Duitse coaster op Noordzelanaal patten Bisschop van Rotterdam sprak met kerkbesturen in elk dekenaat Rechter geconfronteerd met leemte in de wet weeckelykse CRonycke 't Hoorntje ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 DP t.EIDSE COURANT PAGINA 3 Over priesterwijding en priesteropleiding en de bouw van een seminarie Streefbedrag voor iedere parochie GEDURENDE de laatste twee maan den heeft de Bisschop van Rot terdam, Mgr. M. A. Jansen, in alle Dekenaten van zijn Bisdom bijeen komsten gehouden voor alle priesters en vooraanstaande leken, waarbij de Bisschop de kwestie van de priester roeping en priester-opleiding in den brede heeft uiteengezet en besproken. Mgr. Jansen begon zijn uiteenzet ting met te wijzen op de uitermate moeilijke positie, waarin het jonge Bisdom vooral in de eerste maanden verkeerde wegens het ontbreken van de administratieve outillage. Allereerst moest de „Curie" wor^ den opgebouwd, wilde het Bisdom zijn eigenlijke taak kunnen beginnen. Deze werkzaamheden, ofschoon op zich van administratieve aard, waren voor de Bisschop zeer leerzaam, om dat hij op deze wijze de grote gees telijke noden van het Bisdom van meer nabij leerde kennen. Steeds sterker drong zich aan de Bisschop de vraag op: welke weg zou een oplossing van deze noden moge lijk zijn? Hij immers zou als de her der van het diocees de weg moeten aanwijzen. Dat verwachten de gelovi gen terecht van hun Bisschop. Bij overdenking en bespreking van deze grote zielzorgelijke problemen was het de Bisschop ten slotte dui delijk geworden, dat een oplossing, tenminste in eerste instantie, pas mo gelijk zou zijn, als het Bisdom zou be schikken over een „goede clerus" Daaronder verstond de Bisschop al lereerst een geestelijkheid, die inner lijk bewogen door de zielenood met een waarlijk priesterlijk en aposto lisch hart zijn roeping wilde beleven. Vervolgens een clerus, die ook naar menselijke capaciteiten bere kend is voor de ontzaggelijke taak, waarvoor de clerus zich gesteld ziet. En ten slotte: een voldoeflde aan tal priesters. Daarom meende de Bisschop alle problemen te kunnen herleiden tot dit éne: het probleem van priester roeping en priesteropleiding. Mgr. ging de voornaamste heersende no den na, zoals daar zijn: gebrek aan kerken en parochies in de nieuwe woonwijken, het probleem der ge organiseerde, maar nog meer der ongeorganiseerde jeugd, de nood der verontkerkelijking, die nog steeds groeiende is, vervolgens de nood zaak van binnenlands apostolaat en tenslotte het vraagstuk van leken- apostolaat. Voor oplossing van al deze pro blemen zou een „goede clerus", zo als de Bisschop zich die voorstelde, een allereerste en gebiedende eis zijn. De Bisschop stelde dan de vraag: zijn er voldoende priesters in zijn Bisdom. Omstandig liet hij zien, dat er zoal niet van een nood dan toch zeker van een groot priestergebrek sprake is. Dit gebrek is trouwens een we reldverschijnsel, zowel voor saecu- lieren als voor regulieren, heel bij zonder ook wat betreft de missies. Mgr. meende één lichtpunt te zien in zijn vast overtuiging, dat het ge lovige volk in staat is om meer priesters voort te brengen dan thans De kwestie van een clerus, die heilig en apostolisch is en die bo- Op de vergadering van het Bedrijf schap v. d. Bloembollenhandel, die gisteren in Haarlem is gehouden, zijn diverse belangrijke onderwerpen ter sprake gekomen. Onder meer: de los weking van de Bond van Bloembol lenhandelaren van iet Bedrijfschap v. d. Bloembollenhandel. Verder wer den bij de behandeling der begroting enkele opmerkingen gemaakt door de heer Steinmetz, (vertegenwoordiger ener werknemersorganisatie), die aan het slot van zijn betoog een vriende lijk ultimatum stelde: in het vervolg kunnen wij hieraan onze stem niet geven. Het bestuur van het Bedrijf schap werd naar zijn mening nu ge vraagd een besluit te nemep over za ken, waar men te weinig van af wist. In zijn openingswoord zeide voor zitter van het B. v. B., de heer H. Hylkema uit Hillegom, dat het weinig zin had een blik op het afgelopen jaar te slaan. In de laatste vergade ringen van de diverse bollenorganisa- ties is dat al uitvoerig gedaan. De se cretaris, de heer Koldertie, gaf ver volgens enkele exportcijfers. Van 1 juli tot 14 december j.l. is er in totaal voor ruim 164 miljoer. over de grèn- zen gegaan (57.271 ton). In 1956 werd in dezelfde periode voor ruim 159 miljoen uitgevoerd (55.139 ton). Bij de begroting werd van werkgevers zijde een nadere verklaring gevraagd over de hoge lonenpost. Men sprak lang en breed over dq oorzaak in het drukste van het seizoen komen de ervaren krachten uitstekend van pas, maar deze personeelsleden moeten la ter eenvoudig werk doen, dat net zo goed door goedkopere krachten ver richt kan worden, maar men kan de ze mensen niet ontslaan maar uit eindelijk besloot men een onderzoek te laten instellen door de sociaal- economische commissie of op het kan toor van het Bedrijfschap de efficien cy wel voldoende wordt betracht. Bij de behandeling der begroting werd o.m. door de heer Steinmetz aanmerking gemaakt op het feit, dat vele leden van het Bedrijfschap te vendien naar menselijke capacitei ten zo goed mogelijk moet berekend zijn voor zijn taak, is een kwestie van priester-opleiding. De priester opleiding dient daarom zo perfect mogelijk geordend te zijn en deze opleiding kan geheel in overeen stemming met de thans sinds het Concilie van Trente gevolgde me thode het best door een seminarie ter hand worden genomen, mits dat seminarie haar hedendaagse taak goed begrijpt. Het Bisdom Rotterdam ziet zich, in dit licht bezien, voor de grote taak een nieuw seminarie op te rich ten. Dit is inderdaad een gewichtige taak, want van dit seminarie zal het voor een groot deel afhangen, of het Bisdom in de toekomst over een „goede clerus" kan beschikken. Ook is het oprichten van een se minarie thans een groot financieel vraagstuk. De Bisschop wees er op, dat de roep om meer en nog betere pries ters een kwestie is, waarvoor het gehele Bisdom zich dient in te zet ten door gebed, door een juiste en apostolische bereidheid tot intensi vering van de priesterroeping en ten slotte ook een bereidheid om de geldelijke offers op te brengen, die voor de bouw van een seminarie no dig zijn. Een volk, dat aldus daadwerkelijk God aanroep om een „goede clerus" zal niet beschaamd worden. Na deze bisschoppelijke oproep be sprak de Vicaris Generaal, Mgr. A. Schaaper, meer in bijzonderheden de zware financiële opgave, waar voor het Bisdom zich gesteld ziet nu het een nieuw seminarie moet bou wen. Wanneer echter alle diocesa- nen zouden medewerken achtte hij de moeilijkheden niet onoverkome lijk. Hy ontvouwde een z.g. vijf-jaren- plan, hierop neer komend, dat alle parochies gedurende vijf jaren ieder jaar één miljoen zouden bijeenbren gen. In overleg met de Bisschop en diens adviseurs stelde hij aan alle parochies een bedrag voor, hetgeen zij gedurende vijf jaren zouden moeten proberen in te zamelen. Iedere parochie is volkomen vrij om zelf de methoden en middelen te bepalen, waarlangs men tot dit „streefbedrag" zou kunnen komen In iedere parochie liggen immers de omstandigheden geheel verschil lend. Mgr. Schaaper somde ter oriën tering vele mogelijkheden op. In dien dit plan zou slagen zou het Bisdom Rotterdam na deze vijf ja ren een seminarie bezitten, dat ge heel aan de eisen, die vandaag aan de opleiding van een „goede clerus" worden gesteld, beantwoordt. Het spreekt echter vanzelf, dat er van een luxebouw onder geen enkel op zicht sprake zal zijn. Aansluitend bij hetgeen de Bis schop had betoogd, hoopte Mgr Schaaper dat het Bisdom Rotterdam deze zware, maar schone taak tot een goed einde zou brengen. Hierna werd aan de aanwezigen de gelegenheid geboden tot het stel len van vragen enz., waarvan in de verschillende dekenale bijeenkom sten veelal een ruim gebruik werd gemaakt Overal kwamen de toe hoorders onder de indruk van de grote geloofsproblematiek. waarme de een modern Bisdom in het dyna- mieke Z.-Holland en vooral in de stad Rotterdam te worstelen heeft. Meer en dieper dan ooit besefte men de verantwoordelijkheid van de Bisschop, maar ook van iedere diocesaan, die, iedei op zijn plaats en in zijn eigen omstandigheden zich gesteld ziet voor een apostolische taak de kerk van Rotterdam op te bouwen en de mensheid, die daar woont U voeren naar Christus. Is kamperen sport? Huishouden in de open lucht Voor de economische politierechter te Roermond is vrijdagmiddag de zaak voortgezet tegen een houder van een kampeerartikelenbedrijf te Roer mond, die geverbaliseerd was omdat hij dit bedrijf uitoefende zonder in liet bezit te. zijn van de vereiste ver gunning inzake het vesitgingsbeslnit kleinbedrijf sportartikelen. De offi cier. mr. W. F. Bartels, heeft op 13 december tegen de winkelier een boe te geeist van 260 subsidair 26 dagen hechtenis, waarvan 200.— voor waardelijk, bij niet betaling te ver vangen door twintig dagen hechtenis voorwaardelijk. Bij de vorige behandeling kon de verdediger P. R., zijn pleidooi slechts ten dele houden, omdat de politie rechter hem daarvoor op die dag weinig afweten van hetgeen zich af speelt. Men heeft geen inzicht van alles wat er gebeurt. En toen werd dan ook meegedeeld, dat de Bond van Bloembollenhandelaren zich zo veel mogelijk los zal gaan weken van het Bedrijfschap. Dat kwam tussen twee haakjes pre cies in het straatje van enkele werk nemersvertegenwoordigers, die niets liever zagen. Men was o.m. verwon derd over een post van 5000.die niet gespecificeerd was. Voor dat geld zou het bedrijfschap v. d. bloembol lenhandel de Bond diensten hebben verleend aan het Bedrijfschap. De heer Steinmetz had begrip voor historisch gegroeide verhoudingen, maar zag een groot gevaar in het in eenvlechten van werkzaamheden van Bond en Bedrijfschap. De Bond is een vrije organisatie en het Bedrijfschap een P.B.O.-orgaan. De genoemde commissie, die zich in de komende weken op de hoogte zal stellen van de gang van zaken op het kantoor van het B.V.B. zal zich ook verdiepen in de verhouding Bond- Bedrijfschap en t.z.t. rapport uitbren gen. De heer F. v. d. Kolk meende, dat men de Bond en het B.v.B. niet moet gaan scheiden, dan gaan beiden veel duurder werken. De heer Steinmetz bleef echter to the point: houdt scheiding. Hij liet de voorzitter gelijk vriendelijk maar duidelijk weten, dat hij bij de behan deling van een volgende begroting zijn stem niet kon geven als er niet meer openheid van zaken kwam. Na de kortingen voor de wederver kopers in het buitenland te hebben behandeld, deelde de heer Hylkema aan het slot mede, dat de econoom, die het B. v. B. verleden jaar heeft aangetrokken eeh speciale studie zal gaan maken van de verkoopkosten. Daar weet men te weinig van. De le den worden verzocht de econoom al le medewerking te verlenen, teneinde tot een zo zuiver mogelijke kostenbe rekening te kunnen komen. Tussen de eerste en de laatst1 klop van de voorzittershamer lagen ruim drie uur. i slechts een half uur wilde toebedeleü'. Het pleidooi werd vandaag voortge zet. De verdediger verklaarde, dat hy destijds met zijn cliënt naar de afde ling middenstand van het ministerie van economische zaken te Den Haag was getogen. Men wist het niet. Hij vroeg daar aan te tonen waar stond geschreven, dat een speciaal zaak in kampeerartikelen viel on der het vestijgingsbeshiit sportarti kelen. Men wist het niet en stuurde pleiter door naar de juridische afde ling, die grote belangstelling voor deze speciale zaak van verdachte toonde. Men kwam tot de ontdekking, dat er in het besluit sportartikelen ook niets over stond. Men kon achter niet aannemen, dat kampeerartike len dan vrij waren, wat logisch het gevolg zou zijn. Men hield er aan vast, dat de kleinhandel in kampeer artikelen geregeld zou zijn, waar de handel in caravaans vrij was. De juri dische afdeling vond het absurd, al dus pleiter, dat de verdachte bijvoor beeld geen autotenten zou mogen verkopen ook kon men geen veroor delende vonnissen tonen. Wel waren er vijf vrijsprekende vonnissen, on der andere van de rechter te Haar lem in 1955, maar daar sprak men op de juridische afdeling niet over. Twee uur later hoorden pleiter en verdachte te Amsterdam op het secre tariaat van de vakopleiding sportar tikelen dat er een nieuw vestigings- besluit voor sportartikelen zou ko men en dat daarin zou staan, dat kamperen onder sport zou vallen. Dit besluit kwam niet van de vakoplei ding sportartikelen, maar van de „BOWT'-sport. „Huishoudelijke artikelen". De verdediger vond, dat men in het onderhavige geval niet moet praten over wat kamperen is, het gaat niet over het strafbaar fiet, dat met kam peren niets te maken heeft. Er is ge handeld in gewone alledaagse artike len, in het huishouden nodig, als met dat huishouden in de open lucht doet Het zijn lichtgewicht artikelen, nodig bij eten, drinken en slapen buiten een gebouw. Maar de dag vaarding stelt dat deze artikelen be stemd zijn voor het beoefenen van sport. Spreker achtte derhalve het ten- lastegelegde niet bewezen. Kampe ren is niets anders dan recreatief, sociaal toerisme, dat honderdduizen den Nederlanders bedrijven en con cludeerde tot vrijspraak. Mocht de economische rechter echter tot een veroordeling komen, dan vroeg hij een schriftelijk vonnis en wel zoda nig, dat hoger beroep mogelijk blijft. Nadat de officier verklaard had bij zijn eis te persisteren, deelde de po litierechter mede, dat hij schriftelijk vonnis zou wijzen en wel op 27 de cember te 11.00 uur. De eerste concertmeester van het Concertgebouworkest, Jan Damen is gistermorgen in de Ziekenverpleging te Amsterdam overleden. Hij was se dert eind oktober ziek en is 59 jaar geworden. Woningnood moet worden verlicht Kerkelijke leiders spreken Onder auspiciën van de Landelijke Contactcommissie voor het Woon ruimte-vraagstuk, het gesprekcen trum van directeuren van huisves tingsbureaus, wordt op donderdag 9 januari a.s. in de Burgerzaal van het Hilversumse stadhuis een bijeen komst belegd bij welke gelegenheid 5 vooraanstaande Nederlanders een openbaar appèl zullen doen op het nationale geweten om de rampzalige woningnood te verlichten. Namens de regering zal het woord worden gevoerd door de minister van maatschappelijk werk, mej. dr Marga Klompé. Verder spreken de aarsbis schop van Utrecht, mgr. dr B. Alfrink, de praeses van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk, dr A. Kool haas, de praeses van de generale sy node van de Ger. Kerken in Neder land, ds P. Kruyswijck, en de com missaris van de koningin in de pro vincie Gelderland, tevens voorzitter van de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting, mr H. Bloemers. De toespraken zullen naar alle waar schijnlijkheid door radio en televisie worden uitgezonden. Het belangrijk karakter van deze bijeenkomst wordt benadrukt door de aanwezigheid van tientallen burge meesters van de grotere gemeenten, vertegenwoordigers van provinciale besturen, verscheidene organisaties en vele andere officiële personen. Philips - Den Haag bekort de werktijd De N.V. Philips Telecommunicatie ten Den Haag heeft besloten de werk tijden in de zojuist in gebruik geno-* men fabriek aan de Fruitweg dras tisch te bekorten. De werktijden lo pen terug van 48 tot 30 1/2 uur per week. Deze maatregel is het gevolg van de bestedingsbeperking bij de PTT, die neerkomt op een beperking van de inkopen met 30 pet. Ook is men voornemens, minder nieuwe ar beiders aan te trekekn, dan oorspron kelijk het geval was. Zoals men zal weten, bouwde Philips enige tijd ge leden de nieuwe fabriek om te gera ken tot een coördinatie van de „lap pendeken" van Haagste vestigingen. GEMEENTESECRETARIS BEKENT FRAUDE. De gemeentesecretaris van da Zeeuws-Vlaamse gemeente Graauw en Langendam A. Th. H. D. heeft zich bij de politie te Middelburg aan gemeld met de bekentenis, dat hij gelden uit de gemeentelijke middelen heeft verduisterd. De fraude was nog niet ontdekt toen D. enkele dagen geleden het dorp Graauw verliet, doch kwam aan het licht tijdens een onderzoek, ingesteld door het verificatiebureau van de ver eniging van Nederlandse gemeenten. Volgens de burgemeester van Graauw en Langendam zou het om een bedrag van enkele duizenden guldens gaan. De gemeentepolitie van Middelburg heeft het onderzoek over gedragen aan de rijkspolitie in Zee land, die in samenwerking met het verificatiebureau een nader onder zoek instelt. BEJAARDE DRENKELING GERED EN TOCH OVERLEDEN. Te Winschoten is gisterochtend de bejaarde heer H. D. Boekhoff in het nog met ijs bedekte water van het Winschoterdiep geraakt, toen hij een hond uit het water wilde halen. Een 15-jarige jongen, die vanaf de over kant zag wat er gebeurde, begaf zich glijdende over het ijs naar de dren keling, maar kwam ook in het wa ter terecht. Hij slaagde er evenwel in het hoofd van de bejaarde man boven water te houden. Beiden wer. den door te hulp geschoten voorbij gangers op het droge getrokken. De oude man,, die reeds in bewusteloze toestand verkeerde, werd per auto naar het nabijgelegen ziekenhuis vervoerd. Daar is hij enkele uren na het ongeval overleden. Een jaer spoedt weer ten eynd, is soetjens aen vergleeden veel isser weer gebeurd in vyftich weecken tyd. Strax zegghen wy: „Maer goed dat 't nae ons leyt. er was veel vreughd, er wierd oock veel geleeden". Nogh ist geen Ouwejaer en Kerstmis moet nogh koomen, de Raed van stad en dorp heyt nogh veel praetensstoff. Voor al die vroede mannen nix dan loff, als sy met wellu6t oover de begrootingh boom en. Men praet en wiekt en weeght oover de duyten, de tyd is duur maer 't leeven gaet syn gangh. Oover het huyshoudboeckjen praet men uuren langh. een woordenstroom, wel bynae-niet te stuyten. 't Is goed, dat weeghen en dat wieken 't gaet oover duyten van ons allemael. Seght, burghers, daerom niet: 't is myn egael, waerheen de vroeden al die duyten micken. 't Valt swaer de eyndjens aen elckaer te cnoopen. Voor veele vroeden is 't een groote saeck, want 't doel toch van dees mooye taeck is steeds voor weynigh geld weer veel te koopen. Wy borghers, moeten er maer op vertrouwen dat alles gaet soals het toch behoort. Wanneer het eevenwicht niet al te seer verstoord en raeckt dan mooghe 't ons niet al te seer berouwen. Een Leyenaer wou véél voor weinigh duyten, bestelde bloemen, taerten, al tot eyghen eer. Maer hiermee liet dit so eersuchtig heer veel menschen naer hun duyten fluyten. Genoegh daervan, ick laet hem syn playsiere, de weeck die aenkomt isser al te mooy. De winckels staen daer weer in schoone tooy, de kerstboom is gehaeld om op te eieren, de cribbe uyt het stoff van vyftich langhe weecken wordt opgeset met kynderlycke hand. Wy gaender weer in vaederlandsche trant het Kerstfeest vieren. Heyt U het oock bekeecken dat sulx beteeckent w^er twee vrye daeghen van sfeer in huys en rond de eyghen haerd? Traeditie, door de eeuwen heen bewaerd, van kaers en kerstecrans, en goed gevulde maeghen. WILLEM VAN HORSTENDAEL. KORTERE WERKTIJD BIJ CORSETTENFABRIEK. De corsettenfabriek H. Eckman N.V. te Alkmaar zal volgende maand over gaan tot inkrimping van de arbeids duur. Voor het bedrijf te Alkmaar wordt de werktijd verkort tot veertig uur per week en voor de nevenbe- drijven tot 36 uur. De terugslag van de bestedingsbe perking op haast alle exportmarkten dwingt de fabriek tot een tijdelijke inkrimping van de produktie. Het aantal werknemers bedraagt onge veer 540. BOEKVERKOPERSBEDIENDEN WENSEN C.A.O. De bij de drie vakcentralen aan gesloten bonden van winkelbedien den hebben de Nederlandse boek verkopersbond voorgesteld te komen tot een collectieve regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Directe aanleiding hiertoe is het besluit van de buiten de vakcentrale staande bond van werknemers in boekhandel en uitgeverij (W.B.U.) zich te liquideren en op te gaan in de vakcentralen. Tot nu toe leverde het bestaan van een niet erkende vakbond een be letsel om te onderhandelen voor de bonden aangesloten bij de vakcen tralen. Nu ait beletsel is weggeno men vertrouwen de bonden van N.V.V., K-A.B. en C.N.V. er op, dat een loonregeling op betrekkelijk korte termijn tot stand kan komen. DRIELING TE SITTARD In Sittard is gistermorgen om streeks 7 uur een drieling geboren bij de familie C. H. Pfouth-Oosthoek. Dit echtpaar had reeds 3 kinderen. De drie kinderen, 3 jongens: Ernst, Herry en Melchior wogen bij hun ge boorte resp. 4 pond en 210 gr. 4 pond en 240 gr. en 4 pond en 300 gr. De ldnderen, die V/i maand te vroeg geboren werden, moesten naar het ziekenhuis te Sittard worden overgebracht om in couveuses ver pleegd te worden. Moeder en kinde ren maken het best. Na aanvaring bij de Hembrug De Duitse kustvaarder „Gertrud" (300 ton) is hedennacht omstreeks één uur aangevaren door de ruim 600 ton metende Nederlandse Rijnaak Spora. Ret Duitse scheepje zonk vrij wel onmiddellijk maar de vijf opva renden bleven ongedeerd. De coaster, afkomstig van Zweden en geladen met een zware lading voor Amsterdam, lag ten westen van de Hembrug onder de wal te wachten tot de brugdoorvaart openging. Dat was tegen één uur het geval en de loods zette het schip achteruit om het vervolgens op te trekken. Op het moment, dat de „Gertrud" midden op het kanaal kwam, werd ze aangeva ren door de aak, die, volgeladen met kunstmest, eveneens uit de richting Umuiden opvoer. De loods en de Hamburgse kapitein wisten het zwaar beschadigde schip te draaien en het tot 25 meter van de wal te brengen. Daar zonk het schip in het 5 meter diepe water tot aan de deklading weg. De sleepboot Hermvia E. Goedkoop kwam toen net op tijd te hulp om het geramde bootje met tros sen aan de sleper te verbinden, waar door verder zinken en omslaan naar de vaargeul voorkomen werd. In de vroege morgenuren arriveer de reeds een pompboot, die de kust vaarder leegpompte totdat de averij boven water kwam. In de loop van de nccht was de deklading reeds gelost en men hoopt voor het invallen van het duister, vandaag het schip zover te hebben dat het naar een reparatie- werf kan worden gesleept. De schip per van de aak Spora heeft in af wachting van het verhoor door de rijkspolitie te water zijn schip aan Zaandamse kant gemeeld. Zijn schip had slechts lichte schade aan de boeg. ACHTTIEN JAAR VOOR MOORD OP POSTBODE. De rechtbank te Zutphen heeft de 28-jarige bakker J. P. uit Miste (ge meente Winterswijk) veroordeeld tot een gevangenisstraf van achtttien jaar wegens moord op de postbode J G. Heselink op 11 januari van dit jaar. Veertien dagen geleden had de officier van justitie levenslange ge vangenisstraf geëist. Qns televisietoestel hebben wij ach teloos opzij geschoven en onder liefkozende gebaren is de radio weer op het kastje gezet, want in ons goede vaderlandse omroepbestel is thans plaats ingeruimd voor een reeks hartverwarmende uitzendin gen, zó aantrekkelijk en enerverend, dat de Familie Doorsnee of een ouderwetse Holland-België er maar povertjes bij afsteken. Als u het nog niet wist, wij doelen op de surprises van de politieke par tijen in de vorm van voorlichtende praatjes bij de haard. Wij zouden de regering feitelijk dankbaar moeten zijn, dat ze zo aan linkse en rechtse wensen tegemoet komt Er wordt nu in een reeds lang '3 gevoelde behoefte voorzien; Nederland zat er waar achtig wel om te springen. Onze buren zijn er ook gek op. Die hebben hun toestel laten reviseren en voor een extra krachtige geluids versterker gezorgd alsof het een openluchtmeeting betrof in plaats van een of andere vriendelijke pa rfcij profeet, die straks met open armen de intimiteit van de huis kamer wordt binnengehaald. In de melk brokkelende regeringslieden hebben nu de zendtijd verdeeld met het gevolg, dat in de Tweede Kamer enige afgevaardigden er een Kinder- Kamer van hebben gemaakt. De K.V.P. was de zoetste van alle maal en ging met de toegemeten zendtijd tevreden in een hoekje zit ten, maar de V.V.D. vond het niet zo fijn de A.R. trouwens ook niet dat de anderen zo'n groot stuk van die overheerlijke zendtijd kregen. Meneer Burger van de P.v.dA. klom op z'n veste en blies van een hoge toren voor de VARA mag hij alleen maar kraéien omdat hij nóg meer tijd wilde hebben buiten de nu verstrekte, en zelfs buiten zijn Scheps, Vrolijk, Sluijser of welke andere politieke commentator dan ook; de VARA houdt uw leven fris en rood, van de wieg tot het graf. De aanhangers van orthodoxe Paul de Groot zijn er op gewezen, dat zij hun sprookjes niet door de radio mogen laten klinken, die zouden de luiste raars maar een onrustige slaap be zorgen. Kwaad dat die communisten waren; ze gingen achter elkaar onder luid misbaar in de oppositie, weer gezellig terug in de oude, vertrouwde omgeving. Bezitters van radiotoestellen die uw luisterbijdrage hebt voldaan, zorgt, dat u erbij komt, bij uw radio wel te verstaan. Doet zoals onze buren: zegt uw afspraken af, verzet uw zilveren huwelijksfeest naar een datum na de draadloze politieke regen en laat het hele gezin genieten van hetgeen de vrije tribune u te bie den heeft. De kinderen nemen er allicht wat van mee en de ouderen zullen er wel iets van óver houden. Misschien zal u het gevoel bekruipen, dat praatjes bij de haard soms wel eens praatjes voor de (VARA) vaak kunnen zijn. En dan is het een groot goed, dat er knoppen aan uw toestel zittendan staat er in elk geval iemand met z'n mond vol tanden. - - EEK.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11