S)e Ccidóe6oiitwwX m Vier schepen in nood voor Nederlandse kust De „Capella" vergaan Drie kinderen bij brand om het leven gekomen Ruzie aan de Zuidpool tussen Fuchs en Hillary Spoetnik I opgebrand Nederl. meisje dood gevonden B. DE KONING (Jtt tafib Minder wind, maar kouder weer i ■Jirecteur: C M v. HAMERS VELD, rloofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 7 JANUARI 1958 49ste JAARGANG BUREAUS: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Bij het toenemen der windkrach ten, die vanmorgen waren opgelopen tot ongeveer tien, volgens de schaal van Beaufort, zijn vier schepen in ernstige moeilijkheden gekomen. Op 11 mijl noordwest van IJmuiden zond te ongeveer zes uur vanmorgen de Franse vrachtvaarder „Crozon" groot 4537 ton het S.O.S. uit: „Ik drijf naar de wal". Te zeven uur is uit IJmuiden de sleepboot „Zeeland" van het bureau Wijsmuller vertrokken, die zal pro beren de Crozon vast te maken. De Nederlandse kustvaarder „Ca- pella" seinde omstreeks 10 minuten over 5 hedenmorgen, dat hij op 10 mijl noordoost van het lichtschip Texel 50 graden slagzij maakte. Het schip had dringend assistentie nodig. Na dit noodsein is van dit schip niets meer vernomen. De sleepboot „Holland" vón bureau Doeksen is van Terschelling uitgevaren, terwijl tevens een in de nabijheid verkerend schip, de „Buenos Aires", met volle kracht naar de „Capella" stoomt. Uit Den Helder is voorts de reddingboot „Prins Hendrik" vertrokken en van Terschelling voer de „Brandaris" uit. Voorts heeft nog het Nederlandse motorschip „Parkhaven" om assisten tie geseind. Het heeft een positie van 52.56 noorderbreedte en 4.10 ooster lengte. De „Parkhaven" heeft last van een slecht werkende machine en „kan het niet meer klaren". De sleepboot „Maas" is uit Hoek van Holland naar de „Parkhaven" onder weg. Tenslotte wordt uit Hoek van Hol land gemeld, dat het Liberiaanse schip „Effie" (ongeveer 700Ö ton) dringend om sleepboothulp heeft ge vraagd; Het schip drijft tien mijl uit de kust van Scheveningen en heeft vermoedelijk machineschade. De „Effie", die in ballast vaart, dreigt op het strand te lopen. Bij het licht worden is vanochtend van het marinevliegkamp Valken burg een vliegtuig opgestegen van de opsporings- en reddingsdienst van de Marineluchtvaartdienst om assis tentie te verlenen bij de hulpver lening aan de „Capella". De „Capel la" is een schip van 499,39 b.r.t. De thuishaven is Haren (Gr.). De sleepboot „Holland" heeft twee lijken uit zee opgevist. Vermoed wordt dat dit stoffelijke overschot ten van twee leden der bemanning van de „Capella" zijn. Het schip was pas een jaar geleden in de vaart genomen. Het is eigen dom van de rederij J, Rusthoven te Haren (Gr.). De „Capella" was on een broer van de reder. De „Ca pella" had vermoedelijk een beman ning van tien personen. Omstreeks kwart voor elf is ge seind, dat de sleepboot „Zeeland" vastgemaakt heeft aan het Franse schip „Crozon". TWEE LIJKEN REEDS GEBORGEN Met grote zekerheid kan worden aangenomen dat de in nood verke rende coaster „Capella" is vergaan. Aan boord bevonden zich de 36- jarige kapitein K. Rusthoven uit Rotterdam, broer van de reder; de 19-jarige stuurman K. J. Rusthoven uit Haren (Gr.), zoon van de reder; de 31-jarige eerste machinist J. A. J. F. Smits uit Groningen; de 21- jarige tweede machinist J. de Kruyf uit Uithoorn; de 18-jarige matroos G. Mulder uit Leens (Gr.); de 24- jarige matroos D. van den Oever uit Den Haag met zijn broer de 20- jarige matroos M. C. v. d. Oever; de 21-jarige matroos onder de gage E. H. A. Börnemann uit Trenne- wurth (Duitsland). De kok, de heer N. Siccema, was in Kiel-Holtenau van boord gegaan ten einde in Gro ningen de viering van een familie feestje te kunnen bijwonen. Matroos Börnemann was juist gis teren een en twintig jaar geworden. Wat er van de bemanning van het schip terecht is gekomen, is op dit ogenblik nog onbekend. De «leepboot „Holland" heeft, zoals gemeld, twee lijken aan boord genomen. Vermoed wordt dat deze twee stoffelijke over schotten van leden van de „Capella" zijn. Prinses Josephine, zuster van wij len koning Albert, is maandag in een Benedictinessenklooster te Namen overleden. Zij werd op 18 oktober 1872 te Brussel geboren. Uit haar huwelijk met prins Karei van Hohenzollern, dat 28 mei 1894 te Brussel werd ingezegend, werden vier kinderen geboren, waarvan er thans nog drie in leven zijn: prinses Stephanie, prinses Marie Antoinette en prins Albert Prins Karei overleed 21 febr. 1919 te Namedy. Prinses Josephine trad in 1935 in het klooster der Benedic tijnernonnen te Coquelet nabij Na men, welk klooster later werd over gebracht naar 't klooster Saint Be- noit, op de citadel van deze stad. GROZA OVERLEDEN Dr Petru Groza, de Roemeense president, is vandaag overleden. GAS-EXPLOSIE IN TER APEL Drie kinderen, resp. vier, drie en een jaar oud, zijn omgekomen bij een brand, die gisteravond om half- tien na een hevige explosie uitbrak in de woning van de heer P. de Boer aan de H.B.S.-weg te Ter Apel. De heer P. de Boer had zijn zoon, ds. H. P. de Boer, baptisten-predikant te Heerlen, met diens echtgenote en drie kinderen te logeren. Op het ogenblik dat de brand uitbrak waren de drie kinderen boven in de slaap kamer, him ouders beneden. Ds. de Boer heeft nog geprobeerd zijn kin deren te redden, maar een grote steekvlam dwong hem terug te gaan. Met ernstige brandwonden is hij naar het ziekenhuis te Eramen vervoerd. De brandweren van Ter Apel en Emrnen werden gealarmeerd, maar konden niet verhinderen dat de wo ning geheel uitbrandde. Nog twee andere personen hebben ernstige brandwonden opgelopen. Het zijn de heren L. Kroes, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Stadskanaal en G. Visser, monteur van dit gasbedrijf. Zij zijn in het zie kenhuis te Emmen opgenomen. Aardgas. Men is te Ter Apel bezig met de aanleg van aardgasleidingen. De lei ding aan de H.B.S.-weg werd giste- Maria Meneghini CüUas verliet de opera Geen ontmoeting in depot 700 Dr Vivian Fuchs, de leider van de derweg van Gdynia naar Londen met Britse Zuidpoolexpeditie, die zich een lading suiker. Kapitein was de heer K. Rusthoven, uit Rotterdam, De Sowjet-geleerden zijn van me ning, dat de eerste kunstmatige aard- satelliet (Spoetnik I) in de atmosfeer is opgebrand, aldus heeft een woord voerder van de Russische academie van wetenschappen maandagavond verklaard. Binnenkort zal een officieel com muniqué over deze kwestie worden uitgegeven. moeizaam in de richting van dt Zuidpool beweegt, heeft maandag ge seind, verschil van mening te hebben met sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuw-Zeelandse expeditie die dezer dagen de Zuidpool bereikte, over het Zuidpoolgebied, Fuchs heeft Hillary gezegd, dat de Engelse expe ditie haar eigen weg zal vinden Fuchs heeft de Nieuw-Zeelandse expeditieleider, die bij hem had aan gedrongen van de oversteek af te zien, medegedeeld, hem thans niet te kunnen vragen om met hem, Fuchs, op de reeds lang tevoren af gesproken plaats samen te komen, n.l. depot 700. Volgens het oorspronkelijk plan voor de expeditie, dat meer dan een jaar geleden is uitgewerkt, zouden dr. Fuchs en zijn ploeg het Zuidpoolge bied voor het eerst in zijn geheel te land oversteken. Sir Edmund Hilla ry, zou 1120 km. van de kust het de pot 700 inrichten en daar wachten op dr. Fuchs. Hillary is echter vanaf depot 700 naar de Zuidpool gegaan en heeft deze bereikt. Daarna is hij naar zijn eerste uitgangspunt aan de kust per vliegtuig teruggevlogen, met achterlating van zijn voertuigen op de Zuidpool. Fuchs geeft het niet op. Maandag heeft Hillary doen weten, dat hij met het oog op het slechter ren onder druk gezet en onmiddel lijk hierna constateerden de bewo ners van huizen aan deze weg een gaslucht. Gisteravond was dit bij de familie De Boer in zo sterke mate het geval, dat de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Stadska naal, de heer L. Kroes en de monteur G. Visser nog een onderzoek kwamen instellen. Tijdens dit onderzoek ontstond de explosie, waardoor het huis, dat blijkbaar geheel met gas was gevuld, onmiddellijk in lichterlaaie stond. De omgekomen kinderen zijn de vierjarige Janneke, de driejarige An- nemieke en de éénjarige Tieke de Boer. Vandaag zal een commissie uit Den Haag een onderzoek instellen. In een sloot naast een weg bij Col chester (Oost-Engeland) is maandag het lijk gevonden van het negentien jarige Nederlandse meisje M. K. Zij had ernstige wonden aan het hoofd. Het meisje hatf een maand in En geland als huishoudelijke hulp op een boerderij gewerkt en keerde zondag avond niet terug van een weekeind- verlof. Zij was afkomstig uit Voor burg. Volgens de politie staat het niet vast, of het meisje is vermoord dan wel tengevolge van een verkeersonge val om het leven is gekomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het slacht offer honderd meter van de boerderij I wordt door de politie een onderzoek waar zij werkte, uit een autobus is ingesteld. In struikgewas bij Birken- gestapt. Het stoffelijk overschot werd head werden maandag meisjeskleren door een landarbeider gevonden in i gevonden. De politie is naar aan'.ei- een droge sloot, waar het gedeelte- ding hiervan gaan dreggen in een na- lijk onder kreupelhout lag. J bijgelegen meer. Na de eerste acte van Bellini's opera Norma, welke werd uitgevoerd in het Metropolitan Theater te Rome ter gelegenheid van de opening van dit opera gebouw, weigerde de sopraan Maria Meneghini Callas verder te zingen, doordat zo deelde zij mede haar stem niet in conditie was. Op de foto ziet men mevrouw Callas, die het toneel van het Romeinse operagebouw verlaat na de eerste acte. Nog meer meisjes vermist. In Engeland worden sinds onge veer een week een aantal meisjes ver mist, de negentienjarige Jean Patter son uit Gateshead, de zeventienjari ge Ann Noblet uit Wheathampstead en de even oude Isabille Cooke uit Glasgouw. Naar hun verblijfplaats maal de Pool bereikt heeft en deze in het volgende zomerseizoen, tegen het eind van dit jaar, te hervatten. Fuchs antwoordde, dat er geen sprake kan zijn van het opgeven van de oversteek en dat hervatting van de oversteekpoging in het volgende zomerseizoen onmogelijk is. Volgens Hillary zal admiraal Du- fek, de leider van de Amerikanen, die een basis op de Zuidpool hebben gevestigd, dr. Fuchs zeker willen hel pen om de Zuidpool te verlaten en hem in november daar weer heen te brengen. Fuchs, aldus Hillary in zijn telegram aan het hoofdkwartier in Londen, schijnt niet te beseffen, dat wordende weer bij dr. Fuchs, die nog jln moeiHJke vorderingen niet alleen ctooHc «nor, irUin» san irm „an Hp de Nieuw-Zeelanders maar ook de steeds een kleine 500 km. van Zuidpool verwijderd is, heeft aange drongen, van de oversteek van het Zuidpoolgebied af te zien als hij een- Siiifle getuige uatt een geruchtmakende tampi Amerikanen met zorg vervullen. Hil lary acht het zeer onverstandig van Fuchs als rij zou pogen van de Zuid pool door te trekken naar de basis Scott. ITALIAANSE EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL. In mei van dit jaar zal een Italiaan se expeditie naar het Zuidpoolgebied vertrekken. Deze expeditie, die zal worden ge leid door majoor Constanzo, professor Zavotti en ingenieur Orengo, zal zich bezig houden met biologisch, geolo gisch, aardrijkskundig en geofysisch onderzoek. Ook zal worden onderzocht of het mogelijk is een permanente Italiaan se wetenschappelijke basis in het Zuidpoolgebied in te richten. De expeditie zal haar werkzaamhe den verrichten in het oostelijk deel van de Noorse sector. GRATIS Koopuur MAANDAG: voor Katwijk en Noord wijk: van 9 tot 9.30 u. stempel 1 en van 1.30 tot 2 u. stempel B. Voor Leiden en Rijnsburg: van 1.30 tot 2 u. stempel B. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT u R IJ K Gisteren is in het historische raadhuis van Lübeck in Duitsland de behandeling begonnen, van de ondergang van het zeilschip „Pamir" door de Raad voor de Scheepvaart, onder leiding van de heer Eckart Luhman, die wordt bijgestaan door vier raadsleden, allen, oude ervaren kapiteins en zeelieden. Op de foto ziet men een van de stille getuigen, een zwaarbeschadigde reddingsboot van het vergane opleidingsschip. K.PJH.-SCHIP AAN GROND GELOPEN hlllUH.-l.l j.'LJ JH lUu titil «top! 4 minutan Uoarop tafel Advertentie) De 1.874 ton metende „Sabang" van de Kon. Paketvaartmaatschappij is vandaag op zeven mijl afstand van Singapore, bij de zandbank Cyrene n:» l L 7 T aan de grond gelopen. ntunmer bestaat nit o pagina s Met sleepboothulp wordt getracht het schip weer vlot te krijgen. De „Sabang" is het derde schip, dat de laatste tien dagen in de buurt van Singapore aan de grond is gelo-1 pen. Het Amerikaanse vrachtschip „Endeavour" en de Thailandse kust vaarder „Thepamat" liepen de vori ge week op de zandbank Nipas, doch kwamen later weer vlot. (Advertentie; bereiken. Een storingsgebied, dat maandag met grote snelheid over de Britse eilanden naar de Noordzee trok, nam in de nacht nog verder in diepte toe. Het centrum van het lage drukgebied begon daarbij langzamer te bewegen en er vormde zich een randstoring, welke vergezeld van een zware storm langs de Waddenkust naar het oosten trok. Er werden op de meeste plaatsen windstoten van omstreeks 35 meter per seconde gemeten. Aan de achterzijde van de kern wordt koudere lucht van polaire oorsprong aangevoerd, waarin buien voorkomen, die plaatselijk van hagel en sneeuw vergezeld gaan. Op het noordelijk deel van de oceaan is de luchtdruk regelmatig en vrij snel aan het stijgen, waar door het daar aanwezige diepe lage drukgebied verdwijnt. Tegelijkertijd nadert een rug van hoge luchtdruk de Britse eilanden. Deze zal zich over de Noordzee naar het oosten uit breiden, waardoor de winden in ons land zullen afnemen. In Scandinavië is de vorst de af gelopen 24 uur weer toegenomen. Aan de noordzijde van de Noordzee- depressie staan, namelijk oostelijke winden, die koude lucht uit Rusland aanvoeren. Dit gaf in Denemarken opnieuw aanleiding tot sneeuwval en de temperatuur daalde er weer tot enkele graden onder het vries punt. Deze koude zal zich het komend etmaal langzaam verder in zuidelijke richting uitbreiden en mogelijk het noordoosten van ons land kunnen (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERDER AFNEMENDE WIND Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk enkele re gen-, hagel of sneeuwbuien. Ver der afnemende wind uit noorde lijke richtingen. Kouder, met in het noordoosten van het land plaatselijk lichte vorst. 8 Januari zon op 8.47; onder 16.47; maan op 20.45; onde. 09.49. Hoogwaterstanden 8 Jan. v.m. 5.n.m. 5.15. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw 8 OSLO sneeuw - 8 KOPENHAGEN sneeuw 2 ABERDEEN zwaar bew. 1 N LONDEN onbew. - 1 AMSTERDAM regenbui 6 BRUSSEL zwaar bew. 5 LUXEMBURG hagelbui PARIJS zwaar bew. 7 H GRENOBLE regenbui 10 NICE licht bew. 17 FRANKFURT regen 5 ZURICH regenbui 5 GENèVE zwaar bew. 10 LOCARNO geheel bew. 0 INNSBRUCK regen 3 ROME licht bew. 11 AJACCIO zwaar bew. 12 MALLORCA mist 10 Korreltje De fortuin begunstigt de onver- schrokkenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1