Gemeenteraad van Leidschendam wijst met 12-1 plan Wilsveen af Met watei uietd Moltand de taegang antzegd Ontstemming over de geheim- houderij van B. en W. PeekiCloppenburg Rohr voert schoolstrijd om produktieslag VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 DE IEIDSE COURANT PAGINA 9 De eerste twee van de tien geheel gelaste stalen sluis deuren met een gewicht van 54 ton elk, welke in de scbeepvaartsluis in de Hollandse IJssel tussen Capelle en Krimpen moeten komen, zijn donderdagochtend ge plaatst. De foto geeft een beeld van het inzetten van de tweede deur, welke, evenals de negen andere, 13,689 meter breed en 11,400 meter hoog is. Voor het plaatsen van de deuren werd een drijvende bok met een hef vermogen van 100 ton gebruikt. Het Haagse plan tot stichting van een nieuwe stad voor een groot .ge deelte op Leidschendams grondgebied is gisteravond in de gemeenteraad op critische wijze behandeld. Op slechts een enkele lid na waren de heren het er over eens dat de nood van Den Haag ten koste van Leid schendam en Zoetermeer zal worden bevredigd. Het mag dan wel geen annexatie van grondgebied zijn, het is in ieder geval een groot verlies voor Leidschendam. Mr. Dietz (KVP) was de eerste die deze materie aansneed. Volgens op dracht en de daartoe afgelegde eed zijn de raadsleden verplicht actief en werkzaam te zijn voor de belangen van Leidschendam. De raad is hoofd van de gemeente en het wekt bevreemding dat b. en w. die tot taak hebben het verlangen en de opdrachten van de raad ten uit voer te brengen, zonder de raad er ook maar in het minst in te kennen zijn gaan confereren met andere ge meenten om maar liefst 338 R£ cul tuurgrond af te staan aan de Haagse agglomeratie. Spr. bekende dat hij volledig be grip heeft voor de moeilijke situatie van de Haagse agglomeratie maar is er geenszins van overtuigd dat de nieuwe stad nu juist in ons Wilsveen moet komen te liggen. Dat Rijswijk en Voorburg zich voor dit plan ac- coord hebben verklaard is te begrij pen omdat deze gemeenten geen en kel nadeel, integendeel alleen maar voordelen verwachten terwijl van hun grondgebied niets verloren gaat. De destijds door Den Haag voorge stelde annexatie waa.bij een groot gedeelte van Leidschendam bij Den Haag zou worden ingelijfd, is nu wel van de baan maar het is niet denk beeldig dat na het afstaan van zoveel HA voor de satellietstad later tot in schakeling van Leidschendam bij de satellietstad zal worden besloten. De heer Van Veen, (KVP) bracht naar voren dat het Wilsveense pol derland 3 a 4 meter onder A.P. ligt en derhalve z.i. niet geschikt is voor bouwland. Het Leidschendamse uit breidingsplan heeft al ongeveer 300 HA cultuurgrond opgevorderd en voor de nieuwe nederzetting in Wils veen wordt nu nog eens ruim 300 HA gevraagd. Als de plannen moch ten voortgang hebben dan zal Leid schendam beroofd worden van zijn welvaartsbronnen alleen ter wille van de Haagse verlangens. Spr. had van de burgemeester, die steeds zegt de belangen van de tuin ders te zullen behartigen, niet ver wacht dat. hij met de beide wethou ders het Haagse plan zou helpen ont werpen. De heer De Rozario (voorm. K.N. P.) had met voldoening de nota van b. en w. gelezen en is daaruit tot de conclusie gekomen en kon er zich in grote lijnên mede verenigen, dat Leid schendam zijn medewerking verleent uitsluitend import in het betere genre. Gladde nappa Engelse import, met zuiver q 95 wollen tricot voering 3.95 Dent zuiver wol, origineel Engels Stretch/wol Een vondel I Past elke hand. Italiaanse import. 5.95 3.95 Prinses Grace winkelde in Londen Voor zover dat voor een prinselijk paar mogelijk is, hebben prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, die momenteel een vakantie door bren gen in Londen, woens dag „ongemerkt" gewin keld in het Londense West End. Eerder op de dag hadden zij de lunch gebruikt op 't Bucking ham Paleis met konin gin Elizabeth en prins Philip. Op de foto ziet men het prinselijk paar in West End. tot oplossing van het Haagse ruimte probleem. De heer Kranenburg (CHU) was het met de heer 'e Rozario in het ge heel niet eens en verklaarde zich vierkant tegen de plannen van Den Haag. Spr. was volstrekt niet over tuigd dat de nieuwe stad niet elders geplant kan worden. B. en w. zien wel voordelen in de opname in de voorgestelde bestuursraad, maar spr. had grote vrees dat die voordelen door veel grotere nadelen achter haald zulle»- worden. De heer Van den Berge (CHU) was ook van mening dat het aanbeveling verdient de grote trek naar de rand stad Holland tegen te houden door de industrie-vestiging naar elders te ver. plaatsen. Spr. beriep zich op het ad vies van de commissaris der koningin in Overijse: die een andere oplossing aan de hand heeft gedaan voor oplos sing van het ruimteprobleem m het westen. Verder sprak hij zijn grote verbazing uit dat wel de winning van aardolie welwillend wordt behandeld en dat daarentegen de land- en tuin bouw opgeofferd worden. De heer Koerts (WD) de nestor van de raad, kon nog maar geen goed begrip van de plannen krijgen en zou het op prijs stellen ii dien de overheid kenbaar maakte hoe de definitieve plannen zullen zijn. Hij betreurde dat cultuurgronden verloren zullen gaan maar waar gebouwd moet worden moet ook grond zijn en vond het lo gisch dat de agrarische bevolking, die eerstdaags een grote protestvergade ring zal houden, sterk tegen de plan nen gekant is. Ook deze spreker kon zich niet met het Haagse plan ver enigen. De heer Copray (KVP) stelde voor op dat Leidschendam belangrijke vi tale offers zal moeten brengen. Ook hij had verwacht dat b. en w. alvorens met de andere gemeenten toestemming te geven voor de stad in Wilsveen, de gemeenteraad om ad vies had gevraagd. Ook deze spreker was tegen de plannen en besloot met „Leidschendam let op uw zaak". Pleidooi van de voorzitter. De voorzitter, burgemeester Ban ning, vroeg op de eerste plaats dat de raad voldoende begrip zou hebben voor de Haagse moeilijkheden. Dat de raad niet vooraf is ingelicht berust op het feit, dat door de samenwerkende gemeentebesturen was overeengeko men de besprekingen ter wille van tijdwinst, niet eerst aan de gemeente raden voor te leggen en tevens om de besprekingen geheim te houden. B. en w. zijn er van overtuigd dat de nieuwe stad planologisch een dui delijke situatie krijgt in de struc tuur van de randstad Holland. De plaats voor de Wilsveense stad is zo danig gekozen, dat in lengte van ja ren niet verwacht kan worden, dat Leiden, Den Haag, Delft en Rotter dam als één geheel volgebouwd zul len worden. Met de heer Koerts is spr. het eens dat het raadzaam zou zijn indien de regering zich uitsprak over de mogelijke ontwikkeling van de randstad. Wat het opofferen van tuingrond betreft herinnerde spr. eraan dat in vroeger jaren rond Den Haag de tuin bouw hoofdbron van bestaan was. Dat de steden zich uitbreiden is niet tegen te houden. De tuinbouw van Voorburg is allengs verplaatst naar Leidschendam. Ook Leidschendam breidt zich sterk uit. In 10 jaar is de bevolking toegenomen van 9000 tot 15000 hoofdzakelijk afkomstig uit de Haagse agglomeratie. Het gevolg is dat de tuinbouw voor huizenbouw verdrongen wordt en wat zal er van tuinbouw over zijn als Leidschendam de geplande 40.000 inwoners heeft Het is dus noodzakelijk dat zowel de raad als het college van b. en w. de realiteit in het oog houden. Spr.'s liefste wens is het de tuinbouw te be houden maar wü mogen de belangen warm, sportief entoch goedkoper. Geruite shawls Zuiver wol, warme kleuren, Patent shawls De moderne zuiver wollen sportshawl in 1 95 vele, moderne uni tinten. tophits uit onze St. Nicolaas-collectle. Cravatte Campione in originele Italiaanse verpak- 0 qr king. Satin Royal met Franse distinctie: Rhodia kwaliteit 3.95 Philips Langspeelplaten als muzikale omlijsting van een ge slaagde surprise, waarbij een qj- P&C-zakdoek de toon aangeeft 5JOc van andere volksgroepen niet veron achtzamen; daarom moeten wij voor uitzien en daarom ook hebben b. en w. zich accoord verklaard voor de vestiging vai} Wilsveen. Wat betreft het ontzien van de olie-belangen deelde spr. nog mede dat de oliewinning zo belangrijk is dat voor deze tak van welvaart alle andere problemen moeten wijken. In de Zoetermeerse Meerpolder schijnt een grote hoeveelheid olie verborgen te zijn zodat de oliewinning in deze polders nog wel enige jaren zal aan houden. Besluit van de raad. De voorzitter stelde vervolgens de vraag wat aan gedep. staten bericht moet worden omtrent de gevoelens van de raad Besloten werd met 12 tegen 1 stem (die van de heer Roza rio) dat b. en w. aan de hand van de nog op te maken notulen van de ver gadering, aan ged. stater de naar vo ren gebrachte bezwaren zullen ken baar maken. De heren Meester (KVP) en Boone (PvdA) waren niet ter vergadering. Raad verhoogde gasprijs. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de St. Radboudstichting om subsidie van een uit Leidschen dam afkomstig student aan de Nij meegse R.K. Universiteit. Reeds in de vorige vergadering was dit onder werp ter sprake gekomen maar op verzoek van heer Dietz (KVP) aan gehouden, omdat hij wilde nagaan of het gewoonte is dat aan de universi teiten in dergelijke gevallen subsi die wordt verleend. Gebleken is dat dit niet het geval is, waarna het ver zoek overeenkomstg het advies van b. en w. werd afgewezen. Het voornaamste punt van de agen da was het voorstel tot verhoging van de gasprijs. De heer De Rozario (voorm. KNP) verwonderde zich over dit voorstel omdat uit *n kort geleden uitgebracht rapport blijkt dat geen verhoging van de gasprijs nodig was om de af- schrijvinger te dekken. Daarom acht hij de voorgestelde prijsverhoging thans niet gemotiveerd. Dat de kwa liteit van het tegenwoordige gas een hoge calorische waarde heeft stemt spr. tot voldoening mac om op grond hiervan de prijs met 1 cent per m3 te verhogen acht spr. te veel omdat z.i. geen rekening is gehouden met het onvermijdelijke warmteverlies. Daar om zal hij tegen het voorstel stem men. De heer Copray (KVP) kon zich mede namens zijn fractie wel met het voorstel verenigen. Alleen zou hij gaarne zien dat de prijsverhoging niet zou ingaan met de meteropname van december a.s. maar wel met jan. a.s. De voorzitter verklaarde, dat prijs verhoging alleszins verdedigbaar is omdat de tegenwoordige prijs is ge baseerd op 4100 caloriën terwijl het gas thans een calorische waarde heeft van 4400. Er is dus minder gas nodig om dezelfde warmtegraad te krijgen en dientengevolge is ook de omzet van de gasfabriek teruggelopen, ter wijl door uitbreiding van de gemeen te meerdere gastoestellen in gebruik zijn gekomen. Na deze uiteenzetting kon de raad zich met de prijsverhoging accoord gaan ingaande januari a.s. Gouda verheugd over 100.000ste varken Met enig vertoon werd donderdag op de Goudse veemarkt het 100.00Jste varken aangevoerd. De heer Oskam uit Polsbroek was de gelukkige, die het honderdduizendste biggetje aan voerde en deze veehandelaar mocht daarvoor een fraai Delftsblauw wandbord ontvangen van de ge meente Gouda. Maakte de slechte voedselvoorzie ning de varkensteelt in de oorlog vrijwél onmogelijk, in de na-oorlogse jaren werd zulks weer beter. Gouda kon in 1955 dan ook weer een totaal aan aangevoerde dieren noteren van 92.368. In 1956 verwachtte men de 100.000ste, maar de mond- en klauw- zeer-epidemie sloeg deze verwach ting de bodem in. 1. 1.20 Advertentie. In Rohr, een voorstad van Stuttgart in Duitsland, hebben de ouders van ruim 300 kinderen van de lagere school besloten hun kinderen drie dagen niet naar school te sturen uit protest tegen het trage tempo waarmee nieuwe scholen gebouwd worden. De eerste dag van deze staking kwamen er slechts 11 kinderen op school. Een onderwijzeres geeft les aan vier stakingbrekertjes.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9