Wandeling door lichthartig Leiden een waar genoegen SI. Nicolaas inkopen Faj.N.GEIJER Leidse burgemeester opende het lustrum-Lichtfestijn De grap krijgt een staartje Grote toekomst wacht Brazilië Zie de kunstmaan in de bomen tGestolen goed..' VRIIDAG 29 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GROTE SORTERING 11 Vraagt ons modeUenboek LEIDEN - BOTERMARKT 26 Hij zag een hartewens vervuld De burgerij van Leiden is er in middels al aan gewend, dat de Leidse middenstand Sint Nicolaas verwel komd met een zee van licht. Al vier jaar was dit zo te doen gebruikelijk. En hoewel de Lichtweek een bijzon dere tijd is voor winkeliers en ko pers vroeg de opening van <jit licht- festijn gistermiddag wel een zeer bijzonder karakter doordat het lus- trum-lichtweek was, die werd inge zet. Aan de eigenlijke opening, die plaats vond op de brug, die langs het Steenschuur over de (gedempte) Lang eb rug voert, ging een korte bij eenkomst vooraf in ,,'t Gulden Vlies". Behalve het Lichtweek-comité, on der voorzitterschap van wethouder D. J. van der Kwaak, waren hier aanwezig burgemeester jhr. mr. F. H. Kinschot, verschillende wethouders, de heren J. Dreeuws en S. W. Hage- doora, resp. commissaris van politie en commandant van de brandweer, en voorts de hoofden van de ver schillende gemeentelijke diensten, die aan de voorbereidingen voor Lichtweek hebben meedegewerkt. Natuurlijk waren er ook afgevaar digden van de Leidse middenstand en deputaties van de straatcomité's die aan de Lichtweek meedoen. Hartewens. Zij allen werden welkom geheten door wethouder van der Kwaak, die zeide, dat men ondanks de beste dingsbeperking toch nog was geko men tot een alleszins verantwoord lustrum - lichtfes tij n. Hij prees de sa menwerking van de straatcomité's en de bijstand van de gemeentelijke iiensten en richtte zich vervolgens tot de burgemeester. Sprekend uit naam van Sinterklaas die een jaar lang het wel en wee van de gemeente heeft gevolgd, zeide de wethouder te weten, dat de bur gemeester bij de behandeling van de begroting een wens had gekoesterd, die niet in vervulling kon gaan: het aanstellen van vrouwelijke politie agenten. Dat was de reden, waarom spr. van de goedheiligman de opdracht had gekregen, de burgemeester een vrou welijke agent te geven, die „in ieder geval uitstekend bevalt".. Op deze woorden overhandigde de wethouder aan de burgemeester een bakwerk van suikergoed en chocolade, waarop een marsepeinen agente het verkeer regelt. Goed bevallen. Na verheugd en bewonderend eni ge tijd het cadeau te hebben beke ken. nam de burgemeester het woord. Hij zeide de dames-agenten in Den Haag en in Rotterdam gezien te heb. ben. Die in Den Haag waren char manter dan die in de Maasstad, maar het marseoeinen agentje beviel hem wel het beste. Sprekend over de lichtweek bracht burgemeester Van Kinschot de woor den in herinnering, die de grote Duit se dichter Goethe op zijn sterfbed sprak: ,,Meer licht...." („en toen was ie dood"). Ondanks de bestedingsbeperking is er dezer dagen in Leiden meer licht, er aan te ondergaan is echter niet de bedoeling Spr. releveerde aan de hand van enkele anecdoten de geschiedenis van de verlichting en zeide trots te zijn op wat ook te Leiden in dit opzicht tot stand gekomen is. „We kunnen natuurlijk niet voor uitzien, maar wat zou er verder nog moeten komen?" Tevredenheid. Ook op wat het Lichtweekcomité in de afgelopen vijf jaar heeft be reikt kon spr. tevreden terugzien. Hij wenste het comité daarom geluk met het meerdere licht en sprak de hoop uit, dat het initiatief niet zou sterven doch leiden tot groter groei en bloei. Uit naam van de Leidse midden stand sprak hierna de heer Lamber- i. M. P.ERKOT Maarimansteeg 21 Advertentie. mont een woord van dank tot bur gemeester en wethouders en tot alle gemeentelijke bedrijven, die tot het welslagen van een feestelijke verlich ting hebben bijgedragen. De aarze lende samenwerking van vijf jaar geleden is geworden tot een vastbe raden streven. Als blijk van waardering voor en dank aan het Lichtweekcomité over handigde spr. aan wethouder Van der Kwaak een grote doos met si garen en sigaretten voor de comité leden. Hierna trok men naar de Lange- brug, waar de burgemeester door een druk op de knop de verlichting langs het Steenschuur ontstak Doe Uw OP DE HOOIGRACHT Advertentie. Koningin bedankt vindster van broche OPKOMST VAN DIENSTPLICHTIGEN VLAK VOOR ST. NICOLAAS. De minister voor defensie is niet bereid de datum van opkomst (3 de cember) voor eerste oefening van een aantal dienstplichtigen zodanig op te schuiven, dat bedoelde jongelui Sin terklaas thuis kunnen vieren. De mi nister deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Gortzak. In verband met de opmerking van de vragen steller, dat het Sint-Nicolaasfeest van zulk een belang wordt geacht, dat de voorzitter van de Tweede Kamer heeft voorgesteld de zitting van dit orgaan op 5 december vroeg te doen eindigen, merkt de minister op, dat de hierbedoelde maatregel minder ingrijpende gevolgen heeft dan een uitstel van opkomst voor eerste oefe ning. De minister betwijfelt ook of de consequenties van een latere da tum van opkomst aan alle betrokke nen welkom zouden zijn. Immers, zij zouden ondervinden, dat hun eerste oefening in de zomer of het najaar van 1959 ook drie dagen later zou ein digen. Voorts acht hij het niet verant woord het gehele opleidingsapparaat met alle personeel en materieel drie dagen tot werkloosheid te doemen. De dienstplichtigen, die op 3 de cember in werkelijke dienst zullen komen, kunnen ook al spoedig ge bruik maken van de verlofregeling ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, van veel groter belang acht dan een verlof voor het Sint- Nicolaasfeest. Om 9.15 uur is de eerste seinhuis- wachter P. Grim bij het station Ven- lo-Overpad door de Austria-express, die van Klagenfurt naar Hoek van Holland rijdt en die juist binnen kwam, aangereden en op slag ge dood. Hij had op dat moment geen dienst. Hare Majesteit de Koningin heeft de wens te kennen gegeven, aan me vrouw D. Drost- -Posthuma, de vinf ster van de broche, welke Hare Mi jesteit tijdens haar bezoek aan Leeu warden verloren had, een stoffelijk blijk van haar dankbaarheid te schen ken. De aanbieding hiervan een kunstvoorwerp heeft inmiddels plaats gehad, zo meldt de Regerings- V oor lichtingsdienst. Tegen de drie zwagers van me vrouw DrostPosthuma ui* Leeu warden die de gefingeerde uitnodi ging uit Soestdijk gestuurd hadden aan de vindster van de broche van H.M. de Koningin, is gisteren procesverbaal opgemaakt. De ophefmakende brie ven zijn door de politie in beslag ge- Matigheid in kritiek past ons „Nu Nederland zelf de gevolgen ondervindt van de inflatie en een onevenwichtige betalingsbalans, past ons bescheidenheid in onze kritiek op jonge landen die met dezelfde moeilijkheden worstelen", verklaarde ir. P. F. S. Otten tijdens een causerie voor de leden van het Amste.-damse departement van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel over zijn indrukken van een recente reis door Brazilië en enige andere landen. Hij zei dat we voorzichtig moeten zijn dergelijke landen te veroor delen zonder de hand in eigen boe zem te steken. In een van enthousi asme overborrelend betoog („Brazilië is geen land maar een heel wereld deel en het wordt door zeer bekwame mensen bestuurd") zei de voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur van Philips Gloeilampen fabrieken dat dit land drie doel einden nastreeft: 1. Uitbreiding van de basisindus trieën. (In tegenstelling tot vroeger beseft men thans dat hiertoe een be- Om'bij zijn schoonzuster weer in roep op buitenlands kapitaal moet een goed blaadje te komen, heeft deiworden gedaan), hoofdpersoon uit Amersfoort haar 2. Bestrijding van de inflatie, een taart gestuurd in de vorn^ van 3. Herstel van evenwicht in de be- een broche. talingsbalans. De lampjes geven aan Leiden ieder jaar in de week vóór St. Nicolaas een feestelijk aanzien en daar mankeert ook dit jaar niets aan. De winke liersverenigingen van de verschillen de straten hebben hun best gedaan en hetzelfde kan gezegd worden van de gemeentelijke lichtfabrieken, die ook weer een paar duizend lampen en lampjes voor haar rekening hebben genomen. Het is altijd moeilijk in deze week prijzende woorden aan het adres van bepaalde straten te richten, omdat eigenlijk alle verlichte straten een bijonder cachet nastreven. Een uit zondering willen we echter maken voor de Haarlemmer- en de Kraaier- straat, die dit jaar wel bijzonder het idee van lichtweek hebben bena derd. Daar komt bij dat de Kraaier- straat-winkeliers een kunstmaan in de bomen hebben gehangen, die de Leidenaars gelegenheid geeft nu eens met een 5-december-spoetnik kennis te maken. De Haarlemmerstraat is de lichtstraat bij uitstek geworden. Ook over de uitvoering van de Doezastraat zijn we tevreden. Toege geven. er is niet veel licht, maar de bestraalde bloembakken geven toch een feestelijk, maar ook gedistin geerd effect aan deze winkelstraat De Herenstraat heeft met simpele midde len, halve wielen aan rechte masten een soort zeepaardjes-motief gevon den. Rond het Steenschuur en Van der Werfpark hebben de artisten van de Lichtfabrieken park- en stadsgracht weer met toverstaf van Electra ge raakt. Een fontein, verlichte bruggen, wa terlelies en het bekende tafereel van de zonnewagen steken aardig af te gen de gevel van de St. Lodewijks- kerk. Ook de Hogewoerd heeft weer zijn besluierde verlichting, die aan deze door en door Leidse straat een oos ters accent verleent. De Hooigracht heeft een serie hel der verlichte masten. De Breestraat een rustige, doch artistieke verlich ting van bogen langs de muren. Vermelden wij nog de versieringen van Gangetje, Janvossensteeg Maarsmanssteeg. Zij allen maken een wandeling door lichthartig Leiden tot een genoegen. Grote kansen. De heer Otten was van mening dat Nederlanders zeer goed in dit land kunnen wennen en dat de samen werking met de Brazilianen zeer vlot verloopt „Nederland zal moeten be seffen dat er in Brazilië voor ons land nog grote kansen liggen. We moeten er zorg voor dragen dat wij in dit opzicht niet achter raken bij onze nabuurlanden", zo verklaarde hij. De heer N. E. Rost Onnes, hoofd directeur van de Hollandsche Bank- Unie sloot zich geheel bij deze woor den van de heer Otten aan en zei eveneens van mening te zijn dat Brazilië het land van de toekomst is. Als moeilijkheid bij de kapitaals- export naar Brazilië noemde hij het feit dat het land langere kredieten nodig heeft dan ons land kan ver lenen, waardoor ons veel kansen ont gaan die door andere landen dank baar worden gegrepen. „In de Export financier ings Maatschappij beschik ken wij over het apparaat. Ik ben er van overtuigd dat wanneer dit insti tuut goed zou worden geleid, dit vraagstuk zou kunnen worden op gelost", verklaarde deze bankier. Overigens gaf hij toe dat de mone taire situatie in Brazilië grote moei lijkheden oplevert en dat aller eerst bankaire kwesties om een op lossing vragen. De heer Otten zei de indruk te hebben dat de monetaire situatie geleidelijk zal verbeteren. Engelse bloembollen invoer blijft beperkt De president van de Britse Board Qf Trade, Sir David Eccles, heeft ver klaard, dat hij weigert de invoerbe- palingen voor Nederlandse bloembol len te verzachten. Per jaar mogen in Engeland voor 3,2 miljoen aan Ne derlandse bloembollen worden inge voerd. Omdat Sir David een erkend tegen stander is van handelsbarrières tus sen Engeland en de Europese landen, werd hem gevraagd waarom hij hier een invoerbeperking wilde handha ven. Zijn antwoord was even duide lijk als eenvoudig, nl. dat zodra de Britse betalingsbalans het toelaat, de invoerbeperkingen zullen worden op geheven, maar dat tot zijn spijt de beperking voor de Nederlandse bloembollen nu nog niet kan worden verzacht (Reuter). Autodief verongelukt In de nacht van woensdag op don derdag merkte de Heerlense koop man J. A. dat de auto, die hij afge sloten had geparkeerd op het kerk plein te Heerlen, was ontvreemd. In de auto bevonden zich textielgoede- ren ter waarde van ongeveer 3.500 benevens een bedrag aan geld ter grootte van 500. De gedupeerde deed onmiddellijk aangifte bij de politie te Heerlen, die twee uur later uit de Noord-Limburgse gemeente Reuver het bericht ontving, dat de gestolen auto aldaar op de rijksweg was aangetroffen. Door onbekende oorzaak is de auto tegen een langs de weg staande boom gebotst. Daarbij is de bestuurder, de 24-jarige Duitser H. H. uit Karlsruhe op slag gedood. H. werd gezocht door de Duitse politie. Hij had gediend in het vreemdelingenlegioen. Zijn mede- inzittende, de 23-jarige R. F. uit Brachelen (Duitsland), werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Roermond.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5