Mislukte aanslag op president Soekarno De aanslag kostte 8 doden en vele gewonden Vele kinderen onder de gewonden Hammarskjoeid te Amman Na Schellingwoude voorlopig geen uitzicht op ((-tunnel De Paus stelt ereprijs voor de SUS-actie-ter beschikking 2 tuinders verdronken toen hun groenteschuitje zonk Amerikaanse hulp aan Jordanië Boevenpak gepakt MAANDAG 2 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 President Soekarno van Indonesië is zaterdagavond aan de dood ontsnapt toen onbekenden vier handgranaten naar hem wierpen, is in Djakarta officieel meegedeeld. De president bleef ongedeerd, maar zeven andere personen werden gedood en tientallen gewond. Een van de gewonden is inmiddels overleden. De aanslag werd zaterdagavond om negen uur plaatselijke tijd gepleegd toen Soekarno een openbare school in Tjikini, op anderhalve kilometer van zijn paleis in Djakarta, verliet. De president had aan de school, waar van ook zijn kinderen leerling zijn, een bezoek gebracht ter gelegenheid van het driejarig bestaan. „De aanslag is een poging tot een politieke moord geweest", heeft de militaire commandant van Djakarta, overste Dachjar, verklaard. De com mandant zei dat twee personen gearresteerd zijn. deze slachtoffers van een terroristi sche daad", zei de president. „Ik doe een beroep op het gehele volk en alle organen, die belast zijn met het handhaven van de veilig heid hun kalmte te bewaren en de HANDGRANATEN GEWORPEN De handgranaten werden naar Soe. karno's auto geworpen, toen de pre sident op het punt stond naar zijn pa leis terug te Keren. Twee leden van het motorescorte van de politie, die voor de auto zouden rijaen, werden gedood. De andere slachtoffers zijn schoolkinderen of hun ouders. Officiële woordvoerders zeiden dat er 47 gewonden waren, maar in of ficieuze berichten is sprake van 104 tot 159 gewonden. Twee kinderen van de president, zijn twaalfjarige zoon Goentoer en zijn negenjarige dochter Megawati, bleven evenals Soekarno zelf onge deerd. Toen Soekarna over het stampvolle schoolplein naar zijn auto liep, werd een revolverschot gelost, dat vermoe delijk als een sein was bedoeld, Daar op werden de vier handgranaten ge. worpen. Soekarno's adjudant, majoor Soe- darto, sloeg de president tegen de grond en viel bovenop hem, om hem met zijn lichaam te beschermen. De adjudant zou daarbij zelf gewond zijn geraakt door granaatsplinters. Niette min bracht hij de president onmiddel lijk naar een huis naast de school. Pas drie kwartier later werd Soekarno naar zijn paleis begeleid. RADIO-REDE VAN SOEKARNO. Soekarno hield zondagachtend een voor geheel Indonesië bestemde ra dio-rede, waarin hij Allah dank bracht omdat hij gespaard bleef. „Dit is mijn stem, de stem van Soekarno. Ik heb met diep leedwezen vernomen, dat er .bij de aanslag slachtoffers zijn gevallen. Ik betuig- mijn diepst gevoelde medeleven met nationale veiligheid te versterkend". „Laat ons verenigd staan in onze smart. Moge Allah ons allen bescher men". In Djakarta was de toestand zon dag rustig, maar gespannen. Volgens automobilisten zijn na de aanslag op president Soekarno de grote wegen op verschillende punten van en naar Djakarta versperringen aangebracht, waar voorbijgangers aan een nauw keurig onderzoek worden onderwor pen. Overigens is op alle berichten over de aanslag een censuur ingesteld. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeid, is zondag te Amman aangekomen voor besprekingen met de Jordaanse rege ring over de spanning aan de grens tussen Jordanië en Israël. Hammarskjoeid zal later naar Da mascus doorreizen. MinAlgera kwam wel en niet over de brug Aansluiting op een omweg Klokslag twaalf uur zaterdagmid dag kwam de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, als eer ste over de brug van Schellingwoude. Groter nog dan de Nijmeegse Waal brug is de zo juist in gebruik gestel de brug van Schellingwoude, de grootste van Nederland genoemd. Wie er overheen gaat, ziet enerzijds de in drukwekkende haven met de hoge hijskranen opdoemen, anderzijds is er het riante uitzicht op de gestorven binnenzee, het huidige IJselmeer en het verlaten fort Pampus. Slechts wórdt het landelijk uitzicht verstoord door ijzeren geraamten van de elec- triteitsvoorziening. En op deze histo rische openingsdag was er bovendien een ijzig-koude stormwind, zowel door de 450 gasten als de duizend schoolkinderen fier getrotseerd. Ins gelijks deden Amsterdams burge meester, de minister en de commis saris van H. M. de Koningin. Er was al eerder veel gefluisterd De organisator van de SUS-(IV)- aktie ontving van mgr. J. W. L. Da- men bericht dat het Z.H. Paus Pius XII heeft behaagd een ereprijs ter beschikking te stellen voor de per soon, die de meeste verdiensten zal hebben voor het slagen van de ..SUS -IV-aktie", die door middel van de Katholieke Radio Omroep zal worden gehouden ten voordele van Katho lieke Verenigingen en Organisaties in Nederland. Zijne Heiligheid, die, zoals de sub stituut van de Staatssecretaris Z.H. Exe. Mgr. Angelo Dell-Acqua schreef, gaarne een dergelijke onderneming wil aanmoedigen, heeft een kostbaar en waardevol wandkruis ter beschik king gesteld. Z.H. de Paus heeft aan het geschenk tegelijkertijd de bij stand van Zijn Zegen toegevoegd. Het vererende waardevolle ge schenk zal door de organisator ter beschikking worden gesteld aan één van de parochiële leiders en leidsters op een nader te bepalen wijze. Zoals men zich herinneren zal werd het beëindigen van de „SUS" (3) akbie aan de negen te begunstigen or ganisaties een bedrag uitgekeerd van 1.(X)0.000.Na het opstellen van de rekening en verantwoording van deze aktie blijkt dat de organisaties een bedrag zullen ontvangen van 1.070.000. Wanneer men nagaat dat voor een dergelijke aktie 40% kosten in reke ning mag worden gebracht (960.000 gulden) dan blijkt dat een bedrag van niet minder dan 110.000.op de uitgaven werd bespaard en het per centage kosten dus geen 40, doch slechts 33% bedraagt. over de mindere betekenis van de nieuwe verkeersweg. Deze snelver- binding moge dan il buiten het cen trum van de hoofdstad om meer in het bijzonder het Gooi verbinden met West Friesland, de Afsluitdijk en zo als een van de drie sprekers met overdreven optimisme zeide: met Skandinavië, voor het regionale ver keer van Amsterdam-centrum met Noord ligt de nieuwe brug wegens een omweg van meer dan zeven kilo meter te ver af. Waarom de Drug van Schelling woude dan eigenlijk werd gebouwd, als men geen volkomen praktisch rendement voorziet? Er is gedacht aan de NATO die misschien wel prijs zou stellen op althans één vaste oeververbinding over het LJ; dus heeft de regering miljoenen voor dit grandioze kunstwerk besteed en als loyale partner heeft de hoofdstede lijke overheid er de nodige schepjes bovenop gedaan. En als we spreken van miljoenen, dan zijn daaronder btgrepen de kosten van overbren ging a raison van honderd gulden per overledene, die op de in de weg gelegen Joodse begraafplaats was ter aarde besteld en nu met duizenden naar een gans nieuw kerkhof met al- Tunnel. Hoezeer minister Algera met vlag en wimpel, met gejuich en muziek over de nieuwe brug is getrokken, aan de Amsterdamse zyde aangeko men, hij heeft niet voor Sinterklaas willen spelen, hoewel een voorgaande spreker hem daartoe had uitgenodigd. Zijne Excellentie v. nd het kennelijk genoeg in werkelijkheid over de brug te zijn gekomen, figuurlijk wilde hij niets ondernemen ten faveure van de alsnog denkbeeldige tunnel onder het IJ of van de Coentunnel. En dus zal de papieren- en woordenstrijd nog wel enige tijd doorgaan, met aan de ene kant een levensbelang voor de hoofdstad nu reeds sinds tientallen jaren, aan de andere kant het spook van de bestedingsbeperking en be- dillerij van Den Haag. Met deze en soortgelijke overpein zingen zullen de meeste genodigden na afloop van de openingsplechtig heid zich dan maar hebben getroost met een kop verwrrmende bouillon en een sandwiche in het gastvrije Museum voor de Tropen. Volkswagen week bij Lammebrug van het rechte pad Nabij de Lammebrug is gisteravond omstreeks kwart voor elf een Volks wagen in het water gereden. In het onderzoek door de politie verklaarde de chauffeur, een 25-jarige jongeman uit Voorschoten, verblind te worden door een tegenligger, waardoor hij de bocht te laat zou hebben opge merkt. De chauffeur van het wagentje kwam met ongeveer 50 kilometer snelheid langs de Kanaalweg uit de richting van de Wilhelminabrug toen een tegenligger het hem moeilijk maakte. In de bocht reed de chauf feur rechtdoor; hij bemerkte zijn ver gissing bijna terstond, maar toen hij remde, schoot de wagen door en verdween over de grasberm in het water. De bestuurder zegt zichzelf gered te hebben. Het autootje werd door een kraan wagen op het droge gezet. De politie stelt naar het verloop van het voorval een nader onder zoek in. ©e AUwmutaedkeiing wa%dt nag ateeda tnaoiei Zaterdag is de stalen bascule-brug over de 24 meter brede scheepvaartsluis in het complex van de storm vloedkering in de Hollandse IJssel tussen Krimpen en I apelle, ingevaren en gemonteerd. Deze foto geeft een beeld van het invaren met behulp van twee enorme drijvende bokken. Ze werden niet vermist Een jankend tuindershondje heeft zaterdagavond de politie de plaats aangewezen, waar twee Andijker tuinders de dood vonden, toen hun zwaar met witlof en kroten over laden „Langedijker vlet" onver wacht zonk. De beide mannen, de 42-jarige en gehuwde C. Laan, vader van negen kinderen en de 23-jarige ongehuwde P. Paay voeren naar huis over de ruim veertig meter brede en drie meter diepe Kerksloot nadat ze een hele middag op hun tuin gewerkt hadden ongeveer twee kilometer buiten de woonkernen van Andijk en Wervevshoof. Op hun weg pas seerden ze een aantal ander;; tuin ders die eveneens overwerkten in verband met de naderende vorst Op anderhalve kilometer van Andijk moet de vlet plotseling zijn gezon ken. Huisgenoten hadden tuinder en knecht al lang thuisverwacht maar in verband met de vorstdreiging be steedde men aan hun langere uitblij ven maar weinig aandacht. Tegen negen uur echter ging men toch maar eens informeren bij de buren. Toen die zich herinnerden, dat de heer Laan met zijn knecht was voorbij gevaren begon men het ergste te vrezen. Het liep niettemin tegen elven voordat de Rijkspolitie was gewaarschuwd. Op haar onderzoek ontdekte die BIJ BOTSING GEDOOD. Verblind door de zon is gistermid dag op de Middenweg te Heer Hugo- waard de chauffeur van een perso nenwagen in volle vaart tegen een geparkeerde vrachtauto gereden. Van de vier inzittenden werd de l-jarige Jan Kraakman uit Zuid Scharwoude op slag gedood. Hij zat naast zijn broer die de auto bestuur de. Deze en de gebroeders N. E. en J. B. Bolten uit Heiloo zijn met ver wondingen naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Zaterdagavond is te Amman offi cieel medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering Jordanië tien miljoen dollar ter beschikking heeft gesteld voor economische hulpverlening. De Verenigde Staten hebben Jor danië tot nu toe in totaal veertig mil joen dollar verschaft, sinds Egypte en Syrië hebben geweigerd hun aandeel te betalen in de hulp, die deze landen en Saoedi-Arabië Jordanië hadden toegezegd, nadat dit land had ver klaard de jaarlijkse Britse financiële steun niet meer op prijs te stellen. Adenauer heeft griep De Westduitse kanselier, dr. Kon- rad Adenauer, stelt het bezoek, dat hij volgende week aan Londen zou bren gen, uit, omdat hij aan griep lijdt, zo heeft een regeringswoordvoerder te Bonn bekend gemaakt. Een woordvoerder van de Britse ambassade deelde desgevraagd mee, dat er nog geen nieuwe datum voor het bezoek is vastgesteld. Dat Adenauer nog vóór de top conferentie van de NAVO, die op zes tien december te Parijs begint, naar Londen zal kunnen gaan, achtte hij zeer onwaarschijnlijk. Oorspronkelijk zou de bondskanse lier van vier tot zeven december be sprekingen met premier MacMillan hebben gevoerd. Men vraagt zich af of de 81-jarige Adenauer tijdig genoeg hersteld zal zijn om over twee weken de Parijse topconferentie van de NAVO bij te wonen. langs de Kerksloot een jankend tuindershondje. Op de plaats waar veilingkisten en groenten in het wa ter dreven. Men begon daar te dreg gen en omstreeks half twee peilde de politiemannen de schuit. Spoedig daarop werd het stoffelijk overschot van de tuinder opgehaald. Het lijk van de verdronken knecht werd eerst in de ochtenduren gevonden. Zeker acht tuinders zijn met hun vletten over de plektdes onheils ge varen. Ze hadden daar wel kisten en groenten in het water zien drij ven maar niemand had aan een on geval durven denken. Max Tailleur bij prins Bernhard Prins Bernhard heeft zaterdag persoonlijk Max Tailleur en zijn echtgenote in het paleis Soestdijk ontvangen. De Amsterdamse mop pentapper bood de prins zijn nieuw ste langspeelplaat aan en tracteerde z. k. h., die zich samen zijn particu lier secretaris, dr F. A. de Graaff en zijn adjudant, majoor C. G. Geertsema, een half uur lang met hem onderhield, bovendien met groot succes een reeks van zijn nieuwste moppen. Voorts schonk Max de prins de film, die hij tijdens zijn bezoek aan Nieuw Guinea heeft opgenomen. Toen Max met zijn vrouw het paleis verliet, had hij voor zijn „Doofpot-verbond" de prins als ze vende lid gewonnen. Vier zeer voor aanstaande figuren uit het Neder landse bedrijfsleven maakten er sa men met de beide directeuren van „de doofpot" reeds deel van uit. „U schenkt zilveren anjers, hoog heid", zo sprak Max Tailleur tot de prins, „maar ik geef soms gouden doofpotjes en wel aan die belang rijke personen, die ik heb mogen ontmoeten en die voor mij heel veel betekenen". Hij bood daarop de prins ook een gouden doofpotje aan. Prins Bernhard accepteerde niet alleen dit lidmaatschap, doch boven dien het aanbod, aanwezig te zijn bij de geheime bijeenkomst van de ze ven leden, die eenmaal per jaar in een restaurant „ergens in Neder land" samen een gezellige avond doorbrengen. Na een langdurig verhoren van twee verdachten, inwoners van de gemeente Budel in Brabant, is de Rijkspolitie er in geslaagd een roof overval op te lossen, die in de avond van 23 november j.I. gepleegd werd op een winkelier in die gemeente, De winkelier ontdekte op de be wuste avond in zijn woning achter een kokosloper een gemaskerde vreemdeling. De indringer schoot met een revolver op de winkelier echter zonder hem te raken.. Toen ging de winkelier tot de aanval over en er ontstond een fel gevecht waarbij beide mannen door de win kel rolden. De winkelier werd hier in zwaar gewond aan de schouder en raakte het bewustzijn kwijt. Daar door kon de indringer later bleek dat het er twee waren ontkomen. Het slachtoffer kon geen enkel signalement opgeven maar na korte tijd achtte hij het gèdrag van een der thans gearresteerden zó verdacht, dat hij de politie waarschuwde. Er volgde een arrestatie en de verdach te bekende inderdaad de man van het masker geweest te zijn. En pas sant onthulde hij toen ook de iden titeit van zijn medeplichtige. Zater dag heeft de politie de roofoverval waarbij indertijd dank zij het op treden van de winkelier niets werd gestolen gereconstueerd. Het hele verhaal werd op aanwijzing van de beide arrestanten gefotografeerd. Ook de revolver met een groot aan tal patronen en het masker zyn in middels teruggevonden. Gepromoveerd tot doctor in de theologie aan de Universiteit van Innsbruck, de zeereerw. heer J. P. de Jong, tot voor kort priester-econoom aan het seminarie Hageveld. Hij pro moveerde op een studie over „De ri tus van de commixtio calicis in de Romeinse mis". Zijn promotor was de wereldver maarde liturgist, prof. dr Jungmann. DODELIJK ONGEVAL IN DEN HAAG. Zaterdagochtend om elf uur is op de Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag een dodelijk ongeluk ge beurd. Op de Laan van Nieuw Oost- Indië, hoek Schenkkade, stond een vrachtauto, bestuurd door de 41-ja- rige A. R. uit Waddinxveen, richting Voorburg, te wachten voor het kruis- punt om het verkeer, dat van de Schenkkade kwam, voorrang te ver lenen. Toen hij opreed, merkte hij, dat er iets gebeurde. Bij onderzoek bleek, dat een wielrijder onder het rech- terachterwiel was geraakt. Het was de 14-jarige leerling-elektricien. T. Timmers uit de Celsiusstraat in Den Haag. De jongen is ter plaatse over leden en naar het ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. Daar de verkeerspolitie niets be kend is omtrent de oorzaak van het ongeluk, verzoekt zij getuigen zich bij de verkeerspolitie te willen mei- den. Zaterdagavond omstreeks 7 uur ls Rotterdam-Zuid de 63-jarige losse werkman E. B. de Prouw uit de twee de etage van zijn woning aan de Lombokstraat gevallen. Hij wilde het bovenlicht van een straatvenster zemen en had daartoe het opschuifraam van zijn sponnin gen gehaald. Zijn vrouw hield dit binnenshuis vast, terwijl hij op het kozijn klom en zich aan het boven licht vast wilde houden. Vermoede lijk heeft hij mis gegrepen, althans hij verloor het evenwicht en viel met het hoofd op het trottoir. De dood moet bijna onmiddellijk zijn ingetre den. NA ONGEVAL OVERLEDEN. Zondagmorgen omstreeks elf uur is de 79-jarige dr W. H. Moll op de Utrechtseweg nabij het oude zieken huis „De Lichtenberg" door een per sonenauto aangereden. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht waar hy omstreeks twaalf uur overleed. De heer Moll was gepensioneerd leraar van de HBS en het Gymnasium te Amersfoort. De bestuurder van de personen auto, de heer H. van Vuuren uit Zeist, heeft door krachtig te remmen en nog uit te wijken het ongeval pro beren te voorkomen. Hij reed met een ter plaatse toegestane snelheid van 80 km per uur. Door een draaiende as werd za terdagmiddag tijdens werkzaamheden in de silo van de cokesfabriek te Sluiskil een 57-jarige arbeider ge grepen en vrijwel op slag gedood. De verongelukte was gehuwd en va der van drie kinderen. Bij het plotseling oversteken van de Graafseweg te 'sHertogen- bosch werd zaterdagmiddag een acht jarige jongen uit die stad door een passerende auto gegrepen en zo ern stig gewond, dat hij kort daarna in een ziekenhuis is overleden. AANGEHOUDEN WEGENS VERDUISTERING. De Meppelse gemeentepolitie heeft de 30-jarige A. U., winkelchef van een ijzerhandel te Meppel aangehou den. Hij wordt verdacht van verduis tering van een grote hoeveelheid goederen en geld ten nadele van zijn werkgever. Een aantal uit de winkel van de ijzerhandel afkomstige goederen werd in de woning van de aangehoudene in beslag genomen. Het onderzoek r.aar de omvang van de verduistering duurt nog voort. De verdachte is in middels aan de officier van justitie te Assen voorgeleid.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5