Kroestsjef bracht een heildronk uit Venezolaanse revolutie mislukt Welke stad wordt hoofdstad van Europa? DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Hatta: Verkeerd aangepakt' ST. FRANCISCUS EN DE DIEREN LEIDSE JEUGD VERWELKOMDE HET NIEUWE JAAR MET VREUGDEVUUR VRIJDAG 3 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURAN PAGINA 6 Op Amerika en Eisenhower De Sowjet-partijleider Nikita Kroestsjef heeft donderdagavond op een receptie voor het corps diplo matique in het Kremlin een heildronk uitgebracht op het „prachtige Ame rikaanse volk", op president Eisen hower en de andere bondgenoten van de Sowjet-Unie uit de tweede we reldoorlog. Hij hoopte, dat Amerika en Rusland dit jaar overeenstemming zouden bereiken over het afschaffen van de koude oorlog en „dat een vre desengel boven ons zal zweven in plaats van een oorlogsduivel". Kroestsjef betreurde, dat de Sow jet-Unie en haar bondgenoten, nadat zij het fascisme verslagen hadden, in verschillende kampen terechtgeko men waren. ,Wij doen alles wat wy kunnen om een einde aan de koude oorlog te maken en de wereldvrede te verzekeren", zei hij. „Als de wijs heid niet overwint, zullen de vernie tigingswapens zich blijven ophopen; dat zal een oorlog uitbreken waarin miljoenen mensen vernietigd zullen worden en ontzettende schade wordt aangericht. Wij geloven echter, dat 1958 een verzwakking van de inter nationale spanning zal brengen". Nog economische achterstand. De Sow jet-leider merkte op, dat de Sowjet-Unie wat de economische ontwikkeling betreft nog bij de Ver enigde Staten achter is. Maar „na tuurlijk hebben wij wel het een en ander, om maar te zwijgen van onze strijdkrachten", zo voegde hij hier aan toe. Voorts zei hij nog, volgens het ver slag, dat radio-Moskou van de recep tie gaf, dat de Sowjet-Unie en de V.S. niets ten nadele van andere lan den mogen doen. Veel landen hangen van Amerika en Rusland af. „Ik ben een realist", aldus zei hij, „deze kwes- De opstand in Venezuela is afge lopen. Hij heeft één dag geduurd. Regeringstroepen jagen thans de laatste opstandelingen na. President Jimenez heeft in een radiorede het einde van het verzet der rebellen bekendgemaakt, nadat een opstandige groep militairen te Los Teques, 24 km. van de hoofdstad, zich overgegeven had. Tevoren was in een communiqué van het leger ge zegd, dat het garnizoen van Maracay, het voornaamste centrum van de op stand op 80 km. van Caracas, de wa pens had neergelegd. De leiders der rebellen zijn met een vliegtuig naar Columbia ge vlucht, waar zij politiek asiel hebben gevraagd. Zij verklaarden dat zij te weinig steun hadden gekregen. In Bogota is bekendgemaakt, dat achttien vluchtelingen uit Venezuela zijn aangekomen: zestien militairen en twee burgers. Zij hebben politiek asiel gekregen. Oostduitse soldaten lopen weg Voor het eerst sinds de opstand van juni 1953 hebben gisteren Russische troepen in Oost-Berlijn gepatrouil leerd. Enkele posten aan de sector grens, in het bijzonder die aan de GERDING voor Kantoorinrichting voortaan... BREESTRAAT11 ties moeten wij realistisch bekijken". Daarom bracht hij ook een toast uit op het vreedzaam naast-elkaar-be- staan van alle landen en niet inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van anderen. Rokossowski weer in Moskou Radio-Moskou meldde gisteravond dat maarschalk Konstantine Rokos sowski „ontheven" is van zijn func tie van bevelhebber van het Trans- kaukasische militaire commando. Rokossowski keert naar Moskou te rug waar hij plv. minister van De fensie wordt, aldus radio-Moskou. Rokossowski was reeds plv. minis ter van Defensie voordat hij belast werd met het opperbevel over het Transkaukasische commando, een op dracht die hij kreeg op het hoogte punt van de Turks-Syrische crisis. In Moskou is men geneigd, in de nieuwe maatregel een aanwijzing te zien, dat de regering de betrekkin gen tussen Turkije en Syrië weer als normaal beschouwt. Uitdrukkelijk wordt vernomen, dat de „ontheffing" niet moet worden be schouwd als een verlate weerslag van de afzetting van de vorige minister van Defensie, Zjoekow. De huidige minister van Defensie, JHJHI maarschalk Malinowski, beschikt over ken'' wel eens meer bij zangers voor- zes plaatsvervangers. komen. Israëlische stoker vrijgelaten De Israëlische stoker Michael Zer- ner, die 3 november in Alexandrië van een Nederlands schip is gehaald, is woensdag door de Egyptische auto riteiten in vrijheid gesteld en per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Zerner werkte op het vrachtschip „Raki". Politieke waarnemers zijn van me ning, dat de vrijlating het gevolg is van de besprekingen, die Hammers- kjoeld onlangs met Nasser heeft ge voerd. MARIA CALLAS „VERLOOR" HAAR STEM De galavoorstelling ter gelegenheid van de opening van het operaseizoen in Rome moest donderdagavond na de eerste akte van Bellini's „Norma" afgebroken worden, omdat de be roemde zangeres Maria Menighini Callas, die de titelrol zong, haar stem „verloor". Tegenover de pers verklaarde Ma ria Callas later, dat het haar erg speet, maar dat dergelijke „ongeluk- Luxemburg, Straatsburg of Brussel Op 6 en 7 januari a.s. zullen de mi nisters van buitenlandse zaken der zes landen van de gemeenschappelijke markt te Parijs op de Quai d'Orsay bijeenkomen teneinde de leden der Europese commissies te benoemen en een beslissing te nemen in het nete lige probleem, waar de zetel der Europese instellingen gevestigd zal worden. In hoofdzaak dingen thans Luxem burg, Straatsburg en Brussel naar de titel van „Europese hoofdstad". Mi laan en Turijn hebben ook wel offi cieel hun kandidatuur gesteld, doch men schijnt zich van Italiaanse zijde geen enkele illusie te maken over de kansen. Wel hebben de Italiaanse woordvoerders er op gewezen, dat een sterke concentratie der Europese in stellingen voor hen een absolute nood zaak is, aangezien een Italiaans par lementslid, dat b.v. zitting heeft in de commissie voqr sociale zaken van de gemeenschappelijke assemblée p. jaar meer dan twee maanden in de trein zou moeten doorbrengen om van de ene stad naar de andere te trekken. Het huisvestingsvraagstuk. Parijs zal niet meedoen aan de wed loop om Europese roem. Men geeft er zich in de Franse hoofdstad namelijk goed rekenschap van, dat de woning nood, die daar heerst, zó nijpend is, dat het uitgesloten is er de Europe se ambtenaren en hun gezinnen (on geveer 30.000 zielen in totaal!) op behoorlijke wijze onder te brengen. Om nog maar niet te spreken van de kantoorruimte die ter beschikking gesteld zou moeten worden. Uit zuiver praktische overwegingen zouden velen de voorkeur aan Brus sel willen geven. De geografische lig ging van deze stad is namelijk zeer gunstig, 300 kilometer van Parijs en Frans-Russische grens, werden met minder dan 250 kilometer van Den Russische soldaten en officieren ver sterkt. De Russische activiteit blijkt in verband te staan met de desertie van dTie soldaten naar het Westen. De mannen hebben de Engelse autoritei ten politiek asiel verzocht. De sow- jetinstanties hebben hun uitlevering gevraagd. De aanwezigheid der troepen doet vermoeden dat nog meer soldaten hebben getracht te deserteren. Haag, Bonn, Luxemburg en Londen. Bovendien zijn de verbindingen met Brussel uitstekend. Het voornaamste is evenwel, dat Brussel woonruimte genoeg heeft voor de functionarissen en hun gezinnen. Voor de vestiging der Europese in stellingen zelf biedt Brussel de hoog vlakte van de Heysel aan, niet ver van het paleis van Laken, een opper vlakte van 123 hectaren, waar dit jaar de wereldtentoonstelling wordt gehouden. De bureaus zullen zonder Jaaroverzicht 1957 Laagste koers Alg. Kunstzijde Unie 135 1/4 Van Berkel's Patent 161 Van Gelder Zonen 152 Kon. Ned. Hoogovens 229 Ned. Kabelfabriek 215 Philips 219 Unilever 295 Wilton-Feijenoord 179 Kon. Petroleum 142,20 Holl-Amerika Lijn 122 yKon. Ned. Stoomboot Mij 116 Ned. Scheepvaart Unie 99 Van Ommeren 192 Amsterdam Rubber37 H.V.A83 Ver. Deli Mijen 50 3M Staffellening 1947 77 3 Invest, cert. Ned85 3 Nederland 1962-64 84 Omzetten (nominaal): Vorig jaar (def.) Dit jaar (voorl.) hoogste koers 220 1/2 214 212 317 299 314 1/2 494 1/2 258 f 233,70 190 173 183 1/2 293 88 1/2 133 109 3/4 90 5/8 92 5/8 92 3/4 maandag 30 dec. 1957 laatste koersverschil tijdvak t.o.v. 28-12-'56 136 5/8 166 160 239 218 223 7/8 146,45 133 791/8 181/2 47 57 73 15 7/8 361/8 20 1/4 ƒ14,10 56 48 198 1/2 42 1/2 86 54 5/8 84 15/16 90 15/32 90 611/2 82 3/4 40 3/4 12 5/8 52 7/8 25/32 5/8 3/32 Aandelen 470.019.743,— Oblig. 598.886.102,- Aandelen 416.668.286,— Oblig. f 567.696.468,- A.N.P.-C.B.S. Beursindices '53 100: Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen vrijdag 28 dec. '56 maand. 30 dec. '57 267,41 234,07 149,49 123,96 165.70 130,39 105,26 103,06 65,96 198,65 166,18 enige moeite ondergebracht kunnen worden in de talrijke bouwwerken, die ter gelegenheid van deze tentoon stelling worden opgericht en bij het ontwerpen waarvan de Belgen reeds rekening gehouden zouden hebben met hun uiteindelijke Europese be stemming. Gordiaanse knoop. In sommige kringen verwacht men, dat de ministers van buitenlandse za ken bij de komende besprekingen de Gordiaanse knoop wel niet zullen durven doorhakken en daarom zul len trachten tot een compromisoplos sing te geraken, op grond waarvan ieder der zes landen dan een stuk uit de Europese koek zou krijgen. Dit zou dan betekenen dat Brussel de orga nen van de Gemeenschappelijke Markt en Euratoom krijgt, de parle mentaire bijeenkomsten in Straats burg zouden worden gehouden; Luxemburg de E.G.K.S. zou blijven huisvesten, de Italianen in investe ringsband onder hun hoede zouden- krijgen en Nederland het internatio nale gerechtshof zou krijgen toebe deeld. Amerikaanse hulp voor atoomduikboten De Verenigde Staten zijn voorne mens Frankrijk en later ook andere Navolanden te voorzien van ontwer pen en brandstof voor atoomduikbo ten, schrijft de New York Times. Minister Dulles heeft het aanbod gedaan tijdens de Navo-conferentie. Tot dusver zou alleen Frankrijk er belangstelling voor hebben getoond, Amerikaanse autoriteiten vermoe den echter dat in de toekomst ook an dere bondgenoten, onder wie Neder land, Italië en West-Duitsland, op het aanbod zullen ingaan. Van de Nederlandse ambassade in Washington wordt vernomen, dat Ne derland nog niet om gegevens of ver rijkt uranium heeft gevraagd. Wel zullen daarover waarschijnlijk in de naaste toekomst besprekingen worden gevoerd. Vermist Brits vliegtuig gevonden De resten van het sedert maandag vermiste Britse Canberra-straalvlipg- tuig zijn donderdagmiddag in de streek van Dassel in de Hartz, tach tig kilometer ten zuiden van Han nover, ontdekt. Een Britse afdeling is onderweg om identificatie te verrichten. Hei vliegtuig heeft bij het neerkomen een vore van hoderden meters lang door 't heuvellandschap getrokken. Over blijfselen van de drie bemannings leden zijn in de bomen blijven han gen. Het vliegtuig was, toen het ver ongelukte, op nachtelijke oef en vlucht vah het vliegveld Brueggen naar Hamburg en terug. „ONBEKEND" VLIEGTUIG BOVEN TIMOR Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft vrijdag in een na tionale radio-uitzending medege deeld, dat een „onbekend vliegtuig" onlangs wapens heeft uitgeworpen boven het gebied van Kupang, de hoofdstad van Timor. In een uitzending werd gezegd: „Onze waakzaamheid is geboden te gen tekenen, dat onze vijand tracht zijn weerstand in ons land zelf te versterken, hetzij door subversieve bewegingen, hetzij door gewapende strijdkrachten". Voorts werd gezegd, dat dit wordt bewezen door het uitwerpen van wa pens in het gebied van Kupang en „door de toegenomen activiteiten van benden op verscheidene plaatsen in West-Java, Borneo en Celebes". Volgens de radiouitzending zijn in Kupang na het afwerpen van de wa pens arrestaties verricht. De voormalige vice-president, dr. Moh. Hatta, heeft vandaag de Indo nesische regering opnieuw ervan be schuldigd in de huidige anti-Neder landse beweging zonder voldoende voorbereidingen te hebben gehan deld. In een verklaring aan de pers her haalt Hatta, dat als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West- Irian van het Nederlandse kolonia lisme „niet het Indonesische volk zou moeten lijden, maar het Neder landse". Reagerend op het antwoord van premier Djuanda op zijn eerste ver klaring over de acties, zeide Hatta: „Wat betreft de kern van de zaak wjjkt de opvatting van Djuanda niet af van die van mij. De Nederlanders moeten kiezen tussen het teruggeven van West-Irian aan Indonesië of toe laten, dat Se economische belangen in Indonesië worden geliquideerd". Hatta vervolgde: „Slechts om de keuze van de Nederlanders te ver- gèmakkelijken en om ons voor te be reiden voor verdere acties stelde ik voor, dat Nederland een periode wordt gegeven van bijvoorbeeld zes maanden. De mogelijkheid in over weging nemend, dat Nederland kop pig zou vasthouden aan West-Irian, zouden wij deze periode van zes -rhaanden hebben kunnen gebruiken om tè trachten een vervanging te vinden voor de K.L.M.". Hatta verklaarde, dat volgens Dju anda de Indonesische regering een voorbereid pit- heeft. Djuanda gaf echter ook to*, dat in verscheidene beslissende handelingen de regering door de arbeiders is voorbijgestreefd. „Indien er een voldoende voorbereid plan was geweest, zouden de prijzen van levensmiddelen niet plotseling zo hoog mogen stijgen", aldus Hatta. Hij voegde hier aan toe, dat zijn artikel van de vorige week in de bla den een oproep doet voor een goed geleide en verantwoorde strijd, die het prestige van de Indonesische staat niet zal aantasten. Te Assisi in Italip bevindt zich een nis met het beeld van de heilige en dierenvriend Franciscus van Assisi erin en weinig toeristen hebben on danks het verzoek de duiven niet te storen er erg in, dat zich in het mandje, dat de heilige in zijn handen houdt, duiven genesteld hebben, zoals de foto laat zien. 3-jarige traditie Het geflonker van de sterren leg de het gisteravond boven Leiden glansrijk af tegen de gloed van de vreugdevuren, die op twee plaatsen werden ontstoken ter verwelkoming van het nieuwe jaar. Ontdaan van al hun luister, vergin gen óp het Schuttersveld en op een terrein in de bocht van de Kanaal- weg honderden kerstbomen tot as in het laaiend vuur, dat vele honderden grote en kleine Leidenaars met opge heven hoofden en peinzende blikken hebben aanschouwd. ZEVEN NEDERLANDERS MAAKTEN NOODLANDING Een tweemotorig vliegtuig van de „East Anglian Flying Services" is donderdagavond op één motor te Southend in het Engelse graafschap Essex geland na met zeven Neder landse zakenlieden op weg te zijn geweest naar Rotterdam. De reizigers hebben de vlucht toen met een ander toestel van de luchtvaartmaatschappij gemaakt. VRACHTAUTO MET VIER PERSONEN TE WATER Gisterochtend is een vrachtauto met vier personen nabij café Kaan te Osthuizen in de Ringvaart gere den Komend uit de richting Hoorn op weg naar Edam, nam de bestuur der een te grote bocht naar de over de vaart liggende brug. De inzitten den werden vrij vlot op het droge ge bracht. De bestuurder, afkomstig uit Groüihgen, en diens 8-jarig zoontje werden ter observatie naar het stads ziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar na een voorlopig onderzoek, hun toe stand gistermiddag redelijk wel werd geacht. Van vier verzamelpunten waren te voren drumbands door de stad ge trokken om de jeugd te bewegen, zich met hun boompje naar de ver brandingsplaats te begeven. Ze kre gen een talrijk gehoor, dat in een roepende en ruisende staart achter de muziek aantrok, nu eens trachtend op de cadans van de trommen te mar cheren, dan weer in moeilijkheden zich omdraaiend en de weg ver sperrend voor degenen, die achter hen kwamen. Vaders met kihderen op de arm moedigden hun kroost aan en moe ders, omstuwd door hun kinderen, gin gen meer langs de kant van de weg, in de richting van het vreugdevuur. Meer afzijdig gingen de eenzame zie len, die zich een beetje schaamden over hun nieuwsgierigheid naar dit massaal-georganiseerde evenement Eerder op de avond kwamen uit straten en stegen drommen jongens, die hun kerstoomenbuit in een grove lasso sloegen en er dan gezamenlijk aan begonnen te slepen, omstuwd door een groepje aflossers, die als schildwachten tegen onverwachte overvallen fungeerden. Wanneer het moeizaam slepen stokte, namen zij het over met de vaste wil op tijd op het Schuttersveld te komen. Handig. We zagen zelfs „handige" knapen, die een twintigtal kerstbomen aan een touw achter een bromfiets hadden ge bonden. De brommer trók het, al ging het zo langzaam, dat de drommen wakers het lopend konden bijhou den. Als een van de jongens een lift nam achter op de bomen, sloeg echter het motortje hees gillend over en stoven scheldende jongens op de boosdoener af, om hem aan het verstand te bren gen, dat hij van de. bomen af moest komen. Op het Schuttersveld dromden bin nen de afzettingen de duizenden bij. een en ook langs de Maredijk, en <Je Maresingel en de rotonde stonden nog honderden toeschouwers blauw bekkend te wachten totdat de eerste fakkel in de brandstapel geworpen zou worden. Het wachten dat werd veraangenaamd door het spelen van de bands, duurde niettemin wel erg lang. Eindelijk doofden de schijnwer pers van de brandweer auto's die op het veld stonden opgesteld en na een laatste roffel van de trommen vlogen de fakkels als kleine buite lende lichtkogels op en over de kerstboomstapel. Niet zo groot. Langzaam kleurde een rossig schijnsel het zwart van de brandsta pel en dan, opeens wild uitslaand, bolden de vlammen omhoog. Ieder een wachtte op 't hoogtepunt van het vuur. Een zuil van grijs-met-rose rook, vol met gouden vonkjes trok langzaam weg op de flauw noordoos tenwind. De vlammen leken wat lus teloos en hier en daar hoorden we de opmerking. „Het is niet zo groot als het vorig jaar". Kleine jongens rie pen uitdagend: „Lang niet zo mooi als die bij ons in de straat!" Met bezorgdheid hebben politie en organisatoren uitgekeken naar de avond, waarop zich de kestbomen- spelende menigte in beweging zou zetten: een kind dat struikelt Over een boom, iemand die uit de rij springt kunnen evenzoveel oorzaken zijn van een ongeluk. We vernamen echter bij de politie, dat er zich geen ongevallen hebben voorgedaan. Ook was 't aantal „privé- brandjes" in de verschillende stra ten aanmerkelijk minder dan de vo rige jaren. We kunnen dus zeggen, dat de op zet van de L.J,A. weer een succes is geweest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6