2)e Êeid6e(SoiiAa4it Geruchten over een staats greep in Djakarta Toestand in Venezuela nog niet rustig Ir Vondeling aangezocht B. DE KONING Helft der Chinese bisschoppen gevangen Scheepsramp eist veertien doden Malfa breekt niet met Engeland DONDERDAG 9 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14304 lirecteur: C. M. v. HAMERS VEI i). KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN hoofdredacteur: L. G J ROOZF.N BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. MET HORTEN EN STOTEN 1 pa gaat het niet van een leien dakje. Soms zit er een beetje schot in, zoals bijv. bij de ondertekening en de ratificatie van de jongste twee 'uropese verdragen n.L die van de ICuropese Economische Gemeenschap en Euratom, maar als het op de toe passing aankomt zitten we weer mid den in de nationale eigenbelangen. Zo zijn dezer dagen de ministers van buitenlandse zaken van 0 de zes deelnemende Europese landen te Parijs bijeen ge- weest om de zetels van de Europese gemeenschappen vast te stellen en de voorzitters te benoemen. Er bestaan reeds een paar van die zetels, oftewel steden, waar het be stuur en de administratie van zo'n Europese Gemeenschap is gevestigd. Zo zetelt het Hof van Justitie in Den Haag, omdat in Den Haag nu een maal vanouds het Internationale Hof van Justitie is gevestigd; in Straats burg komt het z.g. parlement van Klein Europa bijeen; in Luxemburg zetelt de Kolen en Staalgemeenschap. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat men om onnodig tijdsverlies ?n onnodige rompslomp en kosten te voorkomen één stad uitkiest om de zetel te worden van alle Europese kantoren? Tot zover zijn allen het eens. Maar welke stad zal dat zijn? Hier begint ieder uit een eigen vaatje te tappen; men denkt niet meer Europees, maar sterk nationa listisch. Nederland dat al herhaaldelijk het voorbeeld heeft gegeven, hoe een klein volk grootmoedig kan zijn heeft ervan afgezien om vast te hou den aan Den Haag als de zetel voor het Gerechtshof der Europese Ge meenschappen, omdat het de tegen strijdigheid voelde van enerzyds een principiële voorstander van één Soekarno in India Ceylon s bergen zijn gastvrijer dan het laagland In Djakarta deden gisteren geruch ten de ronde dat de oefeningen die het leger vandaag in de Indonesische hoofdstad zou houden, samenhangen met een eventuele staatsgreep van 't leger of anderen. De woordvoerder van het leger, majoor Harsono, heeft de geruchten tegengesproken. De oefeningen beogen een verho ging van de mate van waakzaam heid van troepen die in Djakarta zijn gelegerd; zij hebben dus een verbe tering van de indonesische defensie ten doel, zei Harsono. De woordvoerder verklaarde dat het leger zeer strenge maatregelen zal treffen tegen elke aanslag tegen de regering om de macht met onwet tige middelen in handen te krijgen. De meeste functionarissen en waar. nemers menen, dat de gevoelens van vrees en spanning in Djakarta het gevolg zijn van de afwezigheid van president Soekarno. Hoewel men niet verwacht, dat zich dramatische ont wikkelingen zullen voordoen, waren de geruchten blijkbaar krachtig ge noeg om het leger een verklaring en een waarschuwing te doen uitgeven. GESPREK MET MACMILLAN In welingelichte kringen werd het vrijwel zeker geacht dat president Soekarno hedenochtend te Nieuw Delhi een onderhoud zou hebben met de Britse premier Macmillan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat Soekarno volgens het reisplan hoofdstad te rijnTn anders vast donderdag te 10.00 plaatselijke tijd te houden aan de eis, dat Den Haag een uitzondering zou maken voor wat betreft het Gerechtshof. Luxemburg was in dit opzicht minder principieel want het vond het gemis van de Ko len- en Staalgemeenschap toch wel erg sneu. Noch Den Haag noch Luxemburg komen voor de Europese hoofdstad in aanmerking, omdat bei de steden geen ruimte genoeg hebben voor de huisvesting. En omdat Luxemburg het nu zo naar vindt om de Kolen- en Staalge meenschap te moeten missen, krijgt het van Den Haag het Hof van Jus titie als compensatie. En wat krijgt Nederland als compensatie? Niets. Niet eens een voorzittersstoeltje. Overigens blijft voorlopig alles nog bij het oude, want zolang het niet vaststaat, welke stad de Europese „hoofdstad" zal worden, hangen de nieuwe zetels in de lucht. Geen enke le stad gaat nieuwe kantoren inrich ten als de kans bestaat, dat deze over een half jaar weer leeg zullen staan. Zoals de zaken er nu voorstaan, heeft Brussel de meeste kans, maar wanneer men nu niet tot een besluit kan komen, waarom zou men het dan over een half jaar wel kunnen? SNEEUW IN ZUID-ITALIË Op vele plaatsen in de Zuid-Itali aanse provincie Bari is woensdag twintig cm, sneeuw gevallen. Ook elders in Zuid-Italië en op Sicilië is het voorjaarsachtige weer van enige dagen geleden omgeslagen met ha gelbuien en natte sneeuw. uit Nieuw Delhi zou vertrekken. Dit vertrek is later uitgesteld tot de na middag, hetgeen ruimte laat voor de veronderstelling, dat des middags een belangrijke bespreking zal wor den gehouden. Woensdag in de namiddag heeft premier Nehroe ten tweede male een onderhoud gehad met Soekarno. Deze oy eenkomst stond niet op het officiële programma van Soekarno's bezoek aan Nieuw Delhi. In bevoeg de kringen ziet men hierin een aan- weziging van de belangrijkheid, die moet worden toegekend aan de be sprekingen tussen beide staatslieden. LEGERMANOEUVRES VERLIEPEN VOORSPOEDIG. De militaire oefeningen, welke vandaag in Djakarta werden gehou den, ter verhoging van de nationale waakzaamheid, hebben geduurd van negen uur tot half twaalf 's mor gens. Hoewel in de straten lange rijen militaire voertuigen, waaronder ook tanks, waren te zien, werd het normale verkeen door de oefeningen niet in bijzondere mate gehinderd. Het begin der oefeningen werd aan gekondigd door het loeien van sire nes. De chef-staf van het plaatse lijk militair commando, majoor Mar- sudi, verklaarde na afloop, dat de oefeningen een volledig succes zijn geweest. CAMPAGNE TEGEN PIA. Er is op het ogenblik een campag ne gaande tegen het onafhankelijke Indonesische persbureau „Pia", dat een voortzetting is van het vroegere persbureau „Aneta". Het onafhankelijk dagblad „Indo nesia Raya" veroordeelt deze cam pagne en schrijft, dat de kranten, die deze campagne voeren, er kennelijk op uit zijn, dat de regering Pia zal gelasten zijn deuren te sluiten. De nieuwsverspreiding in Indonesië zal J dan volkomen afhangen van het persbureau „Antara", dat volgens „In donesia Raya" door communisten ge ïnfiltreerd en bijgevolg herhaaldelijk als spreekbuis van de communisten in Indonesië optreedt. „Pia" wordt er in sommige Indo nesische dagbladen van beschuldigd geen waarlijk nationaal persbureau te zijn. De directeur van Pia verklaarde vandaag, dat de raad van beheer van Pia geheel Indonesisch is, evenals directie. BOTSING VAN STRAALJAGERS Bij een botsing in de lucht van twee Amerikaanse straaljagers van het type Sabre zijn gisteren vijf men sen om het leven gekomen. De twee piloten van de vliegtuigen verloren 't leven, evenals drie Duitse arbeiders, die in een bos bij Weilheim aan het werk waren. De straaljagers zijn in het bos neergestort. Een aan tal Duitsers liep verwondingen op. Duizenden inwoners van Ceylon zijn dakloos gewor den door grote overstromingen, die grote delen van de noordelijke provincies van het land onder water hebben gezet. Ongeveer twee miljoen mensen worden direct getroffen door de overstroming die het land een economische achterstand van wel tien jaren heeft gebracht.. Op de foto een groep daklozen, die een toevlucht in de bergen heeft gezocht Jiminez in conflict met de kerk? Politieke waarnemers te Washing, ton zijn van mening, dat de toestand in Venezuela nog verre van gesta biliseerd is, ook al werd de opstand van 31 december j.l. snel onderdrukt Zij menen dat de revolutie erns..„t,r was en vermoedelijk verder strek kende gevolgen zal hebben dan men' aanvankelijk dacht. De officiële berichten uit Venezu ela zijn schaars. Zij wekken echter de indruk, dat er een gevoel van on behagen in het land heerst. Voorts wordt in persberichten gemeld, dat er onder de R.K. geestelijkheid ver- Opvolger dr Mansholt GRATIS Koopuur Woensdag van 12 uur stempel 5. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K Amerikaans marinevliegtuig had onfortuinlijke landing zet tegen dictator generaal Perez Jimenez zou bestaan. Verscheidene priesters zouden reeds gearresteerd zijn. In kringen te Washington, die belangstelling hebben voor de gang van zaken, in Venezuela, meent men dat de houding van de R.K. Kerk en de reactie hierop van de regering-Jimenez voor de toekomst van Venezuela van beslissende be tekenis aullen zijn. Men wijst er in deze kringen op, dat aan de val van de voormalige Argentijnse dictator Peron en aan die van Rojas Pinilla, de gewezen president van Columbia, eveneens een conflict tussen de re gering en de R.K. Kerk vooraf ging. De communistische regering van China heeft officieel bekend ge- maakt, dat een Chinese bisschop en I twee Chinese priesters, belast met het bestuur van een bisdom, veroor deeld zijn tot gevangenisstraffen va-i riërend van 10 tot 20 jaar. Volgens radio Hangchow betreft I het de 76-jarige Mgr. Joseph Hu- Jo-shan, bisschop van Taichow, pa- fractie der P.v.d.A., is door minister- ter Paul Su Pai-lu, sedert 1951 apos-1 president dr. W. Drees aangezocht tolisch administrator van Yungkia,1 om dr. S. L. Mansholt op te volgen en pater J. Wang, die aangeduid als minister van landbouw, visserij werd als fungerend bisschop van het en voedselvoorziening. Een korte, felle brand aan boord van het Noorse passagiersschip Erling Jarl heeft woensdag in de haven van Bodoe in Noord-Noorwegen aan veer tien mensen het leven gekost. Het schip was met 200 passagiers op weg van Trondheim naar Kireke- nes. E>e brand brak benedendeks uit en verspreidde zich snel over het ge. hele achterdek. Brandweerlieden met zuurstofmas kers slaagden er in een aantal passa giers die door de rook bedwelmd wa ren, te redden. De brand was in een half uur be dwongen, maar veel hutten waren in die korte tijd geheel in de as gelegd. Het schip meet 2.098 ton. Oil nummer bestaat uit 10 pagina's Dr. ir. A. Vondeling, landbouw- specialist van de Tweede Kamer- bisdom Ningpo. Zij werden ervan beschuldigd steun te hebben ver leend aan voorbereidingen voor een contra-revolutie in de provincie Chekiang. Van de ongeveer 30 Chi nese bisschoppen bevindt zich nu de helft in de gevangenis. De andere helft is zeer beperkt in de uitoefe ning der bisschoppelijke functies. De enige buitenlandse bisschop, d:e nog in China verblijft is de Ameri kaan Mgr. J. E. Walsh. Elke activi teit is hem ontzegd. Voor de commu nistische machtsovername telde Chi na ruim 140 bisdommen, apostolische prefecturen, vicariaten en admini- straturen. De minister-president van Malta, Mintoff, heeft de Britse minister van koloniën, Lennox Boyd, woensdag in een brief meegedeeld, dat Malta zijn betrekkingen met Groot-Brittannië niet behoeft te verbreken. Vorige maand heeft Malta, zoals bekend, met een breuk met Groot-Brittannië ge dreigd. Met volledige instemming van de oppositie en de afdeling arbeiders bij marine-inrichtingen is besloten een resolutie van het parlement, waarin het verbreken yan de betrekkingen met Groot-Brittannië wordt geëist, niet toe te passen, aldus Mintoff's brief. Mintoff voegde eraan toe, dat zo lang Groot-Brittannië zijn woord houdt en het aantal arbeidskrachten in zijn dienst op Malta niet vermin dert, op grond van de bedoelde reso lutie geen actie kan worden onder nomen. Een uitgebrand huis te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia lijkt maar nietig naast de enorme staart van een viermotorige patrouille-bommenwerper van het type P4M-1 van de Amerikaanse marine, welke hier tegen een gebouw van twee verdiepingen aanvloog. Het vliegtuig, dat met twaalf man aan boord kwam aan vliegen na een tocht van de Bermuda-eilanden, miste de landingsbaan van het vliegveld bij Norfolk en kwam in een woonwijk terecht, waar het verschillende branden veroorzaakte. Volgens een bekendmaking van de marine werden acht bemanningsleden ernstig gewond en was over de vier anderen nog niets naders te melden. gevolge van besnoeiingvan tfe^BrTüe Een burger werd ook gewond, maar niet ernstig, aldus de bekendmaking. defensieuitgaven. De crisis in de besprekingen tussen Groot-Brittannië en Malta brak uit, toen men vreesde, dat Maltezer ar beiders werkloos zouden worden ten- In welingelichte kringen verluidt, aldus de „Tel.", dat de aangezochte kandidaat zijn beslissing om de be noeming te aanvaarden heeft aan gehouden, omdat hij eerst wenst te weten, welk beleid hij aan het hoofd van de departement, dat thans ad interim beheerd wordt door ir. C. Staf, minister voor defensie, zal kun nen voeren. De voorwaarden en suggesties van de heer Vondeling zullen ongetwij feld spoedig genoeg geformuleerd zijn om deze in de vrijdag te ho-.Hen vergadering van de ministerraad te bespreken. Gaat men daar met de verlangens van de kandidaat akkoord dan is een voordracht tot zijn be noeming aan H.M. de Koningin wel dra te verwachten. Tot het ministers ambt zal de heer Vondeling dan wor den geroepen, zodra het koninklijk besluit is getekend. Zacht maar onbestendig De depressie, die gisteren op de oceaan tot ontwikkeling kwam, nam verder in diepte toe en trok over Schotland naar de Noordzee. De fron ten van deze depressie passeerden in de afgelopen nacht met regen ons land. De temperaturen stegen daarbij tot ongeveer 7 graden boven nul en de wind nam in de loop van de nacht tot stormachtig toe. Aan de zuid-zijde van de depressie ontwikkelde zich een actieve randstoring, die vanmor- §en met zware storm over Zuid- chotland trok en zich verder in de richting van de Waddeneilanden ver plaatste. Na het passeren van deze storing zal de wind gaan afnemen. Op de oceaan blijft de depressie activiteit intussen voortduren. Een nieuwe depressie die aan de Ameri kaanse oostkust zware stormen ver oorzaakt heeft, beweegt nu in ooste lijke richting over de Atlantische Oceaan. Na tijdelijke opklaringen kan deze storing morgen in de loop van de dag weer een verslechtering van het weer brengen. De tempera turen zullen ook morgen boven nor maal zijn. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 u<ur). WISSELVALLIG Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien en later wel licht weer regen. Aanvankelijk nog stormachtige, later overwe gend krachtige westelijke wind. Iets lagere temperaturen. 10 Janubri zon op 8.46; onder 16.50; maan op 23.24; onder 10.44. Hoogwaterstanden 10 Jan. v.m. 6.25; n.m. 6.45. Het weer in Europa De weerrapporten vaft hedenmor gen 7 uur luiden: weer HELSINKI onbew. STOCKHOLM licht bew. OSLO sneeuw KOPENHAGEN regen ABERDEEN zwaar bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN temp. —29 C. —18 —11 1 ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLCRCA zwaar bew. half bew. regen regen regen zwaar" bew. zwaar bew. licht bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. niet ontv. niet ontv. onbew. onbew. zwaar bew. UOmI h-f fO- cle. In aen Korreltje Kleuren vervagen, tempels ver brokkelen, wereldrijken vergaan, maar wijze woorden blijven. Thorndlke

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1