een „hele Piet" voelen Was interessant door het uiteenlopen der meningen Scherpe woorden in vergadering van „DE TULP" Een van de grootste oeververbindingen in Europa -ONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vooral als hij met een iak vol V. D. geschenken zijn nachtelijke schoorsteenwerk doet. 't Gaat hem er niet alleen om te kopen, wat er op de verlanglijstjes staat. Hij wil ook de overtuiging hebben, dat hij niet beter en aardiger had kunnen slagen. Want 't is geen kwestie van speelgoed, maar van het juiste speelgoed En dat vindt U bij ons omdat V. D. zo ruim gesorteerd is XyiOPHOOH, 'n een klei verpak). Me) 2 hamertje* TELEFOONTJE mei draaltchijl Bell echl «Island bes sadbak AUTOPED OP LUCHTBANDEN solide Uitvoering. Kleuren rood. blauwen groen LEUKE SPROOKJES PUZZLES VULPENSET beslaande uil; oen en allem.euwsle vulsy >uder mei Ingebouwde sla'er ida vulpotlood. Compleei in i KINDERTHEESERVIESJE mei leuke decors S.9; Bijpassend metalen theeblaadje lo diverse Irlsse kleuren 1.1( PASSERDOOS 7 dellg Solide uilvoering 3.00 me' P'as"c klepsluiling gouden pen. Druk t jaar schriftelijke gs jlsysteem. friesland-Groningen ontworpen I spoortunnel [Oevertnnding [Sc helling woude| <r.r.vo:pe-i I Coenlunnell i'öarlem, ■ontworpen' i 'J-tunnel j DenHaag-Rottefdam Utrecht [^rv3A'dc.T-Ri,-:-av] [Brug Buiteer'JjlBasculebnj^" viaduct viaduct viaduct KADER-FORUM VAN DE K.AB. Gisteren belegde in café Heems kerk te Roelofarendsveen de K.A.B. een tweede kader-forumavond en wel onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Ploeg, gewestelijk voor zitter van de K.A.B. Als forumleden traden deze avond op pastoor Bakker, Kruisheer uit Zoeterwouden, de heer J. Klein, vak bondsbestuurder van „St. Antonius' de heer C. de Bree, voorziter van de K.A.B. afd. Leiden en de heer P. de Leeuw, gewestelijk bestuurslid. De heer v. d. Ploeg opende de bij eenkomst, die vrij behoorlijk was be zocht, met een uiteenzetting van het onderwerp dat op deze avond zou worden belicht nl.: Zien we de din gen nog wel juist? Een vraag die hij meende te moeten splitsen in een drietal aspecten: Zien we achter alles wat we doen nog wel de mens en zijn eeuwige eindbestemming, dit in het kader van het gezin de werk kring en de organisatie? En: Is er in de tegenwoordige tijd nog wel ge legenheid om in de genoemde milieus de eeuwige eindbestemming van de mens te onderkennen? Waneer we tegenwoordig de mens bezien en dan bemerken dat de sfeer in vele gezinnen te wensen overlaat, dat ondanks een zekere welvaart de geestelijke zorgen dikwijls worden verdrongen door de materiële, dan, zo meende spr., zouden de opgewor pen problemen de stof kunnen vor men voor een vruchtbaar gesprek. Na deze bekopte uiteenzetting was het woord aan de bijeengekomen kaderleden voor het stellen van vra gen. Nu is de algemene verwachting van een forumavond deze, dat op een gestelde vraag een serie antwoorden komt, die het aan de orde gestelde probleem vanuit meerdere gezichts punten belichten en dat uit de ver schillende antwoorden een zekere mate van eenstemmigheid blijkt, waaruit dan een algemene conclusie kan of zou kunnen worden getrok ken. In dit opzicht beantwoordde de forumavond niet geheel aan de ver wachtingen, waarmede we overigens niet willen zeggen dat de avond daardoor minder interessant werd. Reeds de eerste vraag: Is de hui dige mate van welstand niet de oor zaak dat vele dingen niet juist en met name te materieel worden ge zien?, gaf aanleiding tot een serie zozeer uiteenlopende antwoorden, dat men met recht mocht spreken van een discussie, om niet te zeggen van een debat. In het kader van deze vraag kwam een grote volheid van onderwerpen ter sprake als: opvoe ding, cultuur, de verhouding tussen cultuur en godsdienst, het huwelijk en zelfs bezitsvorming. Met interesse namen de aanwezigen kennis van de mening der verschillende forumleden hoewel het velen wel zeer moeilijk gevallen zal zijn om uit de veelheid van antwoorden een andere conclusie te destilleren, dan dat het vraagstuk een menigte aspecten biedt waarvan de juiste oplossing uitermate moeilijk is. Hetzelfde was het geval met de tweede vraag die na de pauze werd gesteld over het probleem van de vader die zijn tijd moet verdelen tus sen het verenigingsleven en het ge zin. Bij de oplossing van dit probleem bleken de meningen der forumleden in menig opzicht lijnrecht tegenover elkaar te staan. Al met al menen wij te mogen spreken over een zeer belangwek kende en leerzame avond, waarin men vooral door het kennisnemen van andermans mening kon worden gebracht tot respect voor ieders over tuiging en goede bedoelingen. Van uit dit standpunt bezien menen wij, de avond zeer geslaagd te mogen noemen. VIJFTIGSTE LUSTRUM VAN WARMONDS STUDENTEN VERENIGING. Het groot-seminarie te Warmond viert 28 november het vijftigste lu strum van zijn studentenvereniging. Deze werd in 1707 te Leuven in het leven geroepen en kwam bij de slui ting van de Leuvense Universiteit naar het in 1799 gestichte seminarie te Warmond. Daar is zij sindsdien met behoud van haar achttiende- eeuwse naam van „Congregatio Theo- logorum" gevestigd. De veren'ging heeft een bewogen geschiedenis. Niet slechts katholieke priesters en prelaten, maar ook voor mannen van het Jansenisme, het Jo nemers-organisaties deze zaak er door hebben gehaald. Het zijn ge woon dictators, zo meende hij. De heer v. d. Burg hoopte, dat het be sluit nog eens herroepen zou worden Hij vond het verder volkomen fout, dat boomkwekers en bloemkwekers, die niet cp de hoogte zijn van de enor me offers, die het bollenvak moet opbrengen, mee helpen een beslis sing te nemen tegen de wil van het vak in. De heer Jac. Th. de Vroo- men was van oordeel, dat dit het „eerste schandaal" in de P.B.O. is. De afgevaardigden hadden het stand punt van het vak moeten verdedi gen, maar hebben dit niet gedaan. En daarom heeft men de andere le den van het P.V.S.-bestuur ook ge- ïr n i i ucii va„ „ei rv .o.-ucaiuui uur te- sephisms en zelfs van de Belgische. kkhik k het hpcluit tP opstand hebben in hun jiugd tot haar' maKKellJk meegekregen het besluit te leden behoord. U rijdt on een voor rangswee welke ge bruist wordt door een niet-voo rrans weg. 11 Bloembollenkwekers uit Lisse, Sassenheim, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout zaten gisteravond in „De Nachtegaal" te Lisse: De kring bollenstreek van de ver. „De Tulp" moest zijn mening zeggen over het al of niet doorgaan met de opkoop van „abnormaal". De beslissing was gauw genomen: niet De knuppel. Zo leek deze bijeenkomst vroeg aan een eind te zijn, maar toen smeet de heer v. d. Voet de knuppel in het hoenderhok, door o.m. de P.B.O. aan te snijden. Het punt dat hem het meeste stak en met hem alle leden, zo bleek al gauw! was dat het Produktschap voor Siergewasen te gen het advies en tegen de wens van het bollenvak in toch had besloten de één lid was er voor om deze veel reserves op te voeren! De af gevaar- geld verslindende zaak nog langer te continueren. Wat dit betreft dus geen moeilijk heden. Maar het venijn van deze ver gadering zat in de staart. Want aan het slot uitte de heer Van der Voet uit Warmond enige minder waarde rende woorden aan het adres van de P.B.O. en daarmee drukte hij kenne lijk op de knop, waarmee hij veel op- ergernis met een wilde klap naar buiten liet stromen. Men liet van de P. B. O. in het bollenvak niet veel moois meer over! voorzitter, de heer Z. v. d. Burg, opende met een kort welkomst woord deze bijeenkomst. Hij vond, dat het nodig was het punt van inle vering abnormaal onder de loep te nemen. Verleden jaar had deze op koop een en een kwart miljoen gul den gekost, 'n groter bedrag dan het totale surplus in dat jaar. Bij de be stuursverkiezing werd in de plaats van de heer Th. Hoog uit Haarlem ge kozen de heer P. M. Philippo uit Sas senheim. Tot kringvoorzitter (de met ingang van 1 januari j.l. benoemde heer H. Verdegaal had destijds zijn benoeming niet aanvaard) werd ge kozen de heer George Vreeburg uit Lisse. Zoals gezegd: over het punt opkoop abnormaal was men het spoe dig eens. Met algemene stemmen be sloot men deze maatregel aan de kant te zetten. DE EERSTE BRUGGEN OVER HET IJ Nederland is voor het verkeer al tijd een „lastig kind" geweest waar over veel werd gesproken en geschre ven maar weinig aan gedaan. Hier door kreeg het grootste deel van de provincie Noordholland een enigszins geïsoleerde positie t.a.v. de verbindin gen met midden-Nederland, een posi tie die zijn oorzaak vond in het Noordzeekanaal en het IJ. De groei van het hedendaagse ver keer maakt het echter noodzakelijk te voorzien in een aantal verbindin gen die beantwoorden aan de huidige eisen en de verwachtingen voor de toekomst. Verbindingen die mede ge steld werden door het verkeer uit de provincies Groningen en Friesland naar het midden-westen van ons land en omgekeerd. De pohten over het IJ in Amsterdam kunnen slechts in on voldoende mate de snelle afwikke ling van het verkeer verzorgen en er moest dus iets gebeuren. Tunnels was het woord dat men overal het meeste hoorde vallen, maar gelijktijdig met het noemen van dergelijke verbindingen als IJ-tunnel en Coentunnel kwamen de vele be langen en bezwaren naar voren en afgezien van deze moeilijkheden vergt de bouw van een tunnel jaren werk. In een zeer korte tijd heeft men dan nu de oeververbinding bij Schel- lingwoude gebouwd. Deze verbin ding die zaterdag a.s. wordt geopend is in zijn totaal langer dan de beken de Moerdijkburg want het samenstel van bruggen, viaducten etc. bij Schel- lingwoude is 2,6 km lang terwijl de Moerdijkbrug „slechts" 1000 m. leng te heeft. De oeververbinding Schel- lingwoude mag dan ook gerekend worden tot een van de grootste oever verbindingen van Europa, wanneer wij het nieuw aangelegde wegtracé erbij rekenen komen wij zelfs op een totale lengte van ca. 7,5 km. Het werk heeft totaal ca. 80 mil joen gekost. De gehele verbinding omvat, buiten het verkeersplein en wegvak, een viaduct, boogbrug, via duct over het Amsterdam-Rijnkanaal een weggedeelte naar het buiten-IJ toe en dan een viaduct, stalen boog brug, dubbele basculebrug en viaduct bij en over het IJ (zie tekening). Door de wel zeer kort gestelde bouwtijd heeft men bij de werkzaam heden een streng doorgevoerde me chanisatie en prefab-bouw doorge voerd. Het resultaat is een zeer fraai geheel dat uitstekend uitkomt in het landschap. Ongeveer 390.000 m3 beton, 200.000 ton zand, 6700 ton staal en #3.000 m3 asfalt-betonverharding maakten dit resultaat mogelijk. Alle betonpalen die bij de constructie zijn gebruikt zouden, achter elkaar gelegd, een lengte bezitten van totaal ca. 40 km. digden uit de bollensector hebben in die bewuste vergadering gezegd, dat ze er voor waren, maar dat men niet voor kon stemmen, omdat ze dan wis ten tegen de wil van het vak te han delen. Het is zo, aldus de heer v. d. Voet, dat de afgevaardigden van de werk- nemen de reserves te vergroten. Men had meer protesten moeten la ten horen. De heer De Vroomen meende te weten, dat er achter de schermen over deze zaak zwaar wordt onderhan deld. Er zal iets moeten gebeuren. Er moeten protestvergaderingen worden gehouden. Als wij, als vak vinden, dat we de resrves niet moeten vergroten, dan is het al te kras, d^t het dan toch doorgedreven worclt. Nu moeten we zelf geld lener Legen hoge rente. Brengt ons geld daar in Den Haag rente op? De heer De Vroomen ver wachtte, dat men binnen enkele we ken op de grote trom zal moeten gaan slaan. De heer Krouwel zou graag zien, dat men een gunstiger tijdstip uitzocht om bijv. het prijzenbeleid vast te leggen. Laat de ver. „De Tulp" nu de koers voor de tulpenteelt, e.d. maar eens uitstippelen en de andere organisaties, die zo dolgraag gehoord willen worden laten die zich dan maar eens naar de weg van „De Tulp" richten. De secretaris van de K. N. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de heer De la Mar, wees er op, dat men het graag wil hebben zoals men zélf wil. Dat gaat in de P.B.O. niet meer. Men sneed ook nog even het prijs- systeem 1957 aan. De heer J. J. Bos, meende dat die systeem mede de oorzaak is geweest van de grote prijs daling van de algelopen zomer. De heer Z. v. d. Burg dacht, dat Winterhanden en wintervoeten, een jaar- lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met j Kloosterbalsem "geen goud zo goed" er ook andere oorzaken waren: de Suez-kwestie, het beste gewas, het vroege seizoen, waardoor de veilin gen ie vroeg grote aanvoeren te ver werken kregen. De heer Bos was de mening toegedaan, dat het systeem 1957 meer in het voordeel van de exporteur had had gewerkt dan van de kweker. De heer Segers wilde dat bestrijden door er op te wijzen, dat de gemiddelde exportprijs vrijwel gelijk lag met die van het voorgaan de jaar. De hoge minimumprijzen be tekenen een ruggesteun voor de ex port, aldus de heer Bos. Zorg dan voor: gelijke monikken, gelijke kap pen, door de kweker een hogere, binnenlandse minimumprijs te geven, waardoor hij kweken kan. Z0ETERMEER Bijeenkomst van Vrouwengilde De maandelijkse bijeenkomst van het Gilde is in allerlei opzicht belangrijk en interessant geweest. In haar openingswoord memoreer de de voorzitster, mevr. A. D. v. Vel- zenPeterse, de geslaagde excursie naar de Porceleijne Fles. De Zonne bloem-actie: Strooi je hart eens uit, waarbij men aan zieken met St. Nico- laas een aardig presentje zendt, werd van harte aanbevolen. Mevr. BoudensVan Heel hield hierna een zeer interessant betoog over lectuur in het gezin. Lezen is niet alleen belangrijk, omdat men daarmede zijn kennis verrijkt, maar ook omdat goede lectuur stimulerend werkt. Het lezen van boeken is geen verloren tijd, onder voorwaarde ech ter, dat men een goed boek leest. Het is helaas maar al te waar, dat de ka tholieke vrouw in het algemeen te weinig leest. Typisch is dat kinderen over het algemeen graag lezen, doch na de schooltijd neemt dit af. Van groot belang is het te weten, dat de lectuur, die men in huis haalt, in derdaad goed en stijlvol is. Het best® is zich te wenden tot een katholieke boekhandel. Is dit niet mogelijk, dan is het aan te raden Idil te raadple gen. Van belang is ook boeken te le nen in een goede bibliotheek. Een pa rochiebibliotheek doet in dit opzicht vruchtbaar werk. Hierna werd overgegaan tot de be spreking van het al of niet houden van een markt. Het verzoek om dit onderwerp te bespreken was uitge gaan vtn het gemeentebestuur. De raad wenst nl. te weten hoe de huis vrouwen over dit vraagstuk denken, pas hierna zal de raad een beslissing nemen. Een stemming wees uit, dat een flinke meerderheid een marktdag wenste. Een uitvoerig rapport over deze bespreking zal aan het ge meentebestuur gezonden worden. Aan het einde van de avond werd nog eens een dringend beroep ge daan om steun voor de feestavond voor de Ouden van Dagen. Op 17 de cember a.s. spreekt kap. J. I<xgen over Kerstmis, waarbij lichtbeelden zullen vertoond worden. St. Nicolaas bezoekt de scholen Evenals vorige jaren zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan de parochië le scholen. Dit zal plaats vinden op donderdag 5 december a.s. Dank zij de gehouden papieractie kan St. Ni colaas een mooi cadeau worden aan geboden. Getracht zal worden voor ruim 650 kinderen een aardige tractatie te geven. De gelden, die dank zij de standsorganisaties en en kele kindervrienden bijeen gebracht worden om St. Nicolaas in de gele genheid te stellen voor de jeugd iets te doen zijn helaas zeer beperkt. Op de ware kindervrienden wordt daar om een beroep gedaan hun steun te verlenen. De hoofden van scholen zullen gaarne giften voor dit doel in ontvangst nemen. Het feest der kin deren moet in elk geval slagen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7