3)e C<2icbe6ou^cmt Vandaag is de topconierenlie te Parijs begonnen ÏOP-NIVEAU Eensgezind en afdoend antwoord aan uitdaging Eisenhower centrale Onder beheer gestelde bedrijven moeten weer aan 't werk GRATIS Koopuur B. DE KONING Prinses Beatrix sprak tot Suriname en de Nederlandse Antiüen Aardbevingen teisteren Perzië MAANDAG 16 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14286 OP Directeur: C M v. HAMERS VEI JD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZF.N BUREAUX: PAPENGRACHl 32 Telefoon: Directie Abonn. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs I 0.50 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p.p f8.Advertenties: 17 ct. p m.m Telefoontjes f 1 50 I PAUSMIS WORDT UITGEZONDEN Z. H. de Paus heeft er in toege- Istemd, dat de H. Mis, welke hij tij- President Eisenhower van de Verenigde Staten, gefo dens de Kerstnacht in zijn privé-ka- tografeerd tijdens zijn toespraak op het Parijse vliegveld pei opdraagt, via radio-Vaticana Orly, even na zijn aankomst uit Amerika. figuur „Wij zullen een eensgezind en af doend antwoord geven op de uitda ging, waartegenover de Navo zich geplaatst ziet." Deze woorden van president Eisenhower, uitgesproken toen hij zaterdag in Parijs aankwam, kunnen beschouwd worden als het thema van de Navo-topconferentie, die de regeringsleiders van de 15 Navo-landen met hun voornaamste ministers voor drie dagen in Parijs heeft samengebracht. De deelnemers aan de top-confe- rentie zijn in de afgelopen dagen in Parijs gearriveerd en zij hebben za terdag en zodag onderling overleg gepleegd. De premiers beginnen maandag middag met hun werkconferentie. Verwacht wordt, dat de Nederlandse premier, dr Willem Drees, dan onze bondgenoten op de hoogde zal bren gen van de laatste ontwikkelingen in de Indonesische kwestie. Ruim 1800 journalisten en radio- en televisieverslaggevers uit 38 landen zijn naar Parijs gekomen om deze conferentie te verslaan. Zondagavond leek het Palais Chaillot wel een grote zoemende bijenkorf. Secretaris-gene raal Spaak zei op een persconferentie, dat de grote opkomst van de pers een bewijs is van het grote belang, dat in en buiten de Navo aan deze conferen tie wordt gehecht. Hij waarschuwde echter, dat de grote vraagstukken over economische en wetenschappelijke samenwerking, die ter sprake zullen komen, zeer in gewikkeld zijn en dat men geen spec taculaire resultaten moet verwachten. Het ligt in de bedoeling, dat de Navo-saamhorigheid gesterkt wordt door intensief politiek overleg en men kan onaangenaamheden, zoals on langs ontstonden door Britse en Ame rikaanse wapenleveranties aan Tune sië, in de toekomst verhinderen. De politieke vraagstukken zullen voorrang hebben. Ongetwijfeld zal ook gesproken worden over de brie ven, die de Sowjet-premier, maar schalk Boelganin, enige dagen vóór de conferentie aan de Navo en haar leden heeft gezonden, waarin hij on der meer pleitte voor een niet-aan- valsvedrag tussen de Navo en het pact van Warschau en de instelling van een zone zonder atoomwapens in Midden-Europa. De verschillende regeringen heb ben, naar verluidt, in totaal 20 memo randa over politieke, militaire, eco nomische en wetenschappelijke sa menwerking ingediend. Hieronder zyn 9 Amerikaanse en 3 Britse docu menten. De ministers van buitenlandse za ken van de landen der West-Europe- se Unie (Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Italië, West-Duits- land en Engeland) zijn zaterdag en zondag bijeen geweest om een ge meenschappelijke bijdrage aan de Na vo- inspanning op wetenschappelijk gebied en de wapenproduktie te be spreken. Algemeen verwacht men, dat pre sident Eisenhower, die neg maar on langs hersteld is van een lichte be roerte, het in Paiijs niet gemakkelijk zal krijgen. Waarnemers verklaren, dat Eisenhower zijn persoonlijke in vloed tot het uiterste zal moeten aan wenden om zijn collega's te overtui gen van de waarde der Amerikaanse denkbeelden, vooral de militaire. EISENHOWERS INTOCHT. De intocht van president Eisenho wer in Parijs is een persoonlijke triomf voor het Amerikaanse staats hoofd geworden. De Parijzenaars hadden zich in "dichte rijen langs de weg, die de pre sident zou volgen opgesteld, en juich ten hem luide toe. De gehele elf kilometer lange rit bleef de president in de auto staan, terwijl hij van tijd tot tijd zün hoed afnam om de toejuichingen van de menigte te beantwoorden. Voorzichtig met Adenauer. De Duitse bondskanselier, dr Ade nauer, zal geen van de bü eenkomsten van de deelnemers van de Navo-top conferentie by wonen, die niet tot de eigenlyke besprekingen behoren, al dus heeft de Westduitse regerings woordvoerder von Eckhardt zaterdag meegedeeld. Het is de bondskanselier, die on langs griep heeft gehad, streng verbo den kamers waar gerookt wordt, bin nen te gaan. Bovendien moet hij de overgang van warme naar koude lucht vermyden, aldus'von Eckhardt. VERKLARING MINISTER LUNS. „Het zou my niet verwonderen als de Indonesische kwestie op de Navo- conferentie in Parijs ter sprake zou komen", zo heeft de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr Luns, zondag in de trein naar Parijs tegenover een verslaggever van het A.N.P. verklaard. „Over het algemeen kan men zeg gen dat de gehele wereldopinie en speciaal de Atlantische geallieerden bijzonder veel begrip voor het Neder landse standpunt hebben en dat ook daadwerkelyk hebben getoond", zei minister Luns. Op de vraag of Nederland zijn bondgenoten zal vragen niet te pro beren de Nederlandse economische belangen in Indonesië over te nemen, zeide de minister: „De Nederlandse regering heeft niet te klagen over medewerking van de regeringen der andere landen wat het profiteren van thans geboden gelegenheden betreft". MINISTER MOCHT ER NIET IN. Een minister, die zich zondag toe gang wilde verschaffen tot het zwaar bewaakte Palais Chaillot, kon zich niet voldoende legitimeren en werd onder bewaking naar de „chef* van de wacht geleid. Enkele aanwezige journalisten getuigden daar, dat het inderdaad een minister was en zij werden op hun woord geloofd „Hoe kon ik weten, dat het een mi nister was", verontschuldigde de be trokkene zich. Ik weet niet eens wie onze eigen ministers zijn. Er zyn tel kens weer andere. Hoe kan men nu verwachten, dat ik de buitenlands^ ministers ken wordt uitgezonden. Radiostations in verschillende an dere landen zullen het programma overnemen. TREINONGELUK IN BRUSSEL Te Vorst, een voorstad van Brussel, is hedenmorgen een sneltrein, die uit Gstende kwam, op de achterste wa gons van een uit Denderleeuw ko mende trein gereden. Hierbij zyn drie mensen om het leven gekomen. Aldus de Nationale Adviesraad De nationale adviesraad heeft er bij het Indonesische kabinet op aange drongen de Nederlandse ondernemin gen, die onder beheer zijn gesteld van de regering, weer in bedrijf te bren- Zaterdag van 12 tot 1 uur „stempel 4" Elke dae één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburp (Advertentie) 2.000 KILOMETER PER UUR. „Tass" maakt melding van een be richt in het Sowjetrussische dagblad voor de luchtvaart „Soverskaja Aviatsija", inhoudend dat een Russi sche straaljager bij een gewone oefenvlucht een snelheid van meer dan tweeduizend kilometer per uur heeft bereikt. De bestuurder van het toestel ver klaarde dat deze snelheid, en de hoog te, waarop werd gevlogen, nog kon den worden overschreden. gen. De adviesraad nam dit besluit in een zitting, die werd geleid door pre sident Soekarno! Het weer in bedrijf stellen van de Nederlandse ondernemingen werd noodzakelijk geacht om stagnatie te voorkomen en de moeilijkheden weg te nemen, die de maatregelen tegen de Nederlandse ondernemingen heb ben veroorzaakt. Bijna alle Neder landse ondernemingen en bedrijven op Java zijn thans onder staatstoe zicht geplaatst. In Makassar zijn pantserwagens en militaire patrouilles op straat versche- I nen om eigenmachtig optreden tegen te gaan. Groepen jong mensen met rode armbanden hadden in enkele ge- j vallen auto's van Nederlandse eige naars „overgenomen". In verschillende delen van Indone sië hebben vakbonden (niet alleen communistische) geëist vertegen woordigd te worden in de commissies van toezicht die voor Nederlandse be- dryven zijn ingesteld. De commissies zijn samengesteld uit vertegenwoor digers van het leger, en van ministe ries van landbouw en arbeid. Gearresteerd. In Zuid-Sumatra is een aantal ar beiders, aangesloten bij het commu nistische vakverbond Sobsi, door het leger gearresteerd. Zij werden opge pakt wegens eigenmachtig optreden tegen Nederlandse ondernemingen. In Noord-Sumatra zyn zaterdag 39 van de 59 Nederlandse ondernemin gen onder beheer van de regering ge plaatst. In Malang is alle Nederlandse employé's van de elektriciteitsmaat schappij in het oosten van midden- Java (staatseigendom) verboden nog op hun werk te komen. De betekenis van Koninkrijksdag Prinses Beatrix heeft zich ter gele genheid van Koninkryksdag 1957 en haar a.s. bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen tot de bevol king van deze rijksdelen gericht in een toespraak, die de wereldomroep heeft uitgezonden en die door alle ra- Ongeveer 1400 doden De twee aardbevingen die vrijdag een deel van het westen van Perzië hebben geteisterd, zijn gisteren ge volgd door een derde. In een gebied van 1700 vierkante mijlen zijn onge veer veertienhonderd mensen om het leven gekomen. In het dorp Frasinaj alleen verloren duizend mensen het leven. Zevenhonderd lijken zijn tot nu toe geborgen. Ook de gevolgen van de aardbevin gen zullen nog verdere slachtoffers maken, want de overlevenden kam peren in de open lucht en hebben in de meeste gevallen geen kleren of de kens uit het puin van hun huizen kunnen redden. Zy slapen met hun kinderen tussen zich in geklemd op de bevroren grond, soms met een heel gezin onder één deken. Tegen de muren van overeind ge bleven gebouwen en in de resten van moskeeën zoeken honderden mensen beschutting tegen de yzige wind. Er is heel weinig voedsel beschikbaar, en overal zijn groepen daklozen bezig te proberen iets eetbaars te vinden tus sen de resten van de huizen. Woest gebied. Het westen van Perzië is zeer woest en ontoegankelyk gebied, waarin nu in de winter, de schaarse wegen onbe gaanbaar zyn. Er is hulp onderweg, maar niemand weet, wanneer men het getroffen gebied zal bereiken. De Sjah van Perzië heeft gisteren een vlucht boverf de verwoeste dorpen gemaakt. Hij zal in de tweede helft van deze week proberen, vergezeld van koningin Soraja, te paard het rampgebied te bereiken. dio-stations in Suriname en de Neder landse Antillen is gerelayeerd. Prin ses Beatrix zeide: Dat ik op deze dag tot u kan spre ken doet my bijzonder genoegen. Precies drie jaar geleden immers werd het statuut van het koninkrijk getekend: de bevestiging van de nieu we verhouding der rijksdelen. De tot standkoming van het statuut is het resultaat van wederzijds vertrouwen en samenwerking. Mijn generatie groeit op met het he* nieuwde konink ryk en met de idee, die het wil ver- wezenlyken. De toekomst eist van ons, dat wij tevens er in moeten groeien. U begrypt hoe ik my ver heug op myn reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Niet slechts uit enthousiaste verhalen van mijn ouders, maar eveneens door studie en het volgen van colleges heb ik reeds veel over uw land gehoord. Films en foto's toonden mij de schoonheid der natuur, het leven van de bewoners en het werk, dat wordt verricht. Uw gastvrijheid en spontane harte- lykheid treffen een ieder, die uw land bezoekt. Des te meer trekt het my daarom aan dit alles nu binnenkort zelf te mogen zien en beleven. Van myn be zoek verwacht ik tevens de vreugde van het kennismaken en het persoon- lyk contact, dat ik met velen uwer zal mogen hebben. Daarom zou ik willen eindigen met de wens: tot spoedig ziens." Het weer in Europa De weerrannorten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bewolkt —3 C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 OSLO geheel bewolkt 1 KOPENHAGEN onbewolkt —4 ABERDEEN' zwaar bew. 4 LONDEN onbewolkt 3 AMSTERDAM onbewolkt 6 BRUSSEL zwaar bewolkt 6 LUXEMBURG geh. bewolkt 3 PARIJS geheel bewolkt 0 BORDEAUX geh. bewolkt 2 GRENOBLE geh. bewolkt 4 NICE regen 9 BERLIJN onbewolkt 11 FRANKFORT geh. bew. —4 MüNCHEN geh. bew. 1 ZüRICH geh. bewolkt 1 GENèVE geheel bewolkt 3 LOCARNO onbewolkt 2 WENEN geheel bewolkt 3 INNSBRUCK geh. bew. ROME AJACCIO MALLORCA licht bewolkt re«*en motregen 10 Aanhoudende vorst Gedurende het weekeinde is het weer in onze omgeving geleideliik meer onder invloed gekomen van een rug van hogeluchtdruk .welke zich langzaam van het noordelyk deel van de Noordzee en Midden-^candinivië naar het zuiden verplaatste. Er vorm de zich daarbij een nieuw gebied van hoge luchtdruk, waarvan het cen trum met een luchtdruk van 1033 millibar maandagmorgen boven Po len was gelegen. Het depressiegebied. dat zaterdag vooral in West-Duits- land en bij ons in Overijssel en Gel derland sneeuw bracht, trok daarbij in betekenis afnemend naar de Mid dellandse Zee. Voerden noordoostelijke winden aanvankelyk koude lucht aan, welke hoven het relatief wanne water van de Oostzee enigszins was verwarmd, naarmate de luchtdruk in Polen ech ter verder steeg, draaide de wind meer naar het oosten en werd de zeer koude «continentale lucht uit Rusland over land aangevoerd. Bo ven de met sneeuw bedekte gebieden trad een zeer sterke nachtelyke af koeling op. In Folen vroor het in de nacht van zondag op maandag op en kele plaatsen bijna 20 graden, in Midden-Duitsland ongeveer 15 gra den: in ons land meldde het vlieg veld Twenthe min 12. In Zuid-Lim burg verhinderde bewolking de uit straling en werd het niet kouder dan min 4. Ook van maandag op dinsdag blijft het weer in ons land onder invloed van het continentale hogedrukgebied en zal in de nacht op de meeste olaatsen opnieuw matige en. waar sneeuw ligt, strenge vorst optreden. Ook overdag komt de temperatuur niet boven nuL WIJ VERWACHTEN DE HEER /^ok al weten wy, dat Gods eigen Zoon eeuwen geleden in de Kerstnacht is gekomen, toch ver wachten wy Hem. Met Kerstmis gedenken en vieren wy zyn eerste komst, en om ons toch maar zo sterk mogelijk te doordrin gen van de grootsheid van dit ge beuren, leven wy ons in in de men taliteit van de gelovige zonen van het uitverkoren volk, die met ver langen uitzagen naar de „vertroos ting van Israël". Wy spelen een spel, net als de kinderen; en toch is het niet hele maal spel, want wij weten, dat de Keer ook al is Hy reeds gekomen de altyd-Komende is. Iedere dag komt Hy naar ons toe en klopt Hij aan onz* deur, al ware het slechts in de kameraad op de fa briek. die ons iets vraagt, in de man met postpapier en veters aan de deur of in het kind, dat vraagt om hulp by het oversteken van de straat. De Heer komt tot ons allen, „nu en in het uur van onze dood", en tenslotte komt Hy by de „laatste ontmoeting" op de laatste dag van de wereld. Maar dan is het ook zo vreemd niet, dat wy ons tenminste enkele weken in 't jaar spitsen op die komst en dat wy ons inleven in de gevoelens van mensen, die leefden toen de Heer nog niet gekomen was. Dit „kinder spel" kon ons grote mensen wel eens heel erg heilzaam zynl \7an oudsher heeft de christenheid dit begrepen en „vierde" daar om de Advent; en „vieren" is van een dag of een feit iets aparts ma ken. Vooral de laatste dagen vóór Kerst mis spant men zyn verwachting. Dan tellen de gelovige christenen samen met hun heilige moeder, de Kerk, die dagen af. De getijden van de Kerk gebe den doordrenkt niet alleen met tek sten uit de By bel maar ook met de bijbelse geest veranderen met de week, ja met de dag. Men bidt aanvankelijk „Hy zal ko men", dan „Hy nadert", dan „Hy is nsby", dan.... „over vijf da^en zal Hy komen", en tenslotte op de dag vóór Kerstmis: „Heden zult ge we ten, dat de Heer zal komen, en mor gen vroeg zult ge zyn heerlijkheid zien!" Mu de christenen van alle gezlnd- 1 ten in onze stad zich. evenals vorig jaar, weer klaar maken om het Kerstfeest echt als christenen te vie ren, wil de krant" daartoe graag een steentje bijdragen. Vorig jaar wees het „Leids Her vormd Kerkblad" ziin lezers op en kele oude teksten, die in de dagen vóór Kerstmis „gebeden worden in het dagelijks avondgebed (de ves pers) van de rooms-k*tiholipi^ KerV", De 9chriiver doelde daarbij op de z.g. O-antifonen, een zevental oude geheden, welke allen met de uitroep ,.0" beginnen. In de komende da oen willen nu ook wij ons eens n°^er op deze scho ne eebeden bezinnen. Het zal bliikerv. dat ze helemaal door de B'"bel geïnsoireerd wedden en dat de K°rk on« dus 'aat bidden met woorden uit een heilig boek. Dr J. A. E. VAN DODEWAARD, Warmond. nr. GELUKKIG! Het Amerikaanse nationale aard rijkskundige genootschap maakt be kend, dat geleerden thans na jaren van onzekerheid tot de slotsom zyn gekomen, dat de zebra een lichtge kleurd dier met donkere strepen is en niet een donkergekleurd dier met lichte strepen. Dit dommer bestaat ait 10 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDENDE VORST Droog weer en over het alge meen weinig bewolking. Weinig wind. Vannacht matige, en hier en daar strenge vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen lichte vorst. 17 Dec. zon op 8 45; onder 16.31; maan op 4.12; onder 14.05. Hoogwaterstanden 17 Dec v.m. 11.50; n.m. Korreltje Maak van uw huis een heiligdom.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1