690 Historisch servies trok grote belangstelling naar het Leidse Notarishuis Mieke Kortmann uit Zoeterwoude op bezoek bij H. M. de Koningin 590 EEN KONINGIN SCHRIJFT l\ MAMRIET 50 JAAR KOORZANGER VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Er kon geen lachje af Het was een ongekende drukte en geurang, gistermiddag op de binnen plaats van het Notarishuis aan het Utrechtse Veer. Vele tientallen lief hebbers en aspirant-kopers verdron gen zich om een plaatsje, vanwaar zij tenminste een blik in de zaal kon den werpen, die eveneens afgeladen vol was. De berichten over het veilen van bet kostbare Fürstenberger servies, het servies waarvan Keizer Napole on bij zijn eerste en enige bezoek aan de Maasstad heeft gegeten, had den belangstellenden uit het gehele land getrokken. Dat die belangstelling inderdaad ■uitging naai* het kostbare porcelein merkte men al dadelijk aan het onge duld en de nauwelijks beheerste spanning, die het publiek allerlei op merkingen deed maken, waarmee men de veilingmeester tot groter spoed wilde aanzetten bij het afmij nen van de stukken, die vóór het pièce de milieu aan bod kwamen. Een belangstellende, die een antiek kompas nog aan een nader onderzoek wilde onderwerpen, maar het stuk wat aarzelend van de veilingknecht aannam, kreeg te horen. „Ja, pak 'm maar. 't Is geen tijdbom" maar de opmerking kon geen lachje afdwin gen bij het publiek, dat gewoonlijk wel voor de grapjes van het perso neel te vinden is. Toen op een gang lamp („wel aardig maar niet veel geld waard") door twéé begerige het bod van 26 gulden was gedaan en de notaris bij vergissing afhamerde, steeg er een ontevreden gemompel uit de toekijkende menigte en de drukte die het besluit van de notaris dat er doorgéboden zooi warden ten ge volge had, ontlokte de veilingmeester de waarschuwing „Stilte, anders gaan we naar huis. Allemaal!" Er werd doorgeboden en voor 34 gulden ging de lamp weg. Maar de ontevreden heid bleef. Een Balinese danser van gepoli- chromeerd palmhout ontlokte de vraag aan een van de kijkers: „Is dat Soekarno?" (Veilingknecht: „Nee, z'n broer") en de begerigen maar mopperen. „Krankzinnige boel is dat hier". Maar dat waren toen alleen nog maar de mensen, die veel geld in hun zak voelden branden. Het hoogtepunt van de spanning kwam echter pas, toen de notaris de verkoop aankondigde van het veel begeerde servies. Gingen alle voor gaande stukken bij afslag en opbod, als uitzondering op de regel werd bekendgemaakt, dat dit kostbare stuk allqen bij opbod verkocht zou worden. Prompt riep een grappenmaker, helemaal op de drempel van de zaal: „Honderd!" zenuwachtig gelach sti muleerde de leukerd hardop te vra gen: „Heb ik 'em?" maar zijn com mentaar werd overstemd door het eerste bod. Achtduizend gulden. Het werd tien-, 16-, 17-, en 18.000 en na ,,Er ontbreekt één deksel. Verkoop alleen bij opbod". Gespannen kijken de veilingbezoe kers toe, wanneer het historische Fürstenberger servies aan bod komt. KLEUTERLEIDSTERS VERGARDEN EN MAAKTEN KENNIS MET WARD-METHODE. Woensdag j.l. vergaderde de kleu terleidsters van de kring Leiden van de St. Augustinusvereniging in het Schuttershof. De voorzitster mej. A. Righart van Gelder, deelde mee, dat deze verga dering gecombineerd is, met een Kerstreunie van de Wardvereniging. Besproken werden o.m. verschillen de moeilijkheden nie nog bestaan na de aansluiting bij de St. Augustinus vereniging. De aandacht vestigde zij op de con tributie, die vóór het eind van het jaar voldaan moet worden aan de penningmeesteresse van de afdeling, waartoe men behoort. Ook vroeg de voorzitster belangstelling voor de cursus van het Peadagisch Centrum in het komende jaar. i Na deze korte vergadering, volgde de Kerstreunie van de Wardvereni ging. Mej. S. W. Dekker uit Hazerswoude leerde aan een groep kleuters, even eens uit Hazerswoude een Kerstlied je, volgens de Ward-methode, en de aanwezigen konden vaststellen dat het lesgeven met deze methode pret tig en leerzaam is, Het doel van de Ward-vereniging werd door mej. Spit, één der be stuursleden van de Wardvereniging, nader uiteengezet. Op de eerste plaats wil men contact leggen. Alle leden hebben recht op de circulaires, waar in op de verschillende activiteiten van de Wardvereniging, zoals bijeen komsten etc. worden vermeld. Voorts kan men zich abonneren op het tijdschrift „Ex Ore Infantium". Tijdens deze bijeenkomst zongen de aanwezigen waaronder ook leer krachten van het lager onderwijs o.l.v. twee consulenten van de Ward vereniging, Advents- en Kerstliede ren. De opkomst op deze bijeenkomst die ook werd bijgewoond door de g. a., pastoor A. v. Schalen o.f.m., was zeer goed. enige aarzeling die erop wees dat het aantal candidaten sterk minderen bood de heer A. Nijstad uit Lochem 20.000. Toen na 'n uiterst langzaam „Eenmaalandermaalvoor de derde en laatste maalde ha. merslag klonk waren er precies drie en een halve minuut verstreken sinds het historische servies was ingezet. Het enige geluid was toen nog slechts het gemompel van verbazing over zulk een bedrag. Volgens de veilingvoorw aarden kwam er op de koopsom van het uit gebreide Fürenberger porcelein vijf tien procent veilingkosten. Daarbij komt natuurlijk nog het vervoer. Na dat de heer Nijstad de zakelijke kant geregeld had verdween hy uit de zaal om op de binnenplaats, tegen de muur ziijn cheque te gaan uitschrij ven en met hem verdwenen velen van de veilingbezoekers. Tot grote opluchting vermoedelijk van de no taris en zijn assistenten. Desgevraagd verklaarde £e koper ons, dat hij niet van zins was, het dëksel van een van de schalen, dat tijdens het transport van Rotterdam naar Leiden was verdwenen, erby te laten maken. „Dan heb je er maar weer iets nieuws bij en het verhoogt de waarde niet". Wij waren het al bijna weer vergeten, dat Mieke Kortmann, oudste dochter van dokter Wybo Kort man (16 jaar en 4e kl. Lyceum) daar toe uitgekozen, deze zomer had deelge nomen aan het We reldkamp in Zwit serland, toen aal moezenier S. van Beurden ons vertel de van har- bezoek aan H.M. de Konin gin, de „Movavedo" („Moeder van vele dochters") op het paleis te Soestdijk. Aanstonds zyn wij naar „Raadwijk" ge gaan om Mieke ons te laten vertellen van de gebeurtenis die haar in het hele leven zal blijven heugen. Alsof het de ge woonste zaak was kregen wij van de gids te horen, dat in de eerste dagen van december uit het hoofdkwartier Bre da een telefoontje was gekomen dat zij op 18 december met een drietal padvind- sters en vier leid sters op bezoek moest komen bij de Movavedo. Mevr. Kortmann werd gevraagd of Mieke, haar doch ter, .,die gids was met lange haar vlechten"; dit om te weten dat het de juiste uitverkorene zou zijn voor de vererende uitnodiging. De voorwaarde was, dat de weten, schap tot de gelukkigen te behoren streng geheim zou blijven. Daarna, op 9 december, kwam er een brief van de presidente van het Nederlandse Padvindstersgilde van ae volgende inhoud: „Van'het Hoofdkwartier van de Ned. Gilde Beweging zal je in middels wel gehoord hebben dat jij tot de gelukkigen behoort, die een bezoek mogen brengen aan H.M. de Koningin (Movavedo) om haar iets te vertellen over je van het Ned. Padvindsters Gilde, mej. Snel (van de Ned. Gidsen Beweging) en mej. Wigman. De namen van de padvindsters zijn: Eveline van Buuren uit Den Haag, Betty Joosse, Middelburg en Anneke van Rossen, Den Haag". Zo ging deze afvaardiging woens dagmiddag naar Baarn om vooraf een bezoek te brengen aan het pad- vindstershuis „Buitenzorg", waar prinses Marijke, Kabouter Helpgraag, de herinneringen aan de wereldkam pen van Zwitserland en Engeland kwam bekijken', vragend over elk speldje waar het vandaan kwam en wat het betekende. Het prinsesje was opgetogen over belevenissen tijdens het wereld- I de fraaie pop, gestoken in het nieu- kamp. Er gaan nog drie pad- we padvindstersuniform, die haar ge- vindsters mee en verder mevr. schonken werd. De Haan („Trok"), de presidenteToen volgde het bezoek, om vier uur, aan het paleis waar de padvind sters en onze gids aan H.M. werden voorgesteld. De Movavedo begaf zich daarna met de Trok, de presidente, naar de bibliotheek. Onderwijl wer den de twee leidsters en de padvind sters en gidsen door een hofdame rondgeleid door de verschillende ver trekken van het paleis. Hierna moch ten zy in de bibliotheek de logboe ken en andere herinneringen op een tafel uitspreiden, vertellen en uitleg geven van het Wereldkamp. Ook nu weer toonde H.M. grote belangstelling en Mieke mocht ver tellen wat het flanellen zakje in haar logboek betekende; hierin werden de tarwe-korrels verzameld die de groep verkregen had voor elke goede be oordeling. Ook de vele overgehouden verschillende Zwitserse muntstukken, in het logboek geplakt, trokken bij zonder de aandacht van de Mova vedo en deden de opmerking ontlok ken of deze bewaard waren voor een volgende reis naar Zwitserland. Terwijl H.M. zich nog over veler lei zaken van het kamp liet inlich ten. serveerden lakeien de thee. Ons Mieke kon natuurlijk over de gehele entvangst bijna niet uitgepraat ko men. Pater Van Beurden glunderde, nog meer dan anders, over het heuglijk feit in de door hem met zoveel toe wijding en grote verdienste opge bouwde Gidsenbeweging. DE MEIJE Benoeming schoolhoofd. Tot hoofdonderwijzer aan de qhr. school in De Meije is benoemd de heer P. van Noort als opvolger van de heer G. Verburg, die naar Ridderkerk ver trekt. De heer Van Noort is afkom stig van Wageningen. Jaarvergadering „Meye Vooruit". Onder voorzitterschap van de heer A. Bunnik kwamen de leden van de ijsclub „Meije Vooruit" in café Mi- chielsen donderdagavond bijeen. Het ledental is gestegen tot 94. Het batig saldo bedroeg begunstigd door de vo rige ijsvrije winter 537,86. In de be stuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden de heren H. v. Zoest en F. v. d. Poel herkozen. Het zich niet meer beschikbaar stellende be stuurslid de heer A. v. d. Berg, werd vervangen door mej. T. v. d. Poel. Hiermede heeft „Meije Vooruit" weer een vfouwelijke stem in het bestuurs- kapittel. Besloten werd voorts in het vervolg ook een junioren-wedstryd te hóuden voor deelnemers van 14— 17 jaar'. In verband met het beschik baar stellen van eén nieuwe wissel- beker is een aanvrage gericht aan de gemeente Bodegraven. In de pauze werd nog een gratis verloting gehou den. Onder een woord van dank sloot de voorzitter deze geanimeerde jaar vergadering. speciale aanbieding donzig zacht en warm, prachtige kwaliteit, royale maten, 150 x 230 cm. (Advertentie) Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP Het aangrijpende relaas dat vorige week in „Margriet" een aanvang nam, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troonde strijd van een vrouw om haar laatste bezit: de liefde van haar Koning, de vader van haar kind! De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zült deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten! „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te weten; zij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. In méér dan een half miljoen gezinnen zal straks de geachiedenia van Koningin Alexandra in „Margriet" worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel matig leest, stuur dan nog vandaag 'n briefkaart aan MARGRIET. Huidckoperstraat 20, Amsterdam. (Advertentie) ZOETERWOUDE INTERKERKELIJKE ZANGAVOND Sinds enkele jaren brengen de gelovigen van de gezamenlijke pro testantse kerken in de buurtschap Leiderdorp-Hoge Rijndijk van uit een zangbijeenkomst aan alle zie ken en thuiszittenden een Kerstgroet in de vorm van een aardige atten tie. Dit jaar zullen hierbij ook de katholieken actief betrokken zijn. Maandagavond 23 dec. a.s. om 8 uur is er op het grasveld naast de herv. kerk (een stukje historische bodem) een zangavond, waarbij de verschil lende koren tezamen met de aanwe zigen zullen zingen. Ook de Leider- dorpse Harmoniekapel verleent me dewerking. Pastoor en predikanten lezen voor uit de H. Schrift en bur gemeester K. van Diepeningen zal zelf het Kerstverhaal voorlezen. Het geheel is om even over half negen geëindigd. Tijdens de bijeenkomst wordt er gecollecteerd voor de Kerst attentie. Bij slecht weer zullen de inwoners van Leiderdorp naar het dorpshuis gaan en die van de Rijn dijk naar het kath. parochiehuis. Men hoopt op grote belangstelling bij deze demonstratie van „goede ge zindheid" jegens alle mede-christe nen, gezonden en zieken, die alle het Licht van Christus verwachten. AARLANDERVEEN DDS Gisteravond zijn de konij nen, die door de verschillende be reidwillig en in de loop van het jaar ten bate van de muziekvereniging DSS gemest zijn in het veilinggebouw bij opbod verkocht. De dieren, die deels vet waren en deels wat min der goed gegroeid waren, gingen on der veel belangstelling grif van de hand. Voor prijzen, die varieerden van plm. 8 tot 14.50 werd de hele koppel, ongeveer 50 in aantal verkocht. Nadat de heer C. v. d. Laan namens de vereniging de konijnen verhan deld had, werden de loten van de lotery getrokken. Twee van de die ren waren namelijk van de party af gezonderd om als pryzen voor een loterij beschikbaar gesteld te wor den. Na trekking bleken de gelukki gen C. Poelwijk en J. Kempen te zijn. In deze week werd de heer J. Schouten, oud- hoofd van de r.-k. Jon gensschool en oud-land- bouwleraar, 70 jaar. Hoezeer het passend zou zyn op deze data te schrijven over dit, voor al voor Zoeterwoude, zo verdienstelijk leven wij mogen hieromtrent herinneren aan de spon tane huldiging en on derscheiding bij zijn ju bilea en afscheid uit vele functies nu vraagt een jubileum, dat alle andere reeds ge vierde herdenkingen in lengte van jaren over treft, wel zeer bijzonde re aandacht. In dezelfde reeks van jaren, vanaf de dag dat de heer Schouten als onderwijzer in Zoeter woude begon, ligt ook zijn lidmaatschap van het r.-k. Zangkoor, al tijd ondanks zijn zeer uitgebreide werkkring met grote ijver vervuld. Na het overlijden van de heer C. H. de Boer werd hij door deken Jonckbloedt in goed overleg met het bestuur in juni 1940 benoemd tot directeur. Met grote verdienste heeft de heer Schouten het zangkoor van de parochie van St. Joannes Onthoofding geleid totdat hij in maart van dit jaar, wegens gezond heidsredenen ontslag heeft geno men. By de overdracht van deze koor leiding aan de heer A. Weseslingh uit Groenendijk en het afscheid van zijn zangers sprak de scheidende di recteur woorden van dankbaarheid, reeds vanaf zijn elfde jaar in de kerk Gods lof te hebben mogen zingen en HAZERSWOUDE BRAND VOORKOMEN Gisteravond omstreeks 9 uur zag de wachtmeester van de Rijkspolitie, de heer A. Lotens, bij het voorbij gaan van de delicatessenfabriek aan de Rijndijk een vuurgloed in een der werkplaatsen. Hoewel de eigenaar, de heer G. de Wilde, die naast de fa briek woont, niet thuis was, wist de heer Lotens toch spoedig de fabriek binnen te komen en de vuurhaarden, welke waren ontstaan bij een trans portbaan, te blussen. De gealarmeer de brandweer behoefde geen dienst te doen. De oorzaak van de brand is onbekend. Op het fabrieksterrein was ook aanuwezig burgemeester L. J. den Hollander. Afscheid als directeur Zijn eredienst op liturgische wijze te hebben mogen opluisteren. Van zyn 11e tot 14e jaar was hij op het zangkoor te Hoogwoud (N.H.), van 14 tot 18 jaar aa.. de r.-k. kweek school in Hoorn, waarvan het laatste jaar als leider van het Kweekschool koor en daarna, in 1906. tot heden in Zoeterwoude. Op tweede Kerstdag zal het gou den jubileum als kerkzanger gevierd worden en officieel afscheid worden genomen. Op die dag wordt om 8.15 uur een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna in een feestelijke bijeenkomst in het Graalhuis de hul diging van de gouden jubilaris zal plaats hebben. Aanrijding door de gladheid. Gisteravond reed de personenauto^ bestuurd door G. v. B. uit Zoeter woude, door de gladheid heen en weer glijdend, met een snelheid van 45 km op de Vrouwen weg heel links tegen een naar rechts geparkeerde auto van de heer J. van Bergen He negouwen. De chauffeur bleef on gedeerd, maar er was grote materi ele schade.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7