2)e CeidóeSoivtci/nt Kan Eisenhower loch nog naar Parijs gaan? EISENHOWER DANKGEBED De president ging gisteren reeds naar de kerk Nixon behoeft er nog niet aan te pas te komen Chili breekt met Venezuela GRATIS Koopuur B. DE KONING GELUKKIG Het wordt koud KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14272 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. f8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ST. NICOLAAS EN ZWARTE PIET verdediging heeft zich niet be reid getoond de datum van opkomst voor eerste oefening van een aantal dienstplichtigen een paar dagen op te schuiven, om die jongelui gelegen heid te geven het St. Nicolaasfeest thuis te vieren. De minister van defensie of lands verdediging is, ofschoon met de staf geboren, geen St. Nicolaas. Als hij het wel was, zou hij voor een surprise hebben gezorgd vooral omdat het verzoek werd gedaan bij monde van Zwarte Piet met de gort-zak. Het was, helaas, niet de echte, maar de politieke Zwarte Piet, en dat zal wel een van de redenen zijn, waarom de ministeriële St. Nicolaas het verzoek afwees. Het verzoek kwam bovendien veel te laat, pas enige dagen geleden. De ter kennis gebrachte redenen tot afwijzing vinden we echter niet gelukkig. De minister acht de ver lofregeling met Kerstmis en Nieuw jaar van veel groter belang dan een verlof voor het Sint-Nicolaasfeest. Ook de echte St. Nicolaas zou daar, met moeite, mee accoord gaan. Maar het St. Nicolaasfeest is in ons vaderland toch óók een van de huise- lijkste, en een van de vrolijkste fees ten. Daarom is ons advies mocht deze samenloop van omstandigheden zich in de toekomst nog eens- voor doen tijdig een zodanige regeling te treffen, dat het St. Nicolaasfeest zoveel mogelijk thuis kan worden gevierd. De andere motiveringen over het drie dagen „tot werkloosheid doe men van het gehele opleidingsappa raat" en de noodzaak dan drie da gen langer onder de wapenen tejnoe- ten blijven, zullen we maar „op de zout-korrel" nemen. Volgend jaar beter en laat Zwar te Piet er zich dan in vredesnaam niet mee bemoeien. MOHAMMED DOET ZAKEN Ofschoon hij waarschijn lijk wat gehandicapt is door de plotselinge ziekte van president Eisenhower, zit koning Mohammed V van Marokko toch niet in Amerika om vliegen te vangen. Hij drijft er momenteel een ruilhandeltje met de Amerikaanse bases, welke zich in zijn land bevinden. Amerika heeft 'n vu rtal militaire bases in Marokko, maar de concessie daarvoor moet van tijd tot tijd ver lengd worden en dat is voor de ko ning een mooie gelegenheid om zaken te doen met de Amerikanen. Hij heeft thans blijkens de berichten een 0 voorlopige overeenkomst ge sloten, waarbij Amerika van de bases gebruik mag blijver maken in ruil voor economische hulp. De over eenkomst is nog slechts „voorlopig", want de koning houdt een slag om de arm. Hij stelt nl. een definitieve overeenkomst afhankelijk van de op lossing van de Algerijnse kwestie. Daar heeft Amerika officieel wel niets mee te maken, maar de koning van Marokko balanceert op de grens tussen Oöst en West en aarzelt om zich definitief aan één van beide we relden te bindén. Algerië ligt tegen de Marokkaanse grenzen aan en vormt met Marokko en het gehele Noord-Afrikaanse gebied" een onder deel van de Aarbische wereld. De ko ning, die niet alleen een werelds vorst is maar tevens een Mohammedaanse geestelijke leider als sultan is hij destijds gekozen door de Oelama's kan zich niet veroorloven om de Ara bische wereld tegen zich in het har nas te jagen en moet dus wel een voorzichtige politiek voeren als hij van twee walletjes wil eten. Aan de ene kant voelt hij zich verwant aan het Oosten, zowel door afkomst als door de politiek, maar het Westen heeft nu eenmaal de duiten en eco nomische hulp is van de Oostkant niet te verwachten. De Amerikanen kunnen een derge lijke voorzichtige taktiek tegenover het Oosten trouwens best waarderen, want ook zij wensen geen Arabische vijandschap en manoeuvreren zó om zichtig in de Arabische wereld, dat zij hun Westerse vrienden er bijna voor in de steek laten. Noord-Afrika is thans een gebied, dat met fluwelen handschoenen wordt aangepakt, uit angst, dat het teveel de kant van Egypte uittrekt, waar Nasser toch al zo gevaarlijk zit te glimlachen tegen Moskou. Koning Mohammed weet daar blijkbaar van gebruik te maken en dat belooft hem geen windeieren te leggen. Commerciële televisie in Duitsland Katholieke en protestantse kerke lijke autoriteiten hebben geprotes teerd tegen een plan van de West- duitse regering tot invoering van commerciële televisie. De kerkelijke autoriteiten menen, dat de commerciële televisie verla ging van het niveau van de uitzen dingen van de zenders onder staats beheer met zich mee zal brengen. President Eisenhower van de Ver Staten zal de conferentie van de NAVO in Parijs misschien toch bijwonen. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat de artsen nog moeten tit*vaken of Eisenhower in december naar Parijs kan gaan. Mocht de president verhinderd zijn, dan zal hij vice-president Nixon verzoeken de Amerikaanse afvaardiginb te leiden. De dokterr zullen vandaag een definitieve beslissing nemen. De secretaris-generaal van de Navo, Paul Henri Spaak heeft gisteren officieel bek ndgemaakt, dat de Navo-bijeenkomst ondanks de ziekte van Eisenhower doorgaat. De conferentie, waaraan de premiers van de Navo- landen zullen deelnemen, begint op 16 december. TER KERKE. Eisenhower heeft gisteren met zijn echtgenote het Witte Huis verlaten om de diens, in de Nationale Presby teriaanse kerk van Washington ter gelegenheid van Thanksgiving Day (dankdag) bij te wonen. Volgens omstanders ging de presi dent kwiek de trappen van de kerk op. Vandaag zouden de president en zijn vrouw naar hun boerderij te Gettysburg in Pennsylvania gaan. Veel artsen bevelen tegenwoordig zcveel mogelijk lichaamsbeweging aan voor patiënten die eenzelfde stoornis als de Amerikaanse presi dent hebben gehad Ook enkele sar de artsen die tot de medische staf van het Witte Huis behoren, zijn voor standers van deze geneeswijze. Daar door wordt het duidelijk waarom Eisenhower gisteren alweer op de been was. Hij maakte de kerkgang met toestemming van dr Snydern, zijn privé-arts. Het nieuws kwam onverwachts tij dens een persconferentie van James Chili heeft gisteren de betrekkin gen met Venezuela verbroken. Er bestaat een geschil tussen beide landen over het vasthouden van een lid van de Chileense ambassade in Caracas. De Chileense minister van buiten landse zaken heeft op een persconfe rentie gezegd, dat de Chileense am bassadeur in Venezuela opdracht ge kregen heeft, zaterdag met zijn staf naar Chili terug tc keren. Bisschop van Fatima ernstig ziek Mgr. José Alves Correia da Silva, bisschop van Leiria, maar meer be kend als de „bisschop van Fatima", is ernstig ziek. Mgr. da Silva heeft het derde, nog niet openbaar gemaakte gedeelte on der zijn berusting van het „geheim van Fatima", het verhaal van de ver schijningen van de H. Maagd van Fa tima, dat het meisje Lucia op zijn verzoek heeft geschreven. C. Hagerty, perssecretaris van het Witte Huis. Terwijl Hagerty verslaggevers in lichtte over het voorgenomen kerkbe zoek van de president, werd hij on derbroken door een assistente die hem iets in het oor fluisterde. Hagerty begon breeduit te glim lachen en zei: „Wilt u, dat ik meteen maar met de persconferentie op houd?" „Waarom?" vroeg een verslaggever. „Omdat de president en mevrouw Eisenhower a) naar de kerk zijn". Eisenhower en zijn vrouw hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om vrijwel ongezien via een zijdeur ui. het Witte Huis te glippen. Slechts enkele fotografen die in de omge ving van het huis hadden postgevat, wisten de president en zijn vrouw te „knippen". De verslaggevers, die na het nieuws van Hagerty onmiddellijk naar buiten gingen, waren net te laat. Hagerty zei verder, gisteren geen Maatregelen tegen de K.P.M.? De Indonesische regering zal, naar het blad „Sin Po" meldt, maatrege len nemen met betrekking tot de scheepvaartonderneming, die het in- ter-insulaire verkeer in Indonesië verzorgt, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Naar de „Sin Po", die gewoonlijk goed is ingelicht in financiële en economische aangelegenheden, be richt, heeft de Indonesische regering besloten, het verzoek van de K.P.M. voor een maandelijkse transfer naar Nederland van 2 1/2 miljoen guldens af te wijzen. Voorts meldt het blad, dat de vol gende maand eèn regeringsbesluit in werking zal treden, volgens het welk toezicht zal worden uitgeoe fend op geregelde scheepsverbin dingen in de Indonesische wateren. Door deze maatregel zou in de toe komst voor de K.P.M. niet mogelijk zijn, de vrachttarieven willekeurig te verhogen, of haar geregelde lijn diensten in de Archipel te beperken. De K.P.M. verzorgt, volgens een recente mededeling van de minister van scheepvaart, commodore Moh. Nazir, zeventig procent van het in- terinsulaire verkeer per schip. De directie van de K.P.M. heeft geweigerd, haar zienswijze kenbaar te maken met betrekking tot deze mededelingen. belemmeringen gemerkt te hebben in het spraakvermogen van de presi dent. De kwestie van het overdragen van de presidentiële bevoegdheden op vi ce-president Richard Nixon is nog niet met Eisenhowe- besproken. Wij geloven niet dat dit nodig is, zei Ha gerty. Russen wensen beterschap. Partijsecretaris Kroestsjef, pre mier Boelganin en preisdent Wo- rosjilof van de Sowjet-Unie hebben president Eisenhower telegrafisch een spoedig herstel toegewenst meldt radio-Moskou. Sowjet-duikboten met atoomraketten De Sowjet-Unie beschikt over enige misschien vier duikbo ten, die atoomraketten met een reik wijdte van 1.450 km. kunnen afschie ten, Dit is, naar verluidt, medegedeeld door Allen Dulles, hoofd van de Amerikaanse centrale geheime dienst toen hij werd gehoord door de sub commissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar de paraatheid van de V.S. Deze Russische duikboten zouden New York en andere steden aan de Amerikaanse oostkust kunnen ver woesten. Zij zouden ook onder water kernprojectielen kunnen afschieten. Donderdag van 12 uur „stempel 5". Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT u RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg SPREEUWENDRAMA Deense vissers hebben meege deeld, dat honderden spreeuwen in de laatste tijd in de Noordzee, op on geveer zeventig mijl uit de westkust van Jutland, zijn verdronken, omdat zij zich klaarblijkelijk bij de winter- trek van Denemarken naar de Brit se eilanden hadden vergist. Het geschiedde herhaaldelijk, dat zwermen uitgeputte spreeuwen op Deense vissersvaartuigen neerstre ken en meevoeren tot een haven was bereikt. Vele uitgeputte spreeuwen werden ook een gemakkelijke prooi van meeuwen. Churchill ook ereburger van Margate Cat Sieytt dichtehij, het daet daa% Cift met ^Datuó Sir Winston Churchill, die as. zaterdag zijn 83ste verjaardag hoopt te vieren, heeft woensdag het ereburgerschap van de stad Margate ontvangen. Een delegatie van de stad onder leiding van burgemeester John G. Read, kwam sir Winston het certificaat aanbieden in een kistje, dat was gemaakt van eikenhout, afkomstig uit de gebombardeerde Heilige Drie-Eenheids- kerk te Margate, welke voordien sinds onheugelijke tijden een navigatie- punt voor de marine was, in zijn woning aan het Hyde Park Gate te Londen. Op de foto ziet men de bejaarde staatsman met het eikenhouten kistje. Vliegende ledikant neergestort Donderdag is het „Vliegende Ledi kant" het eerste straalvliegtuig dat loodrecht kon opstijgen op hei terrein van de Rolls Royce fabrieken te Hucknall (Engeland) neergestort. De bestuurder is om het leven ge komen. De machine stortte neer toen zij bo ven een stellage vloog, waaraan zij was bevestigd. Het „Vliegende Ledikant" heeft voor het eerst in 1953 gevlogen. Het toestel rust op vier poten en heeft daardoor veel weg van een ijzeren ledikant. ik heb TöïïZOyb. dekens! Donderdagmiddag is musicus Cor Steyn naar de Veren igde Staten vertrokken. Niemand minder dan „Dorus" deed hem op de luchthaven uitgeleide; hij bracht hem met de „slee" tot aan de vliegtuigtrap, waar een hart roerend afscheid plaatsvond. In de luchtdrukverdeling zijn bo ven Noord-Europa belangrijke wijzi gingen gekomen. Achter een depres sie, welke over Zweden en Polen naar Rusland trok, steeg de lucht druk in Scandinavië namelijk aan zienlijk. Vrijdagmorgen bevond zich een nieuw nog in betekenis toene mend hogedrukgebied van 1036 mb boven Midden-Zweden. Tussen de depressie boven Rusland en het hoge drukgebied transporteren krachtige noordoostelijke winden koude lucht naar het zuidwesten. De vorst breid de zich reeds uit over Denemarken. De begrenzing van de koude lucht bereikte vrijdagmorgen het noordoos ten van ons land. Verwacht mag worden, dat deze koude lucht voor za terdagmorgen Nederland geheel zal hebben overstroomd. De temperaturen zullen daarbij komende nacht in het oosten van het land reeds tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. Gedurende het weekeinde zullen de temperaturen waarschijnlijk een ver dere daling ondergaan, waarbij des nachts de temperatuur omstreeks 5 graden beneden het vriespunt kan dalen. Overdag komt de temperatuur ver moedelijk nauwelijks boven nul. Op de Oceaan houdt de depressie-acti viteit aan, maar de verschillende ker nen bewegen op grote afstand van West-Europa in ongeveer noordelijke richting naar het zeegebied tussen Usland en Groenland. (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER MET OPKLARINGEN. Overwegend droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuid- 1 oost. Belangrijk lagere tempera- 1 turen met in de nacht in het oos- j ten van het land lichte vorst en J morgen overdag maximumtemde- raturen slecht^ enkele graden i boven het vriespunt. i 30 Nov. zon op: 8.26; onder: 16.35; maan op: 13.27; onder: 0.57. Hoogwaterstanden 30 Nov. v.m. 9.20; n.m. 9.55. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zw. bew. —10 C. geh. bew. —4 onbewolkt —5 licht bew. —2 zwaar bew. 11 zw. bew. 7 motregen 10 half bew. 8 mist 5 geh. bew. 7 geh. bew. —o geh. bew. 3 onbewolkt 8 zw. bew. 7 geh. bew. 8 regen 4 geh. bew. 3 motregen 6 licht bew. —o regen 7„ zw. bew. 2 onbewolkt 6 half bew. 7 onbewolkt 6 Korreltje Naastenliefde kent geen politieke kleuren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1