Een gelukkig gezin: de onmisbare basis voor katholiek onderwijs Jeugdige inbreker te Leiden gegrepen Uitnemende opvoering van toneelvereniging „Het Masker'1 Kluchtig „Bezoek aan een klein planeetje" In Leiden weer uitreiking medailles voor koeltechniek RIJNSTREEK WOENSDAG 8 JANUARI 1958 DP T.EIDSE COURANT PAGINA 3 Ouderavond R--K. lechn. school „Don Bosco" De zorg voor het onderwijs ligt niet alléén bij de scholen. Het is van groot belang, dat er een geregeld contact bestaat tussen de scholen en de ouders van de leerlingen. Met dit doel werd gisteravond in de r.k. technische school „Don Bos co" aan de Boerhaavelaan een ouder avond belegd. Voordat het meer officiële gedeel te van de avond begon, werden de ouders ruimschoots in de gelegenheid gesteld om met de leerkrachten te spreken over de vorderingen van hun kinderen. Als opening van de avond werden korte woorden van welkom tot de ouders gericht door de heer P. M. J. Gerris, directeur van de school en door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer O. A. M. Bik. Vervol gens hield de moderator, rector L. Verbeek, een inleiding over „Opvoe ding en geloofscrisis onder de jeugd". Rector Verbeek nam allereerst aan dat de geloofsafval, hoewel verontrus tend vooral onder de jeugd, die op de fabriek terecht komt, niet een pro bleem is dat direct ieder gezin be dreigt. De jongens bezielt een nieuwe men taliteit, die niet altijd door alle ouders aangevoeld zal worden. Men vraagt zich af: „Wat is er met mijn jongen aan de hand?" en „Hoe kan ik hem tegen de geloofsaf val beschermen?" De basis van elke poging, aldus spr., is wel de vraag: „Is mijn jongen thuis gelukkig?" Is dat niet het geval, dan is het moeilijk, hem godsdienstzin aan te kweken. Maar het is niet allereerst de stoffelijke welvaart die gelukkig maakt, doch de gezinssfeer. Zoals va der en moeder zich tot God wenden, zo zullen ook de kinderen het doen. De grote dreiging komt pas, wanneer de jongen, na de lagere school in een Agenda Leiden WOENSDAG 8 JANUARI K.V.P.-Statenkring Leiden. -Verga dering. ,.De Harmonie", Breestraat, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Trio Pasquir. Grote zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 9 JANUARI Veren, van Zeeuwen. Toneelavond „En de boer ploegt voort", Den Burcht, 8 uur nam. A.K.W.V. Lezing door pater dr R. C. Kwant, Gulden Vlies, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 uur nam. K.A.B. Herensingel. Klaverjasdri- ve. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel, 8 uur nam. VERON. Causerie over amateur- zendexamen door ir. Roorda Jr. Ge bouw Rehoboth, Rapenburg, 8 uur nam. VRUDAG 10 JANUARI Leids Jeugdparlement. Over On derwijs, Kunsten, Jeugd- en Sport zaken. Trouwzaal Stadhuis, 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie (v. d. Werffpark 1). Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Boerhaavezalen (Vrouwenkerk steeg 12): Tentoonstelling van teke ningen, de S nool voor esthetische vorming. Werkdagen 25 en 79 uur nam. Rijksmuseum voor .Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon Werk dagen van 2—5 uur (t.m. 18 jan.). Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur ander minder beschermd milieu komt. Hij raakt zijn geloof, zijn zeker heid kwijt. Alleen de opvoeding kan hem die teruggeven. Het „losraken" van thuis was noodzakelijk en als men er in slaagt zijn kind die zeker heid van het geloof terug te geven, dan zal men ervaren, dat dat geen „dressuur" voor hem is doch overtui ging. Bij die opvoeding trekken het kind niet de mooie woorden maar wel het goede voorbeeld. Is het ge zin goed, dan is het kind gelukkig. Men mag daarom niet van de school verwachten, dat die het kind de ze kerheid van het geloof zal terugge ven. Het werk van de school is zelfs nutteloos zonder een goede, gods dienstige houding van de ouders. De opvoeding van het kind kan eerst succes gaan krijgen, wanneer ze ge schiedt tegen de achtergrond van het gezin en in voortdurende samenwer king tussen ouders en school. In antwoord op vragen van ouders gaf de directeur van de school ver volgens een uiteenzetting over de werkwijze van de school, die haar leerlingen in een driejarige cursus voorbereidt op het werk in de bedrij ven. Uitvoerig ging spr. in op de bete kenis van het algemeen vormend on derwijs, dat van zoveel belang is voor de toekomst van de leerling. Na een korte pauze voerden leer lingen onder regie van de heer A. A. Th. van Schie, een toneelspelletje op, getiteld: „De Kerstmis van Broeder Thomas". Toneelaankleding, licht en geluids techniek waren verzorgd door lera ren en leerlingen van de school. Na afloop van het aardige spelle tje was er nog gelegenheid tot con tact met de leraren. Ook hedenavond is er een ouder-contactavond waarop de heer Gerris zal spreken over het onderwerp: „Vreugde en liefde voor beroepsarbeid". Burgerlijke Stand Geboren: Robbert zn van G. van Bemmel en W. E. Vilders; Rudolf Arthur zn van A. J. Riem en C. H. de Roos; Cornelis Nicolaas zn van W. Ravensbergen en C. van de Wijngaard; Klaas Pieter zn van N. P. Bosman en H. G. Zonderop. Overleden: A. Fortuin 48 jr echtg. van H. de Reus; P. G. Duijndam 63 jr man; J. J. J. Schramp 81 jr man. Bioscopen De films in de week van 3—10 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Bambi", alle leeftijden. Lido: „The prince and the show girl", volwassenen. Luxor: „Voor wie de klok luidt", volwassenen. Trianon: „Ariane", 18 jaar. Rex: „My gun is quick", 18 jaar. DE DIENST DER APOTHEKEN TE LEIDEN EN OEGSTGEST De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- psrk 8, tel. 26274. De opgewektheid, die er bij de Leidse politie heerste, nadat ze in de afgelopen maanden enkele „zware jongens" in hun kuiven had gepikt, werd de laatste tijd gedurig minder. Achtereenvolgens werden o.m. in braken gepleegd, waarbij in totaal 138 gulden van eigenaar verander den. Het enige punt van houvast en van verwondering tevens was het feit, dat alle drie inbraken bij het zelfde adres waren geschied. Dat feit is aanleiding geworden tot de aanhouding van een 14-jarige jongen uit Leiden, welke aanhouding op verdenking van inklimming en insluiping, gistermorgen plaats had. De politie, die gedacht had een „vakman" te zullen vangen, heeft deze jonge, doch „veelbelovende" amateur in voorlopige hechtenis ge nomen. De jongeman was, sinds hij van school kwam, in juli 1957, al werkzaam geweest als flessenspoe- ler, electriciën en als timmermans knechtje. De laatste tijd was hij zon der werk. Het leventje-van-plezieren dat het jongmens desondanks leidde, bracht hem in geldnood, die hij langs de eenvoudigste weg trachtte op te lossen. Blijspel „Doe niet zo gek" in de Doelen Een welgemeend applaus klonk op in de kantine van de Doelenkazerne toen het doek voor de laatste maal viel in het blijspel ,J)oe niet zo gek", opgevoerd door het toneelgezelschap ,jlet Masker". De spelers hadden de ovatie volkomen verdiend. Onder leiding van regisseur Jan van der Linden vergastten zij hun auditorium ¥N DE RADIO is het thema van het interplanetaire verkeer gretig aangegrepen als een onuitputtelijke stof voor hoorspelen en ook de tele visie ziet er wel wat in. Zo heeft de Amerikaanse schrijver Gore Vidal een paar jaar geleden een televisie spel gemaakt over een bezoek, dat een bewoner van een of ander he mellichaam in de ruimte brengt aan dat kleine merkwaardige planeetje, dat Aarde heet. Het spel viel in de smaak en men heeft er een toneel spel van gemaakt, dat de Toneel groep „Theater" gisteravond in de Leidse Schouwburg bracht voor de leden van K. en O. Mede dank zij de beperkte oorspronkelijke opzet is het gegeven wat schriel gebleven en is de opvulling merkbaar. Desalniette min heeft men alles handig gecamou fleerd en speelde de Toneelgroep er met veel entrain overheen. Het geval komt hierop neer, dat uit het wereldruim een levend we zen per vliegende schotel op onze aarde neerdaalt, juist in de tuin van een televisie-commentator, die be weert, dat vliegende schotels non sens zijn. Het levende wezen is ge kleed in een costuum van honderd jaar geleden, en noemt zich Kreton. Hij had verwacht in 1861 aan te ko men en wilde graag de Amerikaanse burgeroorlog meemaken,, maar door een foutje in de berekening kwam hij 100 jaar te laat aan. Zijn oorlog (een typisch „aards" bedrijf) wil hij toch meemaken en daarom organi seert zijn bovenaards brein even een nieuwe wereldoorlog. Dat zou hem bijna gelukt zijn, als hij niet op tijd teruggehaald was door een andere ruimtebewoner, die de „stoute weg gelopen jongen" in z'n kraag greep. Het verschijnen van zo'n tijdloze en met bovenaardse krachten be gaafde „ruimteling" biedt natuurlijk talloze mogelijkheden om de toestan den speciaal in Amerika te he kelen en allerlei grapjes uit te halen. Waarvan dankbaar gebruik gemaakt Eén voor prof. Collins één voor Philips In 1958 zullen in Leiden, in afwij king van de gewope regel, twee gou den Kamerlingh Onnes-medailles worden uitgereikt. De commissie van beoordeling voor de toekenning van de K.O.-medaille (voorzitter prof. dr. C. J. Gorter) heeft geadviseerd, en het bestuur heeft gaarne dit advies gevolgd, om een medaille toe te kennen: le. Ter gelegenheid van de her. denking van het vloeibaar maken van helium waartoe aan het Kamer lingh Onnes Laboratorium te Leiden dit jaar een Internationaal Natuur kundig Congres wordt gehouden aan S. C. Collins, hoogleraar aan het Massachusetts Institute of Technology, U.S.A. De heer Collins, die in 1898 in de Ver. Staten werd geboren, studeerde aan de universiteit van Tennessee „agriculture" en aan die van North Carolina „physical chemistry". Hij heeft de zuigerexpansiekoelmachi- ne met open circuit voor lage en zeer lage temperaturen zodanig verbeterd dat dit een bedrijfszeker toestel is geworden, geschikt voor industriële produktie. Van deze koelmachine zijn reeds vele exemplaren aan natuur kundige laboratoria in gebruik, het geen geleid heeft tot een snelle op bloei van het natuurkundig onder zoek bij zeer lage temperaturen in Amerika en vele andere landen. De heer Collins is reed; „medalist" van het Franklin Institute (1952) en ontving een ere-doctoraat van de universiteit van North Carolina (1957). Prof. Collins komt in juni naar Nederland om de Kamerlingh Onnes- medaille persoonlijk in ontvangst te nemen. 2e. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Ned. Ver. voor Koeltechniek op 23 september 1958 aan het Natuurkundig Laboratorium van de N. V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, en wel naar aanleiding van de constructie van de koudgaskoelmachine. Deze koelma chine is het eerste efficiënte en be- drijfszekere apparaat van dit type, terwijl ook het rendement gunstiger is dan van andere kleine koelmachi nes. De mogelijkheid vrijwel continu te werken maakt dat de produktie van vloeibare lucht voldoende is voor zelfs vrij grote research-labora- toria. Ook internationaal bestaat er 11/IEDE DANK ZIJ het vlotte spel J** van de „Theater"-mensen is het dan ook een avond geworden met veel verrassingen en grote vrolijk heid, ofschoon het soms de indruk wekte alsof het lawaai goed moest maken wat aan echte vrolijkheid ontbrak. De „held" van de avond was Ro bert de Vries, die bijna voortdurend als „meneer Kreton" op de planken was. Hij had het niet gemakkelijk, omdat hij een on-aards wezen moest typeren en dat vier bedrijven lang volhouden. Het lukte hem wonder lijk goed, zowel in gebaar, houding, mimiek en stem. Geen wonder, dat een groot deel van de hulde aan het eind van de voorstelling hem ten deel viel. Heel geestig was ook de televisie uitzending door de commentator John de Freese en de generaal Ri chard Flink. De laatste had trouwens in de onbenullige generaal een kolfje naar zijn hand; hij wist er wel raad mee. De overige figuren dienden om het geval rond te maken. Onder andere was er een vrijend paar (Anne Ma rie Heyligers en Carl v. d. Plas) dat op een bijna perfecte uitvoering van deze leuke comedie, welke soms iets weg had van een thriller. Het blijspel speelt in Zuid-Frank rijk op een mooie zomerdag. Aan de horizon van het geluk van een „just married" echtpaar dreigen echter donkere wolken. Een oom en een tante uit Amerika komen plotseling overwaaien en ontpoppen zich als „blijvertjes" en wel een paar heel excentrieke. Een nog vreemdsoorti- ger gravin duikt op de meest onver wachte en ongelegen ogenblikken op en tot overmaat van ramp poogt een duister jongmens nog meer roet in het wittebrood te gooien. Begrijpelijkerwijs leidt deze com binatie tot ernstige en onoverzicht- lijke verwikkelingen en even natuur lijk worden die weer opgelost, zij het op een zeer verrassende manier. Het opvallendste spel leverde wel Gré Schuring als de gravin De Mont Ferrol. Vooral de plotselinge overgang van een bejaarde gravin naar een jonge levenslustige vrouw na haar ontmaskering, was voortref felijk. Ook Sjef van Leeuwen en Winny Verbeek als de oom en tante blonken uit door prachtig samenspel. Jammer was het, dat de hoofdrollen, het jonge echtpaar, niet het niveau bereikten van de overige spelers, nog afgezien van enkele versprekingen. Toch behaalde ook het duo Mieke Lelyveld en Karei van Wachem een ruime voldoende. De Dienst Welzijnszorg Landmacht mag deze toneelavond bijzonder ge slaagd noemen. 't er nogal dik boven oplegde en o.i. meer aandacht voor zich opeiste dan in het gegeven nodig was. Overigens was het een prettige avond, waarvan men dan ook naar behoren genoten heeft. ALPHEN AAN DEN RIJN AANSLAG VUILNISEMMER WORDT VERDUBBELD Sedert de verplichtstelling van het houden van uniforme vuilnisemmers m.i.v. januari 1952, bedroeg de aan slag van de gemeente 5.per jaar voor elke vuilnisemmer. De totale kosten van de reinigingsdienst wa ren toen begroot op 40.000. Voor het jaar 1958 zijn deze kos ten begroot op 84.600.Als gevolg hiervan en gelet op de ongunstige budgetaire positie van de gemeente stéllen b. en w. thans de raad voor om de tarieven van de reinigings rechten m.i.v. 1 januari 1958 te ver dubbelen. In 1952 bedroeg het aan tal uitgegeven uniforme vuilnisem mers in deze gemeente 3600, thans 5200. BEGROTINGSZITTING GEMEENTERAAD De begrotingszitting van de ge meenteraad is vastgesteld op maan dag 13 januari, anvangende om 10 uur v.m. RAADHUIS KRIJGT BEDRIJFSZELFBESCHERMING Ingevolge de algemene voorschrif ten van de wet bescherming bevol king en bedrijfszelfbescherming zijn b. en w. voornemens om ook voor het raadhuis E.H.B.O.-, gewonden- transport- en reddingsploegen te formeren. Voor het verstrekken van materiaal, werkkleding en voor het. verzorgen van een daartoestrekken- de opleiding, inclusief onvoorzien, vragen b. en w. een afgerond bedrag van 2500. „ALPHOTO" GENOOT VAN REIS VERHALEN EN KLEURENDIA'S Een honderdtal liefhebbers van reisverhalen hebben dinsdagavond in de kantine van N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn volop reden tot genieten gehad door de avond die hun werd aangeboden door de plaatselijke Foto- en Filmclub „Al photo". De heer P. de Pater, voorzitter van deze groeiende en actieve club, tevens personeelslid van genoemde n.v., heeft onlangs per scooter een drie weken lange vacantiereis ge maakt door de Scandinavische lan den, rijk aan Fjorden, prachtig na tuurschoon, mooie monumentale bouwwerken, bergen met sneeuw toppen en gezellige warme dalen. Tijdens deze trip heeft de heer De Pater als deskundig fotograaf een schat van opname-materiaal verza meld,. waaruit hij een keurcollectie kleurendia's, ca 150 stuks, nu heeft vertoond voor leden, hun verloof den of echtgenoten en voor een uit gebreide kring van genodigden. De onderwerpen, die de heer De Pater in de lens gevangen heeft, wa ren zorgvuldig gekozen, erg mooi cn zeer deskundig „geschoten". Tot slot van de avond vertoonde de heer De Pater een vijftigtal kleu rendia's betreffende het 75-jarig ju bileum van N. Samsorn n.v. op 1 no vember jl. gevierd en een serie na tuuropnamen van Alphen aan den RÜn en de streek. Enkele directieleden van de n.v. woonden de kunstzinnige avond bij. Onderhoud wegen aan Alphense firma gegund. De Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het onderhou den van de wegvakken Leiden Oudewetering met zijtak, Leider dorpAardam, RijnbrugAlphen RijnsaterwoudeLeimuiden met zij takken, PapenveerNieuwveen, weg oostzijde AarkanaalNieuwveen en Van de Valk Boumanlaan onder Woerden, benevens van het rijwiel pad LeiderdorpKoudekerk—Wou- brugge, een en ander gelegen in de gemeenten Leiderdorp, Alkemade. Woubrugge, Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuw veen. Woerden en Koudekerk a. d. Rijn, gedurende het jaar 1958, op gedragen aan de fa C. A. Langeveld alhier voor 333.400. BOSKOOP Kind verdronken. Maandagmorgen is het 9-jarig zoon tje van de familie Kooij, wonende aan het Goudse Rijpad 52, alhier, ver dronken. Om ongeveer half negen verliet de 9 jaar oud zijnde Maarten de ouderlijke woning om zich naar de kwekerij van zijn vader te bege ven. Toen hij echter om half een nog niet was teruggekeerd, werd een on geluk gevreesd. Men stelde ter plaat se waar hij het laatst was gezien een onderzoek in en toen men in de na bijheid van de kwekerij, welke aan het Reijneveld is gelegen, ging dreg gen, werd het levenloze lichaam van het knaapje opgehaald. NIEUWE CHR. SCHOOL IN JULIANAKWARTIER? Door de stichting voor Chr. on derwijs werd een aanvraag inge diend om te komen tot de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs in het Julianakwartier. Blijkens bjj de aanvraag behorende toelichting, telt het schoolgebouw aan de Rozenlaan thans 11 lokalen, waarvan er 7 in gebruik zijn bij de afdeling voor gewoon lager onder wijs en 4 bij die voor uitgebreid la ger onderwijs. Met ingang van 1 ja nuari 1958 zal het getal wettelijk ver plichte leerkrachten van de u.l.o.- school op grond van het gemiddelde aantal leerlingen over 1957 vijf be dragen, zodat deze school dan 5 les lokalen moet hebben. De afdeling ge woon lager onderwijc zal in verband hiermede voorlopig 1 lokaal afstaan en één harer klassen tijdelijk onder brengen in het gebouw van de Nieuwstraatschool, dat hiervoor ge legenheid biedt door het vertrek van een tijdelijk daarin gehuisveste klas van de r-k. school voor gewoon lager onderwijs. Aangezien de Nieuwstraatschool, als gevolg van haar ongunstige lig ging ten opzichte van de nieuwbouw, in leerlingenaantal terugloopt, werd besloten deze school per september 1958 op te heffen, en de ulo-school in dit gebouw onder te brengen. De leerlingen van deze school kunnen deels worden opgevangen door de Rozenlaanschool, die doordat de ulo school het gebouv verlaat, over 4 lo kalen meer de beschikking krijgt, en deels door een nieuw te bouwen school in het Jubanakwartier. In af wachting van de bouw zullen nog enkele lokalen van de Nieuwstraat school in gebruik kunncr blijven. De nieuwe school zal tenslotte niet in de laatste plaats ook bestemd zijn voor kinderen van de toekomstige bewoners van de Puttepolder. Gemeenteraad In de eerstvolgen de openbare vergadering van de ge meenteraad, welke is vastgesteld op vrijdagavond 10 januari a.s. 's avonds om 8 uur in het gemeentehuis, zal o.a. ook de gemeentebegroting en die van de bedrijven, worden behan deld. Voorts vermeldt de agenda voorstellen tot wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en van de salarisverhoging: het ver strekken van dienstkleding aan ge- meentepersoneel; het vaststellen van een wachtverbod voor de Park laan en wijziging gemeentebegro ting 1957. H00GMAUE Toneeluitvoering ten bate van be jaarden In zaal Van der Ploeg werd zondagavond een geslaagde toneelvoorstelling gegeven, georga niseerd door het feestcomité Wilhel- mina, waarvan de opbrengst be stemd was voor de jaarlijkse uit gaansdag der bejaarden. Ondanks het slechte weer was er een goede opkomst. Nadat wethouder Bank allen welkom had geheten, versche nen de leden van de R.K. toneel groep „De Gastspelers" uit Leiden ten tonele met het toneelstuk in vier bedrijven „Dolle Toon" van A. Boere en onder de bekwame regie van de heer Jac. Buis. Zonder de andere spelers in hun spelkwaliteit te kort te willen doen, moge toch zeker vermeld worden het kostelijke spel van de heer Joan Hees als Dolle Toon, de vrijgevochten jonge kerel en Jac. Euis als Bark, de kletsma joor. De aanwezigen hebben onge twijfeld zeer genoten van de vele komische scènes, gezien het dankba re applaus. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen bij een gezellig muziekje en voor de uitslag van de grote verloting. Het finan cieel resultaat heeft aan de verwach tingen voldaan. NIEUWVEEN Begin van brand. Gistermorgen omstreeks negen uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in een houten huis aan de Schilkerkade, bewoond door H. M. Lek. De brandweer, die in enkele minu ten ter plaatse was, behoefde echter geen dienst te doen, aangezien om wonenden met behulp van emmers water en een brandblusapparaat het begin van brand reeds hadden ge blust Het bleek, dat de in de woning staande kachel door de stormachtige wind dermate hard had „getrokken" dat de pijp oververhit was geraakt en dat, ondanks de beschermende as- bestplaten, de houten buitenwand van het woonhuis war gaan branden Het inwendige vaj de woning kreeg nogal wat waterschade, maar naar omstandigheden is alles nogal meegevallen. WOUBRUGGE Loop der bevolking Het aantal ingezetenen van de gemeente be droeg op 31 december 1956 totaal 2893 personen, n.l. 1489 mannen en 1404 vrouwen. Door geboorte en in schrijving uit andere gemeenten nam dit aantal resp. toe met 47 en 76 mannen, 36 en 80 vrouwen. Door overlijden en vertrek naar andere gemeenten nam dit aantal af met resp. 15 en 42 mannen, 5 en 56 vrou wen. Op 31 december 1957 bedroeg het totaal aantal ingezetenen 1555 mannen en 1459 vrouwen, dus to taal 3014 personen. Een toename dus van totaal 121 personen. SPORT AUTOMOBILISME DE 10e TULPEN RALLEY De route van de 10e internationale Tulpen-ralley (26 april t.m. mei 1958) zal niet alleen gekenmerkt worden door de herleving van de "speciale etappes", maar bovendien als het ware „gelardeerd" zijn met een groot aantal klassementsproeven, waar onder weer enkele geheel nieuwe. De speciale etappes en proeven zijn zodanig over de route verdeeld, dat een van start tot finish spannende wedstrijd gegarandeerd is. Op gelijke wijze als o.a. in 1957 zullen in alle proeven winstpunten worden toegekend. Voor deelneming aan de 10e inter national Tulpen-ralley zullen de vol gende groepen wagens toegelaten worden: normale serietoerwagens en verbeterde serie-toerwagens (cate gorie 1 groepen 1 en 2) en normale grand-tourisme wagens en verbeterde grandtoerisme wagens (categorie 2 groepen 4 en 5). Speciale serie-toerwagens en speci ale grondijtourisme wagen (groepen ale grand-tourisme wagen (groepen 3 en 6) zijn dus van deelneming uit- Laatste Berichten HET VERGAAN VAN DE „CAPELLA" De twee stoffelijke overschotten die gister door de sleepboot „Hol land" bij Terschelling aan boord zijn genomen zijn geïdentificeerd als die van de 19-jarige stuurman van de „Capella" K. J. Rusthoven ui* Ha ren (Gr.), zoon van de reder van het schip, en van de 17-jarige machinist R. Paats uit Rotterdam. Tot dusverre heeft men geen be richten ontvangen over de andere zeven opvarenden van het schip, noch over het schip zelf. De oudste inwoonster van Gronin gen, mevr. J. T. Walstra—Deuling, wonende aan de Visserstraat 25 te Groningen, is vannacht op 103-jarige leeftijd overleden. Hoewel haar ge zondheidstoestand achteruit ging, kwam haar overlijden nog vrij onver wacht. Haar man is in 1937 overleden. Sindsdien werd zy verzorgd door haar dochters. Marktberichten LEIDEN, 8 jan. Groente. Andij-* vie 4669, kroten, gekookt 16I 7, boerenkool 1929, rode kool 712, gele kool 811, groene kool 1315, witte kool 3, prei 1423. stoofsla 15 20, spruiten A 1524, waspeen 7 26, witlof 2664 per 100 kg. Knolsel derij 6—16, Sla A 10.30—13.30, id. B 48.90 per 100 stuks. Celderij 714, uien 2--20 per 100 bos. WOERDEN. 8 jan. Kaas. Aan voer 8 partijen. Notering 2.102.25. Handel kalm. 's-HERTOGENBOSCII, 8 jan. Vee. Op de markt van heden waren aan gevoerd 6131 stuks vee, n.l. 2018 run deren, 257 graskalveren, 652 vette kalveren, 519 nuchtere kalveren, 310 schapen, 9 geiten, 34 fokzeugen, 537 slachtvarkens, 75 lopers, 1720 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzon deringen voor dieren van buitenge wone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 7601270, guiste koeien 580860 kalfvaarzen 7551180, klamvaarzen 675875, guiste vaar zen 6208.30, pinken 460650, gras kalveren 250375, nuchtere kalveren voor fok- en mesterij 60190, weide- schapen 4585, lammeren 4075, drachtige zeugen 210300, lopers 5159, biggen 2847, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 708 stuks, extra-kwaliteit van 3.153.35, 1ste kw. 3.—3.15, 2e kw. 2.70—2.95, 3e kw. 2.502.65, vette stieren 2.75—3. worstkoeien 2.402.55, alles per k.g. gesl. gewicht; vette kalveren le kw. 2.60—2.95, 2e kw. 2.15—2.40, 3e kw. 1.802.05, nuchtere slachtkalveren 1.201.45, slachtvarkens 1.481.57, slachtzeugen le kw. 1.381.42, 2e kw. 1.28—1.34, alles per kg. levend gewicht. Vette schapen 7095, vette lammeren 5590, nuchtere slacht kalveren 360, aller per stuk. Over zicht: melk- en kalfkoeien aanvoer normaal, handel redelijk goed, prij zen: stijfduurder; guiste koeien aan voer minder, handel matig, prijzen op gelijk niveau; jongvee aanvoer be perkt, handel iets williger, prijzen vast; vette kalveren aanvoer groter, handel stroef, prijzen gedrukt; nuch tere slachtkalveren: aanvoer groter, handel traag, prijzen minder; scha pen en lammeren: aanvoer minder, handel rustig, prijzen ruim gehand haafd; fokzeugen: aanvoer normaal, handel slepend, prijzen prijshoudend: lopers en biggen: aanvoer ruimer, handel lui. prijzen prijshoudend; slachtvee: aanvoer groter, handel stug, prijzen: stijf duurder; slachtzeu gen: aanvoer groter, handel kalm, prijzen niet gehandhaafd. RIJNSBURG 7 jan. Bloemen. Hya cinthen: L'Innocence 2333, Anne Marie 13—20, Pink Pari 13—18, Delfsblaauw 16—18, Ostara 12—17, Bismarck 11—16, Am. Anjérs 2632 per stuk. Crocussen 220—340 per 100. Chrysanthen 60—85. Fresia wit 55— 70, Buttercup 5065, Narcissen: Gol den Harvest 60—75, Carlton 65—70, Helios 4560, Agnes 4552, Tulpen: Yellow gem. 120135, Lustige Witwe 105—120, Copland 115—155, Prelu dium 100—115, Superbe 90—120, Gol den Har-est 70—105, White Sail 80— 115, Picant 90—100, Arguno 80—100, Hillegarde 75—90, Wintergold 65—85, Crown Imperial 6585, Overdale 70 85, Krelage 5580, Early Queen 65 —85, Blaauwe druifjes 2330 alles per bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3