<)E Bedrijfs- en beroepsleven niet gediend met een Derde Kamer in het parlement 12 5 Moeilijke puzzel rnet 16 winnende kolommen Begin goed in het nieuwe jaar! QD O De Raad is geen volksvertegenwoordiging Tweede Kamer verzet zich tegen belastingverhogingen Beruchte Amsterdamse juwelenroof berecht VRIJDAG 3 JANUARI 1958 DP LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ondanks het enthousiasme van onze trouwe puzze laars, die geen moeite hebben gespaard om te speuren naar de feilloze oplossing van onze kerstopgave in de reeks prijsvragen, is ditmaal geen der abonnees geslaagd in deze opzet. De hoofdprijs is er deze week niet uit gekomen en we kunnen slechts een serie troostprijzen toekennen aan degenen, die 1 of 2 fouten maakten. Vanzelfsprekend hebben de inzenders van kolommen met zo weinig fouten nog een uitstekende prestatie ge leverd en wij roepen de gelukkigen, die nu met een ze kere beloning uit de bus komen, sterkte toe in de vol gende ronde, in de verwachting dat zij, zö doorwerkend, weldra (gedeeltelijk wéér) met hoofdprijzen zullen gaan strijken. Proficiat familie B. J. Schrijver, Mgr. Nolensplein 4, Venlo met de uitkering van 80.08; proficiat ook mej. Dini van Heusden, Kruisstraat 48, Delft, met 62.92. Uit ons rayon, kon de volgende troostprijs worden toe gekend: J. G. M. Rütte, Kapteynstraat 9, Leiden f 5.72. OPLOSSING VAN DE OPGAVE 22 (VAN 20 DEC.) A. Een woordenboek geeft een verklaring van vele woorden (2) en van vreemde woorden (3), maar zeker niet van alle woorden. B. „Wij schieten het net, daarom varen we achteruit" zegt de schipper van een haringlogger. Alleen de 2 mocht worden aangekruist. C. Wat houden linkshandige mensen met de linkerhand vast? Daar is geen algemene regel voor, want er zijn vele uitgesproken linkshandigen, die een kopje, zowel als een schaar rechts hanteren en wat de deurknop betreft, dat hangt er van af hoe deze is aangebracht en wordt zowel met de linker- als de rechterhand gegrepen. Een nulvraag. D. De trein naar het noorden, schreven wij. Waar trak teert men op in het noorden van ons land? Brij met bonen (3) is een typische drank voor dit gewest, zijnde brandewijn met rozijnen. Brandewijn met sui ker (1) is ook goed, want dat drinkt men over het gehele land Doch engelkoeken zullen daar in het noorden niet gepresenteerd worden, omdót dit iets vlaams is. E. Een Joods Driekoningenfeest bestaat niet, zoals u zich bij enig nadenken zult realiseren. Er kon geen enkel kruisje worden aangestreept. F. De „Onvoltooide" is een zeer bekende symfonie van Schubert (2). G. Onder de „groene octopus" dient een cactus te wor den verstaan, die zich zo enorm kan uitbreiden, dat hij 35 jaar geleden geheel Australië dreigde te over woekeren. Alleen 2. H. Austin is niet alleen het merk van een auto (2), maar ook de naam van de stichter van de staat Texas (3) en van twee Engelse componisten (1), nl. Ernest en Frederic, gestorven resp. in 1947 en 1952. I. Kalmis ligt in een omstreden grensgebied, met name het Land van Moresnet, dat in 1816 in drieën ver deeld werd. Het Nederlandse deel werd in 1839 over gedragen aan België, maar het Pruisische (1) en het onzijdige (3) deel bleven ruim honderd jaar bestaan, Let op de inzendtermijn PUZZELT U MEE? Op deze pagina staan tien zinnen afgedrukt, waaruit één of meer woorden zijn weggelaten. Aan U de taak te bepalen wel ke van de daarbij vermelde (genummerde) woorden in de ze zinnen thuishoren. Het kan zijn, dat alle drie gegeven mo gelijkheden juist zijn, maar ook, dat er twee, slechts één of geen enkele van deze ingevuld kan of mag worden. De tien zinnen zijn aangeduid met de letters A t.m. K. Als U nu de antwoorden van een zin weet, neemt U het diagram en kruist achter de overeenkom stige letter in de eerste ko lom telkenmale de num mertjes door van de goede om schrijvingen behorend bij die zin. Als de gehele kolom op de ze wijze is afgewerkt, hebt U niets anders meer te doen, dan de aangekruiste cijfers op te tellen, regel voor regel de to talen te vermelden per zin en dan nog eens alle totalen sa men te tellen en het gevonden eindtotaal te schrijven in de cirkel onderaan. Is in zin A b.v. elk van de drie antwoorden mogelijk, dan kruist U 1, 2 en 3 door en vult daarachter in6. Passen in vraag B slechts twee omschrij vingen, dan zet U twee kruisjes en telt die twee cijfers op. Is bij C slechts één mogelijkheid, dan streept U dat nummer aan en herhaalt dit als totaal voor C. En treft U het bij D, dat geen enkel van de gegeven ge vallen van toepassing kan zijn, dan kruist U niets aan en schrijft U als totaal bij D een 0. Het diagram biedt u vier ko lommen, zodat vier gezinsle den (b.v. vader, moeder, zoon en dochter) ieder een oplos sing kunnen inzenden op de zelfde briefkaart. Ieder legt 25 cent in, zodat per ingevul de kolom 25 cent extra port geplakt moet worden. Inzenders van kolommen met O, 1 en 2 fouten hebben in de ze puzzel ALTIJD PRIJS Inzenden 6van de PrQsenpot, gevormd nit inleggelden en saldi, na aftrek van Het Ingevulde diagram knipt U uit «d**«keerd. 6 (menders van een kolom met slechts en plakt dit op de blanco zijde één fout ontvangen 30'/. van de be- van een briefkaart Aan de andere scblkbere pol cn onder de Inlander. n van kolommen met Z fonten wordt de kant adresseert U als volgtP.P., resterende 10V» verdeeld, ongeacht de Postbus 35, Utrecht. nitkeringen in de andere categorieën. Kan een bepaald deel van de pot niet Naam en volledig adres van de «"den uitbetaald, omdat In die ea- .(tender In blokle.ler. Invullen en Sf&JT,JïïTÜt&hSSS rechtsboven 25 cent voor elke jan 2,50, da*n worden deze bedragen ingevulde kolom aan extra post- gevoegd by de inleggelden van do zegels plakken, plus het nieuwe eerstvolgende prijsvraag, porto van 8 cent II zendt de brief kaart niet in en veloppe maar open Uebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postze gels. radiozegels, olakzegels en dgl. worden door de posterijen niet ver- De inzendingen moeten uiteriyk dinsdag 7 januari BRIEFKAART SP.C. Wwe 33 —CjeJcL&esi<jo*t. KtrecAÊ 12 bezit zyn. De oplossing van deze puzzel is we- tenschapDelijk ver antwoord. door deskundigen nage- iedereen contro leerbaar. Aan de inzender(s) van een feilloze kolom wordt to- «nut 04 urn ia PRIJZENPOT E UUMM Min nmnra t 12 5 1 2 s I 1 2 5 1 2 5 12 5 1 2 3 1 1 2 3 1 2 5 S 12 5 12 3 1 2 5 1 2 5 12 5 12 3 1 2 5 1 2 5 J 3 12 5 12 3 1 2 5 1 2 5 j 12 5 1 2 3 1 2 5 I 1 2 5 12 5 1 2 3 1 1 2 5 1 2 5 e 1 2 3 I 1 2 5 1 2 5 V i 1 125 1 2 3 I 1 2 5 1 2 5 1 12 5 0 1 2 3 1 2 5 0 1 2 3 CSkïJStóiRi; Voorwaarden meedingen naar ten prijs, O elk meedingend gezinslid is 25 cents inleggeld ver- schuldigd; «2 het oolledip uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt jê onduidelijke veranderin- gen of invulling maken Q een inzending ongeldig; g» oplossingen, die na sj. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dingen niet meer mee; -- briefkaarten, waarop niet lil het verschuldigde porto (8 cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom is geplakt, zijn on geldig; briefkaarten, die event niet door P.T.T zijn af- gestempeld, zijn ongeldio. wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek rakenbeschadiging of vertraging der kaarten over opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er beslaat geen beroep op de beslis- sing van de puzzelredac tie. deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de ze voorwaarden. A. „In ontdekten de mensen voor het eerst hoe zU van de bladeren van de thee struik een heeriyke drank konden brouwen", vertelde de leraar. 1 China; 2 Japan; 3 India B. is het beroemdste schildery dat Rembrandt vervaardigde", zei de gids in het museum. 1 De Nachtwacht; 2 De man met de gouden helm; 3 De compagnie van Frans Banningh Cocq. C. De juiste tUd wordt in Nederland officieel vastgesteld door de 1 leidse sterrewacht; 2 P.T.T.; 3 radio D. Met een geroutineerde handbeweging legde de technicus de,plaat op de draaitafel- „Moet deze opafgedraaid worden?" vroeg hy aan zUn collega. 1. 78 toeren; 2. 45 toeren; 3. 33 toeren. 1 kaars; 2 pit; 3 lamp namelijk tot de vrede van Versailles (1919). Aan dit Land van Moresnet herinnert nog I het Vierlandenpunt by Vaals. K. Biezen is een werkje dat door schilders gedaan wordt, namelijk het| F. „Geef mU dat kantje eens aan!" riep de 1 kantoorbediende; 2 naaister; 3 matroos. G. Voor een modern uitgerust leger betekenen versperringen metruiters slechts een gering oponthoud. 1 Friese; 2 Franse; 3 Spaanse H. Tot de cactussen, welke een lelijke aasgeur kunnen verspreiden, behoren de 1 aasbloemen; 2 aasklokjes; 3 aassterren I: Willy was erg bit) met de nienwe pop, die een welkome aanvulling van haar- verzameling vormde 1 dieren; 2 planten; 3 speelgoed K. Desgevraagd antwoordde de moderne jonge man: „Of bet in de BUbel staat, weet Ik niet, maar volgens mi) was Abel eenEn hy had gelijk. 1 zoon van Adam; 2 musicus; 3 schaapherder P.P. 24 trekken van biezen. De schilder kan dus tegen zijn collega zeggen, dat hij het moet proberen (2). Maar Biezen is ook een plaatsje in West Zeeuws Vlaanderen en dat kan de schilder best eens gaan opzoeken (3) Prof. De Vries op eerste SER-vergadering in 1958 De Sociaal-Economische Raad heeft hedenmorgen in de grote vergader zaal te Den Haag zijn eerste openbare vergadering in dit jaar gehouden, on der het voorzitterschap van prof. dr. mr. F. de Vries. Deze heeft een rede uitgesproken, waarin hij enkele uit voerige beschouwingen heeft gegeven over de ontwikkeling van het indus- trialisme en in de tweede plaats over de vraag welke plaats de organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie in ons staatkundig bestel heb ben in te nemen. Overal wordt thans een sterke in dustrialisatie als een onmisbare voor waarde vóór de instandhouding of de opvoering van de welvaart nage streefd. Daarin ligt een van de hoofd bronnen van de vragen en moeilijk heden, die de wereld in spanning hou den. De nieuwe technische vindingen zullen ingrijpende wijzigingen in ar beidswijze, scholing, arbeidsduur, dagindeling en levenswijze meebren gen. Ook de landbouw wordt ge ïndustrialiseerd en spreker acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat agrariër en industrieel meer naar el kaar zullen toegroeien. Spreker zei voorts, dat de zich wijzigende wereldconstellatie nieu we vormen van internationale ar- beidsindeling en samenwerking vraagt. Hy kwam daarbij tot de Europese poging om tot groter markt te komen. Ondanks alle moeilijkhe den zullen wij toch deze weg moeten inslaan, daar hij in de lijn van de ontwikkeling ligt. Bij de nadere uitwerking en ont wikkeling van de markten zal het be drijfsleven een leidende rol moeten spelen. Sprekend over de vraa,g welke plaats de organen van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in ons staatkundig bestel hebben in te ne men zei prof. De Vries, dat er aanlei ding bestaat om aan het bedrijfs- en beroepsleven in het parlement mede zeggenschap te geven in aangelegen heden, die deze sectoren in het bijzon der raken. Dit zal echter niet moeten geschieden door aan de Staten Gene raal een speciaal voor dit doel samen gestelde Kamer toe te voegen. Hij kwam tot de vorlopige conclu sie, dat het in geen geval raadzaam zal zijn het parlement uitsluitend op functionele basis samen te stellen. De algemene belangen kunnen beter worden beslist door een lichaam, dat de gemeenschap als een geheel ver tegenwoordigt. Mocht daarnaast een Kamer worden ingesteld, die speciaal het bedrijfs- en beroepsleven verte genwoordigt, dan zal aan deze in elk geval een beperkte taak moeten wor den toegekend, juist omdat anders het functionele gezichtspunt in het ge drang zou komen. De raad is, zo zei prof. De Vries, in zijn tegenwoordige samenstelling en met zijn huidige taak niet geschikt om als een deel van de volksvertegen woordiging te fungeren. De taak van de Raad is o.m. de voorbereiding in overleg met het bedrijfsleven van de instellingsbesluiten van schappen, het toezicht op een deel van hun werk zaamheden en de uitoefening van be paalde taken in medebewind. Geen van deze werkzaamheden kunnen door een Kamer van de Staten-Gene- raal worden overgenomen. In het laatste deel van zijn rede zei prof. De Vries, dat de P.B.O. op be vredigende wijze voldoet aan een vertegenwoordiging van het bedrijfs leven, welke men met recht de naam functioneel zou kunnen geven. Hij noemt het in overeenstem ming met de beginselen van de P. B. O., wanneer d« adviezen van de raad invloed, soms grote invloed, wordt toegekend, maar eveneens, dat deze nooit het laatste woord of de beslis sende stem heeft. Wil het georgani seerde bedrijfsleven deze invloed heb ben, dan zal het volgens spreker wen selijk zijn, dat het zoveel mogelijk» tot overeenstemming* tracht te komen. Te véél medicijnen aan één zieke Nieuwe klap voor bedrijfsleven De voorstellen tot verhoging van de belastingen gaan er niet gemak kelijk in bij de Tweede Kamerleden, die speciaal voor de behandeling van dit brandende vraagstuk van Kerst reces zijn teruggekeerd. Daarnaast stuit ook de handhaving van de schorsing der investeringsaftrek op tegenstand. De meeste Kamerleden zijn van mening dat het beter is deze zaken tc overwegen als het effect van de maatregelen op de bestedingsbeper king is uitgewerkt. De motle-Lucas inhoudende o.m. het voorstel, de kwestie van de in vesteringsaftrek weer aan de orde te stellen in het kader van de tegen april a.s. te verwachten industriali satie-nota, maakt goede kans te wor den aangenomen. De minister kon het bijv. eens zijn met de mogelijk heid, die de motie-Lucas biedt om de fondsen van de gemeenten niet te laten meeprofiteren van de belasting verhoging. Een deel van de belasting immers gaat naar de lagere overheden. Als de provincie en de gemeenten niets extra's krijgen, behoeven de voorstel len tot belastingverhoging niet zo in grijpend te zijn. Het Rijk krijgt dan de beschiking over 41 miljoen. Een nijpende vraag in deze vergadering was: waar gaan die 41 miljoen naar toe? De Kamerleden hebben niet al te veel vertrouwen in de bestedingen van de regering. Het liefst zou men zien (sommigen althans) dat de be lasting op sigaretten en vermogens niet zo sterk zal stijgen als is voor gesteld. Bovendien is men zeer be vreesd voor maatregelen, die de acti viteit van het bedrijfsleven zullen remmen. Veel Kamerleden stellen zich op het standpunt, dat de belas tingmaatregelen het bedrijf geen kans meer geven tot volle ontplooi ing, het gevolg kan zijn toenemende werkloosheid de schrik van deze dagen. De minister sprak echter gerust stellende woorden over de werkloos heid. Het ziet er wel naar uit, dat een meerderheid in de Tweede Kamer zal meegaan zij 't met tegenzin met de voorgestelde verhoging van omzet-belasting op t.v.-sets, pers- auto's, motorrijwielen en banden. Dr. Lucas legde vooral de nadruk op de ontmoediging van de onder nemers in het bedrijfsleven. Zij heb ben toch al een serie klappen te in casseren gekregen, nieuwe belasting verhogingen zouaen wel eens de doodklap kunnen geven. „De econo mie is als een zieke, die sinds kort enige beterschap vertoont. Laten wij hem niet overvoeren met geneesmid delen in dit stadium, een nieuwe crisis zou het gevolg kunnen zijn". Daarom wilde hij ook de schorsing van de investeringsaftrek uitstellen. De heer Van Eysden (A.R.) dien de drie amendenten in, waarin werd voorgesteld on» de tijdelijke verhoging' van de omzetbelasting voor sigaretten te beperken tot één procent, zodat het percentage niet van 5 op 8, maar van 5 op 6 wordt gebracht. De heer Van Leeuwen (V.VD.) stelde in een amendement voor om de vermogens van 150.000 tot 200.000 gulden per jaar vrij te stellen van de voorgestelde belasting verzwaring. De belastingverhoging voor sigaret ten vond de minister m het geheel niet onredelijk. De prijsstijgingen van de sigaretten zijn sterk achtergeble ven bij de prijsstijgingen van de levensmiddelen. In Duitsland kost een pakje sigaretten ƒ1.55, in Enge land 1.90. Moties en amendementen zullen vanmiddag in stemming komen. De P. v. d. A. stond geheel en al achter de regering. Missiecongregaties houden gezamelijke actie De provincialen van bijna alle mis siecongregaties in Nederland hebben te zamen het plan opgevat tot een coördinatie van de missie-acties in ons land te geraken. Het is hun be doeling de opbrengsten van gelden voor de missie, buiten die welke aan de Pauselijke missiegenootschappen of aan de afzonderlijke missiecongre gaties en orden geschonken worden in één fonds te verzamelen. Uit deze gelden hoopt men dan Nederlandse missionarissen, die in onderontwik kelde gebieden arbeiden te steunen, wanneer daar bijzondere projecten nodig zouden zijn. Het initiatief daartoe is genomen door de Nationale Raad van de Pries- termissiebond in zijn resolutie van 12 september. Ingevolge deze beslis sing hebben enkele provincialen te zamen met enige leken een werkge meenschap gevormd, die zowel zorg Zeil dragen voor de propaganda als voor de keuze van projecten en het besteden der gelden. De bedoeling is, jaarlijks in een nader te bepalen week een katho liek-landelijke aktie te voeren met het oog op een of ander door een „eenmalige" aktie te verwezenlijken project, dat meer urgent blijkt te zijn, speciaal in een gebied van een Nederlandse missiebisschop. De actie start op het feest van Driekoningen. Zij zal de naam Mis- sapos dragen en is gevestigd aan de Stokweg 12 te Rhenen, tel. 08376 429; het gironummer is 110.608 ten name van Missapos, missie-semina rie te Gemert. OVERHEMDEN WAREN TE GOEDKOOP De fabrikanten van de Fablo- en Kerko-overhemden hadden bij de Amsterdamse rechtbank een zaak aanhangig gemaakt tegen het grote herenkleding- en modemagazijn House of England waar hun produk- ten in de z.g. service-verkoop met kortingen van 20 en 40 werden verkocht. In het korte geding luidde de uitspraak, dat het beschermen van de vastgestelde prijs het belang van de fabrikant is en de winkelier die dit voorschrift overtrad heeft zich schuldig gemaakt aan wanprestatie. De rechtbank heeft thans de winke lier verboden, op verbeurte van een dwangsom van duizend gulden, de overhemden van genoemde fabrikan ten buiten de officiële uitverkooptijd beneden de vastgestelde prijzen aan te bieden of te verkopen. Frauduleus notaris failliet verklaard De notaris uit Heemstede, die aan het begin van deze week op zijn eigen aangifte door de Amsterdamse politie werd gearresteerd, verdacht van ver duistering van 300.000 gulden, is gis teren door de Rechtbank failliet ver klaard. Nadat hij enige dagen voortvluch tig was geweest, kwam de notaris eigener beweging bij de politie ver tellen, dat hij aan hem toevertrouwde Joodse boedels te gelde had gemaakt. 36 mille kwam niet boven water Eisen van 3 en 17* jaar Een chauffeur en een koopman heb ben gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank gestaan verdacht van een juwelendiefstal in een juwelierszaak aan de Leidsestraat. Bij deze dief stal heeft het tweetal voor een waar de van ruim 58.000 gulden aan gou den sieraden, horloges, ringen e.a. buitgemaakt. Van deze buit is onge veer voor een waarde van 12.000 gul den in beslag genomen, zodat men mag aannemen, dat de rest mogelijk nog ergens anders is verstopt. De chauffeur, die reeds vijf veroor delingen achter de rug heeft, bekende de inbraak en zei, dat hij deze alleen gepleegd had. Zijn medeverdachte, de koopman twee veroordelingen had volgens de chauffeur alleen de buit onder zijn berusting gehouden en hij zou helpen bij de verkoop van het moois. De Officier van Justitie heeft drie jaar met aftrek geëist tegen de chauf feur en anderhalf jaar met aftrek tegen de koopman. „Een meesterstukje". Via een woning in een zijstraat, vlak om de hoek van de Leidsestraat, was de chauffeur in de nacht van 25 op 26 september door een, de mid dag tevoren opengezet raampje het huis binnengekomen. Via de zolder en een dakraam belaftdde hij op het dak, wandelde naar de kant van de Leidsestraat en verdween daar via Bestuurder vergat te stoppen Op oudejaarsmiddag omstreeks half twee hebben treinreizigers on gestraft aan de noodremmen van een rijdende trein kunnen trekken. Op het perron van het stationnetje van Heemstede-Aerdenhout stonden vele mensen op de trein te wachten, wel ke daar om deze tijd zou stoppen. Groot was de consternatie toen de bewuste trein plompverloren door reed en de toekomstige oudejaars- vierders in hun plannen dwarsboom de. Ook de passagiers in de trein die in Aerdenhout moesten uitstappen stonden op stelten en enige van hen reageerden onmiddellijk en trokken zonder gewetensbezwaar aan de noodrem. Honderden meters verder kwam de trein tot stilstand, zodat de reizigers een heel stuk moesten te ruglopen. He treinpersoneel besloot, niet op de instappende reizigers te wachten. Deze werden verwezen naar de vol gende trein; de vertraging bedroeg bijna een kwartier. Wat was nu de oorzaak van dit alles? De bestuurder had doodeenvoudig vergeten te stop pen. Men moet met terugblikken op het oude jaar niet te vroeg begin nen. het dakraam in het pand, waar de winkel is gevestigd. Hij daalde rustig de trappen af en kwam zo tenslotte in de winkel. Daar kon hij rustig zijn slag slaan, want aan de buiten zijde was de winkel beschermd door een ijzeren rolgordijn. Hij koos op zijn gemak uit de eta lagekast ,wat het meest waard was en forceerde daarna een vitrine met een zilveren vouwbeen om zijn fijne smaak te bevredigen. Zijn poging om via de winkel het huis te verlaten mislukte, doordat het ijzeren gordijn alleen aan de straatzijde kon worden geopend. Dies keerde hij langs dezelfde bui tengewoon omslachtige weg terug, en ging met de buit naar het huis van de medeverdachte. Het tweetal werd gearresteerd toen het met een deel van de buit in de auto van de koopman gereed stond om naar een arspirantkoper te gaan. Verdachte ^ontkende te weten, waar de rest van de buit is. Uitersten raken elkaar. Volgens het psychiatrisch rapport dat van de chauffeur werd uitge bracht, is het intelligentieqotiënt van de man op de grens van het de biele. In de beschouwing bij zijn eis, zeide de Officier van Justitie, ver wonderd te zijn, dat verdachte dan zulk een meesterstukje heeft getoond zonder daarbij sporen na te laten. De koopman ontkende in zijn ver hoor, dat hij aan de inbraak had mee gedaan. Hij had alleen de buit ver borgen. Het tweetal had afgesproken, dat het aandeel van de koopman pas zou worden vastgesteld als de gehele „poet" was verkocht. De koopman verklaarde nog, dat hij, van alles wat verkocht is, geen cent heeft gehad. Oliebollenleed Een inwoner van Achterveld werd woensdagavond opge schrikt door een harde knal. Hij had rustig zitten lezen maar gooide zijn lectuur aan de kant toen hij zag wat de oorzaak van het lawaai was. Bij een gebouw tje in de buurt waren verschei dene pannen van het dak gevlo gen en een enorme steekvlam schoot door het gat omhoog. Het bleek dat men in het gebouwtje oliebollen had gebakken en dat de kokende olie in het vuur was gevallen. Hulpvaardig als hij was kwam de heer J. de Jong, want zo heette de man, met emmers wa ter aanlopen om de brand te blussen. Het water had echter een averechtse uitwerking. De olie spetterde in het rond en de heer de Jong liep brandwonden op a^n gezicht en handen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, redde de situatie door binnen enkele ogenblikken het brandje op deskundige wijze te doven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8