WERKLOOSHEID IS NOG NIET ABNORMAAL HOOG Blijdschap om twee zilveren jubilea op het St. Bonaventuralyceum Geen ongerustheid over arbeidsmarkt Bestedingsbeperking gaf bouw nijverheid de grootste klap Seizoenwerkloosheid Vakcentralen wenden zich tot de regering Verruiming voor 'kleine' bouwwerken Scooter reed op soldaten in Krijgt Nederland atoomwapens en raketten hierMams^ lik hoest weer! Amsterdams Kunstmaandorkest voor K.en 0. DE De heer Hagemeyer en mej. Ter Haar OPRUIMING Z.W. VULPENKLINIEK De uitersten raken elkaar P0NTSCH00L STEENSCHUUR 3 DINSDAG H JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Voor de metaalnijverheid waren deze cijfers: december 1956 aanbod 400, vraag 10.500; december 1957 aan bod 1500, vraag 5.000. Redelijk. De hoofdambtenaren, die de inlich- Op een te 's Gravenhage in het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid gehouden persconferentie is een nadere toelichting gegeven op de situatie op de arbeidsmarkt. Met betrekking tot de ontwikkeling van de arbeidsmarkt werd opgemerkt, dat van 1952 tot 1957 de werkloosheid ononderbroken als gevolg van ver- tingen verstrekten waaraan het bo- schillende factoren is gedaald. In begin 1957 was er nog een acuut tekort venstaande is ontleend, gaven als hun aan arbeidskrachten. Dit veranderde reeds in de eerste maanden van 1957.1 oordeel te kennen, dat de werkloos- In het tweede kwartaal werd de geregistreerde arbeidsreserve hoger dan in heid binnen de huidge grenzen rede- de overeenkomstige maanden van 1956. Het aanbod van werkzoekenden lijk is. De ontwikkeling in bepaalde vertoonde een stijgende lijn en het aantal aanvragen daalde. In juli 1957 werd deze ontspanning op de arbeidsmarkt nog sterker door de beperking der bestedingen. In het najaar van 1957 werd de ontspanning nog groter. In december waren er 110.000 werkloze mannen en vrouwen, een cijfer, dat men in jaren niet heeft gekend. Nu wordt dit cijfer beinvloed door de wintertop, die zich in de werkloos heid voordoet. Door deze seizoensschommelingen is zo werd toegelicht een correctie nodig. Eigenlijk zou men kunnen stellen, dat eind december het aantal werkloze mannen 76.000 bedroeg en dat der vrouwen 4.000, in totaal dus 80.000. Eind 1953 vertoonde eenzelfde cijfer. wordt er van uitgegaan, dat de werk gever zelf een bepaald risico behoort te dragen, als seizoenwisseling. Als er abnormaal bedrijfsrisico optreedt, b.v. sluiting van de grenzen door een andei' land, dan kan de arbeids inspectie verzocht worden verkorting van arbeidstijd toe te staan. Men staat daarbij op het standpunt, dat als een onderneming in de laatste tijd personeel heeft aangenomen en wordt werktijdverkorting aange vraagd, men eerst het overbodige personeel moet ontslaan. Men moet eerst zelf in redelijke mate enig ri- In de bouwnijverheid en de metaal industrie, welke bedrijfstakken de bestedingsbeperking het meest voel den, was de werkloosheid het grootst resp. 7500 en 1400 man. Overigens is er minder bedrij vigheid in alle sectoren van het be drijfsleven. Dit behoeft niet te betekenen, dat er iets ernstigs aan de hand is. Wan neer het niveau terugloopt is dat geen reden tot zorg. De verminderde bedrijvigheid geeft aanleiding tot ont slagen en de laatste tijd is er door een complex oorzaken vooral ook in de confectieen de textielindustrie een vermindering van bedrijvigheid te zien. 1956 Is een topjaar van aankopen geweest, speciaal op het gebied van kleding en automobielen. In 1957 is er tengevolge van de zachte winter weinig winterkleding gekocht en men is in deze sector voorzichtiger geweest in het aanhouden van voorraden en het doen van bestellingen. Kortere werktijden. Naast ontslagen komen thans ook verkortingen van werktijd voor. De laatste drie maanden is deze zaak in een acuut stadium gekomen. In september zijn verguningen verleend, waardoor 60.000 uren korter gewerkt werd. Omgerekend komt dat neer op werkloosheid van een paar honderd man, hetgeen zoals ter conferentie werd verklaard, feitelijk niets bete kent. In oktober steeg dat getal tot 90.000 uren, hetgeen nog niet be zwaarlijk werd geacht. In novem ber werd 430.000 arbeidsuren korter gewerkt en in december globaal 830.000 uren, door mannen en vróu wen resp. en afgerond 500.000 en 300.000 uren. Dat betekent, dat 12.500 mannen en 7.300 vrouwen kor ter werkten. Bij het verlenen van vergunning voor verkorting van de arbeidstijd De besturen van de samenwerken de vakcentrales (NW, KAB en CNV) hebben per telegram aan de minister raad kennis gegeven, dat ze zich in hun gisteren gehouden bestuursver gaderingen hebben beziggehouden met de toenemende werkloosheid. In afwachting van nader overleg over de te voeren werkgelegenheids- politiek in het algemeen, dringen zij er bij de raad van ministers op aan, op korte termijn over te gaan tot het uitvoeren van meer openbare werken in de gebieden, waar de stijging van de werkloosheid het grootst is. Maatregel tegen de werkloosheid Voor bouwwerken met een bouw som tot honderdduizend gulden, waarvoor een aanvraag om rijksgoed keuring is ingediend, zal deze rijks goedkeuring van heden af onbeperkt worden verleend. Eerst zullen die plannen worden goedgekeurd, die binnen een maand na het verkrijgen van rijksgoedkeuring in uitvoering kunnen worden genomen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft hiertoe be sloten in verband met de stijging van de werkloosheid in de laatste maan den in verschillende delen van het land. Vooral de kleinere werken le nen zich bij uitstek voor deze verrui ming van het goedkeuringsbeleid, omdat deze werken over het alge meen snel tot uitvoering kunnen ko men en verhoudingsgewijs veel ar beidskrachten vergen. Bovendien zullen de kleinere wer ken de bouwcapaciteit niet langdurig binden. De mogelijkheden voor de particuliere woningbouw zullen dus bij enig herstel van de kapitaalvoor ziening door de thans goed te keuren werken niet langdurig geblokkeerd zijn. sico nemen. Wat het verlenen van overwerkver- gunningen aangaat is in de afgelopen jaren een ruim beleid gevoerd. Het overwerk is sterk aan het verminde ren. Voor september, oktober, no vember en december golden de ver guningen resp. 900.000, 870.000, 650.000 en 550.000 uren. Men heeft ten departemente sterk de indruk, dat dit cijfers nog verder gaat teruglo pen. Getracht wordt de werkloosheid op te vangen door het scheppen van aanvullende werkgelegenheid. In noordelijke provincies is het tekort aan dergelijke werkgelegenheid het grootst. In de winter kan men de werkloosheid zo niet altijd opvangen. In 1957 kan men vor het gehele land 73 pet. van het aanbod van ar beidskrachten opvangen door aanvul lend werk. In Groningen heeft men 77 pet kunnen plaatsen, in Friesland 73 pet., in Drente 75 pet. en in Gel derland 75 pet. Zuid-Holland. Voor wat de provincie Zuid-Holland betreft werd medegedeeld, dat op de 760.000 arbeidskrachten er einde de cember 15.000 werkloos waren. In december 1955 was dit getal 30.000 en in 1956 was het 't laagst met 6500. Van November op december 1957 is het cijfer gesprongen van 8.000 op 15.000. Dit getal behoort te worden gecorrigeerd door de seizoenwerk loosheid welke 2.000 bedroeg en door de wrijvingswerkloosheid met een cijfer van 22.00. In de bouwnijverheid was er in Zuid-Holland in december 1956 een aanbod van 609 arbeidskrachten tegen een vraag van 1700; in december 1957 Bestuurder verblind Gisteravond is op de Doornse weg onder Maarn een scooter op een af deling militairen ingereden. De mar cherende groep soldaten voerden de voorgeschreven lichten mee, waar door zij hun aanwezigheid op de weg te kennen gaven. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van de scooter deze lampen niet gezien, doordat hij ver blind werd door een tegenligger. Eerst reed de scooter een militair aan, die in het achterste gelid liep. Deze viel wel maar liep geen noe menswaardige verwondingen op. Na deze aanrijding schoot de scooter naar links de weg op en kwam daar bij in botsing met de tegenligger, waardoor hij verblind was. Met kracht werd de scooter teruggewor pen. Het motorrijwiel en de bestuur der kwamen midden tussen de mili tairen terecht, waarvan er velen als kegels omgegooid werden. Een van hen brak een been en werd in het mi litair hospitaal te Utrecht opgenomen. De bestuurder van de scooter liep zware inwendige kneuzingen en ver wondingen aan het hoofd op. Ook hij moest in een ziekenhuis worden op genomen. De Amsterdamse politie heeft op verzoek van de recherche in Maas tricht de 30-jarige automonteur A. J. R. aangehouden op beschuldiging van verduistering van een auto. R. had geen vaste woonplaats doch verbleef de laatste tijd in Maastricht: Daar had hij van een autohandelaar uit Heer een auto ter reparatie ontvan gen. In plaats van deze aan de eige naar terug te geven heeft hij de wa gen op de Amsterdamse automarkt verkocht. De politie heeft de wagen niet meer kunnen achterhalen. Bij verhoor door de politie heeft R. een volledige bekentenis afgelegd. gebieden, als b.v. het noorden des lands, kan aanleiding zijn tot inciden tele maatregelen, in het algemene vlak of in de sector van aanvullende werkgelegenheid. Zoals bekend is op de begroting 1958 van sociale zaken voor aanvullende werke.n 45 mil joen uitgetrokken. Er werd aan her innerd, dat de minister by de behan deling van zijn begroting in de Twee de Kamer verklaard heeft, dat als de noodzaak daartoe aanwezig is, hij niet zal schromen aanvullende kredie ten aan te vragen. Als het nodig is Indien de plaatsing van atoomwa pendepots en van raketten voor mid delgrote afstanden op Nederlands grondgebied noodzakelijk is, dan zal d< regering aan die plaatsing haar medewerking verlenen. Dit hebben de ministers Staf en Luns geantwoord op schriftelijke vragen van Tweede Kamerleden be treffende de in december gehouden conferentie van regeringsleider: der Navo-landen. Deze vragen gingen hierover, of de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard, depots en raketten op Nederlands gebied te plaatsen terwijl andere landen zoals Noorwegen en Denemarken dat zou den hebben geweigerd. Hij weet het: als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kar zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. GEHOORZAAL was gis 'er- avond niet zo vol als anders de achterste stoelenrijen waren weg genomen. Overigens was het zgn. populair concert van het Amster dams Kunstmaandorkest zeer ge slaagd en de belangstelling van dc aanwezigen leden van K. O. was groot. Trouwens de naam van de dirigent, Anton Kersjes, die meer en meer bekend is geworden, waar borgde een opgewekte, kundige en accurate wedergave van de Ouver ture „Die Lustige Weiber von Wind sor" van Otto Nicolaï, een aardig fris werk, dat zich nog altijd op de Bühne handhaaft, en dat hij oort- varend en met enthousiasme diri geerde. Wim Stenz was de solist op deze avond, De jonge violist Stenz maak te voortreffelijke studies, eerst bü Joachim Röntgen, behaalde de ix d'Excellence aan het Haa«"" conser vatorium, ging vervolgens naar N.w York, waar hij onder Louis Persin- ger studeerde, concerteerde hier en daar in Amerika en de Nederlandse Antillen en nu hij in Nederland te rug is, is hij concertmeester van het Cosmopolitan-orkest by de A.V.R.O. Een jong kunstenaar heeft 't bij op treden in een meer eigen omgeving niet gemakkelijk, 't Wil ons dan ook voorkomen, dat hij door nervositeit gehandicapt was, toen hij de „Ro mance in F" voor viool van Beet hoven, inzette en speelde. Bovendien biedt- de Leidse concertzaal accous- tische moeilijkheden, voor wie op dit terrein onbekend is. Enigermate had ook het orkest hiermede te kam pen, maar dat was al gauw inge speeld. Geestdriftig applaus was het antwoord op de gevoelig muzikale voordracht, dfe meer en meer zal rijpen tot aanvoeling van de kern van Beethovens kunstenaarschap, diens karakter en persoonlijkheid. Het is gisteren groot feest geweest op het r.k. lyceum „St. Bonaventura" aan de Mariënpoelstraat. De heer E. Hagemeyer, leraar Duits en „tante" Annie ter Haar herdachten het feit, dat ze 25 jaar aan de school verbon den waren. In zijn welkomstwoord aan jubile- renden, leraren, ouders en leerlingen op de feestavond, waarmee de grote dag besloten werd, sprak de rector van het lyceum, pater dr. W. Geurts, van een traditie, die de huldiging van getrouwen van St. Bonaventura ge worden is. Ook een andere traditie kwam ter sprake: die van het regen weer op jubileumdagen. We hebben van geen van beide tra dities veel bemerkt: de huldiging was geheel spontaan en van harte, en de dag was in twee opzichten een zon nige. De feestelijkheid begon des mor gens om negen uur met een plech tige hoogmis in de kapel van het ly ceum, opgedragen door pater Geurts met assistentie van de paters Geers en Körver. Het zangkoor van de leerlingen bracht hierbij een Mis ten gehore van Herman Strategier. Een eigen inzicht. Na de H. Mis bracht de band van de zeeverkenners „Sint Paulus" een aubade aan zyn oud-schipper Hage meyer en aan mej. Ter Haar. De eigenlijke huldiging van de jubileren- den vond iherna plaats tot besluit van een feestelijk ontbijt in de grote cantine, waaraan de leraren met hun dames en de leerlingen verenigd waren. De eerste spreker, die de aan dacht vroeg was pater rector Geurts, die zeide dat elk jubileum dat de school viert hem altijd bijzonder blij stemt. Elke jubilaris heeft door zijn jaren lange verbondenheid er aan medege werkt dat de school haar eigen ka rakter en gezicht kreeg. Vooruitlopend op de voorstelling, van het toneelspel „De Spooktrein" maakte spr. een vergelijking tussen de school en een trein waarin de leerlingen slechts éénmaal reizen en De feestelingen in gesprek tijdens de pauze van het toneelspel. Links mej. Ter Haar, rechts de heer Hagemeyer en echtgenote. soms halverwege uitstappen; de leer krachten daarentegen reizen elk jaar langs hetzelfde baanvak op en neer. Het valt daarbij niet mee om altijd geduld, gelijkmoedigheid en goed hu meur te bewaren. Toch zijn dit de meest opvallende eigenchappen in het karakter van de heer Hagemeyer. Ook gaf de rector een karakterbeschrijving van mej. Ter Haar, die altijd bereid is en zelfs méér doet, dan men van haar mag verwachten. De beide feestelingen kregen schenken aangeboden, waarbij ook°de moeder van „juffrouw" Annie niet vergeten werd. Hierna sprak pater Tynagel, overste van het klooster, woorden van gelukwens en van dank tot bei den. Hij richtte zich hierin speciaal tot mej. Ter Haar, haar dankend voor het vele werk dat zij met name voor de kloostergemeenschap heeft ge daan. Vervolgens sprak de heer A. Mon- tanus, de „Duitse" collega van de heer Hagemeyer. Ook hy beschreef diens karakter en kwam daarbij tot de slotsom, dat de jubilaris een „Rheinlander" was in tegenstel ling tot de Pruis, die hij zelf is drager van een glimlach, die moed geeft. „Zolang hij zijn Pimpernel rookt, is het goed hier op school te zyn". Ook bedankte spreker Tante Annie voor alle zorgen, waarmee zij 25 jaar lang de leraren had omringd. Aanhankelijkheid. De voorzitter van de Bonaventura Lyceum Gemeenschap, de heer J. W. de Haan, verscheurde voor de ogen van zijn auditorium de officiële speech, die hij zou afsteken, om ver volgens in een zeer geestig toespraak je „zo maar" te zeggen, wat er in de harten van de jongens en meisjes leeft op de dag van dit feest. Hartelijk dankte hfj juffrouw Annie, voor alle bezorgdheid, die zij heeft getoond in het bijzonder voor alle eind-examencandidaten. Als symbool van de aanhankelijkheid van de ge hele school overhandigde hij haar een armband. Ook de heer Gilein, concierge, richtte zich in een toespraakje tot de feestelingen en ook hij legde de na druk op het vele werk en de grote hulp, die mej. Ter Haar hem altijd weer heeft geschonken. Gedurende het ontbijt had de heer B. J. Meyer, leraar Engels, op de vleugel een pot pourri gespeeld van Duitse „schla gers" van vóór, onder en na de oor log en van harte zong iedereen mee, toen de feestliederen werden ingezet, die gewaagden van hoogtepunten uit het leven van de beide feestelingen Tot slot van de ochtendbijeenkomst spraken de beide jubilarissen een dankwoord, waarin de heer Hage meyer de leerlingen de raad gaf, hun tyd goed te besteden. „De Spooktrein". Des avonds vond de feestende ge meenschap zichzelf terug in het St. Antoniusclubhuis, waar de toneel groep, bestaande uit leerlingen en oud-leerlingen van het lyceum, een gezellige maar oer-griezelige „Spook trein" ten tonele voerden. Het was een aantrekkelijke „detec tive" vol intrige's, die grote concen tratie heeft gevraagd van de spelers en van de regiseur, pater Raymund v. Sasse v. Ysselt. En dat is voorwaar geen gemakkelijke opgave voor een zo wisselend gezelschap als de „be volking" van een school! Er waren alléén goede spelers geen „minder goede" wel waren er dankbare en minder dankbare rol len. Maar de school heeft met dit spel eer ingelegd. Over half elf gingen de toeschou wers huiswaarts, vol van goede herin neringen aan een hartverwarmend feest, dat zeer zeker de band tussen leraren, ouders en leerlingen van het lyceum heeft versterkt. Een paar mille gestolen In de nacht van zondag op maan dag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kantoren van het wa renhuis van Vroom en Dreesmann te Apeldoorn. Zy forceerden met een snijbran der de brandkast en namen een aan zienlijk geldbedrag, vele duizenden guldens, weg. De dieven, die waarschijnlijk erva ren vaklieden zijn geweest, hebben de kantoren kunnen bereiken na een klauterpartij over de daken van de achter het winkelpand gelegen maga zijnen. Door het indrukken van een ruit verschaften zij zich toegang tot de kantoren. De inbraak werd gisteroch tend ontdekt door de chef van de in terne dienst, die een grote ravage in de kantoren aantrof. De politie heeft een onderzoek ingesteld. SPORTCOMMISSIE K.V.P. OPGERICHT Het partijbestuur van de K.V.P. heeft een commissie ingesteld die tot taak heeft het partijbestuur en de Eerste en Tweede Kamerfracties van advies te dienen in aangelegen heden betreffende het overheidsper- leid t.a.v. de sport. Tot voorzitter is benoemd de heer G. Kruiver. In de comm. hebben voorts zitting mej. Bertels en de heren L. v. d. Akker, mr Ferd. Cryns (secr.), H. Derks, mr H. van Doorn, mr P. Blaisse, P. H. Geérs, A. van Gooi, rector W Grimbergen, Leo Pagano, J. Peeters. J. Reynen, Ed Seebregts, C. Kleisterlee en mr Schepers. Daar de toon van de jonge violist welluidend, maar niet sterk is, mag de begeleiding hoe ook met voor beeldige zorg voorbereid niet te overheersend zyn. NA DE PAUZE solieerde Stenz in het „Rondo Capriccioso" voor viool van Saint-Saëns, een mcert- stuk, waarvan de naam al aankon digt (voor wie het stuk nog niet kent) wat er van de solist gevraagd zal worden. Saint-Saëns' schrijfwijze kenmerkt zich door virtuose stijl en sensitieve geest. Sensitieve geest bezit de jonge toonkunstenaar; hij speelt licht van toon en hoewel in technische zin nog niet alles beheersend in zo'n moei lijk werk, mogen wij toch hopen eh vermoeden, dat hij studerend en speurend zal slagen, in wat hem nu nog niet gelukte. De begeleiding was gematigd en steunend, paste zich aan in de sfeer. Het optreden van de jonge solist was bescheiden en deed prettig aan. Met waardering voor zijn voordracht heeft men hem toegejuicht en teruggeroepen. Dan kregen wij nog de Symphonie in C. gr. t. (van Georges Bizet), een jeugdwerk dat deze schreef toen hij 17 jaar was, en hij deed dit knap. De vorm is behoudend, de muziek oorspronkelijk, sensitief en met mooie thematiek. Het fugatowerk in het Adagio legt de nodige kennis van de componist aan de dag. Deze fuga werd glashelder gespeeld. De bla zers frappeerden; met name de hobo solo in 't langzame deel, terwijl het strijkerscorps goede eigenschappen demonstreerde. Dan volgde een licht voetig Scherzo met zangerig Trio en een voortvarende Finale. De dirigent houdt van een leven dige, pittige wedergave en beïn vloedt zijn orkestmusici tot enthou siast musiceren. Terecht haalde de dirigent de bescheiden hoboïst naar voren op 't podium, om hem in de hulde te betrekken. De orkesttoon was mooi en draagkrachtig en met geestdriftig applaus is de wedergave ontvangen. Ten slotte werd van de talloze dan sen van Johann Strauss de aardige vrolijke Annen Polka „Geschichte aus dem Wiener Wald" met het mooie amoureuze viool-duo aan het slot ge speeld en nog de Radetzky Marsch, die zo geweldig insloeg, dat de ein deloze toejuichingen de dirigent de den besluiten de pittige marsch te bisseren. Het was een boeiend en prettig concert, dat Anton Kersjes met het Kunstmaand-orkest heeft gegeven, goed gebruik makend van zijn veel zijdig talent. Morgen start onze (zonder weerga) De beroemde echte opruiming in de VULPENKLINIEK. Parker Jotter ballpoint was /14.50 nu ||s Honderden échte koopjes. BREESTRAAT 145 TEL. 23211 (Advertentie). Als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal wordt de nieuwe minister van Landbouw, mr Vonde ling, waarschijnlijk opgevolgd door de socialist, mr Schouwenaar. Politiek gezien is mr Schouwenaar van goeden huize. Niettemin zal zijn installatie in de Kamer een merkwaardig feit zijn in de pol'tieke geschiedenis van ons land. Zijn echtgenote, mevrouw SchouwenaarFranssen heeft name lijk sedert een jaar eveneens zitlir.g in het parlement. Zij maakt deel uit van de Eerste Kamer. Niet echter voor de P.v.d.A. maar voor de. liberalen. Ook in een ander opzicht is de benoeming van de heer Schou wenaar iets byzonders: tot 1 april 1954 was hij beroepsofficier bij de marine en nog nooit hebben de so cialisten een marineofficier naar hot parlement gezonden. - HARRY en .4* JEANNY \V BAZELMANS— VAN THIEL geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon Melbourne. 13 januari 1958 6. Southev Street North Brighton S 5. Vic. Australia. NIEUWE CURSUSSEN STENO TYPEN ■BOEKHOUDEN TALEN IIANDELSCORR. MIDDENSTAND ALG. ONTWIKKELING ■M Tel. 21219 mtm Vraagt vrijbl. studie advies!!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5