„De stemme ni*ov Bij algemene beschouwingen klacht over onduidelijk beleid Lisse heeft óók een vijfjaren-plan DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gemeenteraad van Voorschoten De algemene beschouwingen van de vier fractieleiders vormden gister avond het hoofdthema van de raad van Voorschoten. Hieraan vooraf gingen nog een 17 agendapunten, doch deze konden in een snel tempo worden afgewerkt. De raad was geheel compleet. De beslissing van het ministerie van wederopbouw en volkshuisves ting inzake het weigeren van de goedkeuring voor het aanbrengen van vlieringen in gemeentewoningen werd betreurd. Het voorstel inzake grondverkoop aan de stichting Vakopleiding Auto mobiel- en Motorrijwielbedrijf ge vestigd te Amsterdam kreeg de vol ledige instemming van de raadsle den. Er werd zelfs met vreugde over gesproken. Ter koop wordt aangebo den 16850 m2 grond voor de prijs van 161.900.Tot lid van de Commis sie van Toezicht op het M.O. werd gekozen dr. J. J. Dormeijer en met alg. stemmen werd herkozen de heer A. W. C. van Dongen. De gemeente Voorschoten stelde zich, eveneens als de andere gemeen ten uit de omtrek, garant voor de geldlening ten bate van het te bouwen Diaoonessenhuis te Leiden. Aan de begeleidster van de kinde ren van de b.l.o. scholen te Leiden mej. A. S. zal nu zij haar taak gaat beeindigen een toelage van f 200. per jaar worden verstrekt. De raad ging ermede accoord, dat de gemeen te zal bijdragen tot het bedrag van het werkelijke tekort bij de bestrij ding van de kinderverlamming ter plaatse. Tot leden van de rekeningscommis sie over het dienstjaar 1956 werden benoemd de heren G. Mol, A. de Groot, J. R. Eysink Smeets en E. Griffioen. Het voorstel inzake het verzoek tot verhoging van het basisbedrag per inwoner uit het Gemeentefonds werd op verzoek van de heer Pels eerst aangehouden, maar na de al gemene beschouwingen toch aan de orde gesteld. Er waren geen bezwa ren tegen het te richten verzoek, maar de heer Pels verzocht wel om een copie van het schrijven voor de leden van de raad in verband met de argumentering. Algemene beschouwingen. Namens de KVP-fractie sprak de heer Fortanier. Spr. begon met zijn erkentelijkheid te betuigen over de wijze waarop de begrotingen zijn sa mengesteld. Toch is uit de toelich tingen het beeld van de huidige po sitie van de gemeente niet altijd even duidelijk. Het tekort op de begro ting komt na enkele wijzigingen nog op 2il8.000 en als het het gemeente bestuur mag gelukken een verhoog de uitkering te'krijgen uit het ge meentefonds en nog wel een uitkering van 130.000 dan blijft er nog een aanzienlijk tekort van ongeveer 100.000 weg te werken. Maar tot verwondering van de KVP heeft het college ook geen mo gelijkheid gezocht deze weg te wer ken. In de toelichting onder financieel beleid raakt het college deze materie met geen letter of cijfer aan, terwijl het naar de mening van de KVP- fractie de taak van het college is te trachten de eindjes bij elkaar te kno pen. Zij had het juister gevonden in dien het college met voorstellen was gekomen om die tekort weg te wer ken. Hier ligt nu een dankbare taak voor een imanciëie commissie. Ge zien echter het voorstel van de KVP- fractie het benoemen van een der gelijke commissie over te laten aan ae nieuwe raad, wil spr. niet verder op deze kwestie ingaan, doch aan tonen dat er wel degelijk een taak voor dergelijke commissie licht. Het college verwijst in zijn toelichting alleen maar naar de bestedingsnota. In de toelichting had een opsom ming van de bepericingen niet achter, wege mogen blijven, omdat dan be stuursorganen van hogere orde de goede bedoelingen van deze raad t.a.v. van de beperkingen hadden kunnen kennen. Een straffer financieel beleid dan tot dusverre gevoerd wordt wenselijk geacht en de fractie wil het college op het hart drukken in de voorstellen aan de raad de urgentie nauwkeurig af te wegen tegen de finantiële con sequenties. Verder waren er woor den van lof voor de maatregelen in zake de verkeersveiligheid in het dorp. Verwacht wordt dat aan de uit voering snel gevolg zal worden gege ven. Het verkeerspunt Haagse Schouw werd in de aandacht van het college aanbevolen. Spr. hoopte dat de bemoeiingen van het college ertoe zouden leiden dat spoedig zowel voor het verkeer als voor de dienstdoende agenten een afdoende oplossing voor dit probleem wordt verkregen. Het probleem volkshuisvesting geeft nog steeds een schriel beeld. Het aantal woningzoe kenden is nog steeds stijgende on danks de in het afgelopen jaar ge- reer gekomen woningen. De verwachting van de wethouder van Openb. Werken uitgesproken in juli omtrent het tijdstip van gereed komen van de eerste huizen in Vliet- wijk, dat eind september werd ver wacht, laat zich verplaatsen naar eind februari. Was de wethouder hier te optimistisch of is de bouw door andere omstandigheden vertraagd. Hadden deze woningen gezien de wo ningnood niet eerder klaar kunnen zijn De KVP-fractie vraagt zich of geen sterkere maatregelen genomen moe ten worden naar het voorbeeld van Den Haag om eventuele sluimerende woongelcg inheden te onderzoeken. In dit verband informeert de fractie naar de uitbreidingsplannen van Ade- geest en Voorschoten-Zuid. Immers, wanneer in deze plannen middenstandswoningen gekomen zijn, kan er een verschuiving plaats vin den van diegenen, die nu door wo ningnood gedwongen, huizen bewo nen van een te lage huurklasse en deze woningen dus vrij maken voor diegenen, die gezien hun welstand er eerder voor in aanmerking zouden moeten komen. De fractie geeft het college in over weging, de bestrijding v. d. woning nood van deze kant te benaderen. Hierbij werd ook gewezen op de toe zeggingen van Rijkswege voor rui mere vergoedingen bij het vrijwillig afstaan van woonruimten, verbete ringen. Ter verbetering van de fi nanciële positie van de Gemeente is reeds eerder gesuggereerd een gedeel te van het woningbezit af te stoten en te bezien in het kader van de be zitsvorming naar de mogelijkheid dat bewoners van een gemeentewo ning of woningwetwoning in de ge legenheid gesteld kunnen worden het door hun bewoonde huis te kopen, niet tegen elke prijs, maar tegen een verantwoorde prijs. Verder vroeg de KVP-fractie de aandacht van het college voor de te bouwen winkels in Vlietwijk. Het misnoegen van de fractie werd uitgesproken naar aanleiding van het feit, dat ondanks herhaalde verzoe ken een rapport betreffende de on rendabele aansluitingen niet aan de raad is overlegd. In omliggende ge meenten is meer aan de onrendabele aansluitingen gedaan dan in Voor schoten en het wordt daarom hoog tijd deze zaak aan te pakken. Het geduld van de KVP-fractie is zwaar op de proef gesteld en is uit geput en het is daarom dat de frac tie meent te mogen eisen, dat deze voor de volksgezondheid belangrij ke kwestie nog deze zittingsperiode van de raad aan de orde zal komen en dat het beloofde rapport nu spoe dig wordt verwacht. Het zwembad zal er de eerste jaren nog wel niet komen. Doch de fractie is van mening, dat de raad zich eerst dient uit te spreken over het type zwembad en dat de vestigingsplaats afhankelijk zal zijn van het type, zo dat de plaats waar het bad zal komen geenszins vaststaat. Daarom verzoekt de fractie de aantekening te wijzigen in meer alg. termen. Spr. had verder vernomen, dat het cultureel comité op dood spoor is geraakt en informeerde wat het col lege heeft gedaan om het dit comité mogelijk te maken om haar activi teiten te ontplooien en de vraag rijst: was het college op de hoogte van het feit, dat en om welke redenen dit culturele comité heeft gemeend haar werkzaamheden niet verder te moe ten voortzetten. Namens de Prot. Chist.-fractie. De heer Dekker sprak namens de Prot. Chr. fractie. Hij besprak eerst de plannen die vorig jaar waren ge maakt om de Hongaren te helpen en die niet verwezenlijkt zijn. De wo ningnood bestemde hij als gemeen tevijand nr 1. Gelden voor de woningbouw zullen nr 1 moeten blijven en de gemeente zal haar uitgaven moeten beperken om plaats te maken voor de woning bouw. Zijn fractie vraagt zich of er niet meer te beperken valt b.v. bij het onderhoud van plantsoenen en straten enz. Grondaankopen moeten plaats vinden er is nu niets meer voor de particuliere bouw. Ook woning bouw aan de Rijndijk moet nu plaats kunnen vinden ruu het plan van Rijksweg 4 vast staat. Spr. was verheugd over de voor zieningen op onderwijsgebied, maar betreurde het dat het zo moeilijk is personeel aan te trekken in verband met de woningnood. Zijn fractie zou op dit gebied ondanks wrevel die hierover ontstaat voorrang in de wo. ningvoorziendng voor onderwijzend personeel willen bevorderen. Hij vroeg verder aandacht voor de verlichting van de schoolbus en voor de verkeersveiligheid op de Leidse- weg en Veurseweg. Nadere aandui ding van de 50 km snelheid. Verbin ding SchoolstraatVoorstraat. Aap sluiting WijngaardenlaanJuliana- laan en hij sprak verder zijn misnoe gen uit over de verhouding Rijk- en Gemeente. Volgens spr. wordt van uit Den Haag teveel geregeerd per circulaire. Duidelijke toelichting gevraagd De heer Pels (PvdA) pleitte voor instelling financiële commissie. De gemeente moet beperken maar voor op moeten blijven staan volkshuis vesting en werkgelegenheidvoorzie ning. Z.i. had het college duidelijker aan moeten geven waar de beperkin gen doorgevoerd hadden kunnen wor den. Een toelichting hierop had niet mogen ontbreken. De moeilijkheden liggen niet bij de gewone dienst, maar meer bij de kapitaalsuitgaven. Hü drong aan op meer effiëncy bü de gemeentediensten. Bij doorvoering hiervan hadden voorstellen en voor zieningen sneller afgewerkt kunnen worden. Spr. hoopt namens zijn fractie, dat doorvoering hiervan ge realiseerd zal kunnen worden. In verband met de ruimtelijke ordening zal het nodig zijn contact op te ne men met Leiden en andere omlig- genden gemeenten. Wat is er gedaan aan de suggestie van een indeeën bus? Waarom is ondanks aandrang van de regering niet overgegaan tot instelling van een plaatselijke afde ling NOVIB. Verder vroeg hij aan dacht voor het Haagse Schouw, het voetpad nabij de Haagweg en infor meerde naar de mogelijkheid van een knipperlicht voor wandelaars in het dorp. Verder had zijn fractie gaarne een overzicht van de B.B. en de Nat. Reserve. Voor de volkshuisvesting drong spr. aan op woningwetbouw en naar nieuwe richtlijnen voor de wo ningcommissie. Een andere indeling zou wenselijker zijn. Verder suggereerde spr. eveneens voor nieuwe objecten en aankoop van gronden, het klaar maken van saneringsplannen en uitbreiding van de dienst van openbare Werken. comité, dat in Voorschoten een con ferentieoord zou vestigen heeft in verband met moeilijkheden bij de aankoop van gronden thans in Noord- wijk panden gekocht. Wat heeft het College gedaan om te trachten dit conferentieoord hier te houden? Daarna kwamen nog ter sprake het zwembad, het bejaardencentrum en het culturele comité. Maar aangaan de dit laatste punt had spr. een heel andere mening dan de overige leden van de raad. Speciale aandacht werd gevraagd naar de schoolmelkvoor- ziening. Benen op de grond. De heer Van Eist namens de WD zeide met zijn benen op de grond te blijven. Hij was allerminst te spre ken over de finantiële positie van de gemeente. In 1956 een tekort op de begroting van 30.000 gulden. In 1957 125.000 en thans 218.000. Wat wordt gedaan om de begroting slui tend te krijgen. Volgens spr. die zich nogal sar castisch uitliet moest hij constateren, dat het college niet genoeg doordron gen is van de ernst inzake de beper kingen. Instelling van een financiële com missie achtte hij dringend nodig. Het college vergeleek hij als een Kilome- terpaal, die de weg aangeeft, maar de weg zelf niet bewandelt. Er moet bij bepaalde diensten beslist beper kingen worden opgelegd. Volgens spr. heeft het College niet genoeg be perkt. Als er beperkt werd is dat ge daan op advies van de raadscommis- Spr. wil daarom zijn wensen beperken. Alle krachten moeten ge concentreerd worden op de woning bouw, scholenbouw. Inzake de afsto ting van het huizenbezit vond spr. dat" het college de boot gemist heeft. Verder vroeg spr. aandacht voor de particuliere woningbouw en aandacht voor de onrendabele aansluitingen en wel de speciale aandacht van het college bij de stichting van de satel lietsteden in de naaste omgeving. Vrijdag a.s. zal het college van b. en w. op de algemene beschouwingen Gevaarlifk weer voor keel en lucht wegen In een ver standig gezin staat nu een fles ABPIJSIBOOP/iSoo* Advertentie. Het Centraal Sociaal Werkgevers haar toelichting geven. LEIDERDORP Raadsagenda. Op de a.s. vrij dagavond te houden raadsvergade ring, aanvangende 8 uur des avonds, zal o.a. behandeld worden: voorstel inzake verzekering gemeentegelden; voorstel tegemoetkoming in reiskos ten voor het bezoeken van de Ds de Wolff school te Leiden; voorstel tot het voeren van een rechtsgeding; voorstel vaststelling van het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten; voorstel tot vast stelling der waterleidingverorde ning; voorstel tot vaststelling van de werkelijke uitgaven der openbare school voor gewoon lager onderwijs ever 1956; voorstel tot vaststelling van de werkelijke uitgaven en de vergoeding der bijzondere scholen over 1956; voorstel tot wijziging der verkoopsvoorwaarden voor gronden in complex V van het grondbedrijf; voorstel tot het aanvragen van een verhoging van het basisbedrag voor de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor 1958; voorstel in zake het ingebruikgeven van hei Dorpshuis met gymnastiektoestellen; voorstel inzake het vaststellen van een bouwcredietregeling. Extra crediet van 1.000.000. Evenals in de maanden augustus, september en oktober j.l. heeft de Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage, naar aanleiding van door b. en w. verstrekte gege vens, voor de maand november we derom een extra krediet in rekening courant aangeboden, thans tot een bedrag van 1.000.000. Dit krediet Er staat veel op het programma Wie zal dat betalen Afgezien van de vraag of de raad het uitbreidingsplan, zoals het ter inzage heeft gelegen, zal goedkeuren afgezien ook van de vraag of de maatregelen in verband met de be stedingsbeperking lang van kracht zullen blijven, de komende jaren zullen van Lisse belangrijke finan ciële offers gevraagd worden. Daar laat het investeringsprogramma, dat B. en W. hebbèn laten verschijnen geen twijfel over bestaan. Voor 1958 staat de herbestrating van de randweg op het programma. De kosten worden geschat op pak weg een ton! Het is natuurlijk de vraag of de gemeente voor de vol le honderd procent zal moeten op draaien. B. en W. schrijven, dat ge tracht zal worden een bijdrage van het Rijk te krijgen, omdat deze weg met rijksinstemming omleidingsweg is geworden. Tevens zullen onder handelingen worden gevoerd om de ze weg geheel aan het rijk over te doen. Volgend jaar wil men ook de verbindingsweg NassaustraatHee- reweg aanleggen. Kosten 120.000.-. Het doortrekken van het stamriool door het terrein Blokhuis 68.000.-) staat ook op het programma voor 1958. Daar komt nog bij de aanleg van het tweede gedeelte van het Nassaupark 25.000.—). Als men vergunning bouw kan krijgen, wordt de lagere R.K. School in de Maria- parochie uitgebreid en dat zal de kleinigheid van 180.000.kosten. Verder is het noodzakelijk op korte termijn over te gaan tot de aanleg van een paralelweg bij het nieuwe H.B.G.-terrein en de garage-in-aan- bouw van de fa. Kamsteeg. De kos ten daarvan worden geraamd op een halve ton en dan ligt het ook nog in de bedoeling om bij de ijsbaan vol gend jaar een schoolsportterrein aan te leggen, wat een uitgave zal vragen van f 16.000.Hiermede is men er nog niet met de plannen voor 1958. Men hoopt het komende jaar nl. nog te kunnen komen tot de sanering van Lisse's schaam rood op volkshuisvestingsgebied: de Stationsweg. Men schat dat de kosten 150.000.zullen bedragen. Er is dus al zeven ton nodig wil men deze plannen kunnen realise ren. En dan moeten de kosten nog niet tegenvallen. Daarmee is men er voor 1958 ech ter nog niet. B. en W. schrijven aan de raad, dat men voor de eerstvol gende jaren een belangrijk bedrag per jaar beschikbaar zal moeten stellen voor aanschaf van kantoor machines, meubilair, e.d. bij de ge meentelijke diensten 10.000. 5000.voor de woningsplitsing en -verbetering, 10.000.voor B.B. en eenzelfde bedrag voor de brand weer, 40.000.voor onderhoud van straten en pleinen, 10.000.voor verbetering der riolering, 50.000. om de kosten van het aangaan der geldleningen te dekken en 50.000. voor het onderwijs. Hier komen nog bij de kapitaalverstrekkingen t.b.v. de bedrijven, n.l. f 10.000.voor de Centrale Boekhouding, 50.000. voor het waterleidingbedr., 10.000.- voor openbare werken 500.000. voor het grondbedrijf en 50.000. voor het gasbedrijf. En dan natuur lijk: de woningbouw. Als alles vol gens de (Lissese) plannen gaat ver lopen gaat men in de eerstvolgende jaren 160 huizen per jaar bouwen. De gemiddelde prijs schat men op 15.000.(een prijs, die zeker aan de optimistische kant genoemd mag worden) en dat zou dus per jaar een bedrag vragen van 2.256.000 In 1958 zal men dus over een bedrag van ruim drie ton en een half mil joen moeten kunnen beschikken, wil men alle plannen ook kunnen uitvoeren. Nog „goedkoop" Nu is 1958 op het investeringspro- gramma nog maar een „goedkoop" jaar voor de gemeente. In 1959 zal men niet minder dan vijf miljoen gulden nodig hebben. Behalve de doorbraak VierkantGradhtweg, waarvoor 150.000.nodig is en men in de voorlaatste vergadering een deel der reserves bestemde, staan op het programma: doortrek king riolering GrachtwegSchool straat 75.000.herbestrating Lischbloemstraat, Tulpenstraat en Grachtweg 62.000.de bouw (43) BtriMiMfTrv- MMminHTtm- mmsiwm.imr Im/irarHfrmix 0NTWN0EN tJüöEWffr mm [mm m- lomnzin.omHi mvemKHor rmvnin. van een gymnastieklokaal bij de Ned. Herv. School 100.000.en een verbetering van de Eerste Poel laan 22.000.Voor 1959 is ver der gepland de doortrekking van de Wagenstraat naar de Julianastraat, een werk, dat naar schatting een halve ton zal kosten. Tevens zijn twee wat luxueuse, maar daarom niet minder urgente werken op het lijstje gezet: de bouw van een zwem bad, dat naar schatting vier ton gaat kosten en het bouwen van een mo derne muziektent, die 10.000.zal kosten. Rioolwaterzuivering. De bouw van een definitieve ri oolwaterzuiveringsinstallatie is drin gend geboden. Doordat men in het oosten veel meer huizen in een snel tempo heeft kunnen bouwen, dan vermoedelijk ook het gemeentebe stuur voor mogelijk heeft gehouden, zit men nu voor het minder pret tige feit, dat de uitlopers van Gera niumstraat, Verlengde Gasstraat, e.d. vrijwel met hun voorgevels te gen de huidige (en tijdelijke) riool waterzuiveringsinstallatie staan. De bewoners van die huizen zitten met een oostelijke- en zuidelijke wind voortdurend in de allesbehalve fris se geuren en als de wind in de wes telijke hoek zit, dan kunnen de be woners van de Lisserdijk er van lus ten. De stank is af en toe zo hevig vooral in de zomer dat de Lisserdij- kers een klacht hebben ingediend bij het gemeentebestuur van Haar lemmermeer (de Lisserdijk is n.l. gemeente Haarlemmermeer) en de vroede vaderen uit de Meer dien den op hun beurt een klacht in bij de minister van gezondheid. Daar is men tot de conclusie ge komen, dat de klachten alleszins ge rechtvaardigd waren, maar dat Lis se door de huidige moeilijkheden i.v.m. de bestedingsbeperking (en men nog geen goedgekeurd uitbrei dingsplan bezit) voorlopig niets zal kunnen doen. Het staat dus min of meer vast, dat Lisse, zo het niet uit eigen belang vrijwillig naar een af doende oplossing van dit probleem zocht, wel door hogere instanties gedwongen zou worden een moderne rioolwaterzuiveringsinstallatie te bouwen. In het nieuwe uitbreidingsplan, dat de raad over drie maanden zal vaststellen, is reeds een plaats voor de nieuwe installatie vrij gehouden. In 1959 wil Lisse verder de Van Lijndenweg verbeteren (kosten 25.000.—) en een kleuterschool bouwen ad 25.000.Tussen Gera niumstraat en Narcissenstraat is nog een strook grond overgebleven, die men niet voor de woningbouw zal benutten. Men wil er n.l. een speel terrein op aanleggen. Men heeft dat terrein voor 37.000.op de inves teringsnota gezet. Daar men op he gemeentehuis nu niet bepaald in de ruimte „zwemt" de burgemeester heeft trouwens al eerder aangedron gen op plannen voor een nieuw raadhuis op het terrein Blokhuis te latqn maken, maar daar wilde de raad niets van weten moet er een kleine vleugel aangebouwd wor den. Men zal daar naar ruwe schat ting ongeveer een ton voor moeten neertellen. Plannen voor 1960. Wat de plannen voor 1960 betreft ook in dat jaar komt men er niet voor een koopje vanaf. Het program ma vermeldt o.m. de bouw van een gymnastieklokaal in de Maria-paro- chie voor 100.090.plus een twee de lagere school in deze snel uitge breide parochie, die twee en een halve ton zal moeten kosten. De aan leg van een speelterrein bij de Ko ningstraat zal 58.000.vergen, het saneren van Vreewijk f 50.000.de doortrekking van de Van der Veld- straat ad 96.000.en de aanleg van een verbindingsweg Stations weg—Achterweg voor 170.000. Deze weg, die achter de huizen aan I de westzijde van de Heereweg zal lopen, is van groot belang. Om te strekt in hoofdzaak ter financiering van langlopende kapitaalsuitgaven, waartoe de gemeente contractueel verplicht is. B. en w. stellen voor ook thans het krediet te aanvaarden, aangezien dit de enige manier is waarop de gemeente aan haar lopen de verplichtingen kan voldoen. Wijziging waterleiding-verordening. De waterleiding-verordening, da terende van 1926 en sindsdien reeds vele malen gewijzigd, behoeft een al gehele herziening. Dit is te meer no dig nu met ingang van 1 januari '57 een waterleidingbedrijf in het leven is geroepen en de technische- zowel als de administratieve dienst een ba sis behoeven voor hun werkzaamhe den. Inzake de technische voorschrif ten is advies ingewonnen van de „Vereniging van exploitanten van waterbedrijven in Nederland". De ta rieven zijn niet gewijzigd. Wel wij zen b. en w. er op dat met ingang van 1958 de gebruikers zullen wor den aangeslagen op basis van de huurwaarde van de percelen volgens de personele belasting zoals deze bij de belastingdienst werd opgenomen en niet zoals deze golden voor de oor log. Indien er scheve verhoudingen zijn ontstaan tussen oude en nieuwe woningen zullen deze derhalve per 1 januari a.s. worden rechtgetrok ken. Als gevolg hiervan zullen ver schillende percelen in een hogere tariefklasse komen te liggen. Onderlinge wedstrijd kleurendia's, De Leiderdorpse amateur-fotogra fen kwamen gisteren bijeen in het Dorpshuis ter beoordeling van een gehouden wedstrijd in het vervaar digen van kleurendia's. De onder werpen van de dia's waren geheel vrij en er waren opnamen uit het buitenland, bloemen en landschap pen. De leden, niet-inzenders, beoor deelden de geprojecteerde dia's op punten en hadden daarbij geen ge makkelijke taak want er zijn ver scheidene leden die op dit gebied al heel wat gepresteerd hebben. De uitslag was; 1. Goldberg 21 pnt.; 2. Van der Sterre 19Yz pnt.; 3. Zuider vaart 19 pnt.; 4. J. van den Bosch I6J/2 pnt.; 5. Wijling 16 pnt.; 6. Zaag man 16 pnt.; 7. v. Kleef 15^ pnt.; 8. Van Egmond 15 pnt; 9. Wakka 14 pnt.; 10. H. van den Bosch 12 pnt. 0UD-ADE FEESTAVOND BEJAARDEN. Ook in het winterseizoen is het plaatselijk comité Ouden van Dagen aktief. Kunnen in de zomer de be jaarden genieten van een prettige uitgaansdag, nu is de beurt aan u om te genieten van een prettige avond. Door -uw deelname maakt u het be- jaardenwerk weer mogelijk. Het co mité nodigt u uit op 1 en 4 december in ,,'t Lage Land". De leden van de N.K.J.B. te Hoogr ade voeren dan voor U op: „De schipper van de Maart je Jacoba". Dit stuk werd reeds met succes elders gespeeld. Hét be looft een goede avond te worden met als laatste nummer van het program ma: „gezellig samenzijn". RIJNSBURG Geboren: Adriana Johanna dr van Simon P. Paauw en Johanna M. Sommeling (geb. te Leiden); Jan zn van Pieter IO"alt en Sophia M. van Noort (geb. te Leiden). Ondertrouwd: Cornells van Duijn 24 j. en Johanna van den Eijkel 20 j. Overleden: Johanna Antonia Ca- tharina van den Berg 7 j. (overleden te Leiden). beginnen kan deze weg dienen om de bezoekersstroom van de Keuken hof af meteen in zuidelijke richting te leiden. Dat betekent een grote ontlasting voor de smalle Heereweg in het centrum. Verder komen door de aanleg van deze weg mogelijkhe den om verschillende zakenpanden hierop aan te sluiten, waardoor het hindelijke parkeren op de Heereweg voor een groot deel ondervangen wordt. In 1960 wil men ook de uit mondingen van de omleidingsweg verbeteren. Dat men het meteen ook goed wil doen, blijkt uit het feit dat men er 250.000'.voor heeft uitgetrokken. Bij de uitmon ding aan de zuidzijde zal men de bollenschuur van de fa. J. W. A. Le- feber moeten afbreken, waardoor het woonhuis min of meer op een .eiland" zal komen te staan. Men wil het geheel zo soepel en zo „glijdend" maken, dat alle ver keer vanzelf de omleidingsweg op draait. Ook aan de andere kant van het dorp, bij de villa Baka, zijn kost bare voorzieningen nodig om alles te laten beantwoorden aan de eisen, die het moderne snelverkeer nu een maal stelt. In 1961 hoopt men aan de bouw van een gymnastieklokaal in de En gel toe te komen 100.000.— en voor het saneren van krotwoningen in dat jaar is 25.000.nodig. De doortrekking van het hoofdriool BondstraatHeerewegAchterweg vraagt rond 80.000.en voor de aanleg van een dorpsplein op het terrein Blokhuis zal men anderhal- ton nodig hebben. In 1962 zal men met een vry be scheiden bedrag toekomen. Men wil dan n.l. alleen een gymnastieklo kaal bouwen bij de R.K. Meisjes school en de R.K. Huishoudschool (kosten 100.000.een parkeer terrein maken bij het Vierkant ach ter de Grachtweg, waarvoor men 50.000.denkt nodig te hebben, de Kapelstraat verbreden (o.a. zal het huis van de heer Van Parijs op de hoek moeten verdwijnen) wat totaal een bedrag van 56.000.zal vragen en dan hoopt men ook tot het dempen van de haven te kun nen overgaan. Voor dat doel staat een som van 250.000.op de ba lans. Over een gebrek aan werk behoeft men in Lisse de eerstvolgende jaren niet benauwd te zijn. Of de beno digde gelden ook allemaal beschik baar zullen komen is natuurlijk een heel ander hoofdstuk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6