Bondsraadsvergadering K.A.B. te Scheveningen Haarlemse keuring „Moeilijkheden groeien mèt groei der beweging" „Totaal andere positie dan ooit tevoren" Van 3 ton bleef niet veel over VALDELIS Toontje reed een eindje mee Nieuwe oplichtersmethode voor pompstation DINSDAG 3 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Voorzitter Kortink: „Ons richtend op ons werk en enkele dingen die ófwel ons werk als zo danig raken óf indirect ons werk aangaan, moge ik beginnen met te con stateren dat wij een jaar van hard werken in alle mogelijke opzichten ach ter de rug hebben. Eerstens om aan ons werk meer inhoud en betekenis te geven, speciaal in de diepte en van aanpassing in de huidige omstandigheden. Omstandighe den van diverse aard die ons werk bemoeilijken. Het wordt steeds moeilij ker met name, hoe harder de beweging groeit, om het contact met de bij onze bond aangesloten leden te onderhouden. Afdeling voor afdeling heeft te kampen met een zeker gebrek aan belang stelling van de kant van de leden. Bijzonder geldt dit voor de afdelingen in grote en middelgrote steden, en als wij daarover spreken spreken wij over de grootste helft van onze leden. Steeds duidelijker blijkt dat de hui dige denk- en leefwijze van de door ons bedoelde leden, zowel in stands als vakorganisatorische zin zich minder gelegen laten liggen aan de ont moeting tussen leiding en leden. Met het onmiddellijke gevaar dat daardoor de door de beweging nage streefde idealen in zeker opzicht in ae lucht komen te hangen." Aldus de heer J. Kortink, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Bewe ging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, bij de opening van de zater dag jl. in het Kurhaus te Scheveningen gehouden bondsraad. Bondsvoorzitter Middelhuis „Na de oorlog begon de KA.B. met een bescheiden apparaat. Op hun terrein waren de vakbonden zelfstandig; dat kan niet meer zonder een centrale leiding. Tegenover de geweldige apparaten die de nationale en internationale samenleving ten dienste staan* moet de K.A.B. een eigen apparaat hebben, wil met de belangen van de arbeiders rekening kunnen worden gehouden. Zo'n apparaat kost geld. Wanneer we dokteren aan eigen structuur dienen we te bedenken dat we rekening hebben te houden met Europese stichtingen, ook daarin moe ten de christelijke opvattingen zo goed mogelijk tot gelding worden ge bracht. Daar hebben wij ons eigen apparaat voor nodig en als we daarop zouden bezuinigen, bezuinigen we in wezen op het budget van de arbei ders zelf". Dit waren woorden die bondsvoorzitter Middelhuis sprak tijdens dezelfde bondsraadvergadering. niet moet trachten om op een ge geven moment wezenlijke taken van diocesane organisaties over te nemen, b.v. het kadiervormingswerk. De eigenlijke kadervorming zal een standsorganisatie nooit loslaten en men moet daar ernstig rekening mee hooiden en de standorganisatie kan en mag dit loslaten niet dulden op het gevaar af dat men maar steeds verder gaat met de uitholling van de standsorganisaties. Samenwerking is goed maar dan op die terreinen waarop een werke lijke samenwerking mogelijk is en waarbij de competentiekwestie zui ver dient te worden gesteld. Naar onze opvatting, aldus de heer Kortink, moeten de nieuwe instituten opgenomen woraen in een provinciaal-bisdommelijk beleidsorgaan, van waaruit deze stichtingen geleid kunnen wor den en waaraan zij ook verant woording verschuldigd zijn. De huidige bisschoppelijke advies commissie zal dan verruimd moe ten worden en zal een afspiege ling moeten zijn van de plaatse lijke en regionale samenwerking. Zó dus dat de lijn van de eigen sectoren wordt doorgetrokken tot in het diocesane beleidsor gaan. Voorstellen daartoe zijn in voorbereiding. Hopenlijk krij gen ze spoedig haar beslag en wordt daardoor veel van de hui dige vervlechting en vervaging voorkomen. Afdelingen dekken begrotingstekort De bijeenkomst, die werd bijge woond door enkele honderden afge vaardigden uit alle streken van de beide bisdommen Haarlem en Rotter dam, werd geopend door voorzitter J. Kortink met een rede waarvan wij de aanhef in de kop van dit verslag reeds meldden. De heer Kortink ver volgde: Er is maar één oplossing mogelijk en dat is zoeken, naar moaerne com municatiemiddelen en naar meer aan gepaste vormen om de mensen te bereiken. Gooi het roer om en ver ander van methode. In tweeërlei op zicht, gebruik moderne middelen en daarnaast leg het oor te luisteren naar wat onze mensen belangrijk vinaen. Stap over op nieuwe vor men. Maak allereerst gebruik van de reeds op ruime schaal toegepaste ge spreksgroep. De ervaring leert da gelijks dat de ontmoeting die die wij zo gaarne tot stand wilien brengen, veel prettiger en ook veel dieper kan zijn middels de gespreksgroep. Dat slaagt zelis in de grote steden. Het is niet het alleen-zaligmakende midael, natuurlijk niet. Wij moeten ons zelf niet wijs maken dat wy op deze manier het contact met alle le den hebben hersteld. Maar zulk een contact met alle leden is er nog nooit geweest. Meer en betere ontmoeting, dat is het wat wy vragen, een ont moeting die diep inwerkt op de men selijke persoon. BEDRIJFS APOSTOLAAT Na moderne communicatiemidde len te hebben aangeroerd als radio, televisie en gezinsblad, vervolgde de heer Kortink dat zich de aandacht ook op een ander nieuw middel richt n.L het bedrijfsapostolaat. Het is om een bezondere reden dat er op dit ogenblik voor het bedrijfs- apostolaat aandacht wordt gevraagd: te laten weten dat er een verheu gende vorm van samenwerking ont staan is welke allereerst resulteert in de volledige erkenning van el kanders werkzaamheden. Terwijl op de tweede plaats deze erkenning we derzijds ook uitgesproken is t.a.v. ons eigen lekenapostolaat in de vorm van Credo Pugno. Een regelmatige samenspraak tussen beide apostola- ten naast een uitleveren aan elkaar van eigen werkzaamheden maakt de mogelijkheid tot meer begrip en ver dere samenwerking open. Wij prij zen dit hogelijk en verwachten hier in de toekomst veel van. Natuurlijk zouden deze beide vor men van direct apostolaat langs el kaar kunnen schuren, wij zijn echter van mening dat dit voorkomen kan worden. Duidelijk is tijdens het over leg ook gebleken dat het bedrijfs- apostoiaat het zonder een goede KAB- werking niet kan stellen. Zonder het indirecte apostolaat, liever gezegd zonder het kersteningswerk van de KAB, zou het bedrijfsapostolaat nooit de kans gekregen hebben, zoals zij die nu heeft. Een te sterke vermenging van de werkzaamheden van het bedrijfs apostolaat en de KAB lijks ons ech ter minder juist. Wij zullen ons moe ten bezinnen op onze eigen taak. Op het ogenblik is er een vry intensieve samenwerking in contreto tussen B.A. en verschillende mensen in ons werk. Dat is uitstekend zolang ons eigen werk niet in de knel komt. De voorzitter roerde oog het vraag stuk van de z.g.n. streekorganen aan, met name in Noord-Holland. Spr. is van mening dat deze streekactivitei ten moeten gebeuren maar dat men Structuurproblemen. Men zou kunnen stellen dat dit een soort structuurpro bleem is. Dat is het ook, maar dan binnen een dioce saan verband. Hoe denkt het bestuur van de Haarlemse bond over de structuurproblemen binnen de KAB en heeft zij daarover een mening? De vraag is of het verstandig is op deze belangrijke kwestie vooruit te lopen. De een dringt aan op spoedige be slissingen daar waar ze genomen moeten worden, de ander doet zijn best om nu reeds te stellen dat zijn bestuur niet bij voorbaat aan oude vormen wenst vast te houden, maar niemand heeft een duidelijk beeld voor ogen. Niemand gelooft toch ook dat het alleen maar om een nieuws standsorganisatorische vorm m.a.w. dat, wanneer de diocesane bonden verdwenen zijn, dan de zaak tot een oplossing is gekomen. Niets is minder waar. De grootste moeilijkheden liggen in het vlak van de bedrijfs-organisatori- sche opbouw van de KAB en hoe daar de stuctuur zal zijn. Daar komt by dat iedereen ervan overtuigd is dan het standorganisatorisch werk- blijvend moet worden uitgevoerd, maar over het hoe van het laatste kan niemand nog haast een verstan dig woord zeggen. Centralisatie? Dat kan het zijn, maar is dat verbetering? Houdt dat zonder meer in dat het standsorgani satorische werk ipso facto beter ge beurt? Wij wachten af tot er 'n rede lijke gedachte op tafel ligt, waar over wij gezamenlijk eens kunnen gaan studeren en praten. Als er echter één ding is waarover wij het met elkaar eens zijn dan is het dat wij wel wat lang in de mist blijven va ren. Dat het hoe langer hoe moeilijker wordt, temeer omdat wij financieel binnen de dioce sane bonden dreigen vast te lo pen. Het is n.L binnen de bewe ging langzamerhand gewoonte geworden om ook in financieel opzicht alles aan de structuur- kwestie op te hangen. Is dat re delijk? Wij hebben begrip voor de moeilijkheden die er zijn maar wij zien met een gerust hart de toekomst tegemoet omdat wij menen met verstandige mensen te doen te hebben binnen de KAB. En laat het zó mogen zijn dat spoedig de mist optrekt en dat wij dan zelf in staat zijn, zon. der teveel inmenging van der den, onze eigen boontjes te dop pen. En dat men ons spare voor te veel voor- of ontijdige uitspra ken van privé-personen, hoe hoog dan in sommige opzichten hun gezag ook moge zijn. De heer Kortink bracht vervol gens dank aan pater dr. Alfred Ofm. Cap., die op zulk een uitstekende wijze leiding geeft aan de cursussen der Gewestelijke Sociale Scholen en besloot zijn openingsrede met te zeg gen: „Het is niet eenvoudig en gemakke lijk om in onze tijd mee te spelen op het vlak van de belangrijke na tionale en internationale beslissingen. Het is niet eenvoudig, wanneer je economisch klem zit, om dan een populaire sociaal-economische poli tiek te bedrijven. De vinger aan de pols, zegt minis ter Zijlstra. De vinger aan de pols zal ook het devies van de KAB moe ten blijven". VERBONDSVOORZITTER MIDDELHUIS SPKLLKT De heer Middelhuis, Verbondsvoor zitter van de KAB, hield na de mid dagpauze een korte rede waarin hij er o.m. de aandacht op vestigde dat de sociale beweging, dus ook de Ka tholieke Arbeiaersoeweging in een totaal ander maatschappelijk bestel te terecht gekomen. Wij waren daar bij direct betrokken, aldus spr., veel hebben wij kunnen bereiken, aan veel van onze wensen werd voldaan. Twee punten zijn er echter nog van grote urgentie n.L evenwaardige wettelijke voorzieningen voor weduwen en we zen èn de invaliden. De heer Mixteteiniuds trok een pa rallel tussen de toestanden na de beide wereldoorlogen. Op 1918 volgde een crissis die zich reeds in 1923 openbaarde en in de jaren 19291940 een nog algemeen bekende hoogte bereikte. Na 1945 liep het geheel an ders; er zijn thans wel zorgen doch geen crisis en dit is wel het grote verschil met 1918 dat allen thans met alle middelen trachten een crisis te voorkomen. Niet alleen moet de werkgelegen heid stabiel blijven maar jaarlijks moet voor 5060.000 nieuwe werkers werkgelegenheid worden gevonden. Op het ogenblik valt een zekere toeneming van werkloosheid te con stateren. De KAB ziet nauwlettend en bezorgd toe doch voor onze bewe ging is het nog geen probleem. Wél echter voor de werkers die nu reeds zonder werk zijn. Sprekende over de houding van de KAB in verband met het economische beleid memoreerde de heer Middel huis de voor de KAB moeilijke be slissing de comsumptiebeperking te aanvaarden om erger te voorkomen Vervolgens behandelde spreker het apparaat dat de KAB naar zijn me ning dient te stellen naast die van Europese aard. Dat apparaat moet goed in orde zijn want er hangt veel van af. Men bedenke in dit verband alleen maar dat een algemene loons verlaging vn 1% reeds een bedrag van 120 miljoen gulden uitmaakt. Over de structuur van de KAB hoe ook te wijzigen zeide spr. woordelijk: ..Als het gaat om bezui nigingen zullen we toch ook de taak van de beweging moeten bekijken". DE HUISHOUDELIJKE VERGADERING. Na de gebruikelijke punten, als de begroeting van de afgevaardigden en het vaststellen van de notulen volg de een voorstel om de heer J. v. d. Akker, oud-voorzitter, te benoemen tot erelid van de bondsraad, welk voorstel onder algemene instemming werd aanvaard. De bestuursverkiezing had tot re sultaat dat de aftredende heren K. F. de Bree, E. P. Clynk en L. v. Liempd bij enkele candidaatstelling werden herkozen. Tot nieuw lid van de veri ficatiecommissie werd benoemd de heer S. Bakker uit Bovenkarspel. Een aantal voorstellen van de af delingen ging onder de hamer door, evenals het financiële verslag van de stichting „Ons Gezins Fonds". BELEIDSVRAGEN. Meer voeten in de aarde had de behandeling van een drietal agen dapunten behelzende het beleid vap het bondsbestuur over het jaar 1956, het financieel verslag over dat jaar en de begroting voor 1958. Er was een tekort van 36.000, Niet minder dan een dertigtal sprekers waren voor deze punten ingeschreven maar de behandeling vond in besloten vergadering plaats. Later kwam in openbare verga dering aan het licht dat de afde lingen het tekort zullen dekken doordat de afdracht aan hen met 1 cent per lid (voor één jaar) zal worden verminderd en gebracht van 9K op 8)4 «ent. Aan het einde van de huishoude lijke vergadering namen bestuur en leden afscheid van de geestelijk ad viseur, die wegens zijn benoeming tot deken van Alkmaar zijn functie moet neerleggen. Als blijk van waarde ring en dank werd aan deken J. Kraakman een bedrag onder couvert aangeboden, welke som door de de ken werd bestemd voor de nodige voorzieningen aan zijn pastorie. NOVIB werkte duur De NOVIB heeft op een vergade ring van het dagelijks bestuur üe re sultaten van de financiële actie tot steun aan onderontwikkelde gebieden bekend gemaakt. Gebleken is, dat deze Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand voor het van gen van een bepaald bedrag zulke hoge kosten moest maken, dat de re sultaten minimaal bleven. Van een bearag van 300.000 gulden kon maar 17.000 gulden gebruikt worden. De rest is verdwenen aan de bureaukos ten (38.000 gulden), primaire voor lichting (15.000 gulden) en aan de kosten ter voorbereiding van de ac ties (230.000 gulden). De 3 ton zou eigenlijk gebruikt moeten worden aan projecten, die men in Griekenland en de Soedan wilde opzetten. Het is te begrijpen, dat men met de genoem de 17 mille niet ver komt, zeker in dien men in aanmerking neemt, dat de eerste kosten voor beide projecten bijna vier ton zouden moeten kosten. Voor het bouwen van een model dorp in de Soedan en in Griekenland een instituut voor vakopleiding in de Soedan zou men in de loop van drie jaren 900.000 gulden nodig hebben. Per jaar zal het Nederlandse volk dus op zijn minst 300.000 gulden moe. ten opbrengen. De vele organisaties, die in de NOVIB zitting hebben, vroe gen in de vergadering nadere gege vens over het financiëel beleid. De NOVIB heeft in de afgelopen tijd veel geld nodig gehad om de acties voor te bereiden en voorlichting te geven over het doel en streven. Dit zijn kosten die vooral op de eerste periode van het bestaan van de or ganisatie drukken. VERKLARING NATIONALE UNIE OVER IR. VAN LISSA NESSEL. Volgens een communiqué van de Nationale Unie betekent het aftreden van ir. Van Lissa Nessel als voorzitter van de nationale unie en zijn over gang naar de K.V.PJ. niet, dat de na tionale unie zal ophouden te bestaan. Het hoofdbestuur heeft besloten de aktiviteiten met kracht voort te zet ten. In de ledenvergadering van de kring Den Haag, welke een dezer da gen werd gehouden, werd met alge mene stemmen besloten met een eigen lijst deel te nemen aan de gemeente raadsverkiezingen van 1958. In de vakature Van Lissa Nessel zal tijdens het op 14 december te hou den partij-congres worden voorzien Het hoofdbestuur wenst uitdruk kelijk vast te stellen, dat de woorden, waarmee ir. Van Lissa Nessel zijn uittreden uit de nationale unie mo tiveerde, slechts de zeer persoonlijke mening van de heer Van Lissa Nessel vertolken, een mening welke voorals nog niet door de andere leden van de nationale unie wordt gedeeld. In het zendschema van de politieke partijen zijn de zenddagen van 3 en 10 januari omgewisseld. Op vrijdag 3 januari 1958 de P. v. d. A. over de zender Hilversum 1 te doen uitzen den en op 10 januari 1958 de V.VJD. over Hilversum 2. Het verbeterde schema is dan als volgt: 2 Januari 1958 donderdag AJt.P. Hilversum 2 tussen 18 en 20 uur; 3 januari 1958 vrijdag P. v. d. A Hil versum 1 18 en 19.30 uur; 7 januari 1958 dinsdag K.V.P. Hilversum 2 tus sen 18 en 20 uur; 9 januari 1958 donderdag C.H.U. Hilversum 2 tus sen 18 en 20 uur; 10 januari 1958 vrij dag V.V.D. Hilversum 2 van 19.25 tot 19.35. uur. En zo vervolgens elke veertien dagen. Nog Iwee jaar werk te Aarte'Rixtel Grote orders voor Ned. klokkengieterij De Nederlandse klokkengieterij Pe tit en Fritsen te Aarle-Rixtel heeft thans vier opdrachten in uitvoering voor levering van carillons aan ste den in Amerika. Naar Sao Paolo in Brazilië gaat een carillon van 59 klokken, in totaal 50 ton wegende, bestemd voor de moe derkerk van Brazilië de kathedraal van Sao Paulo. Het zal voor Kerstmis 1958 plechtig en met een groot feest in Sao Paulo in gebruik genomen worden met een van Nederlands bekende beiaardiers aan het klavier. De totale opdracht beloopt ruim 1 300.000. Dit carillon is het grootste van Zuid-Amerika en een der grootste der wereld. De tweede order is een klokken spel van 49 klokken, tot een totaal gewicht van 20 ton voor een nieuwe kerk, de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes in El Fontanar te Havanna Voorts gaat een zwaar chime van 12 klokken naar de kathedraal van London, Ontario, Canada. Tenslotte is voor de stad Leon in Nicaragua (Centraal Amerika) een spel van 25 klokken besteld. Dit is een gift van de president van Nicaragua aan zijn geboortestad Leon. Er zijn thans 10 komplete carrillons in de maak in Aarle-Rixtel. Dit geeft met de bestelde luidklokken en to renuurwerken, werk aan de klokken gieters van Aarle-Rixtel voor onge veer 2 Jaren. Hlerbi* is ook voor de Nederlandse markt ruimte openge houden Zo wordt nu gewerkt aan het carillon van Hulst, Utrecht „St Nico- laastoren" en Arnhem, „Eusebiusto- ren". Tenslotte komt over enige weken het carillon van 4>9 klokken met sta len toren van 32 meter voor het Ne derlandse paviljoen op de wereldten toonstelling te Brussel gereed. 2.26 Geef hem Fresh-up de enige huldversterkende staaflotion die hij na het scheren zo graag gebruikt. Ook na elektrisch scheren. „Service-station De 21-jarige bediende van de ben zinepomp van de heer van Eek te Waardenbnrg, Toontje de Waal, heeft maandagmiddag een levensgevaarlij ke rit gemaakt op de treeplank van een kleine personenauto waarvan de chauffenr bij hem benzine had ge tankt, maar zonder te betalen wilde wegrijden. Toontje bedacht zich niet, moest zijn geld hebben en sprong op de treeplank. Het is een wonder dat hij het nog kan navertellen: de auto is nu een wrak. Hij kwam even later op de drukke ■verkeersweg Utrecht's-Hertogen- bosch met grote snelheid in botsing met een personen auto. Beide wagens werden zwaar beschadigd, maar Toontje hing nog aan de auto en was geheel ongedeerd, evenals de bestuur der, V. uit Vught en een naast hem zittende dame. Niet alleen Toontje bofte, ook de politie had een goede vangst want V bleek de auto vrijdag j.L bij een ga ragehouder te Vught te hebben ge huurd, en niet te hebben terugge bracht Er was sindsdien 1200 km mee gereden. Dame bracht verkeer in gevaar „om echtgenoot te redden" „Ze trokken me aan mijn haren uit de auto" zo zei de 26-jarige in bontjas geklede eigenaresse van een café in de Amsterdamse binnenstad vanoch tend verontwaardigd tot de leden van de rechtbank. „Dat is best mogelijk, maar het was beslist noddg na haar dolle en hoogst gevaarlijke nachtelijke rit door de straten van Amsterdam. Ze gaf geen gehoor aan ons stopteken reed met een snelheid van honderd kilo meter slingerend over de Overtoom en ze had geen rijbewijs" zo spraken de getuigen a charge, twee agenten van politie. Drie ernstge feiten zo meende de Officier van Justitie en hij eiste te gen de dame, honderd gulden boete wegens doorrijden na het stopteken, 14 dagen hechtenis wegens het roe keloos rijden en 50 plus twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid we gens het niet bezitten van een rijbe wijs. In eerste instante had de kan tonrechter haar veroordeeld tot een zelfde straf behoudens de hechtenis, die de officier nu verdubbeld wil zien. De vrouw was in de nacht van 4 november na het stopteken in de Leidsestraat zo ontzettend hard door gereden, dat de politiemannen, die de achtervolging inzetten, niet durfden passeren udt angst voor een aanrij ding! Men moest de sirene laten loei en om het verkeer te waarschuwen voor de sliiwerende wagen. Deze reed door met een snelheid van 100 a 110 km slechts enkele dagen na het invoeren der maximumsnelheid over de Overtoom en de Amstelveenseweg en draaide bij het nemen van de bochtnaar de Koninginneweg een he le slag om. Eerst toen konden de agenten de vrouw aanhouden. De verdachte verdedigde haar roe keloze rijden met de opmerking, dat ze haar echtgenote wilde redden die naast haar zat in de anto en niet mocht staren omdat hem zijn rijbe wijs was ontnomen. De vrouw is nim mer in het bezit van een rijbewijs geweest. De rechtbank zal 16 december a.s. uitspraak doen. Pompbedienden schijnen het wel ge daan te hebben. Als het geen roof overval is worden ze op een andere manier bij de neus genomen, zoals nu die bediende van het pompstation aan Rijksweg no. 13 onder het voor malige Overschie onder Rotterdam. Daar stopte onlangs een auto en de bediende werd verzocht bij te tan ken. Toen dit gebeurd was stopte de autobestuurder hem ineens een zak doek in de handen en vroeg hem deze even nat te willen maken want „mijn vrouw is niet goed geworden". Inder daad zat naast de man een dame met gesloten ogen en dit deed de bedien de haastig aan het verzoek voldoen. Hij had echter het kraantje van de waterleiding nog niet opengedraaid of hij hoorde de wagen starten. Be halve een natte zakdoek had dit „grapje" de pompbediende een scha depost opgeleverd van f 16.70. Men zij thans dus weer gewaarschuwd voor flauwgevallen dames in auto's en voor zakdoekjes welke nat ge maakt moeten worden. OFFERBLOKKEN GELICHT. In Tienray werd de 28-jarige fa brieksarbeider J. v. d. P. uit Venlo gearresteeerd onder verdenking van het lichten van offerblokken in de pa rochiekerk van Tienray. Op klaarlich te dag drong de man de kerk binnen en forceerde enige offerblokken. De pastoor waarschuwde de politie omdat hij iemand op verdachte wijze in de buurt van de kerk zag rondscharre len. Toen de politie de man aanhield vond men een groot bedrag aan klein geld by hem waarvan hij de her komst nist kon verklaren. Hij heeft een bekentenis afgelegd, v. d- P. was reeds eerder wegens een dergelijk vergrijp veroordeeld. Het aantal bolbloemen dat ter keu ring komt, breidt voortdurend uit, We zagen van de fa Warnaar Co, Sassenheim, al een tafel vól narcis sen. En nu mag het zo zijn, dat men de heer Warnaar op het gebied van narcissenbroeien geen sprookjes be hoeft te vertellen hij leverde trou wens op de Bloemlust-tentoonstellin- gen te Lisse daarvoor al hele stapels bewijzen! wat men nu toonde, was wel bijzonder best. Of men nu keek naar Tropic Star, naar Better Times, naar Orange Standard, naar Edward Buxton of naar Hollywood, het was stuk voor stuk af: goed op kleur, een mooi gelijk gewas, een harde stugge stengel, die fier en recht overeind stónd en overeind blééf, kortom: het kón moeilijk be ter. Prachtig was ook de groep gepre pareerde amaryllis hippeastrum van G C. van Meeuwen Zn, Heem stede. Op 2 december zulke briljante kwaliteit te brengen, dat is waarem- pel geen peuleschil. Men toonde al leen rode variëteiten tegen een blau we fluwelen achtergrond en deze combinatie deed het wonderlijk mooi. De kwaliteit was extra zwaar. Alle bollen hadden twee bloemstengels en iedere stengel droeg minstens vier kelken, maar we hebben ook 'n sten gel gezien, die zeven grote kelken torste. Over de nieuwe bla-we hya cint Vanguard van Gebrs. Eggink, Voorschoten, hebben we reeds eer der de loftrompet gestoken. Men toonde er nu weer een uitvoerige groep van en opnieuw legde men er een grote belangstelling voor aan de dag. Men liet nu qelijk ook zien, hoe gemakkelijk men deze hyacint de eerste eigen zaailing van deze Voor- schotense firma in huis in bloei kan trekken. We bleven bij ons oor deel van enkele weken geleden: een veel belovende aanwinst, vooral voor de particuliere handel. Er waren nu meer hyacinten uit Voorschoten: de fa Th. Ravensbereen, die al enkele jaren achtereen de eerste bloeiende hyacinten op het Rijnsburgse Flora laat veilen, liet nu prima kwaliteit l'Innocence zien. We besluiten met een vaasje freesia's de fraaie gele Souvenir van de fa Van Staveren uit Aalsmeer. OVERZICHT BLOEMENPRUZEN (FLORA, RIJNSBURG) Er is nog niet veel veranderd! Het personeel van veiling Flora heeft, de handen in deze maand nog nooit zo vol gehad en zal dat ook wel nim mer krijgen ook. Het aanbod van bolbloemen nam iets toe, speciaal van narcissen. Wat men van tulpen bracht, was nog minimaal. Om met de narcissen te beginnen: goede, maar wat kort van steel zijnde Crag- ford deed 0.65 per bos. Voor Earley Glory werd van 0.60 tot 0.65 be taald en voor Helios van 0.45 tot 0.55. Wat de hyacinten aangaat: naast Pink Pearly en Anne Marie waarvan de allerzwaarste de afge lopen week ƒ0.35 en ƒ0.40 per stuk deden, kwam nu ook de witte l'Inno- cence. Daar betaalde men ƒ0.39 per stuk voor. In de tulpensector bleef Roland aan de bol aandacht vragen met ƒ0.21 per stuk. Demeter bracht 1.30 per bos op en vrijdag arri veerden enkele bossen tulpen in diverse soorten (vermoedelijk ge trokken uit Italiaanse bollen) waar voor men van 2.45 tot 3.50 per bos besteedde. Wat blauwe druifjes verwisselden van eigenaar voor ƒ0.45 tot ƒ050 per bosje. Freesia's verkregen van ƒ0.65 tot ƒ0.85 per bosje. Met de chrysanten loopt het nu natuurlijk ook geen storm meer. Een enkele variëteit kwam nog bo ven ƒ1.per bos. Red Balcon en Minstreel o.m. Bacchus, Joseph, Her- co, Little America, Voorzitter Kauf- mann, Long Island Beauty, Anjou, e.d. werden verkocht voor 0.70 tot 0.80 per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8