Plan voor de toekomst van Leiden en omgeving Sleutelstad wil méér dan ontworpen siructuurplan Groot recreatiegebied zuidelijk van de Vliet In structuurplan Leiden e.o. bleef bij Warmond een vraagteken staan DINSDAG H JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het structuurplan van Leiden Is verschenen. Dit is het plan, dat in grote lijnen aangeeft hoe Leiden in de toekomst uitgebouwd zal worden. De Leid- se gemeenteraad zal deze plannen maandag a.s. bespreken. Het spreekt van zelf, dat dit plan niet kon ontworpen worden zonder overleg met de ge meenten, die in Leidens nabijheid liggen. Het structuurplan immers strekt zich verder uit dan de gemeentegrenzen van Leiden en op het grondgebied van een ander heeft het gemeentebestuur van de Sleutelstad niets te ver tellen. Er zijn dan ook vele vergaderingen met b. en w.'s van Oegstgeest, Leiderdorp, Warmond, Voorschoten en Zoeterwoude met hun adviseurs aan voorafgegaan en het spreekt ook vanzelf, dat de vergaderden het niet da delijk met elkaar eens konden worden. Eerlijk gezegd helemaal eens zijn ze het niet geworden, de besprekingen hebben slechts geleid tot een mini mum-plan, waarmede alle gemeenten zich konden verenigen. Een gelijk aantal zal buiten de grenzen gebouwd moeten worden. Er is voorts een groot tekort bin nen de stadsgrenzen aan recreatie terrein voor openbare en bijzon dere bebouwing en voor de indus trie. Leiden zal dus buiten zijn ge meentegrenzen moeten stappen. Hoe? Het structuurplan geeft op deze vraag geen antwoord. In de randstad Holland wordt voor de agglomeratie Leiden een groei van het aantal inwoners verwacht tot 220.000 inwoners. Het structuurplan dient hiervoor ruimte te scheppen. Ruimte aan 250.000 inwoners in stad e.o. Leiden vindt dit plan voor haar ontwikkeling onvoldoende en we le zen dan ook in de conclusie van het raadstuk, dat men het slechts kon aanvaarden als de eerste stap in een veel verder voerend plan, dat Leiden wil uitwerken. De raadsleden zullen maandag a.s. dan ook onderhouden worden met twee plannen: het basis plan, waar ieder het mee eens kon zijn en het plan, dat b. en w. van Leiden noodzakelijk achten. Uit eerbied echter voor het over leg en omwille van de goede ver standhouding heeft Leiden zich te gen het ontwerpen van een mini mum-plan niet willen verzetten. Merenplan Een groot struikelblok was het Me renplan. Leiden stelt zich op het standpunt, dat het in het belang van de recreatie op de Kagerplassen en de ontsluiting van Warmond is, dat de Zwanenburgerpolder verdwijnt en plaats maakt voor plassen, die het voor de watersporter mogelijk ma ken ineens het Kagermeer te berei ken zonder de Grote Sloot of de Leede te behoeven uit te varen. Lei den heeft ook het zand, dat onder deze polder zit, hard nodig. Warmond kan het daar niet mee eens zijn. De stad wil wel tegemoetkoming in de eisen, die de recreatie stelt en de Grote Sloot verbreden en de nieuwe bebouwing, die oorspronkelijk langs de Grote Sloot was geprojecteerd (het loodrechtplan), langs de Leede (aan de overzijde) uit te voeren. De zuidelijke over van de Grote Sloot zou dan aan de recreatie geofferd kunnen worden. Groei van Leiden Leiden heeft in 1980 ongeveer 116.000 inwoners. Rekening houdend met terrein, dat nodig is voor indus trie, uitbreiding universiteit, groen, etc. blijkt, dat nog 6.700 woningen binnen de gemeente gebouwd kunnen worden. Het structuurplan, dat nu uit de bus is gekomen kan men dus be schouwen als de grootste gemene deler van de verschillende meningen der betrokken gemeenten. Rondom de stad zijn volgens het gemeenschappelijk plan drie woon wijken gedacht: a. het gebied ten noorden van Lei den rond en met Oegstgeest; b. een westelijke woonwijk in de richting van rijksweg 4b; c. een oostelijke woonwijk rond en met Leiderdorp. De totale capaciteit van deze woongebie den is ca. 107.700 inwoners. Recreatie Wijkrecreatie is in de rand van de ontworpen woonwijken geprojec teerd. Vrijwel overal ligt een open groene zoom tussen de woonwijk en de hoofdverkeersweg. Voor massarecreatie: bosplan met waterpartijen, fietspaden, kam peerterrein etc. heeft men een ge bied op het oog gelegen tussen rijksweg 4a, 4b en de Vliet. Deze gedachte spruit niet zozeer voort uit het constateren van reeds bestaande zomergeneuchten langs het Rijn-Schiekanaal als wel uit de om standigheid, dat dit gebied beschouwd kan worden als een voortzetting van de open strook, welke van Den Haag af tussen de Vliet en rijksweg 4a is gelegen. Deze strook heeft voor de recreatie een oppervlakte van ca. 26o ha. Bestaande landbouwbedrijven, die hier gevestigd zijn. kunnen waar dit verantwoord is gehandhaafd blij ven. Aan de noordzijde van Leiden kan eveneens een massarecreatie door het verbreden van de Grote Sloot ge schapen worden. In het Leids struc tuurplan wordt in dit verband op gemerkt, dat het jammer is, dat War mond niet tegemoet wil komen aan het scheppen van recreatie in de Zwanenburgpolder, temeer omdat de recreatiegordel tussen Vliet en rijks weg 4a niet op korte termijn aange legd kan worden. Industrie De behoefte aan industriegrond is zeer groot. Volgens het structuur plan zijn nieuwe industrieterreinen ontworpen in de Grote Polder in Zoe terwoude en aan de Zijl in Leider- doi-p. De mogelijkheden in Leiden- zuidwest kunnen practisch verwaar loosd worden, omdat deze terreinen deels voor handelsterrein en klein- industrie deels voor uitbreiding van bestaande bedrijven bestemd zijn. In totaal levert dit 60 ha. terrein op. Volgens het Leidse plan moet aan een tekort van ca. 100 ha. industrie terrein tegemoet gekomen worden. Verkeer De hoofdverkeerswegen, welke de begrenzing van de agglomeratie vor men, dienen voor het grote interloka le doorgaande verkeer. Dit verkeer gaat dus zowel buiten de stad als buiten de agglomeratie om: rijksweg 4 voor het verkeer van Den Haag naar Haarlem en Amsterdam de noordelijke route (via de doorge trokken provinciale weg 5bis) voor het verkeer uit de richting Utrecht naar de bollenstreek, Kagerplassen en de badplaats Noordwijk, de zui delijke route (via de doorgetrokken rijksweg 4b) voor het verkeer uit de richting Den HaagRotterdam naar de badplaatsen Katwijk en Noord- wijk. Rijksweg 4a doorsnijdt de agglome ratie. Voor het onderlinge contact met de verschillende woon- en werk gebieden zijn in totaal vijf viaducten aanwezig: Vrouwenweg, spoorlijn naar Utrecht, Hoge Rijndijk, Lage Rijndijk en een viaduct in Leider dorp, waarvan de viaducten Vrou wenweg en Hoge Rijndijk aanslui tingen geven aan de kruisende we gen. Forensenweg Een nieuwe hoofdverkeersweg tus sen Den Haag en Leiden is door de provinciale planologische dienst ont worpen langs de westzijde van de spoorlijn om de rijksweg 4, een der' drukste wegen van ons land, te ont lasten. Deze nieuwe weg, de zgn. „fo rensenweg" loopt op dit plan onder de omhooggebrachte spoorbaan bij de Vink door en leidt langs de Haag- weg, de Toussaintkade, over het I spoorwegemplacement naar de „city- ring1'. De verbinding van de Tous saintkade naar het Levendaal (door de Hortus!) vraagt om nadere bestu dering. Dit geldt in wezen voor een groot gedeelte van de hoofdverbin dingen door en om de city heen, mede in verband met de noodzaak om zowel aan de binnen- als aan de buitenkant van de „cityring" op rui me schaal parkeerruimte te schep pen. Dit dient in het reconstructie plan voor de binnenstad nader te worden bezien. Invalswegen Andere belangrijke invalswegen, welke geen of minder vraagtekens oproepen, zijn: a. de weg van het uiterst gewich tige verkeersknooppunt bij de krui sing van de rijkswegen 4 en 4b af langs de universiteitswijk naar de zuidzijde van het Stationsplein; op logische wijze sluit de weg uit Kat wijk langs Valkenburg en de Rijn hierop aan; b. de weg, welke van de noord west-hoek van de agglomeratie uit via de Rijnsburgerweg naar het hart van het Stationsplein voert; c. de invalsweg door de Broek- en Simontjespolder naar de noordzijde van het Stationsplein; d. de provinciale weg 5 via de nieu we provinciale brug over de Zijl en de Willem de Zwijgerlaan met haar aftakkingen naar de stadscentra; e. bij de kruising van de randweg (5 bis) met rijksweg 4a is een ver binding opgenomen voor 'n weg naar de traverse Lage RijndijkLange- gracht; f. een nieuw gedeelte van de pro vinciale weg 6 geeft enerzijds een verbinding met de onder e genoem de traverse en anderzijds, in zuide lijke richting met 't industrieterrein in de Grote Polder en de dorpskern van Zoeterwoude; g. van de richting Utrecht uit vormt de rijksweg 11 de bestaande verbinding van het industrieterrein Grote Polder met de stad; h. van Zoeterwoude uit leidt de nieuwe Vrouwenweg via de nieuwe provinciale Lammenbrug en de Lam- menschansweg naar het hart van de stad; i. ook de Voorschoterweg behoudt haar belangrijke functie als invals weg naar het centrum. Tezamen met enkele wijkverbin- dingen, welke in het later in te die nen wegenschema volledig zullen worden uitgewerkt, vormt een deel van de bovengenoemde wegen de volgende ringweg: Willem de Zwijgerlaan weg door de Kikkerpolder Warmonderweg Morskwartier viaduct Dt Lelylaan Churchilllaan Vrouwenweg Ommedijkseweg kruising Rijn naar viaduct onder rijksweg 4a in Leiderdorp weg door woonwijk Leiderdorp Willem de Zwijger laan. De spoorlijn via Schiphol naar Am sterdam-Zuid is thans ten noorden van Warmond langs de rijksweg ge projecteerd. De tramverbinding Den HaagWassenaarLeiden heeft ge deeltelijk een nieuw tracé door het Morskwartier gekregen. Het hoofdwegenstelsel vormt de basis van het secundaire wegenstel sel in onze stad, zoals dit in het we genschema nader zal worden vastge legd. De structuur van de binnenstad hangt daar ten nauwste mee samen, waarbij de saneringsplannen een grote rol spelen. Daarnaast zuilen nog tal van andere vraagstukken die. nen te worden opgelost, zoals het scheepvaartverkeer door Leiden, de problemen rond de Veemarkt, oe vuilverbrandingsinrichting, de riool waterzuiveringsinrichting Noord, de uitbreidingsmogelijkheden voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, verbreding en verdie ping van de Rijn, een mogelijke vaar. verbinding met het Amsterdam Rijnkanaal enz. Bebouwing parallel aan de Leede Uit het prae-advies van Warmond over het structuurplan voor de agglo meratie Leiden ontlenen wij o.m., dat Warmond het eerste ontwerp van Leiden niet aanvaardbaar achtte met het oog op het daarin opgenomen Merenplan. Warmond is hoofdzakelijk in de agglomeratie betrokken door de Ka gerplassen als recreatiecentrum. Het Merenplan van Leiden acht men in Warmond onaanvaardbaar. De positie van de Zwanenburger polder vinden B. en W. van vitale betekenis voor de verdere uitgroei van de gemeente. Boerderijen die thans in de be bouwde kom staan zullen naar deze polder overgebracht worden. Een aanvraag om ruilverkaveling is reeds uitgegaan. De uitbreiding van de ge meente dringt er ook toe, dat een gedeelte van de Zwanenburgerpolder voor de woningbouw bestemd wordt. De Raad van Warmond heeft altijd ontsluiting van het plassengebied voorgestaan. Via de Zwanenburger polder zal men over wegen bij de plassen kunnen komen. Het „Insti tuut Stad en Landschap van Zuid Holland" heeft in opdracht van War mond een plan ontworpen, hetwelk voorziet in een bebouwing langs de grote Sloot, loodrecht langs op de staande dorpskern, waar tevens ruimte is voor recreatie. Een brug van de dorpskern naar de Zwanen burgerpolder over de Leede zal nood zakelijk zijn. Zij komt ongeveer ter hoogte van het gemeentelijk haven terrein. Het loodrechtplan, leek ook de raad van Warmond de beste op lossing: minimum aan cultuurgrond wordt opgeofferd, een maximum aan belangen wordt behartigd. Bezwaren. Het gemeentebestuur van Leiden echter ontwikkelde grote bezwaren Op deze kaart van het struc tuurplan komen de wegen, die aansluiting geven op Leiden en plaatsen in de omgeving goed uitDe begrenzing van de ag glomeratie wordt gevormd door de interlocale wegen rijksweg 4 om het verkeer van Den Haag naar Haarlem en Amsterdam, de noordelijke route (via de doorgetrokken provinciale weg 5 bis) voor het verkeer uit de richting Utrecht naar de bollen streek, Kagerplassen en de bad plaats Noordwijk, de zuidelijke route voor het verkeer uit de richting Den HaagRotterdam naar de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Wij wijzen op de zgn. foren senweg, die langs de spoorbaan LeidenDen Haag loopt. Industrieterrein wordt op de kaart met zwarte noppen aan gegeven, grijze vlakken zijn nieuwe woonwijken. Let op het recreatiegebied tussen Vliet en rijksweg 4A. Blokken geven de uitbreiding van de universiteit aan. tegen dit plan. Ook de werkcomimis- sie der planologische adviseurs was er in meerderheid geei. voorstander van. Deze werkcommissie projec teerde een bebouwing parallel aan de Leede, terwijl zij ter plaatse waar Leiden haar Merenplan had gedacht een vraagteken plaatste. Leiden voerde aan, dat door de loodrechtbebouwing het zicht vanuit de geprojecteerde bouwblokken in Leiden ten zuiden van de Groote Sloot op het plassen- en poldergebied geheel wordt afgesloten en dat de creatie van een groot watersportge bied door middel van zandwinning niet mogelijk is. Warmond voert aan. dat men zeker niet kan zeggen, dat de plassen al „vol" zijn. Dit is alleen het geval op een warme zaterdagmiddag of zondag in de zomermaanden. En zelfs al zou er een tekort aan water zijn' dan was dit nog geen reden goede cultuurgrond op te offe ren. Ook denkt het gemeentebestuur ook aan z.g. polder- of landschap- recreatie. Deze vorm van ontspanning is niet minder belangrijk dan die op het water. Een parallelbebouwing sluit het fraaie uitzicht, dat Warmond op polder en plas heeft, af. Niet loslaten. Ondanks deze bezwaren heeft War mond toch gemeend, dat de parallel- bebouwing aanvaard moest worden en de loodrecht-bebouwing worden prijsgegeven, indien tenminste Lei den afziet van zijn Merenplan, anders kan het ruilverkavelingsplan niet doorgaan. Hierover zijn uitvoerige besprekingen met Leiden gevoerd; Leiden wil echter het zandwinnings plan niet loslaten. Warmond heeft dus niet mee willen werken aan een structuur-plan, waarin een parallel bebouwing was geprojecteerd en tevens het Merenplan was gehand haafd. Bij dit alles is na veel overleg op de kaart een vraagteken geplaatst. In het plan is nu alles weggelaten dit geldt ook voor andere gemeen ten waarover geen overeenstem ming kon worden bereikt. KaeRóN le;o xgkagf

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7