De atoombom en enige consequenties voor de moderne oorlogvoering Oplossing van water-nood in zicht I VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Majoor Jvan Eisen sprak voor de ARKO Ook burgerij is gebaat bij voorlichting De vereniging voor katholieke of ficieren, de A.R.K.O., afd. Leiden, belegde gisteravond in een der zalen van het restaurant Het Gulden Vlies een bijeenkomst, welke zich, mede door het onderwerp van bespreking op deze avond, in een grote belang stelling mocht verheugen. De inlei der van de avond, welke was geor ganiseerd in het kader van de samen werking tussen de officierenvereni gingen te Leiden, was de majoor van de generale staf J. van Eisen, leraar aan de Hogere Krijgsschool. Zijn le zing droeg de titel: De atoombom en enige consequenties voor de mo derne oorlogvoering. Nadat geopend was door de vice- voorzitter, de res.-majoor J. M. Bus, nam majoor Van Eisen het woord. Spreker herinnerde allereerst aan het feit, dat de uitvinding van het buskruit, de invoering van de mi trailleur, de ontwikkeling van de duikboot en vele andere uitvindingen hebben in hun tijd veelal aanvanke lijk de mening doen postvatten, dat oorlogvoeren een onbegonnen zaak zou zijn. Zo beschouwde men aanvankelijk St. Nicolaas bij de (V)K.A.J. Op 7 dec. is er in de Romanuszaal een St. Nicolaasfeest van de (V)KAJ district Leiden. De kaarten zijn ver krijgbaar bij de volgende adressen: Wil Habraken, Molenstraat 27, Leid den, Ria Kaak, Oosterstraat 74, Lei den, Fr. Prins, Drifstraat 32, Leiden, Koos Wolffenbuttel, Duinzichtstraat 24, Oegstgeest, Leo v. d. Ven, Rijn dijk, 76, Hazerswoude. Geslaagd. Voor het artsexamen, afgenomen door de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs, slaagde de heer A. M. Blans. Dik Trom en St. Nicolaas. Zondagmiddag is er een kinder festijn in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Dik Trom en z'n kornuiten vertonen daar in een film hun dolle, maar echt Nederlandse avonturen. Bovendien komt, hoe kan het anders op 1 december, de grote kinder vriend St. Nicolaas met zijn luister rijk gevolg zijn opwachting maken bij de kinderen, die zondagmiddag de Stadsgehoorzaal zullen vullen. Herenkapwedstrijd. Deze week zijn te Leiden onder linge wedstrijden gehouden in het herenkappen. 1. J. P. Spruyt; 2. B. Plu; 3. P. Verver. De wedstrijden werden georganiseerd door V.T.C.K. afd. Leiden. Leden van St. Eloy. Zoals u weet is het a.s. zondag, 1 december, het feest van de patroon heilige van de metaalbewerkers, St. Eloy. Ter viering van dit feest wordt er 's morgens om negen uur in de Hartebrugkerk tot intentie van alle leden een H. Mis opgedragen. Waar de zaal, bij gelegenheid van het 11de lustrum goed gevuld was, wordt u verzocht ook thans van uw belang stelling blijk te geven door een over weldigende opkomst. Vergadering Statenkring K.V.P. Men maakt er ons op attent, dat de vergadering van de Statenkring Leiden der K.V.P. niet in ,,'t Gulden J Vlies", doch „In den Vergulden Turk" gehouden wordt. Deze vergadering vindt plaats hedenavond om half acht. Men verwacht, dat het motto: „Wat verwacht u van de provincie?" vele vragen bij de aanwezigen zal losweken. Het bestuur heeft de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Gede puteerde Staten, en jhr. dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden bereid gevonden op deze vragen een ant woord te geven. Kindercircus „Knikkebeen". Om acht uur hedenavond worden alle artisten van het kindercircus „Knikkebeen" voor een repetitie ver wacht in de gymnastiekzaal van de school aan het Pieterskerkhof. Nederlands comité Pro Maria. Ons werd verzocht nog even te wil len herinneren aan de H. Mis, welke hedenavond om 9 uur zal worden op gedragen in de kapel van de zusters Carmelitessen, Oude Vest 45, ter ge legenheid van de 25e verjaardag van de Verschijningen van Maria te Beau- raing. ook de atoombom, die in veler ogen de Japanners tot onmiddellijke over gave had gedwongen als het „ulti mate weapon". De oorlog zou na de uitvinding van dit wapen, voor geen enkele partij meer lonend zijn. Of schoon inderdaad het aan beide zij den beschikken over dit verschrik kelijke wapen de kans op een onge motiveerd uitbreken van een con flict verkleind, heeft toch de geschie denis voldoende bewezen, dat op een gegeven ogenblik de gang van zaken de politici uit de hand kan lopen, hetgeen ook thans weer zou kunnen geschieden. Een bestudering van de werkelijke uitwerking van de atomische mid delen, heeft ertoe geleid, dat men vele passieve middelen heeft gevon den om de uitwerking te verkleinen. Hieronder vallen bijvoorbeeld ingra ven en pantsering. Bij de luchtstrijdkrachten heeft de ontwikkeling van het onbemande vliegtuig en de geleide projectielen, die ongeveer gelijktijdig viel met de ontwikkeling van de atomische mid delen, de kwestie zeer ingewikkeld gemaakt. Vooral de mogelijkheid, dat grote delen van de infra-struc- tuur (vliegvelden enz.) met één klap konden worden uitgeschakeld, heeft de luchtmacht voor grote problemen geplaatst. Terwijl anderzijds de goe de mogelijkheid om door middel van vliegtuigen de atoombom af te leve ren, tot een ongekende groei van de luchtmacht heeft geleid. De zeestrijdkrachten, die vanouds reeds zwaar gepantserd zijn en in een betrekkelijk vrije ruimte (de zee3 opereren, zijn iri het algemeen afgezien van de walorganisaties, nog het minst kwetsbare deel van de strijdkrachten. Terwijl de mogelijk heid van atoomaandrijving, gepaard gaande met het gebruik van geleide projectielen, de marine een belang rijke uitbreiding van haar mogelijk heden geeft. Majoor Van Eisen legde er de na druk op, dat de landstrijdkrachten, met hun van nature kleinere be weeglijkheid ten opzichte van de an dere delen van de strijdkrachten, in het bijzonder nieuwe wegen zullen moeten bewandelen. Waarbij zowel het optreden in het gevecht, als de logistiek (de voorziening met mid delen) bijkans onoverkomelijke moeilijkheden zullen bieden, aldus de heer Van Eisen. Aan de hand van enige films zal worden getoond wat de uitwerking is van op verschillende wijze tot ont ploffing gebrachte atoombommen en hoe hierop gereageerd zou kunnen worden. De causerie werd geïllustreerd met een aantal films over de uitwerking van op verschillende wijzen tot ont ploffing gebrachte atoombommen. Deze films maakten bovendien dui delijk hoe hierop gereageerd moet worden en wat de beste beveiligings maatregelen zijn. De B.B. van Leiden was o.a. ver tegenwoordigd in de persoon van haar commandant, de heer S. W. Ha- gedoorn, tevens commandant van de gemeentelijke brandweer. Het blijkt in de bedoeling te liggen, dat te zij ner tijd ook de burgerbevolking vol doende zal worden voorgelicht om trent de handelwijze bij een even tuele atoomaanval. Na afloop van de met aandacht beluisterde uiteenzet tingen van majoor Van Eisen bleef men nog enige tijd onofficieel bijeen. De avond werd bijgewoond door de garnizoenscommandant van Leiden, luit.-kolonel P. van Goor, en de coördinator georganiseerde zelfbe scherming, de heer P. G. Gouver neur. NIET BEZORGING Bij eventuele NIK1 BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) WW kunnen dan trachten C alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE alsmede enkele bloedende wonden aan het gelaat, armen en benen te hebben opgelopen, nadat hij kenne lijk met zijn bromfiets tegen een lichtmast was opgebotst. Hoe de toedracht van het ongeval is, is niet bekend. Het slachtoffer kon bij verhoor door de politie nog niets verklaren. Nadat dr. A. J. Zwartendijk de eerste hulp had ver leend, werd het slachtoffer per bran card naar zijn woning vervoerd. De heer Bouthoorn kwam van zijn werk en was onderweg naar zijn huis. Voorlopig wordt aangenomen, dat hij in de bocht is geslipt, de ihacht over zijn stuur had verloren en te gen een aldaar staande lichtmast was gebotst. Personeelsavond Spanbeton My N.V. Het Theaterbureau „Luna" uit Haarlem heeft voor personeels leden van de Ned. Spanbeton Maat schappij N.V. te Alphen aan den Rijn en Koudekerk aan den Rijn, in het Nutsgebuw te Alphen aan den Rijn een uitstekende avond vol af wisseling van vrolijke muziek, goe de conference en welgeslaagde schetsjes verzorgd. In het programma, dat werd aan gekondigd onder de titel „Vrolijke allerhande" hebben „The Topliners" o.l.v. Ton de Vries met hun veelzij dige muzikaliteit en pakkende show een voorname plaats ingenomen. De zeer geslaagde avond werd o.m. bijgewoond door een der directeuren van het Alphens bedrijf, ir. A. S. G. Bruggeling. De heer H. de Jong. bestuurslid van de personeelsvere niging van N.S.M. had de leiding van de avond, wegens verhindering van de voorzitter de heer A. J. Struyk, directie-secretaris van de N.V. Bridgen Parencompetitie Al- phense Bridge club, negende ronde; A) 1 v. d. Horst-Walraven 521.$4f' 2 Carsjens-v. Öprt -476.56; 3 v. a? Helm-Noordenbos 458-45; 4 Smit- Verwegen 441.47; 5 Harting-Straver 439.71; 6 mevr. Falkena-Sohouten 422.42; 7 v. Beest-mevr. Straver 406.12 B) 1 Kromhout-Meier 484.502 mej. de Rhoon-v. Wanrooi) 469.67; 3 Bultman-v. Winkel jr. 469.45; 4 v. Heijningen-de Vos 462.43 5 Koren- Oskam 460.85 6 Domburg-Vink 457.57; 7 Broekman-Ottens 440.56; 8 Bos-Meierik 430.54; 9 de Jong-v. Leeuwenhoek 420.14; 10 v. d. Lee- den-mevr. Seppen 390.67. C) 1 Seppen-Zeijerveld 497.83; 2 Echtpaar van Wijk 494.99 3 Joha- mevr. de Klerk 492.84; 4 Blom-v. d. Hulst 471.53; 5 Jansen-Rijnsburger 461.28; 6 v. Sprang-Zaal 456.44; 7 echtp. Starrenburg 429.12; 8 mevr. v. d. Helm- v. d. Sluis 419.86; 9 Tuyn- v. Winkel sr. 398.83; 10. Bouman- Tramper 349.50. Volleybal Het eerste team van de Politie Sport Vereniging „Alphen" heeft de volleybal wedstrijd in de competitie tegen K.V.C. 1 (Katwijk) donderdagavond in de turnzaal van de nijverheidsschool voor meisjes aan de Ambonstraat gespeeld met 03 verloren. De games waren 13 15, 7—15, 14—16. Woubrugge wenst grenswijzi ging: B. en W. van Alphen aan den Rijn delen de gemeenteraad mee, dat een schrijven is ontvangen ALPHEN AAH DEN RIJN GEEN SPEELTUIN VOOR AARLANDERVEEN? In zijn vergadering van 24 mei jl. heeft de Alphense gemeenteraad een voorstel van b. en w. aangeno men, dat inhield de aankoop van grond van mevr. baronesse W. E. C. van Boetzelaer, weduwe van wijlen de heer H. Th. s'Jacob te Zeist. Het lag in de bedoeling van het gemeentebestuur om deze grond in gebruik te geven aan de speeltuin vereniging „Vreugde-Oord" te Aar- landerveen, tot het inrichten daar op van een speeltuin. Gedeputeerde Staten evenwel hebben hieraan hun goedkeuring onthouden en b. en w. stellen de raad voor tegen dit besluit van G.S. geen beroep aan te tekenen. BROMFIETSER REED TEGEN LICHTMAST Twee meisjes vonden omstreeks acht uur donderdagavond de 49-ja- rige P. H. Bouthoorn, werkmeester bij de Betonindustrie (BIZ) te Zwammerdam en wonende in de Raadhuisstraat te Alphen aan den Rijn, nabij de Hefbrug op de rijweg bewusteloos liggen. Zij waarschuw den een nabij wonende veehouder, die op zijn beurt een arts ontbood, nadat hij met assistentie van enkele voorbijgangers het slachtoffer van de rijweg had gerold. Bij onderzoek bleek de heer Bout hoorn een zware hersenschudding van Gedeputeerde Staten, gedateerd d.d. 4 november 1957, waarbij ver zocht wordt het standpunt kenbaar te maken omtrent wijziging van de grens tussen Alphen aan den Rijn en Woubrugge. De gemeenteraad van Woubrugge heeft namelijk een ver zoek hiertoe gericht tot de Kroon. B. en W. stellen de raad voor dit stuk in hun handen te stellen om advies. LEIMUIDEN Uitvoering Gloria Deo Vorige week gaf het R.K. dameszangkoor in het parochiehuis een operette uitvoering. Gezien de goede naam van de medewerkers n.l. directeur Chr. v. d. Mark, de solisten Chris tine Spierenburg, Gerry de Groot, Bert Robbe en- Chris van Woerkom en bovendien nog het Alphens man nenkoor St. Bonifatius, moesten vele teleurgesteld worden, omdat de zaal voor deze gelegenheid te klein was. Men heeft een herhaling van het &rogramma overwogen en hiertoe esloten. De toegangsbewijzen voor de avond die bepaald is op zater dagavond 30 november 8 uur zijn bijna uitverkocht. Het spreekt van zelf dat de witte plaatskaarten van de eerste uitvoering deze keer niet geldig zijn. Deze avond zal er om half acht een extra bus vanaf de garage naar het parochiehuis ver trekken. Oogstdankdag Enige tijd gele den besprak de L.T.B. het houden van de jaarlijkse Oogstdankdag van de afdeling. Men heeft thans bepaald dat deze plechtigheid zal plaats vin den op maandag 2 december. Om 7 Uur zal in de parochiekerk een plech tige H. Mis worden opgedragen door de geestelijk adviseur. Tijdens deze H. Mis worden symbolisch de offer gaven van de leden aangeboden. Na de kerkelijke plechtigheid wordt een gezamenlijke maaltijd gehouden in he café van de heer J. Keijzer. Rec tor Vester uit Leiden zal hier een korte toespraak houden. NIEUWKOOP L.T.M.-AFDELING OPGERICHT. De leiding van de L.T.J. belegde in het parochiehuis een vergadering, waarbij de meisjes waren uitgeno digd, die idee hadden zich in een L. T.M. te organiseren. Voor het eerste kontakt met de jon gedames waren uitgenodigd Jet van Gennip diocesaan leidster van de L. T.M. en Annie Kortman uit Alphen a. d. Rijn. Beide hebben op ongedwongen wijze met de meisjes gesproken over verschillde aktiviteiten, die in een eventueel op te richten afde15"" kun nen worden ontwikkeld, alsmede over het nut en de gewenstheid van een L.T.J. Het gesproken woord lokte weer een gedachtenwisseling uit, warauit bleek, dat men er algemeen enthou siast voor vras. Prompt werd een be stuur gekozen, waarin zitting namen Annie Verhaar, Jans de Jong en Cor- rie van Zoest, waarbij de eerste als voorzitster werd gekozen. Moge het deze jonge afdeling even succesvol gaan als de L.T.J. Sterrenkunde, door F. W. Michels. No. 24 serie „Beeld encyclopedie". Uitg.: „Ar- ti", Alkmaar. Het zo uitgebreide terrein van de sterrenkunde wordt in dit boekje, dat in ruime mate vorzien is van sche ma's en tekeningetjes, op populaire wijze bevattelijk gemaakt voor hen, die een grote nieuwsgierigheid paren aan een kleine kennis over deze stof. Er zijn niet veel sterrekundige be grippen, die niet in dit boekje wor den aangetipt. Electronisch Jaarboekje 1958, Uitg. De Muiderkring, Bus- sum. Dat de huidige tijd in het teken staat van de techniek wordt wel be wezen door het Elektronisch Jaar boekje 1958 van De Muiderkring uit Bussum. Een handig, onmisbaar zak boekje voor de technicus. Een schat van gegevens is hierin opgenomen en verschillende kleurbanden geven de rubriek aan, die men eventueel wenst te raadplegen, zes in getal. Dit alleen reeds bewijst hoe veelzijdig de inhoud is. Een zakagenda, die de techniker niet mag missen! nau. „Soms is het leven gevaar lijk", door i.xel Kielland. Uitg. Zuid Holl. Uitg. Mij. Den Haag. Men denkt bij het lezen van deze titel onwillekeurig aan een zwaar wichtige verhandeling over de zede lijke gevaren, waarin een mens tij dens zijn leven kan verkeren, maar dat vindt men toch nie* in dit boek. Het is een avonturenroman van on dergrondse verzetstrijders uit Noor wegen tijdens de laatste wereldoor log, die ook bij de Noren zo zwaar ge wogen heeft. In de ^ertalinp van Jac. van der Ster, verscheen het boeiende verhaal van Axel Kielland in een vlotte, gestyleerde vertaling, die aan genaam aandoet. Het is een boeiend gegeven van de harde strijd die ook de Noren tégen het Duitse terrorisme hebben gevoerd, een strijd, die het le /en van vele jongeren en ook ouderen heeft gekost, maar toch ook een strijd, die tenslotte de verlo- rer vrijheid terug deed winnen. Het merkwaardige in .it boek is het aan deel in het verzet van een jongeman, die eerst een „goed leventje' leidde, maar op onverwachte wijze betrok ken wordt in de strijd der vrijheids strijders en zijn rol goed meespeelt. Een roman uit de Kleine Achtuurse rie, die waard is gelezen te worden! NIEUWVEEN Oogstdankdag L.T3. Onder gro te belangstelling van de leden der L.T.B.-afdeling Nieuwveen werd gis teravond de oogstdankdag gehouden. Om zeven uur kwamen de leden in de kerk bijeen, voor bijwoning van de plechtig gezongen Avondmis, waaronder allen ter H. Tafel gingen. Tijdens deze plechtige H. Mis wer den door enige bruidjes de gaven in natura naar voren gebracht. Na afloop van de H. Mis kwamen allen bijeen in hotel Leliveld voor een broodmaaltijd, welke keurig was verzorgd. Tijdens deze maaltijd sprak de g. a. een woord van welkom, waarna de pastoor zijn grote erkentelijkheid uitsprak, op de eerste plaats over de wijze waarop de leden zo spontaan gereageerd hebben door de massale opkomst, om dit bij uitstek intieme feest zo prachtig te doen slagen, en op de tweede plaats voor de meer dan royale wijze waarop de gaven in natura waren geofferd. Hiervoor bracht hij allen zijn oprechte dank. Hierna was het woord aan de Cupi- dos uit Aarlanderveen, die met zang en muziek de zaal in zo'n stemming brachten, dat men de tijd vergat. Het was reeds zeer laat, toen kapelaan Metten allen dankte voor hun me dewerking. R0EL0FARENDSVEEN Trekking loterij winkelweek. De trekking van de loteren in de win kelweek van de middenstandsvereni ging „St. Maarten" werd donderdag 3.1. gehouden in café Heemskerk. Aanwezig waren het voltallig be stuur van de vereniging, wachtmees ter P. Spaan van de Rijkspolitie. De eerste prijs, een luxe kinder auto, is gewonnen door W. F. van Leeuwen, Wilgenstraat 7. Verdere uitslagen vindt u in de étalages van de deelnemende winkeliers. Prijzen kunnen worden afgehaald bij café Heemskerk op vrijdagavond tussen 7 en 8 uur. Er waren naar de jury ons mede deelt 2300 inzendingen waarvan er ongeveer 1700 fout waren. Tentoonstelling Knutselclub. Als onderafdeling van de K.A.B. neemt de „Knutselclub" wel een zeer be langrijke plaats in. Niet alleen om dat deze zich bezig houdt met een nuttige vrhe-tijdsbesteding, maar vooral ook omdat zü de kinderen der K.A.B-leden steeds weer een pret tig St. Nicolaasfeest weet te berei den. Gebruikelijk is het daarbij dat de Knutselclub de door haar gemaak te goederen dit jaar ruim 500 stuks zelf vervaardigd speelgoed op een tentoonstelling laat bezichti gen. Het is niet de bedoeling, haar capaciteiten op dit gebied te laten be wonderen, maar meer om met de verkregen inkomsten zich de midde len te verschaffen om de materialen voor een volgend jaar te kunnen aankopen. De toegang Is geheel gra tis. De tentoonstelling welke toe gankelijk is voor personen boven de 16 jaar is geopend zaterdag 30 november n.m. van 7.30 tot 11 uur en zondag 1 december na de Hoog mis tot 's avonds 10 uur. Z0ETERW0UDE Aanbesteding. Gisteren werd door het architecten-bureau Prinsen en Den Ouden te Leiden aanbesteed het bouwen van een landhuis aan de Weipoortseweg voor rekening van de heer J. Ver-teegen. De inschrijvin gen waren: A. J. van Bennekom-en J J. Rodewijk alhier voor 43.120,--, N. Overdevest alhier f 43.800,de Erven A. Paardekooper alhier voor 43.900,Jac. van Riet te Leiden 49.660,W. den Dubbelden te Oegstgeest f 49.920,—, K. Burgy te Leiden 50.375,—. De begroting was 43.572,—. Advenentie) Gemeenteraad van Sassenheim Het college van b. en w. beant woordde gisteravond de algemene be schouwingen van dinsdag. Na bespreking van het rapport der fin. commissie beantwoordde de voorzitter allereerst de vragen van de heer Beye. In verband met de be stedingsbeperking is het niet moge lijk meer geysers aan ti kopen. Wat betreft de rioolwaterzuiveringsinstal latie deelde de voorz. mede, dat de plannen klaar liggen. De bouw is hier hard nodig doch de financiën ontbreken nu eenmaal. Direct na de oorlog kostte een dergelijk plan min stens 7 ton, laat staan nu. -Het dempen van sloten houdt nauw verband met het bovenstaande. Zo dra de riolen op de installatie zijn aangesloten kan men gaan dempen. Wat betreft de brandspuit kon de voorz. mededelen, dat de aflevering eigenlijk 25 nov. j.l. had moeten ge schieden, doch dit is nu eind de cember geworden. Hieraan zal zeker bekendheid worden gegeven. Het betrekken van de nieuwe wo ningen in het plan „Bijdorp" kan, wind en weder dienende, tegemoet worden gezien van april 1958 tot september 1958. De schooltandverzorging bezorgt giote moeilijkheden indien men het ia gratis verband gaat zien. Men zal nagaan, of er gemeentelijk niets aan is te doen. De schoolmelkvoorziening zal geen doorgang vinden. Gebleken is, dat besturen en hoofden van scholen te gen een dergelijke voorziening zijn. Ook ontvangt men geen rijkssubsidie. Een jeugd-verkeersbrigade acht het college niet direct noodzakelijk. De politie en het onderwijzend perso neel doen hun werk zeer goed. Niet temin zal men contact opnemen met de plaatselijke vereniging voor Vei lig Verkeer. Tot de heer Bergman zei de voor- zotter, dat het stijgen van de sala rissen een gevolg was van het aan trekken van drie nieuwe krachten en de verschillende loonmaatregelen. Het college overweegt om de nieu we woningbouwlening warm bij de ingezetenen aan te bevelen en o.a. een artikel hierover in de pers te schrijven. De voorzitter deelde aan de heer Kortekaas mede, dat men geen be stedingsangst heeft. Integendeel, men wordt gehandicapt door de bekende beperking. Het college zal ook zeer zeker aandacht schenken aan de sug gesties van deze spreker betreffende bepaalde faciliteiten voor sparende woningzoekenden. Tot de laatste spreker, de heer v. d. Nouland, zei de voorzitter, dat in 1958 begonnen zal worden met de afbraak van een aantal oude wonin gen om op die manier parkeerruimte te verkrijgen. Ook het voorstel van het park is nog niet van de baan, doch moest om verschillende om standigheden blijven liggen. Wat betreft de knipperlichten op de Parklaan kon de voorzitter wel mededelen, dat deze nooit komen, aangezien waterstaat op het stand punt staat, dat knipperlichten alleen geplaatst kunnen worden op zeer onoverzichtelijke kruispunten. Dit is hier niet het geval. De knipperbollen in de toekomst is een kwestie die nog besproken moet worden met waterstaat doch men verwacht er ook niet veel van. De hoofdingang van het sportpark komt waarschijnlijk niet aan de Menneweg, zodat men daar nog wel kan volstaan met het bestaande hek Bij de duplieken vroeg de heer Beye of de bewoners en eigenaars van de huizen aan de Berkenlaan niet gewaarschuwd konden worden, geen vuil meer in de sloot te gooien, terwijl de afvoeren op de riolen moeten worden aangesloten. De heer v. d. Geest stelde voor, aan het begin van de Industriekade ongeveer een inlaatduiker te bouwen er. dan iedere week de sloot schoon te spoelen. Hierna volgde de behandeling van de begrotingen. Die van de bedrijven werden al le goedgekeurd hetgeen inhoudt dat de prijzen voor gas en water met ingang van 1 jan. a.s. resp. met 1 en 2 cent per m3 omhoog gaan. Wat betreft de watervoorziening stelde de heer Kortekaas een vraag. Het antwoord was, dat het grote plan van een aparte persleiding naar de watertoren nog niet van de baan is doch werd afgewezen door de beste dingsbeperking. Een andere oplossing is, dat War mond vanaf volgend jaar door Lei den van water zal worden voorzien. Waarschijnlijk zal dit komend voor jaar gebeuren. De watervoorziening van Sassenheim is dan ook verze kerd. De heer Verschoor stelde nog een vraag over de resultaten van zondags openstellen van het zwembad. Deze zijn niet slecht te noemen. Er werd verder voorgesteld bij het einde van de gemeentekom een aanduiding te plaatsen, dat de max. snelheid is op geheven. Zonder verdere op- of aanmerkin gen werd de begroting voor de ge meente doorgenomen en onveran derd goedgekeurd. We komen nog nader op dit s1uk terug. K.V.P. De plaatselijke afdeling van de K.V.P. vergaderde onder voorzitterschap van de heer J A J. Roozen, De belangstelling was niet groot. Als candidaten voor de Pro vinciale Staten werden genoemd de heren: Deerenberg, Menken, Van Moorsel, Van Nispen tot Pannerden, Vergouwen, Van Zonneveld. In de 2 vacatures werden benoemd mej. Ida Blom en dj heer L. A. Ter Meer. Feestmarkt. De feestmarkt is zeer druk bezocht geweest. Ze werd door de burgemeester geopend Vele mooie prijzen werden aan het ko pend publiek uitgereikt. Marktberichten LEIDEN, 29 nov. Vee. Aanvoer: 4 stieren, 42 melkkoeien, 230 vette koeien, 57 varekoeien, 16 graskalve ren, 12 vette kalveren, 49 nuchtere kalveren, 40.vette schapen. 1671 vette lammeren, 33 zeugen, 426 schram men, 530 biggen, 17 geiten. Totaal 3127 stuks. Notering- melkkoeien 800—1050; vette koeien per kg sch. gew. 2.50— 2.95; varekoeien f 600—800, graskal veren p. kg sch. gew. 2.50—3 00. vette kalveren p. kg lev. gew. 2.50 3.00, nuchtere kalveren p. kg lev. gew. 1.501.70; vette schapen 90 110; vette lammeren f 75102; drach tige zeugen 225300: schrammen 50—87; biggen 28—38. Handel: voor melkkoeien kalm, vette koeien lui, varekoeien stil, gras kalveren en vette kalveren kalm. Nuchtere kalveren vlug. Vette scha pen en vette lammeren stug. Zeugen, schrammen en biggen kalm. Kaas. Aanvoer 20 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas. No tering: Goudse extrh kw. tot 2.48; Goudse eerste kw. 1 2.29—2.35; Goud se tweede kw. 2.24—2.28. Leidse eerste kw. tot 2.40. Handel kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3