POMMERY ,De stemme n pow Rijk verlaagt bijdrage werkloosheidsfonds C HAM PAG N E Algemeen bestuur van de NOVIB kwam niet tot beslissingen Antoon Goolens „Dorp aan de Rivier" wordt verfilmd a6i aggw333a oz ovgfiaA DE LEIDSE COURANT Langdurig debat in Tweede Kamer Begroting moet sluitend worden Een lang debat werd gisteren ge voerd in de Tweede Kamer tussen de leden en de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, over het wetsontwerp tot tijdelijke wijziging (gedurende twee maanden) van de premieverdeling der werkloosheid- wet Het aandeel van het Rijk zou volgens het voorstel van de regering in de premiebetaling van 0,8 op 0,4 gebracht worden, hetgeen de schat kist een besparing oplevert van 30,5 miljoen gulden. De regering betoog de, dat zij de miljoenen nodig heeft om de begroting sluitend te maken. Het is er niettemin van gekomen, de volgende week maandag zal de Kamer het wetsontwerp aanvaarden, waarin de regering gemachtigd wordt 30J-3 miljoen minder in de schatkist te storten. Donderdag al dreigde minister Suurhoff, zoals u zich zult herinne ren, met aftreden, indien de Kamer niet de zin van de regering zal doen. K.V.P. en P.v.d.A. zullen nu in elk geval het voorstel steunen. De heer Van Lier (P.v.d.A.) kantte zich hevig tegen deze maatregel. Hij stelde vast dat het geld er wel op andere wijze had kunnen komen. Met andere woordvoerders betoogde hij, dat de overheid, wanneer dit wetsontwerp wordt aangenomen, door het bedrijfsleven niet meer ge zien zal worden als een betrouwbare partner. Het bedrijfsleven krijgt n.l. géén verlaging van zijn premie-aan deel en het ziet zich het voordeel van deze verlaging ontnomen door het Rijk. De K.V.P. schaarde zich aan de zijde van de regering: men stelde, dat het voordeel dat aan arbeiders en werkgevers voorbij gaat minimaal is. De K.V.P.-afgevaardlgde de heer De Mr Helders in de Kamer Kwestie-De Wit Mr. Helders, minister van Zaken Overzee, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer over de West gespro ken. Hij zei onder meer, dat het be zoek van prinses Beatrix een grote betekenis is voor de saamhorigheid der Rijksdelen. Geruime tijd sprak hij over de kwestieDe Wit. De regering van de Antillen heeft n.l. besloten om de journalist De Wit, hoofdredacteur van Nieuws- en beursberichten, uit te v/ijzen, in verband met een reeks van beledigende en afbrekende arti- kelen welke deze geschreven had. Zoals men zich zal herinneren heeft deze zaak veel stof doen opwaaien. De minister erkende, dat er een grote relatie tussen persvrijheid en rechtszekerheid bestaat Hij drong er bij de Kamerleden op aan niet te veel aandacht aan deze zaak te be steden, opdat men de belangstelling niet te veel activere. Hij kon nog geen positieve uitspraak doen over de vraag of uitvoering zal worden ge geven aan het besluit de betreffende journalist te verbannen. Margarineprijs niet omhoog Maar omlaag evenmin De voorzitter van het produkt- schap voor margarine vetten en oliën keerde zich in de bestuursver gadering van heden ten stelligste tegen suggesties om ten behoeve van financiële steun aan de varkensprijs een heffing te leggen op grondstof fen voor margarine, spijsvet en eet bare oliën zelfs is reeds een bedrag van 20 cent per kilogram grondstof genoemd. De voorzitter, de heer G. A. Maas- sen, heeft overigens niet de indruk dat dit streven serieus genomen kan worden. Hij kon zich moeilijk voor stellen, dat moeilijkheden in de land bouw zouden moeten worden afge wenteld op een andere bedrijfstak. Een dergelijke heffing zou neerko men op een prijsverhoging van drie cent per pakje margarine, hetgeen niet zou passen in het prijsbeleid van de overheid. De heer J. M. Nooy (KAB) zeide in deze bestuursvergadering, dat in een vergadering van het produkt- schap voor vee en vlees en in een bijeenkomst van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf een eventuele heffing op margarine besproken is. De heer Nooy keerde zich tegen deze suggestie. De margarine, zo zeide hij, is geen tweederangprodukt meer doch dank zy ontwikkeling en re search een volwaardig en belangrijk voedingsmiddel geworden. Een hef fing zou de prijs van de margarine die een belangrijke functie bij de voeding heeft, onnodig verhogen. In dien de landbouw moeilijkheden heeft, moet men deze in eigen kring oplossen. Het bestuur van het produktschap sprak zich dan ook unaniem uit te gen het leggen van een heffing op margarinegrondstoffen. De heer A. Bakker, voorzitter van de bond van margarinefabrikanten, deelde mede, dat, ondanks de sug gestie in de memorie van toelichting op de begroting van economische zaken, er geen prijsdaling op de wereldmarkt voor margarinegrond stoffen is. Prijsverlaging van mar garine zal niet mogelijk zijn. Inte gendeel, zo zeide de heer Bakker, stijgen in de laatste tijd de grond- stoffen, met name van palmolie. Kort had er begrip voor, dat de rege ring in deze tijd haar begroting moet saneren; als dit wetsontwerp werd verworpen moet men toch zoeken naar bezuiniging op ander sociaal terrein. Minister Suurhoff zei, dat de regering het budget sluitend wil ma ken op de meest pijnloze wijze. 7 mil joen van de 30 miljoen zal men ge bruiken om volgens suggestie van de sichting van de arbeid de kinderbij slag voor de laagstbezoldigden in ons land met 10 cent per week te verho gen. Met name de rentetrekkers val len onder deze verhoging. Bij de replieken betreurde de heer Van Lier de houding van de regering. Nu zij echter haar bestaan heeft ge bonden aan het aannemen van dit wetsontwero meende zijn fractie, dat zij van koers moest veranderen. Ver tegenwoordigers van de protestantse en liberale fracties vonden eveneens dat de minister zwaar geschut in stelling had gebracht. Zij lieten zich niet uit over hun stem, in ieder ge val komt het wetsontwerp er door, omdat P.v.d.A. en K.V.P. samen een meerderheid halen. Het „aap-noot-mies" van de gemeente 3.63 3.332 CHAMPAGNE POMMERY GRENO - REIMS Minister Staf inventariseert Uit een complete lijst van opper en hoofdofficieren, die minister Staf in zijn memorie van antwoord had opgenomen blijkt, dat het leger niet minder dan 31 generaals telt en dat de luchtmacht er 13 rijk is. De land macht heeft 5 luitenants-generaal, 14 generaals-majoor en 12 brigade-gene raals. Bij de luchtmacht zijn in dienst: een luitenant-generaal, 4 generaais- majoor en 8 commodores. Hierbij zijn alle functionarissen inbegrepen. Teveel critiek De vergadering liep - na 4 uur - leeg Het algemeen bestuur van de Ne derlandse organisatie voor internatio nale bijstand, de NOVIB, heeft giste ren op een vergadering in Den Haag besloten een definitieve beslissing over de begroting voor het jaar 19,58 en de voorgenomen projekten in Griekenland en de Soedan aan te houden tot eind januari a.s., wan neer het opnieuw bijeen zal komen. De vergadering van gisteren, die bij na vier uur duurde en door een aan tal leden van het algemeen bestuur niet tot het einde werd bijgewoond, besloot op voorstel van de voorzitter voorlopig in principe zijn toestem ming aan de plannen van het dage lijks bestuur te geven. Reagerend op de stroom van cri tiek, die het financieel beleid van de organisatie heeft overspoeld, zeide de voorzitter van de NOVIB, prof. dr. ir. E. de Vries: ..Iemand heeft in het publiek gesuggereerd, dat hier geld over de balk is gesmeten. Ik sta er persoonlijk borg voor dat dit, op zijn zachtst gezegd, misleidend is." Zoals men weet, is er in de negen tien maanden, die de NOVIB thans bestaat, van de 373.460,die wer den ontvangen slechts 90.000 gulden in kas gebleven. De rest is uitgege ven aan bureaukosten, voorlichting en acties. Prof. De Vries zei hierover: „De NOVIB is in 1957 naast de oriëntatie op Thrasië en de Managi (projec ten in Griekenland en de Soedan) begonnen met een binnenlands pro ject: ruime voorlichting en een op wekken van de verantwoordelijkheid. Daar hebben we, als u heel ruim re kent, twee ton aan besteed: één of twee cent per Nederlander." Eerst eigen landgenoten. Spr. betoogde, dat niet gewacht kan worden met de steun aan hulp behoevende gebieden, totdat alle prin cipiële en organisatorische proble men rond de NOVIB zijn opgelost. Hij deed een beroep op de bestuursleden, zich te onthouden van het „aan el kaar toeschrijven van verkapte ver keerde bedoelingen." Tijdens de vergadering werd door vertegenwoordigers van het NVV, de KAB en het CNV de verdere steun toegezegd aan het werk van de NO VIB waarbij laatstgenoemde aandrong spoedige klaarheid" tussen NOVIB, zending en missie. De afge vaardigde van de KAB zeide, dat het niet gaat om „de missie of de NO VIB, maar de „missie en de NOVIB". Ook zijn inleiding had weer veel len te pareren. De afgevaardigde van de Kon. Ned. Middenstandsbond merkte o.m. op: „De Indonesische kwestie zal heel veel offers van het Nederlandse volk vergen en verdient thans prioriteit. Éérst zijn nu inzamelingen voor eigen landgenoten nodig." Daarentegen meende de voorzitter, dat het uitermate kortzichtig zou zijn, om naar aanleiding van de huidige gebeurtenissen de actie te staken. Geen besluiten. De vertegenwoordiger van het In stituut voor de tropen drong aan op grote voorzichtigheid bij het finan ciële beleid. Bezwaren tegen de pro jekten uit andere dan financiële gron den werden geuit door het in de NO VIB vertegenwoordigde katholieke onderwij zersverbond en de dienst „Ontwakende Wereld". Zelfs in deze algemeene bestuurs vergadering liep de zaak uiteindelijk uit de hand. Spreker-criticus no, 13 moest tot zijn verbijstering constate ren dat 't dozijn sprekers, dat hem was voorafgegaan, intussen de bijeenkomst al had verlaten, zodat er geen quo rum meer was om besluiten te ne men. Ook de voorzitter was vertrokken Diens plaatsvervanger, de heer H. Oosterhuis, zag zich genoodzaakt een definitieve beslissing over de inge diende „streefbegroting" uit te stel len tot de volgende vergadering. De vergadering benoemde nog prof. ir. G. J. A. Terra in de vacature in het bestuur, ontstaan door het uit treden van prof. Zeegers. De projecten. Blijkens een rapport van een spe ciale commissie zal het project van de NOVIB voor de Soedan voor 1958 een bedrag vergen van 140.000, De totale kosten zullen ongeveer 400.000 zyn, verdeeld over drie jaar. Voor Griekenland wordt eveneens voor het gehele project een bedrag van ƒ400.000 begroot. VOOR 1958 Minister Zijlstra optimistisch gestemd Minister Zijlstra meent, dat Neder land de grootste economische moei lijkheden te boven is en de ontwik keling voor 1958 lijkt hem niet on gunstig. Op het ogenblik wordt be drijf staksge wij ze bekeken, zo heeft de minister gisteravond in een te Eind hoven gehouden rede voor de R.K. Middenstandsbond meegedeeld, of de prijsstabilisatiepolitiek soepeler kan worden toegepast. Prof. Zijlstra stelde vast, dat de overspanning van de arbeidsmarkt is verdwenen en dat de spanning op de kapitaalsmarkt over haar hoogte punt heen is. Ook op de handelsba lans is sedert september een herstel te constateren. De bewindsman betrok de jongste gebeurtenissen in Indonesië ook in zijn rede. De Nederlandse economi sche en financiële belangen in Indo nesië omvatten een bedrag van circa 1 miljard gulden en vormen 2 k 3 pet. van ons nationale inkomen. Wan neer Nederland gedwongen zal wor den ook op economisch en financieel gebied de banden met Indonesië te verbreken, dan zal dit voor ons een ernstige tegenvaller zijn. Voor Indo nesië zullen de gevolgen echter een ramp betekenen, zo meende hij. 15.000 Bouwvak arbeiders thans zonder werk Bouwcapaciteit bedreigd Op de woensdag te Utrecht gehou den alg. vergadering van de Ned. Chr. Aannemers en Bouwpatroons heeft de heer J. Apon gesproken over de toe nemende werkloosheid onder bouwvakarbeiders. Hij memoreerde o.m. het feit, dat sinds 1945 voor de tweede maal de bouwnijverheid door werkloosheid wordt bedreigd. Thans zijn ongeveer 15000 bouwvakkers zonder werk, hetgeen een uitkering op grond van de werkloosheidswet van 800.000 per week vraagt. Als deze situatie zich verder voortzet zal er ook schade worden toegebracht aan de bouwcapaciteit. In de 12^ jaar na de bevrijding werd voor 28 miljard gulden aan bouwwerken opgeleverd en werden voor 8 miljard 570,000 woningen ge bouwd. Gezien het nijpende woning probleem, de Delta-werken, het plan- Europoort enz. zijn de vooruitzichten voor het bouwbedrijf zeker nog goed te noemen, structueel gezien. Daar de vooruitzichten door de internatio nale economische situatie worden be paald ziet het er conjunctureel niet zo rooskleurig uit. De basis-uurlonen in de huidige CAO werden „on-christelijk" laag ge noemd. Wanneer men zich aan de wet houdt dan moet een vakman met min der dan 60.netto naar huis. De nieuwe CAO zal er dus moeten ko men, niet alleen als een afweermid del tegen zwarte lonen, maai ook als basis voor rechtvaardige witte lonen. Ook 's nachts 50 km De minister van Verkeer en Wa terstaat mr. J. Algera is vooralsnog niet van plan te overwegen de maxi mumsnelheid gedurende een aantal nachtelijke uren op te heffen. De laatste tyd hebben verzoeken hiertoe het ministerie bereikt, vooral uit de kringen van het vervoerswezen. De minister is thans niet bereid op deze verzoeken in te gaan. De sergeant-vrij williger bij de na tionale reserve J. van Donselaar uit Driebergen zal vanmiddag om vier uur voor de tweede, maal de minis ter van oorlog een protest-nota over handigen van leden van de nationale reserve, die tegen de door de minister voorgestane opheffing van dit insti tuut zijn. Reeds eerder, toen er spra ke was van opheffing van de natio nale reserve, bezorgde sergeant van Donselaar de minister van oorlog een protest-nota, die ondertekend was door 27.000 personen. Vanmiddag biedt hij nog eens 7000 handtekenin gen aan. Inmiddels hebben tal van nationale reserve-groepen uit het land de minister telegrafisch hun ontsteming over zijn voornemen over gebracht. IJsselmeerpolders geven geheimen prijs Reeds 38 scheepswrakken Tijdens zandzuigen bij Lelystad op oostelijk Flevoland is een schedelfrag ment met zeer grote hoornpit van een steppenwisent te voorschijn geko men. Een aantal scheepswrakken in het oostelijk deel van de nieuwe polder is verkend. Totaal zijn nu 18 scheeps wrakken gemeld, waaronder een schip van 35 m. lengte met een breedte van omstreeks 8 a 9 m. Voorts is in sectie N een scheepswrak geladen met straatklinkers van bazalt prijsgegeven. Een klein scheepswrak in sectie O blijkt zeer compleet te zijn. Wieringermeerpolder. Bij zandafgraven aan het Wagen- dwarspad is een scheepswrak gevon den. Uit het onderzoek is gebleken, dat het een klein vaartuig betrof, vermoedelijk een vissersscheepje, dat in zeer deplorabele toestand verkeer de. Het is het twintigste scheepswrak dat in de Wieringermeer werd geregis treerd. Blijkens in het wrak aange troffen aardewerk moet het vergaan zijn in de 17de eeuw. CORRESPONDENTIE VOOR PASSAGIERS „CAPTAIN COOK". De gelegenheid wordt opengesteld naar de passagiers aan boord van het op 21 december uit Djakarta naar Nederland varend ss. „Captain Cook" op de gebruikelijke wijze luchtpost correspondentie te verzenden, welke in de aanloophavens Colombo, Aden en Suez zal worden uitgereikt. De erzending naar Colombo, Aden en Suez geschiedt te Amsterdam resp. op 24 december, 30 december en 3 januari a.s. De adressering dient als volgt te geschieden: Naam passagiers, p/a postagent a/b ss. „Captain Cook", resp.: Co lombo, Aden, Suez. Drie weken geëist Politieman gaf jongen een aframmeling Tegen een gewezen Zandvoortse re chercheur werd gisteren door de of ficier van justitie van de Haarlemse rechtbank drie weken gevangenis straf geëist. De politieman W. K. was er van beschuldigd op het politiebu reau van Zandvoort een volkomen onschuldige jongeman een geduchte aframmeling te hebben gegeven om hem een bekentenis uit te lokken. De jongeman E. T. is door deze mis handeling ernstig ziek geworden en Burgemeester A. Leggers van Wormer is donderdag voor de hoogste klas van Jisp gaan staan om de leerlingen les te geven. Tijdens dit lesuur ver telde hij, hoe de gang van zaken in een gemeentebestuur is. Vrijdag gaat de klas naar het stadhuis om te zien, hoe een en ander in de praktijk werkt. We zien burgemeester Leggers hier aan het hoofd van de klas tijdens zijn „les"-uur. Uitgerust met veel zelfkritiek wil de Nationale filmproductie-m schappij van S. Barnstijn wederom trachten een Nederlandse speelfilm te maken die werkelijk goed is. En kele jaren geleden heeft de onder neming reeds „Rechter Thomas" van mr. Pauwels uitgebracht en heeft toen uit de ervaring veel geleerd. In deze geest heeft ook de heer Barnstijn zelf gesproken, - toen hij de filmjournalisten ontving om hen op de hoogte te brengen van de reeds op gang gekomen nieuwe pro ductie „Dorp aan de rivier", naar de bekende roman van Antoon Coolen te Waalre. Hugo Claus heeft reeds het filmscenario geschreven en Fons Rademakers heeft als regisseur nu al verschillende prominente figuren voor de hoofdrollen aangezocht. Eigenlijk is de Nederlandse film productie nauwelijks gestart, heeft de heer Barnstijn zelf toegegeven en hij vulde zijn mededeling aan met de goede raad, dat men de Nederlandse film niet per se moet afstemmen op het eigen land, maar op de interna tionale markt. Daarbij is het een eis, dat de stof een typisch Nederlands gegeven is met daarbij zoveel moge lijk nieuws voor het buitenland. Coolens bock bijvoorbeeld bezit aan-, trekkingskracht voor het buitenland, niet alleen vanwege het nieuws dat zijn vader had een aanklacht tegen de Zandvoortse rechercheur ingediend. In april was E. T. met een vriend op de motor naar Zandvoort gereden en zij hadden daar een strandwande ling gemaakt. Toen zij naar hun mo tor terug wilden keren, werden zij aangehouden door twee mannen in burger, welke later rechercheurs bleken te zijn. De jongelui dachten echter dat hun aanvallers het op hun motor voorzien hadden en ver weerden zich hevig. T. wist te ont snappen en riep de hulp in van een man die op het vechtende groepje was komen toesnellen. Déze man bleek echter ook van de cherche te zijn en T. werd in zijn kraag gepakt. De vriend van T. was ondertussen zijn aanvallers eveneens ontvlucht en riep de hulp in van enkele automo bilisten. Toen pas hadden de rechercheurs zich gelegitimeerd. De politiemannen hadden een tip gekregen, dat er in een consumptietent ingebroken zou worden. Zij hadden op de loer gele gen en de twee jongemannen die aan de beschrijving voldeden, ingere kend. Het hele gezelschap toog in een overvalwkagen, waar W. K. de ver meende inbreker T. in een aparte kamer bracht en hem daar een ge ducht pak slaag gaf. De politieman was reeds eerder wegens mishandeling veroordeeld. Uitspraak op 2 januari. er aan ten grondslag ligt, maar ook vanwege de interesse tot ver over onze grenzen. Reeds het derde „aanzoek" Antoon Coolen heeft ons meege deeld, dat het reeds de derde maal is, dat een filmproducent van plan is, zijn boek „Dorp aan de rivier" te verfilmen. Het eerste aanzoek was van Cinetone, in het begin van de bezettingstijd. Dat het toen niet is doorgegaan, kan Coolen slechts toejuichen. De tweede vraag naar filmische bewerking van de stof be stond in 1947 uit Tsjechoslowakije, waar het boek op het ogenblik reeds een totale oplage van rond negen tig duizend exemplaren heeft be reikt. Men wilde toen de rivier de Moldau de functie van de Maas (waaraan het dorp aan de rivier is gelegen) laten overnemen. Toen de plannen reeds in vergevorderd sta dium verkeerden, zijn ze todh nog afgesprongen. En nu het derde plan, dat er te vens een is, waarbij Coolen alle ver trouwen bezit voor de voltooiing. Ofschoon het verhaal van „Dorp aan de rivier" typisch Nederlands is, werd het toch in duidelijke filmtaal over gebracht. Daarbij komt, dat het dorp uit de titel, namelijk Lith, juist nu bezig is aan een poging tot ontslui ting. Aldus sluit de te verwachten film aan op een aktueel gebeuren. En we zijn benieuwd hoe dit onder werp als film in het buitenland zal aanspreken. Vertrouwen in de realisatie Fons Rademakers, die geduren de lange tijd in Italië op de regis- seerkunst is voorbereid, kan beschik ken over filmische adviezen van de Zweed Ingman Bergmann. Dese vak man heeft zich namelijk bereid ver klaard de benodigde technici en de assistent-regisseur Van der Velden te laten meegenieten van zijn ken nis. Toen Rademakers was aange zocht, heeft hij begrijpelijkerwijs verlangd, dat de voorbereiding van de film eerst op papier zou komen te staan. Dat heeft driekwart jaar geduurd. Het scenario was gereed in oktober en thans is ook het draai boek afgesloten. In februari hoopt men proefopnamen in winterse sfeer te maken, misschien wel in Zweden; eerst in mei en juni zul len de buitenopnamen in Nederland geschieden. Intussen komt de heer Bergmann naar ons land om plaat selijk de situatie op te nemen onder andere met de heer Claus en de fransman Becker. De decors zullen zijn van Wiegersma, een bekende naam voor wie iets meer weet over de boeken van Coolen. De uitvoe ring zal zwart-wit zijn en aandacht zal worden besteed aan het geluid. Belangrijke mensen uit de toneel wereld zijn voor de hoofdrollen aan gezocht. (61)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8