RIJNSTREEK De Russen sturen weer 300.000 soldaten naar huis Mens in raket? Geblinddoekte wereldreiziger „Stichting R.K. Schoolbestuur" te Aiphen aan den Rijn Nog geen hoofdstad van Europa Bijstal afgebrand DINSDAG 7 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hoeveel houden ze nog over De regering van de Sowjet-Unie heeft gisteravond een inkrimping van haar strijdkrachten met 300.000 man aangekondigd. Zij verklaarde, dat uit Oost-Duitsland 41.000 man en uit Hongarije 17.000 man zullen wor den teruggetrokken. De inlichtingendiensten van de Westelijke landen ramen de sterkte der strijdkrachten in Oost-Europa alleen al op totaal ongeveer 425.000 man. Hiervan wordt dus bijna een zevende teruggetrokken. Men neemt aan dat reorganisatie van het Rode leger op atomische leest de aanleiding tot de inkrimping is. De totale sterkte van het Russische leger wordt op drie a vier miljoen man geschat. In een officiële verklaring van de Russische regering wordt gezegd: „Overeenkomstig het besluit van de Opperste Sowjet van 21 dec. 1957 en geleid door de Leninistische poli tiek van vrede en vriendschap onder de naties en door een oprecht ver langen de internationale spanning te verminderen, heeft de Russische regering een nieuwe inkrimping van de strijdkrachten met 300.000 man bevolen. Dit is in toevoeging aan de vermindering van 1.840.000 man in 1955 en 1956". „De Russische regering beschouwt deze eenzijdige daad, vooruitlopend op een algemene ontwapeningsover eenkomst, als een nieuwe belangrijke bijdrage tot het verminderen van de spanningen en het scheppen van ver trouwen bij de betrekkingen tussen staten onderling. „Zij spreekt de hoop uit, dat deze daad van goede wil een voorbeeld zal zijn voor andere staten, en in de eerste plaats voor de belangrijke Navo-landen: de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk", aldus de Russische verklaring. Propaganda. De reacties op de Russische mede deling in Washington Londen, Parijs en Bonn komen er in het algemeen op neer, dat men de maatregel niet kan beoordelen, zolang niet bekend Britse minister van financiën treedt af Dc Britse minister van Financiën, Peter Thorneycroft, en twee van zijn voornaamste medewerkers, zijn gis teravond afgetreden. Downingstreet 10, de officiële resi dentie van premier Macmillan, deel de het plotselinge aftreden van de minister mede, enkele uren voor Macmillan voor een zesweekse reis naar India, Pakistan, Ceylon, Austra lië en Nieuw-Zeeland zou vertrek ken. Naar verluidt, is Thorneycroft het niet eens met de begroting van de re geringsuitgaven. De afgetreden medewerkers van Thorneycroft zijn de economische se cretaris van het ministerie, Nigel Birch, en de financiële secretaris, Enoch Powell. Thorneycroft maakte in zijn ont slagbrief duidelijk van mening te zijn dat de Britse economie een verhoging van de regeringsuitgaven in het ko mende begrotingsjaar niet kan ver dragen. Premier Macmillan heeft de* minis ter van Landbouw, Derick Heatcoat- Amory, tot opvolger van Thorney croft benoemd. Schet*p POTLOOD en GEEST No 594. Horizontaal: 1. mijnput, 7. afkorting van tantalium, 8. beken de afkorting, 10. slede, 12. deel van het oor, 14. familielid, 15. water in Z.H., 17. voorstad van Baden-Baden, 18. een der KI. Soenda-eilanden, 19. figuur in het kaartspel, 21. biersoort, 23. voorzetsel, 24. gem. in N. Brab., 26. dat is (afk. Lat.), 27. voornaam woord, 28. boom, 30. loon. Verticaal: 2. munt in Nederl. (afk.), 3. overdekte markt, 4. afge sloten hokje. 5. uitroep, 6. deel van Overijssel, 9.'slot, 11. muzieknoot, 13. vat met een hengsel, 14. rivier in Italië, 16. gravure, 17. bid (Lat.), 20 water in N. Brab., 22. munt in China, 24. bastaarduitgang, 25. voor zetsel, 27. gebod, 29. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No 542. Horizontaal: 1. kap. 3. norit, 8. ar, 9. marode, 10. namaak, 12. un, 13. aar. 14. Mn, 15. spar, 17. baar, 19. os, 20. Ier, 21. LL, 22. streep. 24. Nispen, 26. de, 27. As sam, 28. bel. Verticaal: 1. kanis, 2. ara, 3. naar, 4 ork, 5. r.o., 6. Iduna, 7. ten, 9. maar 11. Maas, 14. mare, 16. polis, 17. Bern, 18. repel. 20. item, 21. Ina, 22. Spa, 23. Ede, 25. s.s. is over hoeveel militairen de Sowjet- Unie in totaal beschikt. Ook ziet men de maatregel als een onderdeel van het algemene streven om de omvang van de conventionele strijdkrachten te verminderen, nu de kern. en raketbewapening toeneemt. In wes telijke kringen te Moskou is men van oordeel dat de Russische maatregel vooral een psychologische waarde heeft De Russen zouden ten over staan van het wereldforum de wes telijke mogendheden willen dwingen, ook de omvang van hun strijdkrach ten te herzien. Soekarno in India aangekomen President Soekarno is maandag avond per vliegtuig uit Djakarta te Calcutta aangekomen. Hij heeft daar overnacht en heeft vandaag zijn reis voortgezet naar Nieuw Delhi. Naar te Djakarta verluidt, is op een onmiddellijk na het vertrek van president Soekarno gehouden verga dering van het Indonesische kabinet gesproken over de handelsbetrekkin gen met de buitengewesten, die met voorbijgaan van de centrale regering handel drijven met het buitenland. Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft maandag bekend gemaakt, dat de militaire com mandant van Noord- en Midden-Cele bes, majoor Somba, naar Djakarta is ontboden om verslag uit te brengen over de gebeurtenissen in zijn ambts gebied. NOORD-MOLUKKEN .„GESLOTEN GEBIED" Volgens dinsdag in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, heeft de militaire commandant van de Mo- lukken en de Indonesische provincie „West-Irian" de Noord-Molukken gesloten verklaard voor alle verkeer te land, ter zee en in de lucht. De Noord-Molukken bestaan uit het nauwelijks bewoonde eiland Halma- heira en een aantal kleine eilandjes ten oosten en ten westen van Hal- maheira en zijn gelegen tussen Cele bes en Westelijk Nieuw-Guinea. Dit besluit, aldus Indonesische persbe richten, geldt voor onbepaalde tijd. In westelijke kringen te Moskou meent men te weten, dat zich voor het eerst een mens aan boord heeft begeven van een Russische raket, die tot een hoogte van 300 km is afge schoten. Men herinnert er in deze kringen aan, dat de Sovjet-pers onlangs heeft verklaard, dat de eerste mens, die de kosmos zou bereiken, een Sovjet burger zou zijn. Het officiële Sovjet-persbureau Tass deelde desgevraagd mee, dat er niets bekend was van een lancering van een bemande raket. Ook radio- Moskou meldde in z'jn nieuwsuitzen ding niets van een dergelijk gebeu ren. In welingelichte kringen te Mos kou wordt het bericht dan ook voor onwaarschijnlijk gehouden. Volgens de geruchten, die in Mos kou de ronde doen, zou de raketrei ziger ook weer behouden op aarde zijn teruggekeerd. Op het Parijse vliegveld Orly is maandag een vliegtuig uit New York aangekomen, waarin zich een Ame- kaan bevond, die een wereldreis gaat maken zonder iets te mogen zien. Deze straf is hem opgelegd, omdat hij vragen, die hem gesteld waren oij een wedstrijd voor de Amerikaanse televisie, niet heeft kunnen beant woorden. Het slachtoffer, John W. Guth, is verzekeringsagent en vader van ne gen kinderen. Een fotograaf verge zelt hem en zal hem na de wereld reis foto's laten zien van al het schoons, dat Guth had kunnen zien, als hy betere antwoorden gegeven had. De „blinde", die een masker draagt, neemt zij „straf" niet al te zwaar op en vindt dat zijn ogen nu rust zullen krijgen. De organisators van de wedstrijd hebben echter een verrassing voor Guth, bij zijn terugkeer in de V. S., in petto, ongetwijfeld als compensa tie voor wat hij heeft moeten der ven k'ASPRO" .-en Utfavtitfeet ftf/ Welke moeder kan het zich veroorloven ziek te zijn? Daarom bij opkomende hoofdpijn, verkoudheid of wanneer U zich niet prettig voelt onmiddellijk 2 'ASPRO's en U blijft _Jit en op de been. 'ASPRO' helpt direct en is onschadelijk voor de maag. Oók voor kinderen. (Voor hen max. één tablet per keer) en de pijn verdwijnt I Luister naar ons programma „Herhaling op verzoek", op RADIO LUXEMBURG (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur. (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJN DE DRIE BOERENSTANDSORGA NISATIES OP VOORLICHTINGS AVOND BIJEEN De leden van de drie samenwer kende boerenstandsorganisaties, t.w. de C.B.T.B., de L.T.B. en de Hol landse maatschappij van landbouw, hebben maandagavond in hotel „Toor" aandachtig geluisterd naar de leerzame voorlichting die de heer E. Stigter, hoofd-assistent van de Land- bouwvoorlichtingsdienst te Rotter dam, onder auspiciën van de vereni ging voor landbouw-bedrijfsvoor- lichting Rijnstreek-Oost. De geza menlijke bijeenkomst van de vere niging werd geleid door de heer J. de Jong. Op grond van vele deskundige on derzoeken is komen vast te staan, aldus de heer Stigter, dat bemesting met stikstof een veel hogere gras- productie geeft; voorts dat de maai tijd van het gras kan worden ver vroegd om eéh goed gehalte aan voe dingsbestanddelen te krijgen. Ook geeft spreiding van de stikstofbe mesting een beter verdeelde pro- duktie en melkrijk gras.. De inkom sten op de stikstof-proefbedrijven stegen en de vergelijking van groe pen praktij kbedr ij ven met veel stik- stofgebruik is gunstiger dan die op bedrijven met weinig stikstofver- bruik. Ten aanzien van enkele resulta ten bediende spr. zich van cijferma teriaal welke ontleend is aan de z.g. Lei-bedrijven. Over het algemeen kan men in Zuid-Holland zonder enig bezwaar kan ophalen en over de bedrijfs economische boekhouding, die schit terend is om als richtsnoer te wor den gebruikt voor het volgende jaar, maar die helaas zo kostbaar is, dat men een zeer grote kring van gega digden nodig heeft. Bazaar IJsclub Goudse Rijpad. Tijdens een gisteravond in hotel Rijn- lust onder leiding van de heer J. W. de Jong gehouden vergadering van de ijsclub „Goudse Rijpad" is beslo ten op 24 en 25 januari a.s. in de zaal van hotel Rijnlust een bazaar te houden ten bate van de ijsclub. DODELIJK ONGELUK BIJ HOOGOVENS Tussen acht uur en half negen van ochtend is op de afdeling cokesovens van het IJmuidense hoogovenbedrijf een bedrijfsongeluk gebeurd, dat aan een 34-jarige arbeider uit Beverwijk het leven heeft gekost. De arbeider, die werkzaam was als tweede kolen- verwerker, is door een luik in de vloer van de kokervormige transport- brug die de verbinding vormt tus sen het kolenbreekhuis en de kolen toren van ca. 25 meter hoogte naar beneden gevallen. Men vermoedt dat een windstoot het luik heeft openge- drukt. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Voor de beide parochies Deken E. A. M. Paap heeft maan dagmiddag in de Sint Josephzaal te Alphen aan den Rijn in tegenwoor digheid van hoofden en overig per soneel van de katholieke scholen te Alphen aan den Rijn, het nieuwe z.g. leken-schoolbestuur voor de oude dekenale Sint Bonifaciusparochie en de nieuwe „Pius X" parochie in plan „West", aan de Van Nesstraat te Alphen aan den Rijn geïnstalleerd en de bestuursleden voorgesteld aan hen, die er straks het meeste mee te maken zullen krijgen. Het nieuwe schoolbestuur treedt rechtens op, zodra de bisschoppelij ke goedkeuring is verkregen en aan streven naar kwaliteitsverbetering j de stichting, in welke vorm het is van het gras. Dit kan men bereiken gegoten, de hiertoe noodzakelijke door een doelmatig toepassen van stikstofbemesting. Het is in dit op zicht evenwel aanbevelenswaardig, tevoren de rayon-assistent van de voorlichtingsdienst in Alphen aan den Rijn is het de heer J. de Bruin, Steekterweg 19 te raadplegen en door middel van grondmonsters een onderzoek te laten instellen naar de gesteldheid van de bodem. De heer Stigter besprak ook de ge vallen, waarin het beter is de hoe veelheid stikstof voor het land niet op te voeren. Hij gaf de raad, het in elk geval voorzichtig op te voeren. Dat voorzichtigheid geboden is, werd door de heer Jac F. Boere, be-\ drijfsleider van de proef boerderij aan de Nieuwe Sloot te Alphen aan den Rijn onderstreept. Voorts kwam het euvel van kop- ziekte bij het vee ter sprake. De heer Stigter weerlegde de bewering dat stikstofgebruik de promotor zou zijn van kopziekte. Wel kan met vrij grote zekerheid de schuld hiervan worden toegeschreven aan een over matig gebruik van kali. Dit heeft een vrij uitgebreid onderzoek van de Veeartsenij kundige school in Utrecht uitgewezen. Het onderzoek strekte zich uit over ca. 750 bedrij ven op verschillende grondsoorten. Ook een sterke temperatuurwisse ling kan van grote invloed zijn op het ontstaan van kopziekte. Spr. gaf enkele bestrijdingsvor- men van kopziekte aan en noemde o.a. het bij voederen met ca. twee kg. droge pulp of vier repen magnesi- umkoek. Dit laatste is een „wonder middel", want wiskundig is aange toond, dat bij gebruik hiervan de kopziekte onder het vee voor ca. 75% wordt bedwongen. Ook het om- weidingssysteem werkt gunstig op het voorkomen van kopziekte. Dan eten de dieren het gras volledig op en voorzien zich niet alleen van de top van het gras, waarin de meeste eiwitten maar ook het hoogste kwan tum kali zit. Desgevraagd sprak de heer Stig ter o.m. nog over het kunstmatig nadrogen van hooi in de berg, door middel van ventilatoren. Het expe riment is nieuw, maar de resultaten die bekend werden, zijn verrassend. Toepassing is aanbevelenswaardig omdat men hooibroei voorkomt. De prijs van de apparatuur ligt binnen ieders bereik. Tot slot sprak de heer Stigter over de verzorging van de dieren, waardoor men de produktie sterk VTijdelijk compromis" Van de zijde van de Parijse con ferentie van de zes landen der Euro pese gemeenschap wordt vernomen, dat de ministers het in beginsel zijn De ministers van buitenlandse za ken der zes landen zijn het verder eens geworden over het beginsel, dat alle bestuursorganen en parlementai re vergaderingen van de Europese in stellingen in één en dezelfde stad v/orden gehuisvest om de schepping eens geworden over de volgende „tij- van een echte hoofdstad van Europa delijke" verdeling van de zetels der Europese Instellingen: 1. Gemeenschappelijke Markt en Euratom: Brussel. 2. Kolen- en Staalgemeenschap: Luxemburg. 3. Europese investeringsbank: Mi laan. 4.Hof van justitie: Den Haag. Een definitieve beslissing hierover hangt echter af van overeenstem ming over de benoeming van de hoge functionarissen bij de Europese ge meenschap. te verzekeren Omdat men het er niet over eens kan worden, welke stad dat zal zijn, wil men „tijdelijk" genoegen nemen met een compromisoplossing. Men denkt aan een periode van twee of drie jaar. Frankrijk heeft voorgesteld, de de finitieve keus over te laten aan een commissie uit de Assemblée van de Euromarkt, waar bij meerderheid van stemmen kan worden beslist. Beslui ten van de ministers moeten unaniem zijn en daar is voorlopig weinig kans op. afkondiging in het Staatsblad zal zyn geschied. Alsdan houdt het oude schoolbestuur op te bestaan en treedt het nieuwe in zijn rechten. ->pe stichting is op moderne en des kundige leest geschied, mede doordat men zich bij de keuze van de be stuursleden o.m. heeft laten leiden door diverse terreinen het onder wijs rakende noodzakelijke deskun digheid en specialistische bekwaam heden. Ofschoon in het bestuur vrijwel uitsluitend leken en huis vaders zitting hebben, heeft men de wenselijke binding tussen de twee kerkbesturen niet over het hoofd gezien, terwijl een rechtstreeks con- takt met de werkelijke overheid niet is verwaarloosd. In het stichtingsbestuur hebben zitting de heren A. F. Ruyssenaars, voorzitter, tevens lid van het kerk bestuur van de dekenale parochie; H. E. Groenendijk, tweede voorzit ter, tevens lid van het kerkbestuur van de nieuwe parochie; A. W. Groenendijk (Zaalbergstraat 15), se cretaris, J. Zuijdervliet, tweede se cretaris; A. Sprokkereef, penning meester; F. S. I. Knaapen, tweede penningmeester en J. Bergervoet, bouwkundig-adviseur. Voorts hebben in dit bestuur zit ting deken en pastoor E. A. M. Paap en bouwpastoor A. Groen van de nieuwe parochie. Een van de twee zal de titel bisschoppelijk commis saris verkrijgen. De nieuw benoemde bestuursleden van de stichting R.K. schoolbestuur krijgen binnenkort hun officiële benoeming van de Bis schop van Rotterdam, die ook zal aanwijzen, wie bisschoppelijk com missaris wordt. Dit stichtingsbestuur in deze nieu we vorm is het tweede resultaat in katholieke kring te Alphen aan den Rijn van het streven naar centrali satie van enige parochiële diensten ten behoeve van de beide parochies. Onlangs meldden wij de bunde ling van krachten, werkzaamheden en financiële bemoeiingen van een aantal op sociaal-charitatief terrein werkzame verenigingen etd. in het toen door de deken in het leven ge roepen interparochieel katholiek so ciaal-charitatief centrum. Nu de werkzaamheden van het parochieel schoolbestuur, mede door de stichting van een nieuwe parochie sterk toenemen en de behoefte wordt gevoeld aan een schoolbestuur voor de nieuwe parochie, rees de vraag, mede met betrekking tot de vele contakten die men met de burger lijke overheid steeds moet onderhou den, of het niet wenselijk was om ook deze zaken te centraliseren in handen van één schoolbestuur, dat zijn bevoegheid zou kunnen uit strekken over alle schoolzaken in de beide parochies en daardoor zich een ruimer beeld kan vormen van de behoeften in de twee parochies. Een geregeld contakt tussen de deken en bouwpastoor Groen heeft tot deze oplossing geleid. Maar men is nog verder gegaan, mede op ad vies van de Bisschop van Rotterdam, aldus deelde deken Paap tijdens de onderwijzersbijeenkomst mee en men heeft tevens onder ogen gezien de mogelijkheid om door het vormen van een lekenbestuur tegelijkertijd gevolg te geven aan de wens van de kerkelijke overheid om de sa menwerking tussen leken en pries ters in apostolische zin te verster ken door het aantal leken in dit schoolbestuur sterk te laten domine ren en de bevoegheid van de leken op onderwijsterrein sterk te ver groten. Het streven in die richting is thans met succes bekroond. De de ken was verheugd over de tot stand- koming van de stichting R.K. School bestuur en waardeerde de bereid willigheid van de bestuursleden tot het aanvaarden van hun taak. De deken noemde deze vernieu wing een historisch feit en stemde hiermede vooral in omdat in deze stichting straks leken en geestelij ken samen gaan werken op een wij ze, waarbij de leek zijn verantwoor delijkheid te dragen zal krijgen in de parochiegemeenschap, tot steun van de gezinnen en in het bèlang van de kinderen. Vertrouwen. De heer Ruyssenaars gaf een kor te uiteenzetting van technische aard en besprak enkele punten met be trekking tot de juridische vorm van de stichting en de verhouding van de stichting tot de onderwijskrach ten. Spr. deelde mee, dat aan hun rechtspositie geen tekort zal worden gedaan. Hij verzocht de aanwezigen vertrouwen te schenken aan het nieuwe schoolbestuur, dat zich zal beijveren voor de belangen van de scholen, maar evenzeer borg wil staan voor de persoonlijke zekerhe den en ideële en reële verlangens en wensen van het personeel. Namens de schoolhoofden Chr. A. v. d. Mark en J. J. M. v. Gils en het overig personeel der scholen werd in deze bijeenkomst het woord ge voerd door de heer G. A. Bahlmann. Het nieuwe schoolbestuur is het volle vertrouwen waard, alleen al reeds om het eenvoudige feit, aldus de heer Bahlmann, dat het niet ambts halve is samengesteld. Dat boven dien bij de samenstelling rekening is gehouden met de nodige veelzij dige bekwaamheden, stemt tot vol doening en dit feit wettigt het ver trouwen dat de belangen van het katholiek onderwys en van hen die met het geven hiervan zijn belast, veilig zijn gesteld. Spr. bracht een ere-saluut aan de bestuursleden, die blijk geven van de goede wil en de durf om het katholiek onderwijs in al zijn facetten en met alles wat daarmede nauw samenhangt te wil len dienen. Tot slot verzocht de heer Bahl mann het schoolbestuur de mogelijk heid onder ogen te zien om de R.K. ulo-school uit haar „paradijselijke keurslijf" te verlossen door voor haar, desnoods elders, een nieuw ge bouw te stichten. Wat op het lijstje staat. Dit laatste was voor de heer Ruys senaars aanleiding om een kort overzicht te geven van hetgeen op onderwijsgebied in de Alphense pa rochies, dringend aandacht vraagt. Wij staan voor de bouw van een nieuwe lagere school in de nieuwe parochie aan de Van Nesstraat, zei spr. Darna komt de bouw van een R.K. streek-b.l.o.-school aan de beurt. Dit uit te stellen zou een continu ering betekenen van dfe remmende factoren voor de voortgang van het onderwijs op diverse scholen. De totstandkoming van deze school maakt selectie mogelijk op de be staande scholen, hetgeen het onder wijs op die scholen op een hoger peil zal brengen. Een modern gym nastieklokaal voor de gezamenlijke- kath. scholen in Alphen aan den Rijn is niet minder urgent. Voorts dringt ook de stichting van een nieuwe kleuterschool. De R.K. meisjesschool vraagt eveneens drin gend om een oplossing van haar be huizing en verbetering van gebouw, terwyl ook het nijverheidsonderwijs voor meisjes om een inrichting vraagt. Dit zijn allemaal dringende vraagstukken welke wellicht het probleem van de huisvesting van de ulo-school nog enkele jaren op de achtergrond zullen schuiven, zei de heer Ruyssenaars, die het nodige be grip vroeg voor het totale complex van moeilijkheden en problemen waarvoor het schoolbestuur staat. BODEGRAVEN Zilveren jubileum. Mej. A. van Ingen was zaterdag j.l. 25 jaar als correspondente voor het buitenland in dienst van de N.V. Kon. Zaadhan- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 7 Jauarij 1858. Advertentie: Salon des Variétés. Opening van het Toneel op Za terdag a.s.: „De eerste Lief de of eene herinnering aan de Kinds che dage n": Vaudeville in één bedrijf. Tot slot: „D e grillen e ener jonggehuwde V r ou w", Huishoudelijk tafereel in één bedrijf. Entrée 75 Cents in Ver tering. De Billetten voor deze eerste Voorstelling zijn te verkrijgen aan het Koffijhuis de Twee Ko lommen. Burgerlijke Stand: Overleden: C. Oostdijk geb. Blommers, 79 j. S. Houweling, geb. Gijzenij, 69 j. J. G. Godschalk, Z., 13 j. L. Klinkhamer, 53 j. J. W. Uljee, 46 j. J. H. Blansjaar, Z., 13 m. M. W. Vorst, geb. Kemperman, 76 j. 5. E. van Gelder, D., 1 j. en 4 m. J. Wallaart, D., 4 m. W. Schip- aanboord, D., 4 m. M. Zaal berg geb. Brouwer, 86 j. C. E. Karstens, D., 2 m. del Turkenburg. Reeds vroeg wapper de het dundoek aan de gevel van het gebouw van Turkenburg. In het nieu we laboratorium aan de Eendrachts- weg vond een feestelijke bijeenkomst plaats van directie en naaste mede werkers van de jubilaresse. Het be groetingswoord werd gesproken door een der directeuren, n.l. ir. M. van Ede. De heer P. Turkenburg uitte in zijn toespraak zijn grote waardering voor het werk van mej. Van Ingen, waar op haar sterke persoonlijkheid zijn stempel drukte. Hij overhandigde haar namens de directie een cadeau onder couvert, benevens een bouquet bloemen. Namens het personeel sprak de chef van de afdeling, de heer J. Martens. Deze roemde o.a. de gave van de jubilaresse van het ontwerpen van succesvolle reclameobjecten. Het aangeboden geschenk in couvert was bestemd om er een polshorloge voor te kopen. Hierna werden door eigen krach ten enkele schetsjes opgevoerd, geti teld: „Stemmen uit verre landen", waarin het werk van mej. Van In gen tot uitdrukking kwam. De jubi laresse dankte voor alle hulde en geschenken, waarna de bijeenkomst werd besloten met accordeonmuziek door twee meisjes, n.l. N. Martens en M. Muiderwijk. KOUDEKERK Veel vee omgekomen Gistermorgen omstreeks half zes begaf zich de heer W. v. d. Akker, die iets later dan gewoonlijk was, naar de bijstal van zijn boerderij in de Lage Waard te Koudekerk. Hij werd verontrust toen hij het vee daarin onrustig hoorde loeien en tot zijn schrik sloeg hem bij het ope nen van de staldeur een verstikken de rookwalm tegemoet. Een ogen blik later stond de hele stal in lich ter laaie. De heer v. d. Akker waar schuwde onmiddellijk de brandweer die zeer spoedig onder leiding van de heer A. Leenheer terplaatse was. De heer v. d. Akker had reeds met de hulp van enige buren getracht het vee uit de stal te drijven. Een grote moeilijkheid hierbij bleek een paard te zijn, dat in de deuropening bewusteloos was neergevallen en dat met de grootste inspanning moest worden weggesleept. Men slaagde erin zeven koeien en een stier de stal uit te krijgen, doch zes van deze koeien waren er zo slecht aan toe, dat zij onmiddel lijk moesten worden afgemaakt. Hoewel de brandweer erin slaagde de boerderij tegen het vuur te be hoeden ging de bijstal geheel verlo ren. Van de 19 koeien, 5 pinken, 2 kalveren en 2 paarden kwamen niet minder dan 12 koeien, de 5 pinken, de 2 kalveren en ien der paarden in de vlammen om. Zes koeien zijn naar het slachthuis te Bodegraven gebracht en daar afgemaakt omdat zij ernstige brandwonden hadden op gelopen. Burgemeester De Herder van Kou dekerk kwam zich op de hoogte stellen van de gevolgen der brand en bleek zeer tevreden over het snelle optreden van de brandweer en over de accurate hulp van de om wonende veehouders van de Lage Waard. Vee en bijstal waren verze kerd, de schade zal rond 50.000 be dragen. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. WOUBRUGGE Raadsagenda. Op vrijdag 10 jan. komt de raad in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Aanvrage Chr. Nat. Schoolbestuur om medewerking op grond van art. 72 der L.O.-wet tot uitbreiding en verbetering van de speelplaats; on bewoonbaarverklaring enkele wonin gen; onteigeningsprocedure grond van de wed. A. G. Kroes-v. Zwieten. Huishoudbeurs. Door de vereni ging tot bevordering van economisch huishouden werd maandagavond in het Oude Raedthuys een huishoud beurs georganiseerd, die grote be langstelling trok. Er werden ver schillende interessante demonstraties gegeven met uiteenlopende huishou delijke artikelen, waarbij op de voorgrond gesteld werd, dat de or ganiserende vereniging alle artikelen had goedgekeurd op kwaliteit, duur zaamheid en prijs.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2