S)c CcidóeSotvYcmt Driemaal is scheepsrrcM voor N. Assemblee mengt zich niet in Nieuw Guinea-kwestie Geen IteMe-meerierlieul voor ri Beauraing opende zijn jubileumjaar Ook Frankrijk heeft z'n atoombom Studerende priesters aan Leidse Un.versiteit GRATIS Koopuur B. DE KONING Franse Kamer akkoord met kaderwet voor Algerije Nog iets kouder weer i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14273 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C 1 ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco pp f 8.Advertentie»: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ondanks Indonesische dreigementen De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft vrijdagavond ge weigerd zich te mengen in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands-Nieuw-Guinea. Een resolutie, die dinsdag j.l. in de politieke commissie werd aanvaard met 42 tegen 28 stemmen en 11 onthoudingen, kon in de Assemblée de voorgeschreven tweederde meerderheid niet be halen. De uitslag van de stemming was 41 stemmen tegen 29 met 11 ont houdingen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Soebandrio, ver klaarde onmiddellijk na de stemming, dat zijn land „geen ander aiternatif-f heeft dan terug te vallen op stappen buiten de V. N.". „Indonesië zou stap pen kunnen nemen, die niet erg bevorderlijk zouden zijn voor een verbete ring van onze betrekkingen met Nederland". Hij voegde hieraan toe, dat tot dusverre de Indonesische regering haar best had gedaan om acties tc voorkomen, die tot ongeregeldheden zouden kunnen leiden. „Het zou zeker een bijna onmogelijke taak voor elke Indonesische regering zijn om thans deze politiek voort te zetten". VOOR DE DERDE MAAL. Het is de derde keer, dat de Alge mene Vergadering heeft geweigerd zich in de kwestie te mengen door een aanbeveling van de politieke commissie te verwerpen, waarin bei de partijen worden verzocht door on derhandelingen een oplossing te be reiken. Bij de stemming waren de Philippijnen afwezig. Zuid-Afrika, dat zich vrijwel uit de V. N. heeft teruggetrokken uit protest tegen de inmenging in zijn binnenlandse aan gelegenheden, nam wel deel aan de stemming van vrijdagavond, waar door het aantal tegenstemmers op 29 kwam. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, drong er bij Indonesië op aan, ,.zijn aandacht op meer belangrijke zaken te richten en zich te realise ren, dat met een verbetering van zijn betrekkingen met mijn land zijn be langen het best zouden zijn ge diend". Eerder in het debat had de Indo nesische permanente afgevaardigde bij de V. N., mr Ali Sastroamidjojo verklaard, dat de uitslag van de stemming over de kwestie-Nieuw- Guinea „van het grootste belang zou zijn voor de Nederlands-Indonesische betrekkingen, voor de ontwikkelin gen in ons deel van de wereld en voor het welzijn van de internatio nale samenleving als geheel". Hij verklaarde dat er slechts één reden was, waarom Nederland „geen on derhandelingen wenste: Nederland wil geen oplossing". MINISTER LUNS BIEDT BESPREKINGEN AAN. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr Luns, heeft gis teravond verklaard, dat nationalisa tie van de Nederlandse investeringen in Indonesië ter waarde van 1.350 miljoen dollar „niet uitgesloten kan worden geacht". In een commentaar op de uitslag van de stemming in de Algemene Vergadering van de V. N. over de kwestie-Nieuw-Guinea zei hij in een gesprek met journalisten, dat de stemming „het wat gemakkelijker voor beide landen heeft gemaakt om weer bij elkaar te komen". „De Ne derlandse regering zou gaarne be sprekingen van enige aard voeren", zei hij. „Wij hebben ons altijd bereid ver klaard, alle vraagstukken van ge meenschappelijk belang te bespre ken, maar wij kunnen niet praten over de kwestie van de souvereini- teit over Nieuw-Guinea als Indonesië het standpunt blijft innemen, dat dit gebied de jure een deel van Indone sië is". Op een vraag op de informele pers conferentie over de Indonesische be dreigingen om „kracht" tegen Neder lands-Nieuw-Guinea te gebruiken, zei mr Luns oprecht te hopen, dat „pre sident Soekarno niet iets dei-gelijks overweegt". Hij voegde hier direct aan toe, dat de Nederlandse militaire instellingen in Nieuw-Guinea „sterk genoeg zijn om alle eventualiteiten net hoofd te bieden". De kinderen van toen ook nu aanwezig Het Belgische plaatsje Beauraing heeft gisteren de 25ste verjaardag van de eerste verschijning van Ma ria aan de kinderen Degeimbre en Voisin herdacht. Deze viering vorm de tevens de opening van het jubi leumjaar, dat de bisschop van Na men, mgr. A. M, Charue, voor dit bedevaartsoord heeft uitgéroèpen. Verscheidene duizenden pelgrims uit België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Amerika, Suriname, Italië en Nederland hebben dit jubileum ingezet met een pontificale H. Mis in de tuin der verschijningen. Mgr. Van Zuylen, bisschop-coad jutor van Luik, droeg dit H. Mis offer op, terwijl de Doornikse bis schop en oud-kapelaan van Beau raing, mr. Himmer, de predikatie hield. Hij deed hierin een hartstoch- Verjaardagstaart voor Sir Winston Vandaag werd de Engelse staatsman Sir Winston Churchill 83 jaar ter ge legenheid waarvan hij een enorme taart kreeg. Met uitzondering van de kaars, was de taart geheel eetbaar want het decoratieve eikenloof was ver vaardigd van marsepein. Mevrouw Maria Floris, de ontwerpster van het kunststuk, schikt de laatste blaadjes om de kaars. telijk beroep op de pelgrims hun toevlucht te zoeken in een boven natuurlijk S.O.S. 's Avonds volgde de lichtprocessie dezelfde weg, die de bevoorrechte kinderen op 29 november 1932 af legden naar de plaats der verschij ningen: de Hagedoorn bij het spoor wegviaduct. Iedere dorpsbewoner had een venster van zijn huis inge ruimd en daarin een rijk versierd en verlicht Mariabeeld geplaatst. De plechtigheden waren daar Aui zo indrukwekkend, wijl de families Voisin en Degeimbre met de vijf personen, aan wie de H. Maagd in hun kinderjaren (1932) verscheen, evenals de eerw. zuster Pudentia (mej. Van Laer), die te Beauraing op mirakuleuze wijze in juni 1933 genezen is, allen hierbij tegenwoor dig waren. Frankrijk is zijn eigen atoombom aan het maken, is in Parijs verno men. De wetenschappelijke en mili taire plannen zijn voltooid en er is een begin gemaakt met de vervaar diging van enkele onderdelen van de bom. Men verwacht dat de bom vol gend jaar voor het eerst zal worden beproefd. Frankrijk is de vierde atoommo- gendheid, na de Verenigde Staten, de Bisdom Roermond had (in 1869) primeur In „De Leidse Courant" van 27 no vember werd, in het bericht over het diamanten priesterfeest van Mgr. Dr. P. C. de Brouwer vermeld: „Hij was de eerste katholieke geestelijke, die aan een Nederlandse universiteit zijn studie voortzette." Van hooggeachte zijde wijst men er ons op, dat deze mededeling onwaar is. Het bisdom Roermond heeft hier verre een primeur. Reeds in 1869 zond de toenmalige directeur van Rolduc, dc eerw heer W. Everts (die in 1868 tot directeur was benoemd) een van zijn jonge priester-leraren, de eerw. heer F. Spijkers, .ïaar de universiteit te Leiden om daar de wettelijke on derwijsbevoegdheid te verwerven die nodig was om te kunnen doceren aan de vijfjarige H.B.S. tot welker oprich ting de directeur direct na zijn benoe ming besloten had. Deze moedige daad van de direc teur om een priester naar een open bare universiteit te zenden, deed in die tijd in sommige kringen een storm van verontwaardiging ontstaan. Deze volhardde echter in zijn plan nen en werd daarbi; gesteund door zijn bisschop, de vooruitziende en on dernemende mgr. Paredis. Na de eerw. heer Spijkers zijn nog ir de 19e eeuw diverse oriesters uit het Roermondse diocees naar de rijks universiteiten gezonden. Toen deze weg eenmaal gebaand was, volgden ook priesters van andere bisdommen en van kloosterorden. Uit het voorgaande is dus wel dui delijk dat mgr. de Brouwer, die niet eerder dan omstreeks 1900 zijn studie aan een rijksuniversiteit is begonnen, heel wat voorgangers heeft gehad, eerst en vooral van het bisdom Roer mond. Vrijdag van 1011 uur „stempel 2" Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK Leiden Noordwijk Jiieaident MeuóA ap audiëntie GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Advertentie Sowjet-Unie en Engeland. Het heeft twee centra voor kernonderzoek, waarvan er één plutonium vervaar digt. De atoomkrachtfabriek voor in dustrieel gebruik wordt te Chinon aan de Loire gebouwd. Het land werkt ook aan een atoomduikboot. Frankrijk en Madagaskar hebben rijke uraniumlagen. Gaillard won vertrouwen De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 269 tegen 200 stemmen het ontwerp van de kader wet, waardoor Algerije gedeeltelijk zelfbestuur zal krijgen, goedgekeurd. Daarmee sprak zij tevens haar ver trouwen in premier Gaillard uit. Aan de stemming was een rumoe rig debat voorafgegaan. Nooit zullen wij een onafhankelijk Algerije aanvaarden, zei de jonge premier. „Wij zullen er nooit mee Churchill 83 jaar De Britse oud-premier Sir Win ston Churchill viert vandaag (zater dag) op zijn buitenverblijf te Chart- well zijn 83ste verjaardag. De ver- jaarstaart werd vrijdagavond al be zorgd, een royale taart van 7 kilo, versierd met herfstbladeren en, in tegenstelling tot de 82 kaarsjes van vorig jaar, met één grote kaars. Veldmaarschalk burggraaf Mont gomery, die in de tweede wereld oorlog nauw met Churchill heeft sa mengewerkt, is de gast van de fami lie op deze belangrijke dag. Voor het diner zal men kijken naar een pro gram van een uur, dat de B.B.C. ter ere van de grote staatsman uitzendt en dat door veldmaarschalk Mont gomery wordt ingeleid. De jarige is in goede gezondheid. Hij heeft al duizenden telegrammen en boodschappen met gelukwensen, alsmede vele geschenken waaronder sigaren, ontvangen. Op het apostolische paleis in het Vatikaan h«*eft Paus Pnis.XTT de YVest- duitse president Thcodor Heuss met uitgebreid ceremonieel in privé audiën tie ontvangen. Op de foto ziet men de Heilige Vader en de Westduitse pre sident bijeen in de pauselijke bibliotheek van het paleis. instemmen de miljoen Fransen die in Algerije wonen als vreemdelingen in een ander land te beschouwen". Gaillard weigerde de leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront als de wettige vertegenwoordigers van het Algerijnse volk te erkennen. De premier verklaarde nu offi cieel dat Frankijk op de politieke be middeling die Tunesië en Marokko hebben aangeboden niet zal ingaan, maar wel bereid is de hulp van deze twee landen bij het streven naar een, wapenstilstand te aanvaarden. Woordenwisseling met Mendès France. Tijdens het debat ontstond een levendige woordenwisseling tussen premier Gaillard en zijn radicale partijgenoot oud-premier Mendès- Franse, die indertijd de onderhande lingen leidde, welke de afscheiding van Indo-China van het Franse kolo niale rijk tot resultaat hadden. Mendès-France die van tijd tot tijd krachtig door uiterst rechtse af gevaardigden werd uitgejouwd drong erop aan, dat de Franse rege ring het Tunesisch-Marokkaanse aan bod zou aanvaarden. Hij zei dat er „graden in de uit oefening van soevereiniteit" zijn en dat Frankrijk, indien het botweg zou weigeren op het bemiddelingsaanbod in te gaan, een kans zou verspelen de strijd in Algerije te beëindigen. De rechterzijde joelde, toen Men dès-France de woorden „mijn vader landsliefde" gebruikte. Mendès-Fran ce werd echter, na zijn rede, storm achtig toegejuicht door de communis- tische afgevaardigden en door de ra dicale volksvertegenwoordigers een minderheid van de radicale fractie die hem steunen. Europese „wijzen" vergaderen Een veertigtal Europese „wijzen", onder wie vooraanstaande personen uit de Europese gemeenschappen, is vrijdag een niet-officiële ronde tafelconferentie te Parijs begonnen, die drie dagen zal duren en die ten doel heeft de ministers der zes lan den van het „Kleine Europa" voor stellen te doen, om tot een betere samenwerking tussen de verschillen de Europese instellingen te komen. Zo zullen zij o.a. aanbevelingen doen betreffende de plaats (en) waar de hoofdzetels van „Euratom" en de gemeenschappelijke Europese markt zullen worden gevestigd. Zij zijn het er vrijdag op hun tweede vergadering in het Luxem bourg te Parijs over eens geworden, dat in de regeringen van de betrok ken landen een „minister-coördina tor" moet worden opgenomen voor de behartiging van de Europese za ken. Deze minister zal een tweeledige taak dienen te krijgen. Naar buiten zal hij zijn land moeten vertegen woordigen op alle vergaderingen op ministerieel niveau over Europese problemen; in zijn eigefi land zal hij moeten worden belast met de samen bundeling van Europese zaken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's |BREESTP.I73*TEL23357") (Advertentie) Het weer in West- en Noord-Euro pa wordt nu geheel beheerst door 't nieuwe hogeuruKigebied, dat zich boven Scandinavië vormde. In het centrum steeg de luchtdruk tot 1040 millibar. Het zwaartepunt ervan ver plaatst zich langzaam in zuidelijke richting naar Duitisland. Aan de oost- en zuidflank van het hoge- drukgebied voerden noordoostelijke winden zeer koude lucht naar het zuiden en zuid-westen. Zaterdag morgen was de vorst doorgedrongen tot over ons land, West- en Zuid- Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië en Bulgarije, De uitbreiding van het vorstgebied gaat nog door. In Polen kwamen minimumtemperaturen voor van ongeveer 10 graden onder nul. in West-Duitsland omstreeks min. 5. In ons land meldde vliegveld Twen- the met min. 3 de laagste tempera- tuur. In Vlissingen en Den Helder bleef het nog juist boven nul. Ver wacht mag worden, dat de tempera turen in de nacht van zaterdag op zondag nog enkele graden lager zul len worden, terwijl overdag de tem peratuur niet verder oploopt dan tot het vriespunt. Het weer blijft daar bij droog met weinig bewolking. Aan de noordzijde van het hoge drukge- bied nadert nu een nieuwe depressie Noord-Scandinavië. Deze doet de luchtdruk dalen en zuidwestelijke winden voeren daar weer zachtere lucht aan. Deze zachtere lucht zal echter gedurende het weekeinde niet verder doordringen dan tot Zuid- Scandinavië. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) HELDER VRIEZEND WEER. Droog weer met weinig bewol king. Overwegend matige zuid oostelijke wind. Vannacht lichte en in het oosten van het land plaatselijk matige vorst, morgen middag temperatuur om het vriespunt. 1 Dec. zon op 8.27; onder 16.34; maan op 13.48; onder 2.01. 2 Dec. zon Dp 8.29; onder 16.34; rnaan op 14.10; onder 3.05. Hoogwaterstanden 1 Dec v.m. 10.30; n.m. 11.10. 2 Dec. v.m. 11.45; n.m. Het weer in Europa HELSINKI half bewolkt STOCKHOLM onbewolkt OSLO sneeuw KOPENHAGEN half bew. ABERDEEN mist LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM onbewolkt BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE geheel bewolkt NICE half bewolkt FRANKFORT onbewolkt ZURICH geheel bewolkt GENEVE geheel bewolkt LOCARNO onbewolkt WENEN onbewolkt INNSBRUCK geh. bewolkt ROME zwaar bewolkt AJACCIO geheel bewolkt MALLORCA licht bewolkt -15 C. -13 - 4 - 3 onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist Korreltje Wie hulpvaardigheid mist is een verkapte egoïst.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1