Arsenal voor de Cup verslagen door 3de Iclasser Northampton VAN HET TAFELTENNISFRONT De jeugdkampioenschappen van Alkemade werden een succes visie op televisie GERDING voortaanBREESTRAAT11 Handen en Li ppen ruwpuRQL Qetfoteti MAANDAG 6 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 VAN DE ENGELSE VELDEN Arsenal uitgeschakelduitge schakeld door Northhampton Town, een dappere maar overigens onbedui dende ploeg uit de derde divisie zuidHet nieuws ging zaterdag avond als een schok door Engeland. Reeds de eerste dag, waarop de eerste- en tweede divisieteams wer den betrokken in de strijd om de Engelse voetbalbeker, heeft dus de nodige opwinding gebracht. Want niet alleen Arsenal werd gewipt door een derde klasser, ook Luton Town, dat als zesde staat geklasseerd in de hoogste afdeling. Het verloor van Stockport County. Bovendien leden Blackpool en Leeds United neder- lagen tegen de tweede divisieploegen West Ham United en Cardiff City. Arsenal verloor in Northampton met 31, een score die de 21.344 sup porters van de thuisclub bijna hyste risch van vreugde maakte. Het was een verdiende nederlaag, want de befaamde Londense formatie, die met een overdreven superioriteitsgevoel het terrein had betreden, imponeerde geen moment. De 21-jarige invaller rechtsbinnen Bob Tebbutt, de ge lukkigste speler van het veld, scoorde het eerste doelpunt voor Northamp ton, De beide overigen werden ge produceerd door Barry Hawkings en Ken Leek. Danny Clapton doelpuntte voor ArsenaL Luton Town „sneuvelde" dus in de uitwedstrijd tegen Stockport County (30). De derde klasser experimenteerde in dit duel en zij zal er geen spijt van hebben gehad. Bill Holden, die voor het eerst als middenvoor fungeerde, scoorde nl. twee doelpunten. De derde treffer kwam op naam van spil Neil Frank- linen een oud-international die zich bijzonder onderscheidde in de hechte verdediging van Stockport. Bijna had ook Workington Town voor 'n verrassing gezorgd. De derde divisieploeg had in de wedstrijd tegen League-kampioen Manchester United bij de rust een 10 voor sprong. Manchester won tenslotte met 3—1, dank zij een hattrick van bin- nenspeler Dennis Violet, die deze p (Van onze t.v.-medewerker) Uit en Thuis te Hillegom Na de KRO is ook de NCRV-t.v. eens neergestreken in Treslong te Hillegom. De jongste amusements avond is er een geworden van aan gename beleving, in wat men noemt echt-huiselijke sfeer. De enige hin derpaal was de langdurige technische storing, waarbij de leider van de quiz „Uit en thuis" rechtstreeks be trokken scheen. Wat Goos Kamphuis doorgaans vóór heeft op andere quizmasters van de vaderlandse t.v is de wijze waarop hij het auditieve van het programma met het visiuele weet te verbinden. „Helden van de dag", die in het nieuws van de krant hebben gestaan, weet hij onder het oog van de camera's te brengen. Bij het variëté werden de nodige kracht nummers op het toneel gebracht, waarvan het grappige gedoe van ge dresseerde hondjes wel het meest de aandacht verdiende. Doch bepaald nieuw was het dressuur-nummer niet. Testplaat van de K.R.O. We zullen de laatsten zijn om een goedbedoeld streven reeds bij de aanvang de kop in te drukken. Maar de KRO vraagt wel wat veel van het geduld der kijkers, als- in successie een Testplaat wordt vertoond, die niet echt levend is. Beperken we ons voor Kantoorinrichting (Advertentie) binnen acht minuten opbouwde. Wolverhampton Wanderers, de hui dige topploeg in de Engelse league, had bijzonder veel moeite met Lin coln City, dat op de laatste plaats van de tweede divisie staat. Lincoln verdedigde zich zeer hardnekkig, maar verloor nochtans met 10. Het doelpunt werd kort voor tijd door Jimmy Mullen gescoord. Blackpool verloor met forse cijfers van West Ham United (51). Vic Keeble een der spelers die in 1954 voor Newcastle United de cup won doelpuntte drie keer, Johnny Dick tweemaal. Leeds United wordt achtervolgd door het noodlot. Driemaal achtereen lootte het tegen Cardiff Cityen driemaal verloor het. Ditmaal met 2—1. In totaal zijn nu zeven eerste-divi- sieclubs uitgeschakeld. Manchester City verloor nl. voor 54.000 toeschou wers het hoogste aantal op dit weekeinde met 51 van West Bromwich Albion en Leicester City leed een 40 nederlaag tegen Tot tenham Hotspur. Tien tweede-divisie teams handhaafden zich, evenals vier ploegen uit de derde divisie. Behalve Northampton Town en Stockport County wonnen namelijk ook Dar lington en de topploeg van de noor delijke groep Scunthorpe haar ont moetingen; beide tegen 3de klassers. De laatste twee non-league-clubs (Yeovil Town en Hereford United), die nog aan het toernooi deelnamen, werden uitgeschakeld. Bekerhouder Aston Villa, dat vorig jaar Manchester United in een „dra matische" finale bedwong, bereikte slechts een 11 gelijk spel tegen de tweede-divisieploeg Stoke City. In totaal eindigden zes wedstrijden in een gelijk spel. Zij zullen deze week worden overgespeeld. (Advertentie) tot de omroepster en leidster ervan, dan moeten we constateren, dat Liesbeth Heeregrave de allure van volwassenheid had aangenomen, of schoon het een jeugduitzending be trof, waarbij met name de stem van de jeugd zou moeten klinken. Dat men Romy Schneider in het soot- light heeft gezet, is nog tot daaraan toe, maar dat Romy met name in de jongste film „Mompti" moest wor den naar voren gebracht, achten we niet bijzonder tactisch, waar toch deze rolprent met de hakken over de sloot de goedkeuring van de Katho lieke Filmcentrale heeft gehaald (C 3) en dus zeker geen voorbeeld in een programma voor jonge mensen kan zijn. Meneer Hulot met vakantie Voor één keer is de weke1ijkse filmavond op maandag, het Kwar tiertje van de journaaldienst inbegre pen. Vertoond gaat worden de film „Meneer Hulót met vakantie", graag aanbevolen en bijvoorbeeld voor filmkringen zeer geschikt. De kijker zal genieten van een kostelijk-dwaze aaneenschakeling van oorspronkelij ke en fijn-kolderieke situaties, waar in tevens een grote dosis levenspoë zie steekt De vormgeving is bizar en eenvoudig tegelijkertijd en steunt vooral op een meetserlijk getimde montage van beelden en geluiden. Slechts weinigen zullen ontkomen óan de charme van deze dwaze ge schiedenis. Vondel's Gysbrecht van Aemstel Dinsdag voor de vijfde achtereen volgende keer zal de VPRO de jaar lijkse voorstelling van de „Gys brecht van Aemstel" tot in de huis kamers laten doordringen. Alleen reeds voor deze geste kan men dank baar zijn. Men is dat stellig temeer bij kennisneming van de uitstekende bezetting, met op de eerste plaats Jo- han Schmitz en Ellen Vogel. En u moet eens opletten hoe Paul Huf steeds weer bisschoD Gozewiin met waardigheid en stijl voorstelt. Ook de Bruiloft van Kloris en Roosje zal deze keer via de tv. worden ver toond. In de nieuwjaarswens van Evert Werkman komen oók nu de nodige wijze lessen en schampere opmerkingen voor. JUDO NED. JUDOPLOEG „ONBESLIST" TEGEN FRANKRIJK De Nederlandse judo-ploeg heeft zich zaterdagavond in het Stade de Couber- tin te Parijs voor 4000 toeschouwers gedeeltelijk kunnen revancheren voor de 31 neerlaag (6 partijen onbeslist), die zij vorig jaar, eveneens te Parijs, tegen het Franse team leed. Beide landen won- j nen ditmaal twee partijen, terwijl zes gevechten onbeslist bleven (22). Het Utrechtse studententeam leed een 61 nederlaag (1 wedstrijd onbeslist) tegen de studenten uit Parijs- In de Nederlandse ploeg maakten Geesink en Aanraad de meeste indruk. Aanraad moest de strijd aanbinden met Rolland Burger, een derde dan, die vol zelfvertrouwen begon. Maar Aanraad zette met groot vakmanschap op het juiste moment een tegenaanval in, die in zeer korte tijd tot succes leidde. Wat Geesink betreft, de Utrechtse reus en Europese kampioen had weinig moeite met Raymond Rossin, een derde dan. In de andere partijen toonden de Fransen over het algemeen meer agres siviteit dan de Nederlanders, die Het er soms eerder op schenen aan te leggen een nederlaag te ontgaan dan een zege te behalen. Er klonk nogal eens gefluit aan hun adres van het publiek, dat al leen doorgezette aanvallen bleek te ap preciëren, en dat voorts ongetwijfeld ook teleurgesteld was over het feit, dat zulke favorieten als de vierde dan Pa riset en Cauquil het tegen Van Ierland en De Waal slechts tot onbeslist konden brengen. WATERPOLO DE KIKVORSEN WONNEN INTERN. WATERPOLOTOURNOOI In het Amersfoortse sportfondsenbad is zaterdagavond een internationaal wa- terpolotournooi begonnen, dat werd ge organiseerd door AZ. en P.C. De Kik vorsen,, een Nederlands selectieteam kwam op de eerste avond tot de beste prestaties. Het won met 12—3 van H.Z. en P.C. en versloeg daarna Neptunus uit Amersfoort met 82. Van der Too- ren was de meest schotvaardige speler van De Kikvorsenploeg, waarin voorts o.m. waren opgenomen Luchs, Lamme, Muller en Ran. De spannendste, maar ook de hardste wedstrijd was de ontmoeting tussen de nieuwe hoofdklasser Neptunus (Arn hem) en A.Z. en P.C., die in een gelijk spel (33) eindigde. Over het algemeen bereikte het spelpeil geen hoog niveau. Het toumooi is tenslotte ook gewon nen door het Kikvorsenteam, dat in de beslissende wedstrijd tegen de Duitse ploeg Rote Erde een verdiende 84 overwinning behaalde. In deze wedstrijd, o.m. bijgewoond door Frans Kuyper, heeft de snelheid van De Kikvorsen gezegevierd over de Duitse taktiek. Rote Erde poogde de aanvallen rustig op te bouwen en voor het doel net zo lang te combineren tot een der voorwaartsen een schietkans kreeg. In de eerste helft werd Rote Erde overklast. Vooral Hans Muller was zeer produktief en hij bracht de stand op 40. Ram en Harrie Lamme zorgden ervoor, dat De Kikvorsen met een 60 voorsprong konden gaan rusten. In de tweede helft zakte het tempo en kreeg Rote Erde meer vat op het Nederlandse spel. Tegenover doelpunten van Hans Muller en Nico Luchs stelden de Duitsers nu vier treffers, van Wolff, Deuerlein (twee maal) en Kagefrilaier, zodat de eindstand 8—4 werd. De eindrangschikking werd: 1. Kik vorsen; 2. Rote Erde; 3. Neptunus Arn hem; 4. Neptunus Amersfoort; 5. H.Z. en P.C.; 6. A.Z. en P.C. GEWICHTHEFFEN EERVOLLE NEDERLAAG VOOR „DE SPARTAAN" In de competitiewedstrijd tegen Robot in Den Haag heeft „de Spartaan" uit Leiden verloren met 38 kg. verschik Met deze overwinning is Robot kop loper en op de 2e plaats volgt „de Spar taan". Donderdagavond moet „de Spar taan" de strijd aangaan tegen Simson (Den Haag). Deze wedstrijd vindt plaats in 't clublokaal van „de Spartaan" aan de Boommarkt, aanvang 8 uur, toegang vrij. DAMMEN H.D.C.—R.D.C. 7—13 De laatste competitiewedstrijd van dit seizoen, die het eerste tiental van HDC tegen RDC uit Rijnsburg speelde, heeft de Alphenaren geen succes gebracht De gasten namen vrij spoedig een voor sprong, die zij regelmatig opvoerden. De wedstrijd, die zeer sportief verliep, bracht dan ook geen spanning. Ten slotte gingen de Rijnsburgers met een stevige 137 overwinning weer huis waarts. Door deze zege heeft RDC het Alphense' team van de tweede plaats op de ranglijst verdrongen. De uitslagen luidden: C. Zijlstra (HDC)—J. van der Meij (RDC) 2—0, M. de Groot—W. Leeu wenburg 11, C. VerboomR. Heems kerk 1—1, J. Vrolijk—A Vletter 0—2, A. v. d. EndJac. v. Egmond 11, Hb. de VosP. van Egmond 02, J. Nol lenH. Ravensbergen (res.) 02, W. VerboomJoh. Kromhout 11, J. Baer- 1 veldtA. v. d. Meij (res.) 11, Hk de VosW. Heemskerk 02. Het tweede tiental van HDC beëin digde de competitie met een 128 over winning op ADC 3, dat echter zeer on volledig was. tekst beviel mij. Ik heb mevrouw Brixton voorgesteld u de tekst voor mijn volgende occasion te laten schrijven." „Dank u" zei Sherry effen. „Terry handdoeken", zei Port man. „Wat weet u van Terry hand doeken?" „Practisch niets" antwoordde zij. „Ik heb een partijtje bij een fa briek in het zuiden weten te be machtigen, drieduizend dozijn. Gaat u zitten. U wilt natuurlijk het een en ander weten over de voorgeschie denis en de fabricage en zo." „Precies" zei Sherry. „In het Metropolitan Museum" zei hij, „bevinden zich enkele uit stekend bewaard gebleven staal tjes Terry stof van vierduizend jaar terug. Het woord terry is afgeleid van tirer, dat trekken betekent. De eer ste machinaal in Engeland vervaar digde Terry handdoeken dateren van omstreeks 1848. Die Engelse Terry - handdoeken gingen er bij het pu bliek niet in, en daarom stuurde men ze naar Turkije, vanwaar men ze opnieuw importeerde en als Turks fabrikaat aandiende. En ze werden grif verkocht." „De handel werkt overal met trucjes" zei Sherry. Portman glimlachte koel. „Pre cies. In Amerika gaf men tot 1917 SCHAKEN HET KANDIDATENTOURNOOI TE UTRECHT Zaterdag zijn te Utrecht de afgebro ken partijen uit de zevende, achtste, negende en tiende ronde van het kan- didatentournooi om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland uitgespeeld. De uitslagen waren: Zevende ronde: Van SteenisOrbaan yy, achtste ronde: Van Perlo—Van Steenis 10; Van WeezeiVan Donk 01; 9e ronde: Van DonkBarendregt 10; 10e ronde: Van WeezeiBrede- wout 10. Gisteren is het zgn. kandidatentour- nooi beslotA. De resultaten van de laatste ronde waren: ir. Van Steenis Van Scheltinga 0—1; Bredewoutdr. Barendregt J/?y, BinkVan Weezei 01; JonkmanÓrbaan 01. Ir. Van Donk—Quakkelaar nog niet gespeeld. Van Scheltinga, Orbaan, dr. Baren dregt en Jonkman hebben zich reeds definitief geplaatst voor het eindtour- nooi, dat waarschijnlijk omstreeks Kerstmis 1958 wordt gehouden. Ir. Van Donk en Bredewout zijn de kandidaten voor de vijfde plaats. Beide spelers hebben 5]4 pnt.; Bredewout is echter reeds uitgespeeld. De definitieve rangschikking hangt dus af van het re sultaat van de partij tussen ir. v. Donk en Quakkelaar. Behalve de vijf spelers uit het zgn. kandidatentournooi nemen aan het eind- tournooi deel de huidige kampioen Don- ner, Van de Berg, Bouwmeester, Roes- sel, Cortlever, Spanjaard (de nrs. 1 tot en met 6 van de vorige kampioens wedstrijd),.alsmede een speler, die door de plaatsingscommissie zal worden aan gewezen. De eindstrijd wordt dus weer een twaalfkamp. De partij tussen ir. Van Donk en Quakkelaar werd zondagavond na 65 zetten afgebroken. De strijd had toen 7 uur geduurd. Zij zal deze week wor den voortgezet. De stand is: 1. Van Scheltinga 814 pnt.; 2. Orbaan 8 pnt.; 3. dr. Baren dregt 7 pnt; 4. Jonkman 6y pnt.; 5. ir. Van Donk 514 pnt en 1 afgebroken partij; 6. Bredewout 5y pnt.; 7. Van Weezei 5 pnt.; 8. en 9. Crabbendam en Van Perlo \y2 pnt; 10. Bink 4 pnt.; 11. Quakkelaar 3 pnt. en 1 afgebroken partij; 12. ir. Van Steenis 3 pnt. HET TOURNOOI TE HASTINGS In het internationale tournooi te Has tings werden de partijen uit de 5e ronde gespeeld. De uitslagen waren: KeresFazekan 10, KlugerBarden y7y2. Blau Sterner 01, PenroseFilip afgebroken (later door Filip gewonnen), Clarke Gligoric afgebroken. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Kluger en Sterner is in remise geëindigd. Gisteren zijn de partijen van de zesde ronde gespeeld. De uitslagen waren: Keres—Clarke 10, BardenSterner 10, FilipFazekas 10. Afgebroken werden de partijen GligoricBlau en KlugerPenrose. De stand na de ^esde ronde luidt: 1. Keres 5y9 pnt.; 2.T,ilip 4y2 pnt.; 3. en 4. Barden en Sterner 3y, pnt.; 5. Gligoric 214 Pnt- Plus twee afgebroken partijen; 6, Clarke 2pnt. plus één afgebroken partij; 7. Penrose 2 pnt. plus een afgebroken partij; 8. Kluger V/7 pnt plus een afgebroken partij; 9. Blau 1 pnt. plus een afgebroken partij; 10. Fazekas y2 pnt. BELANGRIJKE TOURNOOIEN IN RUSLAND SmyslovBotwinnik In maart De revanchewedstrijd tussen de hui dige wereldkampioen Vasily Smyslov en de oud-kampioen Mikhail Botwinnik be gint op 4 maart a.s. Een score van 12 uit de 24 partijen is voor Smyslov vol doende voor het behoud van de titel, terwijl Botwinnik de wedstrijd moet winnen om het kampioenschap weer op zijn naam te schrijven. Bijna gelijktijdig met de wedstrijd SmyslovBotwinnik zal in Moskou de wereldkampioene dames Olga Rubtsova haar titel' verdedigen tegen de oud kampioene Elizaveta Bykova. Zone-tournooi en Russisch kam pioenschap te Riga Op 12 januari begint te Riga de fi nale van het 25e Russische schaakkam pioenschap. Hieraan nemen 19 promi nente spelers deel, t.w. Averbatch, Bo- leslavsky, Bronstein, Geiler, Korchnoy, Kotov, Petrosyan, Spassky, Taimanov, Thai, Tolush, Aronin, Bannik, Gipolis, Gurgenidze, Krogins, Polugaevski, Sue- tin en Furman. Dit kampioenschap is tevens een zone- tournooi (zone 4) in de competitie van de Fide om het wereldkampioenschap. De nummers 1 tot en met 4 gaan over naar het interzonale tournooi dat van 5 augustus tot 15 september 1958 in Bad Portoroz (Zuid-Slavië) op het pro gram staat. Houder van de Russische titel is Mikhail Tal. Tenslotte begint op 16 februari te Moskou een wedstrijd om het Russische dameskampioenschap tussen Valentina Borisenko en Kira Zvorykina. SKISPORT AFDALING VAN NEDERLANDSE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN AFGELAST De afdaling van de Nederlandse jeugd kampioenschappen ski, die zaterdag 4 januari op de Kaiseralm in het Hahnen- kammgebied nabij Kitzbühel zou wor den gehouden, heeft door gebrek aan sneeuw geen doorgang kunnen vinden. Hierdoor is automatisch het kampioen schap van de combinatie (slalom en af daling) komen te vervallen. de voorkeur aan gewone handdoe ken. Maar doordat het leger die no dig had, verdwenen ze van de markt De mensen hadden dus de keus tussen Terry-handdoeken en niets en zodoende leerden zij ze waarderen om hun zachtheid en groter absorptievermogen." „Wat is het verschil tussen een ge wone en een Terry-handdoek?" vroeg Sherry. „Gewone handdoeken worden op normale wijze met schering en in slagdraad geweven. Maar bij Terry- stof komt er een derde draad aan te pas, die tijdens het weven tot lus sen gevormd wordt. Daar komt het zo ongeveer op nee-." „En vertelt u nu eens iets over uw verkoopstunt" stelde zij voor. Hij sprak twintig minuten lang met veel kennis van zaken en gaf haar op beknopte wijze alle nodige inlichtingen, op dezelfde manier als hij dat straks op' de ochtend van de verkoop zou doen voor de hele ver koopstaf. „Met zesendertigduizend handdoe ken kun je heel wat gezichten afdro gen" merkte Shen^ op. „Ik wil een originele reclame", zei hij. „U schijnt er gevoel voor te heben. Wanneer kunt u me de tekst laten zien?" „Over een paar dagen." „Goed. Als u nog vragen mocht De eerste jeugdkampioenschappen van Alkemade zijn al direct een suc ces geworden. Ruim 40 jongens heb ben van 2 uur af zaterdagmiddag en -avond in de Sint Pancratiuszaal vol enthousiasme getennist. De deelnemers kwamen voorname lijk van de verenigingen „Sparkler" en „Treffers", doch ook de niet-aan geslotenen hebben zich uitstekend geweerd. Zo bracht bijvoorbeeld het duo Hein de JongHenny Huigsloot het in het dubbelspel nog tot in de halve finale De finales, welke om precies acht uur begonnen, waren echter een vol ledige „Treffers"-aangelegenheid. Al lereerst speelden in de halve finales van Groep A (de oudsten) J. Ver haar tegen J. de Prie en P. v. d. We reld tegen Th. v. d. Wereld. In deze halve finale viel eigenlijk pas de eerste verrassing, want Theo van der Wereld versloeg zijn neef Piet in 2 games (2523 2128). Jan Ver haar had tegen Jan de Prie weliswaar drie games nodig, doch was in de derde game duidelijk de sterkste (14—21 21—18 21—12). Dezelfde vier spelers moesten hier na ook in de finale van het dubbel spel tegen elkaar uitkomen. Het was te verwachten, dat de overwinnaars van het enkelspel, welke samen speel den, deze finale gingen winnen. Dit gebeurde echter pas nadat ze eerst een game verloren met 217! Hierna vlotte het wat beter en wonnen zij achetreenvolgëns met 1221 en 1621". Ook het peil van het vertoon de spel werd nu langzaam iets beter. Na deze dubbel-finale volgde wel de mooiste wedstrijd van deze finale avond. In groep B (de jongsten) speelden namelijk tegen elkaar Loek Koek en Jacques van Ruiten, beiden van „Treffers". In een rustig ge speelde gave partij, Loek aanval lend en Jacques verdedigend, won Loek Koek verdiend met tweemaal 21—19. In deze B-groep zijn ook de halve finales zeer spannend geweest. Vooral Bert van der Zwet van Spark ler bood tegen Jacques van Rui ten grote tegenstand, doch moest met 21—18, 19—21 en 21—15 het onder spit delven. Na de finale van groep B. volgde SCHAATSENRIJDEN NEDERLANDERS WONNEN IN SANDEFJORD Onder zeer ongunstige weersomstan digheden wind en sneeuw zijn in Sandefjord schaatswedstrijden gehouden met deelneming van o.a. vier Nederlan ders en een Engelsman. De afstanden waren 500 en 3000 meter. De Neder landse rijders bezetten in deze races de eerste plaatsen, hoewel zij door het slechte weer niet tot tijden van formaat konden komen. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Van der Grift (Ned.) 46 sec.; 2. Johan Pedersen (Noorwegen) 46.4; 3. Kees Jan Kroon (Ned.) 46.7; 4. Bud- burry (Gr.-Br.) 46.9; 10. Kees Broek man (Ned.) 48 sec. 3000 meter: 1. Broekman 5.12.7; 2. Pesman 5.13.8; 3. Ingar Johansen (Noor wegen) 5.22.4; 4. Van der Grift 5.24.0; 5. Kroon 5.44.4. Het totaalklassement: 1. v. d. Grift 100 pnt.; 2. Pesman 100.100 pnt.; 3. Broekman 100.117 pnt.; 4. Kroon 100.767 pnt.; 5. Ingar Johansen 101.433 pnt. JEEN VAN DEN BERG SNELSTE OP 5000 METER Terwijl Kees Broekman, Jan Pesman, Kees Jan Kroon en Henk van der Grift op weg waren naar Sandefjord, waar zij gisteren aan de start versche nen. reden de overige leden van de trainingsploeg in Hamar, zaterdagmid dag een selectie over 5000 meter. Het vroor 9 graden bij lichte sneeuw val. Jeen van den Berg was als win naar met 8 min. 29,2 sec., slechts één- tlende seconde sneller dan Wim de Graaff. De verrassing was de 3e plaats van Nico Houter in 8.39.1. De junioren Jacques Vogels en Arie Zee waren in hun race wat te snel begonnen en in de laatste ronden raakten zij daardoor hun cadans kwijt. Met 8.40.2 voor Vo gels en 8.42.4 voor Zee werd de vierde en vijfde plaats bezet. De uitslag luidde verder: 6 Koeleman 8.57.2; 7. Laurens 8.58.7; 8. Paping 9.01.9; 9. Langenhuizen 9.04.2 en 10. Biesheuvel 9.00.7. De leden van de N.V.B.H.S.-ploeg in Hamar reden een 500 meter, welke werd gewonnen door Kappel in 46.1 sec., vóór I Wim Maarse in 47.9 sec. Bij de dames was Rie Meyer met 54.2 sec. de snelste. Klaas Schenk heeft voor morgen selec tiewedstrijden over 500 en 5000 meter op het programma geplaatst. Bijgaande foto geeft een beeld van kampioen J. Verhaar in actie. dus de grote wedstrijd met als inzet; het Jeugd-kampioenschap van Al kemade. E^n grootse wedstrijd is het echter niet geworden. Theo van der Wereld is voor veel spelers een zeer lastige tegenstander, snel reagerend en goed plaatsend, doch vaak erg kort en afbrekend spelend. Dit is voor de toeschouwers natuurlijk niet zo boeiend. In de eerste game verraste hij ook Jan Verhaar hiermede (19 21), doch daarna bewees deze laat ste met 218 en 2113 duidelijk de sterkste te zijn en mocht zich de eerste jeugd-kampioen van Alkemade noe men. De voorzitter van „Treffers", de heer J. v. d. Meer Johzn., reikte hier na met enige toepasselijke woorden de prijzen uit. Hij sprak tevens zijn waardering uit aan het adres van de organisator van deze jeugdkampioen schappen en uitte de wens, dat dit een jaarlijks terugkerend evenement zal gaan worden. Voorts dankte hij de aanwezigen voor de betoonde be langstelling. Teleurstellend voor de organisato ren was wel de zeer geringe belang stelling van de ouders van de jon gens voor deze wedstrijden. R.K. T.T.V. „SPARKLER". Het eerste herenteam behaalde een 82 overwinning op Batswingers. Al leen J. v. d. Zwet moest zijn meer dere erkennen in v. d. Zwan en ook het dubbelspel bracht winst voor de bezoekers. Het tweede heren team verloor met 82 van LPSV I. Alleen H. Koot won twee partijen. Het derde herenteam verloor met 82 van LPSV I. Hier wonnen J. L'Ami en H. Akerboom elk een party. Het vierde herenteam verloor ook met 82 van LPSV 3. Programma van 6 t.m. 11 januari: Dames 6 jan. Sparkler 2—Sparkler 1. Heren 9 jan. Sparkler 3—Den Burcht 5. R.K.T.T.V. „FAT. '54" Van de drie wedstrijden, welke voor de afgelopen week waren vastgesteld, hebben er slechts twee doorgang ge vonden. Het eerste damesteam nam re vanche voor de nederlaag van de vorige week door Slagvaardig 2 met een 9—1 eindstand naar huis te sturen. Fiet Schuur verspeelde het ene punt. RTC blijft aan de kop van deze afdeling en hierop volgt met een achterstand van één punt P.I.T. '54. Het 2e herenteam speelde zijn laatste wedstrijd in de eerste competitiehelft tegen December '56. Het moest weder om de gevolgen ondervinden van het feit, dat het slechts met twee man kon uitkomen. De uitslag, welke nu 73 was, had beslist anders geweest, wanneer ook P. v. d. Kolk had meegespeeld. De wedstrijd P.I.T. '54 II—Sportief 8 (dames), welke vorige week niet is doorgegaan, is nu vastgesteld op don derdag 23 januari. Het programma voor de komende week ziet er als volgt uit: Dames: Slag vaardig 2—PIT '54; PIT '54 II—Scylla 2. Heren: PIT '54 II—Scylla 6. goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 5) „Remsen heeft ze tentoongesteld voordat hij ze afleverde" zei Port man. „Ze verdwenen gewoonweg mysterieus, 's Avonds waren ze er nog en de volgende ochtend waren ze verdwenen." „Dat trucje van Maison Versail les is om te zoenen" zei Jenkins. Portman ging op de lessenaar zit ten. „Wat voor truc?" ,Jk zie het zo" zei Jenkins, „dat Maison Versailles een verkoopster naar bepaalde geselecteerde perso nen stuurt. Ze verkoopt daar bij voorbeeld een dozijn gemonogram- meerde zakdoeken of een stel vin gerdoekjes. Zowat een maand later rijdt er dan een vrachtwagen voor, die een zending fijn linnengoed ter waarde van tien of vijftienduizend dollar aflevert, verzegeld van 'n ge tekend bestelformulier voor het hele zaakje. Natuurlijk de een of andere hokus-pokus met het bestelformu lier." Portman floot. „Ze zoeken hun mensen zorgvul dig uit. Meestal personen die erg in de publieke belangstelling staan. Het soort dat denkt dat hun naam geen rumoer verdrrgen kan. Of fa milies waarin juist iemand gestor ven is, die dus niet ontkennen kan. De spullen die ze afleveren zijn eer ste klas, werkelijk prima. De prij zen duizelingwekkend. Het is een reuze truc. Alle linnenwinkels in de stad staan op hun kop." „Vanzelf" zei Portman. „Zo'n stel letje oplichters moest natuurlijk uitgerangeerd worden. Goeienmor- gen juffrouw Madigan". Hij liet Jenkins vertrekken, opende de deur naar zijn privékantoor en liet Sher ry voorgaan. Ze trad zedigjes bin nen en bleef wachten tot hij de deur zou sluiten, wat hij niet deed. Nu ze vlak bij hem was en hem goed kon zien, kwam ze toch wel onder de indruk. Hij was rijzig, breedgeschouderd en droeg een on berispelijk costuum. Misschien zelfs een tikje te onberispelijk. Zijn stem klonk aangenaam maar zijn uit spraak een ietsje gemaakt. Hy nam haar langzaam van top tot teen op. Nu komt het dacht Sherry. Maar het kwam niet. „Juffrouw Madigan" zei hij, „uw hebbenHij voltooide de zin niet. „Soms", zei hij, „kan ik veel hel derder denken in een andere omge ving dan de winkel. Misschien is het met u ook wel zo. In een gezellig millieu bedoel ik." „Wat buitengewoon merkwaardig! antwoordde zij. „Ik kan juist veel beter denken als ik achter mijn les senaar zit." „Dat dacht ik vroeger ook. Maar ik heb ondervonden, dat je gedach ten veel beter loskomen bij een ge dekte tafel." Hij lachte een tamelijk innemende glimlach. Misschien zou het u ook best bevallen. Ik kan erg gezellig babbelen." „Over Terry stof?" „Over verschillende onderwer pen" zei hij. „En dan heb je natuur lijk de schouwburg nog." „Inderdaad. Ik heb gehoord dat ze daar toneelspelen. En schilderij enmusea. Ik heb zelfs gehoord, dat er particuliere collecties bestaan. Van etsen bij voorbeeld. Hebt u misschien een paar prachtige etsen, die ik eens zien kan, mijnheer Port man?" ,,'t Spyt me" zei hy. „Ik heb geen etsen. Ik houd het op porcelein en op weefsels. Ik heb een paar stuk jes uit de Mingperiode en zelfs een kleine, maar heel goede Gothische gobelin. Het dinertje dat ik u voor stel, juffrouw Madigan, zou trou-. wens in een openbare gelegenheid zijn." „Ik zal het bespreken met de ethi sche commissie", zei ze. „En intus sen zal ik mijn grijze hersencellen concentreren op Terry-handdoeken, in plaats van op voorbarige stap pen." Portman keek huar met half toe geknepen ogen na, toen zij met kwieke pasjes het kantoor verliet. Hij was niet erg in zijn schik. Hij was niet in zijn schik met zichzelf. Het was de eerste keer tijdens zijn loopbaan bij Prothero dat hij een be gin van avances had gemaakt bij een vrouwelijke bediende. Nu had hij zich zover vernederd en hij waS beloond met een blauwtje. Hij vroeg zich af, of het een echt blauw tje was, of alleen voor de vorm. Deze keer was Sherry fortuinlij ker toen zij over de afdeling kwam. Mijnheer Newsome stond in de hoofdcorridor en sprak tegen een verkoopster. Hy zweeg toen Sherry voorbij kwam. Hij keerde zich om en stond met haar van aangezicht tot aangezicht. „Juffrouw Madigan" zei hij. „Wat geweldig, dat u het onthou den hebt", antwoordde zij. „Bezit u soms etsen, mijnheer Newsome? Ik heb iets gemist in mijn opvoeding. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7