijk indus trieterrein, inclusief het bestaande, een oppervlakte verkreeg van plm. 44 h.a. Woonhuizen. In het kader van dit plan werd ook rekening gehouden met een mogelij ke ontwikkeling van een nieuwe woonwijk ln de Munniken- en in de Zijllaan en Meijepolder. Deze ont wikkeling omvat de mogelijkheid van een volledige bebouwing van vrijwel alle gronden in het gebied begrensd door de Hoogmadese weg, de Dwars- wetering, de Zijl en de Rijn. Binnen zeer afzienbare tijd zal de raad hier over krijgen te beslissen. Het gehele plan zal ruimte moeten bieden aan 30.000 inwoners. Het in verre staat van voorbereiding zijnde plan omvat de gronden die direct landinwaarts achter de Van der Valk Boumanweg zijn gelegen. Hierop kunnen ongeveer 2200 woningen worden gebouwd. B. en w. zijn van mening dat hiermede in belangrijke mate zal worden tege moet gekomen aan de Leidse huis vestingsproblemen. Bouwgrond voor particulieren. De vraag hiervoor en de behoefte aan bouwgrond voor woningwetbouw is zo groot geworden dat, in afwach ting van de goedkeuring op de vast gestelde uitbreidingsplannen, de bin nen deze plannen gelegen gronden zo Bnel werden uitgegeven, dat de ver wachting gewettigd is dat reeds na verloop van enkele jaren niet meer aan de aanvragen zou kunnen wor den voldaan. Dit moge blijken uit het feit dat de woningvoorraad op 1 jan. 1957 in tien jaar tijds was toegeno men met 50 In het Doeskwartier is nog slechts grond beschikbaar voor 114 woningwetwoningen met de bouw waarvan nog dit jaar wordt aange vangen. In het Zijlkwartier is nog slechts grond beschikbaar voor 48 middenstandswoningen terwijl in complex V in het Doeskwartier alleen nog grond beschikbaar is voor parti culiere bouw. Nu voorlopig geen woonwijken zijn geprojecteerd op het grondgebied van Zoeterwoude, rust allereerst op Lei derdorp de taak om de huisvesting te gaan verzorgen voor de arbeiders, die werkzaam zijn op het Leids-Zoeter- woudse industrieterrein, aldus b. en w. in hun toelichting. De belangen der agrariërs zullen daarbij niet uit het oog mogen worden verloren en derhalve zijn er daarom voorlopig geen woonwijken geprojecteerd in de Achthovener polder. De basis van dit structuurplan is en moet een richtsnoer zijn voor alle by dit plan betrokken gemeenten en b. en w. van Leiderdorp betreuren het ten zeerste dat het gemeentebe stuur van Leiden van de voorgeno men opzet afwijkt en dit plan als een min of meer Leidse aangelegenheid ziet. Met verbazing heeft het college kennis genomen van het feit dat het ontwerp-structuurplan tot vaststel ling van het uitbreidingsplan in on derdelen Rijndijk der gemeente Zoe terwoude reeds aan Ged. St. is be kend gemaakt. Nog groter verbazing wekte een tot het college gerichte brief van Ged. St. waarin wordt me degedeeld dat b. en w. van Leiden een structuurplan hebben doen ont werpen waarbij ook de gemeente Lei derdorp is betrokken en waarover de mening van de raad wordt gevraagd. Evenwel hopen b. en w. dat op ba sis van dit plan een evenwichtige ont wikkeling van de agglomeratie zal kunnen plaats vinden met behoud van de eigen zelfstandigheid. Leiden heeft zich hiervoor uitge sproken. Het heeft ons daarom ten zeerste teleurgesteld en gegriefd, dat b. en w. van Leiden blijkens hun preadvies aan de raad in hun conclusie uitspre ken, dat zy het structuurplan met weinig enthousiasme indienen. Wel iswaar voegen zij hieraan toe, dat zij het voorstel doen uit hun eerbiedi ging van de resultaten van het over leg met de andere bij het plan be trokken gemeenten, waarvan zij de waarde en de resultaten niet mis kennen. Met nadruk wordt door Lei den vastgelegd, dat het structuurplan slechts kan worden aanvaard als een eerste fase. B. en w. zijn van oordeel, dat wil het overleg, dat hier heeft plaats ge had, en dat uiteindelijk, na vaak moeitevolle besprekingen tot de al gemene aanvaarding van het voorge legde structuurplan heeft geleid, blij vend resultaat ople.eren, ook Leiden zich zonder voorbehoud hierachter moet stellen. B. en w. delen vooralsnog mede, dat de colleges van b. en w van de randgemeenten hebben verklaard, bereid te zijn om de nodige maatre gelen op bestuurlijk niveau te over wegen en zo mogelijk te treffen, ten einde een evenwichtige realisatie van het vast te stellen structuurplan te verzekeren. Daarmede samenhan gende vraagstukken, in het bijzonder Op het gebied der volkshuisvesting zouden dan tevens tot een oplossing kunnen worden gebracht Ook Leiden heeft te kennen gegeven aan een der gel "k h^ieirl te willen medewerken. Dat dit laatste in het ontwerp- raadsbesluit van Leiden tot aanvaar, ding van het structuurplan niet tot uiting komt, betreuren b. en w. van Oegstgeest. In de toelichting op het plan is uitvoerig weergegeven de toekom stige ontwikkeling van Oegstgeest, zodat b. en w. het ni t nodig achten h'°Top nader in te man. B. en w. stellen derhalve voor, het structuurplan te aanvaarden als ba sisplan om het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland te kunnen dienen als basis voor een eventueel te ontwemen streekplan LISSE ZAALHANDBAL TO URNOOI IN DE HOBAHO Lag het in het voornemen om evenals vorig jaar deze winter voor de Handbalverenigingen aangeslo ten bij de afd. Den Haag rayon Lei den een Zaal-handbal competitie te organiseren, thans zal dit voor dit jaar enigszins gewijzigd moeten wor den. Door omstandigheden kan men maar drie weken beschikken over de prachtige veilinghal van de HO BAHO te Lisse. Daar deze tijd uiter aard tekort is voor het houden van een competitie heeft het bestuur der afdeling een tournooi georganiseerd lopende over drie zondagen t.w. 19 en 26 jan. en 2 febr. a.s. Medewer king is gevraagd van het district Noord Holland, dat met een groot aantal elftallen zal deelnemen. Het tournooi staat open voor Dames-se nioren en Dames-junioren elftallen. Tevens zullen er enkele wedstrijden worden georganiseerd voor jongens junioren tegen nog nader uit te no digen verenigingen uit district West A. Het geheel belooft dus interes sant te worden. WASSENAAR PLANNEN VOOR VERKEERS LICHTINSTALLATIE OP DE DEYL LIGGEN GEREED. Naar aanleiding van vragen van raadsleden in het voorlopig verslag van het onderzoek naar de gemeente begroting delen b. en w. mede, lat Rijkswaterstaat zijn goedkeuring heeft gehecht aan de plannen voor verkeerslichtinstallaties op het kruis punt Den Deyl en bij de Rozenweg. Op departementaal niveau wordt thans het financieringsvraagstuk be studeerd, aldus b. en w. in de memo rie van antwoord. Het Wassenaarse gemeentebestuur heeft zich op het standpunt gesteld, flat de kosten van deze installaties voor rekening van het Rijk zullen moeten komen omdat het hier kostbare verbeteringen op een rijksweg betreft. Zolang hierover geen beslissing genomen is zal het verkeer op de bedoelde kruispunten met behulp van politiemannen gere geld moeten worden, ondanks de daaraan voor het politiepersoneel verbonden gevaren. Het benzinetankstation op de Rijks straatweg bij de hoek van de Lange Kerkdam zal zo delen b. en w. verder mede, voor 1 april a.s. verwijderd worden. Over de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg in het algemeen mer ken b. en w. op, dat voor het eerst in 1957 een daling van het aantal ver keersongevallen kon worden gecon stateerd. Aangenomen kan worden, aldus de memorie van antwoord, dat het meer gunstige beeld een gevolg is van de doeltreffende verkeerscontrole met het Traffipax-foto-apparaat. De in voering van de maximum-snelheid per 1 november heeft dit gunstiger beeld nog versterkt. Dank zij het regelmatig surveille ren met de Traffipaxwagen is het aantal overtredingen zeer duidelijk merkbaar afgenomen. In 1957 werden niet minder dan 800 processenverbaal opgemaakt aan de hand van het foto materiaal, dat de Traffipax leverde. Wat de maximum-snelheidsbepalin gen betreft merken b. en w. op dat deze maatregel het aantal ongevallen sterk heeft doen verminderen. De tijd is echter nog te kort om een defini tief oordeel te vellen. Binnenkort kan, een linksaf-verbod voor de gehele rijksweg met uit zondering van enkele belangrijke kruispunten verwacht worden. In tensief overleg over de situatie bij het Kerkehoüt is gaande, aldus b. en w. in hun memorie van antwoord bij de gemeentebegroting 1958. Plannen voor 268 woningwetwo ningen gereed. Uit de momorie van antwoord van b. en w. blijkt, dat er een plan gereed is voor de bouw van 268 woningwetwoningen ten noord westen van Deylenx rd, tussen de huidige buurtschap Deyleroord n.l. en de Zijlwatering. Met de provin ciale directie van de Volkshuisves ting heeft reeds vooroverleg over dit plan plaats gehad. Zeer binnenkort zal de aanvraag steun van het Rijk worden ingediend. De bedoeling is, dat deze woningen aan het eind van 1959 gereed zullen zijn. Het structuurplan voor de Leidse agglomeratie voorziet wat Zoeter woude betreft in een uitbreiding van de normale groei der bevolking tot 10.000 mensen voor het Dorpsge deelte. Als industriegebied is aangewezen het gebied tussen Meerburgerwate ring, rijksstraatweg Hoge Rijndijk, Ommedijkseweg en spoorlijn Leiden -Woerden. Het gedeelte der gemeente liggen- Uit het structuurplan, dat voor Leiden en omgeving is ontworpen blijkt dat achter de begraafplaats Rhijnhof terrein is aangewezen voor een R. K. Kerkhof. Het terrein voor deze begraafplaats ligt ten Zuidwesten van de Rijn en ten noorden van dc tramlijn LeidenWassenaar. Al geruime tijd werd in Leiden het bezit van een nieuw kerkhof als nood zakelijk gevoeld. Het kerkhof aan de Zijlpoort is te klein, bovendien is het midden in een groeiende stad, dicht bij zeer drukke verkeersaders, verre van gunstig gelegen. de vanaf de grens Leidschendam, Vliet, rijksweg 4A is aangewezen voor recreatie en landbouw en in het noorden daarvan tussen grens Leiden en tot de hoogte van de op ritten van rijksweg 4A voor tuin bouw. Tenslotte is er een verbindingsweg geprojecteerd vanaf de nieuw aan te leggen provinciale weg, langs het Raadhuis naar de Ommedijkseweg die verder aansluit op de wegen ten noorden van de Rijn. B. en W. stellen de raad voor het aldus aangeboden ontwerp-structuur plan voor „de Leidse agglomeratie" te aanvaarden. Bouwen van landhuis gegund Het architectenbureau Prinsen en den Ouden te Oegstgeest, heeft na mens dhr. J. Verstegen, het bouwen van een landhuis aan de Weipoort- seweg gegund aan de laagste in schrijvers, A. J. van Bennekom en J. Rodewijk alhier. (79)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8