Dokter H. Walenkamp te Warmond bij zilveren jubileum hartelijk gehuldigd Grenswijziging Leiden-Oegstgeest Drie broers en drie neven aan het altaar Kerstzang te Leiden getuigde van christelijke geest VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 DE LËIDSE COURANT PAGINA 7 Kostbaar geschenk van de burgerij De herdenking van het 25-jarig ambtsjubileum van dr. H. A. G. M. Walenkamp is een huldiging gewor den van 'n ongekende spontaneïteit, waarbij overduidelijk is gebleken dat de dokter een bijzondere plaats in neemt in de Warmondse gemeen schap. Voor deze huldiging was een co mité samengesteld uit alle richtingen en lagen der bevolking. Toespraak van de burgemeester Toen de dokter met zijn echtge note, kinderen en overige familie leden was binnengeleid in de tot bloementuin herschapen zaal van Hotel de Stad Rome, werd allereerst het woord gevoerd door de voorzit ter van het huldigingscomité, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burge meester, die niet alleen sprak namens het comité, maar ook namens de ge hele burgerij van Warmond. Het geeft mij een grote voldoening, al dus spreker, U bij gelegenheid van uw 25-jarig ambtsjubileum, namens jong en oud, zieken en gezonden de hartelijkste gelukwensen te mogen aanbieden. Men kan het beroep van arts in subjectieve en objectieve zin beschouwen, maar ik wil uw ambt meer zien in subjectieve zin. Ik weet, dat gij zult zeggen, dat gij niet meer hebt gedaan dan uw plicht, maar dan wil ik U er nu al op wij zen, dat gij meer hebt gedaan dan uw plicht. Gij hebt hard, zeer hard gewerkt en dat alles voor het wel zijn van de mensheid. Daarom is er alle reden voor deze huldiging. Dat de gemeenschap er ook zo over denkt, is duidelijk tot uiting geko men in de medewerking welke het comité bij haar werk heeft onder vonden. Wanneer ooit spontaan is bijgedragen in een geschenk dat het comité meende te moeten aanbieden, dan is dit nu het geval geweest. De opbrengst heeft de stoutste verwach tingen overtroffen. Er is geen terrein op sociaal of cul tureel gebied of het heeft uw warme belangstelling, ondanks uw zeer drukke praktijk. Hierbij denk ik spe ciaal aan de ouden van dagen. Dank zij u kunnen dezen thans bijeenko men in de zozeer gewaardeerde be jaardensociëteit. Niet alleen uw medische hulp maar ook, waar zulks nodig was, heeft uw morele steun doeltreffend werk verricht. Voor dit alles zijn wij u zeer erken telijk en wij hopen allen van harte, dat de goede God uw arbeid zal blij ven zegenen en dat Hij u de kracht en sterkte zal geven nog in lengte van jaren uw taak te kunnen blijven ver vullen. In deze, hulde wil ik ook betrek ken mevrouw uw echtgenote die u al deze jaren in uw mooi maar zwaar beroep op onnavolgbare wijze terzijde heeft gestaan en die voor u steeds een grote steun is geweest. Namens de burgerij bood spreker hierna de jubilaris een prachtig uit gevoerde zilveren broodmand en bonbonnière aan. Pastoor Gussenhoven wilde deze huldiging niet zien'als een uiterlijke plechtigheid maar als een ongezochte gelegenheid om de jubilaris nu eens te tonen de hoogachting en sympathie, die Warmond hem toedraagt. Gij zijt, aldus spreker, een zeer gelovig mens en daarom begrijpt gij zo goed de juiste waarden van de wisselwerking tussen lichaam en geest. Namens de afdeling Rijnland van het Ned. Rode Kruis werd het woord gevoerd door ds. De Visser, die wees op de warme sympathie van de jubi laris voor deze instelling, er verder op wijzende dat nimmer vergeefs be roep op hem werd gedaan indien zijn medewerking nodig was. De heer Willemsen, sprekend na mens het Wit-Gele Kruis, wees er op, dat de jubilaris reeds sinds 1939 op trad als medisch adviseur van deze instelling en hiervan thans het voor zitterschap bekleedt. Veel, zeer veel is door uw energie tot stand gekomen, waarbij ik slechts wil wijzen oi de oprichting van een R.K. E.H.B.O. en het consultatiebureau voor zuigelin gen, thans bloeiende instellingen die bijdragen tot heil der mensheid. Het woord werd nog gevoerd door de heer J. Bücker namens de Oran je-sociëteit, de heer M. Hogenboom namens de Vereniging Katholieke Ge zinszorg en gezinshulp, de heer Dek ker namens het Groene Kruis en zij allen hadden niets dan lof en waar dering voor de persoon en het werk van de jubilaris. Het bleef deze middag niet alleen bij woorden, want alle sprekers lie ten deze vergezeld gaan van geschen ken. Een aardig intermezzo was, toen mevr. Kuis-Van Winsen als eerste van de duizenden baby's, die onder medische hulp van dr. Walen kamp ter wereld waren gebracht, hem een bloemenhulde kwam aan bieden. Dankwoord van de jubilaris De jubilaris zeide zeer getroffen te zijn door deze onverwacht grootse huldiging. Vijf-en-twintig jaren arts te zijn, aldus spreker, is op zichzelf geen verdienste. Het geeft slechts reden tot grote dankbaarheid. Ik breng dan ook dank aan God die mij de sterkte en kracht heeft ge geven mijn taak naar beste weten te vervullen en wanneer ik hierin geslaagd ben, is dit voor mij reeds in grote voldoening. Grote dank ben ik verschuldigd aan mijn ouders die mij in staat heb ben gesteld het door mij begeerde beroep te kunnen verwezenlijken, aan mijn onvergetelijke vader die ik SASSENMEIM AUTOBOTSING Gisterenavond vond op de kruising ParklaanKerklaan een hevige bot sing plaats tussen een Volkswagen en een Fiat. De Volkswagen, die ge huurd was door twee jongemannen, kwam van de Kerklaan om de Park laan richting Leiden in te gaan. De bestuurder, die blijkbaar goed feest gevierd had, lette geheel niet op het verkeer en kwam daardoor in bot sing met een Fiat uit de richting Leiden. De Volkswagen kreeg zo'n zware klap, dat hij met een volle draai in de voortuin van Oudshoorn terecht kwam. De bestuurder van de Fiat werd niet ernstig verwond en werd bij omwonenden door een dok ter behandeld. Ook de bestuurder van de Volkswagen had lichte kwetsuren. Beide wagens waren zwaar beschadigd en moesten wor den weggesleept. De politie maakte tegen de jongelui proces-verbaal op. Kerstviering kleuterscholen Gisterenmiddag was de grote zaal van het K.S.A. geheel gevuld met genodigden en ouders wier kleuters die middag een kerstprogram ver zorgden. Door een zangkoortje van vijfjarige kleuters werd een wel komstlied gezongen. Het stukje „De Parapluie" en „De Poppenkraam" oogsten veel succes. Heel leuk was het zo'n heel kleine zuster met haar kinderklas bezig te zien en terloops te horen, hoe nodig het is een nieuw bewaarschool erbij te krijgen. Het grote feest in het bos, met bal na, dwong ieders bewondering af. Het dansen van de „Valeta" een een wals ging de kleintjes heel goed af. Na de pauze volgde een kerstspel met Jozef en Maria, een rij lieve engel tjes en de herdertjes. Het hele pro gram verliep door de goede zorgen van de zuster op uitstekende en vlot te wijze. Na afloop dankte de pas toor groot en klein en vroeg blij vende belangstelling voor de jeugd. Geb.: Helena Johanna Maria d. v. W. J. G. van der Ploeg en J. H. Trompert; Jozef Adriana z. v. G. M. Overvliet en W. A. M. van der Voort; Catharina Anna d. v. J. G. Hooge- veen en W. P. van der Meer. Ondertr.: C. H. L. Langelaan en J. G. van Rijn; J. G. van der Horst en C. M. C. Langeveld. Getr.: W. Wolvers en M. C. van Vliet; B. Lambooy en G. Kühn; J. M. Berg en M. B. van Hage; A. L. J. van Kalmthout en D. C. E. van Rei- sen. Overl.: Dirk van Waardenburg, 75 jr; Petrus Adrianus van Reijsen, 75 jr; Betlem e. v. Maria Elisabeth Muns, 79 jr; Cornelia Martina van der Eist e. v. Bax, 59 jr. De burgemeester van Warmond biedt dokter Walenkamp een der geschenken van de burgerij aan. mocht opvolgen en die mij steeds als voorbeeld heeft gediend in de uit oefening van mijn beroep. Veel dank ben ik verschuldigd aan mijn echtgenote, die mij steeds trouw terzijde heeft gestaan en die een onmisbare steun is geweest in de moeilijkheden en zorgen van mijn praktijk. Dank ook aan mijn assistente en de wijkzusters voor hun trouw en liefdevolle medewerking. Voor het namens de burgerij aan geboden geschenk ben ik zeer er kentelijk en dat dit geschenk tot stand is gekomen mede voor een groot gedeelte van bijdragen van minderbedeelden, maakt het voor mij des te mooier. Ik ben het comité zeer erkentelijk dat zij ook de fijne geste heeft ge had ook mijn echtgenote op stoffe lijke wijze in deze huldiging te be trekken. Het zou mij te ver voeren, indien ik alle sprekers persoonlijk zou moeten bedanken voor hun sym pathie en gevoelvolle woorden en de vele aangeboden geschenken, maar weest er allen van overtuigd, dat het door U gesprokene mijn hart heeft verwarmd en mij zeer heeft getroffen. Allen die op enigerlei wijze aan deze huldiging hebben medegewerkt, breng ik dank voor het in mij gestelde vertrouwen en ik hoop dat de goede God mij de kracht en sterkte moge geven nog veel te kunnen doen in het belang van de lijdende mensheid. Hierna begon de receptie, waar van een zeer druk gebruik werd ge maakt. 15 e regeling ervan was voor treffelijk verzorgd. Om 3 uur bracht de Harmonie St. Matthias" een muzikale hulde, waarbij de voorzitter, de heer Th. de Vroomen, een gelukwens uitsprak, welke door de jubilaris werd be antwoord. De hartelijkheid, waarmede het feest is gevierd, welke haar uitweg vond in prachtige geschenken en weelderige bloemstukken, mogen de jubilaris en zijn echtgenote de vol doening hebben gegeven, dat hun werk voor de Warmondse gemeen schap ten zeerste is gewaardeerd. „KERMISVOLK OP KERSTMIS" Uitvoering van „St. Matthias" De harmonie-, zang en toneelver eniging „St. Matthias" gaf Tweede Kerstdag haar eerste Kerstuitvoe ring. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer Th. R. de Vroomen, waarna het woord werd gegeven aan de regisseur, de heer G. G. van Elburg, die een inleidend woord hield over het uit te voeren stuk, omdat dit nu eens iets anders was dan wat men in Warmond op toneelgebied gewend is. Opgevoerd werd nl. het lekenspel „Kermisvolk op Kerstmis" door Henri Ghéon. Het moet gezegd worden, dat dit beroemde stuk vooral als zaalstuk op voortreffelijke wijze werd ver tolkt. Het stuk, dat in opzet hele maal niet voor een gewone toneel zaal werd geschreven, doch meer geschikt is voor een openluchtthea ter of iets dergelijks, stelde hier door hoge eisen aan de spelers. Het heeft volkomen aan de verwachtin gen beantwoord. Een bijzonder woord van lof dient te gaan naar de 12-jarige speler J. Duinhoven, wiens spel een lust voor oog en oor was. Opmerkelijk was de gespannen aandacht waarmee het publiek het spel volgde, iets dat bij een leken spel vooral voor de spelers bijzon der aangenaam is. Na de opvoering dankte de voor zitter de spelers en ook het publiek. Een bijzonder woord van dank bracht hij nog aan leden en dona teurs voor de steun welke zij in het afgelopen jaar aan de vereniging hebben gegeven. De uitvoering, wel ke zeer zeker de moeite waard is, zal op 28 en 29 december a.s. wor den herhaald. Uit de memorie van antwoord van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land blijkt dat de grenswijziging LeidenOegstgeest nog niet in be handeling is geweest. Men schrijft nl. dat de plannen tot wijziging van de grenzen spoedig ter hand genomen zullen worden. LISSE Vlak voor de reizigers op pad gaan om de vaderlandse bloembol len in het buitenland aan de man te brengen, hebben ze nog vele prac- tische tips gehad. Dat gebeurde op een bijzondere druk bezochte ver gadering van „Theorie en Praktijk" in „De nachtegaal". De heer G. Pa- pendreacht, leraar aan de Rijks tuinbouwschool te Lisse, sprak toen nl. over „De theorie en de praktijk van het broeiseizoen 19571958" De T. en P.-voorzitter, de heer C. Ge- herels, deelde mede, dat er voor 14 leden gelegenheid bestaat de nieuwe cursus verkooptechniek te volgen. De heer Papendreacht begon met zijn gehoor er op te wijzen, dat bij het broeien van bollen men nooit moet vergeten, dat klimatologische omstandigheden in de voorafgaande maanden een zeer grote rol spelen. De weg van bol tot bloem moet dan ook in drie étappes worden geno men: het groeiseizoen, de behande ling bij kweker en exporteur en de behandeling bij de broeier. De afgelopen zomer is zeer goed geweest. Het vroege najaar was ook gunstig. September' bracht veel re gen met gevolg: een gedrukte grond- temperatuur en een vlotte bewor- teling der gewassen. In oktober ging, de grondtemperatuur in Nederland; althans te langzaam omlaag. Voor de gekoelde tulpen had dit een snelle penontwikkeling in de grond tot ge volg, maar een langzame groei in de kas. Een sprekend voorbeeld daar van was de tulp Gretha Benkempe die te vroeg binnengehaald slecht groeide, kort van steel bleef en een minder goede opbrengst gaf, terwijl een kist van dezelfde bollen die een week of daaromtrent later werd binnengezet, het voortreffelijk deed. De heer Papendreacht illustreerde zijn vlotte causerie met een aantal kleurendia's en als we zijn advies voor de a.s. winter in het kort mo gen samenvatten: maak geen extra haast met binnenhalen. De bollen broeien vlot, maar ga niet het uiter ste proberen, want dan komt men verkeerd uit. NOORDWIJKERHOUT e Raadsagenda. Voor de behan deling van een zeer lange agenda van 25 punten is de raad dezer gemeente voor maandag, 30 december des avonds om 7 uur in vergadering bij een geroepen. Tussen deze punten bevindt zich een voorstel van b. en w. tot wijzi ging van de bouwverordening. „Wanneer" zo schrijven burge meester en wethouders de raad „een verzoek om een bouwvergun ning bij ons wordt ingediend, wordt het bouwplan getoetst aan de ver schillende voorschriften, welke op dat moment op dit plan betrekking hebben. Indien nu het bouwplan aan deze voorschriften voldoet, wordt aan de betrokken aanvrager de ge vraagde vergunning verleend. In de praktijk is het echter al enige malen voorgekomen, dat aan gebou wen waarvan 't bouwplan bij de indie ning v. d. bouwaanvraag aan het uit breidingsplan voldeed, een geheel andere en dan nog meestal met het uitbreidingsplan strijdige bestem ming wordt gegeven. Wij hebben hier Zeldzaam feest te Oegstgeest P- a __1 rj \^JC De avond te voren zal de neomyst CrfCrSvC pi« n« IVllS feestelijk de kerk worden binnenge- Dom. G. Schlatmann lei*e"een plechh"g fce£bJTl„ De hoogmis begint zondagmorgen te half 9. Pater Guus Schlatmann zal daarbij worden geassisteerd door zijn priester-broer Dom. Michaël (Ben) Schlatmann O.S.B. van de Benedictij ner Congregatie van Solesmes en Dom. Willibrord (Ruud) Schlatmann O.S.B. van de Benedictijner Congre gatie van Monte Oliveto. Deze drie priesters zijn zoons van de heer en mevrouw G. Schlatmann Linders, van wie een dochter, Dom na Imelda Schlatmann O.S.B., van de Benedictijner Congregatie van Monte Oliveto, kloosterlinge is van de prio rij Schootenhof bij Antwerpen. Ceremoniarius bij de plechtigheid zal zijn de weleerw. heer G. Schlat mann, moderator van het St. Maar- tenslyceum te Voorburg, een neef van de neomyst, zoon van de heer en me vrouw R. SchlatmannVeeger te Haarlem. De feestpreek zal worden gehouden door kapelaan J. Schlatmann uit Rotterdam, eveneens een neef van de neomyst, zoon van de heer en mevr. F. SchlatmannVan Helvert te Haarlem. Een derde neef zal eveneens bij het altaar aanwezig zijn, pater Benjamin Bergmans o.f.m., werkzaam te Sankt Pölten in Oostenrijk, zoon van de heer en mevrouw J. BergmansE. Schlatmann te Weert. Des middags is er van 34.15 uur receptie in de pastorie, waarna te half 5 plechtig Lof met Te Deum. Zondag a.s. zal Dora. Stephanas (Gaus) Schlatmann van de Orde der Benedictijnen, Congregatie van So lesmes, abdij van Oosterhout, in de St. Willibrordkerk te Oegstgeest zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. speciaal voor ogen die gevallen, waar-1 bij woningen later als winkelruimte worden ingericht. Ditzelfde kan zich ook gemakkelijk voordoen bij an dere kleine bedrijven, zoals schoen makerijen, loodgietersbedrijven e.d. I Wanneer nu aan het gebouw zelf geen veranderingen worden aange bracht is het op grond van de be staande bepalingen van de bouwver ordening niet mogelijk in dergelijke gevallen op te treden. Dit moet als een leemte in de bouwverordening worden beschouwd, welke zich in de praktijd wel zeer doet gevoelen." Om hieraan tegemoet te komen wordt de raad voorgesteld de bouw verordening met betrekking tot dit punt enige wijziging te doen onder gaan. Ook de politieverordening zal een aanvulling ondergaan als de raad zich met het voorstel van b. en w. kan verenigen. Het verbod om rijwielen op twee wielen op of aan de openbare weg onbeheerd te plaatsen, tenzij deze door middel van een deugdelijk slot op behoorlijke wijze zijn afgesloten, zal dan voortaan ook betrekking hebben op rijwielen met een hulpmo tor. Aan de raad zal mede worden voorge steld een bestemming te geven aan de gronden, gelegen tussen de He renweg, de Schoolstraat en de Kleine Schoolstraat. Het laatste punt van de agenda be vat een voorstel van burgemeester en wethouders om deel te nemen aan de „Stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in het district Bollenstreek.". In de vergadering van 14 augustus j.L is ter kennis van de raad ge bracht het schrijven van de Stichting voor de verzorging en bevordering van de volksgezondheid in de ge meente Noordwijk inzake plannen voor een districts-schoolartsendienst omvattende de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout. De raad heeft toen zijn instem ming betuigd met bedoeld plan. Nadat de hoofden van de lagere scholen hun medewerking aan de schooltandverzorging hadden toege zegd, zijn de plannen in onderling overleg nader uitgewerkt. Gebleken is, dat een stichting de meest ge- eigende vorm is voor de bevorde ring van de schooltandverzorging in districtsverband. In de stichting zul len samenwerken de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout, de beide in het district werkzame algemene ziekenfondsen, de Ned. Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde, de besturen van de lagere scholen en de Kruis verenigingen. De ziekenfondsen ge ven volgens de thans geldende rege ling een subsidie voor de school tandverzorging ten behoeve van de bij hun fondsen vrijwillig en ver plicht verzekerden van 75 pet. der kosten per kind, met een minimum van 4.en een maximum van ƒ7.50 per kind per jaar, welk maxi mum bij een gemiddeld aantal vul lingen van meer dan 1.5 per kind verhoogd kan worden tot 75 pet. der kosten van de werkelijke kosten per kind. Voor de niet-verzekerden ge ven de ziekenfondsen uiteraard geen subsidie, maar de stichting brengt dan 75 pet. der kosten aan de betrok ken ouders in rekening, zodat de bij drage van de gemeente voor deze kin deren ook 25 pet. zal zijn. Volgens een voorlopige bereke ning zullen de kosten voor de be trokken gemeente maximaal ƒ2, per kind per jaar bedragen. Burgemeester en wethouders stel len de raad nu voor tot deelneming aan de stichting te besluiten en de burgemeester als vertegenwoordiger in het algemeen bestuur der stich ting aan te wijzen. Geboren: Gerrit z. v. B. v. d. Werken en J. Graafland. Jacobus M. M. z. van M. C. J. Aartman en M. H. A. van Stein. Getrouwd: H. P. J. Warmerdam en T. M. T. van Haaster. Overleden: Johannes Buitendijk 71 jaar, echtgen. van A. J. M. van der Lee. De oproep, aan de vooravond van Kerstmis allen tezamen te komen om een lied te doen weerklinken, welke oproep door een interkerkelijk comi té werd gericht tot de christenheid van Leiden en Oegstgeest, heeft ruime weerklank gevonden. Het comité had, in al zijn idealis me, de deelname verre onderschat: men had gerekend op ongeveer 500 mensen, die door hun zang het chris telijk element van het Christusfeest zouden accentueren. Toen echter het feestelijk beieren van de vele klok ken van Leiden en Oegstgeest ver stomde en het Stadhuiscarillon het eerste lied inzette, bleken naar schat ting twee duizend mensen op het stadhuisplein bijeen gekomen te zijn. Opvallend was de grote devotie, waarmee men zong en het correcte gedrag van de voorbijgangers en be langstellenden. Niemand verstoorde de goede orde. Ook het samenspel van carillon en zangers was perfect, dank zij een technisch „ei van Co lumbus". Dr. ir. P. Fehmers had na melijk vanaf de versterker, die op het balcon van het stadhuis geplaatst was, een koptelefoon afgeleid naar de beiaardier, de heer L. 't Hart. Het was een hartverheffende bijeenkomst, die zeker in de komende jaren herhaald moet worden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7