Zaalberg naar nieuw industrieterrein in Zuid-West PIECK Leidse Raad sprak over godsdienstonder wijs en demping Uiterstegracht Schet*p IOOO Geschenken en onderscheidingen bij zilveren feest EHBO-Leiden Twijfels om 'n Nederlandse «Dom Juan" Gouden jubileum C*J*Th. Smits Feest voor de kinderen van leden bond van Mil. Oorlogsslachtoffers De betekenis van een belangrijk besluit van de Leidse Raad DINSDAG 3 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT De Leidse raad heeft gistermiddag kort vergaderd. Om drie uur sloot de voorzitter de openbare vergadering om er een gesloten zitting op te laten volgen. In het begin van de vergade ring ontstond een verschil van me ning tussen college en enige raadsle den over de vraag of de raad aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school een onderwijzer voor het ge ven van godsdienst-onderwijs zal be noemen. De heer Woudstra (Pr. Chr.) was van mening, dat de kerk het recht van benoemen moet hebben. De heer Van Dijk sloot zich hierbij aan, zich er over verwonderend, dat de benoe ming van een-tijdelijk godsdienston derwijzer niet in de commissie voor onderwijs was behandeld. Hij stelide voor de commissie de ge legenheid te geven de zaak als nog te bespreken. Wethouder Van Schaik verklaarde, dat de benoeming slechts een tijde lijke is, de genoemde leraar geeft les in handtekenen en vaktekenen, de benoeming van een bevoegde godsdienstonderwijzer heeft plaats gevonden waarover met de pro testanten nog onderhandeling gaan de is zou deze leraar tijdelijk on derricht geven in bijbelse geschiede nis. In overleg met de bisschop wordt het godsdienstonderwijs voor de zes. tig katholieke leerlingen gegeven door kapelaan Lemmers. Na repliek stelde het college voor de aanduiding „godsdienstonderwijs' uit het raads voorstel te schrappen. B. en w. heb ben echter het recht in het Nijver heidsonderwijs voor drie maanden een leraar te benoemen. Dempen. Het was te verwachten, dat de Leidse raad na het aannemen van 't voorstel tot aankoop van de fabrieks panden van Zaalberg en verkoop van industriegrond zou vragen, wanneer de Uiterstegracht gedempt zal w.or- jWarathon- jVjeuwtjes Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden geide- lljk beloond. De tipgevers dingen bodendien mee In onze niéuws-marathon, waarvoor iike maand (de komende drie maanden) een prijs van 25. van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. DE GANZENMARS GEBLAZEN. Aan de Toussaintkade op een veld je waggelen twintig vette ganzen. Maandagmorgen werd hun rust le lijk verstoord door een speelse hond. De ganzen vlogen in hun angst het ijs op en hebben daar de hele morgen gezeten. Wij hebben ze gelokt met voer maar ze vonden het blijkbaar griezelig op het ijs en durfden niet meer te lopen. Toen om twaalf uur de school uit ging zag het zwart van de schoolkin deren. Een jongen van twaalf jaar, een echte dierenvriend, waagde zich op het ijs, pakte de ganzen stuk voor stuk en bracht ze weer op het veldje terug onder luid gejuich van de schoolkinderen. Een buurtbewoner. POTLOOn en GEEST den, nu de voornaamste hindernis is geslecht. De heren Schüller (PvdA), Aalders (KVP) en Questro (Pr. Chr). waren verheugd over de goede afloop van de onderhandelingen. Een oud bedrijf is voor Leiden gespaard. Wethouder Jongeleen zei, dat het zijns inziens geen vier jaar zal duren voor de fabriek verhuisd is. De di rectie wil graag snel over. Ook de demping van die Uiterstegracht zal dus niet zo lang op zich moeten la ten wachten, temeer omdat de wet houder een nieuw idee heeft. De Uiterstegracht zou voor drie kwart gedempt kunnen worden, een kwart zou de fabriek voldoende ge legenheid geven het afvalwater te lozen. De heer Van Iterson (P.C.) vroeg zich daarna af, waarom het college dan niet vier jaar geleden met dit plan is gekomen, waarna de voor zitter de vergadering sloot. NO IRON OVERHEMDEN Onze uitgeputte voorraad is weer geheel aangevuld. 9.95 11.75 12.95 15.90 16.90 Wanneer U ziet welke prachtige hemden U voor deze lage prijzen ontvangt, kunt U begrijpen waarom wij zo veel NO IRONS verkopen. Bij elke 10 gld. een waardebon van 1 gld. (Advertentie) want, waar Dom Juan een genieter was, een libertijnse losbol en keihard godloochenaar, die als enige geloofs belijdenis de woorden spreekt (naar men zegt, ontleend aan de sterfwoor- den van Prins Maurits) „Ik geloof dat twee en twee vier is en dat vier Goed spel van het Rotterdams Toneel Voor de toneelliefhebbers K. O.- leden, die gisteravond naar de Leidse Schouwburg waren gekomen om een en vier acht is", is de Dom Juan, die opvoering te zien van de Nederlandse men ziet een verveeld, hooghartig „Dom Juan", waarin blijkens de aan-1 man, die te dikwijls in twijfels ver kondigingen de rol van de dienaar I keert. Sganarelle door Hans Kaart ge- Het is een mens geworden met zo- speeld zou worden, is het een teleur- I veel facetten, dat de moderne stelling geworden, dat deze door I psychologie niet zonder meer in het ziekte verhinderd zich moest laten een of andere vakje zou kunnen vervangen. Het was overigens een I rangschikken: een mens, te ingewik- Na de drukbezochte receptie van zaterdagmiddag in de tadsg en oorzaal, bood de Kon. Ned. Ver. EHBO afd. Leiden haar loden en donateurs als finale van haar 25-jarig jubileum een grandioze avond in dezelfde zaal. Stipt op de aangekondigde tijd be trad de voorzitter van de jubileum commissie, de heer M. L. Kurpers- hoek het podium en verwelkomde alle gasten, in het bijzonder de EHBO-raad en de zusterorganisaties. Hij verzocht het dagelijks bestuur van J de bond op het podium naast hem i plaats te nemen. i Na zeer in het kort de geschiede nis van de laatste vijf en twintig ja ren te hebben gememoreerd kwam hij aan het hoogtepunt van deze dag, de aanbieding van het feestgeschenk van de leden en donateurs aan dè jubilerende bond. Hoewel er vele wensen en verlangens waren had de jubileumcommissie tenslotte beslo ten tot een dubbele feestgave. Allereerst had zij gedacht aan het secretariaat, waar een schrijfmachine een zeer dringend nodig is, doch ook had men gemeend de cursisten te moeten bedenken en spreker over handigde na de schrijfmachine een enveloppe met inhoud voor de aan koop van lesmateriaal. Ontroerd dankte de heer J. D. Sleg. tenhorst als voorzitter van de vereni ging voor de prachtige cadeaus, hij verzekerde dat de schrijfmachine in het secretariaat en het aan te schaf fen lesmateriaal intens gebruikt zul len worden. Hierna feliciteerde hij namens het No. 518. Horizontaal: 1. eerste toon van een octaaf, 5. bedektbloeiende plant, 8. alkalische aarde, 10.- geheel de uwe (afk. Lat.), 11. muzieknoot, 13. klinknageltje, 15. directe belas ting (afk.), 17. alvorens, 19. teken, 21. steek met een puntig voorwerp, 22. lengtemaat, 24. academische titel (afk.), 25. opschik, 27. voegwoord (Fr), 29. boom, 31. inwendig lichaams deel, 33. teken in de dierenriem, 34. lichte, gekeperde wollen stof. Verticaal: 1. visje, 2. pers. voor- naamw., 3. mens, 4. een der profeten, 6. jongensnaam, 7. krachtig, 9. ruwe soda, 12. denkbeeld. 14. artikel van een wet, 16. onvriendelijk, 18. Ierland, 19. vetstof, 20. ontkenning (Duits), 23. tocht, uitstap, 26. soort van hert, 28. gesloten, 30. welaan, 32. railroad (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 517. Horizontaal: 1. kamp, 4. hak, 6. ode, 7. tol, 9. re, 10. kip, 11. la, 12. man, 13. pas, 14. open, 16. lint. 17. Fin, 18. koog, 19. al, 20. koon, 22. toon, 23. hij, 24. leer, 25. val. Verticaal: 1. Kordofan, 2. adé, 3. me, 4. hop, 5. al, 7. tin, 8. last, 10. kan, 11. lang, 12. men, 13. pion, 15. pil, 16. loon, 18. koor, 20. koe, 21. bijl, 22. te, 23. ha. teleurstelling waaruit bewondering geboren werd omdat de regisseur, Ton Lutz, voor hem inviel en een Sganarelle deed zien, die zich voor treffelijk aanpaste in de onevenwich tige opbouw van het stuk. Het was ongetwijfeld een waagstuk maar een, dat de bekwaamheid van regisseur en Rotterdams Toneel op ruim voldoende wijze heeft bewezen. Men moet „Dom Juan" zien als een van de diepste stukken van de grote blijspelschrijver Molière, een stuk echter, dat door genoemde oneven wichtigheid niet een van zijn sterkste is. Daarbij komt nog, dat de inhoud wranger is, dan men van een van Molières' moraliserende comedies gewend is. Men zal deze karaktertrek]es op rekening moeten schrijven van de haast, waarmee het stuk geschreven is. Met genialiteit en nonchalance, waarvan de comedie onmiskenbare sporen draagt, schreef Molière zijn „Dom Juan ou le festin de Pierre" in de korte tijd, toen zijn „Tartuffe" verboden en „Le Misanthrope" nog niet voltooid was en zijn toneelgezel schap een nieuw stuk nodig had. Het gegeven voor zijn- Dom Juan heeft hij toen naar alle waarschijn lijkheid ontleend aan stukken, die hij heeft zien opvoeren en waarvan hij overtuigd was dat zij succes hadden. De eerste opvoering van het spel in het Palais Royal, in februari 1665, werd zo getuigen zijn tijdgenoten een publiek schandaal. In het huis van de gehangene spreekt men eenmaal niet over de strop. Nadat de meest aanstootgevende passages geschrapt of omgewerkt wa ren, heeft „Dom Juan" nog een vijf tiental voorstellingen gehaald. 1677 is alleen nog een bewerking in saaie, vormelijke verzen opgevoerd, die - op verzoek van Molière's we duwe werd geschreven door Tho mas Corneille, een broer van de dichter Pièrre. Door de Comédie Frangaise in 1847 weer ten tonele gebracht, verscheen het stuk in het begin van de negentiende eeuw ein delijk in druk, Laatstelijk werd ons land met het stuk in kennis gebracht bij gelegen heid van het Holland Festival 1956, toen Jean Vilar het op onnavolgbare manier speelde. landse vertaling van May Nord, die ons, ondanks haar helderheid, niet de overtuiging kon geven, dat de Dom Juan, door Guus Hermus gespeeld, en die, door Ton Lutz be doeld, dezelfde personen waren. Leidse Agenda DINSDAG 3 DECEMBER. K. O. Rotterdams Toneel: „Dom Juan", Schouwburg, 8 uur nam. „St. Eloy". Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 7.308 uur nam. Oudheidkundige lezingen. De re sultaten der jongste opgravingen te Heerlen, dr J. E. A. Th. Bogaers (Amersfoort). Museum van Oudhe den, 8 uur nam. WOENSDAG 4 DECEMBER. Dienst Welzijnszorg Leger. Sint Nicolaasavond m.m.v. Cabaret Rens van Dorth, Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Endegeest, ,,'t Heerlijk avondje is gekomen", St. Nicolaas- en Cabaret avond, Ontspanningsgebouw, 8 uur nam. Dienst der apotheken. - De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door Apotheek Kok, Rapen burg 9 tel. 24809; apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. keld voor het zo luchthartige spel. Vooral aan het eind van de come die, waar Dom Juan tezeer Sgana relle in vertrouwen nam, werd hij van een aihorele vlegel een zeden preker tegen wil en dank en dat had hij aan zijn knecht moeten overlaten die heeft daardoor te weinig de ge- i legenheid gekregen om zijn karakter loosheid, waarmee hij op het lijk van zijn verdoemde meester om zijn loon jammert, tot uitdrukking te bren gen. Men moest dit thans meer opvat ten als een komisch dan als een dra matisch effect. En dat, terwijl „Mo lières' eigen rol"' in handen was van de regisseur. Lia Dorana als Elvira, de vrouw van de grote hartenbreker, kon in haar lange smeekbeden niet de over tuiging van een smartelijk verdriet tot uiting brengen. Daarvan hadden bijvoorbeeld de beide dorpsmeisjes Charlotte en Mathurine (Ann Hase- kamp en Ria Vroemen), minder last. haar onbewuste vrijage met de te dom-voorgestelde boereijongen (On- no Molenkamp) fris en dartel. Rond de beide hoofdpersonen zijn veel kleine rollen gecreëerd, die zorgvuldig in een gemiddelde leken te zijn uitgezocht om daardoor het accent te leggen op Don Juan en Sganarelle. Of men nu neemt de vertoornde vader, Adolf Rijkens, de beide broers van de bedrogen Elvire, Steye van Brandenberg en Ab Abs- poel of de serviele snijder, monsieur Dimanche (Wim Grelinger) ze speel den allen goed. De soms te drukke costumes van Nicolaas Wijnberg waren in strenge tegenstelling tot zijn sobere maar bevredigende decors.. Het geheel was een voorstelling, die wij gaarne met ruim voldoende zouden willen classificeren, hoewel het publiek zich soms meer vermaakt heeft, dan Molière verwacht zou hebben. De heer C. J. Th. Smits herdacht heden de dag, dat hij 56 jaar geleden zijn intrede deed bij de N.V. Drukke rij Eduard IJdo. Vanmorgen werd de jubilaris, in bijzijn van zijn echtgenote en dochter, ten kantore van de directie ontvan gen. Aan 'de dames werden bloemen aangeboden. De directie richtte zich in zeer waarderende woorden tot de feeste ling en roemde hem om zijn vakbe kwaamheid. Al spoedig na zijn in trede werd de heer Smits als eerste formule-zetter aangesteld; vervolgens als leermeester. Hij heeft kans ge zien alle leerlingen door hun examen te helpen. Bovendien heeft hij als voorman steeds leiding weten te ge ven op de handzetterij. De directeur sprak ook woorden van dank, omdat de heer Smits ook na zijn pensionering gedeeltelijk werkzaam heeft willen blijven. Als blijk van waardering werd hem een geschenk onder couvert aangeboden. Gisteravond werd de jubilaris reeds te zijnen huize in de Van 't Hoff- straat gehuldigd door het personeel. De voorzitter van de personeelscom- misie, de heer F. Koekebakker, prees hem als goed collega met wie het prettig samenwerken was. Ook deze spreker roemde zijn vakbekwaam heid. Ook hier werden geschenken aangeboden, waarna allen de gast waren van de jubilaris. ADLER I automatische- en vol- I .^automatische I /irify.AG naaimachines F Solide - sterk en toch niet duurder. MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF Brecstr. 1*1 - Leiden - Tel. 24815 Advertentie. hoofdbestuur de heer M. J. Verweij het jubileum bestuur en bood de af deling het boradsvaantje aan als blijk van waardering voor het prachtige werk in deze 25 jaar. Maar niet al leen de afdeling doch ook de heer :Brouwer die 25 jaar en als lid en als bestuurder de afdeling had ge diend bracht spreker hulde en dank, en het hoofdbestuur had gemeend deze arbeid het beste te kunnen on derscheiden met de draagmedaille „Dr Tilanus Jr" welk ieder jaar wordt uitgereikt aan de meest ver dienstelijke medewerker van de ver eniging. Spreker had ook namens het bestuur van het district Zuid-Holland en overhandigde de voorzitter na mens het district een envelop met in houd. De heer Slegtenhorst dankte na mens de gehele afdeling het hoofdbe stuur en het districtsbestuur. Hij ver zocht de heer Verwey de dank van de heer Brouwer aan 't hoofdbestuur over te brengen voor de zeer hoge onderscheiding. Hierna kreeg Fred. Bourgonje en zijn musical-varia „Cosmopolitain" ge legenheid om de avond voor de aan wezigen verder te verzorgen. Deze zijn er door hun beschaafd en zeer kunstzinnig optreden in geslaagd dit feest op een amuserende wijze te besluiten. Balleider J. Alphenaar en Cor Vin- court's ballroomorkest nodigden de aanwezigen nog enkele uurtjes tot een gezellig dansje. De Genie te 's-Gravenhage heeft het verrichten van herstellingen en het doen van voorzieningen aan mi litairen gebouwen en terreinen in de randgemeenten van de dienstkring Leiden aanbesteed. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: J. Luivensteijn, Den Haag 114.500; H. W. v. d. Bent, Wassenaar 108.000; J. M. Samson, Oegstgeest 107.000; A. Mak te Rotterdam f 104.500; C. v. d. Wiel Gzn te Noordwijk 102.400; Hussen's Aannemingsbedrijf te Cu- lemborg f 101.800; Kieberts Aanne ming Mij te Sassenheim 101.787; C. J. Strijk te Oegstgeest 101.400; W. Geels aann. bedr. te Amsterdam 98.000; fa „Braco" te Amsterdam 95.87; G. Schreurs en Zn te Die- men 95.800; A. J. Hartman te 's-Gravenhage 94.000; fa Wed. H. van Driel te Koudekerk aan den Rijn f 93.900; A. den Ouden te Gouda 93 500; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 92.900; K. Bakker te 's-Gra venhage 92.500; Lamets Nieuwbouw N.V. te 's-Gravenhage 92.500; J. M. van Blijswijk te 's-Gravenhage f 92 100; J. M. Strijland, Uithoorn 92.000; fa J. Kuyt en Zn te Kat wijk aan Zee 91.000; Fa Gesman en Zoetemeyer, Alphen a. d. Rijn 90.900; fa J. L. Hoeben jr en Co te Amsterdam 90.725; Sj. v. d. Ga- lie te Deventer 89.999; J. Haasnoot Gzh en Zn te Katwijk aan Zee 89.233; Van Doorns aannemingsbe drijf te 's-Gravenhage 89.000; C V. Aannemings Bedrijf Proper te Oegst geest 88.360. De gunning is aangehouden. St, Nicolaas in de Doelenkazerne Een ongewone drukte heerste er zaterdagmiddag op het plein van de Doelenkazerne. Waar normaal grote militaire voertuigen rijden of de sol daten hun exercitie uitvoeren, trip pelde nu de voetjes van kinderen ep glommen hun gezichtjes van ver wachting. Elk jaar biedt de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers aan de kinderen van zijn leden een grandioos St. Nicolaasfeest in dé Doelenkazerne. En ook deze middag werd weer de grote kantine her schapen in een kinderpaleis, waar 150 kinderhartjes klopten van blijde en bange verwachting wat de Sint hen brengen zou. De heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland Noord van deze bond wist de kinderen met de hulp van de pianist J. Gordijn al direct in de juiste stemming te bren gen. Hij wees.de kinderen er op dat dit de tiende keer was dat dit feest gegevep werd en spoedig bleek dat er nog heel wat kinderen waren die elk jaar dit feest hadden mee gemaakt. Een dankbaar applaus ont ving de vertegenwoordiger van de garnizoenscommandant, die de can tine, de feestdrank en verdere hulp had gegeven. Al spoedig kwamen de kinderen door allerlei spelletjes en tractaties in de juiste stemming, ter wijl de prachtige film van De Ge laarsde kat de kinderen in het sprookjesland bracht. Vergezeld van zijn zwarte Piet, die met gulle hand allerlei zoetig heid strooide kwam de Heilige Bis schop binnen.. De heer de Jager ver welkomde hem en bracht hem de dank van alle kinderen over voor J zijn bezoek. Wat er toen door Sint Nicolaas aan de kinderen werd uit gedeeld sloeg alle verwachtingen. Reeds weken geleden hadden de kin deren hun verlangens kenbaar mo gen maken en op wonderbaarlijke wijze was de Heilige man er in ge- Zoals wij gisteren reeds hebben medegedeeld heeft de Leidse raad zijn goedkeurig gehecht aan fret voor stel van b. en w. om aan de N.V. Kon. Fabriek van Wollen Dekens v.m. J. C. Zaalberg een perceel industrieterrein te verkopen in plan Zuid-West, waar 't nieuwe fabriekscomplex van Zaal berg zal verrijzen. Deze gisteren totstandgekomen overeenkomst met de gemeente is voor de firma Zaalberg een belang rijke mijlpaal. Wanneer b. en w. in hun toelich ting op het voorstel aan de raad hun voldoening er over uitspreken, dat „tengevolge van deze transactie één van de oudste en voor de gemeente belangrijke Leidse wollen dekenfa- brieken, welke historisch bezien zo rauw met de stad verbonden zijn, in de gemeente gevestigd zal blijven", is dat ook voor „Zaalberg" een reden tot oprechte verheugenis. Bij alle za kelijkheid van een modern indus- triëel beleid vormen traditie en mi lieu toch waardevolle factoren, die niet alleen het aanzien van de on derneming, maar ook het sociale kli maat van de arbeidsgemeenschap ten goede komen. Zaalberg heeft sinds 1770, toen de ijverige „winkelknegt" Jonathan Zaalberg een eigen lakenfabriek aan de Nieuwe Rijn begon typisch voorbeeld van de oorsprong van zo vele Nederlandse Industrieën een vooraanstaande plaats in de Leidse nijverheid ingenomen, en de naam van Leiden in binnen- en buitenland met ere vertegenwoordigd, getuige onder meer de tientallen bekronin gen van haar producten op de expo sities van de 19e en 20e eeuw. De lotgevallen van de onderneming en van het geslacht Zaalberg konden het stramien vormen van een stuk geromantiseerde Leidse historie in ..De Opstandigen" van Jo van Am- mersKuiler. De thans gesloten overeenkomsten verzekeren de band Zaalberg-Leiden weer voor alle af zienbare tijd. De onderhandelingen met de ge meente konden in een geest van we derzijdse goede verstandhouding ge voerd worden. Zij hebben geruime tijd geduurd, daar verscheidene pun ten een nauwkeurige en voorzichtige regeling vereisten. Zulks betreft o.a. het tijdstip van de overdracht i.v.m. de nieuwbouw, alsmede een voorzie ning in de fiscale consequenties van ce verkoop der fabrieksgebouwen, waarvan* de opstal geheel is afge schreven. Van de zijde van Zaalberg is ook het gemeentebelang bij een spoedige sanering van het betrokken deel van de binnenstad een reden tot de grootst mogelijke medewer king geweest. Over het bereikte re sultaat is men dezerzijds daarom ten zeerste voldaan. De plannen voor de nieuwbouw werden intussen reeds ontworpen en zijn geheel gereed. (Van de ma quette van het complex gaven we gis teren reeds een foto). Zij zullen met voortvarendheid worden uitgevoerd, zodra de nodige vergunningen zijn verkregen en meer inzicht is verkre gen in de thans onoverzichtelijke eco nomische toestand in Nederland. De nieuwe fabriek zal door om vang en doelmatige, aan het arbeids proces aangepaste indeling, een aan zienlijk grotere capaciteit verkrijgen dan de oude. De fabricage van wollen stoffen, die kort vóór de oorlog ter hand ge nomen werd, is na de oorlog na dat het bedrijf gedurende de oorlog enige jaren stil had gelegen sterk uitgebreid en evenaart thans de om vang van de productie van wollen dekens. Het sinds drie jaar ontwikkelde eigen „Nocturne" procédé, waarmede een nieuw en exquis type van de klassieke Nederlandse wollen dekens vervaardigd wordt, vindt een zeer goede afname en trekt bijzondere be langstelling uit het buitenland. An derzijds is voor kort een overeen komst met Bayer-Leverkussen tot stand gekomen, waarbij aan de firma Zaalberg het alleenverwerkingsrecht van de welbekende Dralon-vezel voor de strijkgarenindustrie voor wollen stoffen is toegekend. Voor de fabricage van nieuwe mo derne stoffen, naast handhaving en verbetering van de traditionele Zaal berg-producten, zal de nieuwbouw de beste technische condities bieden. Het is uiteraard de bedoeling, het gehele Leidse bedrijf zo spoedig mo gelijk naar de nieuwe fabriek over te brengen. Het nieuwere gedeelte van het oude fabriekscomplex, gelegen fussen Herengracht en de Vestestraat waarin thans de kantoren en maga zijnen gevestigd zijn en dat niet in de verkoop an de gemeente is begre pen, zal dus t.z.t. vrijkomen voor een andere bestemming, waarvoor be langstelling bestaat. slaagd om deze kinderwensen te vol doen, prachtige winkels, treinen, ballen en alles wat een kinderhart maar verlangen kon kwamen te voorschijn. Tot schreiens bewogen door kwalijke gassen Brandweer rukte uit me de nevelspuit Omstreeks kwart voor twee heden middag werd de assistentie van de brandweer gevraagd in een opslag plaats achter de Ceciliastraat, waar de bewoners van de omringende per celen uit hun huizen werden gedre ven door een sterke gasontwikkeling. Enkele werklieden waren bij de op slagplaats bezig met het vervoeren van een paar vaten met oud mate riaal. F-en vat bleek echter enkele liters vloeistof van een nog niet na der gedefinieerde chemische substan tie te bevatten. Deze vloeistof begon uit het vat te lekken waarbij een gasontwikkeling ontstond, welke het onmogelijk maakte in de omgeving er van te verblijven. De brandweer zette er de nevel spuit op maar daar het gas sterker was dan dat van ammonia kon zij de invloed er van niet geheel weg werken, zodat men met de gas maskers op de door de vloeistof besmette grond met scheppen moest verwijderen. Later werd ter plaatse van gemeentewege zand gestrooid. D mensen van de opslagplaats en de omwonenden, die tegen wil en dank liepen te „huilen", konden weer ge rust zijn. De Ver. „Sancta Veronica" kan, vanwege de Surprise-dag van 5 de cember, geen bijeenkomst op die 1ste donderdag houden. Daarom worden de dames vriende lijk uitgenodigd a.s. vrijdag, 6 de cember, tussen 2.30 uur en 4 uur naar de Vrolijcke Arke Pieters- kerkkoorsteeg 15 te komen, voor het brengen van de klaargekomen artikelen en 't halen van nieuw ma teriaal. Er wordt in deze maand enorm veel uitgegeven, zodat er ge brek is aan kinderondergoed, truitjes, enz. enz. Welke firma of particulier wil deze Ver. tot steun aan stille armen, voornamelijk de grote gezinnen met kleine kinderen, op St. Nicolaas blij maken, met- het schenken van onder goed voor groot en klein? Het bestuur zal u uiterst dankbaar zijn. Het secretariaat is Mare 25, telef. 24727. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. De arbeidsreserve in het rayon Leiden onderging over het tijdvak van 18 t/m 23 november een stijging van 75 en omvatte 560 ingeschreve nen. Deze stijging is zowel een ge volg van najaarsinvloeden als van een verminderde bedrijvigheid en als zodanig van conjuncturele aard. In enkele bedrijven is tot verkorting van werktijd overgegaan. Het vorig jaar was het aantal in geschrevenen lager en bedroeg 200; op het overeenkomstige tijdstip in 1953 daarentegen 1440. De geregistreerde vraag naar man nelijk personeel beliep 140 open staande aanvragen, waaronder 65 be trekking hebbend op jeugdig perso neel. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijk perso neel onderging geen wijziging van enige betekenis; op 23 nov. j.l. ston den 130 vrouwelijke arbeidskrachten ingeschreven. Het aantal openstaande aanvragen om vrouwelijk personeel daalde van 200 tot 175.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2