3)e CdobeSoti/fcct/nL Singapore ontvangt repatriërende Nederlanders De „Waterman" arriveerde met 900 passagiers Moderne barakken met veldbedden j GRATIS Koopuur I B. DE KONING Lagerhuis aanvaardt raketbases De aardbeving in Perzië Extra dollars voor raketten weer? ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14291 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: I* C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie Abonn.. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015: Advertenties 20926 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.te., f2.55 p.mnd„ 1 7JO p.kwart Franco p.p fg.— Adeertentlea: 13 el. p m m Telefoontjes l 1.50 DE „WATERMAN" is gisteren voor de eerste maal met 904 Nederlandse repatriërenden uit Soerabaja in Singapore aangekomen. Onmiddellijk nadat het schip langs de kade was gemeerd, begaven autoriteiten van de gezondheidsdienst zich aan boord en werd de quarantainevlag gehesen. Geen der passagiers mocht het schip verlaten, terwijl uitgebreide maatre gelen waren getroffen om te verhinderen, dat zich verslaggevers aan boord wouden begeven. Slechts ambtenaren van het Nederlandse consulaat en sociale verzorgers werden toegelaten. De passagiers zijn vandaag met legerauto's naar de kampen in de om geving van de stad overgebracht. Daarna keerde de „Waterman" naar In donesië terug om weer andere evacués te gaan balen. IN TWEE KAMPEN. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ontving van het consulaat-generaal te Singapore be richt, dat twee kampen geheel waren ingericht voor de „Waterman" uiit Indonesië aankwam. In kamp Changi zijn goede moder ne barakken met veldbedden voor de vrouwen en kinderen. De mannen worden ondergebracht in tenten met houten vloeren en veldbedden. Er zijn ruime keukens, een kantine, eetzalen en voldoende aantallen douches in bakstenen ge bouwen. Het kamp is fraai gelegen in een gezonde landelijke omgeving aan het strand. Medische verzorging is aan wezig en het Rode Kruis draagt spe ciaal zorg voor de kinderen. Het tweede kamp is een nieuwe kazerne van de Koninklijke Marine van Ma- lakka. Het Nederlandse consulaat-gene raal heeft nauw contact met de Ne derlandse vereniging en het Rode Kruis van Singapore, die, ook op het vliegveld, de gehele dag in touw zijn. Het Rode Kruis heeft daar een speciale ploeg voor hulp aan kinde ren. Met medewerking van de trans por tmaatschappij en wordt alle be schikbare passageruimte geboekt op Nederlandse en buitenlandse schepen en vliegtuigen. X Vrijdag van 11 tot 12 uur „stempel 3" Elke dag één uur i CRATIS KOPEN j KOOPT U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Telefoonverbinding. Met ingang van maandag 23 de cember a.s. zal een tijdelijke radio telefoonverbinding met Singapore opengesteld worden. De openstelling is op werkdagen van 1314 uur. De aanvragen dienen op de gebruike lijke wijze via de interlokale cen trales te geschieden. De emigratie van Nederlanders uit Indonesië zal zoveel mogelijk wor den bespoedigd en vereenvoudigd. In het algemeen zal men uit Dja karta rechtstreeks naar Australië en Nieuw Zeeland kunnen emigreren. Wat de emigratie naar andere landen betreft, zullen de adspirant-emigran- ten eerst naar Nederland worden vervoerd. JAPANSE SCHEPEN TE HUUR De president van de Japanse re- dersvereniging. Katsoemi Jamagata, heeft gisteren de Indonesische con sul-generaal in Tokio meegedeeld dat Japanse schepen door Indonesië kun nen worden gehuurd „indien de In donesische voorwaarden aanvaard baar zijn". Indonesië zal, naar verwacht wordt, nu op korte termijn een delegatie naar Japan zenden" om met de Japan se reders besprekingen over die voor waarden te voeren. De Japanse re gering heeft eerder verklaard dat eventuele transacties een strikt parti culier karakter moeten hebben. De regering is niet van zins zich in de zaak te mengen. Een Japanse reder in Kobe heeft intussen dertien vrachtschepen te huur aangeboden aan Indonesië. De schepen hebben een gezamenlijke tonnage van 14.816 ton. De Indonesi sche regering, aldus meldt het Japan se persbureau Kyodo, is bereid zich garant te stellen voor de betaling van de huurgelden. Men kan aanne men dat dit een van de voorwaarden is waar de Japanse redersvereniging om vraagt. Volgens Japanse bladen heeft In donesië gevraagd om dertig schepen tussen 560 en 750 ton, 31 schepen tussen duizend en tweeduizend ton en vijftien schepen tussen 1500 en 5000 ton. Ondanks oppositie van Labour Na een rumoerig debat heeft het Britse Lagerhuis gisteren het beleid van de regering op de Navo-conferen- tie goedgekeurd. Een motie waarin het vertrouwen in de gevoerde politiek werd uitgesproken, werd met 289 te gen 251 stemmen aangenomen. Dit houdt onder meer in dat er op Brits grondgebied Amerikaanse raketbasis sen komen. De minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, had verklaard dat de Navo-landen aandacht zullen schenken aan „elke méthode van on derhandelen met Rusland die uitzicht biedt". Maar de minister, waarschuw de tevens, dat het mislukken van een Oost-West-conferentie op hoog niveau de spanningen in de wereld zou ver groten. De kernwapens die het Westen thans bezit, zijn het enige wapen dat de Russen vrezen, zei Selwyn Lloyd. „Natuurlijk is niemand op deze wa pens gesteld net zo min als wij hou den van de toestand die deze wapens noodzakelijk maakt". De socialistische oppositie beantwoordde deze verkla ring met gejoel. De belangrijkste socialistische spre ker op het gebied van de buitenland se politiek, Aneurin Bevan, noemde Lloyd's uiteenzetting zeer onbevredi gend. Hij verweet de regering, dat haar buitenlandse politiek te straf was. De Labourpartij is niet voor ont binding van de Navo, maar wenst wel, dat de Engelsen er meer invloed krijgen. „Wij berusten niet in een volledig Amerikaans gezag of veto over de Engelse raketbasissen. Wanneer er sprake moet zijn van een veto, dan dient het een Engels veto te zijn, via de regering door het volk uitgespro ken," zei Bevan. Minister Macmillan antwoordde, dat de raketten, die in Engeland ge plaatst worden, door de Ver. Staten, alleen zullen worden gebruikt wan neer de Britten daarmee akkoord gaan. Omgekeerd zal echter ook En geland ze niet op eigen initiatief kun nen gebruiken, maar eerst de goed keuring van de Ver. Staten nodig hebben. De Perzische premier, Eghbal, heeft vrijdag verklaard, dat het aan tal doden als gevolg van de aardbe ving in het westen van het land tot 2.000 zal stijgen, wanneer de defini tieve balans van de ramp wordt op gemaakt. De premier heeft een bezoek aan de getroffen gebieden gebracht. Hij noemde de aardbeving een ramp zon der precedent in de geschiedenis van Perzië. In Farsandj, het epicentrum van de beving van 10 december, worden nog ongeveer 600 mensen vermist. Er zijn daar reeds duizend slacht offers. WIJ VERWACHTEN DE HEER Koning Boudewijn heeft donderdag de nieuwe i innel onder het kruispunt Porte Louise te Brussel officieel in gebruik gesteld. Geëscorteerd door mo torpolitie reed de koning door de tunnel (boven) om daarna, in gezelschap van de heer Van Audenhove, minister van Openbare Werken, terug te wandelen (onder). De Kerk staat open op de Brusselse wereldtentoonstelling Door de samenwerking van rooms-katholieken uit 47 landen verrijst op het terrein van de wereldtentoon stelling te Brussel een enorm „Vatikaan"-paviljoen, het grootste van de tentoonstelling. Binnen de ommuurde ruimte komt een kerk, die aan 2.500 mensen plaats zal gaan bieden, en daarnaast komt tentoonstellingsruimte, die in zeven afdelingen zal worden verdeeld. Op de foto ziet men de in aanbouw zijnde kerk, waarvan het ge raamte geheel uit hout bestaat.. Drie Nederlanders vrijgelaten Drie Nederlanders, die de vorige week op last van de militaire com mandant van Djakarta werden aan gehouden, zijn gisteren weer in vrij heid gesteld. Zij kregen echter op dracht Indonesië spoedig te verla ten. Het waren de heren W. Buma, van Jacobson van den Berg, die werd beschuldigd van het neerhalen van de Indonesische vlag van het hoofd kantoor van zijn maatschappij, en W. Dam en P. M. Micka van de Ko ninklijke Pakketvaart Maatschappij, die werden beschuldigd van een po ging om gelden van de maatschap pij buiten het gebouw te smokkelen. De naasting van huizenbezit De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verklaard, dat de Verenigde Staten hebben verno men, dat de nieuwe Indonesische maatregelen om buitenlands huizen- bezit over te nemen alleen gericht zijn tegen Nederlanders. De woordvoerder zei, dat berich ten, volgens welke Indonesië van plan is 25 procent van het buiten lands huizenbezit in Djakarta over te nemen, onjuist waren. Hij zei, dat het departement twee telegrammen had ontvangen van de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, waarin werd medegedeeld dat de maatregelen alleen betrekking hebben op Nederlands eigendom. De woordvoerder zei, dat bij de Amerikanen, die aanwezig waren op de bijeenkomst in Djakarta, waarop deze kwestie besproken werd, ver tegenwoordigers waren van de Ge neral Electie Company en de Stand ard Vacuum Oil Company. Andere functionarissen van het staatdepar- tement zeiden aan te nemen, dat de Amerikanen misschien voor deze bijeenkomst waren uitgenodigd, om dat mogelijk Nederlandse employ ees woonden in huizen van de Ame rikaanse maatschappijen. De woordvoerder zei, dat volgens de mededelingen van de ambassa deur de nieuwe regelingen betrek king hébben op huizen van Neder landers, die leeg komen tengevolge van evacuatie uit Indonesië. Deze nieuwe regelingen hielden volgens de toelichting van de Indo nesische legeraanvoerder op deze bijeenkomst in, dat Nederlandse huiseigenaren toestemming van het leger moeten hebben voordat zij een nieuwe bewoner aanwijzen. „Daar er geen nieuwe Nederland se huurders voor de lege huizen zullen zijn", zo had de Amerikaan se ambassadeur meegedeeld, „stelde het leger voor, een percentage van deze lege huizen te betrekken. Of ficieus was het cijfer van 25 procent 1 genoemd.'" De Amerikaanse regering zal het Congres voorstellen de defensiebegra- ting met ongeveer een miljard dollar te verhogen in verband met de uit breiding van de uitgaven voor geleide projectielen en andere wapens. Als het Congres daarmee instemt, zal het totale voor de defensie be schikbare bedrag voor het lopende belastingjaar bijna 39% miljard dol lar bedragen. Voor het volgende jaar, dat op 1 juli begint, wordt nog een verdere verhoging met twee miljard dollar verwacht. De minister van De fensie, McElroy deelde dit gisteren mee bij zijn terugkeer uit Parijs. De extra geldmiddelen zijn nodig voor een spoedprogramma om te zor gen dat vier Navo-landen, waaronder Nederland, al binnen achttien maan den projectielen kunnen ontvangen, wordt in Washington vernomen. De militaire leiders van de Navo zouden Parijs overeengekomen zijn de projectielen af te leveren in deze volgorde: 1. Engeland, 2. Turkije, 3. Frankrijk en Nederland. (e* Thor deed 't weer De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag in het gebied van kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, met succes een ,,Thor"-raket afgeschoten. Deze raket voor middelbare afstand met een bereik van 2.400 kilometer, die overeen komt met de „Jupiter" van het leger, is tot nu toe vier maal op geslaagde wijze afgevuurd. Er zijn ook vier mislukte proefnemingen ge weest. O Dageraad, luister van het eeuwi ge licht en Zon der gerechtig heid; kom en verlicht hen, die geze ten zijn in duisternis en schaduw van de dood." Het beeld is hier ontleend aan het oosterse leven: was iemand op reis, dan dwong de duisternis hem langs de weg te stoppen en de dageraad af te wachten, zeker in nachten, dat er geen maan was en de hemel verduis terd. Zo wachtte de mensheid „,geze- en in duisternis en in de schaduw van de dood" (Is 9, 1) op „de Dageraad uit den hoge", gelijk Zacharias, de vader van Johannes de Doper, den Messias noemde. (Luc 1, 78). En dat wachten moet men niet opvatten als een passief afwachten, een „zitten te zitten", integendeel, bedoeld is een wachten met ongeduld, een onrustig wachten, een turen naar de hemel of het eerste ochtendgloren, het eerste spoor van de dageraad eindelijk zich zal aankondigen. Dat moet ook de houding van de christen zijn in de Advent: een gespitst-zijn op de ont moeting met de Heer, een klaar staan aan de deur, om open te doen „als de Heer klopt" (Apoc 3, 20). Waarschijnlijk klinkt in dit gebed ook nog de polemiek door tegen de afgodische verering van de zon als de „Sol invictus de onoverwinnelijke zon". Vooral te Rome werd op 25 de cember die „onoverwinnelijke zon" vereerd en om dit heidense gebruik te kerstenen is de Kerk van Rome be gonnen met de viering van de ge boorte des Heren op 25 december. Is het Mensgeworden Woord Gods soms niet het Licht der wereld? Is Hij niet „het Licht, dat alle mens ver licht"? Heeft men bewondering voor het licht, wel nu, zo roept deze anti foon ons toe, keert u dan tot de schep per van alle licht, tot Jesus, de Heer, die is „licht van licht", „luister van het eeuwige licht en zon der gerech tigheid!" Dr J. A. E. VAN DODEWAARD, pr. BENOEMING BISDOM ROTTERDAM. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot theo- logaal van het kathedraal kapittel van het bisdom Roterdam de H.E. Heer B. G. Henning, kanunnik van ge noemd kapittel. Wa* present, ren de KEURSLAGERS? Ziet advertentie! (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VRIJ ZACHT Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, maar ook opklarin gen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Vrij zacht. Iets minder zacht Op het zuidelijke dèel van de At lantische Oceaan en boven Zuid- Europa bevindt zich een enorm ge bied van hoge druk, dat zich uitstrekt van de Amerikaanse oostkust tot aan de Kaspische Zee. Het heeft twee ker nen, de één werd vanochtend met een barometerstand van 1043 mb aange troffen halverwege New-Foundland en de Azoren, de ander met een baro meterstand van 1041 mb in Roemenië. Langs de noordelijke flank van dit hogedrukgebied is een ongeveer 10O0 kilometer brede gordel met krachti ge tot stormachtige zuidwestelijke tot westelijke winden tot ontwikke ling gekomen. Hierin bewogen ver schillende storingen mee. Vanoch tend passeerde het bij een van deze storingen behorende front ons land met enige regen. Vannacht komt een volgende storing, eveneens met wat regen of motregen. Deze brengt ons zeer zachte oceaanlucht, die evenwel spoedig zal worden verdreven door koudere lucht van polaire oorsprong. 22 Dec. zon op 8.49; onder 16.33; maan op 9.17; onder 18.19. 23 Dec. zon op 8.49; onder 16.33; maan op 9.53; onder 19.25. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACOIO MALLORCA regen 5 motregen 8 onbewolkt 7 motregen 3 onbewolkt 3 licht bew. 6 lichte regen 8 geheel bew. 8 mist —0 geheel bew. 7 mist 1 onbewolkt 5 onbewolkt 4 geheel bew. 3 geheel bew. 0 mist 3 zwaar bew. 3 geheel bew. 1 onbewolkt 5 geheel bew. 1 onbewolkt 8 onbewolkt 1 onbewolkt 1 onbew. 6 Korreltje Beter hartelijkheid tijdens het le ven dan tranen na de dood.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1