DE LEIDSE BIOSCOPEN jé Leiden zet Kerstmis in met een getuigenis van christelijke geest Haagse groep bracht Priestley's J have been here before" „Amsterdamse Joffer' in Leidse Lakenhal Kerstactie ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Komt allen tezamen J' Niemand eenzaam Radio, krant, bioscoop en alle vor men van reclame hebben in de afge lopen weken Ie aandacht gevestigd op het naderende Kerstfeest. Bijna in alle gevallen wekten ze slechts op, het Kerstfeest te maken tot een feest van licht, warmte en behaaglijkheid. Toegegeven moet worden, dat het Kerstfeest een feest is, dat in hoge mate afhankelijk is van de persoon lijke instelling en dat huiselijkheid gerekendmoet worden tot de din gen, die van oudsher inhaerent zijn aan een echt-Nederlandse kerstvie ring. Maar vóór alles is en blijft het Kerstfeest Christus' feest. In de moderne tijd vergeet men dit maar al te graag en maakt men de beide dagen tot een genoeglijke on derbreking van het donkere en koude jaargetijde. Daarom hebben de chris tenen van Leiden en Oegstgeest het plan opgevat om het wezen van het Kerstgebeuren te onderstrepen. Dit brengt een zekere stijl met zich voor de wijze waarop het Kerstfeest wordt voorbereid en gevierd. In zeer brede, interkerkelijke kring bestaat instem ming met het plan om op de avond voor Kerstmis, de burgerij van Lei den samen te roepen voor een geza menlijke herdenking van Christus geboorte, door tezamen de oude be kende kerstliederen te zingen. Daartoe zal op de vigilie van Kerstmis het geschreeuw van recla me en radio overstemd worden door de klokken van Leiden, die de bur gerij uitnodigen om een getuigenis te komen afleggen van christelijke geest. Van zeven uur tot tien minuten over zeven luiden de klokken van kerken en kapellen, de bourdon van het Leidse stadhuis, de klok van het raadhuis van Oegstgeest. de klokken en klokjes van de Academie, van scholen en van het legermuseum, die van Poelgeest en van Rijnhof. In totaal zullen met inbegrip van het carillon 89 klokken vanaf 31 pun ten de oproep doorgeven. Gerekend wordt dat om kwart over zeven de belangstellenden op het Stadhuisplein zijn verzameld, waarna voorafgegaan door vijf mi nuten carillonspel de samenzang zal weerklinken tot kwart voor acht. Wanneer dan tenslotte iedereen weer naar huis of naar de kerk gaat, zal het Stadhuiscarillon nog tot acht uur blijven doorspelen. Een tweede gedachte van het or ganiserend comité is, dat met Kerst mis niemand, eenzaam mag zijn. Hierover schreven we reeds in onze editie van 28 november jl. Waar Christus' geboorte een feest is ge weest voor het Heilig Huisgezin, is het geheel in de geest van het Kerst gebeuren, wanneer we dit ook ir het gezin zo intiem mogelijk vieren. Het is daarbij een mooie gedachte ook anderen, die de intimiteit van de Kerstsfeer zullen missen, uit te nodi gen om de Kerstdagen in de kring van het gezin te verblijven. AUTOMOBIELBEDRIJF DEVILEE VERPLAATST In 1949 vestigden de heren J. A. Devilee en N. C. Reizevoort aan de Haagweg een automobielbedrijf. Al spoedig echter groeide dit bedrijf „uit zijn jasje", zodat men naar een nieuwe behuizing voor de werkplaats uitzag en vond aan de Da Costastraat 16, een pand waarin de vrachtrij der Schavendijk in zijn tijd nog een paardenstal heeft gehouden. Ben zine-monsters namen de plaats van de havereters in; smeerbruggen wer den geplaatst, maar ook hier was de beschikbare ruimte spoedig te klein, waarna men beslag wist te leggen op het naburig perceel Da Costa straat 14. Nu kon men weer een twee-eenheid tussen kantoor en werkplaatsen tot stand brengen en onlangs zijn kantoor en magazijnen, die nog aan de Haagweg gevestigd waren, naar de Da Costastraat over gebracht. Vanmiddag werd de hereniging van het bedrijf gevierd met een of ficiële opening en ontvangst, die vele relaties, vrienden en bekenden van de beide directeuren naar de Da Costastraat leidde. MET N.Z.H.-PENSIOEN De heer C. Zandbergen, ploegbaas tweede klasse, bij de NZHVM stand plaats Leiden, gaat 1 januari de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Sudden perceptive deafness", de heer T. A. Bierman, geboren te Para. maribo en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Physisch-chemische eigen schappen van het polyelectrolyt chi- tosan in oplossing", de heer P. J. van Duin, geboren te Noordwijk en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Le droit de la Communauté Europeenne du Char- bon en de L'acier", de heer P. S. R. F. Mathijsen, geboren te Tilburg en thans wonende te Luxemburg. Ge slaagd voor het prop. ex. Godgeleei'd- heid mej. A. J. Meulendijk te Noord- wijk-Binnen. Geslaagd voor het Cand. ex Godgeleerdheid de heer C. Kals- beek te Katwijk aan zee. Geslaagd voor het Cand.ex. Psychologie de heer A. Wijntje te Rotterdam. Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren D. Weegens te Den Haag, F Korthals Altes te Amster dam en C. P. Bobeldijk te Den Haag; voor het Vrije Doet. ex Rechten de heer M. M. Rabie te Den Haag; voor het cand. ex. Ned. Recht mej. H. Weinreb te Den Haag; mej. O. A. J. Fasting te Den Haag; mej. D. E. van Gils te Delft; mej. T. de Kok te Aer- denhout; mej. Y. Hollander te Den Haag; mej. J. D. Reerink te R'dam; mej. A. van Oortmerssen te'Voor burg, mej. A. H. van Rhijn te Hilver sum, mej. C. W. J. Jongsma te Lei den; en de heren A. M. L. Graziosi te Den Haag; J. M. Pohl te Den Haag; J. C. J. de Vos te Rotterdam; H. j. Brandsma te Den Haag; K. B. Meijer Swantée te Hilversum; R. R. Hoek stra te Genève, H. W. Unger te R'dam; N. van Raalte te Den Haag; C. G. Sassen te Leiden; W. F. C. Stevens te Sittard; M. de Jong te Den Haag en R. M. van Rijckevorsel te Nijme gen; voor het Doet. ex. Engelse taai en letterkunde de heer J. A. van Dorsten te Nijmegen. Geslaagd voor het Apothekersaxa- men mej. J. W. Brevet te Middelburg mej. C. Deen te Den Haag, M. Kra nenburg te Doorwerth, mej. S. G. Liem te Leiden en mej. C. M. Tjia-Lo te Leiden. m KINDERMIDDAG OKO— ST. LEONARDUS. Alle schoolgaande kinderen uit de St. Leonardusparochie van de tweede tot en met de zesde klas, worden bij deze door OKOSt. Leonardus uitge nodigd op een gezellige kindermid dag in de kerstvakantie. Om de jeugd te vermaken zal op zaterdagmiddag, 28 decembar a.s. Hans Cordan zijn Jeugdparade komen voorstellen in de grote zaal van Den Burcht. De kinderen zullen genieten van Mr Janno's poppentheater en van het (beschaafde) gooi- en smijtwerk van Hans Cordan. De twee grappige wonderkinderen Bibi en Bibo zullen hun beste vriendjes worden. De spre kende en zingende pop „Pipo" zal in dwaasheid wedijveren met August de Domme en diens wonderkoe „Betsy". Door het goochelen van Mr Janno ten slotte zullen de jonge toeschou- wertjes zich begoocheld en geenszins ontgoocheld voelen. Kaarten voor deze heerlijke middag zijn op vertoon van de strook, die alle kinderen op school hebben ontvangen te verkrijgen morgen, zondag 22 december, van 10 tot 11 uur in het parochiehuis, Haag weg 14. Slechte traditie. Iemand, die liever onbekend wenst te blijven is te Leiden slechte tradi- genote van J. van 't Zand; J. P. Jan- tie aan het vestigen. Werd onlangs in- «n ir- mor.- m a „an tm»™ gebroken door verbreking van het ruitje in de voordeur van een woning, gisteravond heeft zich deze voorstel ling herhaald in een woning aan de Warmonderweg. De dieven ont vreemdden een geldbedrag van 107 gulden en enige sieraden. Eervolle opdracht. De heer W. de Gast, oud-inspecteur van politie alhier, thans dirigerend officier tweede klasse der Rijkspolitie is door de minister van Justitie met ingang van 28 december a.s. belast met het commando over Gewest Den Haag, als opv lger van de dirigerend officier eerste klasse der Rijkspolitie J. Gerritsen, die met ingang van deze datum is aangesteld als chef staf van de algemene inspectie. A.s. zondag 22 dec. ontsluit de jeugd van het jeugdhuis Gasstraat 36 haar poorten voor ouders en belang stellenden die het gebouw wensen te bezichtigen. Tevens is er een tentoon stelling door de jeugd samengesteld van het werk dat in dit huis wordt gedaan. Het doel van deze ten toonstelling is begrip te wekken voor de jeugd en het jeugdwerk. De toe gang is gratis voor iedereen. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana dr van D. Pauw en I. Overdorp; Catharina Maria dr van S. Kooien en M. Distelvelt; Ro- nalda Bettina dr van J. Kersbergen en J. A. Develing; Noortje dr van A. van Biemen en B. Ridderikhoff; Hermanda Wilhelmina Marianneke dr van A. Braggaar en C. H. Loo- man; Piet Hein Marie zn van A. Denderen; Edith dr van H. de Raaf en A. Brinksma; Frederik Johannes Guillaume Maria zn van G. J. F. Dijkstra en E. C. Swaanenburg; An dreas Maria zn van J. P. Spruijt en H. M. de Jong; Elisabeth Sophia Maria dr van J. R. Dijkhuis en M. E. van Heiningen; Alphonsus Maria Herman Joseph zn van N. W. J. van Diemen en A. J. C. Paardekoper; Wilhelmina dr van G. Barkema en L. de Geus; Petrus Adrianus Arnol- dus zn van P. A. Berg -en M. J. van Boheemen; Johannes Franciscus Ni- colaas zn van J. W. Kemper en H. M. Wasserman; Rudolf Antonius Petrus zn van G. A. de Lange en T. de Bruin; Alewina Gerarda dr van A. de Leeuw en A. O. M. Kramer; Johanna Martha Maria dr van G. van der Hoorn en M. J. Fransen. Ondertrouwd: C. B. van Dongen en A. A. Mulder; J. W. Blokzijl en C. Otto; R. H. J. Landegent en K. Ek- kerman; K. Mostert en J. H. Pieters; C. P. N. Booy en A. M. van der Ploeg J. J. van der Wiel en C. P. T. Elshof; C. Kooreman en G. van Nierop; J. J. de Boer en C. H. van Tongeren; M. Stokhuijzen en W. H. Zirkzee; J. P. de Lange en P. C. T. Reizevoort; P. W. van Leeuwen en J. van der Heijden; J. Florijn en C. Bavelaar; A. van der Waals en S. M. Bavelaar; P. J. Westerbeek en G. A. Siersma; H. van Brero en M. J. van Houten; A. Smink en E. Hart. Getrouwd: H. Vermohd en A. M. A. vanVonderen; G. J. van der Hoe ven en I. Bierma; F. J. Abels en H. C. J. M. A. van Dijk; J. A. Meijer en S. J. H. Bennink; W. I. Wassink en C. Jesse; F. J. M. van Alphen en M. A. Geene; L. Boom en W. Selier; C. G. A. Cornelisse en W. M. Albers; F. Hogervorst en M. de Nobel; S. F. van Gorkum en S. M. M. Ouwerkerk A. J. Hoorn en S. Zandvliet; J. van Rijn en J. Regeer; J. Braxhoven en C. M. C. Hoogervorst; O. K. Luurs- sen en J. C. Grit; J. M. Ouwerkerk A. W. Heijmans; W. F. Meijers en J. M. den Hoed; A. Cramer en A. R. M. van Vianen; J. Plu en N. van Geenhuizen; J. R. Baart en W. Ver- straaten; N. A. Hartman en G. L. Eradus; J. W. Tap en M. Vonk; J. Hiep en E. Kleijn; W. Luiten en E. Rasmussen; W. de Leeuw en J. Gressie; L. H. Bchotel en J. H. M. Rakers. Overleden: M. Verbiest 74 jr echt- Genootschap Nederland-Engeland sen 60 jr man; M. A. van Ingen Schenau 68 jr vrouw; S. D. M. van Dijck 81 jr wed. van P. G. Uppen- kamp; W. P. Kerkvliet 85 jr vrouw; H. Bosman 73 jr man; P. van Dijke 64 jr man; B. A. Ridderikhoff 66 jr man; W. C. Brokaar 76 jr weduwe van H. B. Nieuwenihuijs. Prima verzorgde opvoering Voor het Genootschap Nederland- Engeland afd. Leiden, speelde gister- gisteravond in het restaurant „De Doelen" de Play Acting Group van het genootschap uit Den Haag als speciale kerstattractie Priestley's to neelstuk „I have been here before". Het is een setrieus spel, dat hier en daar de vorm van een thriller aan neemt, doch dat genoeg „achter grond" heeft om de toeschouwer iets mee te geven. Plaats van handeling is een her berg „The Black Buil", ergens af gelegen bij een moerassig gebied, waar tegen het weekend enige per sonen voor een paar dagen hun in trek nemen: een Duitse professor, een rijke industrieel en zijn vrouw, en het hoofd van een school. Het zijn de wonderlijke eigenschappen van de professor, dr. Görtler, waaromheen de verwikkelingen in de herberg ge weven zijn. In zijn herinnering blijkt dr. Görtler hier al eens meer te zijn geweest en hij heeft de verdere levensloop van. mrs. Ormund, de vrouw van de industrieel, en Oliver Farrant, de onderwijzer, enkele maanden geleden in zijn geest ge zien en opgetekend. Om zijn expe riment aan de waarheid te toetsen is hij naar het logement gekomen, waar hij, als vreemdeling en door zijn mysterieuze theorieën door de waardin niet te welwillend wordt be handeld. Tussen Farrant en mrs. Ormund groeit, ongewild, een verhouding. De gevolgen hiervan waren reeds door dr. Görtler voorzien en de in- Poëzie en proza voor K O IJ ET SOBERE INTERIEUR, de spaarzame verlichting, zelfs het geïmproviseerde podium van de „Grote Pers" in de Lakenhal droe gen bij tot de intieme sfeer welke het naderend. Kerstfeest voorafgaat. De inhoud van het programma, de weldadige rust en concentratie van de toeschouwers, verdiepten deze ge voelens nog. Alle aanwezigen zullen het er ook over eens zijn, dat het een goede keuze van K. O. geweest is om zo dicht voor het Kerstfeest de leden te vergasten op een voordrachtsavond; verzorgd door Heieen Pimentel en Albert Vogel. Vooral Heieen Pimentel genoot de sympathie van haar auditorium, om dat zij de Kerstgedichten van o.a. Freek v. Leeuwen en de Zuid-Afri kaanse dichteres Elisabeth Eijbers met zoveel gevoel voordroeg. Warm en hartelijk was dan ook het applaus.' Haar melodieuze stem, haar fijne nuances en haar onberispelijke uit spraak zullen ons nog lang in het ge heugen blijven. De voordracht: „Met verduisterde ogen", was een juweel tje van declamatie-kunst. Albert Vogels entrée was zwakker. Joost van den Vondels bekende rei Kerstnacht, schoner dan de dagen", bracht hij zonder veel over tuiging. Later herstelde Lij zich ech ter. Enige gedichten van Gabriël Smit klonken zuiver en waren hem „op het lijf geschreven". Proza was Albert Vogel's sterkste zijde. „Welk een volheid Gods" een zeker niet eenvoudige voordracht, was van voortreffelijk gehalte. Tot slot brachten dè gasten van deze avond een eenacter getiteld: „Ik heb de eer U kennis te geven", een stukje dat weliswaar buiten de sfeer van deze avond lag, maar juist na de serieuze stof, plezierig-onbenul- lig aandeed. dustrieel zou met tegenspoed gesla gen worden. Zijn vrouw wil, nadat zij aanvankelijk samen met Farrant zou vertrekken, nu bij hem blijven, omdat zij niet de oorzaak van al die ellende wil zijn. Maar een gesprek met dr. Görtler brengt mr. Ormund er toe zijn vrouw te laten gaan met haar nieuw verworven liefde. Hijzelf blijft eenzaam achter. Voor het vertoonde spel kunnen wij niet anders dan veel lof hebben. De groep heeft met de keuze en de realisatie van het stuk veel eer in gelegd; ook de regisseuse Bartha v. d. Erve verdient bijzondere waarde ring. Sally Pratt, de waarin en doch ter van de eigenaar van the Black Bull, had door haar voordracht en Engelse karaktertekening wel het beste van het spel, waarbij haar va der met zijn streekaccent goed aan sloot. Dr. Görtler had het met de zorg voor het behouden van zijn „foreign" tongval verre van gemakkelijk, maar ook deze vertolking was van een uitstekend gehalte. Slechts de indus- triëel Ormund vonden wij minder sterk, maar het blijft toch altijd een grote prestatie voor een Nederlan der, een dergelijk stuk in het Engels zo verzorgd van spel en taal ten tonele te voeren. Bij een dankwoord werd de wens uitgesproken, dat de Haagse groep spoedig weer eens in Leiden zou verschijnen. Met recht kunnen de spelers dan spreken van „We have been here before". Hun optreden is het alleszins waard. Vóór honderd jaar Te Almelo kon een slagter het dezer dagen met den eigenaar niet eens worden over den prijs van twee vette koeijen. De eige naar stelde toen voor de beide beesten tot een bepaald gewigt voor niets af te staan, maar daarentegen zou hij voor ieder pond dat zij meer zouden wegen f 5,ontvangen. Dit voorstel aangenamen zijnde, werd bevon den dat de beesten nog 55 pon den minder wogen dan het be paald gewigt. De verkooper ont ving dus niets. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkten van woensdag 25 december 1957 en woens dag 1 januari 1958 zullen worden gehouden respectievelijk op dinsdag 24 december 1957 en dinsdag 31 de cember 1957. BIOSCOPEN. „Dwars door Parijs", 14 j. „Zoek het maar uit". Alle leeftijden. „De baby-sitters van de marine". Alle leeftijden. „Tantes laatste stunt". Alle leeftijden. „Vallei der wetteloosheid", 14 jaar. 81 Jaar maar nog altijd vitaal Casino. „Dwars door Parijs" geeft weer eens een ander beeld uit de vorige oorlog en wel uit de bezet ting van Parijs. Het hele verhaal komt eigenlijk hier op neer, dat in beeld gebracht wordt hoe een frau duleus geslacht varken in de nachte. lijke uren door Parijs gezeuld wordt door twee mannen, ieder met twee koffers. Deze twee zijn Jean Gabin en Bourvil, die hun vrachtje door al lerlei moeilijkheden heensiepen om tenslotte toch in handen te vallen van een Duitse patrouille. De rol, die Jean Gabin in deze film speelt, is niet altijd even duidelijk, reden waarom hij nogal eens aanlei ding geeft tot herrie. En aan het slot van de film weet men nog niet bij v/elke partij hij hoorde. Hij at en dronk er goed van, accepteerde zwaar afgedwongen geld, gaf het weer te rug, werd gearresteerd door de Duit. sers en weer vrijgelaten.... Het is zo nu en dan wat geheimzinnig, doch na al wat we zelf in oorlogstijd mee gemaakt hebben, kunnen we er nu eens hartelijk om lachen. Lido. Wanneer men in de ko mende week weer eens hartelijk wil lachen, kan men dit doen bij de nieuwste film van Norman Wisdom „Zoek het maar uit!" Norman Wis dom speelt hier de bediende bij een juweliersfirma, is verliefd op 'n meis je uit de modezaak aan de overkant, maar heeft geen geld. Als hij 'n be stelling moet wegbrengen op het kan toor van de bookmakers Lumb en Weuder, komt hij er door hun secre taresse toe ook eens 'n kansje op de paardenrennen te wagen. Hij wedt op Eddy Diamond, dat deze vier ra ces zal winnen. Drie telde hij er al, maar met de vierde durfde Norman het niet aan. Om die race te voor komen kocht hij het paard van de eigenaresse, maar hij was te laat om de start tegen te houden. Het paard verloor maar Eddie Diamond had een ander paard bereden, dat wél won. Het is een aaneenschakeling van allerlei misverstanden, zoals gebrui kelijk in de films van Norman Wis dom, zodat men terecht een eertje kostelijk amusement heeft. Luxor. De film „De baby-sitters van de Marine" geeft een serie situa ties weer, die de reclame „dolko misch" pleegt te noemen, En in te genstelling tot de vele lachorkaan- films die in wezen naargeestig en triest zijn is dit er een, die inderdaad het middenrif van de toeschouwer in opschudding kan brengen. Het is de zotte geschiedenis van een baby, die op een slagschip terechtkomt, verborgen gehouden wordt door on handige, maar vertederde luierknip- pende mariniers en die tenslotte de strategie van een schijn veldslag be paalt Zeer lachwekkend is het be zoek aan de admiraal aan dit schip. De baby wordt van de ene schuil hoek naar de andere overgebracht, maar het lijkt wel of deze magistraat op de luierluoht afgaat. Kortom het is een rare, wellicht zinloze, maar gezellige film, die iedereen zien mag. Trianon. „Tante's laatste stunt" heeft men deze Duitse film genoemd, die reminiscenties oplevert aan de befaamde „Tante van Charlie". Ook hier zijn de tante met haar twee be koorlijke nichtjes verklede mannen, maar de olijkheid van Heinz Rüh- mann evenaren zij niet. Het drietal „vrouwen" is een stel inbrekers, dat de kraakje opzet in een bankgebouw. Zij willen de safe even lichter ma ken, maar stuiten op allerlei moei lijkheden, zoals daar zijn: de alarm installaties, de bewaking van de bo venverdieping, de onverwachte thuis komst van de bewoners, gebrek aan geld om inbrekersmateriaal te ko pen, enz. Maar hoe dan ook: zij spe len het klaar en gaan er zelfs op ver nuftige wijze met de buit van door, als het ware onder het oog van de politie. Maar op dezelfde wijze wan delen zij ook regelrecht het politie bureau binnen, waarmee dan tevens wordt aangegeven dat deze stunt van „tante" haar laatste was. Het zijn overigens wel vermakelijke boeven, die tegen allerlei situaties opgewas sen blijken te zijn. Voor de Kerst vakantie een film, waarnaar men iedereen kan meenemen. Rex. De „Vallei der wetteloos heid" is hoe kan het anders? een landstreek in het Verre Westen van Amerika waar de sheriff zijn handen vol heeft om de bewoners het bestaan en de noodzakelijkheid van de wet bij te brengen. Er zijn daar bewoners, die het met hem eens zijn en hem bij het handhaven van de wet steunen, maar er is ook een groep lieden, dat» hem tegenwerkt. Als deze groep in de meerderheid is en grote invloed uitoefent, is het kar weitje van sheriff geen sinecure. Dat is het hier ook niet, maar het recht zegeviert tenslotte toch en de liefde ook. Een filmverhaal voor 14 jaar en ouder. Winnares Rembrandtprijs De leidse gemeenteraad heeft het vorig jaar bij de Rem- brandt-herdenking een Rembrandt prijs beschikbaar gesteld van 5000 die ééns in de vijf jaar zal worden uitgereikt. De jury, bestaande uit prof. Jan Wiegers, Lex Horn, H. H. Kamerlingh Onnes, J. N. van Wes- sem, D. Wildschut en dr. J. M. Roo- senschoon, heeft onlangs de prijs toe gekend aan Coba Ritsema. Enige Leidse raadsleden echter hebben bij de begrotingsbehandeling tegen de gang van zaken enig pro test aangetekend. Niet omdat de jury Coba Ritsema had verkozen, maar omdat men van mening was, dat een tentoonstelling van voor deze prijs ingezonden werken gehouden zou worden en dat hierna de jury een prijswinnaar zou aanwijzen. Het is echter nooit de bedoeling van het gemeentebestuur geweest een soort prijskamp uit te schrijven. Men wilde juist bij het toekennen van de prijs het gehele oeuvre van een kunstenaar in aanmerking ne men en de jury is van mening ge weest, dat het werk van de schil deressen, door Albert Plasschaert de „Amsterdamse Joffers" genoemd, voor velen lang een grote vreugde geweest. In deze groep is Coba Ritsema de meest vooraanstaande kunstenares. Van haar werk wordt in de Lakenhal een expositie ge houden. Haar oeuvre heeft een voor naam karakter; zij beperkt zich tot stillevens, bloemstukken en portret ten, maar ook binnen deze afbake ning van haar talent vertolkte zij een rijke schakering aan vakbe kwaamheid, sentiment en eigen vi sie. Nog immer schildert de thans 81-jarige schilderes, en nog altijd is het woord van Plasschaert, in 1910 neergeschreven, van toepassing „Er zit de klank in haar werk als van een gong". Coba Ritsema was een leerlinge van Breitner, als zodanig heeft zij de beste tradities van onze schilder kunst levend voortgezet. Het is dan ook aannemelijk, dat de jury in haar de nationale schilderkunst wilde eren. De tentoonstelling in de Leidse Lakenhal laat zien, welk een pit tige joffer deze begaafde kqnstenares is. De Schottenzaal van het museum heeft al veel modernen aan zijn mu ren tentoongesteld, zelden echter sprak een collectie zulk een krach tige, klankrijke taal als die van deze Amsterdamse joffer. Men kon en mocht niet verwachten, dat de jury, die in opdracht van een gemeente werkte, in de Sahara der experimen tele kunst naar exotische bloemen zou zoeken, in het lusthof van het impressionisme echter heeft men een schone tulp geplukt. Leidse Agenda ZONDAG 22 DECEMBER Verbum Dei. Uitleg van de Nacht mis voor niet-katholieken, Plantage 16, 4.30 nam. Potasch en Perlemoer. Leidse Men schrijft ons: De benaming Kerstactie is lang zamerhand in Leiden een begrip ge worden. Ieder jaar weer, kort voor Kerstmis, worden de katholieken van de verschillende parochies er op attent gemaakt, dat de giften in de thuis gezonden zakjes weer ingeza meld worden. Het is een daad van echte naastenliefde om de medeparo chianen, die alleen over het brood nodige kunnen beschikken, voor de feestdagen eens te verrassen met een prettig kerstpakket. Door de vele goede sociale maatregelen is het niet meer mogelijk dat iemand, bij wijze van spreken van honger omkomt. Maar wij weten dat er toch vele zie ken, ouden van dagen en laagbezol- digde werknemers met gezinnen zijn, die dikwijls elk extraatje dat het het leven kan veraangenamen missen. Het kerstactiecomité rekent er graag op dat U het toegezonden zakje vult en alvast klaar zet. Zondagmid dag wordt het bij U afgehaald. Een helper of helpster komt dan bij U aanbellen. Het Kerstkind zal U erom zegenen. Schouwburg, 8 uur nam. Leidse Postduivenclub. Tentoon stelling duiv, Oud-Hortuszicht. Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging. Excursie Kijfhoek en Bierlap. Boer derij Meyendel, Wassenaar, 10 uur v.m. (brood meenemen). MAANDAG 23 DECEMBER Gemeenteraad. Raadszaal Stadhuis, 2 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering De Doelen, 8 uur nam. Verbum Dei. Plantage 16. Uitleg van de Nachtmis voor niet-katholie ken 8 uur nam. DINSDAG 24 DECEMBER „Komt allen tezamen Inter kerkelijke samenzang van kerstlie deren, Stadhuisplein, 7.157.45 uur nam. WOENSDAG 25 DECEMBER Eerste Kerstdag. Feestdag van de geboorte des Heren. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. 10 tot 4 uur en donder dag bovendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh-tentoonstellmg, tot 16 de cember. Lakenhal: tentoonstelling van Haagse aquarellen, tot 16 december. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d. W erf f park 1). Tentoon stelling geologie van Nederland üp werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Zondagdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr. De Jong; Schaefer; Van Alphen; Gaas beek; Dijkstra. Doktersdienst Oegstgeest. Dr. H. Varekamp; J. H.Meissner. Dienst der apotheken. Zaterdag 21 december zijn geopend des mid dags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apo theek van Driessum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider, Lammen- schansweg 4, tel. 23553; Apotheek Oegstgeest, WiLhelminapark 8, Oegst geest, tel. 26274. Zfondag 22 decem ber zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur: Apotheek Zuider en Apotheek Oegstgeest. VOORSCHOTEN Restauratie Gemeentetoren Dins dag 24 december a.s. om 11 uur zal het werk van de restauratie van de Gemeentetoren officieel worden op geleverd. De leden van de raad wor den uitgenodigd om dan in de raads zaal aanwezig te zijn, waar de heer ir v. d. Kloot Meyburg een uit eenzetting zal geven van de verrich te werkzaamheden. Daarna zal er gelegenheid zijn om het werk van de restauratie in ogenschouw te ne men. Zondagsdienst De medische zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week-einde waarge nomen door dr F. J. M. Tonino, Voorstraat 25 te Voorschoten. Tel. 2493. Voor de zuster vervoege men zich tot het gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 1, tel. 2177.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2