DUINSTREEK Scherp Vijf zilveren jubilarissen bij Parmentier, Leiden Breestraat 11 Noordwijkse raad kan lagere ambtenaar nog niet tegemoetkomen Opleiding voor kern-centrale Vasten en onthoudingsdag Rotterdam fundeerde de poort van Europa VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KATWIJK IJsclub Katwijk. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft het bestuur van de IJsclub Katwijk met medewerking van het gemeentebe stuur, de beschikking over het Ten nispark in de Zuidduinen. Men zal dus bij slechts lichte vorst al schaat sen kunnen rijden. Dat dit voor schaatsliefhebbers iets bijzonders belooft te worden behoeft geen betoog. Ons is verzekerd, dat voor een prima accommodatie zal worden zorggedragen; een juiste ver lichting en een prettig muziekje zul len de goede sfeer bevorderen. Het bestuur van de IJsclub zal kos ten noch moeite sparen, om de ijs baan bij vorst onmiddellijk berijd baar te hebben. Wij verwijzen u voor het verdere nieuws naar de advertentie elders in ons blad. IJsclub Katwijk Tennisbanen Zuidduinen Na één nacht vorst kunt U schaatsen op het Tennispark in de Zuidduinen. Maakt uw kinderen blij met Sinter klaas! Een abonnement voor de IJSBAAN!! Profiteert van de voordelige abonne menten: Tot 6 dec. a.s. Na 6 dec. Middag abonnement 2.50 4. Avond abonnement 4.— 6.50 Volledig abonn. 5.— 7.50 Bij meer abonnementen in één gezin aanmerkelijke reductie. Voorverkoop: Katwijk a. Zee: H. A. Dijksman, Bui- tensluis 2; J. v. Duyvenbode, W. Ma- lef ijtstraat 30. Katwijk a. d. Rijn: Boekhandel A. v. d. Berg, Achterweg. Advertentie SASSENHEIM Auto-ongeval Gistermorgen om 11.30 uur is een voor de woning van de heer A. aan de Hoofdstraat gepar keerde personehauto aangereden door een vrachtwagen bestuurd door de heer J. Th. S. uit Oudkarspel. De personenauto werd aan de verkeers- zijde zeer zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk een defect in de stuur inrichting van de vrachtwagen. Van het politiebureau In dei nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een villa aan de Hoofdstraat, Er is enig linnengoed ontvreemd. De dader, die nog niet is gevonden, is vermoedelijk door een keukenraam naar binnengekomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Op rijksweg no. 4 is omstreeks 19.45 ter hoogte van het Warmonder viaduct een auto van de weg gereden en in de naast de weg liggende sloot terechtgekomen. Oorzaak was, dat de chauffeur in slaap was gevallen. De chauffeur kwam er met een nat pak van af. De nieuwe auto werd zwaar beschadigd. Gisteren tegen 11 uur reed een vrachtwagen op de Hoofdstraat richting Leiden. Bij het passeren van een wielrijder sloeg er door onbe kende oorzaak een balk van de wa gen af. Noch de wielrijder noch an dere personen werden gewond, ter wijl de materiële schade gering was, NOORDWIJK MEDEDELING VAN DE POLITIE. In verband met de rijtoer van St. Nicolaas, zal a.s. zaterdag 30 novem ber, de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee tussen ongeveer 3 en 5 uur des middags voor verkeer met motorvoer tuigen gesloten zijn. Onderbroken avontuur. Door voorbijgangers werd opgemerkt dat een tweetal jongelui door een dak raam, waaruit de ruit was verwijderd, het Casino binnenklommen. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die op onderzoek uitging. Aanvanke lijk bleven de indringers zich echter schuil houden. Op het terrein trof men echter een bromfiets aan, waar van de herkomst al spoedig vast gesteld werd. Toen de naam van een der knapen door het gebouw geroe pen werd, kwarh er antwoord uit een schuilhoek in de hanebalken. Het bleek een tweetal Noordwijkse jon gelui te zijn van resp. 16 en 17 jaar oud. Zij werden meegenomen naar het politiebureau en daar nader aan de tand gevoeld omtrent hun vreemd gedrag. Nu kwam aan het licht, dat de heren bezig waren op de zolder van het Casino een bivak in te rich ten voor een door hen te vormen club. Om ontdekking te voorkomen en hen bij onraad te waarschuwen legden zij een alarminstallatie aan. Het avon tuur vond zo echter een abrupt ein de. De heren kregen een geduchte schrobbering, terwijl een windbuks, die zij bij zich hadden, voorlopig in bewaring werd genomen. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Luschen 43 p., Ie klasse. J. A. Ammeraal 43 p., 2e klasse, Me vrouw Luschen 39 p., 3e klasse. POTLOOD en GEEST STOMPWIJK K.V.P. In verband met de ver kiezingen voor Prv. Staten en ge meenteraad resp. 26-3 en 28-5 was een vergadering belegd om de leden de gelegenheid te geven candidaten te stellen. Tegelijkertijd werd de ge legenheid aangegrepen om de leden voor te lichten, waarvoor was uit genodigd Jhr. Mr von Fisenne, die de problemen rond de randstad Hol land besprak. Het gebied dat thans randstad Holland omvat aldus spr. in de toe komst nog wel groter worden door de uitvoering van Botlek-plan, plan Rozenburg en wellicht zal na de deltawerken ook Goeree en Over- flakkee dienen te worden opgeno men. Ook naar het noorden is uit breiding te verwachten o.a. IJmond- gebied. Deze uitbreidingen en ook de randstad zelf hebben geweldige pro blemen geschapen. Zowel bestuur lijk als op het gebied van de water huishouding en ook op kerkelijk ge bied. Door natuurlijke aanwas, maar evenzeer (joor aanwas uit andere provincies neemt de bevolking in Z-Holland nog steeds toe, waarmee weer samenhangt een uitbreiding van verkeer, industrie, wegen, recre atiegelegenheid, enz. De provincie Z-Holland bestaat uit 72% cultuurgrond en 28% grond voor wegen en steden enz. Per jaar gaat momenteel 800 ha cultuurgrond verloren door uitbreiding steden, wegennet enz. Dit verlies tracht men te compenseren door ruilverkaveling Er lopen in Z-H aanvragen voor ruilverkaveling voor 10.7000 ha wat van de cultuurgrond uitmaakt. Ook de satellietstad Wils veen zal de nodige problemen opwerpen waar* bij de gemeente Leidschedam, waar- Voet zijn werk definitief neerleggen. toe ook Stompw(jk behoort, zeer nauw betrokken i& en in verband waarmede de a.s. gemeenteraadsver kiezingen van zo'n groot belang zijn Hierna ging spr. dieper in op de taak en de kwaliteiten van een gemeen teraadslid en besloot met de wens dat de K.V.P. in de raad een goede en krachtige vertegenwoordiging zal krijgen. Door de vergadering werden als candidaten voor de Prov. Staten gesteld Jhr. v. Fisenne, v. d. Wey- den jr, J. Bakker en v. Moorsel. De candidaatstelling voor gemeenteraad zal besproken worden op de jaarver gadering. WARMOND AFSCHEID HEER J. v. d. VOET In hotel De Stad Rome kwamen de besturen en ingelanden van de Zwanenburgerpolder, Klinkenberger polder, Veerpolder en Voorhofpolder bijeen, om afscheid te nemen van hun secretaris-penningmeester, dhr. J. v. d. Voet. In deze functie heeft hij de respectievelijke polders 34, 43. 45 en 34 jaren gediend. De leiding van deze gecombineer de vergadering berustte bij de heer C. W. Heijl, die er zijn vreugde over uitsprak dat zovelen aanwezig waren om afscheid te nemen van de heer J. v d. Voet die op een zo voor treffelijke wijze gedurende een lange reeks van jaren bijna alle polder besturen in deze gemeente met grote ijver en nauwgezetheid heeft ge diend. Het woord werd hierna gevoerd door de heer A. Nederburgh, voor zitter van de Zwanenburgerpolder, de heer C. Heijl als voorzitter van de Klinkenbergerpolder, de heer v. d. Sajm als voorzitter van de Veer polder en de heer G. Ciggaar als voorzitter van de Voorhofpolder. Zij allen wezen op de grote verdiensten van de heer Van der Voet, die op waterschapsgebied voor het bestuur en de ingelanden een vraagbaak was bij uitnemendheid. Ook voerde nog het woord de heer mr. E. E. Menten als oud-voorzitter van de Voorhof- polder, de heer Alb. Oudshoorn als oud-voorzitter van de Zwanenbur gerpolder en ir. J. A. van Eyk Bijle- veld als ingelanden van de Voorhof- polder en de heer J. Uit den Boo gaard namens de ingelanden van de Veerpolder. De burgemeester sprak niet alleen als hoofd van de gemeente, maar ook als Hoogheemraad van Rijnland en ook hij prees in welgekozen woor den de grote verdiensten van de heer J. v. d. Voet. Het bleef echter niet alleen bij woorden, maar ook vele stoffelijke blijken van waarde ring werden aangeboden, waaronder een prachtige vulpen-set, een zak horloge, een aantal langspeelplaten enz. De heer G. Kamelink bood hem een mooi schilderstuk aan voorstel lende de watermolen in de Voorhof polder. 1 - -••• Na deze officiële plechtigheid werd, de heer v. d. Voet een- lunch aan geboden. De heer v. d. Voet was zichtbaar onder de indruk van deze onver wachte huldiging en bracht alle spre kers en gevers een woord van op rechte dank voor de vriendelijke woorden tot hem gericht, daarbij er op wijzende, dat hij zijn functie steeds met groot plezier heeft ver vuld. Als opvolger van de heer Van der Voet werd door de besturen van génoemde polder gekozen de heer Klaas Bakker, plaatselijk bureau houder uit Sassenheim. Op bijzonder hartelijke wijze zijn gistermiddag in de kantine van de Parley-wolspmnerij aan de Schel penkade niet minder dan vijf Jubi larissen, die allen van hun echtgeno ten en kinderen vergezeld waren, ge. huldigd. Het zijn de heren W. M. Ver- vark, voorman in de spinnerij, J. Stikkelorum, wasser, C. de Horn, centrifugist en J. van Polanen, assis tent verfmeester, die reeds 25 jaar lang hun beste krachten aan het be drijf hebben gegeven. De vijfde ju bilaris is de heer A. Boom, die als magazijnchef in de Bonzo kousenfa- brieken werkt. Ook hij vierde een zilveren feest. Aan vriendelijke woorden van dank en waardering heeft het de jubilarissen op deze middag niet ontbroken. Evenmin aan vele geschenken en bloemen. De eerste spreker was de oudste directeur, de heer J. A. Parmentier, die er o.m. op wees, dat de jubilaris sen hun werk onder wisselende en dikwijls ook moeilijke omstandighe den niet alleen trouw maar tevens met grote nauwkeurigheid hebben verricht. Nadat de heer Parmentier ook de dames in de hulde had be trokken, sprak hij behalve zijn ge lukwensen verder nog de hoop uit, dat de jubilarissen zich van de hen opgelegde taak goed zullen blijven kwijten. Als stoffelijke blijk van waardering kregen de „vijfentwinti gers" ieder een gouden polshorloge aangeboden. De heer J. Roorda, directeur van de reeds eerder genoemde kousenfa- brieken sprak van een blijde dag zo wel voor de jubilarissen als voor de bedrijven. Hij wenste het vijftal nog vele jaren van goede gezondheid toe cn richtte zich daarna met enkele v/oorden in het bijzonder tot de heer Boom. Hij noemde diens opgewekt heid en saamhorigheidsgevoel een voorbeeld voor vele anderen. De chef van de ververij, de heer R. Schoon- derbeek, prees eveneens de goede eigenschappen van de jubilarissen, die in de afgelopen jaren hebben be wezen voor hun taak berekend te zijn Hij twijfelde er niet aan of zij zullen ook in de toekomst hun werk in goede harmonie met anderen ver richten. Namens de ververij werden hierna enkele geschenken overhan digd. De heer H. Roest, bedrijfslijder van voortaan (Advertentie) BIOSCOPEN. De films in de week van 29 nov. 6 dec. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Het huis der geheimen", 14 jaar. „De man met de wassen beelden", 18 jaar. „Bernardine", alle leeftij den. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Op 1 januari a.s. zal de heer v. d. Rex: „De rovers van de Sierras" 14 jaar. Lido: Luxor: No. 516. Horizontaal: 1. spijstafel, 3. stad in Estland, 8. in het jaar onzes Heren <afk. Lat.) 9. barmhartigheid, 10. staartster, 12. rund, 13. berg, 14. water in Friesland, 15. kant, 17. bijb. figuur, 19. eerwaarde heer (afk. Lat.), 20. vlaktemaat, 21. algemeen kies recht (afk.), 22. lieden van adel, 24, stad in Z.H. 26. muzieknoot, 27. gem. in Drente, 28. sociëteit (afk.). Verticaal: 1. hoofdstad van Fr. W. Afrika, 2. wereldtaal, 3. hoepel, 4. boomloot, 5. volgens andere (afk.), 6. plaats in het N. van Abessinië op de grens van Eritrea, 7. onderricht, 9. al gemeen ruilmiddel, 11. korf, 14. no bel, 16. gem. in Z.H. 17. palmboom (Java), 18. dwaze gewoonte, 20. stad in Z.-Arabië, 21. voegwoord, 22. gem. in Gelderl., 23. Europeaan, 25. dat is (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. Oplossing. No. 515. Horizontaal: 1, uithaal, 6. vin, 7. non, 9. al, 10. alg, 12. Se, 13. troep, 15. room, 16. Nero, 17. rekel, 19. es, 21. ert, 22. mi, 23. Pan, 25. die, 26. slaboon. Verticaal: 1. ruil, 2. in, 3. halo, 4. An, 5. los, 6. valreep, 8. negotie, 10* armee, 11. genet, 13. tor, 14. pel, 18. krab, 20. sas, 22. min, 24. nl, 25. do. Onder voorzitterschap van burge meester G. F. W. v. Berckel kwam gisteravond de raad van Noordwijk in openbare zitting bijeen waarbij mevr. v. d. Wiel wegens ziekte af wezig was terwijl jhr. v. Riemsdijk bericht van verhindering had gezon den. Een drietal verzoeken om toeken ning halfwezengeld werden ingewil- evenzo een tweetal verzoeken om tegemoetkoming in de vervoers kosten van twee schoolgaande kinde ren. Aan de heer G. K. Bos te 's-Gra- venhage is door B. en W. vergunning verleend voo rde bouw van een land huis aan de Boerhaaveweg— Koepel- weg. Op grond van het bepaalde in art. 7 van de Bouwstratenverorde- ning hebben B. en W. van de heer Bos de verklaring geëist, dat door hem aan de gemeente zullen worden overgedragen de voor verbreding van genoemde wegen en de aanleg van een nieuwe uitvalsweg van de Boer haaveweg naar de Beeklaan benodig. de grondstroken. Deze grondstroken hebben een gezamenlijke oppervlakte van 2060 m2, waarvan ongeveer 670 m2 gratis moet worden overgedragen en ongeveer 1390 m2 moet worden overgedragen tegen een prijs van 1'.per m2. De heer Bos heeft zich tot afstand en overdracht bereid ver klaard, doch heeft tevens verzocht de betreffende grond voorzover be stemd voor de geprojecteerde uit valsweg tegen een jaarlijkse recog nitie van 2.50 tot wederopzegging aan hem in gebruik te geven. Aange zien de aanleg van de uitvalsweg nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten, werd de ingebruikgeving z.h.s. goedgekeurd. Reeds meerdere malen zijn B. en W. benaderd over de mogelijkheid tot bebouwing van het perceel aan de Huis ter Duinstraat, bekend als „het duin van Giezen". Dit perceel kan slechts worden bebouwd indien men de beschikking heeft over een voorliggende strook gTond ter grootte van 425 m2, eigendom van de ge meente. De heer D. Hazenoot, die ter realisering van een plan voor de bouw van een aantal woningen al daar heeft verzocht bovenbedoelde grondstrook van de gemeente te kun nen kopen. Ter bevordering van woningbouw hebben B. en W. gemeend dit ver zoek in te willigen, echter onder voorwaarde, dat de volgens bouw- stratenverordening verschuldigde reconstructiekosten tot een totaal bedrag van f 16050.in de gemeente kas wordt gestort. Tevens zal door de heer Hazenoot aan de gemeente moe ten worden vergoed de grond onder dè straatbaan over de halve breedte van de geprojecteerde straat ter grootte van 749 m2 tegen 1.per m2, terwijl de heer Hazenoot ook afstand zal moeten doen van het recht van voorverkoop. Waar de heer Hazenoot de gestelde voorwaarden aanvaardde werd tot verkoop be sloten. Jaarwedderegeling. In de vergadering van 29 okt. 1.1. waarin aan de orde werd gesteld de normen door G. S. toegezonden in zake wijziging van jaarwedderege- lingen voor de gemeentesecretarissen en ontvangers werd tevens het ge hele bezoldigingsbeleid zoals dit blijkt uit de door de regering vast gestelde richtlijnen besproken en in allerlei toonaarden afgekeurd. Uiteraard hebben B. en W. niet na gelaten Ged. Staten in kennis te stel len van de kritiek door de raad ge uit. In opdracht van de raad kwa men B. en W. thans met een voor stel wijziging personeelsverordening. Dit voorstel was door B. en W. tweeledig opgesteld en wel één voor de hogere ambtenaren en één voor de gemeentewerklieden, hetwelk door de voorzitter werd toegelicht. De heer de Geus was over dit voorstel in het geheel niet te spreken, want er werd niet gesproken over de mid delbare en de lagere ambtenaren, hetwelk hij aanvoelde als een sociale onrechtvaardigheid. Bij dit betoog sloten zich aan de heren de Witt en Rippe. Dankbaar was de heer de Geus voor hetgeen B. en W. voor stelde doch h(j kon niet goed vinden, dat de lagere ambtenaren hierin uit gesloten werden en wenste een amandement in te dienen op dit voorstel, door ook de middelbare en lagere ambtenaren in de voorgestelde salarisregeling te betrekken. Alle medewerking. Weth. v. Leeuwen was het met de gedachtengang van de heer de Geus geheel eens, doch om taktische rede nen hadden B. en W. dit voorste] in gediend na besprekingen met de com missie voor personeels aangelegen heden en de hoofdbestuurders van de organisaties. Mocht deze opzet slagen, zullen B. en W. zeker niet ten achter blijven om in de bres te springen voor de lagere ambtenaren. Om tak tische redenen drongen B. en W. thans aan om het voorstel aan te ne men en mocht in de volgende ver gadering de raad aankomen met een voorstel om verder te gaan als thans wordt voorgesteld, zullen B. en W. niet alleen dit welwillend ontvangen doch ook gaarne hieraan medewerken Uit alle besprekingen kwam naar voren dat B. en W. en de raad de zelfde gevoelens in deze kwestie hadden, maar toch moest er zwaar geargumenteerd worden alvorens de raad besloot het voorstel aan te ne men en aan de minister te doen toe komen. Weth. v. Leeuwen was gaarne be reid om met de personeelscommis sie, aangevuld met de heren De Witt, De Geus en Rippe, de volgende etap pe voor wijziging van de personeels- wijziging samen te stellen. De volgen de voorstellen voorlopige vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar lager onderwijs over 1956, vaststelling van de werkelijke kosten der bijzondere lagere scholen 1956 en vaststelling van de vergoeding voor het vakonderwijs over 1956 waren slechts hamerstukken. Woningbouw. In de rondvraag informeerde de heer Schenkeveld naar de toekom stige woningbouw in de gemeente. De voorzitter deelde mede, dat de vooruitzichten zich niet erg gunstig laten aanzien. Dienaangaande hebben en w. al veel besprekingen ge voerd, doch alvorens de curve-prij zen tot elkaar worden gebracht kan nog niet gebouwd worden. Het college werkt hier hard aan en hoopt spoedig mededelingen te kunnen doen. Vast staat reedr, dat het contingent in tweeën geplitst wordt, het eerste gaat dan af van het con tingent 1957 en het tweede gedeelte van het contingent 1958. Verder kwam nog in bespreking het op knappen van de huizen woningbouw „St. Jeroen", terwijl de heer v. Rhijn b. en w. verzocht een verzoek te rich ten tot de N.Z.H. op de spitsuren de diensten- uit te breiden, waaraan het college gevolg zal geven. Hierna ging de raad in geheime zitting over. de spinnerij, richtte zich als vierde spreVer in het bijzonder tot de heer Vervark, die, althans wat het werk betreft, nooit de weg van de minste weerstand heeft gekozen. Woorden van felicitatie werden be halve door de chef van de breierij, de heer G. Boom, verder nog uit gesproken door de heer N. Weijers namens de personeelsvereniging en de heer D. Wolters namens het ju-bi- leumfonds. En der jubilarissen, de heer Boom, 'dankte voor de huldi ging. Van de gelegenheid om de ju bilarissen persoonlijk de hand te drukken maakten vele personeelsle- den gaarne gebruik. IN LEIDEN Bij de behandeling van de begro ting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer heeft minister Suurhoff gis teren gezegd dat aan de Leidse uni versiteit een twaalftal topmensen die in de toekomst werkzaam willen zijn in de Nederlandse kernenergie-cen trales een spoedopleiding zullen ont vangen in de radiobiologie. Minister Suurhoff kondigde aan, dat er geen aparte gezondheidsinspectie voor de kernenergie zal komen, doch dat de bestaande instanties met het oog hierop zullen worden versterkt. VóóR DE MICROFOON.... VIA „DE SPRINGPLANK Sinds vele jaren zet de K.R.O. ge durende het winterseizoen zijn ta lentenjacht door het gehele land voort om amateurs met redelijke prestaties op het gebied van de lichte muziek een kans te geven voor de microfoon te komen. Artisten als Corrie Brokken, Annie Palmen, Geoffrey Land en Hans Brandei zijn aldus naar voren geko men en hebben hun debuut gemaakt in het Springplankprogramma. Mocht ook U iets presteren in de lichte muziek hetzij zingen of het bespelen van een instrument'dan krijgt U maandag 2 december a.s. de gelegenheid een proef af te leggen in Restaurant „Den Burcht" te Leiden. Een staf van deskundigen als Pièr- re Wijnnobel, Kees Schilperoort en Ton Kool zullen vanaf 19.30 uur daar aanwezig zijn voor het houden van een auditie. Slaagt de proef, dan wordt U uitgenodigd voor een eerste optreden in het Springplankpro gramma, dat de K.R.O. zaterdags om de 14 dagen uitzendt. Reünie deelnemers Oxtord-reis Gisteravond was er in de kantine van de hockeyterreinen aan de As serlaan een bijeenkomst van de deel nemers die de afgelopen zomer naar Oxford zijn geweest, voor de sport en culturele uitwisseling. Van de 100 deelnemers waren er ruim 50 aan wezig. De heer Coers heette allen hartelijk welkom en gaf en terug blik op de zo bijzonder geslaagde week, die als een der meest geslaag de in de reeks der uitwisselingen genoemd kan worden. Volgend jaar komen de Engelsen weer voor een week naar Leiden. Dit bezoek duurt van 28 april tot en met 5 mei. Het zal wel een bijzon dere week worden, daar Koningin nedag. Dodenherdenking en Bevrij dingsfeest in deze periode vallen. Nadere bijzonderheden zullen uiteraard nog volgen. Door de heren Droste en Candido waren filmopnamen gemaakt over ae Oxfordreis, zodat velen zichzelf weer in Engeland terug zagen en men nog eens kon nagenieten van de interessante week, terwijl mevr. Bodt prachtige kleurendia's liet zien. -Het was een interessante avond. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 29 November 1857. Leyden. Vroeger is gemeld, det de Secretaris van Boekei in verzekerde bewaring was geno men, als verdacht van poging tot moord op den Burgemeester dier gemeente. Thans verneemt men dat ook de Gemeente-Ont vanger aldaar gevankelijk naar 's-Hertogenbosch is overQe- bragt, wegens verduistering van gelden uit de gemeentekas, ten bedrage van f2000. Concert met Dames Vrijdag avond te 7 ure. 7 December Het Nederlands episcopaat herin nert eraan, dat volgens de laatste bepalingen van Rome, zaterdag 7 de cember (vigilie van de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen), gebo den vasten- en onthoudingsdag is. ADENAUER LICHT VERKOUDEN. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft een lichte verkoud heid en zal in zijn woning te Rhoen- dorf blijven, totdat hij weer geheel hersteld is, aldus donderdag van of ficiële zijde in Bonn medegedeeld. EERSTE LEIDSE JEUGDORKEST EN DRUMBAND „DE BURCHT" Dinsdag j.l. organiseerde het werk comité van b.g.n. vereniging in de receratiezaal van de H.C.W. een kon- taktavond voor de ouders van de jeugdige leden, donateurs en belang stellenden. De voorzitter, de heer Blom, spoorde de ouders aan, toch vooral belangstelling te tonen voor bet jeugdwerk in het algemeen, maar vooral voor het werk dat de Leidse Jeugdband verricht. D§ medewerkenden voor deze avond, bestonden grotendeels uit eigen krachten, die met leuke con férences van de heer Paul Pablo, de aanwezigen een goede avond aan boden. In het bijzonder vermelden wij nog de heer De Jeu, cjie met zoon en dochter enkele nieuwe creatiès ten tonele brachten. De voorzitter sloot de avond met een kort woord van dank aan de me dewerkenden en stelde een nieuwe contaktavond binnenkort te hou den in het vooruitzicht. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van oijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J. Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) VRIJDAG 29 NOVEMBER Leidse Smalfilmliga. Eigen vakan tiefilms. Smit's Röntgen, Heren gracht 34, 8 uur nam. A.K.W.V. „Invloed menselijke en organisatorische verhoudingen op de onderneming". Gulden Vlies, 8 uur nam. Viro. Prof. dr C. C. Berg over het 4de Unescoproject. Rapenburg 8, 8 uur. K.V.P. Statenkring Leiden. Bijeen komst. Motto „Wat verwacht U van de provincie?" In den Vergulden Turk, half acht nam. Huish. en Gezinsvoorlichting. De monstratie St. Nicolaasgerechten. 9.30 v.m. In gebruikname uitbreiding Ge meentelijke Werkplaats Groenesteeg 97. Cantine, 14.30 uur nam. ZATERDAG 30 NOVEMBER Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. Feestavond. Stadsgehoorzaal, kwart voor acht nam. Ned. Mi!. Oorlogsslachtoffers. St. Nicolaasfeest. Cantine Doelenkazerne 2.30 uur. DIENST DE APOTHEKEN. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door' Apotheek Douza 31 tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn 18 tel. 20523; Apotheek Oegst geest Wilhelminapirk 8 Oegstgeest tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Raad aanvaardde het miljoenen plan Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van Rotterdam vanmiddag het plan-Europoort aan vaard. De vier man tellende fractie van de CPN onttrok zich aan de stemming door de zaal te verlaten, nadat de heer L. van Halm (CPN) als enige spreker in tweede instan tie het woord had gevoerd. Door de goedkeuring van de^ raad kunnen b. en w. nu die maatregelen nemen, die voor een snelle verwezelijking nodig zullen blijken. Bovendien kan het college nu met een voorstel ko men tot formele aanwijzing van het voorhands benodigde krediet. Zoals gemeld houdt het plan een haven complex in voor zeer grote schepen op de kop van het eiland Rozenburg tegenover Hoek van Holland. Het eigenlijke industrieterrein omvat 930 ha van de beschikbare 1550 ha. Het plan, dat naar schatting 165 miljoen gulden kost, is gebaseerd op vier rieële aanvragen voor grond aan diep vaarwater. In antwoord op de opmerkingen is mr G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter dam, allereerst de economische mo tieven ten grondslag liggen. De waalhaven, aldus illustreerde spr. zijn betoog, is bereikbaar voor schepen van maximaal 30.000 ton, het Botlekgebied en de petroleum havens voor schepen tot 45.000 ton. Naar de eerste fase van het plan- Europoort maakt reeds een ontvangst van schepen van 65.000 ton mogelijk. Komt de toegang met zee tot stand dan is dit nieuwe havencomplex be reikbaar voor schepen van 80.000 tot 100.000 ton. Het plan biedt mogelijkheden tot verdere uitbreiding, hoewel nog geen overeenstemming is bereikt over de wijae waarop. KIND VERDRONKEN De vierjarige D. J. de J. uit Utrecht is gistermiddag spelenderwijs te wa ter geraakt en verdronken. Het kind, dat woonde op het schip „Hand" dat gelegen is in de Vaartse Rijn te Utrecht, werd om een uur of twee vermist. Tegen vijf uur werd het lijkje uit het water gehaald.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2