FOTO-TOTO k/tthtouq!' Moeilijke tijd te wachten voor wollenstoffen-industrie De aanmelding van Anneke Beekmans pleegmoeder SPEUR NEUZEN Over koude voeten gesproken ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Markt oprekken" De Westeuropese wollenstoffen-in dustrie kan in de toekomst worden geconfronteerd met een toenemen de verzadiging van de markt bij stij ging van de welvaart in West-Éuro- pa en een moeilijker concurrentie positie op de verschillende markten in en buiten Europa. Wat het eerste verschijnsel aangaat zal men zich dienen af te vragen in hoeverre aan de markt wellicht meer rekbaarheid kan worden gegeven. Dit merkte gisteren te Amsterdam prof. dr. C. F. Scheffer op, die als directeur van het Economisch-socio- logisch instituut te Tilburg enige conclusies-vermeldde uit het rapport van het instituut over de Westeuro pese wollenstoffen-industrie. Hij deed dit op de vergadering van Ne derlandse en Duitse wolhandelaren. Mode. Prof. Scheffer zag als mogelijkhe den om de markt meer rekbaar te maken een betere uitbuiting dan in het verleden van het mode-element om de vervangingsvraag te bespoe digen, en het uitbrengen van hoog gekwalificeerde produkten bij stij gend inkomenspeil, wat ook belang rijk is voor het behoud van de afzet naar de buiten-Europese gebieden. Speuren. Beide elementen eisen echter diep gaand speurwerk, zowel op technisch als op bedrijseconomisch gebied, al dus prof. Scheffer. Met een uitvoer van circa 20 pro cent der produktie, grotendeels naar HOGERE LONEN VOOR KRAAMVERZORGSTERS. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een loonregeling goedgekeurd voor de kraamverzorgsters, meldt de „Volkskrant". Hun salaris zal worden vastgesteld op7,80 gulden per dag minimum en na zeven jaarlijkse perodieken op 11,40 gulden maxi mum. Deze loonregeling de eer ste, die door de zogenaamde „bruine zusters" werd afgesloten zal een terugwerkende kracht hebben tot 1 januari jongstleden. Zij wacht nog op goedkeuring van de minister van Sociale Zaken. Hoewel in de bedrijven van Albert Heijn gedurende de eerste tien maan den van 1957 een vermeerdering van omzet is aan te wijzen, heeft deze vermeerdering de hogere kosten niet kunnen opvangen, aldus deelt de di rectie mee. Dit is de reden dat de resultaten, hoewel niet onbevredigend, minder genoemd moeten worden dan in het jaar daarvoor. Op de groothandelsmarkten is slechts weinig merkbaar geweest van dalingen, die van invloed konden zijn op de consumentenprijzen. Dit in te genstelling tot de wereldmarktprij zen van andere produkten, die inder daad hier en daar aanzienlijke dalin gen vertoond hebben. Hoewel er dus eigenlijk nog in het geheel geen reden was de bedrijfspo- litiek af te stemmen op dalingen van de wereldmarktprijzen heeft de direc tie niettemin in begin november be langrijke prijsverlagingen afgekon digd. Zij heeft nl. vertrouwen in de prijsstabilisatiepolitiek van de rege ring. Voorts ging zij hiertoe over in verband met de mogelijkheid om niet verkleinen van de winstmarge op te vangen door verdere verhoging van produktiviteit en omzet. De commissaris van de Koningin, mr J. W. Klaasesz, heeft gisteren in Gouda een nieuw "politiebureau ge opend. Het nieuwe gebouw is een ontwerp van de architecten ir E. H. en H. M. Kraaijvanger uit Rotterdam. België en West-Duitsland, blijkt de Nederlandse wollenstoffen-industrie niet langer te steunen op een sterk beschermende eigen markt. Opvoe ring van de afzet naar deze landen zal echter steeds moeilijker worden mede door de concurrentie van Italië. Wat het binnenlandse verbruik van zuivere wol aangaat meende prof. Scheffet te mogen voorspellen, dat dat in de toekomst meer door de bevolkingsaanwas dan door een ver dere stijging van het verbruik per hoofd zal worden bepaald. Het toe nemende rayonverbruik speelt hier een rol. (Advertentie) Over het zich melden van mevrouw G. LangendijkVan Moorst, de voor. malige pleegmoeder van Anneke Beekman, Vrfjdag op het politiebu reau te Maastricht (waarvan giste ren reeds in het kort bericht) ver nemen wij nog het volgende. Om streeks negen uur heeft mevrouw Langendijk zich gemeld aan het po litiebureau waar zij onmiddellijk toe gang verkreeg bij de commissaris van politie, de heer L. G. H. Jansen. Een half uur later reeds is zij per par ticuliere auto, vergezeld van de com missaris van politie persoonlijk naar Amsterdam vertrokken, waar men zich rechtstreeks heett begeven naar het gebouw van justitie, waar mevr. L. werd voorgeleid aan de procureur- generaal. „Hier ben ik, commissaris. Ik wil aan deze nare toestand een einde maken". Met deze woorden stapte gistermorgen om negen uur, met een tas, met toiletbenodigdheden onder I de arm mevrouw LangendijkVan Moorst, uit de rechtszittingen ook be kend als „Tante Gé", het politiebu reau te Maastricht binnen. Mevrouw L. die in het Amsterdam se paleis van justitie weinig sprak en slechts korte antwoorden gaf op de haar gestelde vragen, zag er rustig uit. Na korte tijd werd zij overge bracht naar het huis van bewaring aan de Amstelveenseweg. Zij stelde het op prijs, dat haar reis naar Amsterdam zonder ruchtbaar heid was verlopen en verklaarde, dat zij niet wist waar haar man was en niets af wist. Op het adres van de heer Langendijk te Tegelen bleek gisteren de gehele dag niemand aan wezig te zijn. De 56-jarige zuster van Tante Gé mej. E. M. van M. bekend onder de naam Tante Bets, die door het hof te Amsterdam tot zes maanden werd veroordeeld, is nog steeds onderge doken. Zij heeft zich thans bijna ne gen jaar met Anneke Beekman ver borgen gehouden. 2 doden en 3 gewonden bij autobotsing Auto's vlogen in brand Vanmorgen omstreeks kwart over acht zjjn twee personen om het leven gekomen bij een botsing tussen twee personenauto's op rijksweg 2 nabij de aluminiumfabriek te Utrecht. Voorts werden twee inzittenden ernstig en een persoon licht gewond. De auto's vlogen na de botsing on middellijk in brand. Een van de voertuigen had moei lijkheden met de motor gehad, maar de chauffeur had de storing zelf we ten te verhelpen en wilde juist de wagen weer optrekken, toen deze door een passerende personenauto werd gegrepen. De botsing was hevig en de auto's vlogen beide in brand. Politie en brandweer waren zeer spoedig ter plaatse, zodat de brand dat hij ook van haar verblijfplaatssnel weer geblust was. Deze week opnieuw vól afwisseling - De elegante vtouw én het sportieve type dragen de chemisier japon Hoe is de stand, Mieke... na vijf jaar in Nederland Het gelukkigste kind ter wereld .y Libelle - Nasuuplein 7 - Hurler Twee verkenners werden uit gezonden om het land Kanaaan en de stad Jericho te verkennen. Het waren Josuë cn Kaleb, die na een avontuurlijke reis ver slag kwamen doen van de weel de van het Beloofde Land, dat ze beschreven als het land, over vloeiend van melk en honing. Die geschiedenis ziet u afgebeeld op nevengaande foto. Het is de afbeelding van een steen, die in gemetseld is op een plaats, die aan melk denken doet en die vaak de polsslag laat voelen van Leidens welvaart. Waar vonden we deze steen? De vorige week Wanneer het Leidse Rapen burg al niet de schoonste gracht van Europa zou zijn, dan was het in ieder geval één van de bekendste. Dat hebben we mo gen merken aan de overstelpen de vloed van goede oplossingen. Eenparig was men van oordeel: Het is het Rapenburg, gezien vanuit de poort van het Rijks museum van Oudheden. We heb ben daar niets meer aan toe te voegen. Het lot wees als winnaar var de waardebon van vijf gul den aan; A. Kijk in de Vegte, Maredijk 101 te Leiden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan bet plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief ln te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. a Uit de keuken geklapt H In deze week valt de Sinter- Hf klaasavond, de avond waarop er niet alleen pakjes worden uitge- H deeld, maar waarop tussendoor ook extra gesnoept wordt. Een eigengemaakte cake met H een feestelijk jasje aan. passend bij de gezellige avonden waar aan de decembermaand zo rijk is, zal dan zeker met smaak ge noten worden. Wij geven u dan ook ditmaal het recept van een dominocake, die zonder veel moeite te bereiden is, bijzonder goed smaakt en er alleraardigst uitziet. ZONDAG: schelp kalfsvleesra gout, gebakken hamplakken, Brussels lof, aardappelen, ap pelschoteltje met slagroom. MAANDAG: roerei, spruiten, ge bakken aardappelen, karne- melkvla. DINSDAG: gevulde aardappelen met kaas, zuurkoolsla, haver moutpap. WOENSDAG: gehakt, andijvie, aardappelen, karnemelkvla (bonen in de week zetten). DONDERDAG: bruine bonen, spek, uien, aardappelpurée, appelmoes. VRIJDAG: bonensoep, lekker- bekjes, bieten, knappende =ii aardappelkoekjes. |H ZATERDAG: irish stew, fruit. Recept Dominocake. H Voor de stenen: 125 gr (H H pakje) roomboter, 125 gr (bijna 1 kopje) suiker, 2 eieren, 125 gr (1 kopje) bloem, zout, 1 pakje vanillesaus, 50 gehakte noten, 50 gr rozijnen, of 50 gr gesneden H| gember. Voor het.glazuur: 200 1Ü gr poedersuiker, wat citroensap, plm. 1 eetlepel water. Voor de garnering: 50 gr moc- castaafjes, 50 gr kleine choco- ladeflikjes (baby-flikjes). De roomboter zacht roeren. De suiker er door mengen. De eieren één voor één in een kom- met je breken en bij de boter- massa voegen. Deze massa plm. g§ 15 minuten flink roeren. De Hf bloem met het zout bij gedeelten Ü1 door het mengsel roeren. De fü vulling doorzichtig door het deeg H roeren. Een' gladde cakevorm i|| met roomboter insmeren en met Hf bloem bestuiven. Een reep papier H ter breedte van de vorm inbote- ren en zo in de vorm leggen, dat dit papier er aan de beide Wè korte kanten uitsteekt. Het deeg in de vorm overdoen en in het |H midden een gleuf maken. De cake in een matig warme even H met onderwarmte in ruim een H? uur gaar laten worden. De cake keren op een rooster en hele- maal laten afkoelen. De cake in fg| de lengte met een draad een- §g maal doorsnijden. De beide cakehelften met de aangesne- den kant naar beneden leggen. Alle andere kanten besmeren met dik glazuur. Hl Het glazuur en de garnering De poedersuiker zeven en met Hl weinig water en citroensap tot een dik papje vermengen. Het glazuur aan alle kanten over de Hl cake smeren. De cakes garneren, zodat ze op dominostenen gelij- ken door een moccastaafje in het |H midden te leggen en heel kleine flikjes voor de ogen te gebrui- ken. b.v. 1 en 6. Recept: Gevulde aardappelen met kaas. fÜ l kg langwerpige aardappelen ■m in de schil gaar koken, afgieten, fjf pellen, in de lengte doormidden snijden en voorzichtig uithollen. M Het binnenste gedeelte van de aardappelen met 50 gr roombo- H ter, 150 gr geraspte kaas, 100 gr De z.g. hemd- of zak-mode vindt in verschillende variaties haar weg over de gehele wereld. De modellen op deze foto komen name- lijk uit (v.Ln.r.) Düsseldorf, Boedapest en Melbourne. Links: „Mara- §f| kesch" is een ontwerp van Heinz Oestergaard, dat is uitgevoerd in jü glanzende sjantoengzijde terwijl een gele stola het geheel comple- g teert. Midden: in Boedapest werd een jersey japon in hemdmodel s getoond met een hoge gesloten hals. De japon kan met en zonder §s ceintuur worden gedragen. Rechts: mannequin Lin Choe droeg in Londen een tweed mantelpakje. De show, waarop dit mantelpakje §|j werd getoond, was georganiseerd door de Australische schapenboer Ferry Fogarty, die van mening is dat Australië het land, dat de meeste en fijnste wol ter wereld produceert hoog nodig een mode- industrie moet ontwikkelen, die de vergelijking met de Europese haute-couture kan doorstaan. Nu het koude jaargetijde zijn in trede heeft gedaan, begint voor ve len weer de narigheid van koude handen en voeten. Er zijn mensen, die er zelfs bij de hevigste koude geen last van hebben, doch er zijn ook personen, die zelfs bij fris weer al tobben met ijskoude voe ten en wat de handen betreft dan al zogenaamde „dode vingers" krij gen. Velen zullen weten wat hier mede bedoeld wordt. De vingers zijn dan blauw-wit, stijf en ge voelloos. Het is alles een kwestie van bloedcirculatie. Het menselijk li chaam is een prachtig mechanisme. Wordt de temperatuur er van te hoog, dat verwijden zich de haar vaten in de huid. Op die manier stroomt er meer bloed door de huid en kan op die manier de door dit bloed aangevoerde warmte aan de oppervlakte ontwijken. Tevens maakt het lichaam nog van een tweede mogelijkheid tot warm te-afgifte gebruik en wel door bij hogere lichaamstemperatuur meer bloed met warmte naar de ledematen (handen en voeten) te voeren, waar de warmte namelijk gemakkelijker ontwijken kan, dan in de romp. Vastgehouden. Bij koude geschiedt 't omgekeer de. Dan tracht het lichaam zoveel mogelijk warmte vast te houden. De ledematen krijgen minder bloed toegevoerd om de warmte in de romp vast te houden. Het gevolg hiervan is koude handen en voeten. Het helpt dan betrekkelijk weinig of men deze voeten in dikke sok ken hult om het kleine beetje warmte, dat er nog is, vast te hou den en zeker mag men er niet van verwachten, dat de voeten warmer zullen worden dan ze op het mo ment zijn.' Neen, om warme voeten en han den te verkrijgen, zal men het li chaam zelf moeten warmen. Een geneeswijze die zich uit het boven staande laat verklaren. Natuurlijk kan het geen kwaad, wanneer men koude voeten heeft, een paar war me sokken of zelfs twee paar sok ken aan te trekken, wanneer men er maar voor zorgt dat de schoe nen ruim genoeg zijn, zodat de voet niet klem zit Het gevolg van dit laatste zou zijn, dat de bloedcircu latie gestremd werd en dan bereikt men nog niets. Is echter aan deze voorwaarden voldaan, dan zal men de warmte die in de voeten komt, kunnen vasthouden. fijngesneden ham en peterselie en 2 eierdooiers mengen en op smaak afmaken met peper en zout. En daarna voorzichtig 2 stijf geslagen eiwitten door schep pen. De uitgeholde aardappelen met dit mengsel vullen, de rest van de geraspte kaas er over heen strooien, besprenkelen met wat gesmolten boter en in een matig warme oven gratineren. Opdienen met een paar takjes peterselie. Verwarm de romp! Nu gaat het er nog om warmte aan te voeren. Men kan dit niet be ter doen, dan door de temperatuur van de romp te verhogen. Dit kan geschieden door de romp zelf goed in te pakken, dus warme kleding enbeweging, niet slechts van de voeten (stampen) of van de han den (klappen en blazen), maar van het gehele lichaam. De temperatuur zal dan snel stijgen, wordt door de warme kleding vastgehouden en het bloed zal weer met warmte naar de voeten en handen stromen. Zij die dus suel last van koude voeten hebben, kunnen dit voor komen door bij lage temperaturen er voor te zorgen de romp warm gekleed te hebben. Kan men hier bij ook nog de nodige lichaamsbe weging nemen, dan is de narigheid snel voorbij. Mochten er plannen bestaan om te gaan wintersporten, dan moet men wel speciale maatregelen ne men. Ook hier geldt dan natuurlijk dat de romp prima gekleed moet zijn. terwijl in dit speciale geval ook extra aandacht moet worden besteed aan de benen, armen, han den en voeten. Men neme liefst schoenen met lederen zool mee. die zo ruim zijn, dat men er gemakke lijk in kan met twee paar dikke, wollen sokken. De schoen mag be slist niet klemmen. Bovendien moe ten lergelijke schoenen waterdicht zijn, want in de sneeuw heeft men anders kans op natte voeten en dat is beslist fataal, Natte voeten ver liezen zeer snel hun warmte, met al le onaangename gevolgen van dien. Heel goed is om in de schoen ook nog een dikke vilten zool te dragen. Zorg er voor, dat de voe ten steeds warm blijven, want een van de grootste gevaren die drei gen is bevroren voeten. Juist zij die snel last hebben van koude voeten lopen hier het eerst gevaar. U kunt niet alles weten Een koffiemoelen maakt men schoon door er wat fijn zand door te draaien. Naspoelen met kokend water. Metalen delen goed droog- wrijven ter voorkoming van roest Dof geworden tegels krijgt men weer glanzend, indien men deze afwrijft met couranten, die vochtig gemaakt zijn met verdunde sal miak. Een betegelde vloer wordt zeer mooi, indien men een beetje zout zuur toevoegt aan het dweilwater. Knip met uw schaar in schuur papier en hij is" weer wat scher per. Bier schent men in 'n met gewoon schoon water omgewassen glas. Niet afdrogen maar gewoon laten uitlekken. Voeg wat zout toe aan het water, waarmede u uw ruiten schoonmaakt U hebt dan geen last van bevrie zen. Roest op delen van kachels en haarden verwijdert men met warme olie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12