IJNSTREEK Niet een veer, maar een hele wiek Gemeenteraad van Woubrugge ZATERDAG 11 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Weesper bordje kwam terug in Weesp IJlt is een foto van het unieke bordje van Weesper-porcelein, dat na be sprekingen in de gemeenteraad door de gemeente Weesp is aangekocht voor de som van 1.200,Het bordje is het enige, dat in Weesper-porcelein nog bekend is; in geen van de verzamelingen in Nederland is nog een Weesper- bordje aanwezig en ook in het buitenland is het bestaan van een tweede bordje van deze soort niet bekend. De firma te Lochem, waar het bordje is gekocht, beschikt nu nog over een kop en schotel van hetzelfde porcelein. Het bordje is te bewonderen in het Gemeentelijk Museum te Weesp. ALKEMADE Doktersdienst. Voor zondag wordt de doktersdienst waargenomen door dr. Brinkhorst en dr. Muskens. BOSKOOP Aanbesteding woningbouw. De werkzaamheden betreffende het bouwrijpmaken van het terrein, ver. vat in het partiële uitbreidingsplan Goudse Rijweg oost II zijn zover vorderd, dat thans besluiten kunnen worden genomen met betrekking tot de bouw van woningwetwoningen op dit terrein. In verband met het regio naal gebonden zijn van de beschik bare bouwcapaciteit zal moeten wor den overgegaan tot het verlenen van een onderhandse opdracht aan de in deze gemeente werkzaam zijnde aan- namersfirma P. Rehorst te Waddinx- veen. Desgewenst heeft deze firma een prijsopgave ingezonden voor de bouw van 142 woningwetwoningen. Indien tot onderhandse opdracht zal worden besloten zal voor de bouw van deze 142 woningen de ministe riële machtiging tot gunning worden aangevraagd en zal op dit gunnings- besluit alsmede op het benodigde cre- diet, de vereiste goedkeuring van het college van gedeputeerde staten dezer provincie worden aangevraagd. Of de uitvoering van dit bouwplan in zijn geheel in 1958 zal kunnen plaats vinden, is afhankelijk van de moge lijkheden van vaste financiering, als mede van de in dat jaar aan deze ge meente toe te kennen bouwcontin- genten. Aan de hand van formulier om aan vrage van een exploitatiebedrage uit 's-rijks kas voor bedoelde woningen blijkt, dat de daarin opgenomen ex ploitatiebegroting aangeeft een ge middelde huur van 13.05 per woning per week. In verband met een in middels ontvangen circulaire van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, betreffende verho ging van de onderhouds- en onkos- tenoormen voor woningwetwoningen zal echter gerekend moeten worden met een verhoging van de becijferde huurprijs met 0.50, waardoor deze zal komen op 13.55 gemiddeld per woning per week. Geb.: Johanna E., d. v. T. de Groot en J. E. Koster. Adriaan, z. v. T. Loeve en E. J. Hogendoorn; Cornelia A., d. v. A. Tamerus en A. v. Tol. Ondertr.: H. C. de Waal en J. G. van Fulpen. Getr.: G. M. de Heij en G. E. M. Nederjioff; C. A. den Besten en A. M. Groenestein. i Overl.: Maarten Kooij, 9 jaar. Gevonden voorwerpen. Paar lichtbruine gevoerde glacé heren handschoenen; schroevendraaier; groene handschoen met wit ingebreid in boord; groene wanten; portemon naie met inhoud; blauwe want; kin derkaplaars; zilveren armband* brui ne herenportemonnaie; fietssleujtel- tje; groene regenbroek; rode porte monnaie met inhoud; zwart vulpot lood; pakje kaarsen; rode kinder handschoen; zakmes; zwart lederen motorhandschoen; fietspomp je; gele sjaal. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. HAZIR5W0UDE GOUDEN JUBILEUM P. VONK In het daartoe voor het gezamen lijk personeel belegde feestelijke bij eenkomst in het Herv. Verenigings gebouw te Boskoop werd het feit herdacht, dat het 50 jaar geleden was, dat de heer P. Vonk in dienst trad bij de firma K. Wezielenburg zoon te Hazerswoude. Hij werd allereerst toegesproken door een der firmanten, die in warme bewoordingen en onder aanbieding van een radiotoestel, de werkkracht en toewijding van de jubilaris roem de, die bijna nooit op het appèl ont brak. De burgemeester van Hazerswou de, de heer Den Hollander, sprak ju. bilaris vervolgens toe en hechtte hem de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau, hem verleend door H. M. de Koningin, op de borst. De voorzitter van de Kon. Maat schappij voor Plantkunde overhan digde de jubilaris een diploma en zilveren legpenning van deze Maat schappij, terwijl een lid van het per soneel een cadeau aanbood. Het stuk, dat door een Boskoopse Toneelvereniging opgevoerd werd, oogstte veel bijval en al met al kan op een prettige avond worden terug gezien. KOUDEKERK Aanrijding. Toen de heer K. Biesheuvel gistermiddag met zijn bromfiets een ter hoogte van bakker Van Vliet geparkeerde vrachtauto wilde passeren, ging hij op het lin kergedeelte van de weg rijden. De bestuurder van een achter hem ko mende, snel rijdende volkswagen, ziende dat zijn snelheid te groot was, trapte zijn pedalen in, waarbij hij deze echter doortrapte, zodat zijn snelheid niet verminderde. De heer Biesheuvel werd van achteren aan gereden en werd op zij geworpen. Hij kwam er met een lichte ontvelling aan een zijner vingers af. De brom fiets was van achter totaal vernield. BODEGRAVEN Doktersdienst. De medische dienst voor het komende weekeinde zal worden waargenomen door dr. D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030 en zr. Faber, Pr. Hendrikstraat, tel. 2599. Geb.: Janny d. v. ZaalZaal; He lena Jeamnette d. v. P. Verwaal van Dijk. Ondertr.: Hendrik Koen Alb. Blok; L. Wolswïjk en Adr. de Wit. Getr.: P. Kooistra en M. C. den Har tog. R0EI.0FARENDSVEEN L.T.B. VIERDE OOGSTDANKDAG Traditiegetrouw heeft de L.T.B. na afsluiting van het oude jaar weer z'n oogstdankdag met enige luister ge vierd. Des morgens te 8 uur werd in de parochiekerk St. Petrus Banden door de g.a., pastoor Schoenmaker, een H. Mis opgedragen, waaronder algem. H. Communie. Dank werd gebracht aan God voor de verkregen zegen in het afgelopen jaar. Na de H. Mis was er een ge meenschappelijk ontbijt in de Pan- cratiuszaal, waaraan o.a. ook werd deelgenomen door burgem. Kolf schoten en echtgenote en mr. v. d. Burg van het L.T.B. hoofdbestuur Haarlem. Na dit ontbijt nam burgemeester Kolfschoten het woord. Met betrek king tot de ruilverkaveling riep spr. ieders medewerking in voor de op handen zijnde woningsanering, waar voor de ministeriële goedkeuring is ontvangen. Men mag de vele moei lijkheden hieraan verbonden niet on derschatten, en alleen aller mede werking geeft dan ook de kans van volledig slagen. Hierna riepen ande re ambtsbezigheden burgemeester Kolfschoten weg. In zijn inleidend woord op de jaar vergadering mocht voorz. A. H. Ver del tot ir. Lohman, medewerker van de Rijkstuinbouwconsulent, een spe ciaal woord van welkom richten. Een uitgebreid jaarvex-slag van secr. L. J. Kerkvliet vermeldde de activiteiten in het afgelopen jaar, waarna diens begeesterend woord over de waarde van de L.T.B. met een applaus door de vergadering werd onderstreept. Penningm. Th. W. Schrama kon de financiën met een batig saldo van ruim 1000.gezond noemen. In het bestuur werden de heren L. J. Kerk vliet en Jac. Straathof herkozen, ter wijl in de vacature J. P. Hoogenboom de heer R. Broesterhuizen werd ge kozen. De heer J. P. Hoogenboom bracht hierna dank aan alle mede werkers uit zijn 25-jarige bestuurs periode. Hij liet al hetgeen in deze lange reeks van jaren aan moeilijk heden in de vereniging was geweest de revue passeren en wenste tot slot de leden het allerbeste toe. Wederkerig sprak voorz. Verdel waarderende woorden tot het schei dende bestuurslid. Namens de kas- commissie werd door de heer Th. Akerboom een gunstig verslag uit gebracht, terwijl voor het volgend jaar in deze commissie werden be noemd de heren Ant. Kerkvliet en Andr. Spruit. Wegens ziekte van de eerw. zuster Sondaal kon haar aangekondigde le zing over „Missiewerk in ons eigen vaderland" geen doorgang vinden. Zeer gewaardeerd werd daarom, dat ir. Lohman ter vervanging hier van iets vertelde over missiearbeid in Zuid-Afrika, geput uit een reis van vrienden, die 4 maanden in deze landstreek rondreisden en het werk van de missionaris daar van nabij mochten meemaken. In de rondvraag kwamen nog vele zaken ter tafel o.a. de moeilijkheden bij de kassenbouw, de veel omstreden overtredingen, bouwvoorschriften, alsook propage ring van de L.T.B.-retraite. Rond het middaguur kon voorz. Verdel getuigen van een vruchtbare vergadering en deze met een kort dankwoord besluiten. 's Namiddags was er in de Pan- cratiuszaal gelegenheid tot ontspan ning, terwijl des avonds het K.A.B.- toneelgezelschap een blijspel ten to nele voerde als besluit van deze Oogstdankdag. De molen van de grote Heilige- geestpolder te Rijnsaterwoude heeft niet één veer, doch een hele wiek moeten laten in de storm, die don derdagmiddag over ons land woedde. De oorzaak van het gebeuren moet gezocht worden in het feit, dat er in de afgerukte roe een oude breuk zat. De molen was nog in 1952 geheel ge restaureerd. De bemaling van de pol der moet voortgaan in verband met de zware regenval van de laatste da gen. Daarom heeft men een diesel motor gekoppeld op de vijzel. De vraag is nu, of men na deze proviso rische oplossing niet blijvend zal overgaan op bemaling door middel van een dieselgemaal. Techniek struikelde over de natuur De BrigBazelBern Express in Zwitserland is tijdens dichte sneeuwval tegen een aantal rotsblokken, die de spoorbaan versperden, opgelopen en gedeeltelijk ontspoord. De lokorootief en het daarachter rijdende postrij- tuig vielen van de baan naar beneden; de lokomotief kwam eerst meters lager in het dal terecht. De raad van Woubrugge kwam vrijdagavond voltallig bijeen, waar bij burgemeester J. C. van Wage- ningen opende met een nieuwjaars rede. Door de komende gemeente raadsverkiezingen en de mogelijke uitbreiding van het raadscollege (nu onlangs het aantal inwoners de 3000 l overschreed) zal de raad mogelijk aanzienlijk van samenstelling veran deren. Het totaal aantal ingezetenen bedroeg bij de jaarwisseling 3014 en er werden 25 huwelijken gesloten. Spreker memoreerde ondermeer de heer W. A. Boot, in leven raadslid en wethouder en ds. G. Schinkel, die slechts kort in de Ned. Hervorm de gemeente mocht voorgaan. Men is nog steeds in afwachting van de afloop der voorgestelde grenswijzigingen met de gemeente Alkemade en Alphen aan den Rijn. Sinds de bevrijding werden 105 nieuwe woningen in de 'gemeente ge bouwd. Nadat de voorzitter nog meer belangrijke gebeurtenissen uit de gemeente de revue had laten pas seren, beantwoordde de heer Den Hertog als oudste raadslid deze rede met een kort woord. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de begrotingen van gemeente en gemeentebedrijven over 1958 door G.S. waren goedgekeurd. Evenwel kon dit college haar goedkeuring niet hechten aan het raadsbesluit tot aankoop van de boerderij aan het begin van de Vrouwgeestweg. Voorts lichtte de voorzitter enige binnen gekomen circulaires toe betreffende de woningbouwleningen en de con sequenties daarvan voor de kleine gemeenten, welke spreker nog al on gelukkig achtte. Ook in deze ge meente zijn huis aan huis circulaires verspreid, waarbij de ingezetenen worden opgewekt aan deze leningen mede te werken. Van de ijsclub te Hoogmade was een verzoek ontvangen om voor 2/3 deel bij te dragen in de kosten van aanschaf van zwaarder reddingsma teriaal, hetgeen totaal circa 108. vergde. De raad ging hiermede ac- coord, evenals met het voorsteleen tweetal reddingsboeien aan te schaf- fen, die opgehangen zullen worden bij de beide bruggen over de Does I te Hoogmade. Op 17 januari zal de bloedtransfusiedienst weer gebruik maken van de lokalen in de openb. school. Tenslotte werd nog mede gedeeld, dat door de Womi uit de opbrengst van de St. Nicolaasactie twee maal 25 gulden beschikbaar was gesteld, resp. voor Sociëteit voor Bejaarden en de muziekvereniging Harmonie. Bij de benoeming van leden der commissies tot wering van school verzuim werden te Woubrugge her kozen de heren T. de Jong, S. Cou perus, P. Schraverus en J. Metse laar. In de vacature-G. de Koning werd gekozen de heer L. v. d. Eyk. Te Hoogmade werden herkozen de heren P. C. Beers, H. J. Hoogen boom Sr., S. J. van der Meer en C. T. van Rijn. In de vacature-A. C. Lieverse werd gekozen de heer J. Th. Vol water. Speelplaats Door het Chr. Nat. Schoolbestuur was een aanvraag ingediend om me dewerking op grond van art. 72 der L.O.-wet tot uitbreiding en verbete ring van de speelplaats. Het bestuur heeft hierbij toegezegd een waar borgsom te storten van 15 procent der uitbreidingskosten. De totale kosten bedragen 5100, waarvan 700 voor de ophoging en egalise- ring. De strook grond, gelegen tus sen de pas aangelegde Dr. Abram Kuyperlaan en de tegenwoordige speelplaats is 160 m2. groot en is thans nog eigendom van de Gerefor meerde kerk. Nadat de heer Boon nog speciale aandacht had gevraagd voor een goede afwatering van deze laag gelegen speelplaats, besloot de raad haar toestemming te verlenen. Evenals bij vorige keren, veroor zaakten een aantal aanvragen om tegemoetkoming in de reiskosten van leerplichtige kinderen, zulks op grond van art. 13 der L.O.-wet, ook nu weer veel stof tot discussie. De heer Venhuizen trad in een langdurige en nogal verwarde dis cussie met de voorzitter over de juiste interpretatie van dit wetsarti kel. Voorts wenste hij alle aanvragen voor 100 procent ingewilligd te zien, zulks in tegenstelling met de advie zen van b. en w., die verschillende halveerden. Ook bestreed spreker de De weg naar het vaderhart gaat over de tong Bi zijn ambtswoning in Den Haag heeft d^ Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Z.E. mr J. M. A. H. Luns, met mevrouw Luns vrijdagavond een nieuwjaarsreceptie gehouden. Deze aardige foto laat zien hoe zoon Huub Luns tijdens de receptie zijn vader een verversing aanbood. bevoegdhedenvan b. en w., daar de aanvragen gericht waren aan de raad; verder besprak hij de finan ciële draagkracht der diverse aan vragers, welke hij vergeleek met uit spraken in andere gemeenten. Het gevolg was, dat over verschillende aanvragen gestemd moest worden, welke door b. en w. niet ten volle waren ingewilligd. De Protestantse fractie stemde doorgaans en bloc voor, doch bij een stemmenverhou ding 43 werden de adviezen van b. en w. opgevolgd, behalve bij de laatste, toen de stemmenverhouding juist andersom uitviel. De bespreking van de rekening- courantovereenkomst 1958 met de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd naar de besloten zitting ver wezen. Vervolgens stemde de raad ermee in, de volgende woningen onbewoon baar te verklaren: Vierambachtsweg 87 (P. Roosemalen), idem 85 (W. Uithol) en Vrouwgeestweg 76 (reeds onbewoond). Daar dr. L. E. Loth 1 januari jl. ontslag had genomen als gemeente-arts, besloot de raad in deze vacature te voorzien door de benoeming van dr. J. Nooter, waar bij dr. Loth op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Onteigeningsprocedure De onteigeningsprocedure met be trekking tot de grond van de wed. N. G. Kroes-Van Zwieten, gelegen langs de Kerkweg bij de bushalte, ontlokte de heer Venhuizen de uit spraak, dat een verschil van 15 cent per m2. eigenlijk geen rol speelde, gezien de zeer hoge kosten, die nog zouden volgen om deze grond bouw rijp te maken, terwijl de gemeente nog het risico loopt in het ongelijk te worden gesteld en de kosten te moeten betalen. Het totale verschil in prijzen, door de taxateurs der I beide partijen vastgesteld, bedraagt j 2000 gulden, de oppervlakte van het I perceel is 14.000 m2. Ook achtte spr. het een zwak punt voor de gemeen te, dat zij bij de aankoop van der gelijke grond in het verleden veel hogere prijzen had betaald. Reeds had de gemeente een dergelijke pro cedure destijds verloren, hetgeen door de voorzitter betwist werd. Wethouder Heenk oordeelde, even als de heer Boon, dat er bij de vast stelling van grondprijzen grenzen moeten zijn bij de onderhandelingen; we moeten dit nu eenmaal riskeren. Bij de uiteindelijk gehouden stem ming werd het voorstel van b. en w., om over te gaan tot procederen, met 61 stem aangenomen. Bij de symbolische aanbieding van de ge meente- en bedrijfsrekeningen, dienst 1956, bedroeg het batig saldo van eerstgenoemde 21.000, van het elec- trisch bedrijf 1000, het waterlei dingbedrijf 2500. In de commissie tot nazien van deze rekeningen wer den benoemd de heren Den Hertog, Boon en Hoogeveen, waarop de heer Venhuizen de vraag stelde, of hij niet steeds bij deze benoemingen was gepasseerd. Nadat de voorzitter nog een uit eenzetting had gegeven over de kos ten van herstel, veroorzaakt na de aanvaring van de Doesbrug te Hoog made, volgde de rondvraag, die wei nig bijzonders opleverde. Hierna ging de raad in besloten zitting. DE KAAG Filmavond. Door de culturele commissie in samenwerking met de rijksvoorlichtingsdienst werd in de Jeugdherberg een filmavond gege ven. Voor een volle zaal waarin de jeugd goed vertegenwoordigd was, werden zeer leerzame en interres- sante films vertoond over Suriname, Curacao, Nieuw Guinea en de droog legging der Zuiderzee. De aanwezi gen gingen dan ook zeer tevreden huiswaarts. Jaaroverzicht jeugdherberg „De Trekschuit". Het argelopen jaar mooht ook de jeugdherberg en de daarbij natuurlijk De Kaag weer een 9tijgend aantal trekkers in zijn mid den weten, Niet minder dan 6350 overnachtingen vonden binnen de muren van „De Trekschuit" plaats en dat ons dorp tot ver in het buiten land bekendheid geniet, bewijst wel het aantal van 3000 buitenlandse be zoekers, Hiervan waren er afkomstig, 2000 uit Duitsland, 500 uit Engeland, 100 uit Amerika, 100 uit Skandinavi- sche landen, 80 uit België en 220 uit diverse andere landen. Meer dan 200 personen maakten met de rondvaartboot een avondtocht over onze mooie plassen. Al met al blijkt dat ons eiland en zijn omliggende plassen een goede belangstelling hebben bij de trekken de jeugd. Minister Zijlstra ontving Deens ambtgenoot De Deense minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. Kjeld Philip, die een reis maakt over enige Europese landen, werd vrijdagmorgen door de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, ontvangen. Links de Deense minister prof. Kjeld Philip.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6