Het bestuur der Europese gemeenschappen! 4 DUINSTREEK Min* Mansholt moest plaats maken voor Hallstein Scherp Meer vlees, minder melk beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" DODELIJK VERKEERS ONGEVAL leVOORSCHOTEN WOENSDAG 8 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GEPUZZEL OP POSTENBEZETT1NG Op de conferentie der ministers sing, die tenslotte gevonden werd, van buitenlandse zaken der zes lan den in Parijs hebben de benoemin gen voor de Europese commissies en voor de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal het onderwerp uitgemaakt van lang durige en diepgaande besprekingen. Het was namelijk niet alleen een kwestie van een redelijke verdeling tussen de nationaliteiten, doch ook van een zeker politiek evenwicht in deze posten. Deze beide factoren zo te verdelen, dat eenieder tevreden naar huis zou gaan, betekende een moeilijke opgave voor de ministers. De Duitse staatssecretaris voor buitenlandse zaken. Walter Hallstein, werd tenslotte tot voorzitter der commissie der Europese Economische Gemeenschap benoemd. De Italiaan P. Malvestiti werd eerste vice-voor- zitter, de Nederlandse oud-minister dr S. L. Mansholt tweede vice-voor- zitter en de Fransman R. Marjolin derde vice-voorzitter. TELEURSTELLING De benoeming van de Duitser Hall stein tot voorzitter kwam voor Ne derland enigszins als een teleurstel ling, daar de Nederlandse regering de heer Mansholt had voorgedragen. Er bestond bij de ministers evenwel een absolute eenstemmigheid over, dat in de beschikbare presidentschap pen een politiek evenwicht gelegd moest worden en dit was slechts mo gelijk door de benoeming van een Duitser tot voorzitter der commissie der E.E.G. De kandidatuur van de heer Mansholt voor het president schap is tenslotte vooral afgestuit op de tegenstand der Duitse en Italiaan se gedelegeerden, die verklaarden, dat zij het ongewenst achtten, dat een zo geprononceerde landbouwfi- guur als de heer Mansholt het eerste jaar voorzitter van de commissie zou worden! De Fransman L. Armand werd tot voorzitter van de Euratom-commissie benoemd, waarvan het Nederlandse Eerste Kamerlid mr E. M. J. A. Sas sen lid werd. Een verrassing bete kende de benoeming van de gewezen Belgische socialistische vakbondslei der Paul Finet tot voorzitter van de hoge autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal in de plaats van de afgetreden Fransman René Mayer. De heer Finet was reeds sedert de oprichting lid van de hoge autoriteit, doch daar hij zich slechts rnet sociale aangelegenheden bezig hield, kwam deze benoeming enigs zins onverwacht. De Nederla'nder D. P. Spierenburg werd benoemd tot eerste vice-voor zitter in de plaats van de afgetreden Duitser Franz Etzel. IN PRINCIPE EEN HOOFDSTAD Wat de keuze van de plaats voor de zetels van de Europese instellin gen betreft, is het standpunt van de Franse, de Duitse en de Nederlandse regering tijdens de besprekingen in Parijs geweest, dat het voor het goed functioneren van de Europese instel lingen van het grootste belang is, dat deze in één en dezelfde stad gevestigd zijn. Tijdens de conferentie is bij de onderhandelingen eerst gesproken over een voorlopige oplossing, die daarna zou moeten worden omgezet in een definitieve, doch de onderhan delaars ontveinsden zich geens zins, dat een dergelijke tijdelijke op lossing uiteindelijk toch een defini tief karakter zou krijgen. De oplos POTLOOD en GEEST No. 505. Horizontaal: 1. zeehond, 3. zuster', 5. water in Friesland, 6. stok, 7. waterstand (afk.), 9. lichaamsdeel, 10. bijwoord, 12. grote uitgestrektheid zout water. 14. berg, 15. heiligdom in Mekka, 16. baan voor balspel, 17. jong, dun takje, 19. afkorting van neon, 21. bekende afkorting, 22. ri vier in Italië, 24. streep, 25. voorzet sel, 26. tegenslag, 27. zwart agaat steen. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. dikke pap, 3. ontkenning (spreektaal), 4. voorzetsel, 5. bijriviertje van de Neckar in Wurtemberg, 8. speelgoed, 9. deel van Voor-Indië, 11. dorp ten W. van Dokkum, 13. levensvocht in organische lichamen, 16. hoogste punt, 18. opstelling, 20. telwood, 21. nauw, 23. rund, 25. jongensnaam. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. schacht, 7. Ta, 8. e.a., 12, lel, 14. pa, 15. Lee, 17. Oos, 18. Timor, 19. aas, 21. ale, 23. na, 34. Erp, 26. i.e., 27. ge, 28. es, 30. salaris. Verticaal: 2. ct., 3. hal, 4. cel, 5. ha, 6. Salland, 9. kasteel, 11. re, 13. em mer, 14. Po, 16. ets, 17. ora, 20. Aa, 22. li, 24. eel, 25. per, 27. ga, 29. si. komt neer op een compromis. Er is noch een voorlopige, noch een defi nitieve keuze gemaakt onder de kan didaten naar de titel van Europese hoofdstad, doch de ministers hebben wel het principe van de volledige eenheid der instellingen aanvaard. Deze oplossing is mogelijk gebleken, doordat minister Bech tenslotte heeft ingezien, dat hij niet kon voortgaan er op aan te dringen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Luxemburg te handhaven. Om aan zijn ^bezwaren tegemoet te komen is besloten voor het verdwijnen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal Luxemburg een compensa tie te verschaffen. Men denkt hier bij aan de vestiging van het Euro pese Hof van Justitie der gemeen- NA DE VENEZOLAANSE OPSTAND Naar in de Columbiaanse hoofd stad Bogota bekend werd zijn na de jongste mislukte opstand in Vene zuela bijna drie duizend burgers, officieren en soldaten in hechtenis genomen. Onder hen bevond zich ook de directeur van het dagblad „La Religion", pater Capellin. De positie van de pers in Venezuela werd zeer hachelijk genoemd. schappen, dat op 1 april in werking treedt en waarvan de voorzitter een Nederlander zal zijn, in Luxemburg. Van Nederlandse zijde is er niet op aangedrongen, dat het Europese Hof van Justitie der drie gemeen schappen in Den Haag gevestigd zoi moeten worden. Men heeft niet wil len vechten voor het principe var een Europese hoofdstad en tegelij kertijd willen voorstellen, dat het' hof in Den Haag zou komen. Kandidaten voor de Europese zetel zijn na deze conferentie thans Brus sel, 'Straatsburg, Milaan, Turijn en Stresa. Naar de opvatting der Neder landse gedelegeerden maakt Brussel thans wel de meeste kans „Europa's hoofdstad" te worden. Op zijn mijn in Tanganjika is gis teravond op 52-jarige leeftijd over leden de Canadese „diamantkoning" en multimiljonair, dr John T. Wil liamson. Hij stond bekend als een van de rijkste en meest verlegen vrijgezel len van de wereld. In november 1957 schonk hij prinses Margaret van Groot-Brittannië een diamant ter waarde van circa 160.000 gulden ter herinnering aan het bezoek, dat zij in 1956 aan zijn mijn in Tanganjika bracht. Williamson, die circa 500 huwelijksaanbiedingen per jaar kreeg, schijnt tijdens zijn leven maar weinig belangstelling voor geld ge had te hebben, Een groot deel van zijn winsten werd in zijn mijn ge- investeerd of besteed voor het wel zijn van zijn arbeiders. Hij heeft ook veel geld geschonken aan charita tieve instellingen. Voorzitter productschap Vee en Vlees: voor vee en vit Veer, heeft in de vanmorgen te Utrecht gehouden vergadering van dit produktschap gepleit voor een juiste verhouding tussen vlees en melk. Nationaal gezien acht de heer de Veer het zeer gewenst, dat de rundvleesproduktie wordt uitgebreid en de melkproduktie ingekrompen. Een matige verhoging van de rund vleesprijzen is, volgens de heer de Veer, wenselijk. De heer de Veer wees er in zijn nieuwjaarsoverzicht verder op, dat de varkensproduktie in 1957 te hoog is geweest, met als gevolg, dat in tijden van hoge pro duktie de prijzen aanzienlijk bene den de kostprijs lagen. Hij acht het zeer verheugend, dat de dekkings- cijfers van de laatste drie maanden wijzen op een matiging en op een betere spreiding. Indien fokkers en mesters deze beheersing blijven be houden, zal, volgens hem, het tweede halfjaar 1958 voor de varkenshou derij gunstiger worden. De spelregels zijn dan een regelmatige produktie van maximaal 300.000 varkens per maand, en zeker niet hoger, het af leveren op licht gewicht en het af leveren van varkens met een goede vlees- en vetverhouding. Een goed espreide produktie wordt, volgens _e heer de Veer, in sterke mate be vorderd door regelmatige prijzen. In het bijzonder heeft de opbrengst van de bacon sterk gewisseld en moesten soms belangrijke toeslagen gegeven worden om een behoorlijke uitbeta- lingsprijs mogelijk te maken, volgens het besluit van de regering inzake het toekomstige varkensbeleid zal in 1958 naast restitutie van de mono polieheffingen van de door de over heid beschikbaar gestelde 30 miljoen gulden, slechts 5 tot 10 miljoen gul den voor bevordering van de export mogen worden besteed. Deze beste ding acht de heer de Veer ondoel matig voor de varkenshouderij. Met dit bedrag is het, volgens hem, niet mogelijk een gelijkmatig en bevredi gend prijspeil te handhaven, ook al wordt dit later aangevuld met een -edeeltelijke nabetaling. De heer de /eer drong aan op een vrije beste ding voor marktordening door het produktschap in overleg met over heid en landbouwschap, met een eventuele nabetaling in laatste in stantie. Deze mogelijkheid zal, vol gens hem, in sterke mate worden be vorderd, indien de boeren vrijwillig voldoen aan het verlangen van de overheid de varkens-stapel binnen redelijke grenzen te houden. Intern, handelsbetrekkingen Meer dan in het verleden zal, vol gens de heer De Veer, in de toe komst de aandacht van het produkt schap worden gevraagd voor de in ternationale handelsbetrekkingen, aarbij hij in het bijzonder noemde de economische samenwerking in Westeuropees verband. Sprekende over de in- en uitvoer handel zei de heer De Veer, dat het afgelopen jaar een zeer leven dig beeld liet zien. De totale uitvoer was ruimer dan in 1956. De vlees- warenexport overschreed ruimschoots de 60.000 ton, welke hoeveelheid in vorige jaren ongeveer benaderd werd. De uitvoer van bacon vertoon de een wat lager cijfer dan in 1956. De handel in dit artikel ondervond sterk de concurrentie van andere leverancierslanden, met name van Denemarken, waardoor de prijsnote ringen gedurende een groot deel van het jaar aan de lage kant waren. Op merkelijk noemde de heer De Veer de toeneming van de uitvoer van vers vlees, met name van rund-, kalfs- en varkensvlees. De uitvoer - post kalfsvlees bestond nagenoeg ge heel uit vet kalfsvlees, waarvan de uitvoer een hoge vlucht heeft ge nomen. Dat de totale spek-uitvoer ongeveer even hoog is geweest als in 1956, schreef de heer De Veer toe aan de vlotte afzet in de eerste 5 maanden van het jaar. De uitvoer van schapenvlees, welke zich door de handelsbelemmeringen van de Franse regering aanvankelijk minder goed liet aanzien, is uiteindelijk toch weer gunstig verlopen. Van fok- en gebruiksvee werd weer een vrij om vangrijk aantal uitgevoerd, hoewel minder dan in .1956. Aan de te ex porteren dieren worden steeds zwaardere eisen van produktie, ex terieur en gezondheidstoestand ge steld. Het uiteindelijke resultaat van de Nederlandse exporthandel acht de heer De Veer bevredigend. De totale uitvoer van vee vlees in 1957 vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 557 miljoen gulden, waardoor die van 1956 met ongeveer 45 miljoen gulden werd overschre den. Bij de uitvoerhandel was voor al opvallend de grote import van slachtvee, hoofdzakelijk uit Enge land, alsmede de ruime invoer van fabrikagevlees, bestemd voor de vleeswaren- en conservenbereiding. De niet onbelangrijke aankopen van slachtpaarden en paardenvlees in het buitenland betekenden volgens de heer De Veer een welkome aanvul ling van het tekort aan paarden vlees uit eigen produktie. Advertentie) 54 NEDERLANDSE EVACUé*S IN PARIJS AANGEKOMEN. In Parijs zijn vandaag 54 Neder landers waaronder 21 kinderen, per vliegtuig uit Djakarta aangekomen. Zij zullen later naar Amsterdam door vliegen. HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIë De stichting „Hulp aan landgeno ten in Indonesië" ontvangt nog dage- lijks giften op haar postrekening 308 Vermeldenswaard lijkt haar o.m. een heden per giro ontvangen gift van 25.gedaan door een gedetineerde uit het Huis van Bewaring in de Casuaristraat te Den Haag. HET IN ENGELAND VERMOORDE NEDERLANDSE MEISJE Bij het zoeken naar de moordenaar van de in Engeland vermoorde Maria Kriek uit Voorburg heeft men thans ook uitgebried speurwerk verricht in Britse legerdepots en op Britse en Amerikaanse vliegbases in de buurt van Colchester. Te Londen verluidde, dat de vader en zuster van Maria he denavond naar Engeland zullen ko men en tijdelijk hun intrek zullen nemen bij de boer, bij wie Maria werkte. GROTE ARBEIDSVREDE IN 1957 IN NEDERLAND Blijkens een publikatie van het ministerie van economische zaken is het jaar 1957 een jaar geweest van ongekende arbeidsvrede. Het aantal arbeidsgeschillen, dat tot werksta king leidde bedroeg 37, dit is drie minder dan het tot dusver geregis treerde laagste aantal, dat in 1952 voorkwam. Het totaal aantal verlo ren arbeidsdagen bedroeg in 1957 7.2O0, dat is minder dan een vierde van het laagste aamtal, dat na de oorlóg is voorgekomen, nl 30.000 in 1953. In 1956 bedroeg het aantal verloren arbeidsdagen 213.000. DEKEN G. KUYS BEDIEND. Deken G. Kuys van Poeldijk, die verpleegd wordt in het St. Hippoly- tus-Ziekenhuis te Delft, is uit voor zorg van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Deken Kuys is tachtig jaar. „Tjjd". HILLEG0M AFSCHEID DIRECTEUR SLACHTHUIS Maandagmiddag om half vijf wa ren in de smaakvol versierde raad zaal bijeengekomen het college van b. en w., leden van de slachthuis commissie uit de raad, de gemeente secretaris en de andere hoofden van de gemeentelijke diensten en bedrij ven, om afscheid te nemen van de heer Van Beekum, in verband met bet feit, dat deze functionaris de ge meentedienst m.i.v. 1 januari 1958 met pensioen heeft verlaten. De bij eenkomst droeg een intiem karakter. De burgemeester zegde de heer Van Beekum hartelijk dank voor het vele werk, dat hij de afgelopen 35 jaar als keuringsveearts, hoofd van dienst en directeur van het slacht huis heeft verricht. Dit werk is met een groot gevoel voor verantwoor delijkheid verricht en wij hebben in die reeks van jaren dan ook nimmer moeilijkheden in dit opzicht onder vonden. Spreker noemde het een voorrecht dat de functionaris dan wel ambte lijk afscheid moet nemen, maar dat hij ondanks zijn leeftijd nog volko men in staat is zijn particuliere practijk te kunnen blijven uitoefenen. Spr. wenste mijnheer Van Beekum en diens echtgenote voorspoedige jaren toe en bood namens het ge meentebestuur een bloemenmand aan. Als voorzitter van de slachthuis commissie sprak wethouder Van de Boer de heer Van Beekum toe. Hij memoreerde de prettige samenwer king en genoeglijke verhouding die er steeds tussen hen had bestaan. Namens de hoofden van dienst sprak de heer Punt, gemeente-secre taris. Hij wees op tendenz van toe nemende centralisatie van diensten en bedrijven. Een voorbeeld daarvan was ook de gasvoorziening. Ook hij gewaagde van een prettig contact met de heer Van Beekum. Hij prees de grote eenvoud die de heer Van Beekum steeds heeft gekenmerkt en merkte dan ook op, dat het gezegde, dat men een eenvoudig karakter Van Beekum een zekere parallel tus sen de schoolmeester uit het boek „La dernière classe", toen deze voor het laatst les gaf aan zijn klas, om dat als gevolg van de Frans-Duitse oorlog Elzas Lotharingen aan Duits land zou komen. Die schoolmeester schreef aan het eind van de les op het schoolbord: „Vive la France". Met een variatie zou spreker thans wil len. uitroepen: „Leve het slachthuis". Op de hem eigen geestige wijze besprak de hecc Van Beekum de exploitatie-resultaten en hij kwam tot de conclusie, dat deze exploitatie toch niet zo erg tegenviel. Hij wees er verder op, dat het slachthuis thans was afgeschreven. Spr. hoopte dat het slachthuis ge handhaafd zou worden en meende, dat de kosten van gebruik daarvan voor de slagers minder waren, dan de winst van de grossiers. Tenslotte dankte de heer Van Beekum de spre kers en het gemeentepersoneel voor de ondervonden sympathie en mede werking. Onder het genot van een verver sing bleef het gezelschap daarna nog even bijeen. KATWIJK Uitvoering. Voor een geheel volle zaal in het Missiecollege Sint- Willibrord gaf de Harmonie Katwijk gisteravond een goed geslaagde uit voering. De voorzitter, de heer J. J. Verhart, sprak een woord van wel kom tot de vele aanwezigen, inzon- der tot de burgemeester H. Duiker en diens echtgenote, pastoor Van de Vliet, kapelaan Van Breugel en af gevaardigden van zusterverenigingen. Spr. wees erop, dat het de eerste uitvoering was die de Harmonie gaf in de nieuwe uniformen. Nadat eerst een volledig instrumentarium was aangeschaft, hetgeen mogelijk was door een gemeentelijke subsidie van 6000, zijn de nieuwe uniformen aangekocht, waardoor de vereniging voor een» lasten kwam van 22.000 waarvan de gemeente 6000 betaal de, terwijl de overige 16.000 van de burgerij moest komen. Door de grote ijver van de hiervoor benoem de commissie is reeds 12.000 ont vangen, zodat er nog slechts ƒ4000 eerst op latere leeftijd verwerft, in te betalen zijn. Voor de royaliteit dit geval niet opgaat. Als herinnering aan de prettige verhouding bood spreker namens de diensthoofden een boekwerk aan. Tenslotte bedankte de heer J. Wittenaar, slachthuisknecht, de ver trekkende directeur voor de prettige samenwerking, gedurende 28 jaar en bood hem eveneens een boek aan. In zijn dankwoord trok de heer van de burgerij zegde spr. hartelijk dank. De rest zal ook nog wel „bij elkaar geblazen worden". Spr. bracht ook dank aan pater rector Silvanus van der Meer voor het gebruik van deze mooie zaal. Dan werd aan het programma begonnen. Geopend werd met een tambours- mars, waarna Offenbach-Cocktail van Herthom en andere nummers, waarvan we inzonderheid noemen „Sinfonia" van Joh. Chr. Bach (arr. Alb. Meijns). Een dankbaar applaus viel de muzikanten met aan het hoofd directeur P. Baart te Leiden, ten deel. Na dit muzikale gedeelte werd de verdere avond volgemaakt met een door de r.-k. toneelvereniging „De Derde Slag" opgevoerd blijspel in 3 bedrijven „De firma Avezaalth en de Keizer". Een zwaar stuk, dat niet temin schitterend ten tonele werd gebracht. Aan alle spelers hulde, doch inzonder mogen we toch wel noemen de heren A. Hermans als Avezaath en Jos. Parlevliet als de Keizer. Een daverend applaus viel allen ten deel na ieder bedrijf. De muziekvereniging kan met vol doening op deze buitengewoon ge slaagde uitvoering terugzien. LISSE Feestelijke jaarvergadering Phila- telica". Dinsdagavond werd in de Oudhollandse zaal van „De Witte Zwaan" de jaarvergadering gehou den door de Vereniging van postze gelverzamelaars „Philatelica" te Lis- se. Deze feestelijke avond werd ook door verschillende dames der leden bijgewoond. De voorzitter, de heer C. A. Gehrels, mocht een mooie ge vulde zaal verwelkomen. In het bij zonder de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer Bekker en de heer Kemper van de afdeling Amsterdam en de heer Beukers van de afdeling Noordwijk. Na het welkomstwoord der voorzitter gaf de heer G. Segers als secretaris een zeer vlot jaarver slag, waarin hij de grote activiteit der Lisser afdeling liet uitkomen. Hij prees de grote activiteit der heren Gehrels en Van Ginhoven als voor zitter en penningmeester, die stu wende krachten zijn! Maar de voor zitter zette op zijn beurt de secre taris weer in het zonnetje en ver telde hoe de heer Segers er voor ijvert om de club goed te laten flo reren. De overige bestuursleden en commissarissen bracht hij eveneens dank. Het financieel verslag ver meldde een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van ruim 2000. Er was nog een batig saldo van 15. De heer Beukers, voorzitter van de afdeling Noordwijk, die oprichter is geweest van de afdeling Lisse, ver heugde zich over de gezonde groei der Lissese afdeling. De heer Bekker, voorzitter hoofd bestuur, feliciteerde de afd. Lisse met haar jaarfeest en hield vervol gens een zeer gezellig praatje over „Snuffelen" in postzegels. Op zeer interessante wijze gaf hij een over zicht over zijn leven als postzegel verzamelaar. Een verzamelaar komt nóóit klaar met verzamelen! Er is altijd wat te vinden. Met zeer veel aandacht luisterde men naar de vlot te speech van de heer Bekker, spran kelend van geestige humor. Ieder postzegelalbum is een levensgeschie denis van de verzamelaar! Snuffel nu en altijd. U vindt altijd iets. Deze avond werd met een gezellig samenzijn besloten. Bouw 14 woningen in Meer en Duin De directeur van Gemeen tewerken heeft het bouwen van 14 woningen in het plan Meer en Duin gegund aan de firma Horsman en Co, alhier. Met de bouw is reeds be gonnen. N00RDWIJKERH0UT „De invloed van de woning op de mens" Op uitnodiging van het be stuur van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum sprak gister avond in het Jeugdhuis aan de Lan- gevelderweg mej mr A. E. de Vries, adjunct-chef van „Centraal Woning- beheer" uit Den Haag over de in vloed van de woning op de mens. Na te zijn ingeleid door de heer G. N. Post, secretaris van het Cen trum, ving mej. De Vries haar inlei ding aan met een uiteenzetting over de verschillende rapporten omtrent de onderzoeken over de vereisten en de inrichting van woningen, zoals de ze onder meer zijn uitgebracht door het Koninklijk Instituut van Inge nieurs en anderen in de decennia voor de inwerkingtreding van de Woningwet in het begin van deze eeuw. Deze rapporten behelsden allen min of meer een opsomming van slechte woontoestanden en meer spe ciaal de invloed van de slechte wo ning op de gezondheidstoestand van de bewoners. Zo is een nauw verband geconsta teerd tussen de volksziekte van een halve eeuw geleden, de tuberculose, en de bedompte alkoven en de kel derwoningen van die tijd. Een ander facet, de onmaatschap pelijkheid, wijtte men ook veelal aan de slechte behuizing. Bij experimen ten in de twintiger jaren is echter niet voldoende gebleken, dat het vraagstuk der onmaatschappelijkheid op de beste wijze te bestrijden was door het bieden van een betere huis vesting. Ook in de laatste jaren zijn, o.a. in Leiden en Maastricht, onder zoeken gedaan naar slechte woontoe standen daar. Na een overzicht gegeven te heb ben over de groei van het begrip wo ning die in de meest elementaire vorm alleen een beschutting wilde zyn tegen voor de mens nadelige ele menten in de natuur, zoals koude en de wilde dieren besprak mej. De Vries de eisen, die de mens, of lie ver het gezin, aan de woning moet kunnen stellen. Van de vrijstaande, door een tuin omgeven woning, is men door ver schillende omstandigheden gedwon gen over moeten gaan tot de bouw van etage-woningen in blokken/waar het moeilijk is de individualiteit van het gezin te bewaren. Na een opsomming van de ver schillende typen woningblokken, be sprak mej. De Vries aan de hand van haar ervaringen in Den Haag. de moeilijkheden bij de juiste verdeling van de woningen over de verschil lende soorten van gezinnen, zoals de jonggehuwden, de gehuwden met Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 8 Januarij 1858. Leyden. Het dames-comité voor de emancipatie en evan gelisatie der slaven heeft dezer dagen eene circulaire verspreid, waarin het iedereen uitnoodigt bijdragen in te zenden tot het vrijkoopen van een 12-tal sla ven, bij voorkeur te kiezen uit de zoodanigen, die tevens dienst baar kunnen zijn aan de bevor dering van het Evangelie. 's-Gravenhage. Z.M. heeft bepaald, dat eene der hofdames van H.M. de Koningin den titel zal voeren van eerste hofdame, en is daartoe benoemd Jonk vrouw E. van Pabst, met den titel van madame. kleine en/of grote kinderen en de bejaarden. Blijkens haar ervaring verdiende het de voorkeur om bejaardenwonin gen te bouwen niet tussen woningen voor normale gezinnen, maar wel in zeker kontakt daarmede. Na de inleiding volgde aan het slot van de avond nog een interessante gedachten wisseling. Geboren: Mattheus Leonardus zn van L. H. van Noort en C. M. Dui venvoorde. Antonius Cornelis Maria zn van A. P. Smit en J. Heemskerk. Petronella Helena Maria dr van Th. C. de Jong en A. H. de Groot. Wil- helmina Johanna Petronella dr van J. A. v. d. Hoorn en H. C. van Rijn. Gehuwd: L. van Loon en J. A. Ne- derstigt. NOORDWIJK „Steeds sneller" Op de derde avond van de wekelijkse hokken- show moest een oude duivin ter keu ring worden meegebracht. De drie hoogst geplaatste vogels waren van: J. Passchier Zn., Engel Smit en J. v. d. Wiel. Op de vierde avond moest een oude doffer worden meegebracht. De bekroning was ook weer niet ge makkelijk. De hoogste bekroningen waren voor C. Hazenoot, J. v. d. Niet en J. v. d. Plas Klaverjasdrive T.O.G. De jaar lijkse klaverjasdrive van T.O.G. ge houden in café De Beurs is ook deze keer weer een groot succes gewor den, zowel in deelname als in spor tiviteit. Na opening door mevr. v. d. Ploeg werd de verdere leiding overgedragen aan de heren L. Her mans en F. Smit. Voor deze avond was de inzet een geslacht varken, zodat men zioh wel kan indenken, dat de deelnemers (sters) alles heb ben ingezet om de hoogste prijzen te veroveren. Als eerste kwam uit de bus de heer A. de Ruiter, lid van T.O.G., met een flinke ham als buit en 2e werd de heer Zuidhoek. VOORSCHOTEN Wielrijder aangereden Hedenmorgen om kwart voor negen heeft op de Veurseweg te Voorschoten een ernstig verkeerson-' geval plaats gevonden, dat aan een wielrijder het leven heeft gekost. Een auto, geladen met Ijzerwaren, komend uit de richting Leiden, reed achter een eveneens in de richting Den Haag gaande wagen van een graanbedrijf uit Leiden. Ondanks het inhaal verbod, dat ter plaatse geldt en zonder acht te slaan op de nabijheid van een zijweg, die boven dien het passeren niet toestaat, begon de chauffeur van de achteropkomen de auto een inhaalmanoeuvre. On geveer ter hoogte van het kruispunt reed op dat moment de 56-jarige heer A. H. J. Hanssen, schoenmaker van beroep en tevens bezorger van de Volkskrant. De wielrijder werd door de passe rende- auto aangereden en tegen de weg geslagen. Hij was vrijwel op slag dood. Kapelaan Groenendijk van de St. Laurensparochie heeft de heer Hanssen ter plaatse nog het H. Oliesel toegediend. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Sint Elisabethziekenhuis te Leiden. De heer Hanssen was gehuwd. De chauffeur van de graanauto, die het ongeluk zag gebeuren, heeft sterk geremd, dat zijn wagen dwars over de weg kwam te staan, hetgeen mede door het politioneel onderzoek enige verkeersstrem ming opleverde. Stormschade Op de Prins Bern- hardlaan is op een bouwerij een steiger omgewaaid. Hij kwam te recht op het dak van de nood-kleu terschool. Het dak werd beschadigd maar het herstel vorderde slechts een morgen; 's middags konden de kinderen weer naar school. Aan de prinses Margrietlaan is een 3 meter hoge TV-mast omgewaaid zonder schade aan te richten. Aan de Krim- kade vernielde de storm een boven grondse stroomkabel, die de bewo ners van de woonschepen van stroom voorziet. Ze moesten in het donker zitten. Geslipt In de bocht van de Leidseweg bij Ter Wadding raakte door slippen een auto in de sloot. De bestuurder kreeg geen letsel. Geboren: Irma Maria dr van S. Kukler en M. Bakels; Hendrika Jo hanna Wilhelmina dr van F. V. J. van den Berg en H. M. van den Berg; Elisabeth Maria Catharina dr van P. J. Beekman en A. M. M. Hof; Robert Hendricus Petrus zn van P. F. Groenendijk en C. C. J. van den Berg; Lydia Tine dr van H. M. C. van Rooy en J. J. W. de Ruiter. Overleden: Johannes Franciscus Mechelse echtg. van H. P. Bontje; Antonia Jacoba Romeyn echtg. van J. Hoogeveen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2