Ontwerp nieuwe fabriek Zaalberg De heer P. Brandenburg 25 jaar in dienst van de universiteit voorlaan... BREESTIFAT11 Scherp Burgerlijke Stand NIET BEZORGING Marktberichten Mr. Van Toorenburg afscheid van de nam -na dertig jaar- Raad te Leiden MAANDAG 2 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vanmiddag is in de Lcidse raad de beslissing genomen over de vestiging van een nieuwe fabriek van de N.V. Zaalberg en Zoon, aan de Trekvliet. Het voorstel het industrieterrein te verkopen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De fabriek, waarvan u op de foto de maquette ziet, wordt gevestigd aan de Trekvliet; aan een zijde grenst zij aan de Voorschoterweg, aan de andere kant aan de Rooseveltstraat. Met deze fabriek wordt de strook industrieterrein langs de Trekvliet in Leiden Zuid-West afgesloten. De maquette geeft een indruk van de machtige opzet van dit nieuwe project. De gevel is bijna honderd meter breed. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 nov. 6 dec. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Het huis der geheimen", 14 jaar. Lido: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. Luxor: „Bernardine", alle leef tij den. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „De rovers van de Sierras", 14 jaar. Zaterdagmorgen werd de adm. hoofdamtenaar Bij het bureau van de secretaris van Curatoren van de Leid- se Universiteit, de heer J. P. Bran denburg, met zijn echtgenote en bei de kinderen ontvangen in de recep tiekamer van het akademiegebouw om met de medewerkers van het bu reau te herdenken, dat hij op 1 de cember van dit jaar 25 jaar aan de Universiteit verbonden zou zijn. De secretaris van curatoren, mr N. F. Hofstee, verwelkomde de heer Erandenburg en zijn gezin. Hij me moreerde de carrière van de jubilaris, die als jonge man in een tijd van grote werkloosheid in dienst van de Universiteit trad. Na op verschillende afdelingen van het bureèu zijn waarde te hebben ge toond werd aan hem de leiding van de afdeling boekhouding toever trouwd. Mr. Hofstee belichtte de gro te verdiensten, die de heer Branden burg met zijn goede hoedanigheden op deze post voor de Universiteit heeft. Spreker wees voorts op de zin van de herdenking. Men staat met elkaar stil bij het feit. dat iemand 25 jaar zijn beste krachten aan een as pect van het maatschappelijk leven heeft gewijd en heeft getoond daar voor van groot nut te zijn. Mede namens de president-curator wenste hij de heer Brandenburg van harte geluk met zijn ambtsjubileum en bood hem namens de medewer kers van het bureau een geschenk aan. De oud-administrateur van de uni versiteit, de heer A. van Hoogstraa- ten, haalde enige oude herinneringen op en belichtte de speciale eisen die de werkzaamheden bij het bureau van de universiteit met zich brengen. Het stemde hem tot vreugde, dat de heer Brandenburg, die hij in 1932 koos uit een groot aantal gegadigden, GERDING voor Kantoorinrichting (Advertentie) POTLOOD en GEEST No. 517. Horizontaal: 1. Legerplaats 4. deel van een schoen, 6. lied, 7. doortochtgeld, 9. muzieknoot, 10. hoenderachtige vogel, 11. muziek noot, 12 mens, 13. stap, 14 niet geslo ten, 16. geweven band, 17. Europe aan, 18 oude naam voor polder, 19. telword, 20. wang, 22. klank, 23. pers. voornaamwoord, 24. bereide dieren huid, 25 strookje. Verticaal: 1. provincie van de Egyptische Soedan, 2. vaarwel, 3. voornaamwoord, 4. fraaie zangvogel, 5. telwoord, 7. metaalsoort, 8. vracht, 10. oude benaming voor liter, 11. te genstelling van kort, 12. onbep. voor- naamw., 13. deel van het schaakspel, 15. dikke boterham, 16. salaris, 18. rei van zangers, 20. rund, 21. hak- werktuig, 22. voorzetsel, 23. uitroep. Oplossing morgenavond. J. P. BRANDENBURG. zijn goede verwachtingen niet had teleurgesteld. Ook hij feliciteerde de heer Brandenburg met zijn ambts jubileum. I Namens de administrateur van de universiteit, de heer T. van der Schil den, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, bood mevrouw Van der Schilden de hartelijke ge lukwensen aan, vergezeld van een boeket bloemen voor mevrouw Bran denburg. t De heer Brandenburg sprak een dankwoord. In de eerste plaats bracht hij dank aan God, die hem kracht en genade had gegeven 25 jaar voor de universiteit te mogen werken. Hij hoopte dat hem dit ook in de komen de jaren zal zijn gegeven. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van oijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 201)18) MAANDAG 2 DECEMBER. Kath. Radio-Omroep. Auditie voor .De Springplank", Den Burcht, 19.30 uur nam. Speeltuinvereniging „Ons Eiland". Feestavond, Den Burcht, 8 uur nam. K. O.-cursus. „Angst en leugen in het kinderleven", Rapenburg 61, 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel: „Dom Juan", Schouwburg, 8 uur nam. DINSDAG 3 DECEMBER. K. O. Rotterdams Toneel: „Dom Juan", Schouwburg, 8 uur nam. „St. Eloy". Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 7.308 uur nam. Woninbouwvereniging „De Een dracht". Jubileumviering, Den Burcht (grote zaal) 1.15 uur nam. Onthul ling monument Charl. de Bourbonhof 2.15 uur nam. Oudheidkundige lezingen. De re sultaten der jongste opgravingen te Heerlen, dr J. E. A. Th. Bogaers (Amersfoort). Museum van Oudhe den, 8 uur nam. WOENSDAG 4 DECEMBER. Dienst Welzijnszorg Leger. Sint Nicolaasavond m.m.v. Cabaret Rens van Dorth, Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Endegeest, ,,'t Heerlijk avondje is gekomen", St. Nicolaas- en Cabaret avond, Ontspanningsgebouw, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Dienst der apotheken. - De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door Apotheek Kok, Rapen burg 9 tel. 24809; apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Geboren: Martinus Cornelis zn van M. A. Hogenboom en J. W. Loos; Weihelmus Maria zn van T. W. Niest- boven en M. Lensen; Johannes Roe lof Gerardus zn van G. P. M. Lampo en C. J. E. van Rossenberg; Joris Ma. rinus zn van S. Brandt en J. M. Wijs man; Alexander Hermanus Maurits zn van H. M. van Kesteren en M. A. Dingemans; Theodora Johanna dr van P. Lagas en T. J. Jordens; Dirkje dr van R. Wesselink en C. van Els- wijk; Hendrikus Hubertus zn van S. Verbaan en H. M. van Soeren; Jac queline Anne dr van H. C. Ekker en T. van der Pas. Gehuwd: G. H. Teljeur en W. M. H. Esser. Bij eventuele NIE'l BEZORGING van Oe Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur» Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE DE EERSTE SCHAATSERS. De sproei-ijsbaan aan het Tennis park Roomburg-Kanaalweg is gister avond voor het eerst in dit jaar bere den. Nog tijdig heeft men belangstel ling kunnen wekken voor de ijsbaan door op de voetbalwedstrijd op het UVS-terrein een bericht om te roe pen. Vanavond van zeven uur af is de ijsbaan weer open. Ook de sproei-ijs baan van de Leidse Hout is geopend. Het ijs is zeer goed. Henk Franke en zijn „Leidse Sleu teltjes" het succesvolle kinderkoor waarvan enkele weken geleden een tweede grammofoonplaat werd uitgebracht en dat ook meegewerkt heeft aan een filmpje van Joop Gee- sink dat binnenkort in roulatie komt zal deze week tweemaal optreden voor radio en televisie. Op vijf de cember zingt het koor tijdens een ex tra uitzending van de Nederlandse Televisie Stichting in een progamma dat door de N.C.R.V. wordt voorbe reid. Deze uitzending is van 55.45 uur. Zaterdag 7 december verlenen de „Leidse Sleuteltjes" medewerking aan „de Wigwam" het beleende kin- der-programma van de K.R.O. Zoals altijd wordt ook in deze twee uitzen dingen het koor weer door Henk Briër aan de piano begeleid. Strooiavond in de Lakenhal. In verband met de St. Nicolaasvie- ring zal het Stedelijk Museum de La kenhal te Leiden, in de avonduren van 5 december a.s. niet voor het pu bliek geopend zijn. Ook de van Gogh- tentoonstelling is die avond niet te bezichtigen. St. Nicolaas en de Koksschool. Morgenmiddag om 2 uur organise ren de militairen van de koksschool, in Leiden een feestmiddag voor de kinderen, die zij geadopteerd hebben. Natuurlijk komt St. Nicolaas op be zoek. Het feest begint om twee uur in de cantine van de Doelenkazerne. Th. H. Heyn 40 jaar bij rijksgebouwendienst. De opzichter bij de rijksgebouwen dienst, de heer Th. H. Heyn, zal dins dag 3 december a,s. 40 jaar in dienst zijn van het rijk. In verband hiermede zal de heer Heyn op die dag om 10.30 uur op het districtsbureau van de rijksgebou wendienst, Herengracht 24 te Leiden worden gehuldigd. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. Wijziging voorwaarden grondverkoop. Om tegemoet te komen aan de wens van diverse gegadigden voor aankoop van grond uit complex V van het grondbedrijf stellen b. en w. voor dat het restant van de koopsom niet zal behoren te worden voldaan, doch na ontvangst van de premiebeschik king. Daar met de bouw toch niet eerder kan begonnen worden dan na ont vangst der premie zien b. en w. hier geen bezwaar in. Ook de raad zag dit niet en dus werd de verordening ge wijzigd. Het Dorpshuis als gymnastielokaal. Daar het Dorpshuis, door het uit blijven van een centraal gymnastiek lokaal nog geruime tijd als gymnas tieklokaal dienst moet blijven doen, is destijds besloten deze zaal volle dig met toestellen uit te rusten. Dit is thans geschied. Ook is de berg plaats voor de toestellen gereed. H^t college wil nu orde up de zaken stel len en een regeling treffen zodat een ieder weet waaraan zich te houden. Tot dusver was de inventaris ge deeltelijk van de gemeente en had de gymnastiekvereniging Sparta ook eigen toestellen daar staan. B. en w. willen Sparta het gebruik van alle toestellen aanbieden met dien ver stande, dat Sparta haar eigen toe stellen verwijderd. De huurprijs blijft overeenkomstig de tabel 150 p. avond per jaar. De heer Boot meent dat het in ge bruik geven van meerdere toestellen bij een ongewijzigde huur mogelijk een precedent kan scheppen met an dere verenigingen. De voorz. antwoordt dat aan de vereniging niets is cadeau gedaan en in vergelijking met andere plaatsen een behoorlijke huur wordt betaald. Uitvoerig zet hij de kwestie uiteen maar de heer Boot blijft bij zijn standpunt dat Sparta, in verhouding met andere verenigingen, bevoor deeld wordt. Hij zou hier als oplos sing willen zien toegepast hetgeen de heer Los naar voren b racht om deze klip te omzeilen n.l. de huur van zaal en toestellen te splitsen. De to tale huur behoefde dan niet gewij zigd te worden en kon gehandhaafd blijven op f 150,—. Dit gaat bezwaar lijk omdat een gymnastieklokaal 'al tijd mèt toestellen wordt verhuurd, repliceerde de voorz. nog eens en ten slotte aanvaardde raad het voorstel nadat de heer Boot gezegd had dat hij zijn stem er niet aan kon geven. Bouwkredietregeling. Omdat een in 1954 genomen besl'dt om het benodigde krediet voor de Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 2 December 1857. Leyden. Eergisteren avond onderging onze stad een gevoe lig verlies. De Heer Paul du Rieu, Oud-Burgemeester, werd van zijne betrekkingen en tal rijke vrienden door eenen plot- selingen dood ontrukt. Hij was een man die zonder praat een voorbeèld gaf van nauwgezette pligtsbetrachting. particuliere bouw en grondaankopen op niet al te bezwarende wijze te ver krijgen geen effect sorteerde, hebben b. en w. naar een nieuwe oplossing gezocht. Zij willen de particuliere woningbouw, die momenteel een in zinking vertoont, weer op gang bren gen. Het is hen gebleken, dat Ged. Staten een bouwkredietregeling voor woningen die met rijksspremie wor den gebouwd thans niet meer onaan vaardbaar achten. B. en w. stellen daarom voor de tijdige rente en af lossing te waarborgen van door ko pers, van in de gemeente te bouwen middenstandswoningen, aan te gane hypothecaire geldleningen, ten be drage van maximaal 85 pet. van de met de rijkspremie verminderde stichtingskosten dier woningen, te ramen op ron 22.000 per woning, aflossing in 30 jaar, rente thans 5 3/4 pet. en voorts onder de in het concept-besluit opgenomen voorwaar den. Voor de laatste maal in de ver gadering viel de hamer en kwam te vens het einde. Advertentie. RAZZIA'S IN DJAKARTA. Met stalen helmen uitgeruste troe pen hebben maandag in Djakarta op grote schaal razzia's gehouden in ver schillende delen van de hoofdstad. De woordvoerder van het plaatselijk militair commando van Djakarta verklaarde, dat ook zondag razzia's werden uitgevoerd „in verband met de handhaving van orde en rust als gevolg van de aanslag op zaterdag avond op het leven van president Soekarno". Tijdens deze razzia's werden alle motorvoertuigen, evenals alle voor bijgangers aan een zorgvuldig onder zoek onderworpen. Ook tal van woon huizen werden doorzocht, evenals zondagavond de bioscopen. De woord voerder weigerde het resultaat van de acties bekend te maken. ROTTERDAM, 2 dec. Vee. Aan voer 1940 stuks. 1147 vette koeien; 793 varkens. Vette koeien 2.953.10; 2.60—2.90; 2.50 -2.60; varkens 1.681.661.64. Vette koeien aan voer even minder, handel kalm, le kwalteit stijver in prijs, 2e en 3e kwaliteit vooral niet hoger, enkele prima's boven notering; varkens aan voer iets korter, handel vlot, hoger in prijs, enkele prima exemplaren bo ven notering, zware varkens van 1.58 tot 1.60 per kg. Intieme huldiging In intieme kring is zaterdagmor gen afscheid genomen van mr. P. A. van Toorenburg, die bijna dertig ja ren secretaris was de Sociale Raad te Leiden is geweest en die in ver band met zijn leeftijd per 1 januari de Raad verlaat. Zoals de voorzitter van het bestuur van de raad, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt in zijn ope ningswoord verklaarde, steunde de beperktheid van dit afscheid op twee gronden: De warsheid van de heer Van Toorenburg van een openbare huldiging in groot verband, en de gezondheidstoestand van de scheiden de functionaris, die de laatste tijd wat te wensen overlaat. Tegen elf uur hadden zich vele autoriteiten, benevens het personeel van de Raad in een kamer van het bureau aan de Nieuwsteeg verza meld. Namens de gemeente was aan wezig wethouder S. Menken en als oud-bestuursvoorzitter van de Raad: gemeentesecretaris mr. J. Bool;. na mens de collega's uit andere ge meenten jhr. mr. Gevers Deijnoot, als afgevaardigde van het ministerie mr. M. M. N. Hermes. Voorts gaven vele vertegenwoordigers'van Leidse orga nisaties, die zich bewegen op het sociaal-charitatief vlak, van hun be langstelling blijk. Loopbaan. Mr. De Ruyter de Wildt schilderde de loopbaan van de heer Van Too renburg, die bij de Provinciale Grif fie te Assen begon en via Den Haag naar Leiden voerde, waar hij in maart 1928 tot secretaris van de toenmalige Armenraad werd benoemd. Voorts gaf spr. een summier over zicht van de vele activiteiten, waar toe de scheidende secretaris in Leiden het initiatief heeft genomen: het Leidse Brokkenhuis (1929), consulta tiebureau voor moeilijke kinderen (1930), woekerbestrijding, maat schappelijk werk in ziekenhuizen, en na-zorg voor kinderen van BLO-scho- len. In de oorlogsjaren werd steun verleend aan de gezinnen van hen, die in Duitsland moesten gaan wer ken; het Rampcomité ontvang krach tige steun van de Leidse raad en een onderzoek werd ingesteld naar de huisvesting van grote gezinnen. Naast vele na-oorlogse activiteiten, als gezondheidszorg, revalidatie, be jaardenprobleem, gerepatrieerden- en gezinsverzorging, ging door al de ja ren heen de bijzondere belangstelling van mr. Van Toorenburg uit naar het kind. Hij was vele jaren secretaris van de Ned. Bond tot Kinderbescher ming en op zijn initiatief werd in 1924 de eerste kinderpostzegel uit gegeven. Een duidelijke erkenning voor dit vele werk voor het kind ont ving mr. Van Toorenburg in 1949, toen hij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benpemd. Niet-ambtelijk. Ook in de niet-ambtenlijke sfeer heeft de heer Van Toorenburg veel activiteiten getoond. Mr. De Ruyter de Wildt herinnerde slechts aan het bestuurslidmaatschap van de Ned. Herv. Kinderzorgbond; aan het initia tief tot het oprichten van de „Kin- derzorg" in de Classis Leiden van de Ned., Herv. Kerk en aan de vele ja ren, dat mr. Van Hoorenburg diaken was van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. Aan het einde van zijn toespraak herinnerde mr. De Ruyter de Wildt aan enkele persoonlijke ervaringen, die hij samen met de scheidende se cretaris in de oorlog had beleefd en overhandigde hij mr. Toorenburg een boekwerk. Wethouder Menken, die vele jaren met de heer Van Toorenburg heeft samengewerkt in de Raad, meende dat de ontwikkeling van de toestand op het gebied, waard de heer Van Toorenburg werkzaam is geweest, een bewijs is van zijn succesvolle loop baan in Leiden. Jhr. mr. Gevers Deynoot verklaar de, dat de plaats, die de heer Van Toorenburg in de vergaderingen der secretarissen van Sociale Raden zal achterlaten, moeilijk op dezelfde wijze te vervullen zal zijn. Spr. over handigde de scheidende functionaris een vulpenset. Mej. mr. A. C. Krijkamp, de thans waarnemend secretaresse van de So ciale Raad Leiden, beschreef de uit stekende sfeer op het kantoor en de grote belangstelling, die de heer Van Toorenburg aan de dag heeft gelegd, voor de persoonlijke belangen van zijn samenwerkers(sters). De vrucht van dertig jaren werk beschreef spr. aldus: „U bent gekomen met de intentie voor allen alles te zijn tijdens uw werk meende u, dat u veel voor velen zoudt kunnen zijn; laat het u bij dit afscheid tot grote voldoening zijn, dat u voor enkelen iets ben geweest". Een boekwerk en een foto-album met herinneringsfoto's vergezelden de beste wensen van mej. Krijkamp. Dank. De heer Vogel sprak namens het oud-personeel woorden van waarde ring voor de opleiding, die men van de heer Van Toorenburg had ontvan gen. Een opleiding, die tot basis was geweest voor een verdere carrière. Ook zijn toespraak werd onderstreept met een boekwerk. Mede namens mevr. Van Tooren burg, die bij dit intieme afscheid ook aanwezig was en die bloemen had ontvangen, sprak mr. F. van Too renburg een kort dankwoord, waarin hij veel van de hem toegesproken dank terugbracht tot zijn medewer kers (sters), daarbij beklemtonend, dat het werk in Leiden hem altijd de vervulling van een levensideaal was geweest. Moment tijdens de afscheidsbijeen komst. V.l.n.r.: mr. Ph. de Ruyter de Wildt, mevr. v. Toorenburg, mr. P. A. v. Toorenburg, wethouder S. Menken, en mr J. Bool.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2