INT JÊ ICOLAAS-P ,De stemme ni*ov Voor de GOEDE oplossers 3 BANKET-BEULINGEN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De goede oplossers dingen deze week mee naar een extra St. Nico- laasverrassing: drie van de allerfijn ste beulingen liggen te wachten op drie gelukkige prijswinnaars. Wil men mededingen in de loterij, dan moet men zijn inzending vóór vrij dagmorgen doen toekomen aan de Puzzle-redactie van de Leidse Cou rant. Horizontaal: 1. lekkernij, 8. soort koekje, 15. touw met een lus aan het ene uiteinde, 16. evennachtslijn, 20. klein soort van rijpaard, 21. deel van de mast, 23. gravure, 25 het nood sein, 27. lus, 28. muzieknoot, 29. de gezamenlijke hoeveelheid, 31. het vervullen van een of andere taak, 35. stad in Duitsland, 37. bastaarduitgang, 38. hiervan is St. Nicolaas schutspa troon, 40. priem, 41. vruchtje, 42. stad in België, 43. verbinding van stukken goed, 45. vis, 47. railroad (afk.), 48. lidwoord (Fr.), 49. voor zetsel, 51. muzieknoot, 52. vlies, vel, 53. ziekte aan de benen der paarden, 55. tussenruimte, 58. vuil, 60. uitbars- tingsmond van een vuurspuwende berg, 61. elke, 62. durf (bargoens), 63. deel van een auto, 64. na dato (afk.), 66. eerwaarde heer (afk. Lat.), 67. af korting van iridium, 68. voedsel, 69. zeepwater, 71. eenmaal, 75. stuk hout, 78. vaarwel, 79. zwaardvis, 81. lekker nij, wordt veel op St. Nicolaasdag ge-1 geten, 87. eer, 88. gem. in Friesland, hier wordt het St. Nicolaasfeest niet gevierd, inplaats hiervan viert men St. Pieter op 22 febr., 90. een gehele natie of volk betreffende, 91. stok met voettrede, 93. meisjesnaam, 94. wiel, 96. eind, 97. aanwijzend voor- naamwoord, 98. water in Friesland, j 99. korter, 101. marterachtig roofdier, j 103. graan, 105. mooie plaats bij Den j Haag, 106. bevoorrecht. Verticaal: 1. een zeestad in Lydic, i hiervan was St. Nicolaas bisschop, 2. I rijschool (afk.), 3. stengel, 4. metaal houdende delfstof, 5. visje, 6. en per- sonne (afk.), 7. bekende afkorting, 8. afkorting van selenium, 9. landbouw werktuig, 10. afgesloten hokje, 11. vereniging, 12. water in België, zijtak Maas, 13. atmosfeer (afk.), 14. acht- potig geleed dier, 17. de naam van Jezus in de koran, 18. rekening, 19. zijtak Donau, 22. alvorens, 24. lol, 26. telwoord, 28. toverwoord: open u, 30. onderricht, 31. puntig voorwerp, 32. en volgende (afk.), 33. tot de (afk.), 34. tijdrekening, 36. groente, 38. voor naamwoord, 39. we'aan, 41. gem. in Zeeland, 42. beminde, 44. lomperd, 46. ondergoed, 48. deel van een woord, 50. familielid, 52. langwerpig blok hout, 54. dwergvalk, 56. pastoor (afk.), 57. bijwoord, 58. muzieknoot, 59. titel (afk.), 65. gem. in Utrecht, 68. nobele, 70. voor, 72. afnemend getij, 73. zus ter, 74. plaats voor dieren, 75. pas, 76. achting, 77. Osservatore Romano (afk.), 78. vlaktemaat, 80. borsthar- nas, 82. voegwoord (Fr.), 83. gras- soort, 84. zeer brandbaar koord, 85. einde, 86. afkorting van tantalium, 87. stof, die zich uit wonden afscheidt, 88. vlug, 89. holte aan de tegenzijde van de knie, 91. aanspr, ektitel van een koning of keizer, 92. kraam, 95. IN DELFZIJL GEPRODUCEERD EERSTE SODA. De montagewerkzaamheden op de Sodafaibriek te Delfzijl zijn nu gro tendeels beëindigd, zodat vandaag 'n begin kon worden gemaakt met het „proefdraaien". De eerste Nederland se soda is nu geproduceerd, zij het dan in bescheiden mate, terwijl het resultaat natuurlijk ook nog niet ge schikt is om te dienen als eindpro— dukt. Pas na een aanloopperiode van enige maanden hoopt men de fabiek onder de meest gunstige con dities in produktie he hebben. boom, 97. mat, 99. staatsbedrijf (afk.), 100. deel van de mast, 1C1. oude rekening (afk.), 102. afkorting op telegramformulieren, 103. Katho lieke Encyclopedie (afk.), 104. afkor ting van neon. De sigarettenkoke: gaat deze week naar J. G. A. Rütte, Kapteijnstraat 9 te Leiden. H. A. Gieske, Julianastraat 2a Leiden, ontvangt het sieraad en het boek is voor mevr. v. d. Meer- Gijlswijk, Zwarteweg lia Woubrug- ge. De prijzen worden wederom thuis gestuurd. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1 Ganges, 6. keg, 8. galerij, 13. nestel, 14. roemer, 15. Lm, 17. sla, 18. ara, 20. mee, 21. s.l., 22 aar, 24. graat, 26. Ria, 27. Ares, 28. breidel, 30. Bor 31. tin, 32. kei, 33. ruw, 35. eed, 36. snoek, 38. gesel, 40. Dempo, 42. tabak, 44. loper, 47. eest, 48. nog, 49. Vere, 50. dries, 52. loket, 54. ernst, 56. roman, 58. Linne, 60. esp, 62. set, 64. Nes, 65. oma, 67. item, 68. nergens, 71. pipa, 72. lek, 74. roede, 76. rel, 77. ar, 78. ook, 80. ere, 81. pad, 83, Lt, 84. moeras, 85. Leiden, 87. domino, 88. toe, 89. Londen. Verticaal: 1. gelaat, 2. nn, 3. Esla, 5. sta, 6. klare, 7. graad, 8. gem, 9. Amer, 10. Lee, 11. er, 12. IJsland, 16. marine, 19. rail, 21. sidene, 23. ren, 24. griet, 25. Terek, 26. roe, 28. beo, 29. lus, 32. Knossos, 34. weieens, 36. speer, 37. kanon, 38. gagel, 39. lorre, 40. dod, 41. mei, 43. bok, 45. pen, 46. rat, 51. raster, 52. later, 53. tinne, 55. simpel, 57. men, 59. nes, 60. eiland, 61. pek,'63. Eger, 65. oir, 66. Aalten, 69. roest, 70. edele, 73. toen, 75. sado, 78. ooi, 79. Kro, 81. pil, 82. den, 84. mm, 86. n.d. AMBTENAAR MOCHT NIET BIJVERDIENEN. Voor de centrale raad van beroep 'te Utrecht diende heden het conflict tussen het college van b. en w. te Loon op Zand (N.Br.) en de heer L. W. M. van den Hoven aldaar over de onverenigbaarheid van ambtelijke functies en particuliere nevenbetrek kingen. Sinds verscheidene jaren is de heer v. d. Hoven als ambtenaar ter ge meente-secretarie te Loon op Zand werkzaam, waarnaast hij ook de func tie van gemeente-ontvanger vervult. Beide taken namen hem echter niet dusdanig in beslag, dat hij ook nog niet enige tijd kon wijden aan het verzekeringswerk. Reeds enige jaren sluit hij diverse soorten van verzeke ringen af en tot voor kort hadden zijn superieuren daar nooit enig bezwaar tegen gemaakt. Zelfs de naam van de vroegere burgemeester prijkte op zijn lijst van verzekerden. Op een gegeven moment maakte het college van b. en w. echter be zwaar tegen dit particuliere werk stelde het per 1 januari I*)56 it: ambtenaar voor het alternatief of voor zijn ambtelijke positie of voor het ander te doen en ging van de be slissing van het gemeentebestuur in beroep bij het ambtenarengerecht te 's Hertogenbosch, dat het ontslag ver nietigde. Ter zitting van de centrale raatf van beroep te Utrecht werd het standpunt van de gemeente Loon op Zand verdedigd door mr C. Ch. A. van Haren te 's Gravenhage, die op grond van het ambtenaren-reglement de onverenigbaarheid van de diverse functies betoogde en mede op grond van het gemeentebelang de voorge stelde keuze tussen gemeentedienst en verzekeringsbedrijf bepleitte. Namens de betrekken ambtenaar trad op mr J. F. J. van Bijlevelt te 's Gravenhage, die erop wees, dat zijn cliënt reeds vele jaren naast zijn ambtelijke taak in het verzekerings wezen werkzaam is, zonder dat hier door in het minst schade wordt toe gebracht aan zijn ambtelijke werk zaamheden. Hij achtte de door de te genpartij aangevoerde gronden niet juist ,te minder daar ook nog een an dere amtenaar te Loon op Zand in verzekeringen doet, waar men niets van zegt. Pleiter meende, dat de oor zaak van het conflict moet' gezocht worden in het feit, dat men zijn cliënt zijn goede inkomen misgunt. De centrale raad zal 20 december uitspraak doen. De kinderen vertellen eens Rikic Zijcrvcld Ter Aar vertelt over: DE GOEDE SINT Zoals ieder jaar, is Slni Nicolaas ook nu weer ui gezelschap van zijn Kiiecnt.l in iiouana aangeKonieii. net i* een neie re.s naar tie iage lanaen en ze zijn aan ook Dnj, ais ze einaenjk üe nouanase dumen aan de horizon zien. Zoara £>l. Nicoiaas en zii knecht aan lang zijn ge gaan, zetten ahe k.nueren 's avunas hun schoentjes en kiompjes voor de schoor- sieen. iviaar lang niet allemaal vinden 's morgens wat in hun schoen. De stoute k.ndeien krijgen niets. 's Nach,s ais de Kinderen slapen en het maantje door.de boinen gluurt, rijdt! Sint op zijn paardje over het dak. Nico heelt ook zijn klomp klaar gezet, maar hij krijgt er vast en zeker niets in. Hij cioet niets dan zijn zusje plagen, de hond opjagen en nog veel meer le lijke dingen. In he'. voorjaar is er geen vogelnestje meer veilig voor hem. Hij haalt de eitjes er uit en vernielt het hele nestje. Ais de appels rijp zijn, plukt hij ze doodgewoon al'. En of moeder nu al vraagt of hij beter op zal passen, het helpt allemaal niets. Hij durft zelfs aan zijn zusje te zeggen, dat de Sint niet eens echt bestaat. Zo'n stouterd. Maar hij zal het nu wel ondervinden. eindelijk het Sint Nicolaasavondje is gekomen, wordt er opeens gebeld. Vader doet open en daar staat Sint Ni colaas voor hem met zijn knecht. Nico krijgt een kleur, want hij denkt nu moet ik in de zak Endat was ook zo. Om dat hij huilend beloofde beter op te zul- len passen, hoefde hij niet in de zak. Dat was toch maar goed afgelopen. Ria Pouw R.vecn stuurt ons: KIND OVER BOORD Bij ons in de haven ligt een boot, hij 'heet de: „Twee Gebroeders". Op dat dek speelden twee kinderen, Hans en Joke. Ze liepen een hondje achterna. Ze waren aan het krijgertje spelen en lie pen zo hard ze konden. Joke was nu vlak bij het hondje, ze holde maar door doch struikelde enviel in het water. Hans zag het gebeuren. Hij schrok heel erg en begon te gillen. Het meisje in het water riep zó hard om hulp, dat moeder, die in de keuken bezig was, Jiet hoorde. Gauw liep ze naar buiten^en zag wat er gebeurd was. Vader, die met zijn knecht achter op de boot aan het werk was. hoorde het ook en hij kwam vlug aangelopen. Hij maakte het reddingsbootje los sprong er in en haalde zijn dochtertje uit het water. Wat zag ze wit. Moeder pakte haar gauw aan, deed haar andere kle ren aan en stopte ze in bed. Toen ze de andere morgen wakker werd. was ze even vrolijk en opgewerkt als alle andere dagen. Het was dus ge lukkig goed afgelopen. VERDWAALD Annelles mocht eens van haar moeder met maar vriendinnetje naar haar tan- n de andere kant van het bos. Op eens zagen ze een heleboel bloemen en gingen dadelijk aan het plukken. Toen ze ieder een bos hadden gingen ze verder en toen ze bij tante kwamen ga ven ze de bloemen. Deze was er erg blij mee en zette ze gelijk in een vaas. Ze bleven ongeveer een uurtje bij tante en gingen toen weer naar huis. Op de terugweg zagen ze in de verte weer een grote hoeveelheid bloemen staan en ze liepen er vlug naar toe. Dat zou 'n fijne bos voor haar moeder worden. Ze plukten een paar bossen en liepen weer verder. Na heel lang lopen kwamen ze in een dorpje aan maar.Jiet was hun eigen dorpje niet. O, wat waren ze moe. Het huilen stond hun nader dan het lachen. Daar zagen ze een agent lopen. Deze kwam op hen toe en vroeg wat er aan de hand was. Alles kwam er hortend en stotend uit. De agent liep op de dichtsbijzijnde telefooncel toe en belde de burgemeester op. Deze kende Anne- lies haar vader heel goed. Na een kwar- tiertje wachten kwam hij al aan rijden. Wat waren ze blij toen ze- thuis waren. sneeuw liggen. De Sint merkte niets en reed maar door. „Kom Piet. ik geloof dat ik in de ver te een lichtje zie. Kom, nog even vol houden", zei Sint en keek achterom. Wat schrok hij. Hij miste zijn trouwe knecht. Dadelijk keerde hij terug en zag hem al gauw liggen op de opgewaaide HET CIRCUS VAN JOS MULLENS 1 Bob zat op school toen de drekwa gens voorbij gingen. „Jos Mullens!" las hij hardop dooi de klas. „Bob niet hardop roepen!" zei de meester. ..Het sp(Jt me meester", zei Bob. Toen de school uit was holden de jongens naar het dorpsplein, waar de wagens stonden. Bob was haantje de voorste en stond vooraaan. Toen kwam er een clown op Bob toe. „Zou je een handje mee willen hel pen?" vroeg hij. ..Astublieft", zei Bob blij. Hij mocht mee naar de baas van het circus. „Dag meneer Jos Mullens", zei Bob beleefd. De hele middag mocht hij helpen sjouwen. De volgende dag was de eerste •'oorstelling en Bob kreeg een vrljkaar- SINTERKLAAS VERDWAALD Annie en Jan zalen op 5 december voor de romen te kijken. Ze keken een beetje bedroefd want ze dachten dat Sint Nicolaas hen vast zou vergeten nu ze met vader en moeder zo eenzaam in een huisje op de heide woonden. Vroe ger was dat anders; toen hadden ze in de stad gewoond. Ze zuchtten voor de zoveelste keer. „Als Sinterklaas nfet komt dan bak ik toch oliebollen en kook ik chocolade melk", zei moeder. Het begon heel hard te sneeuwen. Sint Nicolaas dat de twee kinderen niet ver geten maar door de felle sneeuwbui wa ren ze in het bos verdwaald. Zwarte Piet kleumde van de kou en twee een draf naar het huis van Annie Jan. Ze klopten aan. De kinderen hol den naar de deur. „Sint Nicolaas!" juichten ze. Zwarte Piet kwam langzaam achter aan. Hij bibberde nog van de kou maar in zijn handen had hij nog de zak met pepernoten stevig vastgehouden. Geluk kig brandde in het huisje de kachel lek ker warm zodat Sint en Piet al gauw warm werden. Moeder gaf hun een fijne kop chocolade en.toen kwamen de cadeautjes uit de zak. Wilbert v. d. Ploeg Zoeterwoude komt met: TAKJES-AVOND Ze zijn vanavond allemaal thuis want het is pakjesavond. Iedereen was bezig. Piet zat te lezen en Kees speelde met zijn trein. De kleine Gerard zat angstig in een hoekje want hij was bang zwarte Piet. Pa en Moe zaten wat met elkaar te praten. „Er wordt gebeld", zei Kees. Pa gaat naar de deur en doet open. Wie kwam daar binnen? Sinterklaas en zwarte Piet. Zwarte Piet droeg een grote en een kleine doos Gerard kroop gauw achter moe. „Dag Sinterklaas!" zeiden Kees Piet. „Dag jongens!" zei Sinterklaas en ging zitten op de mooiste stoel die vader had klaargezet. Sinterklaas keek eens grote boek dat Piet *hem aangaf. „Piet kom jij eens even hier", klonk het plechtig. Piet ging voor de Sint staan wachtte. „Ik heb van Piet gehoord dat jij wel eens ondeugend bent. Is dat waar?" „Ja Sint Nicolaas", zei Plet met een angstige stem. „Nou dan verdien jij eigenlijk geen cadeautje". „Ik zal voortaan mijn best doen Sint Nicolaas!" Toen knikte de Sint tevreden. „Kees kom jij eens even hier. Lieg jij wel eens?" „Ja Sint Nicolaas, maar ik zal het nooit meer doen". „Dat mag je niet doen Kees. dat is heel lelijk". Zwarte Piet zette de tweed dozen neer en begon te strooien. „We gaan nu weer weg. want we heb ben het vanavond erg druk", zei Sint Nicolaas. Pa deed de deur open en hij liet de heilige man uit. Toen begonnen ze allemaal uit te pak ken. Wat een mooie cadeaus. Pa had een mooie stropdas gehad en moe een hoofddoek. Kees een mooi boek van Siors en Sjimmie. Plet een schooltas. Gerard een kiepauto en Harrie een blok kendoos. Moeder ging koffie inschenken en ver se speculaas uitdelen. Iedereen genoot van de mooie dingen die hij gekregen had. „Nu -is het bedtijd", zei moeder toen ze na een poos öp de klok keek. „Ja moeder, we gaan", en binnen tien tellen gingen ze naar boven. HET VERSTOORDE CONCERT De vogels uit het bos hadden een zangclub opgericht. Piet Vink was de leider van deze club. Hij sloeg de maat en lette goed op of iemand vals zong. Ze oefenden elke avond vlijtig op de zelfde plek, bij de bank die onder een grote boom stond. Piet ging staan op ;n omgekeerde bloompot, dan konden hem allemaal zien. Gak, de eend mocht ook meedoen. Hij kon wel niet zo erg goed zingen, maar als hij gakte, leek het of er iemand op een trom sloeg en zo konden ze hem toch ook goed gebruiken. Alleen Kukel, de haan, wist van niets, hij kon geen maat houden en kukelde maar door. Daarbij kwam dat hij steeds het hoog ste woord had. Op een avond werd er onder de vo gels een groot feest gehouden en de zangclub zou zingen. Het werd een prachtige avond. Ook werd er gedanst en toen het afgelopen was, sprak ieder- •n over het mooie feest. Peter Klein Leiden. Je verhaaltje ever: „Verdwaald" is wel aardig, maar er hebben al zoveel verhaaltjes in de krant gestaan over „Verdwaald", dat de kinderen het niet leuk meer vinden. Verzin eens iets anders Peter. Toosje van Leeuwen Voorhout heeft met haar broer samen, een versje ge maakt. ONS POESJE In een hoekje van de kamer. Staat een mooie poesenmand. En een allerliefst klein poesje. Gluurt bedeesd over de rand. 't Kijkt naar alle grote mensen. Die er in de kamer zijn. En het denkt: die moet ik nadoen. O, dat kan ik reuze fijn. Kijk die mensen zich eens wassen. Wassen! Kijk maar, dat gaat goed. Geeuwen met mijn bekje open. Juist zoals die Piet dat doet. Op twee handen en twee voeten, Springt daar Hans, die kleine guit. Met een wip spring ik heel lenig, Zo pardoes mijn mandje uit. Maar het vreemde isde mensen, Lopen op twee benen rond. Als ik dat nu ga proberen. Val ik zo maar op de grond. Och, ik geloof.... dat moet je leren. Ik probeer het honderd keer. Alle kinderen lachen vrolijk. Telkens val ik dan ook neer. Totdat Pietje in een lachbui Vrolijk op zijn knieën slaat. Dan bedenk ik: dat het beter. Op vier poesenpootjes gaat. TOCH NOG NAAR HET STRAND Het was een mooie dag in de herfst vakantie „Zouden we naar de duinen gaan?' vroeg mamma. En fijn jó, we gingen naar Noordwijk en toen door de duinen naar Katwijk, op de fiets. Het was zulk mooi weer dat we ook nog aan het strand gespeeld heb- hen. Heerlijk hoor! Toen we naar huis gingen kregen we ook nog een ijsje en daarna fietsten we hard naar huis. schreef T. WORTELENWAGENTJE Lies kwam uit school. Ze dacht: heb ik toch in de krantentuin gelezen? O ja, je kon een wortelenwagentje ken. Vlug holde ze naar huis. Ze er gelukkig zo. Ze ging gauw naar moe der. ..Moe mag ik een wortelenwagentjc maken?" „Van mij wel hoor". O, dat was fijn. Lies ging naar boven en haalde twee grote wortelen. Ze ging aan de slag. Eerst een wortel doorsnij den, dan hol haken. Zo los ze door. Toen 't klaar was, ging ze naar Trien tje. „Wil jij dat wagentje hebben?" „Nee hoor, wat heb ik daar aan". „Nou dan niet". Cobie had het wagentje ook gezien en ze dacht als Lies weg is. eet ik 't op. Ze haalde de spelden er uit en at 't op. Lies merkte het al gauw en begon te huilen. Zij vertelde het aan moeder, maar die vond het niet erg. 's Middags vertelde ze het aan vader en die zei. je moet het maar aan tanje Jo schrijven. ONZE ADVENTSKRANS Zondag 1 december begint de advent, jullie weten wel de voorbereidingstijd voor het grote Kerstfeest. We zitten nog wel midden in de Sinterklaasdruktc, dus we denken voorlopig nog niet aan Kerstfeest. Dat mogen wc niet verge ten. Om er nu goed aan te donken, han gen we in de kamer een adventskrans op. Dit ls een krans van dennengroen of klimop, opgehangen aan vier paarse lin ten en daartussen vier kaarsen, waar van we er op iedere adventszondag één meer zal gaan branden. Dus: de eerste adventszondag brand er kae de tweede twee kaarsen enz. Hoe dichter we Kerstfeest naderen hoe lichter het wordt. Tcrwij' de Voircon h»\i«rl«n (erioiion vader of moeder een gedeelte van het moo'o Ke st - erheal of we zingen er een Kerstliedje bij. OPLOSSING VAN HET VORIGE RAADSEL Appel, merel, paard, emmer, zwart. Uit de grote stapel brieven en kaarten heoben we er één ge okk w*b die van: Thea Buter, Vrouwenweg 55, Zoeterwoude. Zij heeft dus het boek ge wonnen. Dag allemaal. TANTE JO EN OOM TOON (45) liimebikoe. tumm radpim ie mm iltrrmwL chtlnr m/t onr xuw m

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11