U/flhelmina van Pruisen PARADIJS PARADE het heilig L\nó: Strijd tegen sprinkhanen PRINSES DER NEDERLANDEN DE KLEINE vepscheuRöe eenheiö SCHADELIJK DIERTJE VREET MILJARDEN ZATERDAG li JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 IN DE GESCHIEDENIS der Oranjes is de vrouw van onze laatste stad houder Willem V meer naar voren getreden dan haar voorgangsters. De oorzaak hiervan ligt deels in de po litieke situatie van ons land in die dagen, deels in haar karakter, dat zo tegengesteld was aan dat van haar minder daadkrachtige echtgenoot. Deze Pruisische prinses werd na de dood van haar vader opgevoed on der toezicht van haar oom koning Frederik de Grote. Zij bezat een scherp verstand, was vroeg geestelijk rijp en kon reeds op jeugdige leeftijd zelfstandig een oordeel vormen over wat zij hoorde, zag en las. Op zestienjarige leeftijd werd zij in 1767 uitgehuwelijkt aan de erf stadhouder van de Republiek der Ge ünieerde Provinciën, Willem V, prins van Oranje. Zij werd in ons land op schitterende wijze ontvangen, en de eerste jaren van het huwelijk ver liepen rustig en gelukkig, ondanks het feit dat de prinses, die was op gegroeid in de leer van het absolute koningschap, maar niet wennen kon aan de afhankelijkheid van haar echt- fenoot van de Staten-Generaal. Aan et hof ontving zij buitenlanders en verzamelde zij om zich heen een kring van kunstenaars. In 1770 werd een dochter geboren, en in 1772 en 1774 een zoon. Zij hield zich voortdu rend op de hoogte van het onderwijs dat haar kinderen kregen en gaf aan hun leermeester, de hoogleraar Tol- lius, soms persoonlijk daarbij instruc ties. In die eerste jaren was haar be langstelling en invloed niet verder gegaan dan haar hofkring, maar bij het opgroeien van haar kinderen ging zij zich interesseren voor staat kundige toestanden en kreeg daar door oog voor de moeilijkheden van haar echtgenoot. SEDERT DE TIJD van prins Mau- rlts en Oldenbarnevelt stonden in ons land tegenover elkaar de prinsgezinden en de anti-stadhouder lijke aristocraten of patriciërs. Er bestond nog een partij: de democra ten, maar deze waren verstoken van stemrecht in de Staat; alleen in tij den van gevaar hadden zij zich doen gelden. Zij kantten zich sterk tegen de partij der aristocraten en eisten afschaffing van de mogelijkheid van onderhandse verkoop van ambten, van familieregeringen en beperking van de macht der stadsregenten. De prinsen van Oranje stelden hen te leur. Willem V was wel eerlijk, maar minder diplomatiek als zijn voorgan gers; bovendien was hij allerminst een man van de daad. De aristocraten hadden dit spoedig door en zij breid den hun macht uit ten koste van die van de stadhouder. Zij hadden er plezier in hem als speelbal te gebrui ken in de vijandige houding tugsen Frankrijk en het hem sympathieke Engeland en dreven daarmee het land totaal onvoorbereid in een En gelse oorlog, een tegenslag die de Republiek economisch grote schade aanbracht. De schuld van deze ramp kwam terecht op het hoofd van Wil lem V. Aristocraten en democraten, die tot nu toe lijnrecht tegenover el kaar hadden gestaan, verenigden zich en keerden zich samen tegen de prinsgezinden Bij kleine beetjes werd hem de macht ontnomen, en hy was er de man niet naar om krachtig op te treden. Maar de leer van de volks soevereiniteit, die in Frankrijk zou leiden tot de Revolutie, vond ook in ons land gretig gehoor, en toen de democraten eenmaal de overwinning op de prinsgezinden hadden behaald viel de partij der patriotten (aristo craten en democraten) weer uiteen. De prins, die zich met zijn gezin in Gelderland had teruggetrokken uit Den Haag. deed weer niets om hier van profijt te trekken. Het verzet der patriotten in het oosten van het land en de pogingen van de prins om op bevel van de prins-gezinde staten van Gelderland dat te onderdrukken, hadden ten gevolg dat de Staten van Holland op 22 september 1787 het be sluit namen Willem V als stadhouder en als Kapitein-Generaal der Unie te schorsen. Een burgeroorlog tussen patriotten en prinsgezinden dreigde. Men raadde de prins aan in te grij pen. maar deze wilde niet uit zich zelf handelen, maar alleen op bevel van de wettige regering: de Staten. Tot nu toe had de prinses zich niet in regeringszaken gemengd. Ondanks het verschil van inzicht had ze zijn houding geëerbiedigd en mèt hem Den Haag verlaten, hoewel het een karakter als het hare moeite kostte in lijdzaamheid te berusten. Nu vroeg de prins haar om haar oordeel en raad, maar wilde toch haar voor stel om naar de residentie terug te keren niet opvolgen. Toen besloot ze in het geheim zelf te gaan, maar het plan lekte door en op het moment dat ze Goejanverwellesluis naderde waren er al maatregelen getroffen om haar tegen te houden. In Schoon hoven. waar ze tegen middernacht aankwam, moest ze wachten op de goedkeuring voor haar doortocht van de Staten. Nog dezelfde nacht schreef ze aan de Staten van Holland om zich te rechtvaardigen, maar ze kreeg geen antwoord en keerde tenslotte weer naar Nijmegen terug. Door tus senkomst van haar broer Frederik Wilhelm n van Pruisen werd Willem V toch nog in datzelfde jaar in zijn stadhouderschap hersteld. Maar dé prins had, in tegenstelling tot zijn echtgenote, geen oog voor de nieuwe ideeën van staatshervorming.^ Ook had de prinses meer onderscheidings vermogen waar het de bekwaamhe den van benaalde personen betrof. Van verschillende zijden viel men haar aan om haar handelwijze. Aan gemoedigd door de Hollandse uitge wekenen verklaarde Franlcrijk, dat zijn revolutionaire ideeën in prak- kele getrouwen die zij nog had voor hun diensten uit te betalen. En hoe wel het vooruitzicht op een terug keer in de Nederlanden steeds hope lozer werd volgde zij toch het geheim verzet van enkele Nederlands dat tot uiting kwam in voordrachten en gedichten. Een afschrift van Bilder- djjks profetische gedicht waarin hij het herstel en de bloei van Holland voorspelt zond zij aan de gouverneur van haar jongste kleinzoon, met het verzoek bij het onderwijs er gebruik van te maken. JV/IAAR AAN ALLE onzekerheid en angst scheen een einde te komen toen Napoleon met het overschot van een verslagen leger uit Rusland naar Parijs terugkeerde. De prinses stelde zich dadelijk in verbinding met de Russische keizer, maar haar onder handelingen werden afgebroken door een nieuwe aanval van Napoleon. Weer werd hij verslagen. Van de Europese mogendheden trachtte Wil- helmina steun te krijgen voor de vor ming van een leger dat de Neder landen zou bevrijden. Toestemming kreeg ze wel, maar geen financiële hulp. Toen deed ze wat vóór haar de eerste Willem van Oranje had ge daan: ze bracht met borgstelling van alle overgebleven eigendommen, ju welen, roerende en onroerende goe deren van het huis van Oranje een som geld bijeen Toch hoefde haar zoon niet aan het hoofd van een leger in de Neder landen terug te keren. In Den Haag wapperde het Oranje reeds. De prins werd haastig uitgenodigd terug te keren. Op 30 november 1813 landde hij te Scheveningen, de plaats waar hij het land met zijn vader en zijn broer in 1795 had verlaten. Uitbun dig werd hij ontvangen en twee da gen later als Willem I tot Souverein Vorst der Nederlanden uitgeroepen. Onmiddellijk na zijn aankomst schreef de prinses-weduwe een dankbrief aan Gijsbrecht Karei van Hogendorp, Q\ We lezen over de vj bergduivel, een kleine hagedissensoort uit Aus tralië als grote bijzonder heid, dat het beestje drinkt door zijn huid. Ei is niets nieuws onder de zon. Kwamen er op het zuidelijk halfrond ook sa- 1 lamanders voor zoals bij ons, dan zouden die mis schien net als de gewone salamander, die u in onze poldersloten kunt van gen, ook door de huid ademen. Wij vinden dat een veel groter merkwaar- I digheid. Die poldersalamanders 1 overwinteren ergens in de zandgrond, op een grote kluit van wel duizenden exemplaren tegelijk. De bekende bioloog en schrij ver van aquariumboeken j dokter Lodewijkx, heeft eens vastgesteld dat de Rijksweg Den Haag Utrecht op sommige plaat- 1 sen één grote bedstee is voor legioenen salaman ders. Als ze wakker worden uit hun winterslaap, zoe ken ze zich een uitweg naar de aardoppervlakte Ze zijn dan volkomen uit gedroogd en zo broos als ongebakken porcelein Met inspanning van hun uiterste krachten slepen ze zich in de richting van het water. Zouden ze zich daar zonder meer in stor ten, dan zouden ze ver drinken, omdat hun po reuze huidje dan „vol zou lopen". Daarom vindt de grote exodus plaats in de late na-nacht wanneer de velden nat zijn van dauw. Heel langzaam trekt dan het water in de salamanderhuid, totdat die genoeg doorweekt is om de grote duik te kun nen doorstaan. Dan nóg kan men de salamanders omhuld zien door een grote luchtbel Als een geoefend zwem mer, blijft ook de salaman der de eerste keer ook nooit lang in het water Direct na zijn eerste duik klimt hij weer tegen de wal op om in het natte gras aan de grote veran dering te wennen, voor dat hij het avontuur van de paring gaat beginnen Daarmee zijn we weer terug bij de eetmethoden van de dieren, die we in onze vorige artikelen be handelden. Want evenals de ter miet is ook de salaman der behalve een geducht rover, een wrede kani- baal voor zijn eigen kroost. Daarom legt het wijfje haar eieren, die door pa-salamander be schouwd worden als een grote lekkernij, steeds aan de binnenkant van een waterplantenblad. Is het broedsel gelegd, dan vouwt ze met haar staart het blad dicht. De eieren zijn, pas gelegd, zo kleve rig dat het blad er aan blijft plakken en ze als een veilige enveloppe om geeft. die haar in die jaren op de hoogte had gehouden van de toestand in de Ne derlanden en die steeds trouw geble ven was aan de Oranjes. Met luid gejuich ontving het volk enkele weken later de prinses-wedu we in Den Haag. Alle herinneringen aan de vroegere tegenstelling waren door de oorlog uitgewist. Aan het hof van haar zoon bleef ze tot haar dood in 1820 een geliefde verschij ning, en nooit heeft ze zich in haar houding gewroken op haar vroegere tegenstanders; al vergat ze het ge beurde niet, wat bleek toen zij een van de mannen die haar bij Goejan verwellesluis hadden tegengehouden in audiëntie ontving en op het mo,- ment dat hij afscheid wilde nemen tegen hem zei: „vandaag is meneer mijn gevangene. Ik wacht u aan mijn tafel". tijk wilde brengen aan de stadhou- j der de oorlog, niet aan de Republiek. In 1795 was de toestand zo geworden, dat het voor de stadhouderlijke fa milie, met het voorbeeld van Lode- wijk XVI en Marie Antoinette voor ogen, raadzamer was het land te ver laten. De prins vroeg de Algemene Staten toestemming om te mogen vertrekken, en de volgende dag, op een koude januarimorgen reden prin ses Wilhelmina, haar schoondochter Louise en de tweejarige Guillot per hofkoets naar het strand van Sche veningen, waar zij door vissers met oranje getooid uitgeleide gedaan, in een van de gereedliggende pinken plaats nam om naar Engeland te zei len. Negenentwintig uur duurde de tocht, in een ijzige snerpende wind en zonder enige verwarming. De prins en haar beide zoons volgden later op de dag. IN HAMPTON - COURT, het kasteel dat George III hun ter beschik king had gesteld verzamelde prinses Wilhelmina vele vrienden om zich heen tijdens de zeven jaren van haar verblijf. Zij volgde getrouw de poli tieke gebeurtenissen in de Repu bliek, die vernederend voor de stad houder waren.«Men verkocht bijvoor beeld in het publiek de eigendommen van de Oranjes. Haar beide zoons na men dienst in het leger van verschil lende Europese landen in de strijd tegen Frankrijk. Ook in Pruisen ver loor de prins zijn bezittingen. In Pa dua stierf de jongste zoon, die de lieveling van zijn moeder was ge weest. Aan het verblijf in Engeland maak te de prins zelf een eind toen hij de Engelse regering van trouweloosheid beschuldigde bij de vrede van Amiëns in 1802. In Pruisen woonden haar dochter en schoondochter en daar Jerusalem, december. Zodra men een reis door het Heilig Land begint, komt men voor de meest ster ke tegenstellingen te staan. Vooral in de laatste jaren zijn de contrasten in het landelijke dagelijkse leven tot de meest schreeuwende uitgegroeid omdat de Sowjetpolitiek de Arabische landen begunstigt, terwijl Israël al leen in het Westen steun vindt. Ver der valt het op dat het moderne Wes ten naast het oude, primitieve Oos- voor enige tijd verenigd. In de nacht I Vat economisch geogra iran li nn fl «txymI 1 ror ctiprf Willem steKst uit. wai economiscn, geogra fisch en historisch bij elkaar behoort, is nu al bijna tien jaar op een wille keurige manier gescheiden. van 8 op 9 april 1806 stierf Willem V in het oude erfgoed der Oranjes, het enige dat men hem nog gelaten had: Nassau. Er brak een gevaarlijke tijd aan voor de Duitse vorsten. Zij trokken van de ene plaats naar de andere om aan gevangenschap te ontkomen. Bij de nadering van de Fransen vluchtte Wilhelmina met haar dochter naar Schwerin en vervolgens naar Slees- wijk. De financiële toestand was toen reeds zo nijpend geworden, dat be zittingen uit de Londense kunstver zameling van Willem V te gelde ge- Land van tegenstellingen. Er zijn maar weinig landen op aarde waar bodem en natuur zo af wisselend zijn. Het grootste gedeelte is overdekt met bergen die een ge middelde hoogte van 700 meter heb ben en op enige plaatsen tot over de duizend meter oprijzen, terwijl het Jordaandal, dat vlak bij het berg land ligt, in het noorden tot 394 me- maakt moesten worden om de en- ter beneden de zeespiegel daalt en Een sprinkhaan op een grashalm, is een potsierlijk diertje. Leuk, om te bekijken. Maar, als deze diertjes zich verzamelen tot een grote troep, worden ze een verschrikking. Hele oogsten vallen aan dit insect ten of fer. In de door deze troepen geteister de landen, wordt thans de „onschul dige kabouter van de akkers" met behulp van radar en vlammenwer pers bestreden. Jaarlijks gaat er op de wereld het brood voor een half miljard mensen verloren, door toedoen van dit on gedierte. Alleen al in West-Europa vernietigen kevers, torren, ratten etc elk jaar voedingsmiddelen ter waarde van miljarden guldens. Tech niek en landbouw worden echter steeds slagvaardiger. Overal geven de regeringen subsidies voor de be strijding van ongedierte door middel van besproeiingen met alle mogelijke verdelgingsmiddelen. In de strijd te gen de belagers van de oogst wer ken chemici en botanici nauw samen: de eerste zoeken naar steeds betere verdelgingsmiddelen, de laatst ge noemden kweken sterkere en ziekte- vrije gewassen. Een indrukwekkend voorbeeld van de ontwikkeling van de strijd tegen de honger, is de sprinkhanen vernie tiging met behulp van moderne tech nische middelen. Vlammenwerpers trekken tegenwoordig tegen de sprinkhanenplaag te velde. Morgen zullen helikopters vlammenzeeën spuwen op de door deze insekten ge- Alarm op de velden. Vlammenwer pers brengen dood en verderf onder de sprinkhanen. teisterde velden. Wat aan de volkeren uit de oude tijden voorkwam als de toorn en de wraak der goden, is momenteel een kwestie geworden van verkennings vliegtuigen en waarschuwingsdiens ten. Reeds boven de Perz. Golf kon men met behulp van scheepsradar de route bepalen van een aantal zon- verduisterende zwermen. Van een hechte samenwerking van alle vol keren hangt het af, of een voldoende bestrijding van de sprinkhanenplaag in de Oriënt mogelijk wordt. dus een der laagste plaatsen op aar de is. De lage en vochtige kustvlak te gaat via het vriendelijke westelijke bergland naar het oosten langzaam over in een dorre woestijn. Deze va riërende landschappen doen niet al leen de sociale tegenstellingen uitko men maar werkten het staatkundig bestuur in de hand. Zo was het Palestina van voor heen in vroegere eeuwen zeer lang verdeeld tussen kleine staatjes en rondzwervende stammen. Tegenwoordig kan men niet meer van Palestina spreken omdat het grondgebied tot de staten Israël en Jordanië behoort. Wil men de naam Palestina toch gebruiken dan moet men haar toepassen zoals men spreekt van het Heilig Land. De nieuwe sta ten Israël en Jordanië vallen onge veer samen met het centrale en meest levendige deel van de tegenwoordi ge Arabische wereld. Het centrum ligt tussen Cairo, Damascus en Bag dad met Jerusalem als kern. De verdeling van het grondgebied en de activiteiten van Amerika en Rusland maakten de tegenstellingen nog sterker. Enerzijds ziet men de Joodse bevolking met de hypermo derne landbouwapparaten die aan de Jerusalem. Links vooraan de ui vormige koepels van een Russisch kerkje, dat onder de bescherming van Maria Magdalena staat. In het midden de moskee van Omar, op de plaats waar vroeger de tempel van Salomon stond. men zich gevallen als het Berlijn en het Jerusalem uit het midden der 20e eeuw. De scheidslijn is uitgesproken wil lekeurig want zij wijst slechts aan waar op 15 mei 1948 de Verenigde Naties een wapenstidstand tot stand brachten en hoe de strijdende partijen tegenover elkaar lagen. Deze toeval lige stand van de strijd werd nadien grenslijn. Hoe belachelijk deze situa tie is, wordt duidelijker als we zien dat er in Jordanië nog een gedemi-r litariseerde zóne is waarop het Engel se oorlogskerkhof, de Joodse univer siteit met het daarbij behorende hos pitaal staat. Toen de gevechten om Jerusalem gestaakt werden, was dit terrein in handen van Israëliërs, maar er was geen verbinding met het overige gebied dat door Joodse troepen bezet was. Bij de wapenstil standsvoorwaarden werd bepaald. dat het gebied ontruimd moest wor- Europese techniek doen denken. Heel1 den en dat er geen Arabische strijd ig* i - T 1 1 machten mochten binnentrekken. De studenten verlieten dus de gebouwen het leven van de staat Israël is op westerse leest, vaak met de modern ste Amerikaansche middelen, ge schoeid. Dit is een gevolg van het feit dat een grote stroom intellectele Joden, waaronder vele ingenieurs, in de dertiger jaren vanuit Europa (voornamelijk Polen en Duitsland) naar het Heilig Land gingen. Anderzijds zien we de primitieve en arme Arabieren, die op landbouw gebied zelfs middeleeuws of op een nog meer antieke manier te werk gaan. De grootgrondbezitters, die veelal in de steden wonen, vorderen zo abnormaal veel van de bewerkers van het land dat deze mensen altijd arm blijven. Bovendien staat er vaak nog een rentmeester onder de groot grondbezitters, die de boeren eens per jaar bezoekt en het zijne van de opbrengsten plukt zodat er voor de kleine man geen enkele stimulans is zijn positie te verbeteren. Het moderne Westen - en 't primitie ve Oosten leven er dus vlak naast el kaar. De verscheurde stad. De grens tussen Israël en Jordanië loopt sinds 15 mei 1948 midden door Jeruzalem. Deze bij uitstek heilige stad is in tweeën gespleten. Enerzijds het moderne Jerusalem dat tot de staat Israël behoort, anderzijds het oude stadsgedeelte met de heiligdom men en de aansluitende Arabische voorstad. Beide gedeelten worden ge scheiden door een strook van 300 me ter breed waar volstrekte duisternis heerst. Een onnatuurlijke en dwaze toestand die blijkbaar aan onze tijd bleef voorbehouden, want noch uit. oudheid of middeleeuwen herinnert met achterlating van de bibliotheek. Inmiddels gaat het universiteitsleven in de staat Israël weer door, maar eens in de veertien dagen ziet men een groep studenten onder leiding van ambtenaren der Verenigde Naties uit de staat Israël trekken om over Jordaans gebied naar de voormalige universiteitsgebouwen te gaan om boeken uit de bibliotheek te halen en de gebruikte terug te brengen. Ik geloof dat er nergens ter wereld een plaats is waar men op een zo om slachtige wijze een boek kan en mag lenen. De wapenstilstandslijn is dus zo volstrekt uitgesproken, als er maar weinig grenzen op de wereld zullen zijn. Aan de oostkant van de lijn komt men geen enkele Jood tegen, aan de westkant slechts zeer weinig Arabieren want alle anderen zijn ge vlucht naar de overige Arabische staten, Egypte, Libanon, Jordanië en Syrië. Ten oosten van de lijn is het Arabisch de algemene omgangstaal en aan de westkant het Hebreeuws. Aan de oostkant overheersen kerk en moskee aan de westkant de synagoge. In 't oosten leeft men voort op de oude levenswijze en geraakt er veel in ver val,, in het westen wordt het ver woeste in een koortsachtig tempo op gebouwd en wordt de modernisatie doorgevoerd. Zo zien we dat het Heilig Land, dat mede de verbindingsschakel was tussen Oost en West, nu een land is dat in de kern is gespleten. Drs. K. P. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7