Leidse gemeentelijke werkplaats uitgebreid en gerestaureerd Gezond bedrijf, dat sociale zorg op eerste plaats houdt Zal de rolski ook Leiden veroveren? Feestelijke „Ontwikkeling en Ontspanning" van de NZHVM *s nachts pijn Nieuwe Rijnbrug in Leiderdorp lijkt klaar VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Naar buiten merkt de Leidenaar niet zoveel van het vele goede werk, dat aan de gemeentelijke werkplaats wordt verricht. Afgezien van de nieuwe arbeidsvreugde die aan velen wordt gegund, heeft deze werkplaats ook wel degelijk een diepspillende ec onomische betekenis. Aan deze werk plaatsen heerst een intense nijverheid. Opdrachten voor grote fabrieken als Philips en Van der Heem worden aanvaard en tot volle tevredenheid van de opdrachtgevers uitgevoerd. De werkplaatsen zijn een bedrijf, maar bij alle commerciële bedrijvigheid ver liest men niet uit het oog, dat de sociale zorg op de eerste plaats komt. Heden officieel in gebruik gesteld Deze regels worden geschreven naar aanleiding van het feit, dat van middag de uitbreiding en restauratie van de werkplaatsen aan de Groene- steeg 97 officieel in gebruik werden genomen.. Een geheel nieuw en goed- geoutilleerd bedrijf is gegroeid uit de school die in 1927 enige blinden on derdak verleende. Historie. Om even in de geschiedenis te dui ken: in 1927 stichtte een commissie ilit de burgerij een blinden-werk- inrichting in de school aan de Groe- nesteeg. In 1934 was men genood zaakt wegens gebrek aan contanten, een oorzaak die men in de geschie denis wel eens meer genoemd ziet, het werk te beëindigen. Zeven jaar had men dus dit vreug de brengende werk voor de blinden kunnen doen. Gelukkig leefde de commissie in 1934 weer op. Dit maal zocht en vond men een steviger fundament. De gemeente werd voor de inrichting geinteres- seerd en opnieuw kregen de blinden de kans hun tijd ten nutte te maken. In de oorlogsjaren dunde het groepje blinden in deze school. Nieuw was, dat zij werkten tegen een geringe vergoeding, terwijl zij van sociale zaken voor het overige ge steund werden. Hier ziet men dus al het idee van de werkplaats in de plaats van de werkinrichting komen. Na de oorlog nam dezelfde commissie een goed besluit, zij vroeg de ge meente zélf de exploitatie in handen te nemen. In 1948 benoemde de 'ge meente een commissie van beheer onder Voorzitterschap van wethouder S. Menken. In dit jaar benoemde men ook een directeur de heer H. Bas- sie, die ook thans nog directeur is, en van dit moment dateert ook het officieel bestaan van de gemeente lijke werkplaats. Groei. Rest ons nog een schildering te geven van de snelle groei die de werkplaats doormaakte. Het gebouw de oude school dus was al spoe dig te klein; in 1952 was de zaak potdicht, zoals wethouder Menken het in een gesprek met de pers noemde. In 1952 kwam het Ministerie van Sociale Zaken met de zg. G.S.W.- regeling de gemeentelijke sociale voorzieningen, die aan de werkplaat sen in Nederland een ander aanzien geven. Zelf zoekt de werkplaats nu naar objecten, men plaatst hierin zelf mensen en het Rijk subsidieert de instelling. De groei van de werk- Bij de foto: aan de gemeentelijke werkplaats Groenesteeg worden ook kilometers netten gebreid, voor de Katwijkse vissers. plaats maakte het in 1954 nood zakelijk een dependance onder- te brengen in het oudie gebouw van Sociale Zaken aan de Mare. Het be hoeft geen betoog, dat de werkplaats in deze gespletenheid moeilijk werkte. Al spoedig werden plannen gemaakt voor de uitbreiding van de werk plaats aan de Groenesteeg, het plan kwam in 1954 in de Raad en in 1955 begon men met de nieuwbouw, die in '56 voltooid werd. Als gewoonlijk voelde men al spoe dig de behoefte: „het huisje bij het schuurtje te houden". In dit geval stak het oude schuurtje van de school wel zeer sterk bij het huis van de nieuwbouw af. Een nieuw crediet stelden de vroede vaders beschikbaar en in de zomer van het afgelopen jaar werd de restauratie van de school opgeleverd. Thans zijn in de werkplaats 170 personen werkzaam en hij is ook nu weer practisch vol. De geschiedenis herhaalt zich. Het werk. Werd in de periode 1937'47 aan de inrichting niet veel anders gedaan dan het .blindenwerk": borstels, mat ten, manden, na die tijd werd ook ander werk aangetrokken. Wij wezen er reeds op, dat de werkplaatsen de allure hebben van een echte fabriek, er zijn o.m. afdelingen waar radio's en contactdozen gemonteerd worden etc., voor de visserij in Katwijk vlecht men netten, er is een kleer makerij waar panlappen worden ge stikt en voorts worden vele diensten aan derden verleend zoals het inpak ken van zeep, plastic-artikelen, het monteren van achterlichten aan bromfietsen, er is een timmerafde- ling. Deze verscheidenheid van afde lingen maakt het mogelijk de licha melijk gehandicapten, die tewerk zijn gesteld op hun eigen plaats te krij gen. Een zeer belangrijk facet van de werkplaats is, dat veel tewerk- gestelden na kortere of langere tijd een plaats in het bedrijfsleven gaan bezetten. De arbeidsbemiddeling van werkplaats naar maatschappij wordt verzorgd door het Gewestelijk Ar beidsbureau. Het is verheugend dat de werkplaats er toe kan bijdra gen, dat bij velen de arbeidslust op nieuw gestimuleerd wordt. Er zijn gehandicapten, die door het tewerkstellen in f de werkplaats over een dood punt' in hun leVen héén geholpen worden. In vijf jaar tijds werden 600 personen geplaatst en 400 van de personeelslast afge voerd. Van deze 400 konden er 225- door het bedrijfsleven opgenomen, worden en dit is een getal, dat in den lande als een bijzonder gunstig de aandacht heeft getrokken. Hierbij mag ook zeker wel gewezen worden op de woorden van lof, die de minis ter van Sociale Zaken, de heer Suur- hoff, bij zijn bezoek aan de gemeen telijke werkplaats aan het adres van de gemeente Leiden gericht heeft. Uitbreiding, Een korte wandeling door het mo derne, ruime en lichte bedrijf leert ons dat de nieuwbouw o.m. omvat: een directiekamer, een ruimte voor de administratie, een gezellige can- tine, drie grote werklokalen van 11 bij 11 meter, een grote garderobe, waslokalen, sanitair, grondstoffen- en goederen magazijn, garage, kamer van de bedrijfsarts, een timmermans werkplaats. Ook in het oude gebouw zijn vele verbeteringen aangebracht aan vloeren, verlichting en ramen. De totale kosten van nieuwbouw en restauratie bedroegen drie ton. Tekenend voor de goede geest aan werkplaats in Leiden is wel, dat de tewerkgestelden een eigen perso neelsvereniging hebben. Men heeft ook een personeelskern. Z0ETERWQUDE- LEIDERDORP EEN TONEEL VOOR EN DOOR DE KJV.V. MEERBURG Bij de opening van de toneelavond van de K.A.V. sprak de presidente, mevr. Van Velzen het welkomst woord, in het bijzonder tot de gasten uit Leiden, Hazerswoude en Zoeter - woude. Opgevoerd werd het toneelspel in 3 bedrijven, „Het blanke neger meisje". Het eerste bedrijf laat zien, hoe Pinky (het blanke negermeisje) reageert op haar oude omgeving, na dat ze 6 jaar in Boston is geweest, waar ze haar verpleegsters-diploma heeft behaald. In het 2e bedrijf verpleegt Pinky een blanke dame, Miss Em. Veel schermutselingen komen voor, toch is Miss Em haar verpleegster goed gezind en laat bij haar overlijden een testament na, waarin zij Pinky be noemt tot erfgename van haar grote woning. In het 3e bedrijf wint Pinky het proces van Miss Wooley (nicht van Miss Em) die haar het huis trachtte te ontnemen, maar hierin niet slaagt. Pinky wil nu het huis inrichten tot een ziekenhuis voor negerpatientjes. Onverlaten steken de woning in brand. Terwijl alles verloren dreigde, komt op het laatste ogenblik Mary Denning (een vriendin van Pinky uit Boston) redding brengen. Zij stelt geld beschikbaar voor het bouwen van een modern ziekenhuis. Er werd met enthousiasme en volle overgave gespeeld, de rollen waren in goede handen. Opvallend was de goede rol- kennis. Het was voor de KA..V. een wel geslaagde avond. Een van de klappen van de nieuwe Rijnbrug in de verkeersweg beoosten Leiden is geplaatst en lijkt al in func tie. Zover is het nog niet Een nieuwe gezonde en vermakelijke sport Gisteren bewoog zich een vreemde ling op merkwaardige wijze door Lei den. Hij stond op twee plankjes, die gedragen werden door een vóór en een achterwiel en hij bewoog zich aan de hand van twee skistokken met een gemak over de Beestenmarkt als of er geen wet van zwaartekracht bestaat. De skiënde heer trok natuurlijk de aandacht en al spoedig was hij om ringt door een menigte Leidenaars, die hun nieuwsgierigheid zover door voerden, dat de skiër de kans niet kreeg zich nog op zijn bijzondere wij ze voort te bewegen. De belangstelling van de nieuws gierigen richtte zich op do eerste plaats naar de uitvoering van het ve hikel. Welnu er kwamen geen dui velskunsten aan te pas, het voertuig blijkt van simpele constructie te zijn. Twee autopedwielen, waarvan de voorste aan een teruggebogen vorkje is bevestigd, zijn door een stalen staaf verbonden, waaronder aari weerszij- .den een steunpunt is aangebracht voor beid^, voeten. Loodrecht daarop staat een staaf met aan het boven eind een kussentje, die het mogelijk maakt de bewegingen van de rolski onder de knie te houden. De manier van voortbewegen is al even simpel als de constructie. De rolskiër duwt zich voort met twee skistokken aan het eind waarvan een plastic dop is bevestigd. Op deze wijze kan hij of zij want er zijn in Den Haag ook al veel rolski-„sters", zich met een eenvoudige armbewe 'ig snel en veilig voortbewegen. De verkeerspolitie heeft tot nu toe nog geen bezwaren gemaakt tegen het gebruik van dit voertuig in het verkeer. Men kan het n.l. nog nergens onderbrengen, een fiets is het zeker niet. De uitvinder van de rolski is de heer Huysman uit Den Haag, die drie jaar geleden op dit idee kwam, nadat hij gehoord had, dat er lieden waren, die zich op skies met rolletjes voort bewegen. Zijn vinding heeft de ge varen van het rolskiën tot een mini mum beperkt. De rolskiër beheerst zijn gebaren. Er. mocht hij het evenwicht verlie zen, vallen is er niet bij, dank zij de staande houding, waarin hij zich voortbeweegt. De heer Huysman heeft gistermid dag dus zijn rolski in Leiden gepre senteerd. Het is zijn bedoeling ook de Leidenaars voor dit artikel te inte resseren; en hij legt er de nadruk op, dat men het rolskiën als een sport moet beschouwen. Rond Leiden, zo zegt hij, zijn verlaten wegen genoeg die zich uitstekend voor deze sport lenen. Hij is er zeker niet op uit het skieën naar school en kantoor te be vorderen. De heer Huysman heeft zich in ver binding gesteld met de heer Walen kamp te Leiden, die deze ski van de weg in de handel zal brengen. De op richting van de rolski-club te Leiden is in voorbereiding. en aldoor wakker "AKKERTJES" helpen direct Geslaagd optreden van Beierse kapel politie Wanneer gisteravond onze Blauwe Tram zijn route omgelegd zou heb ben via de Burgsteeg, dan zou daar omstreeks acht uur een zeer drukke, maar ook nuttige halte geweest zijn. De NZHVM had hl), een drukke avond met het vervoer van al deze gepensioneerden, leden en donateurs van de Personeelsver. „Ontwikkeling Ontspanning", welke ook uit Half weg en Voorburg gekomen waren voor de bonte avond, welke „O. en O" hen zou gaan bieden. De grote zaal van „Den Burcht" was tot de laatste stoel bezet, wel een klinkend bewys dat de avonden van deze vereniging door de gepensi oneerden, die in dit bonte gezelschap van li2 tot 82 jaar de boventoon voer den, leden en donateurs, op prijs worden gesteld. Vanzelfsprekend, opende de voor zitter, de heer J. Beekman, deze avond zeer verheugd met een harte lijk welkom aan de vertegenwoordi gers van de directie der maatschap pij, van de vakorganisaties en al de aanwezigen. Spreker voelde de afwezigheid we gens ziekte van de directeur als een kleine domper op de vreugde, doch las als een kleine troost een telegram voor, waarin de directeur de aanwezi gen sprak van zijn voortgaand herstel en hen een genoeglijke avond toe wenste. Met instemming werd een danktelegTam met de beste wensen gezonden. De heer Beekman dankte vervol gens de directie voor de prachtige medewerking aan deze avond, de directie had drie bussen beschikbaar gesteld voor de gepensioneerden uit Haarlem en tussenliggende plaatsen; Zonder hun hulp zou deze avond be slist niet geslaagd zijn. Als vertegenwoordiger van de oude garde uit Haarlem en omstreken sprak hierna de heer Mar. Okkeloen een hartelijk dankwoord aan het be stuur van O en O voor deze ayond, hij zag hierin een bewijs dat de jon geren de oude garde niet vergeten en overhandigde namens de Haar lemse gemeenschap een rokvrije, voor de heren van het bestuur en een doos bonbons voor de dames. Juist de waardering van de oude garde, zei de heer Brakman hierna, zal voor ons een voortdurende stimu lans zijn. Vast staat in ieder geval dat het bestuur van de personeels vereniging er in geslaagd is de aan wezigen een bijzondere avond te bie den. Als eerste trad op de Beierse Kaepl van de Leidse Politie, die onder lei ding van hoofdagent R. F. S. Voer man, welbekend van de verkeersles- sen, enige nummers ten beste gaf, die niet deden vermoeden dat dit ge zelschap nog in het eerste jaar van haar optreden staat. De mooi afgewerkte en zuiver ryt- mische weergave o.a. van de polka „Klein aber fein" en „Het Meisje uit Tirool" gaven blijk dat dit gezelschap uit goede misici bestaat en een aan winst is voor Leidens' muziekleven. Het cabaret-gezelschap: Tony van Zwol van het Amsterdamse GAB heeft met veel vaart de aanwezigen verder bezig gehouden in een dolle avond. Menige lachtraan is gisteren over de wangen van de oude garde gerold en de zaal gierde over de grollen van Tony en An ja de Cler. Met recht sprak de heer Beekman in zijn slotwoord over een voor hon derd procent geslaagde avond én dank zij de Beierse Kapel van de Po. lilie en dank zij het uitstekende ge zelschap.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6