DE LEIDSE BIOSCOPEN Spannende vergadering van Katwijkse Groenteveiling RIJNSTREEK K.VJP. in Lisse besprak uittreden van wethouder Scherp Sint Nicolaas-Geschenken HUIBERS Religieu se Artikelen ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vier ton voor „neerzethal" kwam er op het nippertje Het was een belangrijke en- span nende vergadering die gisterenavond door de Groenteveilingver. Katwijk en Omstreken in het Parochiehuis werd gehouden onder leiding van voorzitter G. Parlevliet die in zijn openingswoord er zijn teleurstelling over uitsprak dat de opkomst nog niet groter was voor zo'n belangrijke ver gadering. Na de gewone agendapunten kwam het bestuursvoorstel aan de orde om dit college te machtigen ter vervan ging yan de bestaande hypotheek stelling bij de B. L. Bank een nieuw crediet aan te gaan tot een maximum van 400.000.gedeeltelijk als geld lening groot 250.000.ad 's jaars met een looptijd van 20 jaar en een rekening-courantcrediet van 150.000.ad 5J4 waarvan de in perking na 20 jaar zal ingaan, waar voor recht van hypotheek op de gron den der veilingvereniging te samen 1.70.37 H.A., welke lening voorname lijk zal dienen voor het bouwen van een neerzethal op het veilingterrein. De voorzitter herinnerde aan het besluit der veiling van 3 mei 1956 om een lening aan te gaan voor deze neerzethal groot 350.000.waar voor rijksgoedkeuring was gevraagd. Die goedkeuring kwam pas af in aug. l.L Er was in die tijd veel veranderd, er moest een nieuwe kostenbegroting worden gemaakt, verschillende fac toren waren oorzaak dat met het aan vankelijk geraamde bedrag nu niet want nadien vervalt de vergunning om te bouwen en vóór 1 januari 1958 moet aan het werk begonnen zijn. Onder grote spanning had de stem ming plaats die nu eens aan de ene kant en daarna aan de andere zijde een meerderheid liet zien. De uitein delijke beslissing was dat 47 tegen en 52 vóór het voorstel waren met 6 ont houdingen. De bouw gaat dus door en de fa. Zitman te Leiden kan met de bouw beginnen, terwijl de heer J. Slinger land te Katwijk a. d. Rijn het toezicht zal uitoefenen. Het bestuur kreeg nog tot opdracht pogingen aan te wenden de leden ge legenheid te geven ook deel te ne men aan genoemde lening, waarna sluiting dezer spannende vergadering. N00RDWIJK Vereniging van het H. Sacrament. De dames van de vereniging van het H. Sacrament die zich tot taak gekozen hebben het vervaardigen van paramenten voor arme kerken, zullen morgen en maandag het ver vaardigde m een lokaal van de r.-k. meisjesschool tentoonstellen.Deze tentoonstelling is geopend zondag van 11,301 uur en van 2 306 uur, maandag van 10.3012 uur en van 25 uur. Bridgen. De uitslag van de pa rencompetitie van de bridgeclub Noordwijk gespeeld in café Flora is als volgt: H. v. d. VoortA. v. d. Holst 78, v. KampenKaptein 75, echtpaar Den Haan 75, Hoogervorst Beugelsdijk 70, BakkerDe Winter 65, L. v. d. HolstJ. Vink 64, echt paar Rijnbende 39. MarianoC. van Egmond 38. Medische dienst. De zóndags- dr Goudriaan, tel. 2333. dienst zal worden waargenomen door De Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 56 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. De afd. Lisse I van de KVP is gis teravond in Mariënburg bijeen ge weest om de a.s. provinciale Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen on der de loupe te nemen. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter de heer J. A. W. Floor zich verheugd uit over het feit, dat er naast de gebouwd kon worden. Wat de finan-1 ouwe getxoime aanhang ook de jon- ciering betreft traden invloeden op welke de exploitatie ongunstig beïn vloeden. Het bleek b.v. een tijdlang zeer de vraag of het geld voor deze lening wel aangetrokken kon worden doch uiteindelijk slaagde het bestuur er in de gelden hiervoor te krijgen bij de B.L. Bank. Maar was deze 2 jaar ge leden resp. 3 1/4 en 3 1/2 dit moest thans voor het volle bedrag 5J4 zijn. Maar met een geraamde omzet naar verhouding van de laatste 3 jaren meende het bestuur dit voorstel aan de vergadering te durven voorleggen. Zoals bij de huidige algemene toe stand verwacht werd was er nogal enige tegenkanting tegen het voor stel. Verscheidene leden voerden erover het woord en het liet zich aanvanke lijk aanzien of het voor de vereiste meerderheid niet zou halen. Vrees voor een lagere omzet in de toekomst was bij verschillende leden aanwezig. Ook het feit, dat voor dit werk geen openbare inschrijving zou worden gehouden, maakte sommigen tot tegenstanders maar dat de hal noodzakelijk is, daarvan waren allen overtuigd. Immers op .alle veilingen streeft men naar het systeem van een neer zethal en het is niet alleen zeer ge wenst door de kooplieden doch ook voor de tuinders zelf. Het voor en tegen werd langdurig en van alle kanten bekeken totdat men, het liep intussen al aardig naar middernacht, tot stemming overging. Er moest immers deze avond een beslissing genoemen worden want voor 1 dec. moest het besluit vallen VOORHOUT Feestvergadering K.A.B. De voorzitter was verheugd over de grote opkomst. Hij heette allen wel kom, speciaal de burgemeester, wet houder Borst en dokter Bots. Nadat hij in het kort het belang van de K.A.B. had uiteengezet, gaf hij het woord aan de toneelclub „Cul tuur verheft" die op voortreffelijke wijze het toneelspel „Mijn hart is niet hier" opvoerde onder regie van J. Vlasveld. Het daverende applaus was wel de verdiende beloning voor het gespeel de. Allen begrepen hun taak, en spe ciaal Ben Veenhof zorgde op buiten gewone wijze voor de amusante noot. Er werd dan ook enorm gelachen. Het dient vermeld te worden dat de lichtinstallatie in bruikleen was afgestaan door de B.N.S. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door „The Suns Star Combo". Het bestuur kan wederom op een goed geslaagde feestavond terugzien. VOORSCHOTEN Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dr. Thies, tel. 2520. Gemeenteraadsverslag De ge meenteraad heeft gisteravond verga derd. B. en W. gaven uitvoerig ant- gere KVP-ers aanwezig waren, De heer Huisdens kreeg een woord van dank voor de activiteiten die hij als bode voor de afd. verricht. De penningmeester, de heer P. Zonneveld, meldde een batig saldo van 378. Hij was niet bijster opti mistisch om met dit bedrag de a.s. verkiezingscompagne te voeren. De kascommissie, bestaande uit de heren C. v. d. Aardweg en A. J. Mesman, hadden de kasbeschedden in orde be vonden. Bij het punt mededelingen zei de voorzitter van de heer J. W. A. Le- feber een schrijven te hebben ont- WARMOND Warmonds Fanfare Onder gro te belangstelling gaf de muziekver eniging „Warmondse Fanfare" haar eerste winteruitvoering van dit sei zoen in het gebouw 't Trefpunt. De voorzitter der vereniging, de heer J. Ouwehand, riep de vele aanwe zigen een hartelijk welkom toe. Hij sprak de hoop uit, dat het voor al len een aangename en prettige avond zou worden. Voor de pauze werd de avond verzorgd door de af deling muziek. Het korps, dat onder leiding stond van haar directeur de heer C. Hondong, gaf wederom blijk van een grote muzikale ken nis. Bijzondere belangstelling trok ken de Ouverture van een Opera van Verdi, genaamd „Nabucco" en „In 't Witte Paard" een grote fantasie van R. Benatzky, welke stukken zo wel aan de dirigent als aan de mu zikanten grote eisen stelden. On danks dit werden zij op perfecte wijze uitgevoerd. Als iets nieuws prijkte op het programma een Jazz Ouverture van F. Ruelle. Na de pauze trad de afdeling to neel voor het voetlicht met een vro lijk spel in drie bedrijven getiteld ,,'n Wespennest". Het was inderdaad een vrolijk spel, vol verrassingen en men heeft naar hartelust kunnen lachen. Een woord van lof komt voorzeker toe aan de heer J. Ouwe hand die de regie voerde en onder wiens leiding zulke mooie resulta ten werden bereikt. Ook het kap- werk van de ra. P. v. d. Pijl uit Lei den was uitstekend verzorgd. Tijdens de pauze trad het muziek-ensemble „De vrolijke Noot" op, dat is ge vormd uit de leden en welk ensemble direct een prettige sfeer en stem ming bracht. St. Nicolaas bij bejaarden. Sint Nicolaas heeft het voornemen om woensdagmiddag, 4 december een bezoek te brengen aan de bejaarden sociëteit alhier. De leden, die gaar ne zouden komen maar slecht ter been zijn, kunnen gehaald en thuis ge bracht worden per auto. Zij moeten zich dan vóór dinsdag 3 december aanmelden bij de wijkzuster Konijn Dorpsstraat 68, mondeling, schrifte lijk of telefonisch (25) liefst 's mid dags tussen half een en half twee uur en 's avonds na 7 uur. Een zakdoek en vijf lucifers. Heden is het dan zo ver. Dan zal het geheim dat de Kerstloterij, welke door de verkenners van de Tarcisius- groep is georganiseerd, ontsluierd worden. V^'^Tier echter gehouden algemene beschouwingen over de gemeentebegroting. Daarop werd gerepliceerd. De vergadering duurde voort tot over twee uur in de nacht, zodat een verslag eerst maan dag kan worden gegeven. Op 20 de cember zal de raad overgaan tot de puntsgewijze behandeling der begro ting. POTLOOD en GEEST Oplossing No 516. Horizontaal: I. dis, 3. Reval, 8. A. D., 9. genade, 10 komeet, 12. os, 13. alp, 14. Ee, 15. rand. 17. Adam, 19. R. D., 20. are, 21. A. K., 22. edelen, 24. Leiden, 26. si, 27. Sleen, 28. sté. Verticaal: 1. Dakar, 2. ido, 3. reep, 4. ent, 5. v.a., 6. Adoea, 7. les, 9. geld, II. mand, 14. edel, 16. Arkel, 17. aren, 18. manie, 20. Aden, 21. als, 22. Ede, 23. Est, 25. i.e. toe is zal het rad van avontuur eerst ae nodige keren draaien en zullen worsten, taarten en vele andere aan trekkelijke prijzen vlot van de hand gaan. Het is niet mogelijk zo zonder meer achter het geheim van de loten te komen en de verkenners adviseren alle bezoekers van de trekking dan ook in De Burcht te verschijnen met een zakdoek en vijf goede lucifers. Zonder deze hulpmiddelen zal het niet mogelijk zijn een van de 15 vet te konijnen te bemachtigen. Er is nog iets aantrekkelijks aan deze avond, want ieder bezoeker ontvangt een gratis lot terwijl ieder 25ste bezoeker een prijs zal worden toegekend. Op het einde van de avond zal een prachtige elektriscne kachel werden verloot. Hedenavond precies half negen be gint het feest. Doktersdienst. Zondag 1 dec. wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. v. Nes, Sassenheim, tel. 7119 en dr. H. Walenkamp, Warmond tel. K 1711—220. vangen waarin hij zijn ontslag als bestuurslid van de afd. vroeg. De heer Floor betreurde dit feit omdat de heer Lefeber door zijn gro te kennis van zaken zich als wethou der voor de gemeente en als be stuurslid voor de afdeling KVP zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. Het bestuur zal hem persoon, lijk bedanken voor zijn grote ver diensten. Naar aanleiding van het algeheel terug trekken udt de politiek van de heer Lefeber vroeg de heer Van Rooyen of er in de KVP-fractie een verdeeldheid viel waar te ne men. Toelichtend woord. Op duidelijke wijze zette de KVP- fractieleider, de heer J. de Koning deze eenvoudige maar uit haar pro perties gegroeide zaak uiteen. Twee leden van de Commissie voor de be drijven, de KVP-leden Barnhoorn en Mesman, hadden een ontslagaanvrage ingediend bij de Raad, omdat ze zich niet konden verenigèn met de wijze, waarop de punten op de agenda aan de orde kwamen. De KVP-fractie had toen twee nieuwe leden aangezocht. Tpen deze zaak in de raad behandeld werd, had de burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, een goed bedoeld en aanneme lijk voorstel. Hij zou in het vervolg de vergaderingen van de Commissie bezoeken. De heren gingen hiermee toen accoord. Later heeft de heer Le feber toch gemeend te moeten bedan ken. Men zocht het hier te diep. Geen der KVP-leden verlangde een aftre den van wethouder Lefeber,Het be trof hier geen principiële kwesties maar beleidsverschillen. De heer P. Beelen werd als nieuw bestuurslid gekozen. Op 11 febr. 1958 is er candidaadstel- ling voor de Prov. Statenverkiezin gen. De afdeling steunt de lijst zoals deze door de adviescommissie is sa mengesteld. Geen onderscheid LisseEngel. By het bespreken van de a.s. ge meenteraadsverkiezingen kwam de gedachte naar voren om bij het sa menstellen van de candidaten-lijst niet te zeer te letten op de scheiding Lisse I en II. Zouden er b.v. in De Engel veel mensen met kennis van zaken bereid gevonden worden, dan moet men die nemen. Medische dienst. Dokter N. Bet. Nassaupark 43 tel. 3996, neemt dit weekend praktijk waar. RKVV Lisse. Het eerste elftal gaat naar THB en is zeker niet on machtig om de Haarlemmers tenmin ste één puntje afhandig te maken. Aanvang 2.30 uiur. Opstelling: doel: Joop Baak; achter: Koos v. d. Zwet en Frans Arraohart; midden: Piet Wassenaar, Jaap v. d. Poel en Aad van Diest; voor: Joop van Kesteren, Arie Bon, Aad v. d. Zwet, Theo Cas- tein en Anton Boon. Lisse II krijgt leider Wassenaar II op bezoek. Gaat het als verleden jaar tegen kampi oen VCS II dus met een fikse over winning? Aanvang 2.30 uur. Lisse 4 Wet. Boys 2, 12 uur; Lisse 5Leid- se Boys 2, 2 uur; NSC 6Lisse 6, 12 uur; Junioren: Foreholte ALisse A 12 uur; SJC B—-Lisse B. 2 uur; Tey- lingen DLisse D. 1.30 uur; Adspi- ranten: Lisse DSJC C, 12 uur. Bouwvakvereniging St. Josef. De heer J v. d. Lans, voorzitter van de afd. Lisse van de r.-k. Bouwvak arbeidersvereniging St. Josef, was niet bijster verheugd over de matige opkomst voor de jaarvergadering die vrijdagavond in 't KAB-gebouw ge houden werd. De secretaris, de heer L. Zethof, deelde o.m. mee dat de studietoela gen belangrijk verhoogd zijn. Be langstellenden kunnen zich bjj de penningmeester, de heer P. Rands dorp. vervoegen. De heer P. Randsdorp legde ver antwoording af over de gehouden feestavond. De ontvangsten hadden bedra gen 548.73. Hiertegenover stond 'n uitgavepost van 474.05, zodat er een saldo van 74,68 overbleef. Samen met een bestuurslid zal de heer W. Ruigrok de kascommissie uitmaken. De heer Randsdorp bracht voorts on der de aandacht, dat een aangifte van werkloosheid zonder ontslagbe- wijs niet als geldig kan worden aan vaard. Men moet zich ook binnen 24 uur bij de plaatselijke vertegen woordigers van de sociale kas mel den. Omdat anders financiële nade- AARLANDERVEEN L.T.B. Te oordelen naar het buitengewoon grote aantal aanwe zigen, dat C. v. Veen, voorzitter van de L.T.B. gisteravond op de verga dering kon verwelkomen, moest er wel iets keel bijzonders op het pro gramma staan. Dit bijzonders trad rond 8 uur, nadat het bestuur in af wachting enkele noodzakelijke pun ten had afgewerkt, de zaal van het Parochiehuis binnen in de persoon van Rector Vester uit Leiden. Deze had op zich genomen een avond te komen spreken voor de L.T.B.-leden en hun echtgenoten over het onder werp „Verhouding en problemen tussen ouders en kinderen in deze tijd." Nadat de voorzitter de rector wel kom geheten had, begon de spreker aan zijn onderwerp. Na in zijn in leiding het bestuur geprezen te heb ben omdat dit de eerste afdeling was, waarin hij mocht spreken, weidde hij uit over de verschillende manieren waarop spanningen in het gezin kunnen ontstaan en hoe de ouders daartegenover moeten staan. Hij waarschuwde tegen de verkeer de opvatting, dat deze tijd een tijd is van verval.. Men moet ze veel meer zien als een tyd, waarin veel meer gezocht wordt naar de waar heid dan vroeger. In vroegere jaren moest men meelopen in het gareel gevormd door eeuwenoude tradities,' waardoor de jongeren geen kans kregen zichzelf te zijn. Nu is hierin een kentering te bespeuren, doordat de jongeren streven naar een gro tere zelfstandigheid. Vooral doordat het platteland nu door de moderne vervoersmiddelen uit zijn isolement bevrijd is en men in aanraking komt met andere mensen en andere idee ën, begint men nu in kringen van jongere mensen zich het hoe en waarom af te vragen van de oude toestanden. Het is de plicht van de ouders, aldus de spreker, dat zij hun kinderen bijstaan en voorlichten in het vinden van de juiste levenshou ding in deze revolutionaire tijd. Daarom adviseerde hij ook de ouders open te staan voor de problemen van hun kinderen, niet de normale spanningen in het huisgezin te ont wijken, want daardoor zou het ge lige gevolgen niet ondenkbaar zijn. In het vervolg kan men bij op name van een snipperdag vakantie bonnen verzilveren op elke laatste zaterdag van de maand en wel bij de penningmeester tussen 2 uur en 2.30 uur. DE KWAKEL K.D.O. Het le elftal treedt zon dag op eigen terrein tussen de lijnen om ADW te gaan bekampen, aanvang hölf 3. De reserven spelen een uit wedstrijd tegen AFC 6, aanvang half drie (3e veld). Ook het derde elftal speelt een uitwedstrijd en wel tegen LIJN DEN 4 aanvang 2 uur (veld 3). De A-junioren spelen thuis tegen RKAVIC 5 A, aanvang half één (le veld). De B-junior en spelen ook een thuiswedstrijd en wel tegen DCG 6, aanvang half 3 (2e veld). De welpen A. spelen zaterdagmiddag thuis tegen Mijdrecht B, aanvang half 3 (2e veld). De welpen B spelen een uitwedstrijd tegen Uithoorn B, a mvant half 3, vertrek per fiets om 2 uur. Opstelling le elftal: doel: J. v. d. Vlugt; achter: B. v. Vliet en W. Voorn Jzn; midden T. v. Zanten, A. Zaal, C. Plasmeijer; voor: C. Brouwer, M. Verhoef, Ton Vlasman, J. v. Diemen, D. Maassen. St. Nicolaas bij welpen van KDÖ. Dinsdagavond zal St. Nicolaas in zaal Leenderc de welpen van KDO met een bezoek komen vereren. Vooraf zal de KDO-film worden vertoond, terwijl M. Verhoef de jeugd bezig zal houden met „Wie wat weet van z'n sport, wint de pot".'De ouders zijn ook van harte welkom, de welpen die zonder ouders aanwezig zijn zullen na afloop worden thuisgebracht. zinsleven al zijn aantrekkelijkheid verliezen en gedoemd zijn saai en levenloos te worden. Aangaande de juiste plaats van de huisvrouw in het gezin zei de rector, dat de goede verstandhouding vaak bedreigd wordt, doordat de taak van de vrouw dikwijls veel te uitgebreid is. Daar door bestaat er een grote kans, dat ze verlaagd wordt tot het „sloofje" in het gezin, eerst voor haar echtge noot later voor haar kinderen. Hier uit volgt, dat het noodzakelijk is de juiste middenweg te bewandelen door ook haar wat vrije tijd en ont spanning te gedogen. Tenslotte, ter illustratie van de ommekeer in de oude tra?lities die op elk gebied merkbaar is, verdiep te de spreker zich in het voorspie gelen van een aantal min of meer fantastische toekomstbeelden. Hieruit wist hij de konklusie te trekken, dat het noodzakelijk is te breken met al het oude en vaak ongerijmde en wees er nogmaals op, dat in de moderne tijd tact en overleg bij de opvoeding een veel belangrijker rol moeten spelen, dan de vroegere maar al te vaak aangewende tuchtmetho- des. Nadat de rector ook nog enige vragen der aanwezigen naar genoe gen beantwoord had sprak de voor zitter zijn dank uit jegens de spre ker voor de boeiende en leerzame avond en zei ervan overtuigd te zijn dat allen wel hun profijt hiervan zouden hebben. Hierna werd de bij eenkomst gesloten. TER AAR Damcompetitie De uitslag van de wedstrijd in de competitie dam men, gespeeld tussen D.E.S. 1 te Voorschoten en Nooit Gedacht Ter Aar luidt als volgt: J. v. BemmelenW. J. v. d. Star ren 11; G. OostergoW. Snaterse 02; K. v. BemmelenJ. v. d. Star ren 11; K. de JeuA. Hartveld 20; G. WeggenD. Spek 20; G. OudshoornJac. v. d. Starren 20; J. de BruijnW. van Vliet 02; J. StouthamerJ. Besemer 02; J. v. d. VeldenH. Mur 11; N. O.R. Lubbers 02; Totaal uitslag 911. Vóór honderd jaar Berlijn. Door de policie is al hier eene groote hondenslagterij ontdekt. Men was reeds sedert lang op het verdwijnen van een aantal groote honden opmerk zaam geworden. Advertentie. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Ley den, vragen voor de op te rigten Dia conie-school een Hulp-Onder wijzer P.G., van den derden Rangongehuwd, heneden 30 ja ren oud, tegen een Salaris van 400 's jaars. Voorts drie Kweekelingen van den vierden Rang. OndertekendP. J. Zuurdeeg, Praeses, H. Zaalberg, Scriba). ALKEMADE Doktersdienst. Voor zondag wordt de doktersdienst waargenomen door dr Muskens en dr v. d. Bijl. LANGERAAR Altior In verband met het veertigurengebed in de parochie is er slechts een wedstrijd vastgesteld Het is de uitwedstrijd tegen Oranje Groen 1. Altior 1 vertrekt per bus van Koppenol om 1.15 uur van Pa penveer, om 1.30 uur van Langeraar. 0UDE-WETERING Bezoek van St. Nicolaas Naar wij van welingelichte zijde verne men zal St. Nicolaas na het bezoek aan de K.A.B. dat vanmiddag plaats heeft, ook morgen nogmaals naar Oude Wetering komen. Zondagmid dag omstreeks 2 uur zal de goede Sint vanuit het noorden de Wetering per stoomboot passeren en op het Braassemmermeer aan land gaan bij de aanlegsteiger van „De Meer- kreek". Deze keer geldt het bezoek speciaal de kleuters van Oude Wete ring. Om al te grote drukte in de school te voorkomen worden de ou ders verzocht de school niet binnen te gaan, dit in tegenstelling met vo rig jaar. Het is n.l. gebleken dat door de aanwezigheid der ouders de kin deren al te veel worden afgeleid. KLEURENPRACHT IN EN RONDOM ZOUT EN ZOET WATER. Buitengewoon interessante avond van K. O. Onder auspiciën van K. O. hield de cineast A. Gols gisteravond in de vrijwel geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal een met kleurendia's verduidelijkte lezing over „Kleuren pracht in en rondom zout en zoet water". Het is voor velen een zeer interessante en boeiende kennisma king geworden met de kleurenschoon- heid en vormenrijkdom van alles wat in het water leeft. Het waren niet alleen de vissen in een grote, prachtige verscheiden heid die deze avond de aandacht vroegen, doch ook van orchieeën en waterplanten, van slakken, zee-ane monen en schelpdieren, in rijke kleu renpracht, vertoonde de heer Gols buitengewoon mooie dia's. Bovendien vertelde hij interessante bijzonderhe den over even interessante vissen, die niet alleen in Europa, Coch ook in de tropische gebieden voorkomen. Van neonvissen, die leven in het ontoe gankelijke oerwoud van Zuid-Ameri ka en van de korolvissen van de rif fen in Noord-Australië. Doch ook van onze „Hollandse" makreel, welke in een bepaalde periode van het jaar in grote scholen langs onze kust trekt en dan wordt gevangen. Hoewel van origine geen rover, gaat de makreel nr de voortplanting op roof uit. Ansjovis en sardines zijn daarbij een sterk begeerde prooi. De klimbaars is een vis, die op zijn vinnen uit het water kan klimmen en desnoods op het droge eer wandelin getje maakt. Verder zijr er vissen, die longen beztten zoals mensen en weer anderen, die hun prooi „schie ten" met eenwaterd oppel. Tal rijk zijn ook da vissen, die geen broedzorg van node hebben, omdat ze hun jongen levend te" wereld bren gen, Over al deze wonderen der schepping werd deze avjnd uitvoerig gesproken. Randstad Holland een gevaar. Tijdens deze lezir.g kwam de heer Gols ook nog even te spreken over de toekomstige randstad Holland, waarin hij een groot gevaar (ramp spoed). zag. Indien de plannen door gaan, dan blijven er z.i. vrijwel geen natuurschoon en recreatie-mogelijk heden meer over. Dan zal de mens, die daar toch zulk een behoefte aan heeft, het zonder natuur moeten stel len. In dit geval blijft inr in de wo ning vrijwel niets anders over dan een plantje en een vogeltje en mis schien een aquarium. Vooral in het aquarium zag de heer Gols een prach tige vorm van vrije tijdsbesteding, welke voor velen reeds is uitgegroeid tot een stukje wetenschap. NAAR Haari.straat 123, Leiden de speciaalzaak voor alle Casino.. Dat „Het huis der ge heimen" geheimzinnigheden zou op leveren, daarvan waren we over tuigd, maar alles bleek toch nog in gewikkelder te zijn dan we gedacht hadden. De man, die door het hele verhaal loopt als een zekere heer Chancellor, is dat niet (maar dat weten we). Hij werkt voor een ben de valse munters, maar tevens voor een goudsmokkelaar. (Dat weten de anderen niet en wij komen er lang zamerhand achter). Als tenslotte niemand meer weet, wie voor wie werkt en waarover iedereen met de pseudo-mr. Chancellor aan het knok ken slaat op 'n lijkje min of meer wordt niet gelet! blijkt, dat de man, die zo fel achter de valse mun ters aanziet, helemaal de man niet is, voor wie iedereen hem aanziet. Maar mr. Chanceller is en blijft toch werkelijk de man, die voor de poli tie werkt Als u deze uiteenzetting niet be grijpt, doet dat er niets toe. 't Is in elk geval een kleurrijke Engelse film, met veel spanning en vele hartver warmende knokpartij tj es. Boven 14 jaar. Lido. „De man met de wassen beelden" is een geschiedenis welke zich afspeelt rond de eeuwwisseling. Een zekere professor Jarrod, wiens wassen-beelden-museum door zijn compagnon in brand gestoken is, moet in die brand omgekomen zijn. Later blijkt dat hij niet gestorven is, maar op het nippertje aan de dood ontsnapt. Jarrods handen zijn ver minkt en het is hem onmogelijk te boetseren en te modelleren. Met be hulp van enkele leerlingen sticht de kunstenaar toch weer een wassen beelden-museum. Op de onverwacht ste momenten duikt er een angst wekkende, mismaakte figuur op, welke moorden pleegt en de lijken van zijn slachtoffers steelt. De po litie ontdekt, dat er verband bestaat tussen de geheimzinnige moordenaar en het wassen-beelden-museum. Er volgt een verrassende ontknoping en het onvermijdelijke „Happy End". Deze* bekende griezelfilm, welke al eerder in Leiden vertoond werd, doet de toeschouwer de rillingen van angst en spanning over de rug lopen. De loop van het verhaal doet wat onlogisch aan, maar toch zal „De man met de wassen beelden" (in prachtige kleuren) voor de liefheb ber van dit genre alles bieden wat men schrikaanjagends kan bedenken. Toegang boven 18 jaar. Luxor. Bernardine Mudd (Mod der) is het idool van alle jongens, die op een Amerikaanse H.B.S. met kwajongensstreken hun tijd door brengen. Niemand weet wie Bernar dine is, maar iedereen zingt van haar en zoekt naar haar. Er zweven natuurlijk verschillende Bernardines door de ledige schedels van de jon gensgemeenschap, maar die zoeken natuurlijk naar de knaap met het meeste geld en de beste „techniek". En die mist te enen male de hoofd persoon in de club van het Klaver blad. Tot overmaat van ramp stuurt het schoolhoofd zijn moeder een briefje, dat haar zoon weinig kans heeft te slagen voor zijn eindexamen. Maar in tijd van nood leert men zijn vrienden kennen: Een van zijn kameraden (Pat Boone) weet hem niet in het minst door zijn zingen wat op te monteren en zelfs leent hij met groots gebaar zijn broer, ie luitenant-vlieger, uit als baby-sit om op Bernardine te passen. Dot loopt natuurlijk fout af, want als onze vriend toch door zijn examen komt, blijkt de broer van zijn vriend „Bernardine" tot zijn vrouw te heb ben gemaakt. Daarbij breekt zijn moeder een belofte, die ze tegenover hem heeft gemaakt en doet hij in zijn toene mende wanhoop de club van het Klaverblad uiteenvallen. Dan is zijn ellende uitzichtloos ge noeg om dienst te nemen in het le ger. Als hij met Kerstverlof thuis komt, komt alles weer in het reine. Alle leeftijden hebben toegang, zo dat vooral de schooljeugd, die zwij melt van Pats zoet gekweel, er een gelukkig uurtje kan doorbrengen. Rex. „De rovers van de Sier ras" opereren in de bergen van Ca- lifornië, of liever zij deden dat in vroeger jaren, want het verhaal speelt zich af ongeveer een eeuw geleden. Toen waren de toestanden in het Westen nog zó, dat zij een goed filmverhaal overvloedig van stof konden voorzien. Toen was ook de gouddelverij nog een riskant be drijf, waarin niet alleen mannen zwoegden, die door hard werken spoedig rijk wilden worden, maar waarop ook lieden afkwamen, die liever niet werkten, maar toch gauw rijk wilden zijn. Dan gebruikten zij minder prettige middelen, soms on der leiding van sheriffs en burge meesters. Gelukkig blijken er altijd weer mannen te zijn, die zulke niet op hun plaats zijnde magistraten op hun werkelijk verdiende plaats zet ten en dat gebeurt hier ook. Toegang boven 14 jaar. Trianon heeft de aardige Duitse film „De familie Trapp" voor de 5de maal geprolongeerd. Wie deze ge schiedenis nog zien wil, doe het deze week, want daarna zal Sinterklaas de film wel meenemen. Voor alle leeftijden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2