POMMERY Koningin in de Kerstredeangst is een slechte raadgever TIP VAN BOOTZ CHAM PAG NE Wij zijn er voor elkaar Goede samenleving op aarde is het belangrijkste Toeslag melkprijsgarantie Geboortebewijs vervalst Snel als de bliksem Jongeman vermoordde zijo ouders VRI|PAG 27 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA j - - -O#5 n<*~ Een ieder is geneigd op het Kerstfeest sterker dan anders te denken aan I dat nog steeds zal het Kerstfeest, de 13 KOEIEN IN LANDBOUWSCHUUR VERBRAND Bij een brand in een landbouw- schuur te Callantsoog zijn 13 koeien om het leven gekomen. De brand, die waarschijnlijk is ontstaan door kort sluiting op de strozolder boven de koeien is uitgebroken omstreeks een uur. De bewoners van het huis, waar bij de schuur hoorde, hebben het vuur pas opgemerkt toen de vlam men al door het dak sloegen. De brandweer kon toen niet ^eel uit richten, de schade wordt door ver zekering gedekt. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver- meld. Argentinië: ms. „Algol31 dec. Australië: ss „Stratheden", 2 januari. Brazilië: ms „Algol", 31 deccember. Canada: ms. „Seven Seas", 2 januari, ms „Ternefjeir, 4 januari. Chili: via New York 2 januari. Ned. Antillen: ms. „Hemrich Grammersdorf", 2 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland, 4 jan. Inlichtingen betreffende de ver- zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. (jf| [1 '.onlngen J door E. Phillips Oppenhelro „Ik kwam mijnheer Deane geld vragen", stamelde zij. „om u te sei nen en voor de passage terug naar Amerika. Ik heb 't!", riep ze opeens en haar stem steeg bijna tot een gil. „Ik heb 't! Hier is 't! Kijk". Zij haalde iets uit haar kleedje een rol papier en stak die uit. Zy wankelde en Phineas Duge, met zijn arm om haar middel, leidde haar, haar half dragend, naar een stoel. Littleson, die de kamer uitgesneld was, kwam terug met een glas wa ter. Zij stonden nu alle drie om haar heen. Daar, op haar schoot, lag het stuk, maar zij scheen haar vingers er met bovennatuurlijke kracht om heen geklemd te houden. Haar bran dende ogen waren op haar oom ge vestigd. „Neem het!", smeekte zy. „Lees het. Zeg me dat dit het is. Zeg me dat u uw belofte zult houden." Hij nam het behoedzaam van haar af. Eén blik op het vel „foolscap" was hem genoeg. wat hij of zij in dit jaar heeft meegemaakt De een denkt aan een hoogte punt van vreugde; een ander aan een dieptepunt van leed, waar hij door heen ging. Sommigen beleefde weinig verandering, en zeggen, daarop: gelukkig of zij zeggen: helaas. De een kent de voorspoed of heeft goede verwachtingen, de ander tegenspoed of zorgen. Dit waren de inleidende woorden van de rede, die de koningin heeft uitgesproken op Eerste Kerst dag te één uur n.m. Ons allen vervult de zorg om en het medeleven met het lot van die Nederlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te treküen uit het laud, dat zy veelal oprecht toe- gewyd wilden «uienen, of alleen diep en eenyk liefnebben. vVij denken aan die Nederlandse gezinnen, die het Kerstfeest gescheiden beleven, en aan die, wie binnenkort misschien scheiding te wachten staat, aan allen, die achterblijven. Wij denken aan hen, die in de kwelling van onze kerheid verkeren. Tragedie. Een tragedie speelt zich voor onze ogen af, en wij verwonderen er ons over, dat dit nog gebeuren kan in een tijd waarin juist velerlei impul sen en gedachten zich baan breken, die een rechtvaardigere en betere toe komst voor allen willen verwerke lijken. Het volk heeft echter in de afge lopen twintig jaar uitersten van ramp gekend en geleerd deze te aanvaar den. In Europa is een verhoogde sa menwerking in het vooruitzicht met nieuwe mogelijkheden in dit oude werelddeel- Het afgelopen jaar was er een waarin haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke mo gelijkheden die de techniek ons biedt. Deze zijn in de handen der mensen gelegd, en de grote vraag daarbij is steeds weer: in welke han den, en wat die daarmee doen. Wij zijn in de wereld met een doel. En een scherp omlijnd doel ook. Wü zijn er niet voor onszelf, maar voor elkaar. Angst. De koningin zeide vervolgens: „Angst is een slechte, gevaarlijke raadgever. Laat ons bij gevaar koel bloedig die maatregelen nemen, die de praktijk vordert, maar laat ons niet neergesleurd worden in een maalstroom van waandenkbeelden. Onze angst is meestal gericht op stoffelijk, lichamelijk gevaar. Wy zijn evenwel geneigd, het niet te zien als onze ziel ernstig wordt bedreigd. De diepere beduchtheid om het ge vaar voor de ziel heft ons op tot waar we het vergezicht hebben dat ons de ware verhoudingen in een helder licht doet zien. Wat al beuzelingen in 't leven kun nen niet ook een daadwerkelijk ge vaar voor onze ziel zijn zelfs tot de allerkleinste toe, die juist door hun veelheid als een wolk van stof deeltjes ons kunnen doen stikken. Dat is heel wat erger dan de licha melijke dood. Alle schokkende gebeurtenissen, die we beleefd hebben, maakten, dat we als het ware door elkaar geschud worden. Ik zie dat als een uitdaging en tevens handreiking, van God. Altijd Kerstmis. In het slot van haar rede zei de vorstin dat een goede samenleving op onze aarde het belangrijkste is. Als al, wat ons nu deert, eenmaal in het verleden zal zijn verzonken, duizenden jaren later, als de school boeken het niet eens meer zullen ver. melden omdat het reeds lang uitge wist is door al wat later is geschiedt, Mist boven Nederland Alleen luchtverkeer ondervond stagnatie De vrij dichte mist. die ook Am sterdam de gehele tweede kerstdag hardnekkig in zijn greep hield, heeft voor zover valt te bezien behoudens voor het lucbtvaartverkeer op Schip hol weinig moeilijkheden opgeleverd. In de late namiddag botste ver moedelijk ten gevolge van het gerin ge zicht, nabij de Hembrug het 10.000 b.r.t. metende Zweedse schip „Ava Sakza" tegen het Noorse motortank schip „Fjordaas" (22.000 b.r.t.). Bei de schepen liepen lichte schade op en konden hun weg naar de Amster damse haven voortzetten. Bij Dur- gerdam liep gisterochtend een spits, een langvormig vrachtscheepje, ten gevolge van de mist aan de grond. Het bootje is later met behulp van een sleepboot vlot gekomen. Op Schiphol was het zicht, vooral in de middag en de avond tamelyk ongunstig voor het luchtvaartver- keer. Enkele Europa-machines kon den binnenkomen, doch de toestellen van de intercontinentale lijnen moest- ten uitwijken. Het vliegveld te Dus- seldorf, waar beter zicht was, kreeg het zwaar te verduren, doordat een machine uit Tokio (via Bangkok) en een uit Singapore daar kwamen lan den. Dit betekende voor de passa giers, waartoe veel repatriërenden uit Indonesië behoorden, een lange reis naar Schiphol per autobus. komst van Christus, voor alle men sen in volle luister stralen over hun bestaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onderkend, wordt het he den met zijn zorgen en soms zijn on- dergangsgeloof onwerkelijk. Hij is gekomen en Hij is komende, door alle eeuwen heen en zal uiteendelijk de sterkere bly'ken neen, de enig sterke. Hy zal de mensheid steeds, even duidelijk, of duidelyker dan het heil doen zien als die werkelijk heid, die alle gebeurtelijkheden overleeft. Daarbij verblijden Gods heirscharen tot in de hoogste heme len zich over iedere ware geboorte'. Dodenherdenking in Amsterdam Evenals andere jaren op Tweede Kerstdag, hebben ook gisteren nabe staanden en wapenbroeders van de na 1945 in Indonesië, Korea of elders ter wereldgesneuvelde militairen, d< overledenen herdacht tijdens een her denkingsdienst in de Lutherse kerk aan het Spui te Amsterdam en met een défilé langs 't nationale monu ment op de Dam Circa 800 nabestaanden uit alle de len van het land en meer dan 1000 oud-stryders, leden van het „Vete ranen Legioen Nederland" waren in de Lutherse kerk bijeen, toen de re serve-luitenant Pater J. B. van Croo nenburg, oud-aalmoezenier uit Indo nesië en majoor ds J. van Willigen van der Veen, oud-veldprediker uit Korea het woord voerden. Naast het nationaal monument op de Dam stonden twee erewachten op gesteld, bestaande uit veteranen van Indonesië en Korea. De vaandelwacht werd gevormd door zes oud-Indone- sië- en Koreastrijders onder com mando van de reserve-eerste-luite- nant J. W. Coerse. Nadat de algemeen voorzitter van het veteranen legioen, reserve-majoor B. H. J. Doppen een krans aan de voet van het monument had gelegd, gevolgd door kransen van autoritei ten en landelijke deputaties, sprak de heer Doppen over „de Vergeten doden". Hij deelde mee, dat het veteranen- legioen in de komende maanden met verdubbelde energie zal blijven stte- ven naar een onverdeelde eerbied vcor de nationale doden, blijkende uit een herdenking van geheel het volk ten overstaan van een waarlijk onbeperkt nationaal monument. „Wij zullen geen middel onbeproefd laten om hen, die wij vanmiddag eerbiedig herdenken, te doen delen in de volle maat van onze nationale denkbaar heid", aldus de heer Doppen. Een Korea-veteraan uit Amsterdam blies de „Last Post" als een laatste groet aan de strijdmakkers, waarna een minuut stilte in acht werd ge nomen. De plechtigheid eindigde met een défilé van de aanwezigen langs het monument, waarbij veel nabe staanden bloemen legden. BEJAARDE MAN VERDRONKEN Dinsdagmiddag is uit het water van de Prinsengracht te Amsterdam het levenloze lichaam van de 82-ja- rige heer J. F. M. Sandbergen ge haald, die al enige dagen vermist werd. Het is de politie niet bekend, hoe de heer S. te water is geraakt. Oud en Nieuw? Daar hoort 'nTip van Bootz bijl Dat is een oude, gezellige traditie: met de feestdagen Tip van Bootz. Het apéritief dat het hart verwarmt en allea dubbel feeste lijk maakt! „Je bent een wonderbaarlijk kind, Virginia", zei hy rustig. „Het is zo als je zegt Dit is het stuk, dat Stel la gestolen heeft: Ik heb 't je te hard aangerekend, dat het verloren ging. maar je zult er nooit spijt van hebben, dat je er in slaagde het stuk terug te krijgen." Ze uitte een korte, wonderlijke zucht van verlichting en leunde ach terover in haar stoel. Zij was dode lijk bleek maar de vreselijke span ning was van haar gezicht geweken. „Ik greep het", murmelde zij, „en rende weg. Ze zullen stellig achter me aan komen. En Vine ik geloof dat die man Vine zal doden. Hij hield zijn vingers om zijn keel, toen ik weg liep." „Kwam je er mee uit Norris Vines kamer?" vroeg Phineas Duge kalm. Zij had geen tijd te antwoorden. De deur werd geopend, daar op de drempel stond Norris Vine. Hij liet zijn blik gaan over de klei ne groep en haalde de schouders op. „Ik ben dus te laat", zei hfi lang zaam. Phineas Duge stak opeens zijn hand uit naar de haard en hield het papier in de vlammen. Een ogenblik scheen het of Norris Vine toe zou springen, maar Littleson en zelfs Deane hielden hem tegen. „Ik wil 't verbranden!" riep Duge. „Als u werkelyk altruïst bent, waar Advertentie) op u u beroemt, mynheer Vine, dan hoeft u 't niet te betreuren, dat het vernietigd wordt. Wij zijn van plan een andere taktiek te volgen. Als de wet er door komt. zullen we de ge volgen, welke die ook zijn, onder de ogen zien. Wy zullen niemand om kopen. Er zal niets achterbaks ge beuren. Als het volk van Amerika ons aanvalt, zullen we onze eigen stryd strijden." Norris Vine zuchtte. „Over een half uur" zei hij, „zou mijn telegram weggezonden zijn. Morgen zou New York met recht de stad der beroering zijn geweest." Phineas Duge wendde zich tot hem. „U bent een van die onpraktische mensen", zei hy koel, „die in dit tijdperk van geweldige realiteit willen ingrijpen met gemakkelijke scrupules van een romantisch dilet tantisme. U kunt daarmee de stroom van geld en madht evenmin tegen houden als u de rivier af kunt dam men met los zand. Weet u dan niet, dat 's werelds beloop, welke mach ten er dan ook bij betrokken zijn, nooit beïnvloed wordt door de toe schouwers?" Norris Vine haalde de schouders op en wendde zich naar de deur. „Och", zei hij. „ik wil niet met u redetwisten. Misschien is 't beter dat het stuk vernietigd is. U zult wel leergeld betalen." Dr. S.L. MANSHOLT 12y2 JAAR MINISTER Ten departemente van Landbouw, is minister dr. S. L. Mansholt dins dagmorgen bij de aanvang van de normale- bespreking met de hoofd ambtenaren ter gelegenheid van het feit, dat hij voor \2A jaar werd be noemd tot minister, gehuldigd met aanbieding van een bloemstuk. VADER VAN MGR. JANSEN OVERLEDEN. 86 Jaar oud is dinsdag te Amster dam overleden de vader van de bis schop van Rotterdam, de heer J. M. Jansen. Mgr. Jansen zal zaterdagmorgen om half tien de plechtige Mis van Re quiem opdragen in de kerk van de H.H. Nicolaas en Barbara (De Lief de aan de Bilderdykstr. te Amster dam. De begrafenis vindt plaats op de begraafplaats Buitenveldert aan de Amstelveenseweg. Het ministerie van landbouw deelt mede, dat de op de garantiemerkprys 19561957 uit te betalen toeslag aan melkveehouders in maart 1958 zal worden uitgekeerd. De betaling van een gedeelte daarvan wordt zoals bekend is ingevolge een regerings beslissing tot begin 1959 uitgesteld. De uitkering in maart '58 kan slechts geschieden indien de gegevens voor het berekenen van de toeslag te verzamelen door het landbouwschap en het produktschap voor zuivel tijdig bekend zijn. Rekening houdend met de vertraagde uitbetaling van een gedeelte van de toeslag, zal de uitkering in maart 1958 tenminste 35.per 100 kg. aan zuivelfabrie ken en standaardisatiebedrijven ge leverd melkvet bedragen, hetgeen overeenkomt met ongeveer 1.30 per kg. melk met 3,7 vet. GEEN HOTEL VOOR CULEMBORG. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben geen toestemming ver leend voor het exploiteren van een hotel door de gemeente Culemborg. De Herstelbank had er reeds 90.000 gulden voor toegezegd. Zijn vrouw wist het niet Met bevestiging van het vonnis, dat de politierechter in Utrecht had uit gesproken. heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amster dam dinsdag opnieuw 250,boete pJus 2 maanden voorwaardelijk ge- eist tegen de thans 65-jarige mon teur N. G. H. uit Amsterdam, die in december 1953 zijn geboortebewijs vervalste, toen hij dit nodig had om met 'n ruim 30 jaar jongere Utrecht- Se vrouw in het huwelijk te treden. Hij wijzigde daarop zijn geboorte jaar (1892) in 1912 en deed zich ook tegenover zijn verloofde voor als iemand van 40 jaar, hoewel hij toen al 61 was. De doorzichtige verval sing werd door de burgerlijke stand te Zuilen, waar het huwelijk eind 1953 werd voltrokken, niet ontdekt, hetgeen de president van het ge rechtshof, die het geboortebewijs voor zich had, ten zeerste verwon derde. De procureur-generaal sprak er op de zitting van het hof eveneens zijn verbazing over uit, dat de verdachte er in was geslaagd zich al die tijd voor zijn eigen vrouw 20 jaar jonger te houden dan hij war*. „Iedereen mag wel een zeker respect voor deze man hebben en hij ziet er inderdaad dan cok vrij jeugdig uit. De hele zaak lijkst haast ongelooflijk, als wij de man hier niet in levende lijve voor ens konden zien". „Ik kan mijn vak nergens meer verrichten als ik vertel, dat ik al 65 ben", zei de verdachte. Hoewel ik het nog heel goed kan. Geeft u mij geen voorwaardelijke gevangenisstraf want als ik solliciteer moet ik heus opnieuw mijn leeftijd verzwijgen. Ik moet er wel om liegen, anders moet ik rondkomen van mijn AOW-uitke- ring en daarvan kan ik echt geen 250,boete betalen". De uitspraak volgt op 7 jan. a.s. „En dat zult u ook wel, mijnheer", liet hij er op volgen, zich tot Little son kerend, „en die andere vrien den van u, die tenminste de drei ging van een Amerikaanse kerker ge kend hebben, al is het op een andere manier." HOOFDSTUK XXII Een verrassing Norris Vine trok zijn jas aan, stak een sigaret op en keek de kamer rond met de voldaanheid van een man, die een moeilijke taak met een §oed gevolg heeft ten uitvoer ge- racht. Voor hem stonden twee hut koffers, een handtas, een hoedenkof- fer, een kist met geweren, golfclubs en wat kleinere bagage, alles ter ver zending gereed en geadresseerd „Vine New York". Hij ging naar de bel om een drager te laten komen, maar voor hij zover was, werd er geklopt. „Binnen!" riep hij en Virginia kwam de kamer in. Hy keek naar haar in stomme verwondering. Hy herkende haar natuurlijk, maar was dit het bleke, wanhopige meisje, dat hem vroeger bezocht en dan al tijd zo'n hartroerende indruk op hem maakte? Hij had verstand van zulke dingen en hij zag met een enkele oogopslag van welke uiterste vol 3.633.332 CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS Advertentie. Wortel bleek kabel Snelle reactie, een eigenschap die houthakkers aangeboren moet zijn, heeft een houthakker uit Waddinx- veen dezer dagen te De Bilt het leven gespaard. Toen hij aan de Looydijk aldaar, de byl aan de wortels van een boom legde, raake hij een hoogspannings kabel waarop een spanning stond van 10.000 volt. Een felle steekvlam sprong uit de gond maar de houthak ker wist door een snelle sprong de dans te ontspringen met achterlating natuurlijk van zijn bijl. Toen de man hevig geschrokken na enige tijd de gelegenheid kreeg om naar zijn werktuig te gaan kijken, bleek dat de vlam op het ogenblik, dat de ka bel geraakt werd, van het ijzer een centimeter of tien had afgesmolten. De 24-jarige Jean S. uit het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Bel gisch-Limburgse plaatsje Groot Ter- naaien heeft op de avond voor Kerst mis zijn beide ouders vermoord. Hij sloeg zijn 71-jarige vader, toen deze zich alleen in de keuken van diens boerderij bevond, een paar maal met een stuk ijzer op het hoofd en wurg de hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wachtte hij daarna zijn 57-jarige moeder, die boodschappen was gaan doen, op. Ook haar sloeg hij met het stuk ijzer neer, waarna hij haar met het touw wurgde. Het stuk ijzer gooide hij na zijn daad in een put. Daarna ging htf met een meisje, vermoedelijk een Nederlands-Lim burgse, naar de nachtmis in Lnik. Toen hij van de mis was terugge keerd ging hij zichzelf aangeven bij de rijkswacht te Kanne. Gistermor gen vroeg heeft hij daar na verhoor zijn daad bekend. Men twijfelt aan de geestvermo gens van de jongen. Vermoed wordt dat hy zich meester heeft willen ma ken van een bedrag van ongeveer 40.000 Belgische franken, dat zyn ouders kort geleden van een verze keringsmaatschappij hebben ontvan gen. HERTEBOK KON NIET AARDEN Twee jaar geleden werd „Pasja", 'n hertebok, als een hulpeloze baby in het Dee Ier Woud gevonden. Het jonge dier werd met veel liefde in éen wetenschappelijk instituut te Oosterbeek opgekweekt. Deze zuig fles jeugd heeft hem toch geen goed gedaan, want eenmaal volwassen wist hij zijn houding niet te bepalen. Het beest is in twee jaar uitgegroeid tot een prachtige hertebok, dat een sieraad voor het hertenreservaat te Ede had kur.nen zijn. Hij wist zich echter in het geheel niet te gedragen, trapte en beet zijn soortgenoten en kwam nu en dan met het gewei in gevechtshouding op zijn verzorgers inrennen. Het beest was levensge vaarlijk en daarom heeft het voor de kerstdagen voor zyn onvriendelijke houding met de tol van zijn leven moeten betalen. De hertebok werd neergeschoten, hoewel ieder het jam mer vond tot deze ingrijpende maat regel over te saan Een speciale ver gunning van de afdeling jacht- en wildschade van het ministerie van landbouw was hiervoor noodzakelijk. maaktheid haar kleding was. Trou wens ook haar gehele wezen was veranderd. Zy zag er niet langer uit als een vervolgd en verschrikt kind. Haar gehele houding duidde op zelfvertrouwen; er was een blos op haar wangen en hoewel zij hem wat verlegen de hand toestak, was de glimlach op haar lippen, die hem iets te vragen scheen, buitengewoon bekoorlijk. „Mijnheer Vine", zeide zy, „wilt u mij niet kwalijk nemen, dat ik u opzoek? Ik heb u iets zo belangrijks te zeggen, nu ik hoor dat u naar de Staten terug gaat. U hbbt wel een paar minuten, is 't niet?" Vine was geen onmens en 't ver zoek, dat zij hem deed, was moei lijk te weigeren. Hij gaf haar een stoel en bleef in een afwachtende houding staan. „Mijn beste jongedame", zei hij, „ik wil graag luisteren naar alles, wat u te zeggen hebt. Maar daar er bij mij niets meer, dat belangrijk voor u is, te stelen valt, begrijp ik werkelyk niet, waar ik dit onver wacht" hij aarzelde een ogenblik en maakte zijn zin met een sierlijke buiging af „dit onverwacht ge noegen aan te danken heb." Zij glimlachte allerbekoorlijkst te gen hem. „Ik ben zo bly, mijnheer Vine", zei ze, „dat u grootmoedig en vriende NED. SPOORWEGEN BESTELLEN 60 AUTOBUSSEN De Ned. Spoorwegen hebben bij de D.A.F.-fabrieken te eindhoven zestig autobussen ter waarde van ruim VA miljoen gulden besteld. Deze autobussen zijn bestemd voor stads- en interlocale diensten. Zij hebben de uitstap vóór de vooras, zodat ze geschikt zijn voor éénmans- bediening. Het betreft hier een bij de D.A.F. geheel nieuw ontworpen bus- chassis met een capaciteit voor 57 personen inclusief de bestuurder. De bussen worden uitgerust met een D.A.F.-motor van 120 p.k. Toonladder voerde naar de vrijheid Een aantal jongens uit de jeugd gevangenis te Zutphen heeft zondag avond zijn medewerking verleend aan een lekespel te Kranenburg in de gemeente Vorden. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen ontbraken er toen de jongens weer naar de in richting terug zouden rijden t- drie van hen aan het reisgezelschap. Inmiddels werden twee van hen dinsdag te Amsterdam aangehouden. Een derde is nog spoorloos. KERST-INBRAAK LEVERDE 10.000 OP In 'n speelgoedzaak aan de Konings straat in Den Haag is, vermoedelijk de avond van de eerste Kerstdag, in gebroken. De inbreker (s) kwam (en) binnen door een opengeschoven keu kenraam, doorzocht (en) 't hele pand en bemachtigde(n) in een slaap, kamer op de eerste etage een aantal blikken trommeltjes waarin een be drag van ongeveer 10.000 zat. Kwade dronk kwam duur te staan Een inwoner van Erichem trok met de Kerstdagen naar Culemoorg zich daar te amuseren. Hij dronk te veel en viel ds mensen lastig. Eei caféhouder verzocht hem daarom ten laatste zijn zaak te verlaten. Natuur lijk weigerde de dronkenlap en de politie moest ten tonele gevoerd worden. Toen staakte de bedronkene zijn verzet en deed alsof hij zien ge willig weg zou laten voeren. Maar nog nèt vóór de politie hem buiten de deur kon zetten, zag de man kans om een biljartbal te grijpen en die met kracht in de rienting van de kas telein te werpen. Het projectiel trof hem aan een der ogen. De verwon ding bleek van zo ernstige aard, da! het slachtoffer naar het ooglijders- gasthuis te Utrecht vervoerd moest worden. De dader werd in verzekerde be waring gesteld. Gestolen goed gedijde wèl Een 32-jarige Amsterdammer werd door de Apeldoornse politie aange houden omdat hy zich op verdachte wijze gedroeg. Het bleek, dat de man in het bezit was van een groot aan tal gouden en zilveren voorwerpen, snuisterijen en nylonkousen. De kost baarheden waren gestolen uit de woning van mevrouw Van V. te Apeldoorn. De inbreker was een goede be kende van de politie en toen hy vroeg of hij tijdens het verhoor mocht roken, werd hem dat toege staan. Hij rookte de ene sigaar na de andere. Totdat later op de dag mevrouw Van V. nogmaals bij het politiebureau langs kwam om er te vertellen, dat er nog een doos goede sigaren vermist werd.... lijk zijn wilt, want 't is zo moeilijk, wat ik te zeggen heb en als u boos op me was, zou 't nog moeilijker zyn". „Ik geloof wel, dat ik tegen mijn verlies kan", zei hy, „en het geluk was op uw hand." „Dat is zo", gaf ze toe. Het maakte 't mij gemakkelijk. Ik zie, dat u de kast leeg gehaald hebt. Het was een vreselijke benauwde plek met al kleren van u. die er hingen." Hij glimlachte. „Nu", zei hij, „u bent heel gedul dig geweest en heel volhardend. I' hebt gewonnen en ik verloren. En ik weet 't nog zo net niet of 't mis schien niet goed is. dat ik verloren heb. Mijn vriend Deane heeft 't me zoeven nog gezegd. Maar daar niet meer over. Ik denk, dat u me graag zult willen vertellen, waarom u hier gekomen bent." „Ik ben gekomen", antwoordde zij, „om met u over Stella te spre- ken". „Over Stella?" herhaalde hij lang zaam. Virginia knikte. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6