FOTO-TOTO HET KLEINSTE PAARDJE SPEUR NEUZEN Over kookpannen gesproken ZATERDAG 11 JANUARI 19S8 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Shetlanders, oorspronkelijk af komstig van de barre eilanden ten noorden van Engeland gelegen, zijn kleine paardj es, zelfs dè kleinste, welke er bestaan en dikwijls niet hoger dan 80 cm.! Echt „speelgoed" zoudt U wellicht denken? Maar vergist U niet, want deze kleine diertjes zijn enorm sterk en voorts erg goedkoop in het onder houd, omdat zij lang zoveel niet eten als een „echt" paard en bovendien niet zo'n zorgvuldige verzorging vra gen. Zij zijn toch al duizenden jaren gewend om zomer en winter buiten te verblijven. Stallen hebben zij nimmer gekend in hun geschiedenis; hoogstens een schutting om achter te schuilen bij de ergste koude of wanneer het héél erg regende. Mis schien ook wel eens om er schaduw te zoeken in hartje zomer, wanneer de zon tè fel op hun behaarde cor pus scheen. Neen, verwend zijn zij niet en eeuwenlang moest het zwak ste deel der kudde sterven en zo ble ven alleen de allersterksten over. En met die allersterksten hebben wij nu te doen op onze boerderijen. Vooral in de Betuv/e en de Achter hoek, maar niet minder in Limburg, neemt hun aantal hand over hand toe, omdat zij zo bruikbaar zijn in de tuinbouw en de fruitteelt. Maar ook op de grotere bedrijven om het lichtere werk te doen. Om „klusjes op te knappen", zoals dat heet. Zij doen dan 't werk, waar een trekker en ook een „echt" paard te duur voor zouden zijn of waar zij te groot, te massief voor zouden zijn (bijv. het verrichten van rij-werk tussen de vruchtboomrijen met de sterk af hangende takken). Men weet het: men wil de boer wel een behoorlijke prijs voor zijn produkten garande ren, maar dan moet de boer zijn be drijf zo economisch mogelijk inrich ten en leiden. En wanneer men dan weet, dan ongeveer het grootste deel der bedrijf son kosten aan tractie-kos- ten opgaat, dan zal men het met ons eens zijn, dat een economische trek krachtbron (een goedkope dus) van groot belang is. Zulk een goedkope kracht is nu de Pony, welke in ons land in twee soorten voorkomt en er zelfs gefokt wordt tw. de Fjorden Pony, afkomstig uit Noorwegen en groter dan de Shetlander De laatst genoemde is sterk in de meerder heid al is er zeker plaats voor de Fjor den pony ook bij al die gebruikers, die tot nu toe „hitten" gebruikten of aankochten Geen wonder, dat de prijzen van beide soorten bijzonder gunstig liggen en dat het fokken van ponies een bezigheid is, welke winst oplevert Het zal. daarom evenmin iemand verbazen, dat de fokker-ij van de Shetlandse pony op het ogenblik aan de spits staat. Geen enkele tak van paardenfokkerij in Nederland kan nl op soortgelijke resultaten bo gen. Geen enkele staat er zó gunstig voor als die der Shetlanders. Het aantal merriën, dat voor de fokkerij gebruikt wordt, neemt nog steeds toe. Het aantal veulens, dat elk jaar gewonnen wordt, derhalve óók. De prijzen van de merries en van de veulens zijn hoog. Men kan er bijna (en soms zéker) een groot paard voor kopen. Maar dat is niet alleen in Neder land het geval, want ook in het bui tenland is de belangstelling voor de ponies groter en nog steeds toene mende. En dit dient gezegd: niet al leen met het oog op het boerenbe drijf of ten behoeve van venters, neen in zeer belangrijke mate wor den ponies (tevens) ook gebruikt voor de kinderen, die de edele rij- sport willen gaan beoefenen, doch te klein zijn voor een „echt" paard en waarbij men het standpunt huldigt, dat men nimmer jong genoeg hier mede kan beginnen Schotland is een deel van Enge land, waar men ook van oudsher meerdere ponyrassen heeft gefokt. Idem Ierland. De Schotse landbouwpers ver meldde, dat in het afgelopen jaar 'n ongelooflijke vraag naar Shetlandse ponies had geheerst, zowel in eigen land als in het buitenland. De prij zen liepen dan op tot max. 10.000 voor zo'n klein diertje. Amerika kocht een roodschimmeltje voor 17.000 en meerdere fraaie vos- kleurtjes gingen voor 10 tot 12 dui zend gulden. Want de kleur is tegen woordig erg belangrijk, waarbij de éénkleurige het meest gevraagd wor den en bonten veel minder. De'maat moet niet boven de 100 cm. uit komen en het hoofd moet edel en klein zijn, terwijl de diertjes een uitgesproken schoft moeten heb ben en vlotte bewegingen. Dit alles vrij zeker om ze als kinder rij pony te kunnen verkopen. Bij ons speelt dit laatste geen rol van betekenis. De Shetlander is bij ons in de eerste plaats „werk-pony" en daarnaast pas voor plezier. Net als de landelijke rij verenigingen het gewone paard. En zo is het goed ook. SI. Het assortiment kook-, braad-, steel- en koekepannen, dat de Ne derlandse huisvrouw wordt geboden, is onvoldoende aangepast aan de be hoefte van de huisvrouw. Dit is de conclusie van een onderzoek, dat de Nederlandse Huisihoudraad in op dracht van de werkgroep typebeper king van het Nederlandse Instituut voor Efficiency (NIVE) heeft ver richt. Meer dan 2000 huisvrouwen zijn voor dit onderzoek geënqueteerd. Het blijkt, dat vooral het gebruike lijke stel kookpannen met middellij nen oplopend van 16 tot 24 cm. niet aan de behoefte voldoet. Over het algemeen wenst de huisvrouw 4 of 5 pannen, waarvan 2 of 3 met een zelfde middellijn. Het gemiddelde gewenste aantal pannen per gezin neemt niet noemenswaardig toe met het aantal personen per gezin, wel de- gewenste afmetingen der pannen. Op basis van deze en andere ge gevens uit het onderzoek zal de werkgroep typebeperking handel en industrie benaderen, ten einde tot een betere samenstelling van het pannenassortiment te komen, het geen tevens zou kunnen leiden tot een efficiëntere productie. We blijven deze week nog even in Oud-Leiden. Er is zoveel te zien. Onze voor ouders moeten naast een sterk ont wikkelde fantasie en een kennis van de Griekse en Romeinse cultuur beschikt hebben over bijzonder vaardige handwerkslieden, die hun ideeën konden verwezenlijken. Wanneer men in die dagen had be schikt over meer ontwikkelde tech nische hulpmiddelen, dat was zeker een poortje, als hierboven afge beeld, niet scheefgezakt op de slap pe poldergrond. Misschien was in dat geval hun kunst ook niet zo duurzaam gebleken. Hoe dan ook: hoe vindt u de compositie van het hierbij afge beelde poortje, dat bekroond wordt door een ram, die het stads wapen vasthoudt? We zullen u niet vragen wat het precies is wan neer u het weet mag u het ver melden en zullen tevreden zijn, wanneer u ons schrijft, waar het poortje te vinden is. De vorige week De niets-vermoedende, grijnzende, kereltjes aan de voet van de trot se maar dreigende leeuw hebben de kenners van de Sleutelstad niet erg veel moeilijkheden opgeleverd. Toch was het niet zo, dat men direct kon vaststellen, dat ook elk van onze abonnees het Gravensteen wel eens goed in zich heeft opge nomen. Want aan dat gebouwen complex bevindt zich het poortje, dat bekroond wordt door de door ons afgebeelde beeldjes. Het is het Zienderspoortje, dat toegang geeft naar het Juridisch Studiecentrum in het Gravensteen aan het Gerecht. De heer N. Bröhm van Wieringen, P. de la Courtstraat 65, Leiden werd door loting aan gewezen als de winnaer van de waardebon van vijf gulden, die we de vorige week beschikbaarstelden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De Inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit vaD de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. Jiente in de laintex u Een lentejaponnetje brengt, on danks het hartje van de winter, reeds een lentezonnetje. Deze japon, welke door de Engelse modo-ontwer- per Horrockses werd ontworpen, is vervaardigd van satijnachtige katoen en in diverse kleuren bedrukt. U kunt niet alles weten Leidingwater voor het begieten van planten moet men eerst enige tijd laten staan, liefst in de kamer. Het komt dan op kamertempera tuur. Een koffiemolen kan men goed schoonmaken door er fijn zand doorheen te malen. Met goed heet water schoonmaken na deze behan deling. Kopergroen kan men verwijderen door de aangetaste vlekken boven een spiritusvlam te verwarmen. Daarna de vlekken goed afwrijven. Onkruid in grind kan men ver wijderen door begieting met een oplossing van 5% magnesium chlo ride. Moet u iets grof naaien, smeer de draad voor het gebruik in met pa raffine. De draad is dan veel ster ker. Uit de keuken geklapt Na de feestdagen, die zowel aan onze maag als aan onze portemon- naie bijzonder hoge eisen stellen, is het gewenst weer eens wat kal mer aan te doen en uit onze goed kopere wintergerechten een keuze te maken. Koolsoorten, bietjes en knolraap zijn dikwijls niet zo erg geliefd, maar dat ligt dan toch heel dikwijls aan de bereidingswijze. Wanneer bv. kool in boter wordt aangebakken en dan met de deksel op de pan wordt gaargesmoord, wanneer knolraap met een lekker kaasragoutje en bieten zorgvuldig §I|É aangemaakt op tafel worden ge- j= bracht, zal men er zeker eer mee in kunnen leggen. ZONDAG: kop erwtensoep van de vorige dag, varkenslapjes, sprui- ten, aardappelen, chocoladefres- §1| co. m MAANDAG: knolraap met kaasra- gout, aardappelpurée, wentel- teefjes, DINSDAG, hete bliksem met spek, yoghurt. WOENSDAG: stukjes lever met kool samengebakken, aardappe- f||l len, griesmeelpudding. ==i DONDERDAG: -hardgekookt ei, bietjes, gebakken aardappelen, fruit. VRIJDAG: visragout, rijst, veld- sla, appelkoekjes Ccapucijners in de week zetten). ZATERDAG: stoofpot capucijners, ||j aardappelen, krabbetjes, citroen- rijst (van rest rijst) met vanille- saus. |H Recept: chocoladefresco. yK 1. melk, 45 gr. bloem, 2 eidooi- WË ers, 45 gr. cacao, 75 gr. suiker 20 gr. boter, vanillesuiker, 100 gr. ha- WM zeinoten en sucade, stukjes sinaas- appel, banaan of appel. m De bloem, eidooiers en cacao- poeder met wat melk tot een glad m papje roeren en hiermee de koken- |g de melk binden. De puddingnóassa §j§| door laten koken tot de bloem goed =i gaar is en dan de suiker en overige m bestanddelen er door toeren. De pudding in een met water omge- spoelde cakevorm doen en goed koud laten worden. Op een lang- werpige schotel storten en bij het opdienen in dikke plakken snijden Desgewenst kan er room of gesui- kerde gecondenseerde melk bij ge- f^| presenteerd worden. Recept: knolraap met kaasragout, 1 kg knblraap, schillen, in reep- g| jes snijden en deze in iets water |§|j gaar koken. Een gladde dikke saus maken van 1 L melk, 50 gr. bloem en 50 gr. boter; deze op smaak af- maken met iets zout en noot en er m dan 200 gr. in blokjes gesneden be- legen kaas doorroeren. De knolraap nu laag om laag met de ragout in een vuurvaste m schotel leggen, wat geraspte kaas =s gemengd met paneermeel er over m strooien, een paar kluitjes koter er- op doen en het gerecht in de oven m bij bovenwarmte snel een bruin korstje geven. IfkaeCiny en ifieumatiek Warm en charmant We leven weer in het seizoen van de wollen stoffen en dat bete- kent heerlijke warme kleding. De §§e wolindustrie hiedt ze ons in alle mogelijke genres, vanaf de ruige sportieve stof, tot en met de zeer fijne, dunne stof, die de leek bijna niet voor wol zou houden. Voorts Verplaatsing van verwarming brengt soms verlichting. Waar het stinkt is het warm, zegt de rechtgeaarde Hollander, en Fries en Limburger zeggen het hem Vooral tocht wordt door onze landgenoten zeer gevreesd, zo zelfs dat „raampjes open of raampjes dicht" in de trein het onderwerp van bittere twisten vormt. Een halve eeuw van opvoeding tot hygiënisch begrip heeft de in gekankerde afkeer van tocht niet kunnen wegnemen! Nu kan het dan waar zijn, dat het ongezond is om te verblijven in een omgeving waar de lucht wordt bedorven door het uitgeademde koolzuur van een mensenmenigte en door allerhand uitwaseming van luierbroeken tot natgeregende jassen maar in de algemene he kel aan tocht zit wel enig gezond verstand. Auto en praktijk. Tot die opvatting schijnt een Ne derlandse arts met een grote platte landspraktijk in de loop der jaren te zijn gekomen. In de medische vakpers publiceerde hij onlangs enige belangwekkende ervaringen die hij opdeed bij de behandeling van theumalijders. Zo vermeldt hij, dat pijn in schou ders en armen bij autobestuurders verdween nadat zij ertoe waren overgegaan bij het chaufferen al- vinden we zeer vele dessins, effen stoffen in alle tinten, streepjes, ruitjes en wat al niet meer. Van dergelijke fraaie stoffen zijn kos telijke japonnen te maken, zowel voor ateliers als door de vrouw zelf. Wollen stoffen lenen zich bij uit stek voor eenvoudige modellen, waarvan de charme uitgaat van de stof, zo rustig en zo degelijk. Onze illustratie toont een aardig model van prachtige lijn, dat eenvoudig genoemd mag worden, slechts één grote knoop bij de hals vormt de garnering, verder doen model en stof de rest. Deze japon heeft een wijde hals opening, die een klein beetje aan een boothals doet denken, doch be scheidener is, voorts een paar leu ke, opgestikte zakken, die met de opstaande punten van de wijde hals in harmonische lijn zijn. Verder driekwart mouwen en een ceintuur alles eenvoudig, doch charmant. Een dergelijk japonnetje in een passende tint zal iedere vrouw be slist staan. tijd handschoenen te dragen. In verband daarmee houd hij de volgende beschouwing: de voor ruit is altijd koud, ook in een ver warmde auto. Daardoor daalt steeds een kille luchtstroom naar bene den en strijkt langs handen en ar men van de bestuurder. Evenzo bracht verbetering van een tochtend portier genezing aan autorijders die aan hardnekkige ischias leden. Waar staat de verwarming? Ook in huis waren dikwijls maat regelen te nemen waardoor lijders met spierrheuma zeer goed konden worden geholpen. Aanleg van centrale verwarming is een van die middelen. Helaas kan dat slechts voor een minder heid van rheumapatiënten in aan merking komen. Met bescheidener veranderingen is echter blijkbaar ook goed resul taat te verkrijgen. Bijvoorbeeld het plaatsen van een warmtebron tus sen het raam en de plaats waar de patiënt steeds zat te werken of waar zijn bed stond, bracht meer malen algehele bevrijding van de pijn in hals of ledematen. Ook hier vormde waarschijnlijk tocht een voorname oorzaak van het optreden der pijnen. Wanneer in de woonkamer een kachel of haard brandt, dan wordt er een koude „trek" opgewekt, die door kieren en kleine openingen con stant koude lucht van buiten af in het vertrek brengt. Bij veel men sen veroorzaakt zo'n steeds aanwe zige plaatselijke afkoeling van de voeten, de hals of andere delen van het lichaam rheumitische klachten. Spierreuma. Het heeft dus wel zin dat rheuma lijders eens nagaan af zij misschien in hun dagelijkse omgeving een bron van tocht kunnen ontdekken en zo ja, hoe zij die onschadelijk kunnen maken. Nu betreft het in dergelijke ge vallen hoofdzakelijk die vormen van rheuma waarbij de lijder ver der normaal is; bij de rheumatische aandoeningen, die met koorts of andere ziekelijke stoornissen van algemene aard gepaard gaan, ligt de zaak anders. Er kan dan ten minste niet op volledige genezing worden gehoopt alleen maar door wat extra warmte toe te voeren! Toch is ook in die gevallen het voorkomen van afkoeling zeer be langrijk, want alle rheumapatiënten hebben gemeen, dat hun klachten verergeren door koude. dr. ALFR. BRIEDE IIIIHUIIII!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12