3)e £<2id6e(2oii^omt Djakarta gelast vertrek van alle „werkloze" Nederlanders Verzoek om al!e Nederlandse consulaten te sluiten Onder „werklozen" vallen ook „vervangbare" Nederlanders Zeer ernstig spoorweg ongeluk bij Londen B. DE KONING Soebandrio over verbreking der betrekkingen De Engelse troepen in Duitsland Zelfgemaakte handgranaten Subandrio, na veel gekrijs, kan weer lachen in Paiijs Amerika's kunstmaan nog niet van start GRATIS Koopuur Weer kouder DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14277 Directeur: C. M v. HAMERS VEIX). Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN 1 SOEKARNO'S j bitlere Sinletklaas-suprise KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon Directie Abonn. Orokherij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs (0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f 0.50 pkwsrt F„nco pp fgAdvertenties: 17 ct. p. mm Telefoontjes f 1.50 Australië bereid vluchtelingen te ontvangen De Indonesische minister van justitie, Maengkom, heeft vandaag alle werkloze Nederlanders gelast, Indonesië te verlaten. Deze order treedt met ingang van vandaag, 5 december, in werking. In kringen van de immigratiedienst werd verklaard, dat dit bevel van de minister ook van toepassing is op Nederlanders, die door Indonesiërs kun nen worden vervangen. Tot de Nederlanders, die Indonesië onmiddellijk moeten verlaten, zou ook behoren het personeel van de K.L.M., voorzover het niet contractueel I het niet nodig zou zijn. verbonden is aan de G.I.A., de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda Indonesian Airways, die eigendom is van de Indonesische regering. Maengkom deelde aan de pers in Djakarta mede, dat ongeveer 59.000 Nederlanders, die in Indonesië wonen, moeten worden gerepatrieerd of uitgewezen. Het hoofdkantoor van de immigratiedienst maakt bekend, dat eerst de Nederlanders, die financiële steun ontvangen van de Nederlandse regering, zullen worden gerepatrieerd, Hun aantal wordt volgens Nederlandse krin gen geschat op 9.000. In de tweede plaats zou de Nederlandse middenstand volgen, en in de derde fase „andere groepen van de Nederlandse gemeenschap". Volgens schatting aan Nederlandse zijde bedraagt het aantal in Indonesië wonende Nederlanders 48.000. Maengkom zeide, dat Nederlandse deskundigen van het besluit tot uit wijzing zullen worden uitgezonderd. CONSULATEN HEBBEN GEEN NUT MEER. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta verzocht om alle Neder landse consulaten in Indonesië te slui ten. In een nota, welke door het hoofd van 't directoraat Europa van het In donesische ministerie van buitenland se zaken, Lapian, aan de heer Has- selman werd overhandigd, werd ge zegd: „Gezien de huidige politieke ontwikkelingen in Indonesië, ziet de Indonesische regering niet langer het nut in van het blijven voortbestaan van de Nederlandse consulaten in dit land." In de nota wordt de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging voorts verzocht om onmiddellijk alle activiteit op cultureel gebied, persza ken en in de militaire sector te sta ken. Deze stap betekent niet, dat de di plomatieke betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland zijn verbroken. Nederlandse consulaten zijn geves tigd in Bandung, Semarang en Sura- baja op Java, in Makassar op Cele bes, en in Palembang en Medan op Sumatra. De consulaire afdeling van de Ne derlandse missie in Djakarta zal niet gesloten worden. VERGEEFS BEROEP VAN AUSTRALIë: De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casey, heeft woensdag een (blijkbaar ver geefs) beroep gedaan op de Indone sische regering om de tegen de Ne derlandse belangen in Indonesië ge nomen maatregelen nog eens in be schouwing te nemen. Deze maatregelen maken „een zeer ongelukkige indruk op de andere lan den", aldus minister Caesy in zijn openingsrede voor het Australische parlement bij een debat over buiten landse zaken. De minister verklaarde, dat elke bedreiging van de vrede door het ge schil over Westelijk Nieuw-Guinea alleen maar veroorzaakt kan worden door het optreden van Indonesië. Vreemde redenering „Van Indonesischè zijde is er nooit enige voorberaden wens geweest om de diplomatieke banden met Neder land te verbreken. Wij willen dit ook nu niet, maar het zou een noodzaak kunnen worden. Altijd worden be trekkingen met andere landen met tegenzin verbroken, omdat men geen andere mogelijkheid meer ziet. Dit geldt zeker voor onze betrekkingen met Nederland". Dit zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soeban drio gisteravond in Parijs. Minister Soebandrio is op doorreis naar Dja karta. Minister Soebandrio zei dat Indone sië vriendschap en geen vijandschap met Nederland wil. „Er «is echter een groot vraagstuk: onze verhoudingen met Nederland zijn diplomatiek ab normaal, hoewel ze op ander terrein normaal zijn doorgegaan. Wij menen, dat wij dit niet kunnen voortzetten, omdat wij door deze verhoudingen met Nederland in een mentale isola tie raken t.a.v. de betrekkingen met de westerse wereld als geheel. Door de aard van onze verhoudingen met Nederland zijn de andere buitenland se relaties van Indonesië geremd. Ook op de binnenlandse verhoudingen hebben zij invloed". „Wij moeten uit deze impase ko men. Het beste kan dit gebeuren door de betrekkingen te normaliseren. In dien dit niet mogelijk is, zal Indone sië met een schone lei moeten begin nen". BRAZILIË EN DE NAVO. „Brazilië zal niet vragen om toe lating tot de Navo, maar is bereid lid te worden van deze organisatie als het een verzoek hiertoe ontvangt". Dit deelde de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Macedo Soa- res, dinsdag mee. Door een verkeerde interpretatie van zijn woorden is het gerucht ont staan, dat Brazilië zou zijn uitgeno digd toe te treden tot de Navo. Minister Soebandrio lichtte de tweede mogelijkheid nader toe met te verklaren, dat de Nederlands-Indo nesische verhoudingen zouden kun nen worden gereduceerd tot de waar de als betrekkingen tussen Indonesië en IJsland. „Dat behoeft echter geen vijandschap te betekenen", voegde hij hieraan toe. Tevoren had minister Casey op een gestelde vraag geantwoord, dat in dien nodig Australië het ontvangen van zoveel mogelijk Nederlandse on derdanen, als die gedwongen moch ten zijn uit Indonesië te vluchten, „in sympathieke overweging" zal ne men. Hij zeide, dat het kabinet deze kwestie in beschouwing heeft geno men, doch dat hij ernstig hoopte dat Volgens de correspondent te Can berra van de „Melbourne Herald" is de Australische regering thans diep bezorgd over de nieuwe wending, die de campagne tegen de Nederlanders in Indonesië genomen heeft. De toestand in Indonesië wekt steeds grotere bezorgdheid in Washington. In bevoegde kringen durft nie mand een voorspelling te wagen over de uitkomst van de interne strijd, waarvan de Indonesische Archipe1 op het ogenblik het toneel is. Men be perkt zich tot het uitspreken van de hoop, dat de president van de Indone sische republiek er in zal slagen zich niet door gebeurtenissen te laten overstelpen en de communistische elementen binnen de perken zal we ten te houden. Een succes van deze laatsten, zo voegde men er aan toe, zou het gevaar meebrengen van het uitlokken van een „uitbarsting" in de jonge Indonesische republiek en van het scheppen van een toestand, die buitengewoon gevaarlijk zal kun nen zijn voor de vrede. De overheersende mening in de Verenigde Staten is, dat Indonesië meer nog dan Nederland, van deze maatregelen te lijden zal hebben. GELDCIRCULATIE IN GEVAAR De geuverneur van de Bank van Indonesië, Sjafroeddin Prawirane- gara, heeft gewaarschuwd, dat „het optreden tegen de Nederlandse Han- del-Maatschappij een ernstige invloed heeft gehad op de geldcirculatie in Indonesië". „Het onverantwoordelijke optreden van leden van vakbonden kunnen de Indonesische economie ernstiger in Geschil over de legeringskosten De Westduitse minister van Buil landse Zaken, Heinrich von Brei no, is gistermiddag in Londen aange komen. Hij zal o.m. besprekingen voeren over de voorbereiding van de topconferentie van de NAVO. Onge- Voor het eerst heeft de garnizoens commandant van Djakarta een bij zonderheid bekend gemaakt van het onderzoek naar de aanslag, die za terdag op president Soekarna is ge pleegd: uit de onderzochte scherven is gebleken dat de handgranaten van eigen makelij waren! Inmiddels zijn al twintig arresta ties verricht. De commandant deelde mee, dat zij allen bekend hebben, dat zij aan de samenzwering hebben deel genomen. Onder de gearresteerden bevinden zich degenen, die de hand granaten hebben geworpen, aldus de commandant. De minister van justitie, Maeng kom, heeft gisteren verklaard dat de jvciivuiv £icii nogmaals met ue kwcs- deelnemers aan het complot de dood- tie der Engeise troepen in West-Duits- straf wacht land bezig te houden. twijfeld zal ook de kwestie van de Engelse troepen in West-Duitsland aan de orde komen. Engeland wil, wegens zijn devie- zen-positie, nogmaals 13.500 militai ren uit West-Duitsland terugtrekken. De regering in Bonn is daar tegen. Bovendien eist Engeland voor het komende jaar van West-Duistland een bijdrage van 530 miljoen gulden voor de legering van de Britse troe pen in Duitsland. De regering-Ade- nauer wil haar bijdrage aan het eind van het lopende begrotingsjaar be ëindigen. Als tegemoetkoming heeft de West duitse regering nu aangeboden haar deposito's bij de Bank van Engeland voor bewapeningsdoeleinden te ver hogen, zo is gisteren officieel in Bonn bekendgemaakt. Het doel is, Groot-Brittannië te helpen zijn tekort aan harde buiten landse valuta, veroorzaakt door de onderhoudskosten van de troepen in West-Duitsland, aan te vullen. In augustus jl. heeft Bonn al een deposito-rekening geopend van dertig miljoen pond sterling (ruim 300 mil joen guldén) als een vooruitbetaling voor wapens ,die later geleverd zou den worden aan de nieuwe Westduise strijdkrachten. In welingelichte krin- ken wordt rekening gehouden met een verhoging van ongeveer tien mil joen pond sterling (ca. 100 miljoen gulden). Engeland heeft de NAVO-raad en de raad van de Westeuropese Unie verzocht zich nogmaals met de kwes- gevaar brengen dan die van Neder land", zei hij. „Ik ben niet van plan de Neder landse belangen hier te beschermen, maar laten wij behoorlijk denken en handelen om de Indonesische econo mie niet in gevaar te brengen", aldus Sjafroeddin. Zulk een gevaar zou volgens hem ontstaan als de KPM, I die door de militairen is overgeno men, niet meer behoorlijk fuctioneert. SITUATIE IN OOST-JAVA IETS VERBETERD? Op een vraag van de correspondent van het A.N.P. antwoordde de 'voor zitter van het Algemeen Landbouw syndicaat in Djakarta, dr. J. Meyer, dat de laatste uit verschillende plaat sen in Oost-Ja va ontvangen berichten er op wezen, dat de situatie daar iets verbetert. Gevraagd of hij nog steeds over weegt om de leden van het A. L. S. te adviseren om de Nederlanders van de ondernemingen in Oost-Java te rug te trekken, antwoordde dr. Meyer: „Er is op het ogenblik geen aanleiding voor een dergelijk ad vies". Zoals men zich zal herinneren had dr. Meyer dinsdagavond medege deeld te overwegen tot terugtrekking van het Nederlandse personeel te ad viseren, indien de situatie in Oost- Java niet op korte termijn zou ver beteren. Meer dan 60 doden In de Londense voorstad Lewisham is woensdagavond een stoomtrein op het achterdeel van een stilstaande dieseleiektrische trein gereden, ten gevolge waarvan 'n zestigtal personen de dood vond en 144 gewond raakten. Enkele wagons van de stoomtrein, die evenals de diesel overvol passagiers zaten, schoven door de schok van de hosting boven op eikaar en ontzetten de onderbouw van een spoorbrug, die ter plaatse de spoorbaan bovenlangs kruist. De neervallende stukken be ton en staal maakten nog de meeste slachtoffers in de ondergelegen rij tuigen. Een derde trein, die op de viaduct stond, ontspoorde, maar daar bij vielen geen slachtoffers. Er heer ste een zeer dichte mist. Onder de gewonden zijn zeker hon derd ernstige gevallen. Naar schat ting bevonden zich ruim 2000 passa giers in beide treinen; meest arbei ders die naar huis gingen en huis vrouwen, die Kerstinkopen hadden gedaan. Vroeg in de ochtend waren van morgen reddingsploegen, gehinderd door de beruchte mist, nog steeds be zig slachtoffers uit de verwrongen rij tuigen te bevrijden. Een woordvoerder van de spoorwe gen zei hedenochtend dat het doden tal 61 bedraagt. In de loop van de nacht, acht uren na het ongeluk, zagen de redders zich gedwongen hun werk te staken, daar de vernielde spoorbrug boven hun hoofd te veel gevaar voor instorting opleverde. Toen had men 50 lijken geborgen en waren er 152 gewonden geteld, van wie 113 zwaar. In de ver- Woensdag is de Indonesische minister van buitenland se zaken, dr Subandrio, op doorreis van New-York naar Djakarta in Parijs aangekomen, waar hij op de Indonesische ambassade een onderhoud had met de diploma tieke vertegenwoordiger van Indonesië in Nederland, de heer Max Maramis en de Indonesische ambassadeur in Parijs de heer Susanto Tirtoprodjo. Op de foto ziet men v.lm.r. de heer Maramis, dr Subandrio en de heer Su- santo Tirtoprodjo tijdens het onderhoud in de ambassade. In Washington werd woensdag nacht officieel bekendgemaakt dat de lancering van de Amerikaanse proef- kunstmaan is uitgesteld. In de loop van Donderdag zal men bekendmaken wanneer de raket zal worden afgeschoten. Het hoofd van het Vanguard-pro ject, dr Hagen, verklaarde, dat men om een reeks kleine technische moei lijkheden te boven te kunnen komen de vloeibare zuurstof zou hebben moeten verwijderen. Dit en het op nieuw vullen zou verscheidene uren gevergd hebben, waarmee het reeds vermoeide bedieningspersoneel (van wie sommigen al in 30 uur geen slaap gehad hadden) oververmoeid zou zijn geraakt, hetgeen gevaarlijk zou zijn geweest voor het welslagen van de proef. Bovendien was dc wind in het ge bied van Cape Canaveral ongunstig geworden. nielde coupé's kon men evenwel nog een twaalftal lijken zien. Ten gevolge van het ongeluk btf Lewisham moesten enkele Londense stations tijdelijk gesloten blijven, waardoor naar schatting een half mil joen mensen donderdagochtend niet per trein naar hun werk konden gaan. Het wegverkeer was bovendien ook nog zwaar gehandicapt door de dichte mist. Sedert de spoorwegramp van okto ber 1952 bij Harrow, noordwest-Lon- den, waarbij 112 personen werden ge dood en 349 gewond raakten, is dit de ernstigste spoorwegramp in Engeland. Woensdag van 12 tot 1 uur „stempel 4". Elke dae één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsbure Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In het hogedrukgelbied, dat zich nog steeds boven West-Europa be vindt, komt op uitgebreide schaal mist voor. Reeds gisteren bevonden Engeland, België, Noord-Frankrijk en Zuidwest-Duitsland zich de gehele dag in een dichte mist. In de afgelo pen nacht is ook in ons land mist ontstaan. Terwijl in Frankrijk en Engeland in de mist over het alge meen vorst voorkomt in Frankrijk plaatselijk zelfs 6 graden zijn de temperaturen in ons land boven nul, omdat vochtige lucht van zee is bin nengestroomd. Een oud front, dat van de Noord zee kwam, veroorzaakte bovendien plaatselijk motregen. Voor de ko mende 36 uur wordt verwacht, dat het hogedrukgebied zich naar Mid den-Europa zal verplaatsen, onder invloed van een oceaanfront, dat voorafgegaan door luchtdrukdalingen de Britse eilanden nadert. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land uit zuidelijke richting gaan waaien en de koudere lucht uit Frankrijk aanvoeren. Daardoor kunnen de temperaturen met name in het zuiden van het land tot om het vriespunt dalen. Vooral aanvankelijk kan daarbij nog mist voorkomen. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER Overwegend droog weer met vooral op vele plaatsen mist en weinig wind. Later zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen. 6 Dec. zon op 8.34; onder 16.32; maan op 16.18; onder 7.26. Hoogwaterstanden 6 Dec. v.m. 2.40; n.m 2.50. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. 1 C. sneeuw 4 onbew. 3 onbew. 5 mist -1 motregen -2 mist 5 mist 2 mist —3 mist —4 mist —4 geheel bew. 1 zwaar bew. 7 geheel bew. 6 geheel bew. 1 geheel bew. 1 geheel bew. 3 geheel bew. 4 geheel bew. —0 regen 3 geheel bew. -o zwaar bew. 3 onbew. 3 onbew. 5 |9 Korreltje Geven is leven, leven is geven,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1