3)e &2kiteSoti/ïa/itt De evacuatie van Nederianders'^^g uit Indonesië Biji >ijna tien procent heeft het land reeds verlaten Drama op de Noordzee Spoetnik III mislukt? Kerstboodschap van Z.H. Paus Pius XII DE HEER Indonesië is „nog altijd bereid" MAANDAG 23 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14292 Directeur: C M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRAUHl 32 Telefoon: ütrcctle Abonn. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p f 8.— Advertenties: 17 et p. pijb. Telefoontjes f 1.50 Gepakt en gezakt naar onbekend vaderland Sedert het begin van de Indonesische vergeldingsactie tegen de Nederlan ders heeft bijna tien procent van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië (ruim 9.000 personen) dit land verlaten. Verwacht wordt dat vóór het eind van het jaar ongeveer 10.000 Nederlandse onderdanen zullen zijn vertrok ken en dat er in het begin van 1958 nog minstens 20.000 anderen zullen volgen. Zaterdag vertrok uit Tandjong Priok het door de Nederlandse regering gecharterde Engelse troepentransportschip „Captain Cook" met 1030 Neder landse onderdanen naar Amsterdam. Zestig procent der passagiers zijn Indische Nederlanders; er zijn 630 kinderen bij. De helft van de passagiers reist op basis van een voorschot van de Nederlandse regering. HET ONBEKENDE TEGEMOET. Velen van de opvarenden moeten nu een nieuw leven beginnen in een land dat zij nog nooit hebben gezien en welks taal zij nauwelijks spreken. Velen van hun zuiver-Indonesische verwanten waren naar de kade geko men, om afscheid te nemen, hoogst waarschijnlijk voor altijd. Met tranen in de ogen riepen zij: „Samppai Ber- temu Lagi" (tot ziens). De Nederlandse employés, die vrou wen en kinderen wegbrachten, toon den geen bewogenheid. Op grote kis ten op de kade staand, wuifden zij met zakdoeken hun gezinnen na. Zij riepen hun vrouwen toe moed te hou den. De inscheping had overigens 'n vlot verloop; ook de Indonesische au toriteiten verleenden medewerking. De passagiers mochten zoveel ba gage meenemen, als zij wilden, 'de dekken waren overstroomd met kof fers, manden enz. en er was zelfs ook volledig meubilair aan boord. Iedere passagier mocht 100 roepiah mee aan boord nemen. In Soerabaja, waar kort geleden de „Waterman" met ruim 900 repatrië- renden vertrok, hadden de Indonesi sche autoriteiten daarvoor slechts 50 roepiah toegestaan, terwijl elke pas sagier slechts een klein koffertje als bagage mocht meenemen. Uit Londen wordt gemeld dat de 20.000 ton metende „Orontes" van de „Orient Line" op 27 december Singa pore zal aandoen om daar 600 Neder landse evacués op te nemen. In quarantaine. Vijftig Nederlandse evacués, die za terdagavond met een speciaal „Garoe- da"-vliegtuig in Singapore aankwa men, werden door de autoriteiten in quarantaine gesteld. Dit zal voortaan gebeuren met alle passagiers die met speciale vluchten uit Indonesië aan komen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Gezondheid in Singapore heersen in Indonesië pok ken. Gisteren kwamen in Singapore 400 Nederlanders aan met de „Tjiwangi" van de Royal Interocean Line. Veer tig evacués kwam aan met een Garoe- davliegtuig. Een woordvoerder van het Indone sische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat voorbereidingen worden getrof fen voor de repatriëring van 26 Ne- Schepen en vliegtuigen van vier landen speuren de Noordzee af naar de 28 man van het 1.991 ton metende Britse schip „Narva", dat in een storm is vergaan. Volgens de berich ten is de „Narva" 100 mijl van de Schotse kust en 120 mijl ten zuid westen van Stavanger gezonken. De „Narva" had in de nacht van zaterdag op zondag geseind, dat het zich in zinkende toestand bevond en de bemanning het schip verliet. De „Narva" was op weg naar de 865 ton metende Britse kustvaarder „Bosworth", die 150 mijl ten oosten van Girdle Ness (Schotland) in nood verkeerde. De veertien bemannings leden van de „Bosworth", die zware slagzij maakte, zijn door een Britse treiler opgepikt. Het Nederlandse moterschip „Stad Utrecht", dat de plaats waar de „Narva" gezonken is heeft bereikt, meldde dat het een omgeslagen mo torreddingboot en twee boeien had gevonden. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Missiles and Rockets Maga zine" hebben de Russen in de afge lopen week nabij de Kaspische Zee zonder succes geprobeerd een derde kunstmaan af te schieten. Het blad schreef dit uit eigen geheime bron te hebben vernomen. Een redacteur had voorts van een Russische geleerde op de conferentie van het Geofysische jaar te Barcelona gehoord, dat Rusland voor 1959 min stens een tiental aardsatellieten zou trachten te lanceren. derlandse ouden van dagen, die in het tehuis voor ouden van dagen in Bandoeng worden verpleegd. Een vertrekdatum is echter nog niet vast gesteld. De Willem Ruys is van Singapore op weg naar Indonesië met slechts twee passagierseen Engels echt paar aan boord. Het schip was zaterdag uit Neder land in Singapore aangekomen met zestig Nederlandse passagiers. Allen zijn van boord gegaan. Enigen van hen vertelden dat zij hadden gehoopt dat dé Indonesische regering zich zou laten vermurwen en inr eis vergunningen zou verstrek ken bij de aankomst in Singapore. Een woordvoerder*van het Indone sische consulaat zei dat onder geen enkele omstandigheid inreisvergun- ning aan Nederlanders zouden wor den verstrekt. Hij zei dat hun in Ne derland reeds een inreisvergunning was geweigerd. De militaire woordvoerder van Noord-Sumatra heeft vandaag ver klaard, dat de Nederlanders zich niet; aan hun verantwoordelijkheid mogen onttrekken bij het goed functioneren van de door de regering overgenomen bedrijven. Hij zeide: „Daar er aanwijzingen zijn, dat Nederlanders, wie? onder nemingen onder regeringstoezicht zijn gesteld, trachten zich aan allé' verantwoordelijkheid te onttrekken, wordt er met nadruk op gewezen, dat het werk als -normaal voortgang moet hebben op de Nederlandse, door de regering overgenomen be drijven". GEBREK AAN KOPRA. Bij het Indonesische ministerie van handel is te kennen gegeven dat de zeepfabrieken op Java genoodzaakt zullen zijn de produktie te staken als gevolg van gebrek aan kopra. Bewapeningsbeperking onder controle Z.H. de Paus heeft zondag in een hovaardij voortbrengt, waardoor on- Kerstboodschap aan de wereld eer derlinge verwijdering, haat en rouw beroep gedaan op alle landen, huiworden opgeroepen", dringt de Paus bewapening te beperken „onder doelmatig toezicht". Volgens de Paus worden een ver mindering der bewapening en an dere maatregelen om een oorlog af te wenden door de goddelijke wet vereist, om een wereld die reeds te veel geleden heeft een verdiend res pijt te geven. Klaarblijkelijk doelend op de lan den van het Atlantisch Pact drong de Paus aan op „de meest volledig gewaarborgde onderlinge afhanke lijkheid tussen de landen, die wer kelijk vrede verlangen om degene af te schrikken, die de vrede zou willen verstoren" .,Wie ziet niet, aldus zei de Paus, dat de ontwikkeling en toepassing van bepaalde uitvindingen voor mili taire doelen bijna overal schade ver oorzaken, die niet in verhouding staat tot de voordelen zij het van politieke aard die er uit voort vloeien en die men op andere wijze, met minder kosten en gevaren, zou kunnen verkrijgen. Wie zou de eco nomische schade kunnen becijferen van een vooruitgang, die niet door de wijsheid wordt geleid. Er wordt zoveel materiaal, geld en arbeid ge bruikt voor het maken van nieuwe wapens, dat zelfs de rijkste volke ren er op bedacht moeten zijn het eens te zullen betreuren, dat de har monie van hun nationale economie op gevaarlijke wijze is verstoord, het geen misschien reeds gebeurd is, ook al poogt men dat te verbergen". Zinspelend op de bewapeningswed loop tussen de naties, die .slechte er op aan de feiten tot hun normale verhoudingen terug te brengen. Mo ge de christelijke mens er in slagen, zo zei hij, door gebruikmaking v^fv de vrijheid van geest, die voortkomt uit een bredere kijk op de dingen, in objectieve beschouwing van de gebeurtenissen, de rust en de kracht des geestes terug te vinden, die ge worteld zijn in de goddelijke geest, welke altijd in de wereld aanwezig is. De goddelijke wet van de harmo nie in de wereld, aldus de Paus in het laatste gedeelte van zijn bood schap, legt alle regeerders de strik te verplichting op om oorlog te voor komen doormiddel van internationa le instellingen voor vermindering van de bewapening onder doeltref fend toezicht en door de eensgezind heid van de volken, die eerlijk de vrede willen, diegene af te schrik ken die deze vrede zouden willen verstoren. Stoorzender. gever, verwachting der volke ren en hun Redder; kom om ons te verlossen, Heer, onze God". Toen de ongelovige koning Achaz ondanks het aandringen van de pro feet Isaias geen teken wilde vragen van God, waardoor hij bevestigend zou zien wat de profeet hem aankon digde, sprak de ziener: „Daarom geeft de Heer zelf u een teken: Zie, de maagd zal ontvangen en een zoon baren; zij zal hem noemen: „Emma- nuël God met ons". (Is. 7,14). Wat hier voorspeld werd, is thans vervuld, want wij lezen in het Evangelie: „De geboorte van Jesus Christus geschiedde aldus: Toen Maria, zijn moeder, verloofd was met Josef, werd zy, voordat ze gin gen samenwonen, in gezegende toe stand bevonden van den Heiligen Geest. Daar Josef, haar man, een recht vaardige was, en haar niet te schande wilde maken, besloot hij in stilte van haar te scheiden. Terwijl hij met die gedachte om ging, zie, daar verscheen hem in een droom een engel des Heren en sprak: Josef, zoon van David, vrees niet, Maria, uw vrouw, tot u te nemen; want wat in haar is geboren, is van den Heiligen Geest. Zij zal een zoon baren, en gij zult Hem Jesus noemen; want Hij zal zijn volk verlossen van him zonden. Dit alles is geschied, opdat ver vuld zou worden wat de Heer ge sproken heeft door den profeet, die zegt: „Zie, de maagd zal ontvangen en een zoon baren; en men zal Hem Emmanuël noemen; dat is vertaald: God met ons. Toen Josef uit de slaap was ont waakt, deed hij zoals de engel des Heren hem had bevolen; en hy nam Deze foto toont lnitenant-kolonel D. T. Doble, boader van een onderschei- vrouw tot zich. Maar hij bekende ding in de Engelse „Distinguished Service Order" en van de Nederlandse haar niet, totdat zij een zoon had ge- Militaire Willemsorde, bij het verlaten van de burgerlijke stand In Caxton baard; en hij noemde Hem Jesus. Hall te Londen met de 23-jarige mej. Regula Rexliechti uit Montagnola in j (Math. 1, 1824). Zwitserland met wie hij juist in het huwelijk was getreden. De heer Doble was commandant van het Eerste Engelse bataljon parachutisten tijdens de niet ons, want Hy is Sluf nm Arnhpm TTii 7.al mi>t *iin hniid naar Krnva vertrekken, waar hii alomtegenwoordig. maar door de WIJ VERWACHTEN Slag om Arnhem. Hij zal met zijn bruid naar Kenya vertrekken, waar hij een bedrijf heeft. Een woordvoerder van het Vaii- caan heeft zondagavond verklaard, dat de Kerstboodschap van de Paus werd gestoord op de golflengte, die naar alle waarschijnlijkheid voor de oplossen", ontvangst in de Sowj et-Unie de meest geschikte is. De boodschap werd voor het eerst rechtstreeks naar de Sowjet-Unie en communistisch China uitgezonden. Dit geschiedde via de krachtige kor- te-golfzenders, waarover het Vati- caan sinds kort beschikt. Om te onderbandelen De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft in het parlement verklaard, dat Indone sië „nog altijd bereid is een oplos sing van de kwestie N.-Guinea te zoe ken door middel van onderhandelin gen als Nederland bereid is net ge schil op vreedzame wijze te regelen." „Het is nu aan de Nederlanders te beslissen of de jongste gebeurtenis sen kunnen worden beschrouwd als het begin van normale betrekkin gen tussen beide landen dan wel moe ten worden aangemerkt als het „laat ste hoofdstuk" in de geschiedenis van de Nederlandse werkzaamheden in Indonesië", aldus Soebandrio. Soebandrio wees er op dat West- Irian voor de Nederlanders van geen betekenies is en hij hoopte dat de Nederlanders „wijzer" zullen zijn en het geschil, vriendschappelijk zullen steeds regeling van het geschil door vreedzame middelen wenst en dat zij iedere poging uit elke kring, om dit te bereiken in overweging za1 nemen. De Indonesische regering, aldus Soebandrio wenst het terrein van het conflict niet uit te breiden. Zou Ne derland echter Indonesië tot onder werping willen brengen met mede werking van zijn vrienden dan zal Indonesië echter gedwongen zijn zijn vroegere beginselen te herzien, aldus de minister. In dit verband zei de minister dat Indonesië de Britse regering gevraagd heeft niet toe te staan dat de haven van Singapore gebruikt wordt als ba sis voor Nederlandse oorlogsschepen, die de Indon. belangen schaden. BEROEP OP NAVO. De minister deed tevens een beroep j op de NAVO om zich niet in het Ne derlands-Indonesische conflict te mengen. De minister zei, dai de re gering in de huidige situatie nog QenewaC frtanca zytt cadetten ftanca thuis r In het met groene en vergulde wandtapijten behangen privékantoor in het „El Prado", de residentie van het Spaanse staatshoofd in de hoofdstad Madrid, heeft gene raai Tranco de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles ontvangen voor informele be sprekjngen. Ook ontmoette de Amerikaanse minister enkele van zijn Spaanse collega's. Op de foto ziet men het Spaanse staatshoofd (links) in gesprek met minister Dulles. VRIJ KOUD Gedurende het weekeinde zyn er in de algemene luchtcirculatie be langrijke veranderingen gekomen. Een depressie ten zuiden van IJs land breidde zich over Ierland naar de Golf van Biscaye uit, met het ge volg, dat de zaterdag nog aanwezige luchtstroming verdween. Daarvoor in de plaats gingen in het zeegebied ten westen van Ierland noordelijke winden waaien, terwijl over WestEuropa de winden naar zuid tot zuidoost draaiden. Deze ver dreven de zachte lucht, waarin ge durende het weekeinde temperaturen van 9 graden waren voorgekomen, uit ons land en voerden kxide lucht uit Zuid-Duitsland aan, waar het 's nachts enkelé graden vriest. Een front, dat boven Engeland en Frank rijk lag naderde langzaam ons land, op zuidoostelijke winden worden rekend, die tamelyk koude lucht bly- ven aanvoeren. alomtegenwoordig, maar door de Menswoording van zijn Zoon is Hy ons dichterbij dan dichtbij geworden. Als mens is de God-Mens een van de onzen; „Wy hebben geen Hoge- prister, die onze zwakheden niet meevoelen kan, maar Eén, die be koord werd geheel op dezelfde wyze als wy, behoudens de zonde". (Hebr. 4,15). De Verwachte der volkeren, die wy in het gebed van gisteren aanspraken als de „Koning der Vol keren" is eindelijk bij ons, anders gezegd: God is met ons, de Emimanuël is gekomen. Er rest ons slechts te doen wat de schrijver van de brief aan de Hebreen ons aanraadt: „Laat ons dus met vertrouwen opgaan tot de troon der genade, om barmhartig heid te verkrijgen, en genade te vin den tot tijdige hulp"! (Hebr. 4,16). En die troon is.een kribbe met een Kind erin! Dr. J. A. E. VAN DODEWAARD, pr. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). SOMBER EN VRIJ KOUD Over het algemeen veel be wolking met kans op wat regen of natte sneeuw. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Vrij koud. 24 Dec. zon op 8.49; onder 16.34; maan op 10.23; onder 20.32. Hoogwaterstanden 24 Dec v.m. 5.20; n.m. 5.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Korreltje Liever goede mensen, dan goede wensen. HELSINKI motregen 4 C. STOCKHOLM licht bew. 3 OSLO geheel bew. 7 KOPENHAGEN mist 3 ABERDEEN onbew. 1 LONDEN geheel bew. 7 AMSTERDAM zwaar bew. 1 BRUSSEL zwaar bew. 4 LUXEMBURG geheel bew. 0 M PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX zwaarbew. 5 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE regen 7 BERLIJN geheel bew. FRANKFORT zwaarbew. 1 MüNCHEN onbew. 7 ZüRICH zwaar bew. 5 GENEVE sneeuw LOCARNO licht bew. WENEN geheel bew. 4 INNSBRUCK onbew. —11 ROME onbew. 3 AJACCIO regen licht bew. 8 iMALLORCA 5

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1