Financiering scholenbouw eerste maanden verzekerd Max. snelheid voor z'n paard is de Sint'n letter waard Eerste Kamer aanvaardt verdrag Euromarkt met 48 tegen 5 stemmen Woningbouwverenigingen moeten een grotere armslag hebben Consumptiemelkverbruik daalde na de jongste prijsverhoging Onvolledige cijfers over actie-NOVIB DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Dichterlijke min* Cals in de Tweede Kamer Financiële gelijkstelling van voortgezet onderwijs Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer geruststellende woorden gezegd. Hij stelde, dat het onderwijs in Nederland in ieder geval tegen dc bestedingsbeper king veilig gesteld zal worden. Een belangrijke mededeling van de minister was, dat de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs die al wette lijk geldt voor het lager onderwijs, ook voor het voortgezet onderwijs zal gaan gelden. De pacificatie zal plaats vinden op basis van combi- nering van planning en wettelijk vast te stellen objectieve normen. Het ontwerp van wet bevat een re geling voor het bekostigen van open bare en bijzonder scholen, een aan duiding van het karakter van de schooltypen, richtlijnen van het les rooster, die een ruime speling laat, een planning en objectieve normen voor de financiering. De minister er kende, dat het Rijk de komende ja- (Kaasjkoppigheid De klant blijft koning Doordat men gisteren ter vergade. ring van het Produktschap voor Zui vel een voorstel aannam tot wijziging van de ZuiveIverordening-1949, Kaas handel, alsmede een amendement op het in deze verordening ingevoegde nieuwe artikel inzake de uitvoerbe- perkingen, heeft Nederland de eerste stap gezet op de weg, die leidt naar de produktie van vierkante kaas en de export daarvan. Het amendement bevat de aanvul ling, dat naast kaas van Gouds model ook vierkante kaas mag worden uit gevoerd. De vereenvoudiging van de kaasexport zal volgens het voorne men van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening per 1 januari doorgevoerd worden. De wijziging van de Zuivelverorde- ning-1949 wordt van kracht, zodra het Koninklijk Besluit hierover ver schijnt. Met dit al is de kaas nog steeds rond en de exportaffaire moet dat nog zien te worden want de instan ties die hun toestemming moeten verlenen tot de produktie van vier kante kaas hebben zich nog niet uit gesproken. En zolang de kaascontrolestations nog niet hebben besloten de vier kante kazen het rijksmerk te verle nen, heeft het geen zin, wel vierkante kaas te. produceren. Varkensvlees niet duurder In de memorie van antwoord van Landbouw wordt medegedeeld, dat bet varkensvlees niet duurde wordt. Minister Mansholt (Landbouw) heeft „in verband met het loon- en prijsbeleid" afgezien van het plan om een heffing te vorderen van de consument. De regering wil de varkenshouders steunen door 30 miljoen gulden uit het landbouw-egalisatiefonds te ha len. Vijf tot tien miljoen gulden hier van kan worden bestemd voor het ex portbeleid. Mochten de varkenshou ders door deze maatregelen op de bin nenlandse markt beneden de kost prijs moeten werken, dan zal de re- ren niet in staat is het onderwijs van voldoende leraren en lokalen te voor zien. Hij sloot zich aan bij de Kamer leden, die als oorzaak aanvaarden: bevolkingsgroei, groeiende belang stelling voor voortgezet onderwijs, leraren gaan ander werk doen. De financiering van de meest urgen te scholenbouw is echter voor de ko mende maanden verzekerd. Nood maatregelen voor het aantrekken van leraren achtte hij misschien gewenst, er zijn echter vele bezwaren. De motie van mevr. Fortanier (WD) werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Er werd in de mo tie van de regering gevraagd zo spoe dig mogelyk het onderzoek naar de leraarsalarissen in vergelijking met de salarissen, die in het bedrijfsleven worden betaald, te voltooien. De mi nister stelde vast, dat de motie in de situatie niets verandert, omdat hij al druk doende is met het onderzoek, Op voorstel van de voorzitter nam de Tweede Kamer de motie toen maar aan. Dichterlijk. Minister Cals was, ondanks de kri tiek, die hij had ondervonden, poë tisch geluimd Hij strooide de St. Ni- colaas-verzen in het rond alsof het pepernoten waren. „Zie de tijd is nu gekomen, dat men het bos niet ziet door het bo men", „met roede en gard heeft men mij getart", een „suikerbeestje van mevr Fortanier, een goedheiligman van pater Stokman". Overigens was bijna zijn geheele pleidooi gewijd aan de nieuwe wet op het voorbereidend hoger en en middelbaar onderwijs. Het einde van een begin De Eerste Kamer heeft giste ren met 46 tegen 5 stemmen het verdrag van de Europese Ge meenschap aanvaard. Twee communisten en drie afgevaardigden waren tegen. Het Euratom-verdrag werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men met aantekening van de communisten, dat zij tegen zijn. De liberalen verklaarden hun tegenstem,: zij vonden onder de partners geen eenheid van geest; het verdrag vindt men te vaag. Neder land bezit in het economische leven een uiterst kwetsbare positie, het verdrag zou voor Nederland zulke grote risico's met zich brengen, dat zij de verantwoording niet durven aanvaarden. Minister Luns sprak in zijn ant woord aan de kamerleden van „het einde van een begin". Het verdrag kan nu vóór 16 december a.s. in Rome gedeponeerd worden, opdat de De H.T.M. blijft rollen Ondanks zware verliezen verdragen inderdaad op 1 januari 1958 in werking kunnen treden. Thans staat men voor een overgangs periode, waarin de E.E.G. op gang gebracht ka nworden. Volgens de minister betekent de E.E.G. een nieuwe versterking van de praktische solidariteit tussen de landen, zij opent perspectieven voor een grotere welvaart. Een betere arbeidsverdeling in West-Europa wordt bevorderd; de E.E.G. is van wezenlijke betekenis voor het aan zien van de Europese wereld in de kring van andere landen. Hij was het eens met de Kamer leden, die gesteld hadden, dat de zetelverdeling in de raadgevende ver gadering niet juist is. Zodra de ratifi catie een feit is, zal men het ge schikte ogenblik afwachten om op nieuw stappen te ondernemen, die hier verandering in kunnen brengen. Sint Nicolaas heeft woensdagochtend in Den Haag on dubbelzinnig blijk gegeven van zijn waardering voor de maatregelen van de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat om het verkeer veiliger te maken, door aan mr J. Algera op diens ministerie de banket-cijfers 50 en een marsepeinen knipperbol aan te bieden. Tevens kreeg de minister van de Sint de verkeerscursus van het Verbond voor Veilig Verkeer. De foto geeft een beeld van de overhandiging van deze originele geschenken. Kind opende portier Wielrijdster verongelukt Toen gistermiddag de 19-jarige wielrijdster M. B. in de Petrus Don- dersstraat te Eindhoven een gepar keerde auto passeerde, werd het por tier plotseling geopend door een ze venjarig meisje, dat in de wagen zat. De wielrijdster kwam te vallen en werd op hetzelfde moment overreden door een haar achterop komende vrachtauto. Met zware inwendige verwondin gen werd zij naar het binnenzieken- huis overgebracht, waar zij om zeven uur is overleden. Rapport van K.V.P.-vormingscentrum Centrale organisaties"" SS"* volkshuisvesting in de ruimste be- Het centrum voor staatkundige tekenis van het woord tot taak heb- vorming van de K.V.P. heeft in een ben. Over 1957 is het verlies, dat men voorzichtig geraamd had op 4.2 mil joen inmiddels aanmerkelijk opgelo pen. Men verwacht, dat het dit jaar 6 miljoen zal belopen. Een deel van dit verlies wordt ten laste gebracht van de Haagse Buurt spoorwegen, waardoor het verlies voor 1957 gedrukt wordt tot 5.15 miljoen en voor 1958 tot ongeveer miljoen. 95 pet. van de aandelen van de Haagse Buurtspoorwegen zijn in han den van de H.T.M. Aan tariefsverho- ging kan voorlopig niet worden ge- gering hiervoor een tegemoetkoming dacht, daar dit jaar reeds een vrij geven tot maximum tien cent per ki- belangrijke tariefsverhoging werd lo geslacht vlees. Bij deze maatrege- j ingevoerd. Men vreest dat een ver- len is uitgegaan van een varkenssta- dere verhoging het passagiersvervoer per van rond 3,3 miljoen stuks. I aanmerkelijk zal doen teruglopen. Exploiteerde men tot het vorig jaar in Den Haag het stadsvervoer zonder met de ogen te knippen met een verlies van drie miljoen, blijkens de zojuist verschenen gemeentebegro- ting.wordt het tekort varde HM ningbouwcorporaties en bespreekt de thans geheel in eigendom bij de ^Jnwnnri1iJ^ RitlIflti« van deze cor- gemeente voor 1958 geraamd op 7 miljoen. rapport gepleit voor grotere zelf standigheid van de woningbouwver enigingen. Dit rapport samengesteld door een speciale commissie uit het centrum bevat een historisch over zicht van het verschijnsel der wo- tegenwoordige situatie van deze cor poraties die volgens de samenstellers onbevredigend is. De oorzaken hiervan zoekt de commissie in 3 categorieën van oor zaken: het gebrefc aan zelfstandigheid van de woningbouwcorporaties, alge meen maatschappelijke factoren en bijzondere tijdelijke factoren. De con clusies waartoe de commissie is ge komen, zijn de volgende: Het initiatief van de woningbouw corporaties kan als een vorm van particulier initiatief worden be schouwd, ook al zyn zij voor wat be treft haar ontstaan en bestaan af hankelijk van de medewerking van de overheid. Bouw door woningbouwcorporaties verdient in het algemeen de voorkeur boven bouw rechtstreeks door de ge meente. De woningbouwcorporaties Vele mensen vinden nering, aan de grote stormvloedkering Grotere zelfstandigheid voor de woningbouwcorporaties kan leiden tot een verbetering van de onbevre digende situatie waarin zij verkeren. Teneinde deze grotere zelfstandigheid te bereiken worden de volgende maatregelen aanbevolen: een rege ling van de z.g. ongedekte tekorten, de opheffing van het gemeenschappe lijk fonds, en een goede opzet van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente enerzijds en de bouwcor poratie anderzijds. Voorschotten. Wanneer de overheid overgaat tot het verlenen van voorschotten aan woningbouwcorporaties, behoort haar positie in beginsel geen andere te zijn dan die van een normale finan- cieringsbank. Zij bedingt derhalve geen andere zekerheden dan het zakelijk recht van hypotheek. Terug betaling van een eventuele bijdrage in de exploitatie ware niet verplicht te stellen. Ook wijzigingen in de organisatie van de woningbouwcorporaties kun nen bijdragen tot verbetering van de onbevredigende situatie. De taak van de woningbouwcorpo raties is in het huidige tijdsgewricht zo veelomvattend en de problemen dermate ingewikkeld en veelvuldig, dat nauwe samenwerking van de wo ningbouwcorporaties noodzakelijk is. Samenwerking ware dan ook ver plicht te stellen in deze vorm, dat de woningbouwcorporaties bij centrale organen moeten zijn aangesloten. De centrale organen hebben tot taak te bemiddelen tussen overheid en wo ningbouwcorporaties. Voorts staan zij de woningcorporaties terzijde op elk gebied waar dit gewenst wordt, aldus het rapport VERDWENEN PATROONHULZEN TERECHT. Uit het onderzoek dat de Groning se politie heeft ingesteld naar aanlei ding van de verdwijning van 300 pa troonhulzen van een bouwwerk te Groningen, is gebleken, dat de hul zen zijn meegenomen door een 18- jarige electricien, die op het bouw- Vetgehalte en garantie omstreden Op de vergadering van het Pro duktschap voor Zuivel gisterochtend in 's-Gravenhage gehouden, is een overzicht verstrekt van de indexcij fers over het consumptiemelkver bruik sedert de per 30 juni 1957 van kracht geworden prijsverhoging. Uit deze door de economisch-statis- tische afdeling van het produktschap voor zuivel genomen steekproef blijkt, dat in de periode van begin juli tot eind september het melkver- bruik geleidelijk gedaald is tot een indexcijfer van 94 in vergelijking met het verbruik in de overeenkomstige periode in 1956, dat op 100 gesteld is. Daarna is het indexcijfer in de pe riode van 29 september tot 26 okto ber weer opgelopen tot 96, terwijl het in de periode van 27 oktober tot 23 november nog verder opliep tot Tot doorvoering van een verhoging van het vetgehalte van de consump tie melk kon tot dusverre om rede nen van loon- en prijsbeleid niet worden overgegaan. Verhoging van het vetgehalte van consumptiemelk mag slechts geschieden zo zegt minister Mansholt in zijn begrotings memorie aan de Tweede Kamer indien ook melk van 2.5 vet be schikbaar is voor de consument. Geen prijsstijging. De minister is in principe nog steeds bereid voor de consument de moge lijkheid te openen van een keuze tus sen melk van verschillend vetgehal te. Het is echter tot dusverre nog niet mogelijk gebleken, hiertoe over te gaan, ennerzijds in verband met de praktische consequenties voor de consumptiemelk bedrijven en de con trole, anderzijds omdat het moment voor het in de handel brengen van het duurdere produkt in het kader van de algemene economische om standigheden weinig gunstig werd geacht. De concrete uitwerking van de op voorstel van het landbouwschap in gevoerde prijsdifferentiatie in het ka der van de melkprijsregeling 1956/ 1957 is nog niet gereed. Betreffende de omvang van de kleiweidegebieden, waar een lagere garantieprijs zal gelden, bereidt het landbouwschap thans een advies voor. Als belangrijkste criterium voor de Naar aanleiding van de berichten in verschillende dagbladen over de financiële uitkomsten van de aktie- NOVTB, deelt het moderamen van de Nederlandse organisatie voor inter nationale bijstand mede, dat zeer tot zijn teleurstelling een der aanwezi gen in een besloten vergadering het oirbaar heeft geacht over de NOVIB- actie onvolledig, foutief gerangschikt en onjuist geinterpreteerd, aan een dagblad door te geven. Aan het algemeen bestuur is thans werk werkzaam is. Deze patroonhui-een cijferoverzicht gezonden, waar- Deze enorme schuif is bestemd voor de stormvloedke ring bij Capelle in de Hollandse IJssel. Het gevaarte, dat 80 meter lang is, zal over enkele dagen van de huidige ligplaats, Dordrecht, naar Capelle vervoerd worden; een jongeman was afkomstig uit Asperen. zen moeten gebruikt worden om sta len nagels in beton te drijven. De jongeman gebruikte ze evenwel als een soort vuurwerk, aangezien een klap met een hamer voldoende is om een flinke knal te veroorzaken. De electricien had ze ontvreemd en uit gedeeld onder jeugdige mede-arbei ders. Ook had hij patronen meegeno men en in handen gegeven van kin deren. Merkwaardig genoeg is slechts één vrij ongevaarlijk ongeluk ge beurd. Bij herstelwerkzaamheden aan een draaiende stropersmachine, werd de 19-jarige P. van de Park door het drijfwerk gegrepen en gedood. omvangrijk karwei, dat met de plaatsing enige dagen in beslag zal nemen. Het ongeval gebeurde in Culemborg.men. uit blijkt, dat op het eind van 1957 een bedrag van ca 90.000 ter be schikking zal zijn om een begin te maken met de uitvoering van projek- ten. Het moderamen wil niet verhelen, dat dit bedrag blijft beneden de aan vankelijk gestelde verwachtingen, in het bijzonder waar het de speciale kaartenaktie betreft. Anderzijds ondervindt het uit alle delen van het land en alle bevolkings groepen dagelijks aanwijzingen dat de honderdduizend gulden die zijn ui gegeven aan de nationale voorlich- tingsaktie, goed besteed zijn en reeds in 1957, maar zeker in sterkere mate in 1958 ook in financiële steun aan de NOVIB tot uitdrukking (zullen) ko- aanwijzing van deze gebieden geldt de grondsoort, terwijl daarnaas! even eens gelet zal worden op de water huishouding en de verkaveling. Niet af te bakenen. De bewindsman is van mening, dat slechts ingeval zich grote kostprijs- verschillen tussen de onderscheidene gebieden voordoen, aan een meer- pr ij zenstelsel voor melk niet valt te ontkomen. Bij de vaststelling van de garantie prijs voor het melkprijsjaar 1956/1957 had z.i. door de aanmerkelijke ver kleining van het kostprijsverschil tus sen de weide- en de zandgebieden een algemene garantieprijs kunnen worden toegepast. Hij heeft echter gemeend tegemoet te moeten komen aan de grote aandrang van het land bouwschap om ook bij dit kostprijs- verschil een prijsdifferentiatie in te voeren. Hoewel ook liij erkent, dat afbake ning van gebieden meestal met grote moeilijkheden gepaard gaat, meende hij te mogen veronderstellen, dat aangezien deze prijsdifferentiatie op uitdrukkelijke wens van het land bouwschap wordt doorgevoerd, de be zwaren van de uitvoering door een volledige medewerking van het be drijfsleven goeddeels zullen worden ondervangen. „Fanmail" voor Sint Nicolaas Ruim 19-000 brieven De intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad heeft voor het Initiatief- Comité Amsterdam, de organisator van het feest, nog een staartje gekre gen. Bijna 19.000 kinderen van ver over de grenzen van ons land, die de aankomst van de Spaanse bisschop door middel van radioreportages heb- men gevolgd, schreven brieven met de simpele adressering „Sint Nico laas, Amsterdam". Sint Nicolaas heeft deze „fanmail" te danken aan de Nederlandse radio verslaggever Werner Kohn, die op de 16e november een reportage ver zorgde voor verscheidene Duitse en Zwitserse radiostations. Op een ze ker ogenblik vertelde hij dat Sint Nicolaas het zo leuk zou vinden als de kinderen, die aan de radio luister den, hem een briefje zouden schrijven over hun indrukken. Het resultaat was ver boven verwachting. Duizen den Oostenrijkse, Duitse, Zwitserse, Belgische, Luxemburgse en zelfs Franse en Engelse kinderen boden de Sint schriftelijk hun gelukwensen aan. Vele brieven gingen vergezeld van tekeningen, geschenken voor arme kinderen en geldbedragen. De kindervriend vond dat hij zijn jeugdige aanhang niet mocht teleur stellen. Het I.C.A. werd ingescha keld en het gevolg w^s dat duizenden prentbriefkaarten werden gedrukt met de beeltenis van de bisschop te paard op de plaats van aankomst voor de Sint Nicolaaskerk te Amsterdam. Op de achterzijde van de kaarten is in het Duits de dank van de Sint tot uitdrukking gebracht. De adressering van deze ansichten is inmiddels opgedragen aan de leer lingen van de hoogste klassen van en kele middelbare scholen in de hoofd stad, die zich tevens zullen belasten met het sorteren van de post. De origineelst brieven van de buitenland se jeugd 't aantal groeit nog steeds worden uiteraard met een extra aardig bisschoppelijk schrijven be antwoord. Het I.C.A. zit momenteel voor een rijstebreiberg van post, die men zo spoedig mogelijk hoopt te be antwoorden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6