©eCeid^Gou/ïa/iit Frankrijk lost de Algerijnse kwestie liever alleen op Indonesische acties tegen Nederlanders EISENHOWER j knapt weer op Pineau deed beroep op de Ver. Naties Aanslag in Parijs „Economische blokkade" Eisenhower gaat weer goed vooruit Gezworen kameraden CRATIS Koopuur B. DE KONING President Heuss bij de Paus Amerika's kunstmaan T op-conferentie gaat door DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14271 C*LN UIVIO 1 KCIVE/i> j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonn.. Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., f7.50 pJrwart. Franco p.p. ƒ8.—Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Directeur: C M. v. HAMERS VEI JD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZRN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Franse politiek t.o.v. Algerië uiteengezet Frankrijk deed gisteren bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, in de politieke commissie van de Verenigde Naties een dringend beroep op de Westerse landen zich niet met het Algerijnse vraagstuk te bemoeien en Frankrijk toe te staan zelf de kwestie tot een oplossing te brengen. Pineau verklaarde, dat Frankrijk totnogtoe niets anders heeft gedaan dan datgene, waartoe de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 15 februari van dit jaar aandrong, namelijk te komen tot een „vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing". delingen te openen is een bewijs van Frankrijks goede wil. Maar voor het zover is zullen eerst algemene verkiezingen moeten wor den gehouden, opdat de Algerijnen bij de onderhandelingen zullen kun nen worden vertegenwoordigd door mannen, die zij werkelijk vertrou wen en niet door terroristen. Frankrijk zal de regeringen van de democratische landen uitnodigen waarnemers te zenden bij die ver kiezingen. Verdere tussenkomst van de Ver enigde Naties in de Algerijnse kwes tie noemde Pineau schending van het Handvest. Bovendien, zo zei hij, zou die tussenkomst alleen maar uitstel betekenen van de oplossing, waar naar wordt verlangd. DRIE FASEN-POLITIEK Frankrijk is vastbesloten, zo zei hij, de politiek in de drie fasen wa penstilstand, verkiezingen en onder handelingen te blijven volgen. De kaderwet, die op het ogenblik in het Franse parlement wordt behandeld, is een van de onderdelen van die politiek. De bereidheid wapenstil stand te willen sluiten en onderhan- Abdelkader Barakrok, Frans staats secretaris voor Algerijnse zaken, is woensdagavond het doel geweest van een aanslag toen hij voor zijn woning te Parijs uit zijn auto stapte. Drie mannen, die gewapend waren met twee mitrailleurs en een aantal pisto len, vuurden uit een grijze auto aan de overkant van de straat verscheide ne schoten op hem af, die echter geen van alle doel troffen. Het was aan de snelle reactie van de politiemannen, die het huis van de staatssecretaris bewaakten, het politie-escorte, dat hem op straat' steeds begeleidt, te danken, dat de daders, die direct onder vuur wer den genomen, spoedig het vuren staakten en snel wegreden. Hun auto werd weldra in de omgeving terug gevonden. De motor van de auto, die blijkens het nummer afkomstig was uit het Algerijnse departement Oran, draaide nog en de twee mitrailleurs lagen op de achterbank. In de auto werden bloedsporen gevonden. Het feit, dat de plegers van de aan slag een deel van hun wapens in de steek hebben gelaten, zou er, volgens de Par ij se politie op wijzen, dat het geen beroepsmoordenaars waren. Twee punten. Volgens Pineau kan het standpunt van Frankrijk in twee punten wor den samengevat: 1. een volksvertegenwoordiging, die het gevolg is van een vrije ve- kiezing en niet van terrorisme; 2. onderhandelingen met wettig gekozen vertegenwoordigers en zon- Amerikaanse bases in Marokko Van doorgaans welingelichte zijde wordt vernomen, dat er in Wash ington een voorlopig akkoord is be reikt over het legeren van Ameri kaanse troepen op de bases in Ma rokko. basis van dit voorlopig akkoord kan nu verder onderhandeld worden over een definitieve overeenkomst. Als tegenprestatie heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, toegezegd, dat de Ver enigde Staten Marokko zullen helpen bij de economische ontwikkeling van het land. der van tevoren politieke voorwaar den te stellen. Tegen de Arabische en Aziatische eisen wat betreft het zelfbeschik kingsrecht van de Algerijnen neemt Frankrijk duidelijk stelling. Schei ding zou onherroepelijk verdeling van Algerije betekenen en aan de communisten de gelegenheid bieden naar de macht te grijpen. Ü9n zou Algerije, aldus Pineau wel eens het Trojaanse paard van het communis me in Noord-Afrika kunnen worden. Ned schip verspert het Suez-kanaal Het 8.819 ton metednde tankschip Purfina Nederland is gisteren in het Suezkanaal aan de grond gelopen, waardoor het kanaal voor het scheep vaartverkeer versperd is. Twee sleepboten zijn uitgevaren om het tankschip, dat bij paal 93 tus sen Ismailla en Suez vastzit, te hel pen. Het schip was onderweg van Port land naar de Pezische Golf, toen het in het kanaal machineschade kreeg en vastraakte. Vier schepen, die vóór het tank schip voeren, konden hun reis voort zetten, maar negentien schepen die in het konvooi volgden, moesten voor anker gaan. Navo-conferentie zal wel doorgaan „President Eisenhower gaat uitste kend vooruit", aldus heeft de offi ciële woordvoerder van Eisenhower gisteren verklaard, nadat hij een on derhoud had gehad met de artsen, die de president behandelen. Het spraakgebrek, dat de president dinsdag kreeg als gevolg van een lichte beroerte, is nog niet geheel verdwenen, maar het neemt voortdu rend verder af. President Eisenhower werd behan deld door negen meest militaire artsen. De president heeft gisteren een twaalftal documenten ondertekend in een conferentie van een half uur met zijn secretaris en zijn perschef. Verder heeft hij de dag oorgebracht met wat schilderen. Mevr. Eisenho wer en enkele familieleden hebben de president een bezoek gebracht. Eisenhower heeft gisteren ook nog een kort onderhoud gehad met ko ning Mohammed V van Marokko, die een officieel bezoek brengt aan de Verenigde Staten. De president overweegt niet een deel van zijn werk aan anderen over ^e dragen. Beurs ook in herstel. De New Yorkse effectenbeurs her stelde zich gisteren bij opening van de .markt in opgewekte stemming als gevolg van het optimisme, dat ont stond na het bericht, dat de gezond heidstoestand van president Eisen hower goed blijft vooruitgaan. NAVO-CONFERENTIE. Het is waarschijndijk, dat de in de cember in Parijs te houden NAVO- conferentie wel doorgang zal vinden, aldus is in de Franse hoofdstad ver nomen. Men verwacht, dat alle NAVO-lan- den akkoord zullen gaan met het be sluit van de Amerikanse regering om vice-president Nixon naar Parijs af te vaardigen in plaats van Eisenho wer. Het is echter ook mogelijk, dat be sloten zal worden een NAVO-confe- rentie te houden, niet van staats hoofden zoals de bedoeling was maar van ministers van Buitenlandse Zaken. In dat geval zou Foster Dulles de Ver. Staten vertegenwoordigen. Vandaag zijn uit verschillende de len van Indonesië berichten ontvan gen over optreden tegen Nederlandse onderdanen en bedrijven. In Surabaja deelde een woordvoer der van de organisatie tot samenwer king tussen jeugd en militairen mede dat in de twee grootste steden van Oost-Java, Surabaja en Malang een „economische blokkade" tegen de Nederlanders zal worden ingezet. Deze actie zal voortduren totdat de Algemene Vergadering der Verenig de Naties de behandeling der kwes tie Nieuw-Guinea zal hebben beëin digd. Zij bestaat uit een boycot van de Nederlanders in restaurants, open bare vervoermiddelen, bioscopen en dergelijke. Tegelijkertijd maakte de woordvoerder bekend, dat deze actie door een „tweede golf" zal worden gevolgd, waarbij de blokkade zal worden uitgebreid tot hotels, repa ratie-inrichtingen, enz. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat. de eigendommen der Nederlandc.^ :m en ook hun persoonlijke veilighe.a gewaarborgd zullen zijn, en dat van f de blokkade zullen worden uitgezon derd geestelijken, doktoren, hospi- taalpersoneel, onderwijzers en Indo nesiërs van Nederlandse afkomst. Volgens een bericht van radio-Pa- lembang werden in Pendopo, het centrum van de Amerikaanse Stan dard Vacuum oliemaatschappij, twee Nederlanders door 1.500 jongelui in een optocht door het plaatsje ge voerd en aan de autoriteiten uitgele-1 verd. Zij waren op heterdaad be- j trapt, toen zij tijdens de vijf minuten stilte op maandag jongstleden, aan plakbiljetten met slagzinnen over de bevrijding van West-Irian van een muur scheurden. De beide Neder landers, wier namen nog niet bekend zijn, worden door de politie voor na der onderzoek aangehouden. Jn een telegram aan de centrale regering in Djakarta drong de jeugd van Pendopo er op aan, dat zy het land zullen worden uitgezet. Het linkse dagblad „Sin Po" in Djakarta heeft donderdag gemeld,j dat het Indonesische ministerie van I verkeer de concessie aan de K.LJVf. j voor het onderhouden van de dienst op Djakarta, die de volgende maand afloopt, niet zal verlengen. Volgens dit gewoonlijk wel inge licht blad zouden officiële kringén hebben gezegd, dat het wegwerken van de K.L.M. uit Indonesië een on derdeel is van de intensievere pogin gen der regering tot uitvoering van de opzegging der R.T.C.-overeenkom- sten met Nederland, en mede ver band houdt met de strijd om weste lijk Nieuw-Guinea. Van de zijde van de K.L.M. in Dja karta was men niet bereid tot com mentaar op het bericht van „Sinpo". In een ziekenhuis in Skive, Dene marken, zijn gisteren twee vrienden in hetzelfde uur overleden. Beide mannen zijn in het plaatsje Skive ge boren. Ze werden* leerling bij dezeifde aannemer en later werden ze deelge noot bij dezelfde aannemersfirma. Twee jaar geleden trokken de vrien den zich tegelijk uit het zakenleven ■'.crue Vorige maand brak een van de twee een arm, de ander een been. Ze wer den in hetzelfde ziekenhuis opgeno men. Daar k'.egen ze griep, alle t\v°e. Gisteren zijn ze binnen het uur daar allebei aan bezweken. Italiaanse annexatie vindt weerstand Woensdag van half 11 tot 11 uur „stempel 4" en van 4 tot half 5 „stempel G". Elke dag één uur CRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburc Maandag heeft president Eisenhower op het vliegveld van Washington koning Mohammed van Marokko, die daar aankwam voor een drieweeks bezoek aan de Ver enigde Staten, ontvangen. Nadien is de Amerikaanse president ziek geworden en zal voorlopig rust moeten houden, waardoor hij volgende maand de NAVO-con- ferentie in Parijs niet zal kunnen bijwonen zoals in de bedoeling lag. Op de foto ziet men vJ.nJ. president Eisenhower, koning Mohammed V (met fez op) en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. In het huidige Italiaanse Bolzano of het vroegere Oostenrijkse Bozen heb ben met gummistokken zwaaiende Italiaanse politie-agentcn een demonstra tie uiteen gedreven voor het hoofdkwartier van de Zuid-Tiroolse volkspartij, toen de demonstranten probeerden in te breken in het kantoor van de Duitstalige krant „Dolomiten", het orgaan van de Tirolers, die aanspraak maken op de onafhankelijkheid van de voormalige Oostenrijkse provincie. De demonstratie was georganiseerd door de M.S.I., de neo-fascistische partij in Italië, als antwoord op een massabijeenkomst, die vorige week werd ge houden ter onderste ining van de onafhankelijkheidseis. De foto geeft een beeld van de Italiaanse politie in actie. Z.H. de Paus heeft gisteren presi dent Theodor Heuss van de Duitse Bondsrepubliek in het Vaticaan in audiëntie ontvangen. Het was de eer ste ontmoeting sedert 54 jaar tussen het hoofd van de R.K. Kerk en een Duits staatshoofd (wijlen keizer Wil helm 11 bezocht Paus Leo Xm drie maal, in 1888, 1893 en 1903). De Paus begroette zijn gast in de kleine troonzaal. Na een gesprek on der vier ogen van een half uur met de Paus stelde de president de leden van zijn gevolg voor. Paus Pius XII hield een toespraak van een kwartier, in het Duits, waar in hij wees op de herrijzenis van Duitsland uit de ruïnes van de oorlog. Overeenkomstig het protocol werd de toespraak van de Paus niet door president Heuss beantwoord. De directeur van het Amerikaanse aardsatellietplan „Vanguard", dr. John Hagen, heeft meegedeeld, dat de eerste complete proefraket voor het lanceren van een kunstmaan op het proefterrein van Cape Canaveral in Florida staat opgesteld. De kunstmaan met een diameter van 15 cm. zal pas de dag voor het lanceren worden aangebracht. De proef zal in december worden ge nomen. Dr. Hagen zei geen precieze re tijdsaanduiding te kunnen geven. Raket van Spoetnik I. Een Russische natuurkundige heeft volgens radio-Moskou verklaard, dat het raketdeel van de eerste Spoetnik, wanneer dat begin volgen de maand verbrandt, zulk een sterk licht zal verspreiden, dat het zelfs op een zonnige dag te zien zal zijn. De permanente raad van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie heeft donderdag te Parijs besloten, dat de topconferentie in december zal door gaan ondanks de ziekte van president Eisenhower Door het ontsporen van een trein in de buurt van Koewana in Japan zijn maandag twee mensen om het leven gekomen. Dertien per sonen liepen zware en 76 lichte ver wondingen op. De trein reed met een te grote vaart door een bocht De twee rijtuigen, waarin 250 reizigers zaten, sloegen om. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Iets minder wind Het hogedrukgebied, dat zich nu al dagenlang uitstrekt van de Alpen over Frankrijk naar Zuidwest-Enge- land en Ierland, handhaaft zich nog steeds, al neemt het nu langzaam iets in betekenis af. Een weinig beteke nend storingsgebied trok langs de noordflank van dit hogedrukgebied over het noordelijk deel van de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. De ze storing wordt gevolgd door een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk tussen Noorwegen en IJsland. Naarmate deze rug zich over de Noordzee uitbreidt, zullen de winden in ons land, die tijdelijk wat toenemen, weer zwakker worden. De winden blijven westelijk en de lucht, welke wordt aangevoerd, is nog steeds zacht en tamelijk vochtig. Op de oceaan trok een diepe depres sie in vrijwel noordelijke richting naar de zuidpunt van Groenland, een volgende vormt zich ten noorden van de Azoren. Verwacht mag worden, dat deze naar de omgeving van IJs land zal trekken en geen directe in vloed op het weer in West-Europa zal uitoefenen. (Geldig van donderdagavond tot 1 vrijdagavond. Opgemaakt te 1 11.15 uur). ZWAAR BEWOLKT I Overwegend zwaar bewolkt met 1 plaatselijk wat motregen. Matige wind tussen west en noordwest. j Weinig verandering in tempera- tuur. 29 Nov. zon op: 8.24; onder: 16.36; maan op: 13.07 onder: 07.57 E.K. Hoogwaterstanden 29 Nov. v.m. 8.20; n.m. 8.50. Het v/eer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bewolkt 6 C. STOCKHOLM geh. bewolkt 2 OSLO mist 0 KOPENHAGEN half bew. 9 ABERDEEN geh. bewolkt 10 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM geh. bewolkt 9 BRUSSEL geh. bewolkt 7 LUXEMBURG geh. bewolkt 5 PARIJS geh. bewolkt 5 BORDEAUX mist 1 GRENOBLE geh. bewolkt 1 NICE onbewolkt 9 FRANKFORT motregen 5 MüNCHEN geh. bewolkt 2 ZURICH motregen 1 GENEVè geh. bewolkt 2 LOCARNO onbewolkt 1 WENEN geh. bewolkt 7 INNSBRUCK geh. bewolkt 1 ROME onbewolkt 5 AJACCIO onbewolkt 6 MALLORCA onbewolkt 5 Korreltje Gij, zo gauw op de tenen getrapt, trap niet op het hart van anderen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1