Overheid lijdt enorme verliezen op boter en kaas Communistische herrie op burgerdag in Amsterdam Bolswarder boeren betalen geen belasting meer Een aardige cowboycombinatie Mieuutjaa%&iuen&eti inaat cammióóaiid dei Oleningiti Huurcompensatie voor gepensioneerden Honden en katten ook uit Indonesië geëvacueerd MAANDAG 6 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Naderende ramp in de zuivel „Magere- melk-politiek De enorme verliezen welke het Productschap voor Zuivel reeds op de koelhuisboter geleden heeft zullen binnen enkele weken nog verhoogd worden met enkele miljoenen guldens schade aan onverkoopbare jonge kaas. De productie van kaas is met 20% toegenomen en kan voor een groot gedeelte niet op de vrije markt wor den afgezet. Het in- en verkoopkan toor van het productschap zal de kaas moeten opslaan in pakhuizen te gen de normale huurprijs en ze zal deze later weer voor zeer lage prij zen moeten verkopen aan smeerkaas, fabrieken e.d. In zuivelkringen spreekt men reeds van een „kaasramp". Binnen enkele weken verschijnt deze moeilijk houd bare hooikaas reeds op de markt en de overheid zal enorme sommen gelds bij moeten -leggen, omdat de han del er wel voor zal passen deze kaas in vooraad te nemen. Dat de overheid grote verliezen op de zuivel lijdt, is te wijten aan de „magere-melk-politiek". De regering wenst het huishoudboekje niet onno dig te belasten met dure volle melk, het is daarom verboden volle melk in de kleinhandel te brengen. De boter en kaasproductie wordt door dtze politiek echter zo hoog opge dreven, dat fiasco's zoals bovenom schreven niet uit kunnen blijven. Het botert niet. Met de koelhuisboter is het al even droevig gesteld. Deze boter heeft tij dens de feestdagen een flinke afzet gehad. Ruim 10 miljoen kg is de koelhuizen gepasseerd, daardoor en vooral door de plotseling verhoogde afzet in het buitenland kon men de prijs nog enigszins handhaven. Dit neemt niet weg, dat de koelhuizen nog met enorme voorraden zitten en dat dit boteroverschot op de een of andere manier verdwijnen moet voor dat in april de voorjaarsproductie v/eer op gang komt. De prijzen zul len snel moeten dalen om dit doel te bereiken. Men zal met een verlies van .ongeveer 1.75 per kg moeten werken. Behalve de miljoenen guldens die de regering reeds heeft moeten bij passen bij voorraden welke deze win ter reeds zijn geleverd en weer ge veild, zal de afzet van het restant van de veertien miljoen kilo koel huisboter nog eens een totale schade van 27.5 miljoen gulden opleveren. VERHOGING PREMIES ZIEKEN FONDS NIET ALGEMEEN Van de 141 algemene ziekenfond sen en afdelingen van fondsen, waar van de premieberekening voor de vrijwillige verzekering ter kennis van de ziekenfondsraad is gekomen, blijken 45 (omvattende ongeveer 50 pet. der verzekerden) niet tot een premieverhoging per 1 januari 1958 over te gaan. Bij 36 fondsen en afdelingen be draagt de verhoging niet meer dan 0,10 per betalende verzekerde per week. Hierdoor is de premie over het gehele land gemiddeld gestegen van 1,91 in januari 1957 tot 1,97 in januari 1958. Een aantal fondsen, die de premie niet of slechts weinig verhoogd heb ben, zullen evenwel later in het jaar zodra de definitieve uitkomsten over 1957 bekend zijn en omtrent en kele kostenfactoren meer zekerheid is verkregen tot een nadere pre mievaststelling overgaan. Zo ang regering niet over de brug komt Hoewel minister Mansholt heeft gezegd, dat de betaling van de ga rantieprijs op de melk in maart zal gebeuren het melkprijsjaar waar over nog betaald moet worden is al lang afgelopen hebben de georga niseerde boeren van Bolsward en omgeving geen zin meer belasting te betalen zolang deze betaling niet is afgekomen. De plaatselijke afdelingen van de Friese maatschappij van landbouw, de Aartsdiocesane en chr. boeren- en tuindersbond hebben hun hoofdbe sturen verzocht, een oproep aan de leden van de organisaties te richten om een dergelijke handelwijze te vol gen. De hoofdbesturen zijn zich er van bewust, dat him actie juridisch wel niet sterk zal staan, maar zij willen zich er toch in alle ernst over beraden. Nadat enige tijd geleden van com munistische zijde op b. en w. van Am sterdam kritiek was uitgeoefend op het toen bekend gemaakte program ma van de Amsterdamse burgerdag, hebben zich zaterdagavond in „Belle vue" te Amsterdam tijdens het feest van deze burgerdag enige incidenten voorgedaan. Toen het gemeenteraadslid mr. C. vap Rij zijn aangekondigde rede over de Hongaarse opstand begon, ston den enkele 23-jarige burgers in de zaal op en begonnen op luide toon te protesteren. De organisa.oren hadden gewaar schuwd door de eerder aan het ge meentebestuur gerichte schriftelijke protesten op deze interrupties ge rekend en terstond schoten enkele re chercheurs in burger toe, die de pro testerende jongelieden aanmaanden zich kalm te houden Toen deze dit advies negeerden werden zij in de kraag gegrepen en met enig lawaai uit de zaal verwijderd. Mr. Van Rij hield vervolgens zijn rede en sprak onverstoord door toen met de regelmaat van een klok tel kens uit verschillende delen van de zaal groepjes van drie, vier nieuwe stemgerechtigden demonstratief op stonden en de zaal uitwandelden. Niet zodra had mr. Van Rij zijn rede beëindigd of een jongeman met een papiertje in zijn hand spoedde zich naar het podium en wilde dit beklim men. Ook hij werd verwijderd. In totaal verlieten enkele tientallen ontevredenen de zaal. Zij wachtten op de gang totdat ook de journaalopna- ONTSLAGEN NA STAKING Bij de N.V. Jansen en Tilanus te Vriezeveen zijn 21 werknemers ont slagen na een sympathiestaking Aan een aantal arbeiders werden andere werkzaamheden, opgedragen dan zij gewoon zijn te doen, toen gewacht moest worden op garens voor een grote order. Deze arbeiders wensten dit andere werk echter niet uit te voe ren, waarop drie mensen ontslag werd aangezegd. De overige personen uit deze groep, totaal 18 man, girgen hierop in sympathiestaking. Ook deze zijn toen ontslagen. Een opmerkelijk artlestenpaar in het Duite circus Krone, dat op het ogenblik voorstellingen geeft ln het Parijse Velodrome d'Hiver, vormen de zes jaar oude Burschi, ongeveer een meter lang, en de „super-cowboy", Bimbo, wiens kuif op 2.20 meter boven de begane grond zweeft. Zoals de foto laat zien, komen beide cowboys voortdurend tot leuke combinaties. men van de Hongaarse vrijheidsstrijd vertoond waren en kwamen toen weer binnen. Het was voor de eerste maal, dat Amsterdam zijn burgerdag gecentra liseerd vierde. Circa 500 jonge Am sterdammers, die ofwel juist 23 zijn, dan wel deze leeftijd spoedig zullen bereiken en die dit jaar voor de eerste maal zullen mogen stemmen, waren in „Bellevue" bijeengekomen, waar hun een zeer gevarieerd programma van journaalfilm, conference en bal na werd gepresenteerd. Bijna allen hadden een introducé meegenomen, zodat de zaal met circa 1000 mensen tot de laatste plaats bezet was. TROTYL OPGEGRAVEN TE ROTTERDAM. Bij het verrichten van graafwerk zaamheden op de noordelijke oprit van de Willemsbrug te Rotterdam hebben arbeiders vrijdagmiddag een kist aantgetroffen, die bij nader on derzoek dertig kilogram trotyl be vatte. De kist, die daar vermoedelijk in de oorlogsjaren begraven is, werd naar de opslagbunker van de rivier politie vervoerd. SCHIP NA AANVARING GEZONKEN. Vrijdagavond is op de Waal, ter hoogte Van de gemeente Echteld, ten gevolge van een aanvaring het 400 ton metende sleepschip „Joke" ge zonken. Dit schip, dat afvarend was, werd geduwd door het motorbootjte „Marga". Aan dezelfde rivieroever was opva rend het motorschip „Maingau 2" met achter zich de „Zuid-Holland". Door tot nog toe niet vastgestelde oorzaak lie de „Maingau 2" midscheeps op de „Joke", waardoor dit schip brak en in de diepte verdween. De opvarende schipper Oosterwaal en zijn zuster zagen op het laatste moment nog kans aan boord van de „Marga" te komen, waardoor zij hun leven konden redden. Al hun bezit tingen verdwenen in de diepte. De rijkspolitie te water stelde ter plaatse een onderzoek in. De rijkswa terstaat heeft veiligheidsmaatregelen voor de scheepvaart getroffen. Veiligheid verhoogd in ANWB-credietbrieven De sinds vorig jaar bij de ANWB verkrijgbare internationale krediet brief, waarmee men het risico kan dekken onvoldoend geld te hebben bij pech of ongelukken bij het reizen naar het buitenland per motorvoer tuig, gaat nog meer zekerheid bie den. Houders van deze nieuwe interna tionale reis- en kredietbrief, die vanaf 1 januari 1958 bij de ANWB ver krijgbaar zal zijn, kunnen naast de faciliteiten welke de internationale kredietbrief reeds bood, profiteren van een repatriëringsservice voor ernstig beschadigde personenauto's, scooters of motorrijwielen. Wanneer dus een onfortuinlijke toerist in het buitenland strandt en de storing of schade aan zijn voertuig zijn plaatse lijk niet te verhelpen, dan zorgt de ANWB dat het beschadigde voertuig kosteloos naar Nederland wordt ge bracht. Bovendien zal de ANWB vergoe ding geven voor een aantal andere onvoorziene kosten die door Neder landse toeristen in het buitenland worden gemaakt. Wanneer bijvoor beeld het voertuig door schade of diefstal geheel verloren is gegaan, betaalt de ANWB de verschuldigde invoerrechten tot een bedrag van 8000. Andere onkosten die door de bond zullen morden vergoed, zijn: ar beidsloon bij reparatie langs de weg (tot 50,de vernieuwings- kosten van verloren of gestolen do cumenten (tot 100,de kosten van een advocaat bij juridische bij stand (tot 100,en de kosten van een expert bij technische bijstand (tot ƒ50,—). Deze laatste kosten (arbeidsloon, enz.) zullen natuurlijk slechts wor den vergoed als het diensten betreft, die niet gratis door of namens, een nationale toeristenbond in het bui tenland zijn verleend. Een en ander is tot stand gekomen door het besluit van de Alliance Internationale de Tourisme (AIT), waarin Nederland door de ANWB wordt vertegenwoor digd, om de thans geldende interna tionale kredietservice uit te breiden tot een „assitance touring internatio nale". In 1957 heeft de ANWB reeds voor 5 miljoen gulden aan krediet aan Ne derlandse toeristen verstrekt. Dit kre diet is voor een bedrag van 370.000 aangesproken. J De commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr Prinsen, heeft zaterdag zijn Nieuwjaarsont vangst in het provinciehuis te Haarlem gehouden. Op de bijgaande foto zien we de loco-burgemeester van Am sterdam, wethouder mr A. de Roos, het echtpaar Prinsen zijn gelukwensen aanbieden. Vragen in de Kamer Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Lemaire heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat gepensioneer den beneden 65 jaar, die een pensioen ontvangen uit het algemeen burger lijk pensioenfonds, nog geen compen satie voor de huurverhoging hebben ontvangen en dat uitbetaling van deze compensatie niet voor mei a.s. te ver wachten zou zijn.? 2. Zo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat het zeer bezwaarlijk is voor deze groep gepensioneerden om tien maanden op de huurcompen satie te moeten wach'ten? 3. Zou de minister willen bevorde- ren, dat deze gepensioneerden op kor- i te termijn althans een voorschot op de huurcompensatie ontvangen? 4. Kan de minister mededelen, wanneer indiening van een wetsvoor stel ter definitieve regeling van deze materie tegemoet kan worden ge zien? Voor caféhouders: Welkom zonder vrees op Oud-Beijerland Sinds enige tijd is er te Oud-Beijer land bezwaar gerezen tegen het open stellen van café'se café-restaurants etc., op zondagen. Het bezwaar groei de tot een proces tegen een hotel houder, die door zijn zaak de vreem deling wèl een hartelijk welkom had toegeroepen. Het proces, dat vrijdag ji. voor het kantongerecht te Rotterdam diende, heeft tot gevolg gehad dat de cafó- en café-restauranthouders van Oud- Beijerland in het vervolg ook des zondags de vreemdelingen binnen mogen halen, zonder vrees voor de politie. Volgens de Officier van Justitie was artikel 76 van de Algemene Plaatselijke Politieverordening bin dend en derhalve eiste hij tegen de hotelhouder 10,50 subs, twee da gen hechtenis. Pleiter kwam ter tafel met artikel 7 van de Zondagswet-1957, waarbij hij zich beriep op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer en op uitspraken van de Hoge Raad. Na re- en dupliek heeft de Kan tonrechter onmiddellijk vonnis ge wezen, waarbij hij de verordening op de zelfde gronden als die door de verdediger werden aangevoerd, on verbindend verklaarde en de hotel eigenaar van rechtsvervolging ont sloeg. Ook de houder van een proeflo kaal op het eiland is dienovereen komstig van rechtsvervolging ont slagen. C. F. MEERPOEL IN ALG. BESTUUR KAMERS VAN KOOPHANDEL De heer C. F. Meerpoel te Leiden ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland is door deze Kamer benoemd in het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke Kamer van Koophandel en Fabrieken in Nederland. De heer Meerpoel zal in dit bestuur de zetel bezetten, die voor de K. v. K. Rijn land is gereserveerd. NA VAL VAN SCHEEPSTRAP OVERLEDEN Aan boord van het Nederlandse m.s. „Prins Willem IV", dat gisteren uit Belfast in Rotterdam is aangeko men en doorgevaren is naar een werf in Bolnes, heeft zich enkele dagen geleden een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de echt genote van de gezagvoerder, de 52- jarige mevrouw F. L. Vitters uit Rot terdam. Op de avond van de 2de januari is zii van een trap gegleden, waarbij zij vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur heeft opgelopen. Aan de gevol gen van de val is zij daarop overle den. Weerzien op Schiphol Max, Chouky, Roeland en Wippie, alle viervoetige vrienden van de mensen, evenals hun bazen slacht offers van de anti-Nederlandse ac tie in Indonesië, zijn zaterdagmid dag na een lange onwennige reis van vier dagen en nachten op Schip hol aangekomen: 35 honden en 3 katten. De foto werd tijdens het uitladen gemaakt: een beetje onwennig wordt de eerste (koude) Nederlandse lucht opgesnoven Zij zijn de eerste van waarschijn lijk nog vele honden en katten, die de Nederlandse evacué's niet in In donesië wilden achterlaten en die met grote kosten voor baas of bazin uit de warme archipel helemaal per vliegtuig naar het koude Nederland reizen. Op Schiphol speelden zich roeren de tonelen af. De drie wijze katjes hadden zich met filosofische gelaten heid in hun lot weten te schikken, maar vele van de meer nerveuze honden waren werkelijk ten einde raad. Enkele waren luchtziek en hadden hun kleine kennel bevuild, andere waren zo zenuwachtig en terneergeslagen, dat ze nog nauwe lijks konden kwispelen, toen ze de baas of het vrouwtje terugzagen. Maar ook waren er honden, die volkomen uitgelaten en dol van vreugde temidden van de talloze journalisten, fotografen,cameraman nen en personeel van de dierenbe- waarplaats op Schiphol tegen hun baas opsprongen. Andere viervoe ters waren minder gelukkig: zij wa ren door de baas vooruit gezonden en zullen voorlopig in een dieren- pension worden verzorgd. Sommige werden afgehaald door kennissen van de baas, die ze niet kenden. De verzending van de trouwe beestjes heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Met een vrachtvlieg tuig van de Australische maatschap pij „Qantas" waren ze dinsdag jl. van Djakarta naar Singapore ge bracht in ijzeren hokken van de KLM Daar werden ze overgeladen in een vrachtmachine van de Britse lucht vaart maatschappij Boac, die hen met veel tussenlandingen naar Lon den vloog, waar ze vrijdagavond aankwamen. Tenslotte werden ze zaterdag in de hokken met een vrarhtmachine van de British Euxopean Airways van Londen naar Schiphol ver voerd.. Op die hokken waren hun namen te lezen en allerlei verzoe ken van de eigenaars voor een goe de verzorging: „als Black Pilot rilt, wilt u hem dan z'n jasje om doen?" en „Buster is al heel oud. Wilt u hem extra goed verzorgen?". Vele van de hondjes badden in de hok ken hun eigen bijtbenen en ander speelgoed meegekregen. Op geld is niet gekeken. Er wa ren hondenbezitters, die er drie vier of vijf naar Nederland zonden! Het kostte 30.per kilo inclusief het hok. Per hond was de prijs 300.tot 500.soms zelfs - 600.Opvallend was dat verre weg de meeste honden Engelse na men hadden en dat bepaalde dranken blijkbaar ook als hondennamen po pulariteit hebben gekregen* gin sherry en brandy. Alle reisbiljetten waren van te voren in Nederland en in Nederland se guldens bij de B.E.A. op Schip hol betaald. Op het ogenblik wor den nog plannen uitgewerkt om deze vluchten voor Nederlandse honden en katten uit Indonesië op grote schaal voort te zeten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5