Niet langer Herrie Hoteldoradio in ^Oppassen! Een is en een zeven Minder auto's verkocht 1957 in De maximum snelheid van 50 km werkt bevredigend DINSDAG 7 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Acteurs weigeren „ongijn" te spelen Plotseling: is de Herrie afgelopen In Avro's Hotel-doradio. De acteurs en actrices, die de vaak al te flauwe teksten moesten spelen, hebben voor die eer bedankt. Tijdens de laatste leesrepetitie hebben de spelers Con- n> Stuart, Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer, Joop Doderer, Henriëtte Flink en Johan Kaart er hun teksten by neergegooid. Rijk de Gooyer vertelde: „Wij wil den die kinderachtige ongijn, die de 'heren wekelijks in een uur tyds bij- elkaar schrijven, niet meer spelen. We gingen naar de programmaleider, de heer De Wolff, die ons niet hele maal ongelijk gaf en naar Karei Prior, leider van de amusements programma's, die ons zéker geen on gelijk gaf'. Eerst zaterdagmorgen ontvingen de tekstschrijvers Geert Elfferich, Jan Moraal en Alexander Pola een telegram, waarin hen werd Het rommelt verder in de comm. partij In een publicatie in het communis tische dagblad „De Waarheid" werd deze dagen zeer terloops opgemerkt, dat niet langer Henk Gortzak maar Gerben Wagenaar voorzitter van de communistische Kamerfractie is. In het interne conflict in de CPN staat Henk Gortzak met de Eenheids Vak- Centrale, mevrouw Lips, Reuter en andere partijfunctionarissen tegen over Paul de Groot. Gortzak moet een van de beste sprekers zijn van de Communistische partij. Niettemin gebruikt men het argument, dat Wagenaar een beter spreker is, als reden voor het aftre den. De ruzie in de partij schijnt over al door te gaan wrken. Twee van de vyf communistische gemeenteraadsr leden van de Groningse gemeente Eeerta, de heren Telkamp en Wol- dendorp, hebben plotseling voor het lidmaatschap van de Raad bedankt. In hun brief aan de Raad hebben de heren geen reden voor hun ontslag aanvrage opgegeven. De heer Tel kamp stond bekend als een vurig communist, de heer Woldendorp be hoorde tot de partijlozen. Naar men vermoedt houdt hun bedanken ver band met de interne strubbelingen in de topleiding van de partij. medegedeeld, dat de uitzendingen van hun radiostrip „Herrie" waren stopgezet. Morgen zullen de drie schrijvers met Prior in conferentie gaan over deze zaak, die hen wel zeer bevreemdt, daar Prior donder dag j.l. één dag voor de fatale lees repetitie, het drietal had aangespro ken over nieuwe contracten. Inmiddels bleef de Avro niets an ders over dan hedenavond een re prise te geven van de Oudejaars avondshow van de Sleeswijkrevue. De volgende week zal de zendtijd, die was uitgetrokken voor de Herrie in het hotel gevuld worden met lied jes, die het duo KraaykampDe Gooyer reeds voor de televisie ge bracht hebben, ingeleid en afgewis seld door het optreden van Andrea Domburg en Conny Stuart met tek sten van Eli Asser. Dit laatste zou er op kunnen wij zen, dat Asser terugkomt in Priors amusementsprogramma, een bevesti ging van de bewering die in Avro- kringen opgeld doet dat Asser de man is, die Prior in tijd van nood steeds weer heeft weten te vinden. KO VAN DIJK IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN De acteur Ko van Dijk, is zaterdag j.l. met een ernstige hersenschud ding in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam opge nomen. De heer Van Dijk liep kwetsuren en vommotio op toen hij op nieuw jaarsdag 's avonds na de voorstel ling in de Stadsschouwburg, van Gijsbrecht van Aemstel in zijn wo ning van de trap viel. Men verwacht dat de acteur ge ruime tijd, minstens een maand, niet zal kunnen optreden. Daarom zal zijn rol in het stuk „Janus" van Carolin Green, waarvan op 18 janu ari a.s. de première zal worden ge geven, worden overgenomen door Louis Gimberg. Ook de voorstellin gen van „Oom Wanja" gaan voorlo pig niet door. EERSTE TREKKING SUS IV. (Zaterdag 18 januari). De eerste trekking in de S.U.S.-ac- tie van dit jaar zal geschieden in een speciaal programma met veel muziek, dat de KRO uitzendt onder de titel: „Luister U rijk". Opnamen van de trekking der prij zen ten huize van de notaris zullen worden afgewisseld met telefoonge sprekken met prijswinnaars van vroe gere acties en van de thans lopende. De trekking van de hoofdprijs, het woonhuis, geschiedt als gebruikelijk in de studio en wordt rechtstreeks uitgezonden. In verband met dit SUS-program- ma begint het KRO-amusementspro- gramma „Tierelantijnen", dit keer met o.a. Tante Leen als medewerk ster naast de bekende rubrieken, vroeger dan anders. Hijgde uahfreut& vaat fcaf^etA en (edetuiaten seint m'n keel Een kuchje, een geprikkelde keel voor mij het signaal I om er vlug bij te zljn-^ met Abdijsiroop. Drie maal per dag lepel en wèg blijft de hoest]^ wèg de kans op verergering tot"* griep of bronchitis... onbezorgd door het gure De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen Maandagochtend heeft de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, in het Vredenburggebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht de vijfde internationale wintervakbeurs voor koffers en lederwaren geopend. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) jhr mr De Ranitz, dr ir W. Hupkes, lid van de raad van be heer van de Koninklijke vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, en mevrouw J. J. Schra- meier Verbruggevan Baaien, lid van het bestuur van dezelfde vereniging, bij een van de stands na de opening. Twee „lijntjes" had de mevrouw uit Haarlem meegebracht, toen zij gistermiddag op de pas aangeko men „Weltevreden" van de Rotter damse Lloyd haar beide hondjes kwam afhalen, die haar in Soera- baya achtergebleven man aan boord had gebracht. Zelf was ze enige we ken geleden al naar Nederland ko men vliegen. „Wat wilt u met twee lijntjes be ginnen?" vroeg de bootsman, die aan boord voor de dieren gezorgd had. „Het zijn inmiddels zeven hondjes geworden". De mevrouw, die ner gens op voorbereid was, stond ver baasd te kijken naar de volle hon- denmand. De twee lijntjes hebben plaats moeten maken voor een flin ke gecharterde auto, waarin de die ren keffend en kroelend verdwe nen. De N.V. stoommeelfabriek Holland te Amsterdam zal, vermoedelijk met ingang van 1 maart, worden gesloten. Dat gebeurt op instigatie van de meelfabrieken van de Nederlandse bakkerij N.V. te Rotterdam, de N.V. meelfabriek De Sleutels te Leiden en Wessanens Koninklijke fabrieken N.V. te Wormerveer, die tezamen ze ventig procent van het aandelenka pitaal van de Holland in handen hebben. Het opheffen van de Amsterdamse fabriek betekent het ontslag van tweehonderd man personeel, van wie enkelen reeds meer dan 35 jaar in dienst zijn. De erkende vakorganisaties heb ben nu aan de nieuwe raad van be heer van de Holland voorstellen ge daan tot schadeloosstelling van de gedupeerden. Voor de oudste werknemers beplei ten zij een overbruggingsregeling totdat de pensioengerechtigde leef tijd zal zijn bereikt. Voor de anderen sturen de vakorganisaties aan op een wachtgeldregeling of een schadeloos stelling, die is gebaseerd op het aan tal dienstjaren. PAKHUIS BR AND TE ZAANDAM Gistermiddag omstreeks kwart voor een is brand uitgebroken in het pakhuis „Rangoon" te Zaandam, eigendom van de Zaanse Veem N.V. In het drie verdiepingen hoge pak huis was ca. 1700 ton veevoederpro- dukten en grondstoffen opgeslagen, toebehorende aan de N.V. Handel en industrie Zwaardemaker veevoeder fabriek. De grondstoffen bestonden uit partijen kokosschroot, sojaschroot en lynschroot. De Zaandamse brandweer, die met groot materieel ter plaatse ver scheen kon de brandschade aan het gebouw zeer beperken. De opgesla gen goederen liepen echter veel wa terschade op. Om half drie heeft de brandweer de blussingswerkzaamhe- den beëindigd. De oorzaak van de brand was vanmiddag nog niet be kend. GEVOLGEN BESTEDINGSBEPERKING Meer scooters dan motorfietsen De bestedingsbeperking oefent in toenemende mate invloed uit op de gang van zaken in de transportmid delenindustrie en -handel. De omzet ten in de eerste negen maanden van 1P57 gaven ten opzichte van het voorspoedige jaar 1956 over de ge hele linie een achteruitgang te zien: voor personen- en bestelauto's met ruim 10 procent, vrachtauto's met ruim 30 procent, motorrijwielen en scooters met byna 25 procent, brom fietsen met circa 15 procent en rij wielen met 6 procent. Dit deelt de Ned. vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" mee in haar jaarverslag. Daarbij tekent de RAI aan, dat de situatie in de bedrijfsautohandel na oktober van het vorige jaar nog be langrijk is verslechterd. Deze achter uitgang wordt in de hand gewerkt door kapitaalschaarste bij de trans portondernemers en de beperkingen in ter internationale goederenver voer. In de personenautohandel valt een duidelijke tendens naar de eenvou diger en goedkoper uitvoering waar te nemen. Mede in verband hiermee is het aandeel van de Amerikaanse auto fabrikanten in de Nederlandse markt aanzienlijk achteruitgegaan. In de motorrijwielhandel moest vooral de motorfiets het ontgelden een daling van de omzet met 45 procent. De scooter kon zich ten op zichte van 1956 handhaven. Voor het eerst werden in 1957 meer scooters dan motorrijwielen verkocht. MINISTER OVER VERHOGING MELKPRIJS ooDe minister van Economische Za- hangt rond de nog niet aan de open-1ken beeft de melkhandel voor Haar- baarheid prijsgegeven eerste perso-1 'em en omgeving meegedeeld, dat de één cent verhoging van de flessen- melkprijs (per liter) in strijd is met de afspraak omtrent de melkprijs. Op advies van de AMV (Algemene Vereniging voor Melkvoorziening) zou de melkprijs in de gesaneerde gebieden niet verhoogd worden. Met de minister zullen thans nog besprekingen worden gevoerd, Foto van nieuwe DAF-auto gestolen De grote geheimzinigheid welke er INZEGENING EN OPENING MILITAIR VORMINGSCENTRUM NIJMEGEN Op 21 januari 's morgens te 11 uur zal mgr. B. J. Alfrink in zyn functie van vicarius-castrensis der Neder landse strijdkrachten het nieuwe vor mingscentrum voor militairen „De Westerhelling" aan de Sophiaweg te Nijmegen inzegenen. Daarna verricht ir. C. Staf, minis- r van Defensie, de plechtige opening. In „De Westerhelling" zal, evenals in „Waalheuvèl", dat drie jaar gele den te Nijmegen werd geopend, het Vormingswerk voor de militairen door middel van gesprekken en cur sussen worden voortgezet. Elke week nemen twee groepen van veertig man aan deze cursussen deel; in de loop der jaren werd de militaire kennis, de godsdienstige en culturele vor. ming van duizenden jonge Neder landse militairen door deze cursus sen, welke drie dagen duren, sterk bevorderd. nenwagen van de DAF en het feit, dat het personeel van de fabrieken in Eindhoven tot volstrekte geheimhou ding zijn verplicht, zijn voor iemand aanleiding geworden een foto van het nieuwe model te stelen. De nieuws gierigheid van allerlei bladen is reeds lang op de proef gesteld. Het is tot he den aan geen enkele journalist ge lukt, een goede foto of tekening van de auto los te krijgen. Dezer dagen kwam de perschef van de DAF, de heer Wibaut, tot de ont dekking, dat een foto van de DAF- personenauto uit de fotostudio was ontvreemd. Hem is ter ore gekomen, dat reeds ergens de foto te koop is aangeboden. De koop ging evenwel niet door. De heer Wibaut heeft thans alle redacties verzocht, niet op voor stellen van de verkoper in te gaan. De N. V. Werkspoor is maandag op het jaarbeursterreinCroeselaan te Utrecht begonnen met de bouw van de constructie-elementen voor een nieuwe jaarbeurshal, die eind febr. zal worden opgeleverd. Hierdoor ont staat 2000 vierkante meter expeditie- ruimte. Daarenboven zal in de nieuwe hal een kantoorruimte van 350 vierkante meter komen. In de hal zal de gas- en kolengroep worden ondergebracht. GEEN BIJZONDERE MAAT REGELEN BIJ DE OPSCHORTING BELASTINGBETALING Desgevraagd is van de zyde van het ministerie van financiën mede gedeeld, dat geen bijzondere maatre gelen getroffen zullen worden nu de landbouworganisaties te Bolsward voorgesteld hebben de belastingbeta ling op te schorten - „tot het tijdstip dat de regering haar achterstallige verplichtingen inzake de melkprijs- garantie zal hebben nagekomen". De belastinginning gaat gewoon door, en wanneer men niet kan of wil betalen zal op de gebruikelijke wijze gehandeld worden, zo zeide men. Officieel is het ministerie ook niets van de actie bekend. i Treinverkeer door ontsporing gestremd tussen Zaltbomme' en Ge dei matsen Vannacht om tien minuten voor drie is tussen Zaltbommel en Gelder- malsen een wagon van een in de richting Utrecht rijdende kolentrein door een as gezakt en dwars over de spoorweg komen te staan. Tien tot twaalf andere wagons ontspoor den. Een uit tegengestelde richting na derende posttrein kwam in bot sing met de ontspoorde wagons van de kolentrein, waardoor de locomo tief van de posttrein ontspoorde en een aantal rijtuigen beschadigd werd. Voorts werden de spoorbaan en de elektrische bovenleiding ern stig beschadigd. De machinist vai. de poStterrein werd licht gewond. Het baanvak tussen Zaltbommel en Geldermalsen is geheel versperd, zodat het treinverkeer onmogelijk is geworden. Men verwacht dat deze versperring vandaag de gehele dag zal voortduren. Voor het vervoer van reizigers is tussen Zaltbommel en Geldermal sen een busdienst ingelegd. Men wordt overigens aangeraden zoveel mogelijk om te reizen via Arnhem en Nijmegen, of over Rot terdam. Politie voert „open strijd" meters kunnen vergelijken. Ook de politie maakt zo nu en dan van de ge legenheid gebruik, blijkbaar voor zelfcontrole. De verkeerspolitie van W a s s e- Ons land kent thans weer ruim twee maanden maximumsnelheid en naar is in eigen territoir arbeid- bij de officiële instanties zijn nu ge ge- - vens bekend waaruit blijkt, dat de maximumsnelheid van 50 km het best is uitgevallen. Hoewel dit is toege staan, voelen de meeste gemeenten er niet voor, op de uitvalswegen en an dere belangrijke verkeersaders de maximum-snelheid van 50 op 70 km te brengen. Hier wordt liever een tusenvorm gezien b.v. van 60 km per uur. Ook is in bijna alle steden ge constateerd, dat het verkeer rustiger is geworden. De vermindering van het aantal verkeersongevallen wordt ge middeld geschat op 15 pet. De controle van de zijde van de verkeerspolitie geschiedt niet, zoals dat vroeger wel eens het geval was, met vallen „van achter een boom". De huidige methode is opener en gebeurt door achtervolging per auto of motor met geijkte meters. Men gaat achter een „verdachte" weggebruiker aan en bij constatering van te hoge snelheid geeft de politieman een beetje meer gas, rijdt voor de overtreder langs en doet hem zo stoppen. Door het oosten van het land rijdt thans de technomobiel van de ANWB met een grote snelheidmeter boven op de wagen. Men blijkt overal veel waardering voor deze service te heb ben, want geregeld ziet men hele co lonnes achter dit voertuig aanrijden zodat de automobilisten hun eigen MET 8000,— AAN DE HAAL. Douane en politie-instanties zijn gewaarschuwd scherp uit te kijken naar de 30-jarige Amsterdamse decla rant Th. B., die er van verdacht wordt 8000 gulden van zijn werkge ver een cargadoorskantoor te hebben verduisterd. De man moest zaterdagmiddag tienduizend gulden storten bij de be lastingontvanger. Maandag verscheen hij niet op zijn werk. Toen men de ontvanger om inlichtingen vroeg, bleek het dat de declarant slechts 2000 gulden gestort had. Hij was tij dens het weekend niet thuis geweest. zaam met een precisie-apparaat, dat gedurende 24 seconden de snelheid van een te controleren automobilist noteert. Wordt geconstateerd, dat de snelheid inderdaad te hoog is, dan gaat de grafiek als bewijsmateriaal naar de kantonrechter. Het bewijs is dan overvloedig geleverd en helpt er geen lieve-moederen meer aan. De politie is de laatste tijd weer waak zaam, want de snelheden lopen weer iets op en daarmede ook het ongeval- lencijfer. Voor cursus in geleide projeciie'en 200 militairen naar Amerika In de loop van dit jaar zullen 200 Nederlandse militairen naar Amerika vertrekken om opgeleid te worden voor de bediening van geleide projec tielen. Tot aankoop van dit nieuwste verdedigingswapen tegen luchtaan vallen werd vorig jaar door de minis ter van Defensie besloten. Twee luchtmachtofficieren vormen de voorhoede van deze specialisten. Het tweetal is gisteren in de Verenig de Staten gearriveerd. In februari en maart volgt nog 25 man, (1 officier, onderofficieren en korporaals) die eveeens deze speciale opleiding zullen volgen. Later ver trekken de overige militairen, dit is het onderhoudspersoneel. De totale opleiding duurt twee jaar. Na oveileg: Geringe verhogingen salarissen ambteneten in het vooruitzicht Volgens de resultaten van nieuwe besprekingen tussen regering en vak bonden, zullen de lagere en middel bare ambtenaren in Rijks- en ge meentedienst een salarisverhoging ontvangen volgens enige nieuwe methoden. Voor middelbare ambtena ren heeft men gedacht aan het verho gen van het maximum met één perio diek, met het gevolg, dat alle middel bare ambtearen een rang in de sala ristabel kunnen opschuiven. Het maximum zou dan verhoogd worden met een bedrag van f 12.50 tot f 15,—. De hoofdcommies a, die in salaris sterk afstak by de tot de topklasse behorende referendaris, zal in de ta- beu twee periodieke verhogingen ont vangen. Lagere ambtenaren weekloners, krijgen een 3 pet. toeslag op het oru- toloon zolang tot het moderne loon systeem een meritrating en werkclas- sificatie nog niet is ingevoerd. Deze voorstellen onder meer zullen aan de regering en de raad voor bur gerlijke ryksdienst ter goedkeuring worden voorgelegd. Ook de afge vaardigden van de vakorganisaties dienen nu nog overleg te plegen met hun hoofdbesturen, maar het laat ach aanzien, dat van die zijde geen be lemmeringen in de weg worden ge legd. De besprekingen hebben nu meer dan een jaar geduurd en men wil wel eens enig resultaat zien POST VOOR NEDERLANDS Als we ons niet vergissen, breekt er een onrustige tijd aan voor het land nu de opvolger van „Billy the NIEUW-GUINEA Kid", de achttien maanden oude „Jimmy the Napkin", na een rusteloze tocht door de woestijn in de bewoonde De eerste nn^iuitïn^r, wereld Is teruggekeerd We troffen Jimmy bij rijn ouders in het plaatsje Mossley bij Manchester in het Engel- dexlands NieSwSü nef vm bril" se graafschap Lancashire beter bekend als Alan Goodwinn, terwijl hij in een ijselijk slecht humeur, leunend ven, bestemd ™r mLineMrson«i op de har van de „Saloon stond te wachten op een duhbele melk en gerien rijn laaghangende revolver, had hij a/b hr. ms Evertsen en h weinigs goeds in de rin met ieder die maar had durven beweren, dat rijn luier scheef rat (links). Gelukkig Drenthe zbn- resnli zakte rijn bore bui wat, toen hij bij een spelletje poker vijf aren kon tonen (midden) hoe dat kon, durfde, voor 15.00 uur en 15 januari a s "7 00 uur die dreigende revolver op tafel, memand vragen.Er ging echt een rucht van verlichting door de gelagkamer I De tiiden eelden vnnr het toen Jimmy eindelijk rijn berendoder pakte en wat waggelend het „Bunkhouse" oprocht.6 1 postkantoor AnïtêrS Jimmy the Mapkin'* h in het (and!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5